Kopalnia Soli w Wieliczce - zwiedzanie z dziećmi

Kopalnia Soli w Wieliczce

Jest określana mianem jednego z 7 cudów Polski, widnieje w rejestrze rodzimych zabytków i stanowi pomnik historii kraju, będąc jednocześnie najstarszym przedsiębiorstwem w państwie. Mało tego, w roku 1978 otrzymała zaszczytne miejsce na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Mowa o Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce – niewielkim mieście sąsiadującym ze stolicą Małopolski.

Pierwsze szyby górnicze powstały w Wieliczce w XIII wieku. Od tamtej pory kopalnia działała przez 7 stuleci. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu było w niej słychać stukanie kilofów i gwar górniczych maszyn. Dziś po solnym mieście przechadzają się turyści z całego świata. Choć dla zwiedzających udostępniono niewielką część, bo zaledwie 2% wszystkich podziemnych wyrobisk, świat podziemnych labiryntów, które tworzą, oferuje wiele ścieżek do przemierzenia i mnóstwo tajemnic do odkrycia.

Wycieczka z dzieckiem do Kopalni Soli w Wieliczce
Małopolska - zwiedzanie kopalni z dziećmi
Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 
 

W gęstwinie korytarzy, które plączą się na 9 poziomach kopalni łatwo stracić orientację. Dlatego można je zwiedzać tylko pod opieką przewodników, którzy doskonale wiedzą, którędy iść, by się nie zgubić i dotrzeć do celu.

Każde wyrobisko (a jest ich prawie 2 500) i chodnik mają swoje nazwy. Choć wyglądają niemal identycznie, przewodnicy doskonale je rozróżniają. Opowiadając fascynującą historię kopalni, poprowadzą Was przez gąszcz solnych korytarzy, odkrywając przed Wami tajemnice tego niezwykłego miejsca.

Zwiedzamy Wieliczkę z maluchami
Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 
 

 

Rodzinne Zwiedzanie – oferta dla rodzin

Rodzinom z dziećmi, które odwiedziły Wieliczkę, Kopalnia Soli proponuje coś specjalnego – Rodzinne Zwiedzanie. To oferta, która daje wyjątkową możliwość spędzenia czasu w gronie najbliższych, połączoną ze zwiedzaniem solnych podziemi na trzech różnych trasach.

Każda z nich prezentuje bogactwo i historię kopalni w nieco odmienny sposób, ale każda doskonale łączy edukację z emocjonującą zabawą pełną fascynujących odkryć i radości. To, którą trasę wybierzecie – Trasę Turystyczną, Trasę Górniczą czy Trasę Śladami Legend – zależy tylko od Waszych preferencji i tego, jakie aspekty kopalni chcecie odkryć razem z Waszymi dziećmi.

 

Trasa Turystyczna

Zwiedzanie najpopularniejszej ze wszystkich – Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Wieliczka to fascynujące spotkanie z historią i naturą, które dzięki niezwykłym widokom i barwnym opowieściom przewodnika zapadnie Wam w pamięci. Swoją podróż rozpoczniecie w Szybie Daniłowicza, z którego zjedziecie do wnętrza kopalni. Podczas wędrówki odkryjecie magię solnych podziemi. Dowiecie się, jakich narzędzi i maszyn używali górnicy oraz jakie metody wydobycia i transportu soli stosowano w przeszłości. Zobaczycie też wiele pięknych miejsc takich jak np. Kaplica św. Kingi, komory wykute w soli czy solne jeziorka.

Trasa liczy 3,5 km i obfituje w zaskakujące zakamarki, które z pewnością zainteresują Wasze dzieci. Jej przejście zajmie Wam od 2 do 3 godzin.

Nie musicie martwić się o wygodę w czasie zwiedzania. Kopalnia Soli w Wieliczce to miejsce przyjazne rodzinom, o czym świadczy fakt, iż Trasę Turystyczną przemierzać mogą już maleństwa niesione chuście lub w nosidełku. Ze względu na liczne schody (już na początku czeka Was 380 stopni z 800 wykutych na całej trasie), wózki dziecięce nie są najwygodniejszym środkiem transportu, dlatego lepiej z nich zrezygnować. Jednak jeśli zdecydujecie się zabrać wózek lub inny większy bagaż, możecie zostawić go w przechowalni bagażu w pobliżu Szybu Daniłowicza. Dzięki temu na dole będziecie cieszyć się zdecydowanie większą swobodą.

Nie potrzebujecie ciepłych ubrań, ponieważ pod ziemią panuje przyjemna temperatura 17–18º C, idealna do zwiedzania. Warto natomiast zadbać o wygodne obuwie.

Na trasie dostępne są toalety wyposażone w przewijaki dla niemowląt oraz restauracja z krzesełkami do karmienia maluszków.

Zwiedzanie Trasy Turystycznej to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę, nie musicie dokonywać wcześniejszej rezerwacji. Bilety można nabyć na stronie internetowej kopalni soli, w kasach przy Szybie Daniłowicza (o ile nie zostały wykupione online) lub w automacie biletowym znajdującym się w pobliżu szybu. Bilety obejmują również zwiedzanie ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich na poziomie III. Trasa muzealna ma długość 1,5 km, a jej przejście zajmuje około 40 minut.

Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 

Bilety na Trasę Turystyczną możecie kupić, korzystając z różnych rabatów, np. w ramach rodzinnego pakietu 2+2 lub z Kartą Dużej Rodziny, która upoważnia do 30% zniżki. Niezależnie od rodzaju biletu, Wasze dzieci poniżej 4 roku życia nie ponoszą żadnych kosztów zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się w języku polskim, ale dostępne są też wersje w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim, hiszpańskim i ukraińskim.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Godziny odwiedzin w wielickich podziemiach uzależnione są od dnia, w którym mielibyście chęć poznać tajemnice kopalni, dlatego na bieżąco sprawdzajcie informacje na stronie www kopalni. Wiedzcie jednak, że w okresie wakacyjnym w ramach biletu na Trasę Turystyczną możecie też skorzystać z bezpłatnego wejścia do Tężni Solankowej – wspaniałego miejsca idealnego do tego, by kontynuować relaks w rodzinnym gronie.

 

Legenda o św. Kindze

Z dziejami wielickiej kopalni nierozerwalnie wiąże się historia węgierskiej księżniczki Kingi. Przekazywana z pokolenia na pokolenie opowieść z pewnością spodoba się Waszym dzieciom. Choć nie znajdziecie w niej księżniczki uwięzionej w wieży ani księcia walczącego ze smokiem, to jest to opowieść o kobiecie, która swoim niestandardowym, jak na owe czasy zachowaniem udowodniła, że od zbytku i bogactwa bardziej ceni ludzi.

Jak mówi legenda, o względy Kingi ubiegał się książę Bolesław Wstydliwy, który wręczywszy jej piękny pierścionek, przypieczętował polsko-węgierskie zaręczyny. Przyszła małżonka miała zdecydować, co chciałaby otrzymać od ojca w posagu. Zamiast złota i szlachetnych kamieni poprosiła o sól – duuużo soli. Najlepiej w postaci kopalni. Jak zapragnęła, tak się stało. Księżniczka nie była jednak szczęśliwa.

Słuchamy legendy o św. Kindze z maluchami

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

Dziś powiedzielibyśmy, że stroiła fochy. Kinga jednak naprawdę martwiła się o to, jak przeniesie ową kopalnię z Maramuresz (obecnie region Rumunii) do Polski. Z rozgoryczenia cisnęła pierścionkiem w czeluści kopalni. Po przyjeździe do kraju męża wielokrotnie oprowadzano ją po podkrakowskich wsiach. Pewnego razu w jednej z nich znaleziono bryłę soli, z której wypadł zaręczynowy pierścionek Kingi. Jak głosi legenda, pragnienie Kingi o sprowadzeniu soli na ziemie polskie udało się właśnie za sprawą owego pierścionka. Od tamtego czasu w podkrakowskiej kopalni zaczęto wydobywać „słone złoto”.

Wieliczka - trasa pielgrzymkowa w kopalni

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

 

Kaplica św. Kingi, czyli wielkie WOW 100 m pod ziemią

Wielickie korytarze wykute w soli zrobią na Was niesamowite wrażenie, ale to, co zobaczycie 100 metrów pod ziemią, wprawi Was w jeszcze większe zdumienie. Bo oto dech w piersiach niejednemu zaparł widok Kaplicy św. Kingi skąpanej w blasku solnych żyrandoli. Mieszkańcy Wieliczki tak bardzo ukochali Kingę za cud, jakiego dokonała, że w hołdzie zbudowali jej prawdziwą świątynię.

Jest piękna, przestronna, pełna rzeźb, płaskorzeźb i detali. Spoczywają w niej relikwie św. Kingi mianowanej patronką górników solnych. Można też podziwiać rzeźbę przedstawiającą jej podobiznę inspirowaną dziełem Leonarda da Vinci, płaskorzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę, a także pomnik papieża Jana Pawła II – jedyny taki solny pomnik na świecie. Kaplicę wykuto z wielką precyzją i artyzmem. Warto pokazać dzieciom to niezwykłe i wyjątkowe w skali Europy miejsce.

W Kaplicy Św. Kingi wiele par powiedziało sobie sakramentalne „tak”. Być może Wasze dzieci również zechcą tu wziąć ślub w przyszłości – kaplica stoi przed nimi otworem. Zanim jednak będziecie świętować zaślubiny, możecie wziąć udział w niedzielnej mszy świętej lub raz w roku w Pasterce. To z pewnością będzie dla Was niezapomniane przeżycie.

Odwiedzamy Wieliczkę z maluchem
Spacer po Kopalni Soli w Wieliczce

Źródło zdjęć: www.kopalnia.pl 

 

Tężnia Solankowa

Wizyta w Tężni Solankowej to dodatek dla osób, które nabyły bilety na zwiedzanie Trasy Turystycznej lub Trasy Górniczej. Możecie jednak ją odwiedzić niezależnie od zwiedzania kopalni, pamiętając jednocześnie, że w każdej z wymienionych opcji dzieciom do 4 roku życia przysługuje bezpłatny wstęp.

Tężnia Solankowa przypomina warowny zamek zbudowany nie z kamienia, a z tarniny, po której spływa solanka. To miejsce idealne dla rodzin, które świetnie uzupełnia wycieczkę w kopalni. Zlokalizowana na powierzchni ziemi w Parku św. Kingi, tuż przy Szybie Daniłowicza, oferuje wspaniałe chwile wytchnienia i unikalne doznania zdrowotne. Warto odwiedzić to miejsce nawet z najmłodszymi dziećmi, nawet takimi, które jeszcze korzystają z wózka.

Będąc tu, poczujecie moc płynącą z natury – nasycone minerałami, zdrowe powietrze wspomaga oczyszczanie układu oddechowego i dodaje energii. Panujący w tężni kapilarny mikroklimat zapewnia odprężenie i przynosi szereg zdrowotnych korzyści, szczególnie cennych dla mieszkańców dużych miast, narażonych na zanieczyszczenia powietrza oraz dla alergików.

Wizyta w tężni odbywa się bez przewodnika, co daje Wam pełną swobodę. Możecie tu przyjść o dowolnej porze w godzinach otwarcia i zostać tak długo, jak zechcecie.

Zalecany minimalny czas, który pozwala odczuć korzyści z naturalnej inhalacji solankowej, wynosi około pół godziny, ale długość pobytu możecie dostosować do własnych potrzeb.

Na miejscu dostępne są udogodnienia, takie jak Wi-Fi i toalety. Można też jeździć wózkiem dziecięcym. W pobliżu znajdziecie bankomaty oraz lokale gastronomiczne oferujące smaczne posiłki, napoje i desery.

 

Trasa Śladami Legend

Fascynujący świat podziemi odkryjecie, wędrując Śladami Legend. To kolejna propozycja rodzinnej wycieczki z przewodnikiem, która pokazując Wam piękno kopalni soli, przeniesie Was do magicznego świata górniczych opowieści. Przewodnik, który będzie Wam towarzyszył na całej, liczącej ok. 3,5 km trasie, opowie niezwykłe historie o życiu i pracy dawnych górników oraz o wydarzeniach, jakie rozegrały się na głębokości sięgającej nawet 135 m pod ziemią.

Przewidziany na 2,5 godziny program wycieczki, obfitujący w rozmaite atrakcje, sprawi, że wyprawa stanie się niezapomnianą przygodą dla całej Waszej rodziny, pełną emocji i niecodziennych doświadczeń.

Wasze pociechy, występując w roli małych odkrywców, będą tropić ślady Skarbnika, który strzeże podziemnych skarbów, szukać ukrytych wskazówek i rozwiązywać różnorodne zagadki. Po drodze spotkają legendarnych bohaterów i na pewno zachwycą się bogactwem kształtów solnych kryształków. Wszystko to sprawi, że wyprawa solnymi korytarzami stanie się podróżą w głąb baśniowej krainy, w której każda komora kryje mnóstwo ciekawostek i tajemnic do odkrycia.

Trasa Śladami Legend została przystosowana z myślą o małych poszukiwaczach przygód. Choć rekomendowany wiek najmłodszych uczestników wynosi 5 lat, to sprawny, zwinny i sprytny 4-latek doskonale poradzi sobie z pokonaniem 800 schodów i przejściem podziemnych wyrobisk. Co więcej, dzieci w wieku 4 lat i młodsze mogą uczestniczyć w wyprawie za darmo (pamiętajcie jednak, by nie wozić ich w wózkach, gdyż trasa nie jest do nich przystosowana).

Dla starszych pociech i dla siebie musicie kupić bilety, które można nabyć online. Wycieczka odbywa się zawsze w towarzystwie przewodnika, a udział w niej wymaga wcześniejszej rezerwacji. Grupy są ograniczone do maksymalnie 35 osób, co zapewnia kameralną atmosferę i możliwość skupienia się na atrakcjach.

Temperatura panująca na dole waha się od 17 do 18° C. Bluzy mogą okazać się potrzebne lub nie – wszystko zależy od Waszej tolerancji na temperaturę, ale wygodne buty z pewnością się przydadzą.

Wyprawa Śladami Legend odbywa się na Trasie Turystycznej, co gwarantuje, że bez względu na wybrany szlak, możecie liczyć na te same udogodnienia. Drobny bagaż możecie zostawić w przechowalni przy szybie Daniłowicza. Tam również skorzystacie z toalet wyposażonych w przewijaki dla niemowląt. Oczywiście, w trakcie podziemnego spaceru toalety także są dostępne.

Podobnie jak na Trasie Turystycznej i w tym przypadku nie musicie zabierać własnego prowiantu. Zapach pierogów ruskich, rosołu, barszczu czy klasycznych schabowych kotletów, penetrujący podziemne labirynty, doprowadzi Was do jednej z najciekawiej położonych restauracji w Polsce. Karczma Górnicza, zlokalizowana 125 m pod ziemią, uraczy Was swoimi smakołykami, pozwoli odpocząć i wymienić się wrażeniami z wyprawy, których z pewnością będzie niemało. Kolejnym miejscem, gdzie możecie zjeść, jest Bistro Posolone, które na pewno widzieliście, rozpoczynając wycieczkę w Szybie Daniłowicza.

Zwiedzanie kopalni soli według scenariusza oferty Śladami Legend to niezapomniana przygoda, która zabierze Was do krainy niezwykłych opowieści przeplatanych wydarzeniami z prawdziwego życia. Przewodnik poprowadzi Was przez miejsce pełne magii i historii. Wy natomiast nie zapomnijcie robić zdjęć, bo taka wycieczka nie zdarza się co dnia.

 

Trasa Górnicza

Przewodnik, który oprowadza po Trasie Górniczej, zaprasza Was na wspaniałą przygodę w formie interaktywnego zwiedzania pełnego emocjonujących zadań i wyzwań, którą rozpoczniecie w najstarszym zachowanym Szybie Regis. Zjeżdżając 101 m pod ziemię, gdzie temperatura wynosi od 14 do 16o C, wcielicie się w rolę górników i dowiecie się, jak niegdyś wyglądała ich ciężka praca pod ziemią.

Trasa Górnicza jest dość intensywna i wymaga sprawności fizycznej oraz odpowiedniego przygotowania. W związku z tym nie nadaje się dla młodszych dzieci. Minimalny wiek, który umożliwia udział w wyprawie to 10 lat. Zainteresowane dzieci na zwiedzanie mogą wybrać się tylko w obecności rodziców i przewodnika znającego ciemne korytarze jak własną kieszeń.

Na czas wycieczki otrzymacie specjalny strój ochronny, który zabezpieczy Wasze ubrania przed solnym kurzem oraz kroplami solanki. Zostaniecie wyposażeni w kask, pochłaniacz tlenku węgla oraz lampę, która będzie oświetlać Wam drogę w ciemności. Ze względu na charakter ukształtowania podziemnych chodników oraz panującą na dole temperaturę przyda Wam się wygodne, pełne obuwie i ciepłe odzienie. Zanim ruszycie w drogę po solnym labiryncie, przejdziecie krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, kwitując jego odbycie własnoręcznym podpisem w specjalnym rejestrze szkoleniowym.

Dystans, który przemierzycie, wynosi 2 km i znajduje się poza standardową Trasą Turystyczną. W czasie trwającej od 2 do 3 godzin wycieczki poznacie górnicze zawody. Dowiecie się, co robili górniczy cieśla czy metaniarz. Eksplorując solne komory, z których najstarsze pamiętają średniowiecze, odkryjecie wiele tajemnic i staniecie przed wieloma wyzwaniami, takimi jak pomiar stężenia metanu, wyplatanie lin, czy sprawne posługiwanie się łopatą. Nauczycie się także korzystać z mapy, by wspólnie odnaleźć właściwą podziemną trasę i poszukać soli. Waszemu zaangażowaniu z pewnością dorówna satysfakcja, jaką będziecie odczuwać po wykonaniu wszystkich zadań.

Wasz wkład w zdobywane pierwszych szlifów zawodu górnika zostanie doceniony pamiątkowym certyfikatem. Aby zachować te wspomnienia na dłużej w pamięci, podczas przemierzania całej trasy możecie wykonywać własną dokumentację fotograficzną.

Pamiętajcie tylko, że niesamowite doznania będą Waszym udziałem tylko wtedy, gdy wcześniej zarezerwujecie bilet. Możecie to zrobić online lub w kasie Szybu Regis (pod warunkiem, że bilety nie zostaną wykupione przez internet), co gwarantuje Wam miejsce na wybraną godzinę. Ważne byście stawili się na czas. Spóźnienie może uniemożliwić Wam udział w wyprawie, a niewykorzystane bilety po prostu przepadną. Jest też dobra wiadomość, w lipcu i sierpniu 2024 r. kupując bilet rodzinny, zapewnicie sobie dodatkowo bezpłatne wejście do Tężni Solankowej (opisaliśmy ją wyżej przy okazji opisu Trasy Turystycznej).

Przed rozpoczęciem zwiedzania możecie skorzystać z przechowalni bagażu. Na trasie nie ma żadnych toalet, więc warto pójść do nich wcześniej, będąc jeszcze na powierzchni. Sygnału telekomunikacyjnego, Wi-Fi ani punktów gastronomicznych też nie uświadczycie. Na posiłek możecie jednak udać się po zakończeniu wyprawy.

Na makaron, burgery, sałatki i kawę zaprasza Bistro Posolone zlokalizowane przy Szybie Daniłowicza oraz restauracja Hotelu Grand Sal ****.

Spacer Trasą Górniczą to wyjątkowe doświadczenie, które łączy naukę z zabawą. Czas spędzony w kopalni zapewni Wam niezapomniane przeżycia i pozwoli na chwilę zanurzyć się w fascynującym, pełnym tajemnic świecie ponad 100 m pod powierzchnią ziemi.

 

Czas na sen – nocleg w Komorze Słowackiego połączony ze zwiedzaniem Trasy Turystycznej

Jeśli wizyta w kopalni bardzo Wam się spodoba, możecie tu zostać dłużej niż inni zwiedzający. Atrakcja, która na Was czeka, może być nawet bardziej ekscytująca niż pidżama party – to nocleg pod ziemią. Otworzycie oczy ze zdumienia, ale w wielickich podziemiach nie ma rzeczy niemożliwych.

W Komorze Słowackiego dokładnie 125 m pod ziemią powstał kompleks wypoczynkowy podzielony na dwie strefy – rekreacyjną i sypialną. W pierwszej możecie grać w gry zręcznościowe, czytać i cieszyć się wspólnymi rozmowami. W drugiej natomiast wyśpicie się, jak nigdzie indziej (bo ile razy w życiu spaliście w solnej komorze?).

Pościel uwzględniono w cenie. Pamiętajcie jednak o zabraniu własnych ręczników oraz środków czystości. Na pewno się przydadzą, gdyż w komorze dostępne są w pełni wyposażone łazienki z kabinami prysznicowymi i toaletami, które pozwolą Wam na odświeżenie się po pełnym wrażeń dniu i zapewnią komfortowy pobyt.

Chcąc przeżyć niesamowitą przygodę z noclegiem w solnej komorze, musicie zarezerwować ją z wyprzedzeniem. W pakiecie otrzymacie wycieczkę z przewodnikiem, który oprowadzi Was Trasą Turystyczną (opisaną wyżej) oraz dwa posiłki. Dwudniowy pobyt obejmuje kolację w dniu przyjazdu i śniadanie kontynentalne następnego dnia.

Pod ziemią wszystko wydaje się inne. Czas jakby spowalnia, a czyste, bogate w minerały powietrze i temperatura panująca w kompleksie wypoczynkowym, która wynosi ok. 15o C, sprzyjają wyciszeniu i relaksowi. Warto jednak uprzedzić dzieci, że miejsce, w którym będziecie nocować, nie jest typowym hotelem. Wyróżnia je przecież nietypowa lokalizacja, specyficzne warunki i brak możliwości opuszczenia obiektu w nocy. Jeśli Wasze pociechy mają obawy związane z nocowaniem pod ziemią, powinny wiedzieć, że nic im nie grozi. Cały czas będziecie pod dobrą opieką pracownika kopalni.

Oferta dostępna jest dla dzieci od 4. roku życia. Zwiedzanie i nocleg w kopalni soli to wyjątkowy sposób na oderwanie się od codzienności oraz szansa, by dzieci mogły poznać to niezwykłe miejsce. To również niepowtarzalna okazja, by przeżyć coś, co pozostaje w pamięci na całe życie.

Nocleg w Komorze Słowackiego z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

 

 

Czas na sen – nocleg w Komorze Stajnia Gór Wschodnich bez zwiedzania Trasy Turystycznej

Niezapomniany nocleg z całą rodziną oferuje również Komora Stajnia Gór Wschodnich. Komora ta stwarza wyjątkową przestrzeń, zapewniającą spokojny sen w unikalnym mikroklimacie solnych wyrobisk, w oryginalnych stajennych boksach przekształconych w wygodne miejsca wypoczynku.

Zbiórka rozpoczyna się o godzinie 19:10 przy nadszybiu Regis. Następnie czeka Was spacer liczący około 700 m, który doprowadzi Was do miejsca noclegowego, gdzie będziecie mogli cieszyć się spokojem i unikalną atmosferą panującą w solnych podziemiach. Powrót na powierzchnię zaplanowany jest na godzinę 7:25 następnego dnia, dlatego nie liczcie na to, że będziecie mogli powylegiwać się w łóżkach.

Aby skorzystać z możliwości spania w opisanych warunkach, musicie wykupić ofertę Zdrowy Sen dostępną w Uzdrowisku Kopalni Soli „Wieliczka” i z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce, ponieważ jest ich zaledwie 28.

Noc spędzona w kopalni to niepowtarzalne doświadczenie, które zapewni wspomnienia na całe życie. Pamiętajcie, że oferta skierowana jest do dzieci, które ukończyły 4. rok życia. Jeżeli Wasza pociecha spełnia ten warunek i marzy Wam się taka niesamowita przygoda, zabierzcie ciepłe ubrania i śpiwory, ponieważ na dole temperatura wynosi 13–14°C. Choć emocji, nawet tak niecodziennych, nie powinno się zajadać, przyda Wam się własny prowiant, ponieważ w Komorze nie ma możliwości zakupu posiłków.

Nocleg w Komorze Stajnia Gór Wschodnich to coś niesamowitego. Spędzicie noc nie tylko w podziemiach kopalni, ale także w autentycznej stajni, gdzie jeszcze w XX wieku pracowały konie górnicze. Tego typu oferta jest jedyna w swoim rodzaju – żaden hotel nie może się z nią równać.

Zwiedzamy kopalnię z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.kopalnia.pl 

 

Podsumowanie ważnych informacji

RODZINNE ZWIEDZANIE: Oferta Rodzinne Zwiedzanie zawiera propozycję wycieczek na Trasie Turystycznej z pobytem w Tężni Solankowej, na Trasie Górniczej z pobytem w Tężni Solankowej, na Trasie Śladami Legend oraz możliwość nocowania w Komorze Słowackiego ze zwiedzaniem Trasy Turystycznej w pakiecie. Nocowanie w Komorze Stajnia Gór Wschodnich nie jest objęte ofertą Rodzinnego Zwiedzania, ale rodziny z dziećmi mogą również skorzystać z tej opcji.

NOCLEG: Na terenie Kopalni Soli Wieliczka można nocować w dwóch miejscach – Komorze Słowackiego oraz Komorze Stajnia Gór Wschodnich. Oferta obowiązuje dla dzieci od 4 roku życia.

WIEK UCZESTNIKÓW WYCIECZEK: Rekomendowany wiek uczestników wycieczki na Trasie Śladami Legend wynosi 5 lat, choć młodsze dzieci również mogą skorzystać z tej oferty. Na Trasie Turystycznej nie ma dolnej granicy wieku. Podobnie w Tężni Solankowej. W zwiedzaniu Trasy Górniczej mogą brać udział dzieci, które ukończyły 10. rok życia. Oferta noclegów pod ziemią jest dostępna dla dzieci od 4. roku życia.

WARUNKI POD ZIEMĄ: Temperatura pod ziemią wynosi 14–16oC – na Trasie Górniczej, 17–18oC – na Trasie Turystycznej i Trasie Śladami Legend oraz ok. 15oC – w komorach noclegowych. Zabierzcie więc odzież adekwatną do warunków panujących pod ziemią oraz wygodne obuwie dostosowane do chodzenia po kamiennym podłożu. W Tężni Solankowej, która znajduje się na powierzchni ziemi, panuje temperatura taka, jaka aktualnie jest na zewnątrz.

Podczas wizyty w kopalni będziecie musieli pokonać łączni 800 schodów na różnych poziomach. Niestety po kopalni nie można jeździć wózkiem. Maluszki, które mają jeszcze problem ze sprawnym poruszaniem się, najlepiej posadzić w nosidle lub chuście. Jeśli jednak macie ze sobą wózek, nie martwcie się, można go zostawić w przechowalni bagażu. Wyjątek stanowi Tężnia Solankowa, po której można poruszać się wózkiem.

ŁĄCZNOŚĆ: W niektórych miejscach pod ziemią działa Wi-Fi, np. na Trasie Turystycznej. Internet dostępny jest również w Tężni Solankowej. Łączności telekomunikacyjnej ani dostępu do Wi-Fi nie ma natomiast na Trasie Górniczej.

BILETY: We wszystkich przypadkach bilety możecie kupić przez internet, w niektórych – w kasie kopalni. Z rabatu przyznawanego posiadaczom Karty Dużej Rodziny możecie skorzystać, kupując bilety na Trasę Turystyczną i Trasę Górniczą.

W ramach zakupu biletu rodzinnego na Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą w lipcu i sierpniu 2024 r. możecie skorzystać bezpłatnie z wizyty w Tężni Solankowej.
Do Tężni możecie wybrać się niezależnie od wykupionej wycieczki. W tym przypadku również obowiązują zniżki, bezpłatny wstęp dla dzieci do 4 roku życia i rabat z Kartą Dużej Rodziny.

Bilet na Trasę Turystyczną uwzględnia opłatę upoważniającą do wstępu na teren Muzeum Żup Krakowskich.

BEZ OPŁAT: Dzieci do 4 roku życia mogą zwiedzać kopalnię i Tężnię Solankową bezpłatnie.

REZERWACJE: Na Trasę Turystyczną nie jest wymagana rezerwacja. Natomiast na Trasę Górniczą, Trasę Śladami Legend oraz noclegi pod ziemią należy wcześniej wykupić bilety.

ZBIÓRKA: Miejscem zbiórki dla Trasy Turystycznej, Trasy Śladami Legend oraz noclegu w Komorze Słowackiego jest Szyb Daniłowicza. W przypadku Trasy Górniczej należy przybyć 15 minut przed rozpoczęciem wycieczki do Szybu Regis. Tam również zbierają się osoby zainteresowane nocowaniem w Komorze Stajnia Gór Wschodnich.

FOTOGRAFOWANIE: Na wszystkich trasach włącznie z Tężnią Solankową można wykonywać zdjęcia.

GASTRONOMIA: Zjeść można w podziemnej Karczmie Górniczej i restauracji w Hotelu Grand Sal ****, w których dostępne są krzesełka dla niemowląt, a także w Bistro Posolone. Z oferty gastronomicznej Karczmy można skorzystać na Trasie Turystycznej i Trasie Śladami Legend. W przypadku Trasy Górniczej posiłek można zjeść na powierzchni w Bistro Posolone. W ofercie noclegu w Komorze Słowackiego przewidziano posiłki, natomiast w Komorze Stajnia Gór Wschodnich należy zaopatrzyć się we własny prowiant.

BANKOMAT: Bankomat znajduje się w pobliżu Szybu Daniłowicza. We wszystkich lokalach gastronomicznych można dokonywać transakcji bezgotówkowych.

TOALETY: Przewodnik zwykle robi przerwy podczas oprowadzania, w czasie których można bezpłatnie skorzystać z toalet naziemnych i podziemnych (na Trasie Górniczej toalety nie są dostępne). Dla rodziców z dziećmi przygotowano udogodnienia w postaci przewijaków.

BAGAŻE: Drobne bagaże można pozostawić w szatni przy Szybie Daniłowicza.

PARKING: Parking dla samochodów osobowych znajduje się przy Szybie Daniłowicza przy ul. Daniłowicza. Parking dla samochodów osobowych, motocykli, kamperów i autokarów dostępny jest przy ul. Dembowskiego.

 

Odwiedzając z dziećmi Kopalnię Soli „Wieliczka”, wkroczycie w świat pełen niezwykłych historii i pięknych, niepowtarzalnych wręcz widoków. Przeżyjecie przygodę życia, podążając śladami dawnej działalności górników, poznacie niezwykłe dziedzictwo kulturowe, jakie nam zostawili i odkryjecie wiele tajemnic skrytych kilkaset metrów pod ziemią.

Wędrówka solnymi korytarzami, niezależnie od wybranej trasy, jest jak podróż przez wieki, która łączy edukacyjne odkrycia z niezapomnianymi przeżyciami i magiczną atmosferą solnych labiryntów. Rodzinne Zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” to doskonała okazja, by spędzić czas w gronie najbliższych w miejscu, którego fenomen doceniają ludzie na całym świecie.

Więcej informacji: Kopalnia Soli w Wieliczce 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi