Zwiedzanie Krakowa z dziećmi

Co warto zwiedzić w Krakowie?

Miasto koronowanych głów, nekropolia najważniejszych osobistości w Polsce i ogromny ośrodek akademicki, gdzie prawda historyczna i nauka łączą się z legendami o smoku ziejącym ogniem.

Zamek, który doświadczył licznych architektonicznych transformacji, grabieży i rozbiorów Polski, by przetrwać wojenną zawieruchę i dziś dumnie przeglądać się w lustrze Wisły, wijącej się u podnóża góry, na której go wzniesiono.

Kościoły, okno papieskie w Pałacu Biskupim, przez które do wiernych wyglądał arcybiskup Karol Wojtyła, późniejszy papież, baszty obronne, dzwony sygnowane imionami władców Polski, Sukiennice - słynne miejsce handlu, urokliwa starówka, obwarzanki i hejnał codziennie grany na krakowskim Rynku - wszystko to tworzy miejską tkankę historii i kultury dawnej stolicy Polski, aktualnej stolicy województwa małopolskiego - Krakowa - miejsca wyjątkowego pod każdym względem.

Liczba oraz różnorodność zabytków Krakowa zaskakuje i zachwyca. W żadnym polskim mieście nie ma tylu miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym, co tutaj.

Dzieciochatki zapraszają Was na wycieczkę po tym niezwykłym mieście.

Odwiedzamy Kościół Mariacki z dziećmi

 

Wawel - Królowie i smoki

(historyczny rys Wawelu i jego zabytki)

Wawel - wapienne wzgórze położone na terenach lewobrzeżnej Wisły - jest dumą Krakowa i symbolem tożsamości narodowej Polaków.

Jego wielowiekową historię wiążemy z panowaniem Mieszka I i jego następców, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Jako siedziba królów miał duże znaczenie polityczne i chrześcijańskie, o czym świadczy architektura sakralna, której budowę kontynuowali na wzgórzu wawelskim Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały i Bolesław Krzywousty.

Ten ostatni podzielił Polskę na dzielnice, przyznając Wawel czeskiemu królowi Wacławowi II. Po kilku latach czeskiego panowania Wawel powrócił jednak w ręce polskich władców, a to oznaczało kolejne zmiany. Za sprawą Władysława Łokietka zyskał dwie nowe funkcje, stając się miejscem koronacji królów Polski (koronacja Władysław Łokietka była pierwszą historycznie odnotowaną) oraz ich pochówku.

Największy okres świetności Wawel przeżywał jednak za czasów Kazimierza Wielkiego, który według powiedzenia "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Wtedy też przebudowano zamek w stylu gotyckim i wzbogacono go o część mieszkalną, zwaną Kurzą Stopką.

Kolejny z władców, Władysław Jagiełło sprowadził na Wawel artystów, a Kazimierz Jagiellończyk zbudował baszty obronne: Złodziejską, Sandomierską i Senatorską. Za czasów Zygmunta I Starego Wawel wzbogacił się o nowy pałac i Wieżę Zygmuntowską ze słynnym dzwonem, nazwanym imieniem jego fundatora.

Zygmunt II August uczynił z Wawelu jeden z liczących się ośrodków humanizmu w Europie, a Zygmunt III Waza odbudował go po wielkim pożarze, nadając wczesnobarokowych rysów.

Przez stulecia Wawel pełnił ważną funkcję w państwie. Jednak wraz z przeniesieniem królewskiego dworu do Warszawy, stopniowo tracił na znaczeniu. Będąc dotychczas główną siedzibą władców Polski, stał się (tylko i aż) miejscem ich koronacji i pochówku.

Wtedy też historia zaczęła mu pisać czarny scenariusz, w którym główną rolę odegrały pożary, najazd Szwedów i liczne grabieże. Zanim Wawel zdążył podnieść się z pożogi, tragiczne dzieje przypieczętowały rozbiory państwa polskiego. Wawel utracił wówczas swoje bogactwa, Polska natomiast - niepodległość. W wyniku rozbiorów trafiał w ręce Prusaków, a następnie Austriaków, którzy przekształcili go w twierdzę i koszary wojskowe.

W okresie międzywojennym na Wawelu urzędował Prezydent RP, w czasie II wojny światowej natomiast siedzibę zorganizował tu sobie generalny gubernator Hans Frank. Wtedy też dokonano licznych grabieży, a skradzionych przedmiotów do dziś nie udało się odzyskać.

Być może historyczne losy Wawelu trudno będzie dzieciom zapamiętać. Niektóre fragmenty historycznych opowieści bywają nudne, inne zbyt skomplikowane. Warto jednak, by mali turyści poznali to miejsce i jego rangę.

Zamek Królewski na Wawelu stanowi ważny element dziedzictwa narodowego Polaków, odwołujący się do historii, kultury i religii. Aktualnie funkcjonuje w nim narodowa instytucja kultury, która w wieloaspektowym wymiarze prezentuje dzieje najstarszej siedziby władców państwa polskiego.

W muzealnych zbiorach udostępnionych dla zwiedzających można podziwiać m.in.: "Komnaty królewskie" i "Prywatne apartamenty", a także "Zbrojownię" i "Skarbiec Koronny".

Wawel z lotu ptaka
Wycieczka na Wawel z maluchami
Podziwiamy dziedziniec na Wawelu z dziećmi

  • Katedra wawelska i Dzwon Zygmunta

Będąc na Wawelu, koniecznie pokażcie dzieciom jedną z największych świątyń w Polsce - Bazylikę archikatedralną pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława (zwaną katedrą wawelską) oraz Dzwon Zygmunta - najsłynniejszy dzwon w Polsce, który odzywa się na okoliczność ważnych dla kraju wydarzeń. Wasze dzieci z pewnością ochoczo dotkną jego serca. Przesądy głoszą, że podobno przynosi to szczęście. Pęknięcie serca dzwonu oznacza natomiast pecha. Warto wspomnieć, że serce dzwonu pękło już kilkukrotnie. Po każdym takim "zawale" na szczęście udało się je zregenerować. Dotychczasowe niedomagania sprawiły jednak, że teraz Zygmunt bije już tylko "od wielkiego dzwonu". W 1978 roku zwiastował radosną nowinę - wybór Karola Wojtyły na papieża. W 2005 r. wybrzmiał smutno, niosąc po Krakowie wiadomość o śmierci papieża Polaka - Jana Pawła II.

  • Baszta Sandomierska

Warto też wspiąć się na Basztę Sandomierską, zwaną ogniową wieżą, z której zobaczycie panoramę Krakowa oraz płynącą w dole Wisłę, pospacerować po renesansowych ogrodach, które dzięki pracy archeologów odzwierciedlają pierwotny wygląd, a wycieczkę zakończyć wizytą w Smoczej Jamie - najprawdziwszej wapiennej jaskini prowadzącej ku nadwiślańskim bulwarom.

  • Legenda o Smoku Wawelskim

Smocze opowieści 

Jeżeli Wasze dzieci nie boją się bajek o smokach, ta opowieść na pewno im się spodoba.

Jeśli wierzyć legendom, podziemia góry, na której wzniesiono Zamek Królewski, zamieszkiwał niegdyś ziejący ogniem Smok Wawelski. Mityczny stwór - ciemiężyciel mieszkańców królewskiego miasta spotkał jednak godnego siebie przeciwnika. Pewnego dnia bohater miejskiej legendy, nieustraszony Szewczyk Dratewka poczęstował smoka baranem nafaszerowanym siarką. Ten, nic nie przeczuwając, zjadł z apetytem smakowity kąsek i poszedł nad Wisłę ugasić pragnienie. Wypił jednak taką ilość wody, że aż pękł. Dziś zostało po nim tylko wspomnienie i pamiątka w postaci rzeźby ziejącej ogniem, pod którą dzieci z pewnością zechcą sobie zrobić zdjęcie.

Kraków - w odwiedzinach u Smoka Wawelskiego

Więcej informacji: Wawel

 

Krakowski Rynek, obwarzanki i Rondel

Granice krakowskiego Rynku wytyczono w połowie XIII w. Dziś to ogromna przestrzeń publiczna i prawdziwe centrum życia miasta. Rynek był i nadal jest miejscem spotkań, rozrywki i handlu. Słychać tu słowa wypowiadane w różnych językach świata, uliczni artyści odgrywają teatr pantomimy, kwiaciarki zachęcają do kupienia bukietu kwiatów dla ukochanej, a gołębie gruchają w nadziei na okruchy obwarzanków okraszonych solą morską, sezamem lub makiem, które można kupić w jednym z licznych wózków rozstawionych w okolicy Rynku.

Kraków - spacer z dziećmi po Rynku
Stary Rynek w Krakowie - bryczki

Jeżeli będziecie zainteresowani, możecie odwiedzić tutejsze Żywe Muzeum Obwarzanka. Wasze dzieci poznają tu nie tylko historię tego kultowego krakowskiego przysmaku, ale będą mogły same go przygotować i zjeść. Tylko szybko, bo obwarzanki szybko czerstwieją. Doznania sensoryczne i wspaniała zabawa gwarantowane.

Zwiedzamy Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie z dziećmi
Kraków - lepimy własne obwarzanki z dziećmi
Gotowe obwarzanki

Źródło zdjęć: www.muzeumobwarzanka.com

W obwodzie Rynku, na krakowskich Plantach wznosi się jedna z najwspanialszych budowli militarnych na kontynencie europejskim - Barbakan. Konstrukcja powstała przy użyciu najnowszych osiągnięć technologicznych epoki średniowiecza.


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Pokażcie dzieciom ten niezwykły obiekt, z pewnością zdziwi je fakt, że można było tak budować, nie korzystając z pomocy komputerów. Niegdyś Barbakan, zwany potocznie Rondlem, stanowił element fortyfikacji miejskich Krakowa. Dziś mieści się w nim Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jeśli będziecie mieć szczęście, możecie tu obejrzeć pokaz dworskich tańców lub walczących rycerzy.

Zwiedzamy Barbakan z dziećmi

Więcej informacji: Żywe Muzeum Obwarzanka i Barbakan

 

Bohaterski trębacz

(opowieść o tym, dlaczego hejnał nagle milknie)

Na krakowskim Rynku jest pewien nietypowy zegar. Dzieci go nie zobaczą, ale mogą go usłyszeć. Czas odmierza tu hejnał grany na trąbce z Hejnalicy - wieży Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Charakterystyczna melodia, która płynie po krakowskim Rynku, nagle milknie. I tak codziennie. Co godzinę. Z pewnością nie umknie to uwadze Waszych dzieci.

Na pytanie, dlaczego tak się dzieje, możecie im opowiedzieć krótką historię, pełną chwały i bohaterstwa. A mówi ona o tym, że dawno temu na krakowski gród nadciągały hordy wojsk tatarskich. Trębacz, który z mariackiej wieży podziwiał widoki i wypatrywał ewentualnego pożaru, mogącego zagrozić miastu, dostrzegł Tatarów.

Nie myśląc długo, nabrał w płuca powietrza i z całych sił, najgłośniej jak potrafił, zagrał na trąbce, zawiadamiając mieszczan o niebezpieczeństwie. Wtem melodia ucichła. Nagle. Niespodziewanie. Serce dzielnego trębacza przeszyła tatarska strzała. Na szczęście jego bohaterski czyn nie poszedł na marne. Miasto ocalało, a nieprzyjaciele odjechali z niczym.

Od tamtej pory Kraków się zmienił, urósł, wypiękniał. Jedno jednak pozostało - hejnał i wspomnienie o bohaterze, który poświęcił życie, by ratować swoich ziomków.

 

Kup Pan...

Wizytówką krakowskiego Rynku są Sukiennice. To długi gmach handlowy, zwieńczony charakterystycznym dachem, zwanym attyką polską. W przeszłości handlowano tu przede wszystkim suknem, z czasem pojawiły się też inne towary. Pierwotnie zbudowane kramy sukienne nie przetrwały. Gmach jednak odbudowano.

Dziś Sukiennice to miejsce, w którym można kupić liczne pamiątki z pobytu w Krakowie, a także biżuterię oraz wyroby ze szkła, bursztynu czy drewna. Jeśli chcecie kupić pamiątki, koniecznie wybierzcie się do Sukiennic.

Bogata oferta zachwyca i zaskakuje jednocześnie. Można tu kupić dosłownie wszystko - od replik kościoła Mariackiego i obrazków z wizerunkiem papieża zaczynając, poprzez figurki smoka, magnesy na lodówkę z herbem Krakowa i lalki w krakowskich strojach, skończywszy na skórach owczych i kolorowo zdobionej ceramice.

Sukiennice to nie tylko handel.

Budynek podzielony jest na trzy kondygnacje. Na parterze znajduje się wspomniana część handlowa, a na pierwszym piętrze - Galeria malarstwa polskiego z największym zbiorem polskiej sztuki. Pod ziemią natomiast powstała niezwykła ekspozycja, prezentująca żywą historię miasta, czyli oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, do którego koniecznie musicie zabrać swoje dzieci.

Zwiedzamy z dziećmi Sukiennice w Krakowie
Sukiennice nocą

 

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Historia pod ziemią 

Kilka lat temu pod płytą główną Rynku otworzono oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z ogromną częścią archeologiczną. Wizyta w krakowskich podziemiach to niesamowita i niezapomniana podróż w czasy dawnego mieszczaństwa i kupiectwa.

Ekspozycja wykorzystująca najnowsze osiągnięcia technologiczne, dowodzi związków średniowiecznego Krakowa z innymi europejskimi ośrodkami. Eksponaty, odgłosy targu, obrazy z przeszłości miasta pokazywane w trójwymiarze, tworzą niezapomniane widowisko, które pobudza wyobraźnię i robi ogromne wrażenie. Trzeba przyznać, że podziemny Kraków prezentuje się równie imponująco, jak jego część naziemna.

Podziemia zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli ślady europejskiej tożsamości Krakowa będziecie zwiedzać z dzieckiem w wózku (zarówno inwalidzkim, jak i spacerowym), możecie skorzystać z bezprogowego wjazdu oraz windy.

Więcej informacji: Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pod płytą główną Rynku

 

Inne muzea

Jeżeli Wasze dzieci wykazują silną potrzebę eksplorowania, poznawania świata i zadają mnóstwo pytań, na które nie zawsze znacie odpowiedź, polecamy wizytę w kilku krakowskich muzeach. Do wyboru macie muzeum: Archeologiczne, Etnograficzne, Lotnictwa Polskiego czy Geologiczne. Po takich atrakcjach Wasze dzieciaki wrócą z wakacji nie tylko wypoczęte, ale i zdecydowanie mądrzejsze. A Wy chwilę odpoczniecie od skomplikowanych pytań.

Kraków - Muzeum Archeologiczne
Podziwiamy z dziećmi ekspozycję w Muzeum Archeologicznym w Krakowie
Zwiedzamy Muzeum Archeologiczne w Krakowie z dziećmi

Źródło zdjęć: www.ma.krakow.pl

Odwiedzamy z dziećmi Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Źródło zdjęcia: www.muzeumlotnictwa.pl

Więcej informacji: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Geologiczne

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Getto i Fabryka Schindlera

Śladami przeszłości Żydów

Kraków to miasto naznaczone krwią Żydów, których Niemcy prześladowali w czasie II wojny światowej. Aby ocalić ich historię od zapomnienia, w mieście zachowano Starą Synagogę, w której obecnie funkcjonuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz synagogę i cmentarz Remuh - najstarsze miejsce pochówku Żydów w Krakowie i jedno z najstarszych w Europie.

Szukając śladów żydowskiej społeczności w Krakowie, warto wybrać się na Pogórze do Żydowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Możecie powiedzieć dzieciom, że wokół dzisiejszego pl. Bohaterów Getta było kiedyś miejsce zwane gettem, czyli odizolowana część miasta, którą zamieszkiwała ludność żydowska.

Idąc w kierunku Zabłocia, na prawobrzeżnych terenach Wisły zobaczycie Fabrykę "Emalia", należącą do niemieckiego przedsiębiorcy Oscara Schindlera, która w czasie II wojny światowej produkowała emaliowane i blaszane wyroby. Budynek był świadkiem tragicznych losów Żydów, Polaków i Niemców. Dziś mieści się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W ramach uzupełnienia wiedzy o tym miejscu starszym dzieciom w wieku szkolnym polecamy film "Lista Schindlera".

 

Kraków kościołami stoi

W Krakowie znajduje się mnóstwo kościołów, m.in.: Kościół Bonifratów, Kościół św. Katarzyny, Kościół Bożego Ciała tuż przy pl. Wolnica (dawnym rynku Kazimierza - jednej z dzielnic Krakowa), Kolegiata św. Anny, Kościół Dominikanów pod wezwaniem św. Trójcy, Kościół Franciszkanów ze słynnym witrażem Wyspiańskiego i jeden z najstarszych krakowskich kościołów - Kościół św. Andrzeja.

Najbardziej jednak znanym kościołem w mieście jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - wspominaliśmy o nim, przytaczając opowieść o hejnale.

Jego strzelistej gotyckiej sylwetki nie może zabraknąć na znaczkach pocztowych, pocztówkach z Krakowa, licznych pamiątkach, które można kupić w Sukiennicach i w żadnym przewodniku turystycznym po stolicy Małopolski. To właśnie na schodach tego kościoła (oraz na krakowskim Rynku) wybrzmiały słowa słynnej przysięgi Tadeusza Kościuszki.

To tu można podziwiać polichromie autorstwa najsłynniejszego polskiego malarza - Jana Matejki oraz utrzymany w przeważającej kolorystyce złota ołtarz Wita Stwosza. Dzieło życia słynnego rzeźbiarza powstało z 500-letnich lipowych pni (które podobno selekcjonował sam artysta), a jego elementy konstrukcyjne - z modrzewia i dębu.

Pentaptyk (tak nazywa się rzeźba utworzona z pięciu skrzydeł) przedstawia m.in.: sceny Zwiastowania, Bożego Narodzenia, Pokłonu Trzech Króli, Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego.

Ołtarz robi niesamowite wrażenie, a ilość detali i precyzja wykonania wręcz zadziwiają. Warto zaopatrzyć dzieci w lornetki, dzięki którym dostrzegą najmniejsze detale m.in.: wyraz twarzy, fryzury, elementy stroju, a nawet strupki i blizny u rzeźbionych postaci.

Podziwiamy ołtarz Wita Stwosza

Krakowskie kościoły prezentują przekrój przez różne style architektoniczne, pamiętają wojny światowe, najazdy Szwedów i Mongołów, były trawione przez niszczycielskie siły wroga i pożary. Powstawały jednak z kolan, by nieść pamięć o Męce Pańskiej i stanowić świadectwo wiary Polaków.

 

Wyprawa na Kopiec Kościuszki

Dulski już tam był, a Ty? 

W "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, Felicjan, mąż tytułowej Pani Dulskiej, z zalecenia lekarza miał spacerować na Kopiec Kościuszki. Z powodu nadmiernej oszczędności żony musiał odbywać jednak wyimaginowane wyprawy, krążąc wokół domowego stołu. Panią Dulską Wasze dzieci poznają na lekcjach języka polskiego, jednak wyprawy na Kopiec Kościuszki nie muszą sobie wyobrażać.

Kopiec jest formą pomnika i (jak sama nazwa wskazuje) oddaje cześć Tadeuszowi Kościuszce. W jego budowę zaangażowani byli ludzie różnych klas - wielcy Polacy, chłopi i młodzież, a także weterani wojenni.

Warto wspiąć się na tę nieco ponad 35-metrową górę. Dzieci przekonają się, że ich wysiłek będzie nagrodzony. Widok Krakowa, który się stąd roztacza, jest wspaniały, a zdjęcia z panoramą miasta w tle - bezcenne. Poza tym można tu poznać biografię Tadeusza Kościuszki, człowieka, który odegrał ważną rolę w historii Polski.

Kraków - wycieczka na Kopiec Kościuszki z dziećmi
Wchodzimy z dziećmi na Kopiec Kościuszki
Panorama Krakowa z Kopca Kościuszki

Źródło zdjęć: www.kopieckosciuszki.pl

Więcej informacji: Kopiec Kościuszki

 

Coś dla ducha i dla brzucha

Kraków to miasto naznaczone historią Polski. Jednak prócz dawnego ducha, panuje tu wielkomiejski klimat, typowy dla dużych metropolii. Nierozerwalnie łączy się z imionami królów i władców Polski, ale także z odwagą Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego, którzy walczyli o wolność kraju.

To tu mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Krzysztof Penderecki, do zadumy nad życiem skłania twórczość Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka czy Adama Zagajewskiego.

Niezbędną dawkę dobrego humoru zagwarantuje Wam natomiast kultowa Piwnica pod Baranami.

Ci, którzy do tej pory nie mogli odwiedzić Krakowa, magię tego miejsca mogą poczuć na dużym i małym ekranie. Żadne inne miasto w kraju nie inspiruje filmowców tak bardzo, jak dawna stolica Polski. Kadry z Krakowa i jego okolic można zobaczyć w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego, "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Jerzego Hasa i filmie "Vinci" Juliusza Machulskiego, w którym łupem złodziei dzieł sztuki pada "Dama z gronostajem", obraz Leonarda da Vinci należący do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Warto nadmienić, że większość scen wspomnianej wcześniej "Listy Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga również została nakręcona właśnie w Krakowie.

Ofertę kulturalną Krakowa urozmaicają różnego rodzaju festiwale. W czasie Świąt Wielkiej Nocy można tu wziąć udział w słynnym odpuście Emaus, zimą natomiast, w okresie Bożonarodzeniowym - podziwiać spektakularnie wykonane szopki krakowskie, nawiązujące do architektury miasta.

Latem na ulice Krakowa wychodzi Lajkonik, który przechadzając się ze Zwierzyńca na krakowski Rynek, przypomina o bohaterskim odparciu Tatarów, którzy w XIII w. najechali miasto. To wspaniałe widowisko pełne tańców, muzyki i kolorów od dawna bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wam też się spodoba.

Pochodowi towarzyszy Jarmark Świętojański - cykliczna plenerowa impreza, utrzymana w duchu pogańskich obrzędów.

Pod koniec czerwca na krakowskim Kazimierzu rozpoczyna się, znany również za granicą, Festiwal Kultury Żydowskiej.

W sierpniu, w Piwnicy pod Baranami, w ramach Summer Jazz Festiwal rozbrzmiewa muzyka jazzowa, którą ponownie można usłyszeć w listopadzie w czasie Krakowskich Zaduszek Jazzowych.

Pomiędzy koncertami jazzowymi do Krakowa zjeżdżają miłośnicy teatru. W październiku odbywa się tu bowiem Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Krakowskie Reminiscencje Teatralne".

Jeśli podczas zwiedzania miasta dzieci zgłodnieją, dajcie do schrupania obwarzanka lub zapiekankę w słynnym okrąglaku na pl. Nowym.

Wy natomiast Pod Halą Targową możecie posmakować kiełbasek z grilla, a na skwerze przy ul. Wawrzyńca - krakowskiej maczanki - bułki nasączonej winem, nadziewanej karkówką, cebulą, ogórkiem konserwowym lub pleśniowym serem czy jarzębinową konfiturą smile


Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o atrakcjach w Krakowie dla dzieci, przeczytajcie nasz artykuł: Kraków - atrakcje dla dzieci smile

Hotel przyjazny rodzinie w Krakowie

Jeżeli szukacie przyjaznego rodzinie noclegu w Krakowie, w dobrej lokalizacji – polecamy Vienna House Andel’s Cracow. To elegancki hotel, w którym jednocześnie poczujecie się z dziećmi swobodnie i komfortowo. Zlokalizowany jest niedaleko Starego Miasta, tuż przy Dworcu Głównym. Znajdziesz tu wiele udogodnień dla rodzin z dziećmi (w tym łóżeczko turystyczne, wanienkę, nakładkę na sedes czy podgrzewacz do butelek), bardzo elastyczne warunki rezerwacji (anulacja rezerwacji nawet w dniu przyjazdu) oraz kalifornijską restaurację ze strefą zabaw. W hotelu jest też biblioteczka z książkami i grami planszowymi. Restauracja Mavericks oferuje menu dziecięce oraz możliwość zamówienia połowy porcji z tradycyjnej karty. 

Dzieci do 13 roku życia nocują w hotelu za darmo, a drugi pokój dla starszaków możecie zarezerwować za 50 % standardowej ceny.

hotel-vienna-house-andels-idealna-baza-wypadowa-do-zwiedzania-krakowa.jpg
komfortowe-pokoje-rodzinne-vienna-house-andels-krakow.jpg
atrakcje-dla-dzieci-w-hotelu-vienna-house-andels-krakow.jpg


Więcej informacji: Vienna House Andel's Cracow ****



Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI W POLSCE PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi