Jastarnia - atrakcje dla dzieci
Jastarnia
Jastarnia łączy w sobie uroki wioski rybackiej z miejscowością letniskową, w której mieszkańcy mówią w języku niezrozumiałym dla większości odwiedzających. Pielęgnując swoje tradycje, nie zapomina jednak o atrakcjach dla turystów. Sami zobaczcie, ile tu ciekawych miejsc.
Port
Po wojnie od strony Zatoki Puckiej wybudowano w Jastarni port. Dziś cumują w nim kutry i łodzie rybackie. W marinie natomiast zobaczycie przycumowane żaglówki, jachty i łodzie motorowe. Jeśli macie ochotę na świeżą rybę, możecie ją tu kupić prosto z kutra.
Jastarnia stwarza dogodne warunki do żeglowania i uprawiania windsurfingu. Z portu można wypłynąć statkiem w rejs, a nawet popływać pomerankami - starymi kaszubskimi łodziami. Piaszczyste plaże zarówno od strony morza, jak i zatoki zachęcają do wypoczynku. Nie brakuje na nich szkółek windsurfingu i wypożyczalni sprzętu, które udostępniają skutery wodne, rowery wodne, kajaki i sprzęt do windsurfingu.
Macie ochotę na kąpiel w morzu, ale obawiacie się zimnych wód Bałtyku, przyjdźcie na plażę nad zatoką. Woda zawsze jest tu cieplejsza o kilka stopni.
Lekcja kaszubskiego
Pobyt w Jastarni to niepowtarzalna okazja dla Waszych dzieci, by usłyszeć język kaszubski. Choć umiejętność posługiwania się nim deklaruje kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Polski, na ulicach naszych miast częściej możemy usłyszeć angielski, niemiecki, hiszpański czy rosyjski. W Jastarni kultywuje się jednak kaszubskie tradycje, a dowodem na to są m.in. tablice z nazwami ulic po polsku i kaszubsku. Podobno sama Jastarnia zawdzięcza swoją nazwę słowu Jastra, które w języku kaszubskim oznacza Wielkanoc.
Deptak nadmorski i molo
Spokojne w okresie jesienno-zimowym wybrzeże, w sezonie letnim tętni życiem. W czasie wakacji najwięcej turystów spotkacie na deptaku na ul. Sychty, na ul. Stelmaszczyka i na molo, które stanowi jej przedłużenie. Jeżeli zgłodniejecie, to właśnie tu możecie posilić się przed dalszą drogą. Nie brakuje tu lokali gastronomicznych, ani punktów z pamiątkami. Z długiego na 120 m molo doskonale widać Zatokę Pucką.
Latarnia morska
Maleństwo nad Bałtykiem
Atrakcją Jastarni jest również latarnia morska. A może raczej - latarenka. Ma zaledwie 17 m wysokości, co sprawia, że jest najniższą latarnią nad polskim wybrzeżem Bałtyku. Niestety, nie można na nią wejść. A szkoda, bo widok z jej szczytu pewnie byłby wspaniały. Mimo to latarnia cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Może i Wy chcielibyście ją zobaczyć? Jeśli tak, to kierujcie się w stronę parku linowego Tarzan. Latarnię znajdziecie między 49 a 50 zejściem na plażę.
Park linowy Tarzan
Być jak Tarzan
Jak to jest wisieć kilka metrów nad ziemią? Legendarny Tarzan już wie. A wy chcecie się dowiedzieć? Odpowiedź znajdziecie w Parku linowym Tarzan, jednym z 5 na polskim wybrzeżu Bałtyku. Odrobina strachu, szczypta adrenaliny, możliwość sprawdzenia siły swoich mięśni i okazja do wykazania się sprytem, a poza tym mnóstwo śmiechu i radości.
To wszystko czeka na małych i dużych uczestników zabawy. Najmłodszym dzieciom dedykowano tu trasy oznaczone kolorem białym i zielonym.
Pierwszą z nich, zgodnie z regulaminem parku pokonacie razem z dzieckiem. Dla Was będzie to przedsmak tego, czego możecie się spodziewać na pozostałych trasach, dla dziecka natomiast poczucie bezpieczeństwa.
Trasę zieloną Wasza pociecha może przejść aż trzykrotnie w ramach jednego biletu. Obie stanowią kilkunastoelementowe tory przeszkód dostosowane do wzrostu i możliwości przedszkolaków.
Wy, Rodzice oraz starsze dzieci możecie natomiast spróbować swoich sił na trasie żółtej, pomarańczowej, czerwonej lub niebieskiej. Dotarcie do mety nie jest tu celem samym w sobie. Wiele radości zagwarantuje Wam samo pokonywanie przeszkód, bo przecież nie o wygraną tu chodzi, a przede wszystkim o dobrą zabawę.


♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦

Źródło zdjęć: www.tarzanpark.pl
Więcej informacji: Park linowy Tarzan
Ośrodek Oporu Jastarnia
Sęp na plaży, Sokół nad zatoką
Ok. 3 km od centrum Jastarni przywitają Was zasieki z kolczastego drutu i zapory przeciwczołgowe. To dość nietypowa forma zaproszenia do Skansenu Fortyfikacji Ośrodka Oporu Jastarnia.
Od strony Zatoki Puckiej spotkacie Sokoła. Na plaży nad morzem wygrzewa się natomiast Sęp. Bynajmniej nie są to ptaki. To dwa spośród czterech schronów bojowych, które wraz z Saragossą i Sabałą tworzyły Ośrodek Oporu Jastarnia, czyli system fortyfikacji, które w czasach II wojny światowej broniły drogi lądowej do portu i wsi Hel.
Schrony odrestaurowano i wzbogacając ich ekspozycję o ścieżki edukacyjne. Wnętrza Sabały udostępniono zwiedzającym. Wizyta w takim miejscu to interesujące doznanie nie tylko dla małego fana militariów.
Więcej informacji: Ośrodek Oporu Jastarnia
Kino Żeglarz
W kinie po Janinie
Jeśli pogoda nie dopisze, schronienia możecie szukać w kinie Żeglarz utworzonym w przedwojennym pensjonacie Janina przy ul. Portowej. To jedyne kino na Półwyspie Helskim. Prowadzą je trzy przedsiębiorcze kobiety - babcia, mama i córka.
Obejrzycie tu najnowsze produkcje, jak i starsze filmy puszczane na analogowych nośnikach. Jeśli zazwyczaj chodzicie z dziećmi do multipleksów, wizyta w tutejszym kinie może okazać się niecodzienna. Choć repertuar oscyluje wokół kina ambitnego i związanego z tematyką surferską i tak warto pokazać dzieciom wymierający gatunek, jakim są małe kina z duszą.
Więcej informacji: Kino Żeglarz
Muzeum pod Strzechą w Chacie Rybackiej
Dawne życie rybaków
Kultury kaszubskiej szukajcie również w tutejszych muzeach. Jedno z nich - Muzeum pod Strzechą mieści się w Chacie Rybackiej przy ul. Mickiewicza. Ciekawostką jest to, że zbudowano ją w większości z części rozbitych statków.
To świetny przykład gospodarki cyrkularnej (tzn. gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takiej, która m.in. wykorzystuje odpady jako surowce, które można ponownie wykorzystać. Jak to zobrazować na przykładzie zrozumiałym dla dzieci? Młodszy brat nosi T-shirt po starszym bracie, a kiedy z niego wyrośnie T-shirt można wykorzystać szyjąc z niego ubranko dla misia).
Sala ekspozycyjna przypomina dawną rybacką izbę, w której zgromadzono eksponaty związane z połowem ryb. Dzieci dowiedzą się, jak wyglądało niegdyś życie rybaków i jakich narzędzi używali oni w swojej pracy.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl