Zwiedzamy gdańskie ZOO

Zwiedzamy ZOO

Jest 25 czerwca 2023 rok. Tym razem wybieramy się do gdańskiego ZOO. To nasze trzecie zwiedzanie ZOO, jednak w takim dużym byliśmy po raz pierwszy. ZOO w Gdańsku założono w 1954, jego powierzchnia zajmuje126 ha. Żyją tu zwierzęta różnych gatunków, 70 gatunków ssaków, 46 ptaków i 30 gadów. Na wyprawę wyjechaliśmy zaraz po śniadaniu, aby dotrzeć na miejsce po godzinie 10.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przy okazji zwiedzania możemy się pobawić i czegoś nauczyć, biorąc udział w specjalnie przygotowanej grze terenowej „Odkrywca gdańskiego ZOO”. Start gry znajduje się przy wybiegu słoni, niedaleko głównego wejścia do ZOO. Pobraliśmy darmowe mapki obiektu z zaznaczonymi punktami, w których ukryte są „skarby”.  

Po znalezieniu zaznaczonego na mapie punktu, musimy przybić pieczątkę, aby potwierdzić odnalezienie ukrytego celu. Pieczątki znajdują się w małych drewnianych budkach zlokalizowanych na trasie zwiedzania. To umili spacer dzieci po ZOO, a przy okazji zachęci do zdobywania wiedzy. Na koniec zabawy czekają nas unikatowe nagrody – tytuł i  legitymacja „Odkrywcy-Zdobywcy”. Zatem bierzemy mapki w dłoń i ruszamy na podbój niesamowitych miejsc.

Plan ZOO w Gdańsku

Mapka

Aby sprawniej poruszać się po ZOO można wypożyczyć wózek – przyczepkę dla dzieci, która udźwignie ciężar do 40kg. Jest to spore ułatwienie w spacerze po obiekcie, który może trwać nawet kilka godzin.

My jednak mieliśmy własną przyczepkę rowerową, z którą nie rozstajemy się przy okazji dłuższych spacerów.

ZOO w Gdańsku przyjazne dzieciom

Przyczepka

Na terenie ZOO znajdują się dwie samoobsługowe foto budki: przed wybiegiem żyraf i obok woliery kondorów wielkich. Można w nich zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, których tła przedstawiają zwierzęta z gdańskiego ZOO. Jest to fajny souvenir, który możemy przyczepić magnesem na lodówkę wink.

Znajdują się tu również dwa automaty, w których można kupić piękne mapki Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Mapki dostępne są w kilku wariantach: Piękne brzydale”, „Dzikie koty”, „Krok od wyginięcia” , „Ogon najlepszym przyjacielem”, „Sąsiedzi z Polski”.

Jest to bardzo praktyczna pamiątka, bo poza planem ZOO, na mapkach są zamieszczone opisy wielu gatunków zwierząt, harmonogram pokazów karmienia, informacje o ZOO, ochronie przyrody, zajęciach edukacyjnych i atrakcjach dodatkowych, a także naklejki z wizerunkami zwierząt.

 

Początek zwiedzania

Kierujemy się do zagrody lwów. Są to lwy angolskie, które  zamieszkały tu w roku 2014. Samiec Arco przyjechał z ZOO z  Lizbony w Portugalii, samice Berghi i Tshibinda pochodzą z Francji. Lwia rodzina doczekała się już licznego potomstwa. Na końcu zagrody znajduje się wiatka, w której czytamy informacje o historii powstania tego lwiego zakątka.

Można tu chwilę odpocząć i schronić się przed słońcem. Jest to też dobry punkt obserwacyjny na wylegujące się w krzakach lwy.

Spacer do lwów

Lwy

Idziemy dalej. Mijamy zagrody antylop.

Podziwiamy antylopy

Antylopy

Czytamy tabliczki informacyjne i dowiadujemy się kilku rzeczy.

Są to największe i najcięższe współczesne antylopy – eland zwyczajny, dorosły samiec może osiągnąć masę ciała do 950 kg, wysokość w kłębie to blisko 2 m. Dalej spotykamy wikunie.

Zwierzęta blisko nas - ZOO w Gdańsku

Wilkunie

Wikunia andyjska jest najmniejszym przedstawicielem rodziny wielbłądowatych (35-45 kg). Wizerunek wikunii umieszczony został w herbie Peru. Oczywiście po drodze nie mogło zabraknąć przerwy na lody.

Ogród zoologiczny z dziećmi - przerwa na lody

Lody

Nasze dziewczyny tego nie przepuszczą. Docieramy do zagrody żyraf ugandyjskich.

Zagroda żyraf - gdańskie ZOO

Żyrafa

Akurat trafiamy na porę karmienia. Podstawowym pokarmem są liście i młode pędy akacji, uzupełnienie diety stanowią kwiaty i owoce. Dorosła żyrafa osiąga masę ciała od 830 do 1200 kg. Tuż obok żyraf spotykamy surykatki, które bardziej zainteresowały nasze dzieci,  swoją aktywnością i wylegiwaniem się na słońcu.

Dalej mijamy koronnika szarego, jest to jeden z dwóch gatunków żurawi wyposażonych w tylny palec stopy umożliwiający mu chwytanie, przytrzymywanie się gałęzi i przesiadywanie na niej. Na głowie ma bardzo ciekawy pióropusz, który zainteresował dzieci.

Poznajemy z dziećmi nowe zwierzęta w ZOO

Koronnik szary

Docieramy do budynku z gadami. Spędzamy tak dłuższą chwilę. Widzimy tu m.in. krokodyla nilowego i kubańskiego, pytona.

U krokodyla

Krokodyl

Pyton przed nami

Pyton

Te okazy najbardziej „przykuły” uwagę naszych dziewczyn.

 

W krainie egzotycznych zwierząt 

Mijamy zagrodę z hipopotamami karłowatymi, które lubią spędzać czas blisko wody. Czytamy tablicę informacyjną.

Dowiadujemy się m.in., że skóra ich ma unikalną strukturę i nie zabezpiecza skutecznie przed odwodnieniem, dlatego lubią przebywać w wilgotnym środowisku.

Wycieczka po ZOO w Gdańsku
Atrakcje Pomorza - ZOO

Hipopotamy 

Dalej obserwujemy oryksa szablorogiego.

Wizyta w gdańskim ZOO z dzieckiem

Oryks

Ten z kolei doskonale przystosowany jest do życia na suchych terenach. Jest bardzo wytrzymały na długotrwały brak wody. Jego rozłożyste kopyta ułatwiają poruszanie się po miękkich piaskach.

Docieramy do zagrody słoni afrykańskich i indyjskich.

Odwiedziny u słoni

Słonie

Tu znowu czytamy ciekawe informacje. Dorosły słoń zjada dziennie 150 – 280 kg pokarmu. Żywi się liśćmi drzew i krzewów, gałęziami, korą i owocami. Samice osiągają masę ciała od 2000 do 3500 kg, samce od 4500 do 6100 kg. Żyją 60 – 70 lat.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Spotykamy zagrodę z szarytką szarą. Jest to foka, która prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Stado porozumiewa się za pomocą głosu i uderzeń płetwami o własne ciało. Szarytki mogą spać na lądzie, na powierzchni wody lub pod wodą.

Potrafią nurkować na głębokość ponad 200 m i pozostawać pod wodą około 20 minut.

Zagroda fok w ZOO

Foki

Po drodze obowiązkowe zraszanie.

Wycieczka z dziećmi do ZOO na Pomorzu

Zraszanie 

W tak upalny dzień trochę ochłody nie zaszkodzi.

Podziwiamy zagrodę z pingwinami przylądkowymi.

Podziwimay dzikie zwierzęta
Spacer po gdańskim ZOO

Pingwiny 

Ciekawostką jest to, że każdy pingwin ma inny układ plam na wewnętrznej stronie skrzydeł oraz różne rozmieszczenie kropeczek na brzuchu. Wśród czarno-białego stada afrykańskich pingwinów dostrzegamy zupełnie białego osobnika.

Jest to pingwin albinotyczny – kokosanka, który wykluł się w tym ZOO, w 2018r. Dodatkowo posiada czerwone oczy na skutek deficytu pigmentacji w tęczówce.

Obserwujemy zagrodę z kangurami rudymi i rdzawoszyimi.

Blisko kangurów

Kangury 

Podziwiamy ich wielkie stopy. I tu ciekawostka, ich naukowa nazwa Macropodidae po łacinie oznacza „wielka stopa”. Kangur rudy skacze na potężnych tylnych łapach i robi to z dużą prędkością, osiągając prędkość nawet 60 km/h.

Potrafią pokonać około 8 m w jednym skoku i skoczyć na wysokość prawie 2 m.

 

Kraina małp

Docieramy do wybiegów z małpami. Wchodzimy do ich „domków”, gdzie odpoczywają i jedzą.

ZOO w Gdańsku pełne zwierząt
Wybieg małp

Małpy 

Widzimy szympansa zwyczajnego. Tu też ciekawa informacja, ich DNA jest w 98% takie samo jak DNA ludzi. Szympansy są pod całkowitą ochroną we wszystkich krajach w których występują.  Obserwujemy również wielkiego orangutana, jego DNA jest w 97% takie samo jak DNA ludzi. Orangutan jest największym i najcięższym ssakiem prowadzącym nadrzewny tryb życia. Samiec może osiągnąć wagę 90 kg.

Idąc dalej słyszymy specyficzny i donośny dźwięk Gibbońca białolicego. Małpy te tak właśnie się komunikują, śpiew ich można usłyszeć z dużej odległości. Odgłosy te spełniają rolę ostrzegawczą, obronną, informacyjną oraz stanowią rytuał godowy.

Kiedy zwierzęta te staną w pozycji wyprostowanej, ich bardzo długie ręce sięgają im aż po kostki stóp. Dalej obserwujemy gerezę abisyńską, której dłonie mają tylko 4 palce – są pozbawione kciuków, ułatwia to szybkie poruszanie się w koronach drzew. Spotykamy tu również inne ciekawe małpy tj. patasa rudego, tamarynę cesarską, wyjca czarnego, lutunga jawajskiego, mandryla barwolicego.

 

Park dinozaurów

Przechodząc obok zagrody saren, docieramy do małego parku dinozaurów. Idąc ścieżką w lasku, na niewielkim wzniesieniu, mijamy przeróżne osobniki tych gigantów.

Wycieczka do saren

Sarny

Park dinozaurów - ZOO w Gdańsku
Bawimy się z dziećmi zwiedzając ZOO
Poznajemy ciekawe zwierzęta

Dinozaury 

 

Tygrysy i jaki z bliska 

Kierujemy się dalej. Widzimy gromadę jaków zwyczajnych.

ZOO w Gdańsku

Jaki

Tu chwilkę odpoczywamy na ławeczce. I zapoznajemy się z kartą informacją  tych zwierząt. Są to zwierzaki pociągowe, które z łatwością przenosi ciężar 150 kg przez strome przejścia górskie. Ich strzyżone runo służy do produkcji odzieży, koców, sznurów, namiotów. W wysokich górach Tybetu, gdzie nie ma drzew i krzewów, wysuszone odchody jaków są często jedynym opałem.

Docieramy do tygrysa amurskiego. Jest to największy dziki kot. Zwierzę to prowadzi samotniczy tryb życia. Świetnie skacze, nawet do 6 m i jest świetnym pływakiem. W czasie naszego pobytu wylegiwał się na swoim posłaniu i obserwował otoczenie.

Podziwimay dzikie koty

Tygrys

 

Docieramy do Mini ZOO

Ostatnim punktem naszego spaceru było Małe ZOO. Można tu było pogłaskać i nakarmić żywe zwierzęta. Oczywiście nie tygrysa czy krokodyla, bo to byłoby niebezpieczne, ale dobrze nam znane zwierzęta zagrodowe tj. kozy, króliki oraz alpakę. Przy wejściu do zagrody czekają na nas gałązki, które pracownicy wydają, abyśmy mogli podać je milusińskim.

Te najbardziej przyjazne przechadzają się między zwiedzającymi, te większe są w zagródkach, ale one też czekają na przysmaki. Trzeba było mieć baczenie na niesforne kozy, które bodły swoimi rogami, wskakiwały na nas i podgryzały, aby dostać gałązkę. Jest to wyjątkowe miejsce, które pozwoliło nam przełamać barierę strachu.

A na wyjściu z Mini ZOO można było zrobić zdjęcie z makietami krów smile.

Atrakcja dla małych dzieci
Sesja zdjęciowa

Mini ZOO

W ZOO spędziliśmy miłe chwile. Sprawdzamy jeszcze, czy wszystkie punkty na mapce przypieczętowane i kierujemy się do wyjścia.

Odkrywamy z dzieckiem gdańskie ZOO

Punkty na mapce

Zdobyliśmy wszystkie „cele naszej podróży” i dziewczyny otrzymały legitymację „Odkrywcy-Zdobywcy”. Spędziliśmy tu około pięciu godzin.

Zadowoleni i zmęczeni wracamy do domu…

 

Beata Drobkiewicz
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
 
"Polska z dziećmi 2023"
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi