Ojcowski Park Narodowy - atrakcje dla dzieci

Ojcowski Park Narodowy

Piękno Małopolski zachwyca pod każdym względem. Wspaniałe miasta o niepowtarzalnym klimacie, kopalnie o międzynarodowej sławie i przyroda, która zachwyca swoim pięknem, sprawiają, że warto tu przyjechać o każdej porze roku.

Niemal w linii prostej na północ od Wieliczki i Krakowa znajduje się Ojców - mała wieś w Dolinie Prądnika, położona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. To niezwykle malownicza kraina, którą Dzieciochatki polecają na rodzinny weekend na łonie natury.

Park powstał w 1956 r. i jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Czy ciepło, czy zimno, na szlakach wapiennych skał można spotkać ludzi z całego świata.

Wiosną i latem soczysta zieleń kontrastująca z bielą skalnych formacji, jesienią zmienia się tu w rdzawe plamy, dodające spowitym we mgle dolinom jeszcze większej wyrazistości.

Na szlakach zwykle jest tłoczno, co świadczy o ogromnej popularności tego miejsca. Podejścia są jednak łagodne, idealne na wędrówki z dziećmi. Spacerując, zobaczycie dzieła natury wyrzeźbione w skałach, wielowiekową architekturę i jaskinie pełne tajemnic. Odetchniecie świeżym powietrzem, a oczy nacieszycie pięknymi widokami.

Zatem w Drogę.

 

Jaskinie króla, człowieka neandertalskiego i zwierząt z czasów epoki lodowcowej

  • Grota Łokietka

(szlak czarny)

Najbardziej znaną spośród kilkuset jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest Grota Łokietka. Wejście do niej znajduje się u szczytu Góry Chełmowej - najwyższego wzniesienia w okolicy.

Na pytanie dzieci, dlaczego postawiono przy nim bramę przypominającą pajęczą sieć, odpowie legenda związana z tym miejscem. Podobno polski król Władysław Łokietek skrywał się tu przed Wacławem II w czasie walk o tron na przełomie XIII i XIV w. Uszedł z życiem dzięki gęsto utkanej pajęczej sieci, która przysłoniła wejście do groty. Brama stanowi pamiątkę tego wydarzenia. Jaskinia liczy 320 m i jak na królewską siedzibę przystało, znajdują się w niej "komnaty": Rycerska i Sypialna oraz Kuchnia.

Atrakcje dla dzieci w Ojcowskim Parku Narodowym - Jaskinia Łokietka
Zwiedzamy z dziećmi Grotę Łokietka
Grota Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym
Źródło zdjęć: www.ojcowskiparknarodowy.pl

  • Jaskinia Ciemna

(szlak zielony)

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Jaskinia Ciemna o długości 209 m. Niegdyś zamieszkiwali ją Neandertalczycy. Jaskinia stanowiła dla nich schronienie oraz doskonały punkt obserwacyjny, z którego łatwo było dostrzec zwierzynę, jak i nadchodzące niebezpieczeństwo.

W czasie badań archeologicznych odnaleziono tu wiele dowodów świadczących o bytności pierwszych mieszkańców - narzędzia do obróbki skór i drewna, a także szczątki niedźwiedzia jaskiniowego i rosomaka. Na pamiątkę powstała tu ekspozycja prezentująca neandertalską rodzinę.

Wizyta w jaskini stanowi dobry wstęp do rozmowy ze starszymi dziećmi na temat ewolucji. Możecie im pokazać, jak żył praczłowiek, opowiedzieć, że jedzenia nie kupował w supermarkecie, tylko polował na nie, że nie nosił ubrań z logo znanych marek, ale oprawione skóry zwierząt. I każdego dnia walczył o przetrwanie oraz bezpieczeństwo swojej rodziny, ale robił to inaczej niż współczesny człowiek.

W Jaskini Ciemnej z dziećmi
Spacer z dziećmi po Jaskini Ciemnej
Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym

Źródło zdjęć: www.ojcowskiparknarodowy.pl

  • Jaskinia Wierzchowska

(ok. 4 km od Ojcowskiego Parku Narodowego w miejscowości Wierzchowice w Dolinie Kluczwody, szlak żółty)

Jeśli nie boicie się długich wędrówek i pragniecie eksplorować tutejsze groty, powinniście wybrać się na wycieczkę krętymi korytarzami Jaskini Wierzchowskiej. To jedna z pierwszych jaskiń w Europie przystosowana do ruchu turystycznego licząca ponad 1000 m labiryntów wydrążonych w skale. Obecnie mieszkają tu nietoperze (symbol Ojcowa).

Jak dowodzą badania archeologiczne, niegdyś jaskinia była schronieniem dla reniferów, niedźwiedzi i hien jaskiniowych. Niedaleko Jaskini Wierzchowskiej Górnej znajduje się Jaskinia Wierzchowska Dolna, doskonale znana wspinaczom. Znaleziono w niej mamucie ciosy, stąd określa się ją również mianem jaskini Mamutowej. Kto wie, być może Maniek i jego ekipa z filmu animowanego dla dzieci pt. "Epoka Lodowa" przemierzali kiedyś te rejony? Być może wiewiórka szablozębna - sprawczyni nadejścia epoki lodowcowej właśnie tu szuka swojego żołędzia? Wasze dzieci na pewno chętnie to sprawdzą.

Wybierając się na wycieczkę po jaskiniach, pamiętajcie o panującej w nich wilgoci i niskiej temperaturze na poziomie 7-8oC. Czapki, cieple bluzy lub kurtki przydadzą się z pewnością nawet latem.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Brama Krakowska, szlak niebieski

Brama, której zamknięcie zwiastuje koniec świata 

Krakowska Brama to jedno z obowiązkowych miejsc na trasie zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego. Tworzą ją skaliste jurajskie wapienie, wznoszące się ku niebu na 15 i 20 m. Te same, które powstały w czasach, kiedy na ziemi panowały dinozaury. Na jednym z nich znajduje się obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. W przeszłości biegł tędy szlak handlowy, którym kupcy wędrowali między Krakowem a Śląskiem. Stąd nazwa Bramy. Dziś przechadzają się tędy turyści.

Kamienne bloki sprawiają wrażenie solidnych. Jak więc wytłumaczyć dzieciom obecność patyczków podpierających je u podstawy? Legenda głosi, że z roku na rok filary Bramy zbliżają się do siebie. Gdy się zamkną, nastąpi koniec świata. Podpórki mają przeciwdziałać temu zjawisku.

Warto się pospieszyć i postawić swój patyczek pod skałą. Polska jest przecież taka piękna. Nie pozwolicie chyba, aby koniec świata pokrzyżował rodzinne odkrywanie jej uroków?

Podziwiamy Krakowską Bramę z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.ojcowskiparknarodowy.pl

 

Źródełko miłości, szlak czerwony

Wypijmy za miłość

Zamknięcie wrót Bramy byłoby również wielką stratą dla zakochanych. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się Źródełko Miłości o magicznych mocach. Podobno kiedyś pewna para, napiwszy się z niego wody, zapałała do siebie żarliwym uczuciem. Rodzice, miejcie się na baczności i pamiętajcie, że pierwsze miłości rodzą się już w przedszkolu. Być może Wasze dzieci, wiedząc o magicznych wodach Źródełka, zechcą pomóc szczęściu?

 

Wapienna Rękawica, szlak zielony

Prawdopodobnie największa ręka na świecie skała 

Rękawica, Biała Ręka, Pięciopalcówka - jakkolwiek ją nazwiemy, legenda mówi, że jest ręką Boga. Podobno dawno temu, w czasie najazdu Tatarów na Polskę, okoliczna ludność chcąc ujść z życiem, skryła się w Jaskini Ciemnej.

Dzięki boskiej opatrzności plądrujący okolicę Tatarzy nikogo nie znaleźli. Ludziom udało się przetrwać chwile grozy. Wychodząc z jaskini, w miejscu boskiej ręki, która wcześniej zasłaniała wejście, dostrzegli oni pięciopalczastą formację skalną, którą dziś można podziwiać z kilku miejsc w Parku, m.in. z punktu widokowego przy Jaskini Ciemnej, gdzie prezentuje się z profilu, a także ze szlaków w dolinie. Czy Wasze dzieci kiedykolwiek widziały większą rękę?

 

Maczuga Herkulesa przy Zamku w Pieskowej Skale, szlak czerwony

Maczuga na Fortepianie

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się wiele formacji skalnych. Swym niezwykłym kształtem zwracają uwagę i pobudzają wyobraźnię, która próbuje wyjaśnić ich pochodzenie.

Jedną z takich skał jest Maczuga Herkulesa, posadowiona na skale, która w wyniku podcinania przez prądy rzeczne Prądnika przypomina fortepian. Jej nazwa kojarzy się z mitycznym herosem, o którym dzieci dowiedzą się więcej w szkole, czytając mity greckie.

Jednak tutejsza legenda jako bohatera o ponadludzkiej sile wskazuje Kraka, władcę Krakowa, który chwytając ogromną maczugę, ciosem w głowę unicestwił smoka prześladującego miasto. (Ach, pechowy ten Kraków. Inna legenda mówi, że smoka pokonał sprytem i inteligencją Szewczyk Dratewka. Mamy więc dwóch zwycięzców? A może to smoków było więcej?)

Jak dotąd wielu śmiałków próbowało podnieść Maczugę, żadnemu jednak się to nie udało. Może Wy spróbujecie?

Maczuga Herkulesa przy Zamku w Pieskowej Skale

Źródło zdjęcia: www.ojcowskiparknarodowy.pl

 

Zamek w Ojcowie

(tuż przy parkingu, na który dojeżdża się Drogą Wojewódzką 773, szlak czerwony)

Historia prawdziwej miłości 

O strategicznej przeszłości Jury Krakowsko-Częstochowskiej przypominają dziś ruiny dawnego średniowiecznego zamku Ojciec, nazwanego tak na pamiątkę walk Władysława Łokietka (ojca Kazimierza Wielkiego) o królewski tron.

Niegdyś zamek był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacji obronnych Szlaku Orlich Gniazd. Dziś to malownicza ruina, reprezentowana przez resztki murów obronnych, bramę wjazdową i odrestaurowaną wieżę, udostępnioną dla zwiedzających, z której można podziwiać Park.

Wspinając się na zamkowe wzgórze, można opowiedzieć dzieciom legendę o prawdziwej miłości, która przezwycięża zło. Otóż dawno temu mieszkał tu Skarbimir, który zakochał się w swej siostrzenicy z Ogrodzieńca. Nie zważając na zaręczyny dziewczyny ze Szczebrzycem, zapragnął ją poślubić. Gdy ta odmówiła, porwał ją, a jej ukochanego uwięził w zamkowych podziemiach. Usłyszawszy tę historię, król Bolesław Krzywousty srogo ukarał Skarbimira, a zakochani wzięli ślub i szczęśliwie żyli w ojcowskim zamku.

Jeśli dzieci odczuwają zmęczenie, między ruinami zamku a Bramą Krakowska kursuje dorożka.

Ruiny Zamku w Ojcowie

Źródło zdjęcia: www.ojcowskiparknarodowy.pl

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Zamek w Pieskowej Skale, szlak czerwony

Nieszczęśliwa miłość i zbójnicy 

Zamek w Pieskowej Skale powstał w czasach Kazimierza Wielkiego i stanowi jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów fortyfikacyjnych na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego, w miejscowości Słuszowa. Dlatego, tak po sąsiedzku, warto go odwiedzić.

Zamek stoi na wzgórzu, z którego roztacza się widok na urokliwą Dolinę Prądnika. Na przestrzeni wieków należał do różnych właścicieli, z których każdy miał nieco inną wizję architektoniczną. Przebudowywano go i rozbudowywano. Pełnił funkcję obronną i mieszkalną, był siedzibą królów, magnatów, a nawet alchemików parających się czarną magią i rycerzy-rozbójników, zwanych raubritterami.

Na początku XX w. funkcjonował w nim ekskluzywny pensjonat, a w czasie niemieckiej okupacji - sierociniec. Aktualnie stanowi oddział Muzeum Królewskiego na Wawelu i jest udostępniony dla zwiedzających.

Skąd nazwa? Dokładnie nie wiadomo. Niektórzy badacze wskazują na kształt skały, na której stoi zamek i doszukują się w jej wyglądzie rysów psa. Inni zwracają się ku zapisom w dokumentach z czasów Władysława Łokietka, w których znajdziemy wzmiankę o niemieckiej nazwie zamku Peskenstein. Jeszcze inni twierdzą, że wskazówkę stanowi imię Piotr (jeden z pierwszych właścicieli zamku), które zdrobniale w języku staropolskim brzmi Pieszko, Piech lub Pieś.

Jest jeszcze jedna legenda, która z pewnością najbardziej spodoba się dzieciom. Niestety, w przeciwieństwie do szczęśliwej historii miłosnej znanej z ojcowskiego zamku, tu mamy do czynienia ze smutnym zakończeniem.

Pewnego razu właścicielowi zamku - Szafrańcowi obiecano za żonę Dorotkę z rodu Toporczyków. Mimo, iż Dorotka swe serce oddała już komuś innemu, siłą zmuszono ją do małżeństwa. Ukochany jednak nie zwlekał i pewnego dnia w przebraniu mnicha wykradł dziewczynę z zamku starego męża. Nie uciekli jednak daleko. Szafraniec dogonił młodych i ukarał. Chłopca przywiązał do koni, które powłóczyły go po zboczach gór, a niewierną żonę skazał na śmierć głodową w jednej z baszt. Podobno z pomocą przyszedł jej ukochany piesek, który wdrapując się po zboczu góry, przynosił jej resztki jedzenia. I to właśnie jemu zamek zawdzięcza swą nazwę.

Jak było naprawdę? Niech dzieci same zdecydują, która wersja najbardziej do nich przemawia.

Z zamkiem w Pieskowej Skale wiąże się wiele historii, również tych filmowych. Wasze dzieci może niekoniecznie pamiętają Janosika, ale Wy z pewnością dobrze kojarzycie tę postać. W latach 70 XX w. w Pieskowej Skale nagrano wiele serialowych scen z Janosikiem, czyli Markiem Perepeczko w roli tytułowej. Wizyta tutaj być może zachęci Was i Wasze dzieci (te starsze) do rodzinnych seansów i obejrzenia serialu o słynnym karpackim zbójniku.

Pieskowa Skała stała się tłem także dla scen z filmów "Ogniem i mieczem", "Potop", "Pan Wołodyjowski", odcinka serialu "Stawka większa niż życie", a w ostatnich latach, oświadczał się tu swojej ukochanej bohater filmu "Nie Kłam Kochanie".

Słuszowa - Zamek w Pieskowej Skale
Podziwiamy z dziećmi Zamek w Pieskowej Skale

Źródło zdjęć: www.ojcowskiparknarodowy.pl

 

Kaplica na Wodzie, szlak czerwony

Sprytnemu niestraszne zakazy 

Na tle białych skał Ojcowskiego Parku Narodowego zwanych Prałatkami rysuje się sylwetka drewnianego zabytkowego kościoła. Niegdyś były tu łazienki zdrojowe. Aktualnie odwiedzający Dolinę Prądnika we wnętrzach utrzymanych w stylu szwajcarsko-ojcowskim mogą się pomodlić.

Z kościółkiem związana jest legenda, która mówi, że za czasów panowania cara Mikołaja II na ojcowskiej ziemi obowiązywał zakaz budowania obiektów sakralnych. Okoliczni mieszkańcy potrzebowali jednak świątyni. Wykazując się sprytem, wznieśli kaplicę nad wodami Prądnika. Osiągnęli tym samym swój cel, nie łamiąc jednocześnie obowiązującego prawa.

Historia o powstaniu Kaplicy na wodzie to dla dzieci doskonała lekcja, która uczy myślenia w sposób nieszablonowy. Pokazuje, że można postępować w sposób niestandardowy, pozostając jednak w zgodzie z panującymi zasadami.

Wycieczka z dziećmi do Kaplicy na Wodzie
Oglądamy wnętrze Kaplicy na Wodzie z dziećmi

Źródło zdjęć: www.ojcowskiparknarodowy.pl

 

Informacje dodatkowe:

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się dwa parkingi. Jeden przy Zamku Ojców, drugi przy Pieskowej Skale. Niestety duża liczba zmotoryzowanych turystów sprawia, że trudno znaleźć wolne miejsce. Parkować można jednak wzdłuż jezdni i na parkingu na Złotej Górze.

W Parku nie ma tak zwanych trudnych szlaków, które wymagaj sprawności górskiej kozicy. Na wyprawę można wybrać się z maluchem w wózku terenowym lub na większych kołach. Po większości szlaków możecie też poruszać się rowerem.

Aby nabrać sił przed wycieczką lub zaspokoić głód w czasie zwiedzania, możecie wybrać się do Kawiarni Niezapominajka, Restauracji Pod Nietoperzem, Baru Sąspówka lub na słynnego pstrąga do hodowli z 30-letnią tradycją o nazwie Pstrąg Ojcowski.

Na terenie Parku znajdują się również toalety. Jedna z nich mieści się przy kasach do Jaskini Ciemnej. Toaleta jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowano w niej również przewijak dla niemowląt.

Więcej informacji: Ojcowski Park Narodowy


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi