Tarnów - atrakcje dla dzieci

Tarnów – atrakcje dla dzieci

Mówią, że nazwę swą zawdzięcza krzewom tarniny porastającym okolice zamku na Górze św. Marcina, pod czym podpisuje się nawet kronikarz Jan Długosz herbu Wieniawa*. Nazywają go polskim biegunem ciepła, tytułują perłą renesansu, miastem wielu kultur, w którym obok Polaków żyli Szkoci, Niemcy, Austriacy, Żydzi i Romowie.

Jest drugim w Małopolsce miastem z największą liczbą zabytków. Ma wiele pięknych miejsc i atrakcji dla rodzin, a w jego historii zapisało się sporo nazwisk, które jednoznacznie się z nim kojarzą. Ot choćby gen. Józef Bem – wybitny dowódca i bohater narodowy Polski i Węgier, czy Jan Szczepanik, zwany polskim Edisonem, wynalazca aparatu fotograficznego do barwnych odbitek, papieru światłoczułego do barwnej fotografii, czy kamizelki kuloodpornej.

Jest tak wspaniały … i niedoceniany. Wciąż w cieniu pobliskiego Krakowa.

Tarnów.

Odkryjecie go z nami? Rzućmy wspólnie światło na to piękne miasto.

 

Rynek

Tarnowski rynek został zaprojektowany i zbudowany w XIV w. zgodnie z zasadami średniowiecznej urbanistyki. Jego pierwotną drewnianą zabudowę zastąpiły murowane budynki – renesansowe kamienice, które dumnie bronią tytułu perły polskiego renesansu, jaki mu nadano.

Kamienice te wyróżniają się charakterystycznymi podcieniami i otaczają centralnie położony ratusz łudząco podobny do starszego o ponad 200 lat ratusza z Sandomierza.

 

Ratusz

Ratusz ten znajduje się na Szlaku Renesansu w Małopolsce. We wnętrzu skrywa Galerię Sztuki Dawnej, a w wysokiej na 30 m wieży – zegar z mechanizmem szkieletowym, który jest najstarszym i do tego działającym tego typu zegarem na terenie Małopolski. Z samej zaś wieży roztacza się piękny widok na Tarnów.

Niestety nielicznym dane jest go podziwiać, gdyż wieża udostępnia swoje tarasy widokowe tylko przy specjalnych okazjach.

Rynek w Tarnowie - zwiedzanie z dziećmi

Będąc jednak tak wysoko, na pewno dostrzeglibyście najpiękniejsze i najbardziej znane obiekty architektoniczne miasta – Bazylikę Katedralną Narodzenia NMP z najwyższymi pomnikami nagrobnymi w całej Europie i stojący po sąsiedzku pomnik króla Władysława Łokietka, który nadał miastu przywilej lokacyjny.

Współrzędne GPS: 50.01321, 20.98719 i 50.01300, 20.98629

 

Ławeczka Poetów

Niedaleko króla spotkać możecie bardziej współczesne osobowości – Zbigniewa Herberta, Agnieszkę Osiecką i Jana Brzechwę. Naturalnej wielkości posągi przedstawiające słynnych Polaków siedzą w cieniu drzewa na ławeczce poetów, a obok nich leżą skrzyneczki z ich dziełami.

Jeśli mielibyście ochotę poczytać dzieciom „Akademię Pana Kleksa”, wystarczy, że w pobliskiej pizzerii poprosicie o kluczyk, by już za chwilę trzymać w rękach jedno z najsłynniejszych dzieł wybitnego autora bajek i wierszy dla dzieci.

Współrzędne GPS: 50.01339, 20.98615

 

Słoń i Kataryniarz

Spośród licznych tarnowskich pomników na pewno jeszcze 2 spodobają się Waszym dzieciom. Mowa o kolorowym słoniu, który stoi u zbiegu ulic: Krakowska, Nowy Świat i Mościckiego oraz Kataryniarzu i towarzyszącej mu papudze. Otoczony zapachem kwiatów z pobliskich kwiaciarni na Targowisku Miejskim Burek Kataryniarz upamiętnia prawdziwego człowieka, który przed wojną umilał swą grą codzienne życie tarnowianom.

Choć odlany z brązu, Kataryniarz nadal gra. Wszystko dzięki wmontowanemu mechanizmowi, który wygrywa melodie, jak prawdziwa katarynka. Chcielibyście zrobić sobie zdjęcie z kultowym Kataryniarzem i pozostać na katarynkowym mini koncercie?

Współrzędne GPS: 50.01114, 20.98764

 

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

W północnej pierzei Rynku pod nr 20 i 21 stoją dwie kamienice z XVI w. Ich charakterystyczne podcienia przyciągają wzrok i raczej nikomu nie pozwolą przejść obojętnie.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko interesująca architektura zabytkowych budynków, ale również to, co skrywa ich wnętrze.

Tarnów - zwiedzanie muzeum z dziećmi na wczasach

Źródło zdjęcia: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/informacje/

W środku znajduje się Muzeum Historii Tarnowa i Regionu będące filią Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wnętrze przypomina podziemne korytarze, a ekspozycja prezentuje zbiory dotyczące historii miasta i regionu. Po wystawie oprowadzi Was niezwykły przewodnik – Kataryniarz, który pokaże Wam, jak wyglądają pergaminowe dokumenty i miecze, których używano w średniowieczu.

Tarnów  atrakcje dla dzieci - muzeum

Źródło zdjęcia: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/informacje/

Podziwiamy ekspozycje w Muzeum Historii

Źródło zdjęcia: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/informacje/

Razem zajrzycie do gospody cechowej i tramwaju, z okien którego widać dawny Tarnów. Dzięki multimedialnym pomocom edukacyjnym zagłębicie się w charakterystykę wielowyznaniowego Tarnowa, zobaczycie przedmioty z II Wojny Światowej i czasów PRL.

Poznacie też sylwetki znanych osób związanych z Tarnowem.

Barwne opowieści ubogaca dodatkowo piękna melodia wygrywana na katarynce – instrumencie, którego właściwie dziś już się nie używa.

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

Źródło zdjęcia: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/informacje/

Czas spędzony w muzeum z pewnością wydłuży Wam dodatkowa atrakcja dla dzieci w postaci sali zabaw z teatrzykiem kukiełkowym i drewnianymi zabawkami.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli. Jeśli jednak dysponujecie czasem w czwartek, to świetnie się składa. W tym dniu zbiory muzeum możecie obejrzeć za darmo.

Więcej informacji: www.muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/

Współrzędne GPS: 50.01305, 20.98827

 

Centrum nauki i techniki Pasaż Odkryć

Pasaż Odkryć to niezwykłe Centrum nauki i techniki w Tarnowie, które prowadzi ze zwiedzającymi dialog o nauce. Robi to, wspierając się wiedzą i odkryciami słynnych naukowców związanych z Tarnowem oraz specjalistów np. w dziedzinie astronomii, stolarstwa czy inżynierii.

Obiekt podzielony jest na 5 pracowni, w których odbywają się bezpłatne warsztaty.

Miejsce przyjazne dzieciom - Pasaż Odkryć
Źródło zdjęcia: https://pasazodkryc.pl/galeria 

 

Pracownia Hellera – zajęcia astronomiczne

Jak nawigować przy pomocy gwiazdozbiorów? Jak to się dzieje, że mamy pory roku? Czy galaktyka przypomina naleśnik?

To tylko część z pytań, na które być może nie umielibyście odpowiedzieć swoim dzieciom podczas sesji Q & A jaką zapewne organizują Wam każdego dnia. W Pracowni Hellera nawet najbardziej astronomiczne pytania znajdą odpowiedź.

Zajęcia astronomiczne w Tarnowie
Źródło zdjęcia: https://pasazodkryc.pl/galeria 
 

Pracownia Olszewskiego – zajęcia przyrodnicze

Co sprawia, że ciasto rośnie? Czy ubrania można wyprać w oleju roślinnym? Czym jest spektrofotometr i jak go używać? I wreszcie, do czego służy pH-metr? W pracowni przyrodniczej poznacie nie tylko odpowiedzi na powyższe pytania.

Pracownia Olszewskiego - Tarnów, Małopolska
Źródło zdjęcia: https://pasazodkryc.pl/galeria 
 

Dowiecie się, jak chemia wpływa na Waszą codzienność. Dzieci natomiast zyskają niepowtarzalną okazję, by poczuć się jak prawdziwi chemicy w laboratorium pełnym odczynników i dziwnych substancji, których będą mogły użyć do przygotowania preparatów mikroskopowych.

Nauka przez zwiedzanie - atrakcje Tarnowa
Źródło zdjęcia: https://pasazodkryc.pl/galeria 

 

Pracownia Szczepaniaka – zajęcia techniczne

Jeśli macie w domu miłośników majsterkowania wizyta w pracowni technicznej będzie dla nich jak spełnienie marzeń, które w warunkach domowych czasem trudno realizować. Wasze dzieci poznają tu tajniki sztuki stolarskiej, dowiedzą się jak świadomie używać elektronarzędzi nie tylko w teorii, ale i praktyce.

Do dyspozycji mają szlifierkę oscylacyjną, frezarkę ręczną, wyrzynarkę, wiertarkę kolumnową, piłę włosową, strug elektryczny i wiele innych sprzętów, przy pomocy których można stworzyć prawdziwe cuda z drewna.

 

Pracownia Studniarskiego – zajęcia hi-tech

Zajęcia z robotyki cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. Jeśli nie do końca wiecie, na czym polegają, w pracowni hi-tech wszystkiego się dowiecie. Wsali czekają komputery, roboty, wycinarka laserowa, ploter frazujący, drukarki żywiczna i filmamantowa do druku 3D i wiele innych urządzeń, dzięki którym stworzycie niezwykłe przedmioty.

Od wyobrażeń poprzez modelowanie aż do realnych kształtów w 3 wymiarach – tak wygląda proces twórczy na warsztatach hi-tech. Ich efektem są pojazdy, statki, chwytaki, labirynty i różne inne konstrukcje, które najpierw wymyślą, a potem stworzą wasze pociechy.

 

Pracownia Piszowej – Pracownia Małej Inżynierii – zajęcia ogólnorozwojowe

Papier, karton czy sklejka wydają się takie oczywiste i prozaiczne, jednak przy użyciu suwmiarki, nożyc elektrycznych, pilników czy piły ręcznej w rączkach Waszych dzieci mogą przeobrazić się w coś oryginalnego.

Tarnów w Pasażu Odkryć
Źródło zdjęcia: https://pasazodkryc.pl/galeria 
 

Wasi mali inżynierowie nauczą się tu lutować, obsługiwać wkrętarkę i ręczną piłę. Opanują sztukę używania klucza płaskiego i dowiedzą się, do czego służy imadło. A wszystko, co wyjdzie spod ich małych rączek, jest Wasze i możecie to zabrać do domu.

Machinarium - odkrywamy Tarnów
Źródło zdjęcia: https://pasazodkryc.pl/galeria 
 

W Pasażu Odkryć odkryjecie nieznane naukowe fakty i przede wszystkim swoje możliwości. To naprawdę świetne miejsce, warte wizyty z dziećmi.

Więcej informacji: www.pasazodkryc.pl

Współrzędne GPS: 50.01252, 20.98774

 

Kawiarnia w tramwaju

Na pl. Sobieskiego zobaczycie tramwaj. To nie lada gratka, zważywszy, że te szynowe pojazdy zniknęły z ulic miasta ponad 80 lat temu. Czerwona siódemka, która ze względu na kolorystykę zwana jest też biedronką to replika dawnego tramwaju, który jeździł na linii Burtnicza – Dworzec Kolejowy. Aktualnie znajduje się w nim kawiarnia o niezwykłym klimacie.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Specjalnością tego nietypowego lokalu jest kawa motorniczego, ale propozycje ciast też nie zawodzą. To co? Zabierzecie dzieci w słodką podróż w czasie? Taka okazja może nieprędko się powtórzyć.

Ulicę obok zaparkowały również inne, interesujące pojazdy. Zanim jednak je zobaczycie, wejdźcie do Muzeum Etnograficznego i poznajcie ich właścicieli.

Współrzędne GPS: 50.01199, 20.98519

 

Muzeum Etnograficzne

W okolicy Rynku znajduje się jeszcze jedno muzeum, które warto odwiedzić z dziećmi. Na siedzibę wybrało zabytkowy dworek pochodzący z XVIII w., który w przeszłości funkcjonował jako podmiejski zajazd.

Muzeum Etnograficzne

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumtarnow 

Wnętrze wypełniają kolory, muzyka i śpiew, które tworzą barwne tło dla mniej optymistycznej historii ludności romskiej. Opowiada o niej wystawa „Romowie. Historia i kultura”.

Dzięki zgromadzonym przedmiotom i dokumentom poznacie mnóstwo ciekawostek związanych z Romami m.in. tę, że wcale nie pochodzą z Rumunii, jak większość sądzi. Dowiecie się, jak asymilowali się z innymi narodami, w jaki sposób pielęgnowali swoją odrębność kulturową, jak reagowało na nich otoczenie – jakie łatki przyszywało i jakie praktyki (często okrutne) stosowało, by się Romów (zwanych potocznie Cyganami) po prostu pozbyć. Ekspozycja wtajemniczy Was również w wątki niewolnicze, które również wpisują się w biografię romskiej społeczności, a także te związanie z II Wojną Światową i okresem powojennym.

Klamrę opowieści o Romach stanowi to, co znajduje się na zewnątrz budynku – oryginalne wozy taborowe, równie barwne, co sami Cyganie. W dobie współczesnego karawaningu cygańskie domy na kółkach wyglądają jak wyjęte z bajki. Nie trzeba wiele, by się nimi zachwycić. Wyobraźcie sobie przejazd wozów taborowych, które niczym kolorowa serpentyna ciągną się wzdłuż ulic miasta, tańce cygańskie przy ognisku, wydarzenia kultywujące obyczajowość romską …

Okazji do zagłębienia się w świat Romów w Tarnowie nie brakuje. Muzeum Etnograficzne co roku organizuje „Rytmy roku”, „Cygańskie lato” i „Tabor Pamięci Romów” – plenerowe imprezy, podczas których możecie razem z dziećmi odkrywać tajemnice świata Romów.

Podziwiamy Tarnów z dziećmi na urlopie

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumtarnow 

Więcej informacji: www.muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-etnograficzne/ 

Współrzędne GPS: 50.01102, 20.98330

 

Fontanna z Układem Słonecznym

Wizyta w Tarnowie dostarczy Wam wrażeń bez liku. Nawet tych z kategorii odlotowych, żeby nie powiedzieć międzyplanetarnych. Przyznać trzeba, że fontanna z Układem Słonecznym robi nieziemski efekt. Centralnie ułożone Słońce stanowi dyszę główną, z której tryska woda mająca przypominać promienia słoneczne. Dookoła serca Układu Słonecznego krążą planety. Interesujące jest odwzorowanie ich gabarytów, kolorów oraz ruchu obrotowego wokół własnej osi.

Fontanna wspaniale prezentuje się za dnia, jak i po zmierzchu, kiedy efekt podbijają światła zainstalowane na granitowej powierzchni imitujące rozgwieżdżone niebo. To architektura dodająca miastu uroku, ale i ciekawy obiekt o walorach edukacyjnych, dzięki któremu Wasze pociechy odbędą mini lekcję astronomii.

Współrzędne GPS: 50.00895, 20.97526

 

Ścianka boulderownia

Odwiedzając B. Lab Bouldering Laboratory przygotujcie się na spory wysiłek fizyczny. Niech Was to jednak nie zraża, bo doświadczenia i zabawa, jakie Was tam czekają, warte są Waszego czasu, pieniędzy i zaangażowania.

Atrakcje dla całej rodziny - Tarnów

Źródło zdjęcia: www.blaboleksy.pl

Boulderownia ścianki wspinaczkowe, które imitują sięgające kilku metrów wzwyż skały. Na szczyt można dostać się, wykorzystując nie tylko siłę własnych mięśni, ale też kreatywność umysłu. Kolorowe i różnokształtne chwyty wspinaczkowe rozmieszczone w różnych miejscach oferują wspinaczkę po trasach łatwiejszych i trudniejszych.

Dodatkowo zmieniane co jakiś czas i przykręcane w innych miejscach modyfikują trasy, dzięki czemu na nudę naprawdę nie można narzekać.

Boulderownia - ścianka dla małych i dużych

Źródło zdjęcia: www.blaboleksy.pl

Adrenalinę dodatkowo podnosi brak asekuracji podczas wspinania. Oczywiście dzieci wspinają się wyposażone w niezbędny sprzęt gwarantujący im bezpieczeństwo. Zmyślą o nich, przygotowano tu również specjalny pokój zabaw i małą ściankę do boulderingu.

Tarnów pełen atrakcji i wrażeń

Źródło zdjęcia: www.blaboleksy.pl

Prócz aktywności fizycznej, zdobywania nowych lub szlifowania posiadanych już umiejętności i dobrej zabawy możecie skorzystać z kawiarni, bo po wysiłku na pewno i jeść i pić będzie Wam się chciało. Latem na zewnątrz obiektu czekają na Was dodatkowe atrakcje takie jak ścianka wspinaczkowa, slack-line, trampolina i plac zabaw, a to oznacza kolejne godziny spędzone aktywnie i z przyjemnością.

Więcej informacji: www.blaboleksy.pl

Współrzędne GPS: 50.00930, 20.95771

 

Papugarnia Amazonia

Niewiele jest tak kolorowych i egzotycznych miejsc jak papugarnia. Jeśli nigdy nie byliście w takim miejscu, czas to zmienić i zabrać dzieci na spotkanie ze skrzydlatymi pięknościami z różnych zakątków świata.

Niektóre z nich to niezłe gaduły, żeby nie powiedzieć paple. Inne zachowują się jak celebrytki z czerwonego dywanu i wytrwale patrzą w obiektyw, strosząc swoje piórka. Wszystkie jednak bez wyjątku są wspaniałe.

Ciekawe miejsce do odwiedzenia - Tarnów

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/profile.php?id=100057504015942&sk=about

Mowa o papugach – mieszkankach tarnowskiej Papugarni Amazonia.

W papugarni Wasze dzieci zobaczą barwne ptaki, jakich trudno szukać w naszym polskim klimacie. Oczywiście rodzime bażanty, dudki, czy maleńkie gile, jemiołuszki, zimorodki i szczygły są prześliczne, jednak nie zawsze łatwo wypatrzyć je w naturze.

Atrakcje dla dzieci - Papugarnia

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/profile.php?id=100057504015942&sk=about

W Papugarni Amazonia Wasze szkraby zobaczą ptaki, które nie czmychną, gdy tylko usłyszą delikatny szelest, ba, niektóre z nich podfruną nawet bliżej, by usiąść na ramieniu, albo skubnąć ziarenko. Zdjęcia, jakie możecie wykonać w momencie, gdy papuga je Waszemu dziecku z ręki będzie wspaniałą pamiątką.

Bez obaw, dzięki specjalnym ochraniaczom spotkanie z pazurkami jest bezpieczne.

Oglądamy papugi w Małopolsce

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/profile.php?id=100057504015942&sk=about

Wizyta w papugarni to okazja do tego, by zatrzymać się na chwilę i docenić piękno przyrody, poobcować z mądrymi stworzeniami, nauczyć się szacunku do natury.

Więcej informacji: www.facebook.com/profile.php?id=100057504015942&sk=about

Współrzędne GPS: 50.01428, 20.97580

 

Park Strzelecki

Park Strzelecki to jedno z ulubionych miejsc rodzin z dziećmi, które oferuje możliwości wspaniałego wypoczynku pod gołym niebem niemal w samym centrum Tarnowa. Ten najstarszy w mieście park utrzymany w stylu ogrodu angielskiego urzeka pięknem starodrzewu, nenufarów oraz kaczek i łabędzi dryfujących po stawie.

Centralną część zbiornika stanowi pomnik. To mauzoleum wzniesione na cześć gen. Józefa Bema, bohatera narodowego Polski i Węgier, który urodził się i spoczął właśnie w Tarnowie.

Uwagę zwraca również fontanna z 4 lwami na postumentach i grecką boginią Hebe, a także piękny pałacyk – dawna siedziba Towarzystwa Strzeleckiego Tarnowa, a dziś Biuro Wystaw Artystycznych i galeria sztuki współczesnej.

 

Plac zabaw

Choć mała architektura i uroda parku niewątpliwie zachwycają, dzieci swój wzrok kierują najczęściej w stronę placu zabaw. A gdy go dostrzegą, trudno je zatrzymać, bo każde chce jak najszybciej skorzystać z jego atrakcji.

W beztroskiej zabawie wspaniale sprawdzają się tu karuzela, zjeżdżalnie, trampolina i huśtawki. Starszakom niezapomnianych wrażeń dostarczają konstrukcje wspinaczkowe i linowe tory przeszkód. Młodsze dzieci mają natomiast do dyspozycji piaskownicę z baldachimem, który chroni przed słońcem, niskie konstrukcje z drabinkami, tunelami, mostkami i zjeżdżalnią, a także bujaczki w kształcie samolotu, motocykla, czy auta.

Nie zabrakło też urządzeń integracyjnych, z których jednocześnie może korzystać kilkoro dzieci, a także huśtawki, która umożliwia wspólne bujanie rodzicowi i dziecku.

Dodatkową zaletą placu zabaw jest miękkie podłoże, które minimalizuje ryzyko urazu w razie ewentualnego upadku.

 

Pozostałe atrakcje parku i udogodnienia

Plac zabaw jest ogromny, a dzięki podziałowi na 4 strefy, atrakcje odpowiadają poszczególnym grupom wiekowym, stopniowi sprawności oraz upodobaniom.
Atrakcje Parku Strzeleckiego nie kończą się jednak na placu zabaw. Płaskie, szerokie ścieżki parku umożliwiają rodzicom swobodne manewrowanie wózkiem, a małym cyklistom – jazdę na rowerku lub hulajnodze.

Okazji do odpoczynku i nabrania sił do kontynuowania wycieczki też nie brakuje. W parku jest sporo ławek, na których możecie przysiąść, hamaków, wprost wymarzonych do popołudniowej drzemki oraz punktów przystankowych, które na trasie przyrodniczo-dydaktycznej wskazują stare, będące pomnikami przyrody drzewa.

Bliższy kontakt z naturą umożliwia dodatkowo funkcjonujący na terenie parku ogród sensoryczny. Rośliny, które w nim posadzono, rozbudzają zmysły wzroku, dotyku, węchu, a nawet smaku.

Park Strzelecki z placem zabaw, plenerową siłownią i ogrodem sensorycznym to doskonała propozycja nawet na całodniową wycieczkę z dziećmi. Na miejscu jest restauracja z ulubionymi smakołykami najmłodszych, bezpłatne toalety, pomieszczenie, w którym można w ciszy i spokoju nakarmić maleństwo i je przewinąć. Przed wejściem do parku jest też parking, na którym możecie zostawić auto. Czy trzeba więcej, by miło spędzić czas z rodziną?

Współrzędne GPS: 50.01985, 20.98517

 

Park wodny TOSiR

Wizyta z dziećmi na basenie to doskonała okazja do spędzenia czasu, który łączy zabawę, naukę, zdrowie i budowanie relacji. Tyle wartości za jednym razem? Aż szkoda byłoby nie skorzystać. Też myślicie, że to super sprawa? To wskakujcie do basenu w Parku wodnym TOSiR.

Wodny park w Tarnowie

Źródło zdjęcia: www.tosir.com.pl/obiekty/park-wodny-tosir 

W basenie rekreacyjnym Wasze małe żabki, delfinki i pieski mogą popływać swoją ulubioną techniką. Jeśli dobrze radzą sobie w wodzie, z pewnością zechcą sprawdzić swoje umiejętności w sztucznej rzece lub zatoce bąbelkowej.

Urozmaiceniem będą dla nich też zjeżdżalnie. Jedna to zjeżdżalnia rurowa, druga natomiast została zaprojektowana z myślą o rodzinnych zjazdach. Jeśli więc Wasza pociecha potrzebuje towarzystwa podczas zjazdu, możecie ją wspierać i razem przeżywać emocjonujące chwile.

Weekend w basenie z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.tosir.com.pl/obiekty/park-wodny-tosir 

Park wodny Tarnów

Źródło zdjęcia: www.tosir.com.pl/obiekty/park-wodny-tosir 

Dawka wrażeń na zjeżdżalni

Źródło zdjęcia: www.tosir.com.pl/obiekty/park-wodny-tosir 

Najmłodsze brzdące – do 3 roku życia, do free- wolnego pływania mają brodzik ze zjeżdżalnią Słonik. A za zabawę na basenie w ogóle nie muszą płacić.

Wodnych przyjemności w Parku wodnym TOSiR nie brakuje. Są gejzery i wanny do masażu wodnego. Można wykonać masaż boczny i masaż karku wspaniale się przy tym relaksując.

Ofertę wzbogacają dodatkowo sauny fińska, parowa i aromatyczna znajdujące się w strefie SPA.

Relaks dla rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: www.tosir.com.pl/obiekty/park-wodny-tosir 

Tu naprawdę można rozpłynąć się w błogim relaksie.

Więcej informacji: www.tosir.com.pl/obiekty/park-wodny-tosir

Współrzędne GPS: 50.02403, 20.98792

 

Kantoria

Obok Parku wodnego TOSiR znajduje się Centrum Aktywnego Wypoczynku i Rekreacji „Kantoria”. Należąca również do Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Kantoria to strefa sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Większej piaskownicy, jaka tu powstała nie znajdziecie w całej południowej Polsce, więc od razu wyposażcie swoje dzieci w odpowiedni zestaw piekarniczo-archeologiczno-ogrodniczy, bo na pewno zechcą niejeden tunel przekopać, niejedną babkę upiec i niejedną twierdzę wybudować.

Piaskownica przechodzi w plażę miejską, na której można pograć w piłkę siatkową lub poleżeć na leżaku zagłębiając stopy w piasku. Przedłużeniem strefy leżakowania jest część Kantorii przeznaczona do hamakowania, w której można trochę pobujać w obłokach. Infrastrukturę uzupełnia kawiarnia i zaplecze sanitarne, które rozwiązuje nagłą potrzebę skorzystania z toalety. Latem dodatkowo ustawiana jest kurtyna wodna, dla tych którzy potrzebują się schłodzić.

Całość prezentuje się bardzo przyjemnie. Wyobraźcie sobie tylko – dzieci tarzają się w piasku, a Wam to zupełnie nie przeszkadza. Popijacie kawkę, patrzycie w niebo i myślicie, jaki cudowny rodzinny wyjazd. Fajne marzenie, co? Już wiecie gdzie je spełnić.

Jest tylko jedno „ale”, które musicie wziąć pod uwagę.

Ze względu na charakter i lokalizację na zewnątrz obiekt funkcjonuje sezonowo. Z jego infrastruktury i udogodnień korzystać możecie w okresie wiosenno-letnim.

Współrzędne GPS: 50.02422, 20.98970

 

Fly Park Tarnów

Ile razy w dzieciństwie słyszeliście od rodziców – „nie skacz, bo łóżko zarwiesz!”? Wam też zdarzało się krzyczeć tak do dzieci, gdy te beztrosko brykały na łóżku? Wystarczy zmienić lokalizację, byście zaczęli krzyczeć – „odbij się mocniej!”, „wyżej, wyżej!”.

Fly Park Tarnów - ciekawe miejsce na odpoczynek aktywny

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/flyparktarnow/ 

W Parku Trampolin Fly Park Wy nie będziecie się denerwować, a dzieci wyskaczą się tak, że pewnie odechce im się już tej czynności w domu. To co, gotowi?
Możecie zacząć od skakania na klasycznych trampolinach w strefie Fly Zone lub ogromnej dmuchanej poduszce Fly Bag albo od razu „rzucić się na głęboką wodę” próbując zwinności i sprytu na torze Ninja Park.

Atrakcja dla małych i dużych dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/flyparktarnow/ 

Równie emocjonująco może być w części parku zwanej Battle Zone, gdzie czeka Was walka z przeciwnikiem na piankowe miecze lub na Eliminatorze, gdzie liczy się szybkość i spostrzegawczość. Atrakcji jest znacznie więcej. Wasze najmłodsze pociechy mogą brykać w Strefie Kid Zone. Dodatkowo co niedzielę dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat organizowane są Niedzielne Poranki Malucha.

Fly Park Tarnów

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/flyparktarnow/ 

Skakanie na trampolinach dostarczy wielu emocji. Nie tylko dzieciom, Wam również. To propozycja na spędzenie czasu, który łączy aktywność fizyczną z zabawą i budowaniem rodzinnych więzi.

Więcej informacji: www.fly-park.eu/tarnow

Współrzędne GPS: 50.03514, 21.00475

Co robić z dziećmi na wakacjach w Tarnowie?

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/flyparktarnow/ 

 

X-treme KiDS

Wystarczy zajrzeć do środka Xtreme Kids, by od razu wiedzieć, że miejsce to zostało stworzone z myślą o dzieciach. Coś, co wygląda jak Małpi Gaj i salki urodzinowe mogą z początku sugerować podobieństwo do popularnych sal zabaw dla dzieci, jednak nic bardziej mylnego.

Przyjazne dzieciom miejsce w Tarnowie

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/xtremekidstarnowblonie 

Prócz wymienionych atrakcji, które wchodzą w skład 6 stref tematycznych obiektu, Xtreme Kids ma do zaoferowania małym fanom sportu i zabawy znacznie więcej.

X-treme KiDS - ciekawe miejsce pełne atrakcji

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/xtremekidstarnowblonie 

O ile w Małpim Gaju Wasze pociechy mogą beztrosko dokazywać, o tyle w strefie X-ninja potrzebny im będzie spryt, inteligencja, sprawność fizyczna i umiejętność strategicznego myślenia. Pokonanie toru przeszkód pełnego ruchomych kładek, konstrukcji wspinaczkowych, piłek i elementów zawieszonych na linach to spore wyzwanie. A to nie wszystko.

Zjazdy, skoki na siatkę, przeciskanie się przez ciasne elementy, śliska nawierzchnia (miękkie materace) dodatkowo utrudniają zadanie, ale i przy okazji czynią zabawę jeszcze ciekawszą.

Atrakcje dla dzieci w Tarnowie

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/xtremekidstarnowblonie 

X-treme KiDS - raj dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/xtremekidstarnowblonie 

Stałym bywalcom X-treme oferuje zajęcia ruchowe z trenerami X-fitness. Poza tym wszystkie dzieci zachęca do korzystania ze specjalnej siłowni dla juniorów – jednej z pierwszych siłowni dla dzieci w Polsce. Wasze pociechy mogą tu zadbać o tężyznę fizyczną na bieżni, rowerku czy innym sprzęcie dostosowanym kolorystyką i rozmiarem do dziecięcych potrzeb.

Co więcej, kiedy Wasi mali sportowcy będą wyciskać tu z siebie siódme poty, Wy nie musicie pozostawać w tyle. Powierzywszy dzieci opiece instruktorów X-treme, możecie udać się na trening po sąsiedzku do klubiu Xtreme Fitness.

Maluszki również nie będą się tu nudzić. W specjalnej strefie X-baby mają do dyspozycji mnóstwo drewnianych zabawek – domek dla lalek, sklep, kuchnię, tablice manipulacyjne, a także pufy, miękkie siedziska sensoryczne. Oczywiście nie zabrakło tu ulubionych klasyków – zjeżdżalni, basenu z piłeczkami, jeździków i bujaków.

Co robić z dziećmi na wczasach w Małopolsce?

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/xtremekidstarnowblonie 

Jeśli po wysiłku fizycznym dzieci zechcą odbudować bilans kaloryczny, sprawę ułatwią tutejsze bistro i kawiarnia. Kawka dla Was, soczek dla dzieci, coś słodkiego, coś wytrawnego, coś mięsnego, albo wegetariańskiego? X-treme przygotowało gastronomiczną strefę relaksu, w której każdy z Was odnajdzie ulubione smaki.

Do tego, by spędzić tu nieco więcej czasu, zachęcają jeszcze atrakcyjne ceny. Rodzice i dzieci do 6 miesiąca życia nie płacą za wstęp. Dzieciom do 2 roku życia przysługuje 50% zniżki na zabawę.

Więcej informacji: www.tarnow.xtremekids.pl

Współrzędne GPS: 50.03500, 21.00497

Małopolska - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/xtremekidstarnowblonie 

 

Drift Park Extreme

Niekontrolowany poślizg w pojeździe może być niebezpieczny, ale nie w Drift Park Extreme – centrum rozrywki, w którym taka jazda to frajda dla całej rodziny.

Rozmaite manewry – „bączki”, dynamiczna jazda z licznymi zakrętami, szybkie zaciąganie ręcznego hamulca i wchodzenie bokiem w zakręty gwarantują doświadczenia z jazdy, jakiej nigdzie indziej nie zaznacie.

Adrenalina dla maluchów

Źródło zdjęcia: www.driftpark.pl

Bezpieczne atrakcje dla najmłodszych

Źródło zdjęcia: www.driftpark.pl

Drift Park Extreme dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.driftpark.pl

Najmłodsi drifterzy mogą mieć 4 lata. Jeśli więc macie w domu fana motoryzacji w tym wieku, to właśnie tutaj może on zasiąść za kierownicą pojazdu, który robi na torze niesamowite cuda. Specjalny tor kartingowy oraz poruszające się po nim pojazdy crazy carts zostały zaprojektowane zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa.

Więcej informacji: www.driftpark.pl

Współrzędne GPS: 50.01337, 20.92467

Ciekawe miejsce w Tarnowie

Źródło zdjęcia: www.driftpark.pl

 

Góra św. Marcina

W najbardziej wysuniętej na północ części Karpat, w południowej części Tarnowa wznosi się Góra Św. Marcina, która nazwę swą zawdzięcza kościołowi z pobliskiej miejscowości Zawada. To najstarszy kościół w okolicy, który jednocześnie nosi imię świętego.

Lasy porastające Górę św. Marcina miały kilku właścicieli, zanim stały się własnością miasta Tarnowa. Do niedawna znane jeszcze jako park miejski na Górze św. Marcina od kilku lat nazywane są oficjalnie Parkiem Niepodległości Miasta Tarnowa im. Romana Księcia Sanguszki powstańca 1831 roku – Sybiraka.

30-hektarowy obszar porośnięty bukami, jesionami, dębami i jaworami to bardzo przyjemne miejsce idealne spacer, przejażdżkę rowerową i różne formy rekreacji z dziećmi.

 

Ruiny zamku

Za czasów lokacji Tarnowa z Góry św. Marcina nad miastem górował zamek z wieżą, studnią, zabudowaniami mieszkalnymi i kaplicą.

Wielokrotnie rozbudowywany należał do różnych właścicieli, aż wreszcie trafił w ręce Węgrów, którzy go zniszczyli. W XV w. odbudował go Jan Amor Tarnowski. Wtedy też zamek przeżywał prawdziwy rozkwit. Posiadał skarbiec, zbrojownię, słynną w całym kraju bibliotekę. Miał też spichlerze, własny browar, piekarnie i zwierzyniec. Finalnie jednak spór między Tarnowskimi a Ostrogskimi doprowadził do jego upadku.

W połowie XVIII w. za sprawą jednego z kolejnych właścicieli – Aleksandra Sanguszko zapadła decyzja o rozbiórce zamku i wykorzystaniu materiałów do budowy kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Dziś szczątków monumentalnej budowli trzeba szukać wśród traw. Pozostały po niej jedynie wspomnienia i wyobrażenia, jak mogła wyglądać w czasach swej świetności. Za zwiedzanie ruin oczywiście nie trzeba płacić. Po ziemi, na której wznosiła się wspaniała posiadłość i po której stąpały takie osobowości, jak Mikołaj Rej, Andrzej Frycz Modrzewski, czy Jan Kochanowski możecie pospacerować zupełnie za darmo.

Miejsce, w którym znajdują się ruiny stanowi świetny punkt widokowy na miasto. Kto wie, być może patrząc przez lornetkę, dostrzeżecie kościół Podwyższenia Krzyża Świętego? Stoi do dziś niedaleko Rynku, przy ul. Bernardyńskiej, której nazwa nawiązuje do sióstr bernardynek mających niegdyś swój klasztor przy kościele.

Góra św. Marcina to jednak nie tylko miejsce wspomnień o dawnym zamku. Dzięki dodatkowym atrakcjom spacer wśród zieleni możecie uzupełnić o szaleństwa na placu zabaw dla dzieci oraz w Ninja Parku i Parku Linowym FUN-LinoPark.

 

Ninja Park

Ninja Park to sporych rozmiarów metalowa konstrukcja z rozmaitymi przeszkodami takimi jak np. multiring, wariat, killer plank, snake, ninja board, trapez, czy kołki do przechodzenia z ringami.

Urządzenia stoją przy trasach biegowo-rowerowych w parku na Górze Św. Marcina i mogą na nich trenować amatorzy sportów ekstremalnych zawodów. Nie jest to może typowa atrakcja dla dzieci, jednak będąc w pobliżu, możecie z niej skorzystać.

Z pomocą taty lub mamy Wasze pociechy mogą spróbować swoich sił, by przekonać się, jak wygląda trening przygotowujący do runmageddonu czy zmagań znanych z reality show pt. Ninja Warrior Polska.

 

Park Linowy FUN-LinoPark

FUN-Linopark powstał w miejscu dawnego wyciągu narciarskiego na Górze św. Marcina. Dysponuje dwoma trasami, które pod względem stopnia trudności idealnie wpisują się w predyspozycje sprawnościowe większości dzieci.

Na trasie Junior dominują mostki i kładki. Z atrakcji mogą korzystać Wasze młodsze pociechy, które mają nie mniej niż 100 cm wzrostu. Przejście 6 przeszkód zawieszonych na wysokości od 1 do 2 m zajmie im od 10 do 25 minut.

Park linowy na powietrzu w Tarnowie

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/FunLinopark?locale=ms_MY

Trasę Tarzan przygotowano z myślą o starszych dzieciach o wzroście min. 130 cm i dorosłych. Oferuje ona zabawę na wysokości od 4 do 6 m. Liczy 14 przeszkód, wśród których do pokonania są m.in.: most birmański, trapezy, palisada czy kładki. Zabawa na tej trasie gwarantuje Wam min. 35 minut frajdy.

Z przyjemności przebywania na świeżym powietrzu, wspaniałej zabawy, pokonywania własnych słabości i zdobywania nowych umiejętności na trasach rozwieszonych między parkowymi drzewami możecie korzystać w miesiącach od maja do września.

Więcej informacji: www.facebook.com/FunLinopark?locale=ms_MY

Współrzędne GPS Góra św. Marcina: 49.99082, 21.00538

 

Krakowowi nie można nic zarzucić. Dawna stolica Polski jest wspaniała bez dwóch zdań, co potwierdzą nie tylko Polacy, ale i turyści z zagranicy, ale może już czas dostrzec inne kierunki?

Inne atrakcyjne miejsca w Polsce? Może już czas, by Tarnów wyszedł z cienia pobliskiego Krakowa?

By więcej osób usłyszało, że to piękne miasto, pełne zabytków i atrakcji, które również i rodzinom z dziećmi mogą przypaść do gustu?

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi i Waszym wrażeniom z pobytu w Tarnowie (bo pojedziecie z dziećmi do Tarnowa? Prawda?) więcej rodzin dowie się, że to kierunek wart uwagi.

Może odwiedzający Kraków obok jednodniowej wycieczki do Wieliczki, Oświęcimia, Bochni, Zakopanego czy Ojcowa rozważą wyjazd do Tarnowa, który ma równie sporo ciekawych atrakcji i miejsc do zaoferowania.

 

*Ten sam herb przypisuje się rodowi Leszczyńskich, o którym wspominaliśmy przy okazji propozycji na rodzinną wycieczką do Leszna (LINK). Nie ma dowodów na to, by Jan Długosz był w jakiś sposób powiązany z Leszczyńskimi.

Dawniej Wieniawa było dość popularnym herbem. Wiele rodów legitymowało się nim, jednak to nie oznacza od razu koligacji między nimi. Może Wy dotrzecie do historycznych przekazów, które potwierdzałyby pokrewieństwo Długosza z Leszczyńskimi lub mu przeczyły?

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.
 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi