Z dziećmi na zamek w Czersku

Czersk nad Wisłą
 
 
Dla dzieci (i dorosłych) lubiących bieganie, skakanie, wpinanie, zagadki, poznawanie nowych rzeczy przez samodzielne testowanie, zdobywanie nowych umiejętności, a na dodatek zabawy w wodzie i na plaży.
 
Zamek w Czersku to często odwiedzane przez nas miejsce, bywamy tam przynajmniej raz w roku przez ostanie 8 lat. Dzieci rosną, ale jak dotąd zawsze witają propozycję wycieczki do Czerska z entuzjazmem. 
 
 
Atrakcje
 
Poza oczywistym bieganiem po murach zamkowych, wspinaniem po stromych schodach na obie wieże (polecam, bo widoki na dolinę Wisły są przepiękne, córka szczególnie lubi obserwować konie biegające u podnóża wzgórza zamkowego) oraz zaglądaniem do piwnic pod wieżami, można podjąć wyzwanie i spróbować sił w grze zamkowej Quest. Wystarczy pobrać w kasie specjalny formularz zawierający zadania i pytania związane z zamkiem. Wszystkie odpowiedzi można znaleźć na dziedzińcu i w pomieszczeniach zamkowych, jest to świetne zajęcie dla dzieci, które uwielbiają rozwiązywać zagadki. Moja córka rozwiązywała je po raz pierwszy samodzielnie w wieku 9 lat. 
 
 
 
 
 
W weekendy na dziedzińcu zamkowym można spotkać osoby zajmujące się promowaniem historii poprzez rekonstrukcję dawnych strojów i narzędzi oraz odtwarzanie zwyczajów. To dzięki nim dzieciaki mają sposobność osobiście zbadać ile waży kolczuga, przymierzyć rycerski hełm, podnieść ciężki topór…
 
 
Mają także okazję sprawdzić, jak to jest być zakutym w dyby stojące na dziedzińcu lub spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. To atrakcja nie tylko dla chłopców (moi synowie uwielbiają przebierać się za rycerzy), ale też dla dziewczyn. 
 
Co jakiś czas na zamku odbywają się wielkie imprezy: dwudniowe turnieje rycerskie https://www.facebook.com/pg/Zamek-Czersk-185172805666/photos/?tab=album&album_id=10154804530030667
lub rekonstrukcje historycznych wydarzeń https://www.facebook.com/pg/Zamek-Czersk-185172805666/photos/?tab=album&album_id=10155022641625667 - są to naprawdę wielkie wydarzenia, w których warto wziąć udział. 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 
Na zamku można trafić np. na czasową wystawę dawnych machin oblężniczych (fascynują zarówno dzieciaki, jak i dorosłych) lub obejrzeć dawną, umeblowaną i wyposażoną komnatę mieszkalną. 
 
W sezonie letnim polecam zjeść coś z grilla rozstawionego na dziedzińcu lub spróbować wyjątkowego ciasta, jabłkowo-wiśniowej czerlotki (https://www.facebook.com/Czerlotka/) oraz kupić lokalne specjały: na samym zamku soki tłoczone z owoców z mazowieckich sadów, a w pobliskim sklepie regionalny Cydr Czerski. Oczywiście ten ostatni tylko dla dorosłych. 
 
Jesienią dzieci dodatkowo zajmuje zbieranie kasztanów i żołędzi - do zamku prowadzi piękna aleja obsadzona kasztanowcami i dębami, które rosną także wokoło kościoła sąsiadującego bezpośrednio z murami zamkowymi.
 
My często wędrujemy z zamku nad malownicze Jezioro Czerskie (starorzecze Wisły, rezerwat przyrody i miejscówka dla wędkarzy) i dalej przez sady i łąki, aż do samej rzeki.
 
Wisła to kolejne miejsce docelowe naszych wypraw, najczęściej rowerowych. Czasami zaczynamy trasę w Górze Kalwarii, wybieramy się nad Wisłę na plażę, potem odwiedzamy Czersk i zamykamy kółko wracając do miasta. 
 
Pamiętajcie, że Wisła to niebezpieczna i zdradliwa rzeka, ale na nasze szczęście często tworzy płytkie odnogi oddzielone od głównego nurtu szerokimi łachami piasku, dzięki czemu dzieci mogą bezpiecznie brodzić w płytkiej wodzie, kopać fosy, robić zapory itp. 
 
 
 
 
Szeroka plaża to świetne miejsce na zabawę frisbee, grę w badmintona lub spokojne leniuchowanie na kocu z książką. Polecam nadwiślańskie plaże na gorące dni. Brzegi i okolice rzeki są naprawdę piękne.
 
 
 
W najbliższym sąsiedztwie Góry Kalwarii i Czerska, poza typowymi plażami, jest jeszcze port wiślany oraz most kolejowy nad Wisłą – klimatyczne miejsca na spacery.
 
Trochę rad i faktów
 
Do zamku w Czersku można dojechać drogą krajową 79 zjeżdżając na drogę wojewódzką 739. Od strony Warszawy można jechać przez Piaseczno lub Konstancin Jeziorną i Górę Kalwarię. 
 
Można też wybrać się szlakiem pieszym lub rowerowym: różnego rodzaju trasy, opisy i mapki, a nawet specjalną aplikację na telefon znajdziecie na stronie www.krainajeziorki.pl
 
Ceny biletów wstępu na zamek, godziny otwarcia, informacje o planowanych wydarzeniach i imprezach znajdziecie tutaj: http://www.zamekczersk.pl lub https://www.facebook.com/Zamek-Czersk-185172805666/timeline/
 
Uwaga – dla rowerzystów obowiązuje specjalna, niższa cena biletów wstępu na zamek, podobnie jak dla rodzin z dziećmi.
 
Kiedyś po Zamku w Czersku spacerowała królowa Bona, dzisiaj to świetne miejsce na aktywne wycieczki z dziećmi, podobnie jak cała okolica Wisły. 
 
Urszula Trojanowska
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2017"
(Wszelkie prawa zastrzeżone) 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.