Kętrzyn - atrakcje dla dzieci

Kętrzyn

Kętrzyn to mała mazurska miejscowość z burzliwą i długą historią. Niegdyś w miejscu, w którym dziś istnieje miasto nazwane tak na cześć historyka i mazurskiego działacza - Wojciecha Kętrzyńskiego istniała pruska osada imienia Bartów. Podbita przez Zakon Krzyżacki zmieniła nazwę na Raastemborg. Najeźdźcy postawili strażnicę, a domy otoczyli basztami i murami obronnymi, zbudowali zamek krzyżacki i kościół św. Jerzego. Wkrótce mieszkańcy zbuntowali się i wypowiedzieli posłuszeństwo zakonowi, składając hołd polskiemu królowi. Później nadeszły wojny - trzynastoletnia (między państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego) i siedmioletnia, w czasie której Prusy były okupowane przez Rosję. W Raastemborgu powstały cukrownia, browar, młyn i kolej z połączeniem do Królewca, a następnie Ełku, Węgorzewa i Mrągowa. Wzniesiono ratusz miejski. Zaczął rozwijać się handel. Wydawałoby się, że miejscowość podźwignie się z trudnej sytuacji, jednak plany rozwoju zniweczył wybuch I wojny światowej, a następnie II wojna światowa (w tym czasie w Gierłoży niedaleko Kętrzyna powstała kwatera główna Hitlera zwana Wilczym Szańcem). Bombardowania i przemarsz żołnierzy Armii Czerwonej dopełniły zniszczeń. Spalono zamek, zabudowę starówki i dużą część miasta.

Dziś miejscowość nosi nazwę Kętrzyn i ma sporo do zaoferowania turystom, którzy pragną odpocząć od wielkomiejskiego hałasu. Piękne usytuowanie stwarza możliwości wypoczynku na łonie natury, nad Jeziorem Górnym, wśród zwierząt, zabytków i miejsc naznaczonych historią, nie wyłączając z planu wakacyjnych przyjemności również atrakcji o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

 

Kętrzyńskie Stado Ogierów nieopodal Jeziora Kętrzyńskiego

Wio koniku, wio 

Jak długa może być stajnia? Tak długa, że końca nie widać. Ta w Kętrzynie licząc 200 m długości i ponad 160 boksów dla koni stanowi jednocześnie jeden z najdłuższych kompleksów stajennych w całej Europie. Każdy miłośnik koni zimnokrwistych zna to miejsce. To Kętrzyńskie Stado Ogierów. Słychać tu stukot kopyt i rżenie koni, czuć zapach siana i niepowtarzalną atmosferę. Jeżeli chcecie, możecie poprzestać na zwiedzaniu stajni, powozowni i podziwianiu koni.

Jeśli jednak marzy Wam się przejażdżka do wyboru macie kilka opcji. Stadnina oferuje lekcje jazdy konnej, jazdę w siodle, wycieczki powozami połączone ze zwiedzaniem okolicy, a w zimie kuligi zakończone pieczeniem dzika w ognisku. Będąc na bieżąco z wydarzeniami świata jeździeckiego, z pewnością nie przegapicie organizowanych tu różnego rodzaju pokazów i zawodów konnych, na których jesteście mile widziani.

 

Kompleks rekreacyjno-sportowy Kętrzynianka

Trochę wody dla ochłody 

Po sąsiedzku ze stadniną koni znajduje się Kętrzynianka. To duży kompleks rekreacyjno-sportowy i jednocześnie jedna z większych atrakcji nie tylko miasta, ale całego regionu. Jeśli postanowicie spędzić tu dzień z dzieciakami, przygotujcie się na mnóstwo atrakcji.

Miłośnicy wodnego szaleństwa poczują się tu jak ryba w wodzie. Basen sportowy ma 25 m długości i 6 torów pływackich, na których można trenować pływanie lub się ścigać. Podczas gdy w basenie sportowym zaspokoicie naturalną potrzebę zdrowej rywalizacji, w basenach rekreacyjnych i brodzikach możecie bezpiecznie bawić się nawet z najmłodszymi dziećmi. Basenik dla maluchów ma zaledwie 25 cm głębokości.

Kąpiel uprzyjemnią Wam gejzery, wodne bicze, grzybki, jeż, zjeżdżalnie, rwąca rzeka i różnego rodzaju wodne masaże. Możecie być spokojni, jeżeli maluch na chwilę zniknie Wam z oczu. Nad bezpieczeństwem kąpiących czuwają wykwalifikowani ratownicy WOPR. Strefa relaksu zorganizowana przy basenach umożliwia odpoczynek na kocu lub leżaku, a plac zabaw - kontynuowanie zabawy na karuzeli, bujakach, w domkach czy piaskownicy.

Część basenowa to niewątpliwie największy atut Kętrzynianki jednak letniemu wypoczynkowi służą tu również inne atrakcje. Ci, którzy nie zamierzają się kąpać, mogą spędzić czas równie aktywnie na boisku, polu golfowym lub kortach tenisowych. Jeśli lubicie biegać za piłką, możecie zagrać w tenisa. Do wyboru macie 2 korty ziemne i 2 zadaszone, które świetnie się sprawdzają w chłodniejsze dni. Możecie też skorzystać ze ścianki przygotowanej z myślą o początkujących tenisistach. Alternatywą dla gry na kortach jest boisko stworzone z myślą o fanach gier zespołowych - piłki plażowej, siatkówki, koszykówki. Na koniec - czysta przyjemność przy niewielkim wysiłku - gra w golfa. Golf to nie taka zwykła gra polegająca na trafianiu piłką w dołek. To prawdziwa sztuka. Trening precyzji, motywacji i skupienia. To dobra opcja na odstresowanie i wyciszenie po dniu pełnym wrażeń.

Kętrzynianka - atrakcje dla dzieci na Mazurach
Kompleks rekreacyjno-sportowy Kętrzynianka
Zabawa na świeżym powietrzu z dziećmi - Kętrzynianka

Źródło zdjęć: www.mosir-ketrzyn.pl

Więcej informacji: Kompleks rekreacyjno-sportowy Kętrzynianka -> obiekty -> kompleks "Kętrzynianka"

 

Punkt widokowy na wieży Bazyliki św. Jerzego w Kętrzynie

Na górę po piękne widoki

Bazylika św. Jerzego w Kętrzynie to budowla sakralna o charakterze obronnym. Powstała w czasach krzyżackich jako część murów otaczających miasto, stąd często porównuje się ją z zamkiem.

Znajduje się tu punkt widokowy, z którego widać panoramę miasta. Będąc ponad 40 m nad ziemią, możecie pokazać dzieciom miejsca, w których już byliście lub te, które zamierzacie dopiero odwiedzić. Pobawcie się w poszukiwaczy i spróbujcie wypatrzyć sokolim okiem tory linii kolejowej na trasie Ełk-Olsztyn, kościół św. Katarzyny z XIX w. i fragmenty murów obronnych. Jeśli pogoda dopisze, a widoczność będzie dobra, być może zobaczycie również farmę wiatrową i zabytkową wieżę ciśnień w miejscowości Korsze.

Świat widziany z tak wysoka jest piękny. Szybko zapomnicie o krętych schodkach prowadzących na szczyt.

 

Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie

Świąteczna atmosfera przez cały rok 

W Kętrzynie jest takie miejsce, gdzie świąteczną atmosferę czuć przez cały rok. To Konsulat Świętego Mikołaja, który powstał z inicjatywy lokalnej firmy Doroszko - kętrzyńskiego producenta bombek i wielkanocnych ozdób, który pokaże Wam szklane arcydzieła i zdradzi sekret swojej twórczości.

W Muzeum Bombki Kętrzyńskiej poznacie 60-letnią tradycję powstawania bombek. Wiedzę teoretyczną uzupełnicie w fabryce, podpatrując proces produkcyjny. Zobaczycie, jak powstają bombki od momentu wydmuchiwania aż po zdobienie. Dowiecie się, że ich produkcja nie jest wcale taka łatwa. Potrzebne są wysoka temperatura i sporo precyzji. Nie wierzycie? Sami możecie się przekonać, próbując wydmuchać idealnie kulisty kształt. Nie zapomnijcie później ozdobić swojego dzieła. W tutejszym laboratorium srebrzenia i lakierowania możecie wykazać się talentem plastycznym. Postarajcie się. Dzięki nowym własnoręcznie wykonanym bombkom Wasza choinka może być piękna jak nigdy wcześniej.

W galerii możecie natomiast podziwiać efekt twórczej pracy pomocników Mikołaja. Wyeksponowano w niej najpiękniejsze bombki w różnych stylach m.in.: amerykańskim, europejskim, japońskim czy skandynawskim i kształtach od serduszek, kotków i łabędzi zaczynając, skończywszy na ludzkich postaciach, bombkach 3D i bombce przedstawiającej gałkę oczną.

Pozwólcie dzieciom zajrzeć do sypialni Mikołaja. Tylko cichutko. Na paluszkach. Zmęczony białobrody pan śpi po ciężkiej pracy. Ba, nawet chrapie. Wszak roznoszenie prezentów to bardzo odpowiedzialne i czasochłonne zajęcie. Lepiej go nie budzić. Możecie jednak napisać list. Wrzućcie go do specjalnej skrzynki na mikołajową pocztę. Mikołaj na pewno go przeczyta, gdy tylko wstanie. Wizyta w Konsulacie to świetna okazja, by dowiedzieć się, o czym marzą Wasze dzieci. W liście do Świętego Mikołaja na pewno zdradzą, co chciałyby dostać pod choinkę. Tylko jak zdobyć ten list? W tym już Wasza głowa.

Konsulat Świętego Mikołaja to niezwykłe miejsce. Wszędzie wiszą kolorowe ozdoby, zaskakujące kształtem i zdobieniem bombki oraz skarpety, do których można włożyć prezenty. Dookoła krzątają się pomocnicy Mikołaja, a w tle słuchać świąteczne piosenki i dźwięk dzwoneczków. Tu święta trwają przez cały rok. Czy w środku lata ich magia oddziałuje tak silnie, jak tuż przed Bożym Narodzeniem? Sprawdźcie to, czym prędzej.

Więcej informacji: Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Lodowisko miejskie w Kętrzynie

Piruety na lodzie 

Zimą w Kętrzynie również jest co robić. Działające tu od kilku lat lodowisko miejskie przyciąga fanów jazdy figurowej, piruetów i zabaw na lodzie. Wyjście na lodowisko to świetna okazja do nauki jazdy, doskonalenia umiejętności, treningu koordynacji i sprawności ruchowej. Lodowisko znajduje się w centrum miasta, po sąsiedzku z Jeziorem Górnym. Działa w sezonie zimowym od grudnia do marca. Zaprasza wszystkich bez względu na umiejętności i posiadany sprzęt. Jeśli nie macie własnych łyżew, na miejscu można wypożyczyć i naostrzyć łyżwy. Dostępny jest również miś panda - pomocnika, który ułatwi dzieciom utrzymanie równowagi na lodzie.

Atrakcje dla dzieci w Kętrzynie - lodowisko

Źródło zdjęcia: www.mosir-ketrzyn.pl/lodowisko-miejskie

Więcej informacji: Lodowisko miejskie w Kętrzynie

 

Galeria Konik Mazurski w Kętrzynie

Konik na punkcie hand made 

Co potrafią kobiety? Oj wiele. A jeśli do tego współdziałają, efekty ich pracy mogą być wspaniałe i zaskakujące. Grupa lokalnych artystek (tak, z całą pewnością możemy tak o nich powiedzieć) tworzy w Kętrzynie miejsce wyjątkowe, które propaguje wiedzę o dziedzictwie kulturowym regionu. Mowa o Galerii "Konik Mazurski", w którym zobaczycie wspaniałe dzieła rąk ludzkich.

Kobiety koncentrują się przede wszystkim na produkcji rękodzieła. Haftują, robią koronki i serwetki, ozdoby świąteczne, zabawki, poszewki na poduszki, malują kafle, talerze, a nawet szafy i skrzynie posażne. W swoich pracach wykorzystują szkło, jedwab, wiklinę, włóczki, filc i wiele innych materiałów. Efekty ich twórczości można nie tylko podziwiać, ale też kupić. Takie wyroby hand made mogą być miłą pamiątką z wakacji i piękną ozdobą domu.

 

Muzeum Owczarnia w miejscowości Owczarnia k. Kętrzyna

Świadectwo życia dawnych mieszkańców Mazur 

Niezależnie od wieku każdy choć raz w życiu marzył o umiejętności znikania, latania czy przenoszenia się w czasie. Wam też po głowie chodziły kiedyś podobne rzeczy? To nie jest tak nieprawdopodobne, jak mogłoby się wydawać. W spełnieniu trzeciego z Waszych marzeń pomoże wizyta w muzeum w miejscowości Owczarnia. Ekspozycja, jaką na przestrzeni dekady zgromadzili właściciele muzeum mieści się w czworakach - budynku dawnego majątku ziemskiego i niemal dosłownie przenosi zwiedzających w inną epokę.

To małe, prywatne muzeum, przy pomocy przedmiotów liczących ok. tysiąca sztuk, wiernie opowiada dawne dzieje Mazur. Zobaczycie wśród nich meble, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia, obrazy, tkaniny, wrzeciona, młynki, piec, naczynia, elementy garderoby, a także maszyny rolnicze, mapy i broń. Wszystkie te przedmioty tworzą spójny obraz tradycyjnej mazurskiej chaty. Wydaje się, że jej mieszkańcy nadal tu są, że gospodyni krząta się po kuchni, a gospodarz właśnie wrócił z połowu albo wypasu owiec, którym miejscowość zawdzięcza swą nazwę.

Oferta muzeum obejmuje zwiedzanie standardowe, w czasie którego zobaczycie wnętrze mazurskiej chaty i poznacie jej historię oraz zwiedzanie tematyczne. Część druga dotyczy historii regionu. Wyróżniono w niej 3 zagadnienia związane z kulturą i religią Mazur, meblarstwem i małą architekturą oraz pracami w gospodarstwie na przestrzeni zmieniających się pór roku. W czasie zwiedzania koniecznie zwróćcie uwagę na czarną kuchnię (kuchnia z otwartym paleniskiem), młyńskie koła oraz nagrobek poległego żołnierza z epitafium wyrytym w polnym kamieniu.

Dzieci do lat 4 mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Więcej informacji: Muzeum Owczarnia w miejscowości Owczarnia k. Kętrzyna

 

Muzeum znaczków pocztowych i historii poczty Dwór Muławki w Muławkach k. Kętrzyna

Historia na znaczkach pocztowych 

Wizytę w Muzeum znaczków pocztowych i historii poczty Dwór Muławki w miejscowości Muławki możecie potraktować jako ciekawostkę. W czasach, kiedy sztuka epistolografii ustępuje miejsca elektronicznej korespondencji, ludzie coraz rzadziej piszą i otrzymują listy. Czasem zdarza się w skrzynce jakaś przesyłka o charakterze urzędowym, ale zwykle ostemplowana lub z nadrukiem zamiast znaczka. Jeśli nie wysyłacie do rodziny i znajomych świątecznych kartek z życzeniami, Wasze dzieci pewnie nieczęsto mają okazję oglądać tradycyjne znaczki pocztowe.

Niektórzy uważają, że filatelistyka to hobby dla nudziarzy lub seniorów, tymczasem album ze znaczkami jest jak muzeum wypełnione dziełami sztuki. Znaczki pocztowe to maleńkie arcydzieła, to zapis historii na maleńkich kawałkach papieru. Muzeum w Muławkach to właśnie taki klaser wypełniony znaczkami. W zabytkowym dworze zaadaptowanym na muzeum zobaczycie niezwykłą i jedyną w Polsce ekspozycję znaczków pocztowych z całego świata. Niektóre przedstawiają historię poczt regionu warmińsko-mazurskiego, inne stanowią zbiór malarstwa i rzeźby lokalnych artystów.

Wystawę możecie obejrzeć, nie ponosząc żadnych kosztów.

 

Pozostałe miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi w okolicach Kętrzyna:

  • Wilczy Szaniec w Gierłoży

Wilczy Szaniec - atrakcje dla dzieci na Mazurach

Źródło zdjęć: www.wolfsschanze.pl

Więcej informacji: Wilczy Szaniec w Gierłoży 

  • Mazurolandia w Parczu

Atrakcje dla dzieci na Mazurach - Mazurolandia

Źródło zdjęcia: www.mazurolandia.pl 

Więcej informacji: Mazurolandia w Parczu 

  • Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce

Zwiedzamy z dziećmi Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Źródło zdjęcia: www.swlipka.pl 

Więcej informacji: Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe przyjazne dzieciom na Mazurach:

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi