Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - zwiedzanie z dziećmi

KOMPLEKS SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA I STREFY NAZIEMNE

CO KRYJĄ ZABRZAŃSKIE PODZIEMIA?

Na turystycznej mapie Polski nie brakuje rodzinnych atrakcji, które podbijają serca, szczególnie tych młodszych członków rodziny. Byliście już w górach i nad morzem? Pływaliście w wodach termalnych i zjeżdżaliście z zaśnieżonych stoków w rodzinnych ośrodkach narciarskich? Żeglowaliście w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, szaleliście w lunaparkach, widzieliście dinozaury i krasnoludki?

Tym razem proponujemy Wam wycieczkę na Śląsk, do tajemniczego i niezwykłego świata. Wkładajcie kaski, bo oto Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otwiera dla Was swoje podziemia. Przed Wami sporo wrażeń, emocji i niezapomnianych wspomnień.

Wycieczka z dziećmi do Sztolni Królowa Luiza
Źródło zdjęcia: www.sztolnialuiza.pl 


DŁUGA HISTORIA W SKRÓCIE

Historia Sztolni Królowa Luiza sięga osiemnastego stulecia, a jej nazwa nawiązuje do imienia pruskiej królowej Luizy, bardzo szanowanej i wpływowej kobiety z przełomu XVIII i XIX w. Kopalnia powstała w czasach rozwoju przemysłu węglowego i jako jedna z najstarszych kopalń węgla kamiennego wiodła prym w stosowaniu najnowocześniejszych technologii. To w niej po raz pierwszy korzystano z maszyn wyciągowych, wentylatorów, pomp odwadniających, wiertarek i innych sprzętów używanych później w górnictwie. Przez lata kopalnia wyznaczała rytm życia w Zabrzu i okolicznych miejscowościach. Górnicy schodzili pod ziemię, fedrowali w ciemnych korytarzach i w pocie czoła wydobywali czarne złoto. Etos górniczej pracy ukształtował mentalność Ślązaków, nauczył poszanowania pracy ludzkich rąk i szacunku do sił natury. Stał się ważnym elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Nie ma więc lepszego miejsca niż Sztolnia Królowa Luiza, by o nim opowiedzieć.

Zanim jednak pierwsi turyści zjechali pod ziemię, kopalnię trzeba było przygotować. Początkowo podziemna atrakcja miała charakter propagandowy, mający na celu zwerbować nowych pracowników górnictwa. Później przystosowano ją do celów turystycznych. Poprzez połączenie Sztolni Królowa Luiza z Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną uznawaną za najdłuższą hydrotechniczną budowlą podziemną w górnictwie węglowym pierwsza w Polsce podziemna trasa turystyczna tego typu stała się jednocześnie jedną z najdłuższych (14 km).

Historia zabrzańskich podziemi jest niezwykle pasjonująca, ale więcej faktów i ciekawostek poznacie, wyruszając z przewodnikiem w jedną z oferowanych tras.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to moc atrakcji skrytych zarówno pod ziemią, jak i wyeksponowanych w strefie naziemnej. Podziemne trasy podzielono ze względu na charakter i stopień trudności oraz wiek uczestników wycieczek. Obiekt wyróżnia 3 trasy podziemne: Podziemną Trasę Wodną (dla dzieci od 7 roku życia), Podziemną Trasę Turystyczną (dla 6-latków), Podziemną Trasę Rodzinną (dla dzieci, które ukończy 4 lata) oraz dwie atrakcje w strefie naziemnej: Park 12 C i Park Techniki Wojskowej.


PODZIEMNA TRASA RODZINNA

Sztolnia Królowa Luiza to ogromny kompleks muzealny, którego większa część znajduje się pod ziemią. Podziemna Trasa Rodzinna bierze swój początek przy ul. Maurycego Mochnackiego 12. Przewodnik sprowadzi Was zaledwie kilka metrów pod ziemię, jednak tyle wystarczy, by poczuć klimat pracy górników. Podczas 1,5-godzinnej wycieczki zobaczycie maszyny górnicze zarówno te, które w przeszłości służyły górnikom do wydobywania węgla, jak i te, których używa się współcześnie.

Poznacie wyjątkową postać – Skarbnika, opiekuna górników, który ostrzegał ich przed niebezpieczeństwem w kopalni np. pożarem, tąpnięciem czy zalaniem. Skarbnik był przychylny górnikom, którzy solidnie pracowali i byli uczciwi. Wobec tych, który źle życzyli kopalni, bywał okrutny. Dlatego, niezależnie od tego, czy jest się górnikiem, czy nie, warto odpowiednio zachowywać się w kopalni, by nie narazić się Skarbnikowi.

Przewodnik wyjaśni Wam pojęcie górniczej szychty i powie, na czym polegała. Poprowadzi Was przez ciasne korytarze (niektóre sięgające tylko 90 cm wysokości), byście na własnej skórze mogli się przekonać, w jak niekomfortowych warunkach odbywa się praca górników. Choć trasa jest zabezpieczona i utrzymana bardzo estetycznie, na niektórych jej fragmentach można dotknąć węgla i umazać nim policzki – tak dla uwiarygodnienia, że faktycznie było się w kopalni węgla. Trasę wzbogacają multimedialne infokioski, dzięki którym poznacie regionalne pieśni i śląską gwarę. Na koniec nieco brudni, ale z pewnością szczęśliwi wsiądziecie do podziemnej "taxi", czyli żółtej kolejki Karlik, która zabierze Was na nietypową przejażdżkę.

Podziemna Trasa Rodzinna w kopalni w Zabrzu
Zabrze - atrakcje dla dzieci na Górnym Śląsku
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Źródło zdjęć: www.sztolnialuiza.pl 


PODZIEMNA TRASA WODNA

Zwykle zwiedzanie kopalni odbywa się w standardowy sposób – pieszo. Jednak tym razem jest trochę inaczej. Podziemna trasa wodna (w części kompleksu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej) to najnowsza atrakcja śląskiej kopalni. Sama jej nazwa zdradza lokalizację i podpowiada środek transportu.

Po historycznych wyrobiskach ukrytych 40 m pod miastem poruszać się będziecie pieszo (jednak to zdecydowanie krótszy fragment) i łodzią (dłuższy fragment). Wodna trasa liczy nieco ponad 1 km i jest najdłuższą tego rodzaju trasą w kopalniach węgla.

Co podczas niej zobaczycie? Czego doświadczycie?

Przewodnik zapozna Was z historią sztolni, opowie o śląskich kopalniach i przemyśle węglowym, a także o tym, że największe zagrożenie dla pracujących pod ziemią górników stanowią woda i ogień. Po drodze spotkacie Utopka i Skarbnika (tak, Skarbnik bywa i w Sztolni Królowa Luiza i w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej), zobaczycie, jak wyglądały, mijanki dla łodzi, fragmenty chodników łączących się ze sztolnią oraz podziemne porty. Ujrzycie różnorodność geologiczną kopalni, maszyny wykorzystywane do pozyskiwania czarnego złota i... żywe rośliny. Jak to możliwe, że rosną w miejscu, do którego dociera minimalna ilość światła, a zamiast żyznej ziemi jest tylko kamień na kamieniu?

Jakie jeszcze tajemnice kryją podziemia Zabrza? Koniecznie wybierzcie się z dziećmi na 2-godzinną wycieczkę po sieci górniczych korytarzy. Po takiej atrakcji emocje długo opadają, a przecież frajdy dostarcza nie tylko spływ, ale również świadomość, że na powierzchni ziemi toczy się normalne, codzienne życie.

Zwiedzamy z dziećmi kopalnię w Zabrzu
Odwiedzamy Sztolnię Królowa Luiza z dziećmi
Źródło zdjęć: www.sztolnialuiza.pl 
 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Kopalniane tajemnice Zabrza można poznać również w ramach wycieczki Podziemną Trasą Turystyczną. Wyprawa rozpoczyna się w Łaźni Łańcuszkowej (wejście od ul. Wolności 410). Podczas 3-godzinnej wędrówki przez górnicze korytarze przewodnik opowie Wam o trudach pracy górników i maszynach, które tę pracę czyniły bardziej znośną. Poznacie dzieje sztolni i sylwetki ludzi z nią związanych. Dowiecie się, ile wysiłku trzeba włożyć, by powstały podziemne przejścia oraz jak kopalnia zmieniała się z upływem lat. Widząc ogromne wyrobiska, trudno Wam będzie uwierzyć, iż są dziełem ludzkich rąk. Bo czymże jest człowiek w obliczu wszechpotężnej natury?

Ciekawe atrakcje dla dzieci - Sztolnia Luiza
Zwiedzamy z dzieckiem podziemia Zabrza
Źródło zdjęć: www.sztolnialuiza.pl 


PARK 12C – STREFA DOŚWIADCZEŃ I ZABAWY

Park 12C to naziemna strefa zabaw, w której każdy z Was, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Przestrzeń wypełniają wystawa interaktywna, rozmaite urządzenia i wynalazki osadzone w kontekście podstawowych praw fizyki i ogromnej siły 4 żywiołów.

Wodę symbolizuje Śruba Archimedesa – starożytny wynalazek, który dawno, dawno temu służył do wydobywania wody na powierzchnię ziemi. Jesteście ciekawi, jak działa? Możecie to sprawdzić.

Do żywiołu ziemi nawiązuje kamienny labirynt o wysokości 1,5 m, który stanowi namiastkę górniczych korytarzy i przekopów. Dzieci uwielbiają w nim "znikać". Jeżeli zabawa im się znudzi, stosując zasadę prawej ręki, w końcu dotrą do jednego z 3 wyjść.

Wizytówką powierza, jest wiatrak amerykański, wykorzystujący siłę wiatru. Amerykańscy farmerzy traktowali go jak mechaniczną pompę, dzięki której pozyskiwali wodę do nawadniania pól. Chcecie zobaczyć, jak działa? W Parku 12C macie taką możliwość.

Z żywiołem ognia związane są dwa eksponaty – zegar słoneczny i fontanna słoneczna. Pierwszy z nich odmierza czas przy pomocy słońca. Drugi obrazuje proces przetwarzana energii słonecznej w energię elektryczną.

Na terenie zabrzańskiego parku znajduje się jeszcze Bajtel Gruba. To mini kopalnia węgla kamiennego, w której dzieci mogą wcielić się w rolę górników. Jako turyści indywidualni niestety nie będziecie mogli jej odwiedzić. Bajtel Gruba stanowi jeden z czołowych ośrodków edukacyjnych poświęconych tematyce górnictwa i do zwiedzania zaprasza jedynie wycieczki. Być może Wasze pociechy przyjadą tu kiedyś z klasą i zwiedzą to miejsce razem z kolegami ze szkoły czy przedszkola.

Park 12C to przestrzeń o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym, która zaprasza do interakcji dzieci i dorosłych. Zainteresowani tematyką żywiołów oraz sposobami wydobywania węgla i wytwarzania energii możecie wykonać doświadczenia, które odpowiedzą na wiele nurtujących pytań. Jeśli zapragniecie się po prostu pobawić, do dyspozycji macie tu sprzęty, jakich trudno szukać na typowych placach zabaw. Mało tego, tuż obok znajduje się strefa, w której możecie odpocząć i zjeść ciepłe smakołyki z grilla.

Zabawa z dziećmi w Strefie Doświadczeń i Zabawy
Atrakcja Górnego Śląska - Sztolnia Królowa Luiza
Zwiedzamy Sztolnię Luiza z dziećmi
Źródło zdjęć: www.sztolnialuiza.pl 


PARK TECHNIKI WOJSKOWEJ

Po sąsiedzku z Parkiem 12C znajduje się niemała gratka dla fanów militariów. Wojskowe eksponaty gromadzi tu Park Techniki Wojskowej, w którym obejrzycie czołgi T-34, T-55 i T-72, pojazdy gąsienicowe, wojskowe samochody ciężarowe, transportery opancerzone, jeepy, samochód pływający i pożarniczy, wyrzutnie rakiet i wiele innych. Oglądanie to za mało? Chcielibyście dotknąć? Wypróbować? Śmiało. Można założyć hełm, potrzymać karabin, wsiąść do pojazdów i przeżyć niesamowite chwile podczas jazdy czołgiem.

Park Techniki Wojskowej i Park 12C stanowią świetną alternatywę dla tych, którzy ze względów wiekowych nie mogą zwiedzać sztolni. Podczas gdy starszaki będą odkrywać tajemnice śląskiej kopalni węgla, maluchy z pewnością nie będą się tu nudzić.

Zwiedzamy Park Techniki Wojskowej z dziećmi
Źródło zdjęcia: www.sztolnialuiza.pl 


INFORMACJE PRAKTYCZNE

Do zwiedzania podziemnych korytarzy musicie się odpowiednio przygotować. Temperatura na trasach wynosi od ok. 14 do ok. 16oC, warto więc pomyśleć o ciepłym ubraniu i koniecznie włożyć wygodne, pełne obuwie na płaskiej podeszwie. Niezależnie od wybranej trasy na każdej obowiązuje wcześniejsza rezerwacja lub zakup biletów online. Do atrakcji strefy naziemnej nie obowiązują rezerwacje.

Wizyta w Sztolni Królowa Luiza to świetny pomysł na połączenie nauki z zabawą. Atrakcja w interesujący sposób przybliża dziedzictwo kulturowe charakterystycznego regionu Polski, pokazuje trud pracy górników i w lekkostrawnej formie przekazuje ważne wartości. Będziecie się tu wspaniale bawić, a klimatu panującego w górniczych korytarzach z pewnością nigdy nie zapomnicie.

Więcej informacji: Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi