Atrakcje Ziemi Kłodzkiej dla dzieci
Ostatnie wakacje spędziliśmy w Kudowie-Zdrój, ktoś powie nuda, lepsza Chorwacja. Nic bardziej mylnego. Byliśmy z 11-letnim synem, dość wymagającym zawodnikiem. Miejscówka z fajnej willi ze śniadaniami i obiadokalacjami. Dobre rozwiązanie, na cały dzień można wyruszyć na podbój okolicy. Najważniejszy był dobry research przed wyjazdem, co ciekawego w okolicy, gdzie są trasy dla rodziny z dzieckiem i co zainteresuje Mikołaja, żeby nie padało z jego ust: nuuuda.
Kłodzko widok z Twierdzy
Po drodze na wakacje zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzką, labirynty pod ziemią okazały się nie lada atrakcją dla syna, był zachwycony. Rodzice z dziećmi poniżej 5 lat mogą skorzystać tylko z części naziemnej, która też robi ogromne wrażenie.
Już na miejscu na pierwszy ogień poszło rewelacyjne miejsce dla całej rodziny Muzeum Zabawek.
Przed Muzeum Zabawek
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Chylę czoła dla twórców tego miejsca, zgromadzili w jednym miejscu eksponaty z całego świata, najstarsze mają kilkaset lat. Razem z mężem przenieśliśmy się w czas dzieciństwa i co chwila mówiliśmy synowi, jakimi dumnymi posiadaczami byliśmy niektórych zabawek. Nasi rodzice bardzo się natrudzili, aby je zdobyć. To wspaniała przygodą dla tych dużych i tych małych.
Ponieważ syn jest zainteresowany geologią odwiedziliśmy Muzeum Minerałów.
Nieopodal Kudowy, w Dusznikach jest Muzeum Papiernictwa, zabytkowy drewniany budynek już z zewnątrz zapiera dech. Do dzieci skierowana jest wspaniała atrakcja – warsztaty, podczas których robią papier czerpany. Samodzielnie nakładają celulozę na ramkę, wyciskają, a potem suszę.
Warsztaty w Muzeum Papiernictwa
Powstały piękne kartki z odciśniętą dłonią i dodanymi płatkami kwiatów. Oprócz tego sala dotycząca pieniędzy z multimedialnymi prezentacjami, ekstra. A dla dorosłych polichromie drewniane z XVII wieku, WOW.
Był też basen termalny, Aquapark z 90-metrową zjeżdżalnią (to dopisek Mikiego), która wywołała duży uśmiech na twarzy mojego dziecka.
Bazylika w Wambierzycach i Kalwaria z niekończącą się ilością schodów nie zwiodła w swojej okazałości, to piękne miejsce. Interesujący jest też zamek Leśna w Szczytnej, wybudowany w latach 30. XIX wieku.
Zamek Leśna - brama
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Jest usytuowany na szycie góry i wkomponowany w skały. Prowadzi do niego zakręcana, ale asfaltowa droga, tak więc można z małymi dzieciakami dojechać na parking pod zamkiem. Niestety nie można go zwiedzać, oprócz zamkowej kaplicy, ponieważ znajduje się tam ośrodek – szpital dla głęboko upośledzonych. Ale dla samego widoku z zewnątrz warto go zobaczyć.
Będąc w okolicy nie można ominąć labiryntów skalnych, czyli Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, to miejsca obowiązkowe.
Taras widokowy Szczeliniec Wielki
Widoki zapierały dech w piersi. Klucząc pomiędzy skałami mijało nas bardzo dużo osób z malutkimi dziećmi, które umieszczone były w specjalnych nosidełkach. Podziwiam takich rodziców, już od najmłodszych lat zapoznają swoje pociechy z naszą piękną POLSKĄ przyrodą. Oczywiście na taką trasę zakładamy sportowe obuwie, sandałki się nie sprawdzą.
Cuda natury na szlaku
W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy twierdzę - Srebrna Góra, historia tego miejsca opowiadana przez przewodnika ubranego jak żołnierz z innej epoki zapada w pamięć. Ciekawostką, o której nie wiedziałam jest fakt, że w tym miejscu, podczas wojny w Wietnamie mieszkało 1000 dzieci – małych Wietnamczyków. Zostały one przywiezione do Srebrnej Góry i wywiezione po roku.
Cały wyjazd uważamy do super udany. Nie padło ani raz słowo nuda od mojego syna, a to wielki sukces.
POLECAMY ten rejon Polski.
Małgorzata Głąb
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM