Kopalnia Soli w Wieliczce - zwiedzanie z dziećmi

Kopalnia Soli w Wieliczce

Jest określana mianem jednego z 7 cudów Polski, widnieje w rejestrze rodzimych zabytków i stanowi pomnik historii kraju, będąc jednocześnie najstarszym przedsiębiorstwem w państwie. Mało tego, w roku 1978 otrzymała zaszczytne miejsce na I Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Mowa o Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce - niewielkim mieście sąsiadującym ze stolicą Małopolski. Z Krakowa można tu dojechać samochodem, a z Dworca Głównego - pociągiem albo busem.

Pierwsze szyby górnicze powstały w Wieliczce w XIII w. Od tamtej pory Kopalnia działała przez 7 stuleci. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było słychać w niej stukanie kilofów i gwar górniczych maszyn. Dziś po solnym mieście przechadzają się turyści z całego świata. Choć dla zwiedzających udostępniono niewielką część z 300-kilometrowych korytarzy dziewięciopoziomowej Kopalni, atrakcji nie zabraknie.

Wycieczka z dzieckiem do Kopalni Soli w Wieliczce
Małopolska - zwiedzanie kopalni z dziećmi
Zwiedzamy Wieliczkę z maluchami
Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 

Wszystko zaczyna się w szybie Daniłowicza. To stąd przewodnik zabierze Was w pasjonującą podróż w głąb ziemi. Będziecie musieli pokonać 800 schodów, odwiedzicie aż 20 komór wykutych w skałach, miniecie rzeźby, z których jedna waży tyle, co 3 afrykańskie słonie, zobaczycie solne jeziorko, nad którym posłuchacie muzyki Chopina, poznacie historię Kopalni i etos pracy górniczej. W czasie tej pasjonującej i pełnej odkryć wyprawy Wasze dzieci dowiedzą się, że sól jest nie tylko słona, ale tworzy wielobarwne kryształy o różnych kształtach. Na koniec, kiedy wydawać by się mogło, że małym nóżkom zabraknie sił, tak jak wielu rodziców z pewnością doświadczycie cudu i zobaczycie, jak w Wasze dzieci wstępuje nowa energia i chęć zabawy na podziemnym placu zabaw w komorze Wincentego Witosa.

Odwiedzamy Wieliczkę z maluchem
Spacer po Kopalni Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 

 

Zobaczcie, co czeka na Was w tej niezwykłej Kopalni Soli

Nie wszystkie kobiety pragną złota (legenda o św. Kindze)

Z historią wielickiej kopalni nierozerwalnie wiąże się historia węgierskiej księżniczki Kingi. Przekazywana z pokolenia na pokolenie opowieść z pewnością spodoba się Waszym dzieciom. Co prawda nie ma w niej księżniczki uwięzionej w wieży ani księcia walczącego ze smokiem. Jest za to księżniczka, która swoim niestandardowym - jak na owe czasy - zachowaniem udowodniła, że są kobiety, które od zbytku i złota bardziej kochają ludzi i pragną ich dobra.

Jak mówi legenda, o względy Kingi ubiegał się książę Bolesław Wstydliwy, który wręczywszy jej piękny pierścionek, przypieczętował polsko - węgierskie zaręczyny. Przyszła małżonka miała zdecydować o tym, co chciałaby otrzymać od ojca w posagu. Zamiast złota i szlachetnych kamieni zażyczyła sobie soli. Dużej ilości soli. Najlepiej w postaci kopalni. Jak zapragnęła, tak się stało. Księżniczka nie była jednak szczęśliwa.

Dziś powiedzielibyśmy, że stroi fochy. Kinga jednak naprawdę martwiła się, jak przeniesie ową kopalnię z Maramuresz (obecnie region Rumunii) do Polski i z rozgoryczenia cisnęła pierścionkiem w czeluści kopalni. Po przyjeździe do kraju męża wielokrotnie oprowadzano ją po podkrakowskich wsiach. Pewnego razu w jednej z nich znaleziono bryłę soli, z której wypadł zaręczynowy pierścionek Kingi. Jak głosi legenda, pragnienie Kingi o sprowadzeniu soli na ziemie polskie udało się właśnie za sprawą owego pierścionka. Od tamtego czasu w wielickiej Kopalni zaczęto wydobywać "słone złoto".

Czy legenda ma w sobie ziarenko prawdy? Jak było w rzeczywistości, przekonajcie się sami.

Słuchamy legendy o św. Kindze z maluchami

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Wielkie WOW 100 m pod ziemią (Kaplica św. Kingi)

Wielickie korytarze wykute w soli zrobią na Was niesamowite wrażenie, jednak 100 m pod ziemią jeszcze bardziej przetrzecie oczy ze zdumienia. Bo oto dech w piersiach niejednemu zaparły już widoki skąpanej w blasku solnych żyrandoli kaplicy Św. Kingi. Poddani tak bardzo ukochali Kingę za cud, jakiego dokonała, że w hołdzie zbudowali jej prawdziwą świątynię. Jest piękna, przestronna, pełna rzeźb, płaskorzeźb i detali. Spoczywają tu relikwie św. Kingi mianowanej patronką górników solnych, można podziwiać jej rzeźbę inspirowaną dziełem Leonarda da Vinci, płaskorzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, pomnik papieża Jana Pawła II - jedyny taki solny pomnik na świecie. Kaplicę wykuto z wielką precyzją i artyzmem. Pokażcie dzieciom to niezwykłe i wyjątkowe w skali Europy miejsce.

Wieliczka - trasa pielgrzymkowa w kopalni

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

Odkrywanie Solilandii (czyli coś dla małych turystów)

Będąc w Kopalni, możecie wybrać się całą rodziną na wyprawę do tajemniczej Solilandii - krainy, którą przez przypadek odkrył jeden z górników pracujących pod ziemią. Mieszkają tu Soliludki, smok Solizaur, przed którym trzeba mieć się na baczności (podobno Smok Wawelski też pochodził z rodziny Solizaurów) oraz dobry duch Kopalni - Skarbnik. Podczas wizyty w Solilandii dzieci poznają obyczaje Skrzatów i wejdą w cudowny, baśniowy świat. Muszą się jednak bacznie rozglądać, bruzdy na solnych skałach mogą świadczyć o tym, że Solizaur depcze im po piętach.

Zabawa pod ziemią (komora Wincentego Witosa z podziemnym placem zabaw)

Podziemny plac zabaw w komorze Wincentego Witosa to stosunkowo nowa atrakcja, która powstała z myślą o najmłodszych Gościach Kopalni. Dzieci mogą tu posłuchać opowieści Kryształka - solnej lampy, która przedstawia dzieje Kopalni i górników, chwycić za telefon, by posłuchać o sposobach komunikacji między górnikami lub zakręcić korbką i tym samym zapalić światełko na różnych poziomach Kopalni. Spoglądając natomiast w zegarmistrzowską lupę, zobaczą kryształek soli w powiększeniu. Mało tego, mnóstwa radości dostarczy im korzystanie z interaktywnej ściany, twórczość plastyczna w kąciku do rysowania oraz zabawa na różnych stanowiskach, m.in.: soli, minerałów czy słuchania bajek.

Igraszki na podziemnym placu zabaw to wspaniała przygoda, być może przygoda życia. Nie każde dziecko ma przecież możliwość bawić się aż 125 m pod ziemią.

Zwiedzamy kopalnię z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

Nie tylko sól (działalność kulturalna kopalni)

W pięknych solnych podziemiach odbywają się różnego rodzaju imprezy. Kopalnia prowadzi działalność kulturalną, organizując koncerty muzyki poważnej i sakralnej, wystawy, turnieje taneczne, turnieje sztuk walki i mecze piłki nożnej. Zdarzyli się śmiałkowie, którzy skakali tu na bungee, lecieli balonem koszykowym, zdobywając tym samym zapis w Księdze Rekordów Guinnessa, a wielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Finn - Mateusz Kusznierewicz żeglował na podziemnym solnym jeziorze. W Kaplicy św. Kingi wiele par powiedziało sobie sakramentalne tak. Być może Wasze dzieci również w przyszłości zechcą tu wziąć ślub? Kaplica stoi dla nich otworem. Możecie tu przyjść w niedzielę na mszę świętą, a raz w roku na Pasterkę. Z pewnością będzie to dla Was niezapomniane przeżycie.

Wielickie podziemia zachwycają nie tylko turystów, ale i filmowców. Tutejsze korytarze stały się elementem scenografii licznych polskich produkcji w tym, słynnego filmu "Seksmisja" opowiadającego o dwóch ostatnich mężczyznach w świecie, w którym rządy sprawowała Liga Kobiet.

Nie tylko zwiedzanie kopalni
Wieliczka - drugie oblicze kopalni soli

Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 

Czas na sen (nocleg w Komorze Słowackiego)

Jeśli wizyta w Kopalni bardzo Wam się spodoba, możecie tu zostać dłużej niż inni zwiedzający. Czeka tu na Was atrakcja, która cieszy chyba jeszcze bardziej niż pidżama party. To nocleg pod ziemią. Otworzycie oczy ze zdumienia, ale w wielickich podziemiach nie ma rzeczy niemożliwych. W Komorze Słowackiego dokładnie 125 m pod ziemią powstał kompleks wypoczynkowy, w którym macie do dyspozycji wygodne łóżka, salę telewizyjną, gry, czytelnię, restaurację oraz dogodne warunki sanitarne. Takie nocowanie pod ziemią to niesamowita atrakcja dla całej rodziny. Aż ciarki przechodzą po plecach. Tylko nie zapomnijcie zabrać piżam wink.

Sporty ekstremalne, śluby, koncerty, harce na podziemnym placu zabaw, nocowanie... A Wy jaki macie pomysł na nietuzinkowe spędzenie czasu w Kopalni Soli w Wieliczce?

Nocleg w Komorze Słowackiego z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

Informacje dodatkowe:

Podczas wizyty w Kopalni będziecie musieli pokonać łączni 800 schodów na różnych poziomach. Niestety po Kopalni nie można jeździć wózkiem. Maluszki, które mają jeszcze problem ze sprawnym poruszaniem się, najlepiej posadzić w nosidle lub chuście. Jeśli jednak macie ze sobą wózek, nie martwcie się, można go zostawić w przechowalni bagażu.

Dzieci do 4 roku życia mogą zwiedzać Kopalnię bezpłatnie.

Temperatura pod ziemią wynosi 14-16 st. C dlatego zabierzcie ze sobą ciepłe bluzy, a klapki i sandały zamieńcie na wygodne obuwie dostosowane do chodzenia po kamiennym podłożu.

Przewodnik zwykle robi przerwy w czasie oprowadzania, wtedy też można bezpłatnie skorzystać z toalet. Dla rodziców z dziećmi przygotowano udogodnienia, takie, jak przewijaki oraz krzesełka w podziemnej Karczmie Górniczej i restauracji w Hotelu Grand Sal.

Nie martwcie się, że w drodze powrotnej będziecie musieli znów pokonywać setki schodów. Pełną wrażeń wycieczkę zakończycie w windzie, która zawiezie Was na powierzchnię ziemi.

Zapoznajcie się z regulaminem Kopalni i słuchajcie przewodnika. Więcej informacji o trasach turystycznych Kopalni oraz Tężni Solankowej, którą również warto zwiedzić - w wielu miejscach pod ziemią działa Wi-Fi.

Więcej informacji: Kopalnia Soli w Wieliczce 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi