Zimowe zwiedzanie Tykocina z dziećmi

Te ferie miały być leniwe dla Błażejka i Mateuszka - pogodnego rodzeństwa ze Śląska.

Siedząc przed oknem i obserwując padający śnieg z deszczem, Błażejek zamarzył, by w końcu wyjąć sanki i szusować z górek.

Niestety dni mijały, a pogoda była ciągle taka sama. Rodzice widząc smutek dzieci, wykonali telefon w miejsce, które dzieci uwielbiają, ale które jest daleko i dlatego rzadko tam jeżdżą.

I po krótkiej chwili mama wbiegła do pokoju dzieci i rzekła podekscytowana:

- Kochani! Pakujemy walizki! Za 30 minut wyjeżdżamy, póki niema korków!
- Ale gdzie mamo ? - zapytał Błażejek
- A to już Wam powiemy po drodze. Nie obiecujemy, że bedzie tam śnieg, ale będą inne atrakcje.

Zapakowali samochód i wyruszyli, a po 570 kilometrach byli na miejscu.

Błażejek już w połowie drogi zorientował się, gdzie jedzie. Jechał tam trzydziesty raz w swoim życiu, więc poznawał tę trasę. Była to trasa do jego ukochanej babci, a dokładniej do Tykocina - miasteczka nad Narwią, położonego w pobliżu Białegostoku.

Jest tam duża liczba zabytków, a przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej, z oryginalną synagogą.

Niestety w Tykocinie nie było śladu śniegu, można by powiedzieć, że tam już zawitała wiosna.

Rozpakowali walizki i pierwsze co zrobili, to poszli na spacer wzdłuż Narwii.

Spacer wzdłuż Narwii
Spacer nad rzeką
Most przez Narew
Na moście

Chłopcy bardzo lubili tu spacerować. Byli bliżej natury, niż gdziekolwiek indziej. A to nie lada atrakcja, gdy mieszka się w mieście.

Wracając, szli ulicami miasteczka, zachwycali się ulicami Tykocina, zachowanymi w oryginalnym stylu...

Tykocin - oryginalny stary bruk


... oraz żydowskim budownictwem, które jest tutaj do dziś.

Stare domy w żydowskim stylu
Zwiedzamy Tykocin
Spacer po Tykocinie

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Na Śląsku dzieciaki nigdy nie widziały takiej architektury, jak tam. Były zdziwione, że można mieszkać w drewnianym domu...

Stary drewniany dom
Perełki architektury drewnianej w Tykocinie


... a choć ten był już niezamieszkany, miał w sobie wiele uroku.

W okolicach rynku, zwanego Placem Czarneckiego, zobaczyli pomnik Stefana Czarneckiego – drugi najstarszy po kolumnie Zygmunta pomnik świecki w Polsce.

Pomnik Stefana Czarneckiego


Naprzeciw zaś barokowy kościół pod wezwaniem Św. Trójcy

Kościół pod wezwaniem Św Trójcy
Tykocin - kościół pod wezwaniem Św Trójcy


Tato opowiadał im, że w środku znajdują się jedne z najcenniejszych organów w województwie podlaskim, które po dziś dzień wykorzystywane są w trakcie koncertów.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Podlasiu<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦Wracając do domu, minęli synagogę. Należy ona do największych zabytków Tykocina. Jest teraz pięknie odnowiona, ale mamy też zdjęcie przed remontem:

Synagoga w Tykocine
Synagoga po remoncie


Babcia opowiadała kiedyś dzieciom, iż każdy Żyd powinien raz w życiu odwiedzić synagogę w Tykocinie, dlatego ciągle stoją wszędzie autokary wycieczkowe. My byliśmy raz w środku i zachwyciła nas.

Tykocin - środek synagogi


Ostatnią atrakcją tego dnia był Zamek Królewski z XV wieku. Jest on pięknie zrekonstruowany.

Kadr z zamku w Tykocinie


Niestety kolejne 2 dni padał mocno deszcz. Ale Błażejek z Mateuszem i tak byli zadowoleni, bo wrócą tu na wakacje. A wtedy to dopiero będzie atrakcji! Są tu piękne place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, park wspinaczkowy, spływy Narwią i wiele innych!

Rodzice uwielbiają zabierać chłopców w takie miejsca z głęboko zakorzenioną przeszłością, zachowane w dawnym stylu i budownictwie.

Takich miejsc jest już w Polsce niewiele niestety, a warto poznać historię na własne oczy.


Autorka zdjęć i tekstu
Agnieszka Napiórkowska

Praca przysłana na Konkurs: "Moje ferie z dzieckiem w Polsce"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.