Toruń, atrakcje dla dzieci

W odwiedzinach u Pana Kopernika, Filusia i ceramicznych osobistości

czyli dwa dni (szkoda, że tak krótko) w Toruniu


Nie od dziś wiadomo, że Toruń piernikami stoi. Ale czy ktoś zastanawia się skąd bierze się nazwa tych korzenno – miodowych smakowitości? Wychodząc pytaniu naprzeciw... Chodzi o słowo „pierny” czyli ostry. Wszak udział w tym wybornym piernikowym smaku ma między innymi pieprz. Kto by pomyślał?! Ba, jeśli ciekawość jest cechą waszego charakteru, możecie się dowiedzieć jeszcze więcej - na przykład skąd wzięły się, mające swoisty, po sześciokroć zaokrąglony kształt, Katarzynki. Skoro tak, pędźcie co sił do jednego z dwóch (albo do obydwu, jako i myśmy uczynili i wcale tego nie żałowali) muzeów pierników!

Dzieci w Muzeum Piernika w Toruniu
Zacznijmy od Muzeum Toruńskiego Piernika. Gwarantuję, że każde dziecko z ochotą tam pójdzie. Nie tylko za sprawą sklepiku na końcu trasy zwiedzania (sklepów oferujących „piernikowe wariacje” jest naprawdę w Toruniu mnóstwo). To muzeum jest tak smaczne, tak ciekawe, tak nowoczesne (z multimedialnymi elementami), że nie chce się wychodzić. Hmm, ciekawe jak smakowałby piernik w kształcie dzika, ryby lub konia? Pewnie tak samo, ale zdecydowanie wolimy aniołki lub serduszka...

Muzeum Piernika w Toruniu
Poszukiwanie na wystawie form, które szczególnie budzą nasz podziw to bardzo przyjemna, również dla kubków smakowych, zabawa. Zwłaszcza, że właśnie ubrana w strój z epoki przewodniczka poczęstowała nas Katarzynkami z wielkiego kosza. Co więcej w muzeum? Tam czeka na nas zrekonstruowana kawiarenka, tu sklepy – jeden z PRLu, u niektórych przywołuje wspomnienia... Dalej – dostawczak - ŻUK, w którym można sobie zrobić zdjęcie. PRL-owska Klubokawiarnia, gdzie znów wabią Katarzynki. Tu, w spokoju, w klubowym fotelu, można obejrzeć „Pyzę na polskich dróżkach” lub „Kronikę filmową” sprzed lat. Oczywiście w czarno – białym telewizorze.

Atrakcje Torunia dla dzieci, zrekonstruowana kawiarnia w Muzeum Piernika.JPG
Wizyta w muzealnym zagłębiu piernikowym nie przeszkadza nam (mało tego, ona wpływa mobilizująco na stan naszej gotowości do zwiedzania), by iść do drugiego muzeum w tym samym temacie – Muzeum Żywego Piernika.

Atrakcje dla dzieci w Toruniu - warsztaty pieczenia pierników
To miejsce inne, bo nastawione na wspólne działanie, poznawanie historii piernika w sposób żartobliwy, z udziałem zgromadzonych osób. A to ktoś zostaje zaproszony do trzymania cukierniczych przyrządów, a to do mieszania czy przesiewania przez sito a już na pewno wszyscy są poproszeni o wykonanie własnego piernika... Hmm, mój może nie jest szczytem cukierniczego kunsztu, ale nie od razu Kraków zbudowano!

Za to piernik córki Zosi...

Zdobienie pierników w Muzeum Żywego Piernika w Toruniu
Na koniec zostajemy zaproszeni do zrekonstruowanej fabryki, w której mają szansę terminować wytypowani uczniowie, szczególnie małoletni (jasne, niech doświadczają!) zwiedzający... Zosię chcą zatrudnić, ale odstrasza ją to, że trzeba rano wstawać. Kto to widział w wakacje!

Pokaz działania starych maszyn w Muzeum Żywego Piernika
Wiedzę o piernikach można też utrwalić w kolejnym miejscu nastawionym na współdziałanie, integrację i uśmiech od ucha do ucha. To Dom Legend Toruńskich, w którym, gdy zamkną kratę za ostatnim śmiałkiem, przemierzając tajemnicze korytarze zapoznajemy się z miastem, jego zwyczajami i legendami, z czasów średniowiecza. I znów bawimy się – nie tylko w statystów, ale przede wszystkim w aktorów, odgrywających w sposób żartobliwy poszczególne sceny. A to ktoś wciela się w konia lub mieszczkę, a to cała brygada wznosi mur, to znów flisacy klęczą u stóp Bachusa... Śmiechu co niemiara! Aktorskie zajęcie znajdzie się zarówno dla małych, jak i tych nieco starszych, choć, jak doświadczenie pokazało, również skorych do zabaw...

Dom Legend Toruńskich

Po mojej muzealnej opowieści pewnie zdążyliście się zorientować, że Toruń stoi też muzeami. Oprócz trzech wymienionych odwiedziliśmy kolejne trzy a na tym się oferta toruńska wcale nie kończy... Część musieliśmy zostawić sobie na następny raz.
W końcu to tylko dwa dni.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Domu Mikołaja Kopernika nie mogliśmy jednak pominąć. Być w miejscu urodzenia słynnego astronoma i zignorować jego rodzinną przystań – tego się nie robi! I całe szczęście. Okazało się, że muzeum nas zaskoczyło – byliśmy w nim już kilka lat temu, ale zupełnie go nie poznaliśmy - w obecnym wydaniu wita gości dopiero od końca czerwca.

Muzeum w Domu Mikołaja Kopernika
Po remoncie, pracach modernizatorskich Dom Mikołaja Kopernika wychodzi naprzeciw gustom najmłodszych. Nowoczesne, z wieloma multimedialnymi rozwiązaniami, przybliża nie tylko sylwetkę Pana Mikołaja, ale też pokazuje życie w czasach mu bliskich, nawiązuje do dokonań innych Wielkich – w sposób zaskakujący i ciekawy.
Tak, obiecałam, Zosiu, że przyjdziemy tu znowu...

Muzeum pokazuje życie w czasach Mikołaja Kopernika
Kolejne multimedialne rozwiązania sprzyjające zwiedzaniu serwuje Dom Eskenów – Muzeum Historii Torunia. To pewnie tematyka trochę trudniejsza jeśli chodzi o najmłodszych, ale gdy rodzice zechcą poczytać, uwagę dzieci na pewno przykują jego multimedialne propozycje, z filmem 3 D na końcu.

Dom Eskenów - Muzeum Historii Torunia

No i można wdziać krzyżacki strój, by uwiecznić się na fotografii!

Historia Torunia to także krzyżacka obecność w tym mieście

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Toruń to rodzinne miasto nie tylko Kopernika. Związany z nim był też słynny podróżnik, którego niektórzy dorośli pewnie dobrze ze szklanego ekranu pamiętają – wraz ze swoją żoną Elżbietą Dzikowską tworzył niezwykle popularne programy i filmy podróżnicze, wiodąc spragnionych przygody widzów tam, gdzie rośnie wanilia, pieprz czy migdały... Nic dziwnego, że właśnie tu, w Toruniu, ma siedzibę Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika.

Kolejna atrakcja Torunia dla dzieci to Muzeum Podróżników im Tonego Halika

Muzeum w dużej mierze tradycyjne, ale ciekawe, bo gromadzące eksponaty z licznych podróży – między innymi stroje, maski, biżuterię, figurki – wszystko to, co udało się przywieźć z dalekich wypraw. Wcale nie dziwi nas pasja podróżowania Tony'ego Halika!

Muzeum Podróżników im Tonego Halika w Toruniu

Swe dzieciństwo spędził w Toruniu również Zbigniew Lengren – to znów postać chyba mniej znana dzieciom, ale za to rodzicom to i owszem. „Gałgankowy skarb” - książeczka dla dzieci - należała do moich ulubionych pozycji w dzieciństwie i do dziś pamiętam swoje zaangażowanie i łzy Kasi, gdy towarzyszyłam jej i całej jej familii w poszukiwaniu szmacianej laleczki... Pan Zbigniew na pewno znany jest pokoleniu, które czytywało (lub znajdowało na stole swoich rodziców lub dziadków) „Przekrój” lub pamięta rysunkową serię z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem w rolach głównych. Ten popularny w owych czasach satyryk i rysownik został odznaczony Orderem Uśmiechu. A w Toruniu, na pamiątkę jego więzi z tym miastem, na chodniku siedzi Filuś, pilnuje rzeczy swego pana – jest i melonik, i parasol...

Toruńska atrakcja dla dzieci -Pies Filuś pilnujący rzeczy swego pana

Rzeźb w Toruniu znajdziecie więcej. Już nie wspominam o pomnikach (chociażby dumnie stojącym na Rynku Koperniku czy znanej postaci fontannowego flisaka). Na pewno na swej trasie nie pominiecie osiołka. Choć wygląda całkiem sympatycznie to upamiętnia … pręgierz dla toruńskich żołnierzy. Wiem, kusi wdrapanie się na jego grzbiet (w celu na przykład zrobienia zdjęcia), ale siedzenie nań do przyjemnych wcale nie należy... Odważni niech jednak spróbują. Zosia dała radę!

Toruński osiołek, dzieci chętnie wdrapią się na jego grzbiet
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

A spostrzegawczy - niech zaczną rozglądać się po toruńskich oknach i murach – zasiedlonych w różnych częściach miasta przez ceramiczne osobistości – kryją się tam mieszczki, mieszczanie, anielscy czytelnicy, ptactwo, zwierzyna, nawet Krzyżak...

Jedną z atrakcji Torunia są ceramiczne rzeźby w oknach

Wrocław ma swoje krasnale a Toruń ceramiczne cacka. Podobają nam się bardzo!

"Ceramiczne Cacka" - toruńskie rzeźby

Gdy muzealne wędrówki już was zmęczą - pospacerujcie po prostu po toruńskich uliczkach. Zajrzyjcie do wzniosłych kościołów - w Katedrze Świętych Janów możecie wdrapać się na wieżę, na spotkanie Trąby Bożej – wielkiego średniowiecznego dzwonu Tuba Dei, może nie usłyszycie jego czystego dosadnego głosu (dzwon bije tylko kilka razy w roku), ale przyjemność będzie tkwić już w bliskości tej średniowiecznej ostoi dostojeństwa.

Krzywa Wieża w Toruniu

Podejdźcie pod Krzywa Wieżę, zatrzymajcie się przy murach krzyżackiego zamku, przejdźcie przez kolejne bramy – jedna z nich – Brama Ducha Świętego - zaprowadzi was na Bulwar Filadelfijski, prosto do przystani statków pasażerskich. 40 – minutowy rejs po Wiśle to świetny pomysł, wypróbowany przez nas. Przygotujcie się nie tylko na leniwe wystawienie twarzy do słońca na pokładzie, ale też na obejrzenie przepięknej panoramy miasta z perspektywy rzeki.

Jedna z atrakcji Torunia - rejs po Wiśle

I oczywiście zajrzyjcie do Planetarium - osoba torunianina, Wielkiego Astronoma, do tego zobowiązuje! Na pewno znajdziecie czas na jakiś seans pod kopułą. Nam trafił się, bez dwóch zdań, film odpowiedni dla zwieńczenia wizyty w Toruniu - „Ziemia – planeta Kopernika”...

Rynek i ratusz w Toruniu

Nie sposób nie wspomnieć o Staromiejskim Ratuszu – tym razem jedynie okrążaliśmy go po wielokroć, niestety, nie znalazłszy czasu na obejrzenie muzeum wewnątrz (też można zdrapać się na wieżę i podziwiać panoramę miasta). Niestety, to tylko dwa dni w Toruniu. Ale za to mamy pewność, że rozbudzony apetyt przywiedzie nas wkrótce znowu. Aby po raz kolejny pospacerować i sycić się atmosferą miasta, uśmiechając na widok ceramicznych mieszkańców.

Zachód słońca nad starym miastem w Toruniu

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Protected by Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.