Przyrodnicze atrakcje Poznania
Lekcja Przyrody
(Ogród Botaniczny)
Jeśli lekcja przyrody to tylko w najwspanialszym wydaniu, tylko w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytety im. Adama Mickiewicza. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Poznaniu. Zobaczycie tu wiele gatunków roślin z różnych zakątków świata, zarówno te bardziej popularne, jak i te rzadko występujące, a nawet zagrożone wyginięciem. I ... odpoczniecie, bo w tak pięknych okolicznościach przyrody można zregenerować i ciało i umysł.
Źródło zdjęć: http://www.obuam.robia.pl/index.php
Wiosną jest tu soczyście zielono, a kiedy zakwitną kwiaty i drzewa, w powietrzu unosi się zapach lata. Jest błogo. A żeby było jeszcze milej możecie wstąpić do pawilonu ekspozycyjno-dydaktycznego, na kawę i ciastko, które najlepiej smakują na tarasie widokowym. Wewnątrz znajduje się kawiarnia i sale, w których odbywają się wystawy i wykłady. Toalety są na zewnątrz budynku.
Źródło zdjęć: http://www.obuam.robia.pl/index.php
Jeśli będziecie w Poznaniu na początku maja, koniecznie odwiedźcie poznański Botanik. Co roku odbywa się tu majówka, podczas której śpiew ptaków i dziecięcy śmiech przeplatają się z dźwiękami muzyki. Odbywają się koncerty, kiermasze, można kupić kwiaty i zioła.
Ogród jest otwarty przez cały rok i można go zwiedzać za darmo.
Źródło zdjęć: http://www.obuam.robia.pl/index.php
Więcej informacji: Ogród Botaniczny
Wyprawa w tropiki
(Palmiarnia)
Skoro palcem można podróżować po mapie, to i egzotyczne krainy można zwiedzić w jeden dzień. Macie ochotę na międzykontynentalną podróż po różnych strefach klimatycznych? Zabierzcie dzieci do poznańskiej Palmiarni, jednej z najstarszych w Europie. Nie ma tu jadowitych węży zwisających z drzewa ani pająków, które spadają na ramię w najmniej oczekiwanym momencie. Nie musicie przedzierać się z maczetą, by utorować sobie przejście ani walczyć z uporczywymi moskitami. Jednak ... nie będziecie mieć wątpliwości - poznańska Palmiarnia to egzotyka w czystym wydaniu.
Palmiarnia to taka mała dżungla w samym sercu miasta. Ilość tropikalnych roślin robi wrażenie. Kaktusy, sukulenty, palmy, storczyki, kakaowce, drzewa kawy uprawnej, bananowce, aloesy, wilczomlecze ... wszystkie je możecie pokazać dzieciom w ciągu jednego dnia. W takiej scenerii zdjęcia po prostu nie mogą się nie udać.
Źródło zdjęć: https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/
Z wizyt w zoo Wasze dzieci pewnie pamiętają tabliczki z informacją "Nie karmić zwierząt", a nawet jeśli nie potrafią jeszcze czytać, Wy na pewno dopilnowaliście, by nie podały niedźwiedziowi ręki w ramach posiłku. W Palmiarni jest inaczej. Tutejsze ryby można karmić. Zanim wejdziecie dalej, jeszcze przy kasach możecie kupić specjalną karmę dla rybek. Karmienie to świetna zabawa. Wygłodniałe karpie, które przypominają przerośnięte złote rybki, tylko czekają, aż wpadnie im do pyska małe co nieco.
Niezwykłość tego miejsca dosłownie czuć w powietrzu. Jak na tropiki przystało, jest tu duszno i wilgotno. Ubierzcie dzieci w coś cienkiego i weźcie coś na przebranie. Karmienie ryb może skończyć się wielkimi plamami na ubraniu. Wszak ryby na widok jedzenia machają ogonami jak pieski. Palmiarnia jest także domem dla jaszczurek, węży, owadów i papug z gatunku ara. Organizuje też wystawy, podczas których gości m.in. motyle, koty, czy kury.
Źródło zdjęć: https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Palmiarnię możecie odwiedzić od wtorku do niedzieli. Alejki między roślinami umożliwiają poruszanie się wózkiem dziecięcym, jednak jeżeli nie chcecie zabierać wózka do środka, możecie go zostawić w szatni.
Jeśli po zwiedzaniu zgłodniejecie, w kawiarni 7 kontynentów czekają na Was pyszności. Miło jest posiedzieć w otoczeniu bujnej roślinności i pamiątek z podróży. Nie chcecie jeść? I tak tu wejdźcie. W kawiarni na stałe mieszkają mrówki. To nie ciasta domowego wypieku, choć przepyszne, ale właśnie mrówki są wizytówką tego miejsca. W szklanych korytarzach umieszczonych pod sufitem, między roślinnością toczy się życie tych małych stworzeń. Pokażcie dzieciom jak bardzo pracowite, silne i zorganizowane są te owady.
Źródło zdjęć: https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/
Więcej informacji: Palmiarnia Poznań
Na Winiarskim Wzgórzu
(Park Cytadela)
Na Cytadeli są aż 4 place zabaw. Pierwszy z nich znajduje się przy ul. Za Cytadelą, naprzeciwko Sceny Wspólnej znanej z ciekawych propozycji spektakli dla małego widza. Drugi znajdziecie przy restauracji Umberto, w której w towarzystwie roślin i ptaków można zjeść coś pysznego. W sezonie letnim na zewnątrz restauracji wystawione są leżaki i hamaki idealne do tego, by uciąć sobie popołudniową drzemkę.
Kolejny plac zabaw powstał z inicjatywy jednej z marek kosmetycznych i znajduje się w centrum parku, nieopodal sosnowego lasku, w którym mieszkają wiewiórki. Będąc na Cytadeli, koniecznie pokażcie dzieciom to miejsce. Weźcie orzechy i ziarno. Po chwili pojawią się wiewiórki. Czasem przybiega ich nawet 6.
Niech dzieci wystawią rączki z ziarnem. Sikorki chętnie na nich usiądą i poczęstują się małym co nieco. Czwarty plac zabaw, jeden z największych w mieście znajduje się u podnóża restauracji Tarasy Cytadeli. Są tu huśtawki, zjeżdżalnie, równoważnie, bujaki, pajęczyna, ścianka wspinaczkowa i wiele innych sprzętów, które gwarantują świetną zabawę.
Cytadela to doskonałe miejsce dla sportowców. Szerokie alejki, duża przestrzeń, cień, w którym można się schować w gorące dni, zachęcają do wypoczynku bardziej i mniej aktywnego. Możecie tu pobiegać, poćwiczyć na siłowni (jedna znajduje się przy Umberto, druga przy Tarasach Cytadeli), zagrać w piłkę lub puścić latawiec. Weźcie rowery, rolki lub hulajnogi, a jeśli nie macie ochoty na aktywność, spakujcie koszyk piknikowy i rozłóżcie koc na trawie. Cytadela to świetne miejsce na popołudniowe leniuchowanie.
Wartym uwagi jest również tutejsze rosarium z centralnie ulokowanym stawem. Najpiękniej jest tu wiosną i latem. Róże tworzą barwny i pachnący kobierzec, który zachwyca urodą. Odpoczniecie tu na ławkach i zrobicie mnóstwo pięknych zdjęć.
Cytadela to jednak nie tylko rekreacja. Mieszkańców dawnego Wzgórza Winiarskiego, na którym właśnie się znajdujecie, przesiedlono, a teren wykorzystano pod budowę głównego fortu Twierdzy Poznań. Powstał ogromny kompleks wojskowy z fortem Winiary otoczonym pierścieniem 18 innych, mniejszych fortów. Aktualnie po największym forcie artyleryjskim Europy pozostały fragmenty umocnień, a dawne podziemne korytarze niedostępne dla ludzi służą dziś nietoperzom.
W południowej części parku utworzono cmentarze. Stoi tu też obelisk upamiętniający Bohaterów Armii Czerwonej. Dalej na wzgórzu dostrzeżecie dzwon-symbol Pokoju i Przyjaźni Między Narodami (po Hiroszimie i Nowym Jorku jest to trzeci na świecie dzwon pokoju). Spacerując po Cytadeli napotkacie wiele pomników plenerowych m.in.: Don Kichota, Gimnastyczkę, Piasta i Rzepichę, Skrzypaczkę, Skrzydlatego, Mewy, Macierzyństwo, Niedzielę i wiele innych.
O ile niektóre schowane w cieniu drzew lub przykryte liśćmi trudno dostrzec, o tyle Nierozpoznanych na pewno nie pominiecie. 112 żeliwnych, antropomorficznych figur wznoszących się na 2 metry robi niesamowite wrażenie. Ludzie często tu przychodzą, by zrobić sobie zdjęcie z bezgłowymi kolosami w tle.
Możecie się wybrać z dziećmi na wycieczkę tropem pomników Cytadeli. Jest ich ponad 40. Ciekawe czy wszystkie uda Wam się odnaleźć.
Źródło zdjęć: http://www.wmn.poznan.pl/
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Jeżeli interesuje Was tematyka militarna, zajrzycie do Muzeum Armii Poznań zlokalizowanego w estakadzie Małej Śluzy fortu oraz Muzeum Uzbrojenia. Zobaczycie je, leżakując w ogródku restauracji Umberto. Do wizyty zapraszają maszyny lotnicze z czasów wojny, amfibie i czołgi prezentowane w ramach stałej wystawy plenerowej przed muzeum.
Źródło zdjęć: http://www.wmn.poznan.pl/
Więcej informacji: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości -> Muzeum Uzbrojenia,
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości -> Muzeum Armii Poznań
Wycieczka kosmiczno-przyrodnicza
(Rezerwat Meteoryt Morasko)
261 kg żelaznej materii. Skąd? Z kosmosu. A jakże. W Poznaniu macie okazję być tak blisko kosmosu, jak nigdy wcześniej. Około 5 tysięcy lat temu w Europie Środkowej spadał deszcz. Trochę napadało go również w Poznaniu. Nie były to jednak krople wody, a spadające z nieba kamienie. Zostawiły po sobie ślad w postaci 7 kraterów, które możecie pokazać dzieciom w czasie spaceru po Rezerwacie Morasko. To niezwykłe miejsce nazywane Perłą Europy, tak naprawdę zasługuje na miano unikatu w skali światowej, ponieważ jest jednym z największych na Ziemi skupisk kraterów uderzeniowych, które okresowo wypełniają się wodą oraz miejscem, w którym nadal odnajdywane są meteoryty. Poza tym, jeśli będziecie mieć szczęście, w czasie spaceru może spotkacie borsuka lub dzięcioła czarnego.
Do rezerwatu dostaniecie się samochodem lub komunikacją miejską. Na pętli tramwajowej na Osiedlu Jana III Sobieskiego wsiądźcie w autobus linii 902 i wysiądźcie na przystanku Rezerwat Morasko.
Więcej informacji: Meteoryt Morasko
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioaChatki.pl