Jednodniowe wycieczki z Krakowa

Jednodniowe wycieczki z Krakowa. Gdzie warto pojechać z dziećmi?

Nie tylko sam Kraków, ale również jego okolice oferują wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu. Niewielkie miasta, miasteczka i wioski w Małopolsce często kryją w sobie mało znane atrakcje, a ich piękne okolice idealnie nadają się na rodzinny wypoczynek. Przedstawiamy siedemnaście miejsc niedaleko Krakowa, gdzie warto pojechać na jednodniową wycieczkę.

Podziwianie niesamowitych krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, szalona zabawa w parkach rozrywki, zwiedzanie w rytmie slow w pełnych uroku, małych miasteczkach, a może poznawanie historii, kultury i zabytków? Zapoznajcie się z naszymi propozycjami i sami wybierzcie, która z jednodniowych wycieczek z Krakowa będzie najbardziej odpowiednia dla Waszej rodziny.

 

Wieliczka – miasto soli

Największym, turystycznym skarbem Wieliczki jest słynna kopalnia soli, która zachwyca turystów z całego świata. Skąd jednak wzięła się sól w tym miejscu? Za jej powstanie odpowiedzialne są bardzo skomplikowane procesy geologiczne, trwające miliony lat. Jest jednak też prostsze wyjaśnienie – legenda.

Kiedy węgierska księżniczka Kinga wyjeżdżała do Polski, by poślubić Bolesława Wstydliwego, ojciec podarował jej w posagu kopalnię soli. Niestety dziewczyna była rozczarowana, ponieważ w żaden sposób nie mogła zabrać tego daru ze sobą. Na pożegnanie wrzuciła do kopalni swój pierścionek. Jakiś czas później, kiedy odwiedzała jedną z podkrakowskich wsi, znaleziono tam bryłę soli, a w niej ten sam pierścionek. I tak mówi się, że sól za Kingą przywędrowała do Polski, a miejsce, w którym znaleziono bryłę, szybko stało się jedną z najważniejszych kopalni.
Wielicką kopalnię można zwiedzać na kilka różnych sposobów. Możemy wybrać tradycyjną Trasę Turystyczną, Trasę Górniczą, albo stworzoną specjalnie dla rodzin z dziećmi Trasę „Solilandia”. Ta ostatnia pełna jest gier i zabaw dla najmłodszych, można też na niej spotkać solnego smoka oraz skrzata.

Ponieważ pod ziemią jest dość chłodno, pamiętajmy o ciepłych ubraniach. Na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce trzeba sobie zarezerwować minimum 2,5 godziny. Jeśli samo zwiedzanie to dla Was za mało i macie ochotę na więcej niesamowitych atrakcji, można jeszcze zjeść obiad w podziemnej restauracji, albo nawet zdecydować się na nocowanie pod ziemią, które będzie nie lada atrakcją dla maluchów.

Ciekawe atrakcje w okolicy Krakowa - Kopalnia Soli w Wieliczce
Rodzinna wycieczka do Wieliczki
Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Źródło zdjęć: https://www.kopalnia.pl/

Uzupełnieniem wizyty w kopalni, może być zwiedzanie położonego tuż nieopodal Zamku Żupnego, gdzie mieści się Muzeum Żup Krakowskich. Zobaczycie tam ciekawe zabytki archeologiczne, dawne maszyny górnicze, stare fotografie, a także oryginalną kolekcję różnorodnych solniczek. Muzeum organizuje wystawy czasowe oraz zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół.

Niezwykła atrakcja czeka na turystów na płycie Rynku Górnego w Wieliczce. To okazałe, trójwymiarowe malowidło, największe takie w całej Polsce i najprawdopodobniej drugie pod względem wielkości na świecie. Obraz zatytułowany jest „Solny świat” i naśladuje rozpadlinę skalną, przez którą możemy zajrzeć do wnętrza wielickiej kopalni.

Wizyta w Wieliczce to pełna wrażeń przygoda, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto choć raz w życiu zobaczyć podziemne wnętrza kopalni, które niewątpliwie są jedną z najciekawszych, polskich atrakcji turystycznych.

Więcej informacji: https://www.kopalnia.pl/

 

Bochnia – nie tylko kopalnia soli

Położona około 40 km od Krakowa Bochnia, to jedno z najstarszych miast w Małopolsce. Największą atrakcją turystyczną jest tu niewątpliwie kopalnia soli, która już pod koniec XIX wieku została udostępniona do zwiedzania. Ale Bochnia ma w zanadrzu znacznie więcej wartych odwiedzenia miejsc.

Kopalnia Soli w Bochni od 2013 roku wpisana jest na listę UNESCO. To miejsce, które zabierze Was w magiczną podróż przez wieki, począwszy od średniowiecza aż do współczesności. Położony na głębokości 300 m, podziemny korytarz, pokonujemy w jedną stronę w wagonikach, w dugą natomiast pieszo. Na trasie zobaczymy liczne prezentacje multimedialne przybliżające historię kopalni oraz to jak przez wieki wydobywano sól.

Na trasie czekają podziemne komory wykute w solnych skałach oraz niezwykłe solne rzeźby. O historii soli opowiedzą nie tylko bocheńscy przewodnicy, ale też królowie, kupcy, a nawet duch cysterskiego zakonnika. Na koniec zwiedzania możecie posilić się w podziemnej restauracji, a najmłodsi znajdą tu nawet niewielki placyk zabaw. Zwiedzanie kopalni standardowo zajmuje 2,5 h, jednak trasa jest tak zajmująca, że nawet małe dzieci nie powinny się nudzić. Można też wybrać alternatywną wersję zwiedzania spośród kilku rodzajów tras oferowanych przez kopalnię lub wykupić dodatkową atrakcję – przeprawę łodzią po zalanej solanką komorze.

Odwiedzamy Kopalnię Soli w Bochni z dziećmi
Okolice Krakowa z dzieckiem - Kopalnia Soli w Bochni

Źródło zdjęć: https://kopalnia-bochnia.pl/

Po wyjściu z kopalni warto zajrzeć do położonego nieopodal parku archeologicznego Osada VI Oraczy. Jest to rekonstrukcja XII-wiecznej wioski z czasów postania Bochni. Drewniane chaty, przykłady dawnego rzemiosła oraz różne przedmioty stanowią doskonałą, a zarazem wciągającą lekcję historii na świeżym powietrzu.

Jedną z ciekawszych atrakcji Bochni jest Muzeum Motyli „Arthropoda”. To największa w całej Polsce stała ekspozycja motyli z całego świata, obejmująca ponad 5 tys. okazów. Oprócz motyli zobaczycie tam różne stawonogi – modliszki, cykady, straszyki czy chrząszcze. Zwiedzający mogą posłużyć się lupą, aby obejrzeć prezentowane okazy w najdrobniejszych szczegółach. Placówka organizuje przeróżne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Bochnia - podziwiamy zbiory w Muzeum Motyli

Źródło zdjęć: https://muzeummotyli.com/

Spacerując po Bochni warto odwiedzić rynek z pomnikiem Kazimierza Wielkiego, zajrzeć do gotyckiej bazyliki św. Mikołaja czy do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Fischera w zabytkowym klasztorze dominikanów. Malowniczo prezentują się też odchodzące od rynku uliczki, gdzie wiele domów zachowało drewniane elementy w bardzo dobrym stanie.

Więcej informacji: https://kopalnia-bochnia.pl/https://muzeummotyli.com/

 

Ojcowski Park Narodowy – moc atrakcji w otoczeniu przyrody

Ojcowski Park Narodowy, choć jest najmniejszym ze wszystkich naszych narodowych parków, zajmuje drugie miejsce pod względem popularności. I nic dziwnego, ponieważ jest tu naprawdę pięknie.

Krajobraz urozmaicają zbudowane z wapieni jurajskich skały o niespotykanych kształtach, które od wieków pobudzały ludzką wyobraźnię. Dlatego też nadawano im rożne, ciekawe nazwy, a wiele z nich przyjęło się na stałe. Zobaczymy tu np. Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy czy Rękawicę. Spróbujcie też pobawić się w szukanie własnych skojarzeń.

Wśród tych niezwykłych form skalnych wyróżnia się Brama Krakowska – dwie spore skały położone naprzeciwko siebie, które przypominają bramę. W średniowieczu przebiegał tędy szlak handlowy z Krakowa. O Bramie Krakowskiej krąży legenda: podobno oba jej fragmenty bardzo powoli, wręcz niezauważalnie, zbliżają się do siebie. Kiedy obie skały się ze sobą zetkną, nastąpi koniec świata. Na wszelki wypadek przezorni turyści podpierają je więc kijkami, aby nie nastąpiło to za szybko.

W wyniku trwających miliony lat procesów geologicznych, w wapiennych skałach powstały też jaskinie. Jak do tej pory odkryto ich tu aż 700, a kto wie, ile jeszcze się ich kryje na terenie całego parku? Dwie z nich udostępnione są do zwiedzania. Pierwszą jest Jaskinia Ciemna, która słynie z tego, że jak potwierdziły badania archeologiczne, mieszkali w niej Neandertalczycy. Niewielka ekspozycja pokazuje jak wyglądała neandertalska rodzina.

Drugą jest, chyba jeszcze bardziej znana, Jaskinia Łokietka na Chełmowej Górze. To najdłuższa ze wszystkich jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku. Według legendy w czasach rozbicia dzielnicowego ukrywał się w niej Władysław Łokietek, który uciekał przed swoim rywalem do polskiej korony, Wacławem. Przyszłemu władcy pomógł pająk, który zasnuł swoją siecią wejście do jaskini. Zmyliło to wysłanników Wacława – widząc pajęczą sieć, byli oni pewni, że od dawna nikt tam nie wchodził i darowali sobie przeszukanie jaskini.

Spacerujemy po Ojcowskim Parku Narodowym
Małopolska - Ojcowski Park Narodowy

Źródło zdjęć: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/

W Ojcowie oprócz atrakcji przyrodniczych znajdziecie też niezwykle malowniczą, drewnianą zabudowę z XIX i początków XX wieku. Nie możemy też nie wspomnieć o dwóch średniowiecznych zamkach – w Ojcowie i w Pieskowej Skale, leżących na tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Do oryginalnych ciekawostek należy kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa – to sprytny pomysł okolicznych mieszkańców, którym rosyjski zaborca zabronił budowania obiektów sakralnych na podlegających mu ziemiach.

Ojców to doskonały pomysł na pełną atrakcji, jednodniową wycieczkę. Musicie jednak wiedzieć, że bywa tu dość tłoczno. Najłatwiej dojechać własnym samochodem (choć z dostępnością miejsc parkingowych w sezonie może być różnie). Można też wybrać się autobusem z Krakowa.

Więcej informacji: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/

 

Zamki na Szlaku Orlich Gniazd – ślady historii i niezwykłe walory przyrodnicze

Są takie miejsca, gdzie wspaniałe krajobrazy, niezwykłe walory przyrodnicze i zabytkowe budowle łączą się w jedno. Doskonałym przykładem może być Szlak Orlich Gniazd – niesamowita trasa turystyczna, leżąca na terenie województw małopolskiego i śląskiego, która łączy Kraków z Częstochową.

Szlak turystyczny wiodący przez najpiękniejsze tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej został wytyczony w 1950 roku, choć pomysł jego utworzenia był znacznie wcześniejszy. Trasa zaczyna się w Krakowie na osiedlu Krowodrza Górka, a kończy na Starym Rynku w Częstochowie.
Na szlaku znajduje się 11 zamków: Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Pilcza, Ogrodzieniec, Bąkowiec, Bobolice, Mirów, Ostrężnik i Olsztyn. Niestety większość z nich nie przetrwała w całości do naszych czasów i pozostały po nich malownicze ruiny. Do najlepiej zachowanych należy zamek w Pieskowej Skale, zrekonstruowano też zamki w Korzkwi i Bobolicach. Niemniej jednak ruiny w zamków w Ojcowie, Ogrodzieniec w Podzamczu czy pozostałości zamku w Olsztynie, też robią niesamowite wrażenie.

Dlaczego nazywa się je orlimi gniazdami? Tak jak gniazda tych drapieżnych ptaków, tak też jurajskie zamki były niezwykle trudno dostępne. Budowano je na szczytach wapiennych skał, niektóre nawet na wysokości 30 m. Zamki pochodzą z czasów średniowiecza, z okresu panowania Kazimierza Wielkiego, a ich głównym celem była obrona granicy państwa przed najazdem wojsk czeskich.

Atrakcje blisko Krakowa - Szlak Orlich Gniazd
Zamki na Szlaku Orlich Gniazd - jednodniowa wizyta z dziećmi

Źródło zdjęć: https://orlegniazda.pl/

Ze szczytów wzniesień, na których stoją Orle Gniazda, roztaczają się niesamowite widoki. Trasy prowadzą przez łąki i lasy, a po drodze możemy podziwiać ukształtowane przez miliony lat ostańce z białego wapienia, płynące dolinami potoki i ciekawe okazy roślin.
Cały szlak liczy sobie 164 km. Jeśli wiec szukacie pomysłu na jednodniową wycieczkę, musicie mieć świadomość, że nie zobaczycie wszystkiego, tym bardziej, że w niektóre miejsca ciężko jest dotrzeć samochodem. Warto jednak wybrać jeden lub kilka punktów na trasie, żeby poczuć klimat średniowiecznych warowni, które w czasach swojej świetności były nie do zdobycia.

Więcej informacji: https://orlegniazda.pl/

 

Dolinki Krakowskie – jurajskie krajobrazy

Na północny zachód od Krakowa rozciągają się tereny idealne na piesze lub rowerowe wyprawy. Dolinki Krakowskie to jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w naszym kraju. Jurajskie pejzaże zachwycają ciekawymi formacjami skalnymi, zobaczymy tu także malownicze potoki i jaskinie. Odkrywanie tych położonych nieopodal Krakowa dolinek może stać się okazją do wielu ciekawych, rodzinnych wypraw.

Miliony lat temu na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej znajdowało się morze. Szkielety i skorupki żyjących w nim organizmów opadały na dno, tworząc stopniowo kolejne warstwy wapienia. Morze zniknęło, a przez kolejne miliony lat wapienne skały poddawane były procesom wietrzenia i tak powstały doliny i wapienne ostańce o ciekawych kształtach, które dziś możemy tu zobaczyć.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie jest całkiem sporych rozmiarów – zajmuje aż 20 tys. hektarów powierzchni. Wszystkie dolinki mają formę jaru, czyli zagłębienia o stromych zboczach. Każda jednak jest jedyna w swoim rodzaju i ma swój niepowtarzalny klimat.

Jedną z najbardziej charakterystycznych jest Dolina Bolechowicka z przepływającym przez nią potokiem Bolechówka. Spacerując wzdłuż niego dotrzemy do niewielkiego, ale bardzo ciekawego wodospadu. U wylotu tej niewielkiej dolinki wznoszą się dwie wysokie, wapienne skały nazywane Bramą Bolechowicką.

Do najchętniej wybieranych przez turystów należy Dolina Będkowska, która wyróżnia się dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Znajduje się tu Szum – największy wodospad całej Jury oraz najwyższa skała – Sokolica wznosząca się na ponad 100 m licząc od dna doliny. Przy Brandysowej Polanie zobaczycie natomiast słynną skałę znaną jako Dupa Słonia, choć ostatnio próbuje się upowszechnić jej nową nazwę – Będkowska Baszta.

Koniecznie odwiedźcie też Dolinę Kluczwody, gdzie znajduje się Jaskinia Wierzchowska – największa z jurajskich jaskiń. Jest ona udostępniona do zwiedzania, pamiętajcie tylko żeby wcześniej sprawdzić godziny otwarcia, ponieważ wejście możliwe jest tylko z przewodnikiem. Inną jaskinią, którą można zwiedzić na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie jest Jaskinia Nietoperzowa położona w Dolinie Będkowskiej.

Dolinki Krakowskie przyciągają zarówno samych mieszkańców Krakowa jak i licznych turystów. Niewątpliwą zaletą jest bliskość miasta i dobre połączenia. Oprócz walorów przyrodniczych czekają tu zabytkowe budowle jak np. klasztor w Czernej, a także liczne świątynie, kaplice, dwory, a nawet forty. Wiele tras można wygodnie zwiedzać nawet z dziecięcym wózkiem.

 

Zator – moc dziecięcej rozrywki

Z czego słynie Zator? Jeszcze dziesięć lat temu większość osób miałaby problem z odpowiedzią na to pytanie. Niektórzy może powiedzieliby, że z hodowli ryb i obchodzonych tu cyklicznie Zatorskich Dni Karpia Królewskiego. Dziś szczególnie rodziny z dziećmi doskonale kojarzą tę miejscowość. To właśnie tutaj, w dwóch wielkich parkach rozrywki czekają niesamowite atrakcje.

Zatorland to okazały kompleks kilku parków tematycznych. Do najstarszych należy Park Dinozaurów, który pojawił się tu jako pierwszy. Dzieci mają okazję dowiedzieć się jak wyglądały i żyły te fascynujące, prehistoryczne gady. Do najciekawszych okazów należy argentynozaur – ma 9 m wysokości i jest szeroki na 35 m, co czyni go największym, ruchomym dinozaurem na świecie.

Zatorland - Park Dinozaurów

Źródło zdjęć: https://zatorland.pl/

Oprócz Dinolandu znajdziemy tu również Park Mitologii, który w ciekawy i przystępny sposób pokazuje najmłodszym świat starożytnych, greckich bogów i herosów. W Parku Owadów mamy szansę zobaczyć jak wygląda z bliska pszczoła czy konik polny, ponieważ owady mają wielkość dorosłego człowieka. Maluchy na pewno zainteresuje też Park Bajek oraz dostępny w zimie Park Świętego Mikołaja.

Park Mitologii - ciekawe miejsce na jednodniową wycieczkę

Źródło zdjęć: https://zatorland.pl/

Drugą słynną atrakcją Zatoru jest Rodzinny Park Rozrywki „Energylandia” – największy lunapark w całej Polsce. Podzielony jest na różne strefy. Karuzele, zjeżdżalnie, rollercoastery, park wodny, interaktywny dom strachu, rozmaite występy i pokazy – to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca. Już dwulatki mogą korzystać z ogromu możliwości, nastolatki też nie będą narzekać.

Wyprawa z Krakowa z dziećmi - Enrgylandia

Źródło zdjęć: https://energylandia.pl/

Jeśli interesują Was zabytki i nieco spokojniejsze rozrywki, można też pospacerować po samym Zatorze. Zobaczymy tu zamek sięgający swoją historią czasów średniowiecza, pozostałości fortyfikacji miejskich czy gotycki kościół. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają ścieżki rowerowe w Dolinie Karpia.

Zator to prawdziwy raj dla dzieci. Jest głośno, kolorowo, a na każdym kroku czeka coś interesującego. Również dorośli mogą wspaniale spędzić tu czas, jeśli tylko… zapomną, że są dorośli i pozwolą sobie na nieograniczoną zabawę.

Więcej informacji: https://zatorland.pl/https://energylandia.pl/

 

Rabka Zdrój – miasto dzieci

Leżąca u stóp Gorców Rabka Zdrój, to miasto ze średniowiecznym rodowodem. Tutejsze źródła wód mineralnych i doskonały mikroklimat były doceniane już przed wiekami, a Jan Długosz w swoich kronikach sugerował, że znajdujące się tu solanki w średniowieczu cieszyły się dużym uznaniem. Od ponad stu lat miejscowość znana jest jako uzdrowisko. Wiele atrakcji dla dzieci sprawiło, że w 1996 roku Rabka otrzymała tytuł „Miasto Dzieci Świata”.

Do najpopularniejszych atrakcji w Rabce Zdroju należy niewątpliwie „Rabkoland” - lunapark przeznaczony dla całych rodzin. Znajdziemy tu karuzele, ogromne huśtawki, rollercoaster, Wioskę Wikingów czy dom do góry nogami. Na terenie parku jest też niewielkie Muzeum Orderu Uśmiechu – specjalnego odznaczenia nadawanego dorosłym przez dzieci.

Rodzinnie w Rabkolandzie
Rabkoland z dziećmi

Źródło zdjęć: https://www.rabkoland.pl/

Oryginalną tematyką wyróżnia się rabczańskie Muzeum Górali i Zbójników, które nie tylko przybliża góralskie tradycje i kulturę, ale pokazuje też sylwetki prawdziwych zbójników z okolic. Wystawa jest interaktywna, a dzieci mogą aktywnie włączyć się w zwiedzanie, rozwiązując przygotowane specjalnie dla nich zagadki.

Wielbiciele aktywnej rozrywki i ekstremalnych przeżyć, na pewno będą świetnie bawić się w Rabczańskim Parku Linowym. Część atrakcji przeznaczona jest już dla czterolatków. Bardziej zaawansowane trasy dostępne są dla dzieci powyżej dziesiątego roku życia i dorosłych.
Będąc w Rabce koniecznie trzeba odwiedzić Park Zdrojowy, który znajduje się w centrum miejscowości. Ten zabytkowy park został pięknie zrewitalizowany. Na spacerowiczów czekają tam szerokie alejki, fontanny, pijalnia wód z tężnią solankową, a także specjalne strefy dla dzieci, gdzie maluchy mogą do woli wyszaleć się na placach zabaw.

Zabawa z dziećmi w Rabczańskim Parku Linowym

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Rabcza%C5%84ski-Park-Linowy-448714315274618/

To nie koniec atrakcji Rabki Zdroju, ale nie sposób opisać ich wszystkich. Warto wspomnieć jeszcze choćby Teatr Lalek „Rabcio”, czy Muzeum Taboru Kolejowego w niedalekiej Chabówce. Rabka Zdrój to również wspaniała przyroda, z którą można obcować podczas górskich wypraw.

Więcej informacji: https://www.rabkoland.pl/https://www.facebook.com/Rabcza%C5%84ski-Park-Linowy

 

Inwałd – kompleks niezwykłych parków tematycznych

Inwałd to niewielka wieś w województwie małopolskim, na pograniczu Beskidu Andrychowskiego i Pogórza Śląskiego, leżąca na trasie Kraków-Cieszyn. Kiedyś słynęła z tkactwa. Dziś do największych zabytków można zaliczyć kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej oraz klasycystyczny pałac. Jednak tym, co przyciąga tutaj całe rodziny nie są wcale piękne budowle, ale niezwykły kompleks pięciu parków tematycznych, pełnych atrakcji dla mniejszych i większych turystów.

Najbardziej znany jest chyba Park Miniatur „Świat marzeń”. To niezwykłe miejsce, gdzie możemy w przeciągu kilku godzin zwiedzić cały świat. Oczywiście wszystko w miniaturze. Można tam zobaczyć repliki najsłynniejszych budowli świata – Big Bena, krzywą wieżę w Pizie, watykański plac św. Piotra, bazylikę św. Marka w Wenecji, Statuę Wolności i wiele, wiele innych. Są tam praktycznie wszystkie najbardziej znane zabytki, jakie spotkamy w popularnych przewodnikach turystycznych.

Park Miniatur w Inwałdzie - zwiedzanie z rodziną

Źródło zdjęć: https://parkminiatur.com/

Wśród dziecięcych hobby jednym z popularniejszych jest fascynacja dinozaurami. Jeśli Wasze dziecko też je uwielbia, nie możecie przegapić Dinolandii w Inwałdzie. To park, w którym królują te olbrzymie, prehistoryczne stwory. Wędrówka przez erę mezozoiczną i poznawanie kolejnych gadów, to jednak tylko część atrakcji Dinolandii. Można tutaj też pobawić się w parku linowym czy na ściance wspinaczkowej. Najmłodsi wcielą się w paleontologów odkopujących szkielet dinozaura i odwiedzą tajemniczą jaskinię.

Dinoladnia - jednodniowa wycieczka z dziećmi

Źródło zdjęć: https://www.dinolandia.pl/

Warownia Inwałd przenosi nas w czasy średniowiecza. Znajdziecie tu zamek otoczony przez średniowieczna osadę. Zobaczycie elegancką komnatę damy, ale też izbę tortur, zbrojownię czy zamkową karczmę. Na najmłodszych turystów czekają nie tylko multimedialne pokazy, które są wspaniałą lekcją historii, ale także różne gry i zabawy. W średniowieczu nie mogło zabraknąć też smoków. Te w inwałdzkim parku są ruchome.

Inwałd - wizyta w Osadzie Średniowiecznej

Źródło zdjęć: https://parkminiatur.com/osada-sredniowieczna/

W Inwałdzie warto również odwiedzić Mini ZOO, gdzie można z bliska zobaczyć zarówno małe, jak i większe zwierzęta – kangury, osiołka, szynszyle, żurawie czy strusie – to tylko niektóre przykłady. Niezwykłe wrażenie robi też Ogród Jana Pawła II. To największy na świecie wizerunek papieża stworzony z krzewów i kwiatów. Można go w całości podziwiać z wieży widokowej.

Wycieczka do Inwałdu to niewątpliwie niesamowite przeżycie dla maluchów, które mogą nie tylko wyszaleć się do woli, ale też czegoś nowego nauczyć. Rodzice zapewne docenią wspaniałe kompozycje kwiatowe i architekturę ogrodową. Na miejscu znajdziemy liczne punkty gastronomiczne i miejsca gdzie kupimy różne drobne pamiątki.

Więcej informacji: https://www.inwaldpark.pl/

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Wadowice – śladami Jana Pawła II

Wadowice to niewielkie miasto, położone około 50 km od Krakowa. Znane jest głównie z tego, że to właśnie tu urodził się Karol Wojtyła. Jeśli więc chcecie przybliżyć dzieciom sylwetkę papieża Polaka, jednodniowa wycieczka do Wadowic będzie doskonałym pomysłem.

Poszukiwanie śladów papieża można zacząć od stojącej tuż przy rynku, barokowej bazyliki noszącej wezwanie Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. To w tej świątyni mały Karol został ochrzczony, a później przystępował tu do I Komunii Świętej. W środku zobaczymy pięknie zdobione ołtarze, a także cudowny obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Przed bazylika stoi pomnik Ojca Świętego. Jan Paweł II już jako papież odwiedzał świątynię podczas każdej swojej wizyty w rodzinnym mieście. W 2006 roku był tu także Benedykt XVI.

Zaraz za bazyliką, przy ulicy Kościelnej 7, znajduje się Dom Rodzinny Ojca Świętego, gdzie przyszły papież przyszedł na świat oraz spędził swoje najmłodsze lata. Obecnie cała kamienica, w której znajdowało się dwupokojowe mieszkanie Karola seniora i Emilii Wojtyłów, to muzeum. Bogata wystawa prezentuje etapy życia Karola Wojtyły – od narodzin w Wadowicach, aż po wybór na Stolicę Piotrową.

Wewnątrz zobaczymy oryginalne pamiątki po papieżu, w tym jego narty, wiosło, plecak, rękopisy, rodzinne zdjęcia, sutanny z różnych okresów kariery duchowej i wiele, wiele innych. Uzupełnieniem są prezentacje multimedialne, które sprawiają, że historia papieża przedstawiona jest w sposób ciekawy i przystępny także dla młodszych turystów. Oprócz pamiątek po Ojcu Świętym, można tu też wiele dowiedzieć się na temat historii samych Wadowic.

Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach
Wycieczka z Krakowa dla rodzin - Wadowice

Źródło zdjęć: https://domjp2.pl/

Nie ma co ukrywać, że w Wadowicach wszystko kręci się wokół postaci papieża Polaka i to właśnie związane z nim atrakcje, najbardziej przyciągają turystów. Jednak samo miasto ma swój niepowtarzalny urok. Okolice rynku są zadbane, a zabytki odrestaurowane. Warto nieśpieszenie przejść się wadowickimi uliczkami, pospacerować po parku, no i koniecznie wstąpić do jednej z przyrynkowych cukierni na słynne, wadowickie kremówki.

Więcej informacji: https://domjp2.pl/

 

Tenczyński Park Krajobrazowy – w stronę natury

Jeśli wasza rodzina ceni sobie spokojny wypoczynek z dala od tłumów, a za to w otoczeniu natury, warto na jednodniowy wypad z Krakowa wybrać Tenczyński Park Krajobrazowy. To miejsce atrakcyjne przede wszystkim pod względem walorów przyrodniczych, jednak nie zabraknie tutaj też śladów historii w postaci zabytkowych budowli.

Położony na zachód od Krakowa Tenczyński Park zajmuje obszar ponad 136 km². W jego obrębie leży pasmo Garbu Tenczyńskiego i częściowo także Rów Krzeszowicki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W północno-zachodniej części parku znajduje się Puszcza Dulowska, jest tu też pięć rezerwatów przyrody. Szczególnym urokiem wyróżnia się niewielka Dolinka Mnikowska, gdzie zobaczymy naskalny wizerunek Matki Boskiej namalowany jeszcze w XIX wieku przez Walerego Eliasza Radzikowskiego.

Rozległe tereny parku są bardzo urozmaicone. Sporą ich część porastają lasy, w których można spotkać ciekawe gatunki flory i fauny. Dzieci mogą na prawdziwych przykładać uczyć się geologii – zobaczą tu liczne ostańce o ciekawych kształtach, górnojurajskie wapienie, które cały czas podlegają procesom krasowym czy twarde skały wulkanicznego pochodzenia. Są tu także niewielkie jaskinie, tereny bagienne i lessowe.
Na wzgórzu ponad miejscowością Rudno wznosi się zamek nazywany Tęczyn lub Tenczyn. Obie nazwy nawiązują do jego właścicieli – rodu Tenczyńskich. Początki budowli sięgają XIV wieku, a kolejne przebudowy uczyniły z niego okazałą warownię. Dziś z zamku pozostały malownicze ruiny, których najstarszą częścią jest wysoka na 30 m wieża.

Oprócz śladów po zamku Tenczyńskich na terenie parku znajdziemy także inne zabytki – XIV wieczny zamek Lipowiec, dwór w Aleksandrowicach, zespół dworski w Mnikowie, a także zespół pałacowy w Balicach. Znajdują się tu również dwa barokowe kościoły – w
Tenczynku i Morawicy.

Tenczyński Park Krajobrazowy to jeden z piękniejszych fragmentów Jury. Warto się tu wybrać ze względu na wspaniałe widoki, niezliczone możliwości odkrywania świata roślin i zwierząt, geologiczne ciekawostki i warte uwagi zabytki architektoniczne.

 

Wygiełzów – niezwykły skansen

Jeśli interesuje Was kultura ludowa i chcielibyście pokazać dzieciom jak kiedyś żyli ludzie, koniecznie wybierzcie się do Wygiełzowa. Ta niewielka wieś w województwie małopolskim słynie głównie z tego, że znajduje się tam Nadwiślański Park Etnograficzny. To niezwykły skansen, gdzie można poznać kulturę Krakowiaków Zachodnich.

Skansen w Wygiełzowie powstał w 1968 roku. Obecnie na powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc tzw. małej architektury. Można tu zobaczyć chłopskie zagrody, warsztaty rzemieślników, kościół z dzwonnicą, zabudowania małego miasteczka. Są też spichlerze, stodoły, karczma, a nawet klasa wiejskiej szkoły. Oglądając wnętrza budynków przekonamy się jak żyli nasi pradziadkowie, jak urządzali swoje domy i chałupy, jakich narzędzi używali do pracy w swoich gospodarstwach domowych, a nawet czym kiedyś bawiły się dzieci.

Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół przeniesiony z Ryczowa. Powstał on w 1623 roku. W jego wnętrzu zachowało się oryginalne wyposażenie. Natomiast najokazalej ze wszystkich budynków prezentuje się zrekonstruowany, XVIII-wieczny dwór z Drogini, w którym można zobaczyć jak wyglądało wnętrze typowego, polskiego dworu.

Skansen leży u podnóża zalesionego wzgórza Lipowiec. Na jego szczycie już z daleka można dostrzec wieżę z białego kamienia. Kiedy podejdziemy bliżej zobaczymy także pozostałości murów, które zachowały się w XVIII-wiecznego zamku Lipowiec. Kiedyś była tu siedziba biskupów. Zachowane do dziś ruiny zostały zabezpieczone i obecnie udostępnione są do zwiedzania, jako część Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Można tam zobaczyć niewielką ekspozycję prezentującą zdjęcia i grafiki zamku, a także przedmioty znalezione na terenie ruin podczas prac archeologicznych.

Skansen w Wygiełzowie zaliczany jest do najciekawszych, polskich muzeów. Oprócz interesujących zbiorów odwiedzjący mogą też skorzystać z bogatej oferty warsztatów edukacyjnych dla uczestników w różnym wieku. Niektóre są dostępne jedynie w sezonie letnim, ale w zimie też można znaleźć ciekawe zajęcia, które odbywają się w ogrzewanych wnętrzach skansenu.

Odwiedzamy z dzieckiem Nadwiślański Park Etnograficzny
Rodzinne zwiedzanie Skansenu w Wygiełzowie

Źródło zdjęć: http://mnpe.pl/

Więcej informacji: http://mnpe.pl/

 

Niepołomice – wakacyjna miejscowość polskich władców

Jakie są początki Niepołomic? Trudno stwierdzić, kiedy dokładnie powstało miasto, ale wiemy, że już w XI wieku osiedlali się tu ludzie. Za czasów pierwszych Piastów leżąca nieopodal Krakowa Puszcza Niepołomicka była jednym z ulubionych miejsc polowań. Polscy władcy często spędzali tu letnie miesiące na odpoczynku i zabawach. Chociaż był tu królewski zamek i miejscowość działała bardzo prężnie, jednak prawa miejskie Niepołomice otrzymały dopiero w 1776 roku. Dziś miasto, choć niewielkie, jest niezwykle ciekawe pod względem turystycznym.
Prawdziwym rajem dla miłośników pieszych wędrówek czy rowerowych wypraw w otoczeniu przyrody jest Puszcza Niepołomicka. Kiedyś gęsta, nieprzebyta i dzika, była jednym z ulubionych miejsc Władysława Jagiełły, któremu przypominała litewskie knieje. Dziś znajdziemy tu wytyczone dróżki, gdzie z powodzeniem można spacerować z dziecięcym wózkiem, choć są też fragmenty puszczy, które zachowały swój pierwotny charakter.

Spotkanie z naturą blisko Krakowa - Puszcza Niepołomicka
Spacer z dziećmi po Puszczy Niepołomickiej

Źródło zdjęć: http://www.puszczaniepolomicka.pl/

Prawdziwą chlubą Niepołomic jest wspaniały zamek. Został on wzniesiony w stylu gotyckim jeszcze przez Kazimierza Wielkiego, jako zameczek myśliwski. Rozbudowany potem przez Jagiellonów, stał się ich ulubioną siedzibą zaraz po Wawelu, a Jan Długosz w swoich kronikach nawet nazywał Niepołomice drugą stolicą Polski. Dziś odrestaurowany zamek jest piękną wizytówką miasta. Zachowały się w nim gotyckie piwnice, w salach na pierwszym piętrze mieści się muzeum, można też podziwiać ogrody Królowej Bony.

Na zachód od rynku, na tzw. Wężowej Górze zobaczycie Kopiec Grunwaldzki. Początkowo był to malutki, dosłownie dwumetrowy kopczyk. Jednak w 1910 roku, z okazji 500 rocznicy bitwy Pod Grunwaldem, zdecydowano się go powiększyć. Dziś kopiec ma 14 m licząc od podstawy i wraz ze wzgórzem wznosi się na 226 m n.p.m. – to najwyżej położony punkt w całych Niepołomicach.

Warto zajrzeć do gotyckiego kościoła pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Wprawdzie w kolejnych wiekach został przebudowany w stylu barokowym, ale i tak jest to najstarszy zachowany budynek w całym mieście. Do ciekawych atrakcji Niepołomic, które mogą zainteresować rodziny z dziećmi należą też Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium, Muzeum Fonografii, czy niewielki skansen – Osada Podegrodzie.

Niepołomice leżą w obrębie aglomeracji krakowskiej, więc łatwo można się tu dostać autobusem. Oprócz licznych atrakcji turystycznych miasto ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Bez problemu znajdziecie miejsca, gdzie można zjeść dobry obiad czy iść całą rodziną na lody. Co więcej, ponieważ Niepołomice są niewielkie, wszędzie jest blisko, a zwiedzanie może przyjąć formę leniwego spaceru.

Więcej informacji: http://www.puszczaniepolomicka.pl/

 

Lanckorona – klimatyczna miejscowość na zboczu góry

Szukacie pomysłów na jednodniowy, rodzinny wypad z Krakowa w rytmie slow? Idealnym kierunkiem będzie Lanckorona. To niewielka wieś leżąca około 30 km na południe od Krakowa, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. Słynie z aniołów, zamkowych ruin i zabytkowej, drewnianej zabudowy.

Lanckorona kiedyś była miastem, jednak w 1934 roku straciła prawa miejskie. Miejscowość leży na zboczu góry, dlatego z wielu miejsc można podziwiać piękne widoki. Na szczycie tego wzniesienia, nazywanego Lanckorońską Górą, stał kiedyś zamek wzniesiony jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. Sam Kazimierz, a wiele lat później także Władysław Jagiełło, bardzo lubili tu przyjeżdżać na polowania. W kolejnych wiekach zamek należał do rodzin Lanckorońskich i Zebrzydowskich. Dziś po budowli pozostały tylko malownicze ruiny.

Legenda mówi, że jeden z mieszkających w zamku członków rodu Zebrzydowskich, patrząc na przeciwległą górę dojrzał w niej podobieństwo do Wzgórz Jerozolimskich. Wpadł na pomysł, by stworzyć tam ośrodek religijny, który byłby odwzorowaniem Jerozolimy, z miejscami symbolizującymi Mękę Pańską. Tak powstała Kalwaria Zebrzydowska, pierwsza taka w Polsce. Od początku była miejscem kultu religijnego. Dla osób, które nie mogły udać się do Ziemi Świętej lub w czasach, kiedy taka wyprawa była niebezpieczna, w zastępstwie pielgrzymki do Jerozolimy można było odwiedzić kalwarię.

Do najpiękniejszych miejsc w Lanckoronie należy niewątpliwie rynek. Stojące dookoła niego XIX-wieczne, drewniane domy przywołują na myśl klimat dawnego, galicyjskiego miasteczka. Zwróćcie uwagę na ich wysunięte dachy. Kiedyś lokalne prawo stanowiło, że posesja kończy się tam, gdzie sięga dach, więc właściciele domów starali się jak najbardziej je wydłużać, aby zyskać choć odrobine więcej przestrzeni.

Warta odwiedzenia jest Izba Muzealna w starej, XIX-wiecznej chacie. Można tam zobaczyć różne codzienne przedmioty, które przybliżą nam jak dawniej żyli mieszkańcy tego regionu. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest bohaterowi narodowemu, Kazimierzowi Pułaskiemu, który dowodził obroną Lanckorony podczas konfederacji barskiej. Zobaczycie też jak wyglądał lanckoroński zamek w czasach swojej świetności.

Lanckorona jest na tyle mała, że można spokojnie zobaczyć wszystko w jeden dzień, a równocześnie na tyle ciekawa, że będziecie się nudzić. Pełno tu miejsc do spacerów, a niektóre z nich wyróżniają się ciekawymi nazwami, jak np. Aleja Cichych Szeptów czy Aleja Zakochanych. Jeśli przyjedziecie w połowie grudnia, może uda Wam się trafić na Festiwal Aniołów na lanckorońskim rynku? Oprócz pooglądania tłumnie przybywających tu wtedy skrzydlatych boskich pomocników, można spróbować anielskich przysmaków, kupić oryginalne pamiątki oraz wziąć udział w warsztatach.

 

Zalipie – malowana wioska

Co sprawia, że niewielka wioska w powiecie dąbrowskim, niedaleko Tarnowa, przyciąga tłumy nie tylko polskich, ale też zagranicznych gości? Przecież nie ma tu wcale spektakularnych zabytków, ani stworzonych specjalnie dla turystów atrakcji. Tym, co interesuje gości, są same zalipiańskie chaty, zdobione misternie malowanymi dekoracjami, na które składają się kolorowe kwiaty. Nie tylko domy w Zalipiu są malowane. Dekoracje zdobią też studnie, płoty, a nawet psie budy.

Skąd wziął się zwyczaj zdobienia chat kolorowymi malowidłami? Jeszcze w XIX wieku, kiedy nie było kominów, wnętrza wiejskich chat przedstawiały się dość ponuro z powodu okopconych ścian. Zalipiańskie kobiety chcąc nadać swoim domostwom ładniejszy wystrój, zaczęły bielić ściany wapnem. Kiedy już pojawiły się nowocześniejsze piece, panie poszły o krok dalej w upiększaniu wnętrz – na białych ścianach zaczęły pojawiać się kolorowe kwieciste, malowidła, które z czasem zaczęto przenosić też na zewnątrz.

Najbardziej znaną artystka z Zalipia była Felicja Curyłowa – właścicielka najpiękniej pomalowanej zagrody, propagatorka zdobienia domów oraz organizatorka corocznego konkursu na najpiękniej pomalowaną chatę. Warto wspomnieć, że konkurs ten przetrwał do dziś, a jego wyniki ogłaszane są raz do roku, w czerwcu. Obecnie zagroda pani Curyłowej, wraz z zachowanym, oryginalnym wystrojem, jest filią Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. To niezwykły skansen z zabytkami sztuki ludowej.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat zalipiańskiego malarstwa lub spróbować swoich sił w tworzeniu własnych prac, koniecznie odwiedźcie Dom Malarek. Organizowane są tu różne spotkania i warsztaty, można również kupić prace lokalnych artystek. Na turystów czekają też mapki z zaznaczonymi najciekawszymi atrakcjami Zalipia – to duże ułatwienie w zwiedzaniu wsi.

Nie tylko chaty, ale również wnętrze niewielkiego kościółka w Zalipiu jest udekorowane zgodnie z lokalną tradycją. Zalipiańskie kwiaty znajdziecie przy wejściu do świątyni oraz w niewielkiej kapliczce po lewej stronie, gdzie można zobaczyć też ozdobione kwiecistymi motywami szaty liturgiczne.

Cały urok Zalipia polega na tym, że nie jest to skansen. We wsi cały czas toczy się normalne, codzienne życie. Nie spodziewajcie się jednak, że wszystkie domy są tu wymalowane. Te najciekawsze są rozrzucone po całej, wcale nie tak małej wsi. Żeby je obejrzeć, trzeba przeznaczyć nieco czasu na spokojny spacer i wypatrywać co ciekawszych perełek. Opinie o Zalipiu są różne – jedni są nim zachwyceni, inni rozczarowani brakiem turystycznej infrastruktury, niewątpliwe jednak jest to najbardziej kolorowa wieś w całej Polsce.

Malowana wieś Zalipie
Atrakcja blisko Krakowa - Zalipie

Źródło zdjęć: http://dommalarek.pl/

Więcej informacji: http://dommalarek.pl/

 

Nowy Wiśnicz – zamek, tajemnicze kolumny i Kamień Grzyb

Nowy Wiśnicz to małe miasto w województwie Małopolskim, w powiecie Bocheńskim. Położone jest na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu wiele pięknych, choć wciąż mało znanych zabytków. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim malowniczo położony na wzniesieniu zamek – jedna z największych, barokowych rezydencji obronnych, jakie zachowały się w naszym kraju.

Wiśnicki zamek swoją historią sięga czasów średniowiecza. Początkowo należał do rodu Kmitów, w czasem dostał się w ręce Lubomirskich. W czasach swojej świetności otoczony wysokimi murami bastionowymi zamek był praktycznie nie do zdobycia.

Budowlę otacza pięć wież. Wewnątrz znajduje się mały dziedziniec, na który prowadzi potężna brama. Można na nim zobaczyć prawdziwe armaty oraz głęboką studnię. W zamkowych wnętrzach znajdziemy makiety największych zamków na południu Polski. Zachowało się też nieco XIX-wiecznych mebli. Trasa zwiedzania prowadzi przez okazałą salę balową oraz salę plafonową z pozłacanym sufitem. Największe zainteresowanie wzbudza jednak sala akustyczna. Podobno, gdy stanie się w jednym jej kącie i coś cichutko powie, to w przeciwległym narożniku można to wyraźnie usłyszeć. Czy rzeczywiście tak jest? Przekonajcie się sami.

Zamek w Wiśniczu - wycieczka z Krakowa
Jednodniowa wizyta w Zamku w Wiśniczu

Źródło zdjęć: http://zamekwisnicz.pl/

Niezwykle tajemnicze są znajdujące się w Wiśniczu oraz w okolicznych miejscowościach tzw. Wiśnickie Kolumny. Te wysokie kamienne słupy zwieńczone krzyżem wiążą się z legendą o jeńcach tureckich, których więził na zamku Stanisław Lubomirski. Przez lata jeńcy skonstruowali skrzydła z gołębich piór i kiedy tylko nadarzyła się okazja, spróbowali uciec z niewoli. Jeden z Turków spadł już w Wiśniczu, kolejni w okolicznych miejscowościach. Kolumny to według legendy miejsca ich tragicznej śmierci.

Wiśnicz oferuje też ciekawe atrakcje przyrodnicze. Jedną z nich, siedmiometrową skałę w kształcie grzyba, znajdziemy na północnym stoku wzgórza Bukowiec. Kamień Grzyb to niezwykle oryginalny pomnik przyrody nieożywionej. Według legendy kamień w tym miejscu upuścił sam diabeł. Chciał nim zniszczyć kościół i klasztor w Nowym Wiśniczu, ale zanim tam dotarł, przestraszyło go pianie koguta.

Do najciekawszych atrakcji Nowego Wiśnicza należy niewątpliwie XVII-wieczny ratusz – warto zwiedzić jego podziemia. Zajrzyjcie też do Koryznówki – drewnianego dworku, który należał kiedyś do szwagra Jana Matejki. Malarz bardzo często przyjeżdżał tu na wakacje, a dziś we wnętrzach Koryznówki można oglądać kolekcję związanych z nim pamiątek.

Nowy Wiśnicz to doskonały pomysł na spokojną, jednodniową wycieczkę pełną ciekawych i malowniczych miejsc. Jeśli wystarczy Wam czasu warto pospacerować uliczkami miasta. Zachowało się tu sporo zabytkowych domów mieszkalnych. Trafimy też na ślady znanych osób związanych z tym miastem – Jana Matejki, Stanisława Lubomirskiego, urodzonego tu Juliusza Kossaka, czy barokowego architekta Macieja Trapoli, który jest autorem wielu wiśnickich zabytków.

Więcej informacji: http://zamekwisnicz.pl/

 

Myślenice – atrakcje na każdą porę roku

Położone około 30 km od Krakowa Myślenice, to niewielkie miasteczko, w którym znajdziemy wiele ciekawych, zarówno letnich, jak i zimowych atrakcji. Można tu zobaczyć zabytkowe budynki, poczuć górski klimat podczas pieszych wędrówek, spędzić dzień nad rzeką lub jeziorem, pojeździć na nartach lub zabrać dzieci do pełnego atrakcji parku.

Jeśli jesteście miłośnikami zwiedzania koniecznie musicie wybrać się na myślenicki rynek otoczony przez zabytkowe kamieniczki, z których najstarsza jest kamienica Obońskich znajdująca się pod numerem 27. Na środku rynku zobaczycie ciekawą studnię-fontannę nazywaną „Tereską”.

Niedaleko rynku znajduje się gotycki kościół, a w nim cudowny wizerunek Matki Boskiej Myślenickiej, który trafił tu z Rzymu. Przy ul. Sobieskiego znajdziemy natomiast pochodzący w końca XVII wieku Dom Grecki. Dawniej był to zajazd często odwiedzany przez ormiańskich kupców, nazywanych kiedyś Grekami. Dziś w jego wnętrzu mieści się Muzeum Regionalne, w którym zobaczymy XIX-wieczne wnętrza mieszczańskie, dzieła sztuki ludowej, zabytki etnograficzne, archeologiczne czy pamiątki z czasów II wojny światowej.

Wiele atrakcji dla najmłodszych znajdziemy w turystycznej dzielnicy Zarabie, oddzielonej od reszty miasteczka rzeką Rabą. Oprócz dwóch nowoczesnych placów zabaw czeka tu paintball, tor quadowy, park linowy czy ścianka wspinaczkowa. Park Zarabie oferuje też alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, wiele punktów gastronomicznych, boiska sportowe, korty tenisowe, skate park oraz pole do mini golfa.

Choć Myślenice położone są pośród stosunkowo niewysokich wzniesień, można tam zakosztować nieco atrakcji charakterystycznych dla górskich terenów. Na szczycie liczącej sobie 654 m n.p.m. Góry Chełm znajduje się wieża widokowa. Znajdziemy tam także wyciągi narciarskie oraz turystyczny wyciąg krzesełkowy. Część krzesełek jest podwójna, więc rodzic może jechać razem z dzieckiem. W okolicach są też trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.

Podczas wizyty w Myślenicach warto odwiedzić jeszcze dwa niezwykle malownicze miejsca. Pierwszym z nich jest Jezioro Dobczyckie położone pomiędzy Myślenicami a Dobczycami. Wprawdzie nie można się w nim kapać, ale spacer jego brzegami zapewnia wspaniałe widoki. Drugim wartym zobaczenia miejscem jest tzw. „zamczysko”. Położone na prawym brzegu Raby, na zboczu góry Uklejny ruiny, to jeden z najbardziej tajemniczych zamków w Polsce – nie wiemy kto go zbudował, kto w nim mieszkał ani dlaczego został zniszczony.

Wprawdzie Myślenice nie mają aż tyle atrakcji, ile oferują najpopularniejsze turystyczne miasta, jednak nie sposób się tu nudzić. To doskonałe miejsce dla tych, którzy cenią sobie spokojne klimaty i ciekawe atrakcje, a nie przepadają za tłumami i miejskim zgiełkiem.

 

Pustynia Błędowska – wyprawa na „Polską Saharę”

Wyprawa na pustynię? To niewątpliwie niezwykła przygoda dla każdego małego podróżnika. Jeśli chcecie zafundować swoim dzieciom takie przeżycia, wcale nie musicie wyjeżdżać do egzotycznych krajów. Wystarczy wybrać się na Pustynię Błędowską, położoną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, tuż na granicy województwa małopolskiego i śląskiego.

Pustynia Błędowska to jedyne takie miejsce na mapie Polski, zaliczane do największych ciekawostek przyrodniczo-krajobrazowych. Rozległe morze piasku, nazywane „Polską Saharą” rozciąga się na powierzchni 32 m². Przez środek tego piaszczystego obszaru przepływa rzeka Biała Przemsza, która dzieli pustynię na dwie części.

Pustynię Błędowską otaczają miejscowości Klucze, Chechło i Błędów. Skąd pustynia w tym miejscu? W okolicy znajdowało się wiele kopalń, gdzie górnicy wydobywali cynk, ołów i srebro. Legenda mówi, że tak hałasowali w podziemiach, że rozzłościli diabła, który postanowiła zasypać kopalnie. Udał się więc nad Bałtyk, ponieważ potrzebował dużych ilości piasku. Kiedy przelatywał nad Błędowem, zahaczył workiem o wieżę kościoła. Worek się rozerwał, a cały piach wysypał na okolicę.

Niezależnie od tego, czy pustynia Błędowska jest dziełem diabła, czy ukształtowała ją natura, faktem jest, że to jedno z ciekawszych turystycznie miejsc w całej Polsce. Zwiedzać możemy ją jednym z wyznaczonych szlaków, np. oznaczoną na czerwono ścieżką dydaktyczną lub żółtym Szlakiem Pustynnym, który prowadzi przez całą szerokość Pustyni od Kluczy, aż do Błędowa. Warto odwiedzić najciekawsze punkty widokowe, z których roztaczają się przepiękne widoki na pustynię – Czubatkę i Różę Wiatrów w Kluczach lub Dąbrówkę w Chechle.

Przy platformach widokowych znajdziemy bezpłatne parkingi, wszystkie są też przystosowane do wózków dziecięcych. Jeśli jednak zechcemy wybrać się z maluchem na spacer przez pustynne piaski, trzeba zaopatrzyć się w chustę lub nosidełko.

Dociekliwi powinni jednak wiedzieć, że pod względem geograficznym Pustynia Błędowska nie jest tak naprawdę prawdziwą pustynią. Nie ulega jednak wątpliwości, że można tu poczuć najprawdziwszy, pustynny klimat. Jeszcze na początku XX wieku na tym terenie zdarzały się burze piaskowe, można też było doświadczyć zjawiska fatamorgany. Nasza pustynia stała się też tłem dla znanych filmów – kręcono tu sceny do „Faraona” oraz „W pustyni i w puszczy”.

Pustynia Błędowska - ciekawe miejsce na rodzinną wyprawę
Odwiedzamy Pustynię Błędowską z dziećmi

Źródło zdjęć: https://www.pustyniabledowska.pl/

Więcej informacji: https://www.pustyniabledowska.pl/

 

Niezależnie od tego czy mieszkacie na stałe w Krakowie, czy jesteście tu przejazdem, jeśli tylko macie na to czas, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę za miasto. Na taką wyprawę z dzieckiem wygodnie jest pojechać własnym samochodem, ale jeśli nie macie takiej możliwości, to nic straconego. W wiele z wymienionych miejsc łatwo dojedziecie także liniami aglomeracyjnymi lub busami, które kursują z Krakowa. Możecie poszukać też wśród licznych ofert wycieczek lokalnych oferowanych przez krakowskie biura i przewodników miejskich, którzy chętnie pokazują nie tylko gród Kraka, ale także okoliczne miejscowości.

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi