Łódź - atrakcje dla dzieci

Rodzinne zwiedzanie Łodzi

Małe, senne, XIX- wieczne miasteczko, jakim była niegdyś Łódź, stało się włókienniczą potęgą, ośrodkiem przemysłowym liczącym się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dawno temu pewnie nikt by nie uwierzył, że mało znana miejscowość urośnie do rozmiarów przemysłowej potęgi. Jak zatem Łódź stała się Ziemią Obiecaną, która żywiła kapitalistów, przedsiębiorców, ale i zwykłych ludzi, dając im miejsca pracy i szansę na godne życie? Co zdecydowało o tym, że dziś zna ją cały  świat? Dlaczego tak chętnie odwiedzają ją rodziny z dziećmi?

Wystarczyło, by pojawiła się jedna fabryka. Za pierwszą wybudowano drugą i kolejną. Tak wzdłuż łódzkich ulic zaczęły wyrastać zakłady produkcyjne, w których powstawały produkty bawełniane, wełniane, lniane i gumowe. Dziś wiele z tych fabryk ponownie tętni życiem, jednak ich przeznaczenie jest inne. W tym drugim, nowym życiu przeobraziły się z nowoczesne miejsca o funkcji biznesowej, handlowej, rozrywkowej, kulturalnej, edukacyjnej i gastronomicznej.  

Doskonałym przykładem architektonicznej transformacji jest Centrum Handlowe Manufaktura, w którym miło spędzicie czas. Prócz sklepów znajdują się tam restauracje, kino, teatr, studnio tańca, ścianka wspinaczkowa, Experymentarium i Muzeum Fabryki. Takich odmienionych fabryk w Łodzi jest znacznie więcej. Wystarczy przejść się ul. Piotrkowską, by się o tym przekonać. To najdłuższa ulica handlowa w Europie. Nie brak na niej zabytkowych kamienic, restauracji i ciekawych podwórek takich, jak np. Pasaż Róży.

Manufaktura - ścianka wspinaczkowa

Źródło zdjęcia: https://www.manufaktura.com

Zwiedzanie miasta możecie rozpocząć od spaceru jego najsłynniejszą ulicą lub poznania jego historii. Taki historyczny zarys pozwoli Wam lepiej zrozumieć i poznać miasto oraz jego mieszkańców. Dzieje Łodzi w pigułce opowiedzą Wam muzea – Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej. Ciekawą historię rozwoju sieci kanalizacyjnej w mieście poznacie w Muzeum Kanału „Dętka”, natomiast w Muzeum Kinematografii dowiecie się, jak rozwijał się przemysł filmowy w Łodzi i dlaczego określa się ją mianem filmowej stolicy Polski. Specyficznym rodzajem muzeum jest też Księży Młyn – dawne osiedle, które stanowi wspaniałą historyczną ilustrację prezentującą miejsce pracy i życia XIX- wiecznych łódzkich fabrykantów. Wizyta w nim wydaje się osobliwą podróżą w czasie.

Jeżeli zależy Wam na tym, by zwiedzanie połączyć z przyjemnościami dla dzieci, wizyta w Muzeum Kinematografii i tamtejszym Pałacu Pełnym Bajek to świetny wstęp do spaceru szlakiem Łodzi Bajkowej, na którym spotkacie bohaterów znanych i lubianych animacji Se-Ma-Fora. W tej nieistniejącej dziś wytwórni filmowej narodziły się takie hity jak Miś Uszatek, Przygody Misia Coralgola, Plastusiowy pamiętnik, czy Przygody Kota Filemona. Na szlaku bajkowym spotkacie aż 10 pomników znanych postaci, do których w przyszłości dołączą kolejni bohaterowie. 

Atrakcje dla rodzin w Łodzi - Muzeum Kinematografii
Źródło zdjęcia: www.kinomuzeum.pl/MK/

Zwiedzanie z dziećmi rządzi się swoimi prawami. Jednak gdybyście mieli ochotę na zorganizowaną wycieczkę, propozycje są przynajmniej dwie. Możecie wybrać się na spacer z przewodnikiem lub wskoczyć na pokład zabytkowego tramwaju, który pokaże Wam najciekawsze zakątki miasta. Niezależnie od wybranej opcji na pewno wypatrzycie ciekawe murale, bo tych w Łodzi jest bez liku. Możecie na nie trafiać zupełnie przypadkowo lub zaplanować konkretną trasę zwiedzania, tak, by żadne ważne malowidło Wam nie umknęło. Pomoże Wam w tym aplikacja z grą Muralowa Łódź. 

Pełna zaadaptowanych fabryk i muzeów Łódź jest też całkiem rozrywkowym miastem. Na liście atrakcji dla tych, którzy lubią odpoczywać w ruchu, nie zabrakło miejsc takich, jak kompleks sportowo-rekreacyjny Arturówek nad jeziorem w Lesie Łagiewnickim, sztuczna, ale wyglądająca jak prawdziwa plaża na rynku Manufaktury czy Aquapark Fala, w którym niezależnie od pogody skorzystacie z wodnych atrakcji. Dla urozmaicenia pobytu w Łodzi postrzelacie też laserami, poskaczecie na trampolinach, zagracie w curling, zjedziecie na sankach i pojeździcie na łyżwach, a dzieci wyszaleją się na placach zabaw. 

Jeśli przyjdzie Wam jednak ochota na odrobinę wysiłku, ale tym razem intelektualnego Planetarium EC1, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Experymentarium w łódzkiej Manufakturze zapraszają na przygodę z technologią, astronomią i naukami ścisłymi. 

Przyjeżdżając z dziećmi do Łodzi, warto zaplanować nie tylko atrakcje, wśród których nie powinno zabraknąć oczywiście Zoo i Orientarium, ale także zlokalizować na mapie miasta miejsca, w których można odpocząć w otoczeniu przyrody. Wśród niekwestionowanych ostoi przyrody zarówno dzikiej, jak i rodzimej, które ukoją Wasze zmysły, sprzyjając wypoczynkowi, znajdują się Ogród Botaniczny z Palmiarnią, Park Wzniesień Łódzkich z Lasem Łagiewnickim, a także Park Źródliska, w którym koniecznie musicie doświadczyć magii Baśniowego Ogrodu Światła. 

Łódź - wycieczka do Zoo
Źródło zdjęcia: https://www.zoo.lodz.pl

Łodzi można przypisać wiele epitetów – przemysłowa, filmowa, artystyczna, wielokulturowa, ale i przyjazna rodzinom z dziećmi. Chcecie sprawdzić jak bardzo? Weźcie dzieci i idźcie w miasto, by doświadczać, przeżywać, bawić się i cieszyć wspólnie spędzonym czasem. Nasz przewodnik zaprowadzi Was do najciekawszych miejsc w Łodzi.


MIEJSKO

Piotrkowska

Każdy, kto przyjeżdża do Łodzi, przygodę z tym miastem zazwyczaj zaczyna od ul. Piotrkowskiej, która jak korona wysadzana perłami zachwyca bogactwem architektonicznym. Są tu piękne kamienice, liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Wzdłuż chodnika ciągną się zabytkowe latarnie, które oświetlają Aleję Gwiazd oraz pomniki z podobizną znanych osobistości. W podwórzach kryją się natomiast prawdziwe cuda – niezwykły, pełen luster Pasaż Róży, czy OFF Piotrkowska – kompleks zrzeszający biura architektoniczne, kluby muzyczne, klubokawiarnie, pracownie mody i przestrzenie wystawiennicze. Podczas spaceru możecie zrobić sobie zdjęcie z magicznym mieszkańcem Stajni Jednorożca, przejechać się rikszą, albo wejść do muzeum. 

Łódź - ulica Piotrkowska - zwiedzanie z dziećmi

 

  • Pasaż Róży

Podczas spacerów po Łodzi warto zajrzeć do studni, czyli na łódzkie podwórka, w których niejednokrotnie ukrywają się klimatyczne kawiarenki i restauracje. Jedno z nich zasługuje na szczególną uwagę – to Pasaż Róży na ul. Piotrkowskiej 3. Ściany kamienicy okalającej podwórze zostały pokryte lustrzaną mozaiką, która pięknie załamuje światło, czyniąc je   niemal magicznym. Wiedzcie, że za oryginalną elewacją stoi smutna historia dotycząca córki autorki projektu. Rozbite lustra symbolizują chorobę siatkówki oka, z którą zmaga się dziewczyna. To niezwykłe, symboliczne podwórze możecie obejrzeć za dnia. Na noc jest zamykane.

Więcej informacji: www.lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/ulica-piotrkowska/pasaz-rozy/

 

  • Stajnia Jednorożców

Na skrzyżowaniu, na którym spotykają się ul. Piotrkowska i Mickiewicza kilka lat temu powstał dworzec tramwajowy łączący dwie osie komunikacyjne: wschód-zachód oraz północ-południe. Niepowtarzalnego charakteru nadaje mu kolorowa konstrukcja zadaszenia, które chroni przed wiatrem i deszczem, jednocześnie uprzyjemniając oczekiwanie na tramwaj. Nawiązując do architektonicznej estetyki, tramwajowe centrum przesiadkowe Łodzi nazwano Stajnią Jednorożców. Jednego z nich dostrzeżecie naprzeciwko stajni. Przybył z Japonii. Mityczny wierzchowiec o metalowej konstrukcji sięgającej 4 m galopuje i … magicznie znikać. Wasze dzieci z pewnością czytały o nim w bajkach i zechcą uwiecznić go na wspólnym selfie. 

Więcej informacji: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/ulica-piotrkowska/stajnia-jednorozcow-i-pomnik-jednorozca/


Manufaktura

Manufaktura to genialny przykład rewitalizacji łódzkiej zabudowy przemysłowej. W tym przypadku adaptacji poddano dawne fabryki Izraela Poznańskiego, XIX-wiecznego przedsiębiorcy i jednego z trzech królów bawełny w Polsce. W efekcie powstało ogromne centrum handlowe ze świetnie prosperującą częścią kulturalno-rozrywkową. Obiekt warto odwiedzić, by przyjrzeć się transformacji przemysłowej architektury, zrobić zakupy (jeśli macie na to czas i ochotę), zjeść coś w jednej z licznych restauracji i lub kawiarni, ale przede wszystkim skorzystać z propozycji kulturalno-rozrywkowych. Do wyboru macie kino, teatr, kręgielnię, ścianę wspinaczkową, skatepark, grę laserami, Muzeum Fabryki, Experymentarium, a nawet plażę. Trudna decyzja? Możecie tu spędzić cały dzień, dzieci na pewno będą zadowolone.

Wycieczka z dziećmi do Łodzi - Manufaktura

Źródło zdjęcia: https://www.manufaktura.com

Więcej informacji: www.manufaktura.com


Wycieczki zabytkowym tramwajem i autobusem

Na tle współczesnych osiągnięć motoryzacyjnych przyciągają uwagę – Jelcz – autobus typu „Ogórek” i przedwojenny tramwaj Sanok. Nie ważne jednak jak wiekowe by były, oba niestrudzenie mkną do celu, a celem ich jest popularyzacja historii Łodzi i regionu, a także szerzenie wiedzy o komunikacji miejskiej. Jeżeli tylko zechcecie, zabiorą Was w sentymentalną podróż trasą turystyczną po mieście. Podczas wycieczki przewodnik opowie Wam o Łodzi i pokaże najciekawsze miejsca. Czy dzieciom nie spodoba się wycieczka jednym z pojazdów popularnych w poprzednim stuleciu?

Więcej informacji: www.lodz.travel/turystyka/co-robic-w-lodzi/przejazd-zabytkowym-tramwajem/


Spacery z przewodnikiem po Łodzi 

Jeśli mielibyście tylko 2 godziny, niewiele pieniędzy w portfelu, a chcielibyście zwiedzić Łódź, lepszej propozycji od wycieczki z przewodnikiem nie znajdziecie. Cykl wakacyjnych spacerów po Łodzi od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem, tym bardziej że dzieci do 18 roku życia mogą brać udział w wyprawie bezpłatnie. Kim był Izrael Poznański, dlaczego Piotrkowska jest najsłynniejszą ulicą w mieście, jak wyglądało życie łódzkich fabrykantów, gdzie znajdują się najciekawsze murale i jaki przekaz niosą, i wreszcie, jak to się stało, że Łódź – miasto włókienników stała się polską stolicą filmową? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli Wam przewodnik, a zrobi to w zależności od grupy, w języku polskim, angielskim lub rosyjskim. Przedstawi wielokulturowe miasto na tyle ciekawie, że nabierzecie apetytu na dalsze zwiedzanie i eksplorowanie go z dziećmi. 

Więcej informacji: www.lodz.travel.pl


Zwiedzanie Łodzi z aplikacją Tropiciel

Choć podczas wakacji warto wyłączyć telefon, zrobić sobie przerwę od wirtualnej rzeczywistości i pobyć w świecie realnym, tu i teraz, z rodziną, jest pewien wyjątek. Telefon może okazać się świetnym pomocnikiem w zwiedzaniu miasta. Wystarczy, że wgracie do niego aplikację mobilną Tropiciel, by razem z dziećmi wyruszyć jedną z dwóch tras spacerowych po Łodzi. Wasi mali tropiciele na pewno odkryją coś fascynującego podczas trasy zaplanowanej na ok. 2 godz. zwiedzania. Wycieczka w takiej formie jest bezpłatna, a to oznacza więcej pieniędzy na przyjemności dla Waszych pociech.

Więcej informacji: www.lodz.travel.pl


Łódzkie murale

Spędzając czas w Łodzi trudno oprzeć się wrażeniu, że to miasto „idzie na rekord”. Oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa. Ma największy Aquapark, jeden z największych ogrodów Botanicznych w kraju i największą miejską galerię, którą w dodatku bezpłatnie udostępnia zwiedzającym. Mowa o muralach – niezwykłej sztuce street artu, która tchnęła życie i kolor w elewacje szarych łódzkich budynków. Dzieła stworzone na murach malują artyści z całego świata. Do tej pory spod ich pędzla wyszły: słynny „Jeleń”, „Święty wojownik”, który na myśl przywodzi afrykańskich wojowników, kalejdoskopowy wizerunek Artura „Rubinsteina” zwanego jednym z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX w., czy „Madame Chicken” stworzona z przymrużeniem oka interpretacja Damy z Gronostajem Leonarda da Vinci. Ściennym malowidłom towarzyszą równie interesujące instalacje. Jedne z najciekawszych przedstawiają mozaikę „Gekona” oraz napis „Cisza” utworzony z powbijanych metalowych prętów. Murale robią wrażenie, pozostawiają pole do interpretacji i stanowią jedyne w swoim rodzaju tło dla rodzinnych selfie. 

  • Gra Muralowa Łódź

Murale możecie podziwiać przy okazji, spacerując po Łodzi. Jeśli jednak mielibyście ochotę na zorganizowaną wyprawę, z pomocą przyjdzie Wam gra na iPada „Muralowa Łódź”. Wtedy na pewno nie pominiecie „Kobiety kota”, „Primavery” „Tańczącej pary”, „Listu miłosnego”, „Narodzin dnia” i wielu innych dzieł, które nadają urody pofabrycznemu miastu. Jak myślicie, czy takie poszukiwania miejskich skarbów spodobają się Waszym dzieciom?

Więcej informacji: www.lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/murale


Alicja – Baśniowy Ogród Światła w Parku Źródliska

Książka Alicja w Krainie Czarów wychowała kilka pokoleń dzieci. Na jej podstawie powstały filmy, animacje, przedstawienia teatralne i mnóstwo gadżetów dla dzieci z odzieżą włącznie. XIX- wieczna powieść Lewisa Carrolla po raz kolejny stała się inspiracją, tym razem do utworzenia niezwykłego Baśniowego Ogrodu Światła w zabytkowym Parku Źródliska. Do stworzenia niezwykłej scenerii użyto kolorowej iluminacji, która przepięknie rozświetla park, czyniąc go niemal magicznym. Czeka Was tu mnóstwo niespodzianek np. magiczne drzewo, chichoczące rośliny, wielkie kolorowe owady, zwierzęta opowiadające bajki, wirujące filiżanki, lewitujący imbryk i karuzela Alicji. A to nie wszystko. Jest jeszcze królicza nora, labirynt królowej i sala tronowa, zatoka flamingów oraz aleja czerwonych serc, którą na pewno się przespacerujecie. Wizyta w Baśniowym Ogrodzie Światła to świetna okazja, do tego, by zweryfikować swoje wyobrażenia na temat krainy, do której trafiła książkowa bohaterka i przede wszystkim wspaniałej zabawy w gronie najbliższych. Niezwykła rodzinna atrakcja rozświetli jesienno-zimowe miesiące. Możecie z niej skorzystać od listopada do lutego.

Więcej informacji: www.piklodz.pl


Gra "W poszukiwaniu zaginionego Mikołaja"

W okresie mikołajek na ulicach Łodzi może zrobić się trochę nerwowo. Możecie jednak spróbować trochę załagodzić sytuację. Chodzi o zniknięcie Mikołaja, który 6 grudnia powinien przecież być do dyspozycji dzieci. Elfy zauważyły, że nie wrócił na filiżankę czekolady, którą zwykł popijać każdego wieczora. Miał na biegunie północnym sprawdzić, czy jego sanie są sprawne do tego, by jak co roku rozwieźć prezenty. Nie wrócił, przepadł. Pomożecie go odszukać? Wystarczy podążać za śladami gry miejskiej. Dzieci na pewno wpadną na pomysł jak odnaleźć Czerwonego i uratować mikołajki.

Więcej informacji: www.lodz.travel/convention/poza-konferencja/gra-w-poszukiwaniu-zaginionego-mikolaja-by-mooveteam/


Black World – świat spowity w ciemności

Jakby to było, gdyby na świecie zgasły wszystkie światła? Wiedzielibyście, jak się poruszać? Jak przejść przez ulicę, wejść po schodach czy zrobić sobie herbatę? Zwykłe codzienne czynności po ciemku wydają się bardzo trudne do wykonania. Jak radzą sobie z nimi osoby niewidome? Przekonajcie się, odwiedzając Black World. To niezwykłe miejsce spowite mrokiem, w którym ukryte są ścianki działowe, drzwi, różne zakamarki. Zabawa jest fantastyczna, ale niesie ze sobą cenną lekcję i uświadamia, jakim wyzwaniem jest życie w całkowitej ciemności. Dzięki niewidomemu przewodnikowi całość nabiera realizmu. Tematykę zagadnienia możecie dodatkowo zgłębić, uczestnicząc w organizowanych w Black World warsztatach sensorycznych.

Black World - ciekawa atrakcja w Łodzi

Więcej informacji: www.blackworld.pl


MUZEALNIE

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Gdzie można zobaczyć największą kolekcję współczesnej tkaniny artystycznej, jeśli nie w Łodzi? Propagowaniem zagadnień związanych z włókienniczym procesem produkcyjnym, wykorzystywanymi technologiami i surowcami zajmuje się tamtejsze Centralne Muzeum Włókiennictwa z siedzibą w Białej Fabryce – pierwszej w Polsce fabryce, która dysponowała mechaniczną przędzalnią i maszyną parową do tkania bawełny. W muzeum zobaczycie bogatą kolekcję tkanin artystycznych, tkaniny zabytkowe z całego świata, koronki, hafty, dywany i kilimy nawiązujące do wzornictwa ludowego. Oglądając stroje damskie i męskie, prześledzicie zmieniające się tendencje modowe od XIX w. po dzisiejsze czasy. Dowiecie się także, czym są tkaniny trójwymiarowe oraz obrazy i rzeźby tkackie. Po obejrzeniu ekspozycji zajrzyjcie jeszcze na tyły muzeum. Znajdujący się tam Łódzki Park Kultury Miejskiej przeniesie Was w czasie do XIX- wiecznej Łodzi z domkami tkaczy, drewnianym kościołem i letniskową willą. 

Zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa
Źródło zdjęcia: https://cmwl.pl/public/

Więcej informacji: www.cmwl.pl


Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi na pewno nie przegapicie na swoim rodzinnym szlaku wędrówek po mieście, bo i budynek, w którym się znajduje trudno przeoczyć. Muzeum mieści się w rezydencji Izraela Poznańskiego – twórcy jednego z największych włókienniczych przedsiębiorstw i znanego łodzianom króla bawełny. Ekspozycja muzealna opowiada historię miasta, ilustruje wielokulturowy charakter Łodzi i życie łodzian w XIX- wiecznym włókienniczym mieście. Zaprasza do wnętrz domów „zwykłych” ludzi oraz rezydencji bogaczy, takich jak Poznański. Sporo miejsca poświęca Janowi Karskiemu,  Arturowi Rubinsteinowi, Władysławowi Reymontowi i innym przedstawicielom świata sztuki, kultury i życia społecznego. Zwiedzając ekspozycję, dowiecie się, jak wyglądało dawne życie teatralne miasta i w co grywano towarzystwie. Jeśli będziecie zainteresowani, możecie pogłębić swoją wiedzę, uczestnicząc w prelekcji lub warsztatach muzealnych przewidzianych dla zwiedzających w różnym wieku. 

Muzeum Miasta Łodzi - warto zobaczyć w łódzkim

Źródło zdjęcia: www.muzeum-lodz.pl

 Więcej informacji: www.muzeum-lodz.pl


Muzeum Fabryki

Muzeum Fabryki odkrywa karty historii miasta włókienników. Oprowadzając po swojej ekspozycji, prezentuje dawne maszyny włókiennicze, dokumenty, fotografie z minionych lat, które obrazują codzienność pracowników fabrycznych. Dowiecie się, jak prosperowały XIX- wieczne fabryki, w jaki sposób Izrael Poznański zdobył i pomnażał swoją fortunę i jak wyglądała produkcja tkanin. 

Jeśli historia przemysłu włókienniczego okaże się dla dzieci zbyt trudna lub nudna, opowieść o tym, jaką drogę pokonuje zebrana na plantacji bawełna, by stać się T-shirtem, który być może właśnie mają na sobie, na pewno je ożywi i zainteresuje.

Rodzinny weekend w Łodzi - Muzeum Fabryki
Źródło zdjęcia: www.muzeumfabryki.com.pl

Więcej informacji: www.muzeumfabryki.com.pl


Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii to swego rodzaju pamiętnik dokonań łódzkiej Szkoły Filmowej. Gromadzi ponad 70 000 muzealiów, wśród których zobaczycie archiwalny sprzęt filmowy – aparaty fotograficzne, kamery, projektory, zbiór materiałów filmowych i programów telewizyjnych, pokaźną kolekcję plakatów i afiszy będących graficzną dokumentacją rozwoju sztuki filmowej w Polsce, a także liczne pamiątki z życia zawodowego i prywatnego znanych polskich reżyserów. Waszą uwagę zwrócą na pewno również takie eksponaty jak czarnoksięskie latarnie, fotoplastykon czy mutoskop. W świat łódzkiej filmówki wprowadzą Was również warsztaty. Wśród tych organizowanych dla dzieci wymienić należy „Filmowe opowieści” i „Mały kinematograf”.

Łódź z dzieckiem - Muzeum Kinematografii
Źródło zdjęcia: www.kinomuzeum.pl/MK/

Więcej informacji: www.kinomuzeum.pl/MK/

 

  • Pałac pełen bajek

Łódź zwana stolicą polskiej animacji zaprasza Was również do świata dziecięcych bajek. Choć większość z nich powstała w latach 60-XX w. w nieistniejącym dziś Studiu Se-ma-for i wychowała Was – rodziców, Wasze pociechy również mogą się przy nich świetnie bawić i całkiem sporo z nich nauczyć. Aktualnie stanowią część ekspozycji Muzeum Kinematografii i można je obejrzeć na wystawie zatytułowanej „Pałac pełen bajek”. Usiądźcie zatem, by wspólnie obejrzeć, chociażby „Misia Uszatka”, „Reksia” czy „Bolka i Lolka”. Dla dorosłych zawsze jest to sentymentalna podróż w minione czasy, dla dzieci natomiast zupełnie nowa jakość, inna niż ta prezentowana we współczesnych bajkach. Pałac pełen bajek to również niezwykła przestrzeń do zabawy. Można tu wejść do budy Reksia, zakręcić kołem sterowym na statku Bolka i Lolka, usiąść za kierownicą samochodu Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka, zobaczyć jak mieszka Miś Uszatek, a nawet przytulić się do Muminków. 

Pałac pełen bajek - atrakcja dla maluchów

Więcej informacji: http://kinomuzeum.pl/elementor-11147/

 

  • Szlak Łodzi Bajkowej

Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek schodzą z ekranów telewizorów, by zamieszkać w miejskiej przestrzeni Łodzi. Spotkanie z nimi stanowi świetną formę kontynuacji znajomości zawartej w Muzeum Kinematografii. Podczas spaceru ulicami miasta spotkacie Misia Uszatka, Misia Colargola, Zaczarowany Ołówek, Plastusia, Ferdynanda Wspaniałego, Koty Filemona i Bonifacego, Wróbelka Ćwirka, Trzy Misie, Pingwina Pik-Poka, oraz Maurycego i Hawranka. Z każdym z nich Wasze dzieci i być może również Wy na pewno zechcecie zrobić sobie zdjęcie. 

Jak odnaleźć wszystkich bohaterów? Podążajcie Szlakiem Łodzi Bajkowej oznaczonym na specjalnej mapie. Każde spotkanie z legendą polskiej animacji Wasze dzieci mogą przypieczętować stempelkiem wbijanym przy wizerunku bajkowego bohatera. Mapę i książeczkę można pobrać ze strony Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Więcej informacji: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/lodz-bajkowa/


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Muzeum Kanału „Dętka”

Zastanawialiście się kiedyś, co kryją podziemia polskich miast? Rąbka tajemnicy uchyla Muzeum Kanału „Dętka” zlokalizowane kilka metrów pod łódzkim Placem Wolności. Dawno temu liczący aż 142 m tunel pełnił funkcję kanału odprowadzającego wodę deszczową ze wspomnianego Placu Wolności wykorzystywaną do płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej. W latach 70 XX w. zastąpiony innymi, nowoczesnymi rozwiązaniami kanalizacyjnymi Kanał „Dętka” przeszedł na emeryturę. Troszkę się przekwalifikował i z funkcji czysto użytkowej zaczął pełnić edukacyjną. Podziemna ekspozycja zapozna Was z historią łódzkich wodociągów i kanalizacji oraz sprzętem używanym do pracy w kanałach. Ze starych fotografii dowiecie się, jak budowano kanały, w gablotach natomiast zobaczycie pokaźną kolekcję kluczy, monet i zegarków, które celowo bądź nie trafiały do kanałów. Wystawa dostępna jest przez cały tydzień, jednak wycieczki z przewodnikiem odbywają się w weekendy, w miesiącach od maja do października. Pamiętajcie, by wziąć latarki. Stanowią dodatkową atrakcje dla dzieci podczas zwiedzania, a poza tym są po prostu przydatne, gdyż na dole jest nieco mrocznie.

Więcej informacji: www.piklodz.pl/miejsca/muzeum-kanalu-detka/


Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

Czy szkoła zawsze była taka jak dziś, a klasy wyglądały jak te, w których uczą się lub już niedługo będą uczyć się Wasze dzieci? O tym, jak szkoła zmieniała się na przestrzeni lat, dowiecie się w Łódzkim Muzeum Oświaty – najstarszym muzeum w Polsce tematycznie związanym z oświatą. Wśród eksponatów najwięcej jest tych, które przypominają o czasach wojennych oraz PRL. Zobaczycie wśród nich szkolne sztandary, mikroskopy, wagi, stare globusy astronomiczne, modele maszyny parowej, a także niezbędnik ucznia w postaci tornistra, piórnika, kałamarza, pióra i podręczników. Czy dawne świadectwa, tornistry i wyposażenie klasy lekcyjnej bardzo różni się od tych współczesnych? Wsze dzieci z pewnością chętnie to zweryfikują. Zwłaszcza że muzealna ekspozycja została zaaranżowana na wzór klasy szkolnej, a większości przedmiotów można śmiało dotykać.  

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej - wizyta z dziećmi

Więcej informacji: http://www.pbw.lodz.pl/muzeum_oswiaty.htm


Księży Młyn

Księży Młyn to zespół fabryczno-mieszkalny z XIX w. Powstał w miejscu dawnej osady młyńskiej, a wzorowany był na angielskich osadach przemysłowych. Nazywany miastem w mieście był właściwie samowystarczalny. Mieszkali w nim i pracowali łódzcy fabrykanci. Wzdłuż brukowanych uliczek Księżego Młyna wznosiły się robotnicze domy, przędzalnia, magazyny, szkoła, dwa szpitale, remiza strażacka, sklepy i gazownia. Była tam nawet bocznica kolejowa. Z biegiem czasu wraz ze słabnącym zainteresowaniem przemysłem włókienniczym funkcja osiedla uległa zmianie. Aktualnie odbywają się tu wydarzenia kulturalne, które przyciągają mieszkańców i turystów. Równie chętnie Księży Młyn odwiedzają artyści, np. Andrzej Wajda, który szukał tu inspiracji do ekranizacji „Ziemi obiecanej”. W dawnym Pałacu Herbsta obejrzycie dziś ekspozycje oddziału Muzeum Sztuki, a w znajdującej się po sąsiedzku powozowni – zbiory Galerii Sztuki Dawnej. 

Więcej informacji: www.lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/ksiezy-mlyn/

 

  • Warsztaty w Centrum Turysty Księży Młyn

Księży Młyn z całą swoją historią, architekturą i imprezami kulturalnymi ma do zaoferowania coś jeszcze. Jeśli zechcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat włókienniczych tradycji, z których słynie Łódź, zajrzyjcie do Centrum Turysty Księży Młyn. Organizowane w nim warsztaty odbywają się w budynku, jak i na terenie Księżego Młyna. Niestety dedykowano je tylko grupom zorganizowanym. Być może jednak Wasze pociechy odwiedzą to miejsce w ramach wycieczki szkolnej, podczas której samodzielnie wykonają Skarpeciaka, Mikoludka, Jednorożca lub Bałwaniaka ze skarpety, utkają makatki na krośnie, zagrają w grę miejską „Na Kocim Szlaku” lub zwiedzą Księży Młyn i Łódź z przewodnikiem. 

Więcej informacji: www.zwiedzanielodzi.pl/warsztaty.html


AKTYWNIE

Aquapark Fala

Pływanie, choć niewątpliwe dobre dla zdrowia, bywa nużące. Co innego wodne zabawy – zjeżdżanie, nurkowanie, wskakiwanie do wody. Te w przypadku wielu dzieci mogłyby trwać od rana do wieczora. Na takie całodzienne atrakcje z wodą w roli głównej zaprasza Was największy w Polsce Aquapark Fala. Zanim wejdziecie na teren obiektu, przywita Was Pik-Pok – pingwinek znany z kultowej animacji będący częścią Szlaku Łodzi Bajkowej, który albo przemierzyliście, albo na pewno planujecie przejść. W Aquaparku wyznaczono 3 strefy. W Strefie Basenowej podzielonej na wewnętrzną i zewnętrzną nauczycie się pływać, popływacie w basenie ze sztuczną falą, zaszalejecie na niejednej zjeżdżalni, a maluszki wymoczą się w brodziku. W Strefie SPA & Wellness rozpieścicie ciało masażami (również dzieci) i zabiegami pielęgnacyjnymi. W Strefie Saun macie do wyboru kilka rodzajów saun. Za gorąco? Schłodzić możecie się w grocie śnieżnej, która tworzy magiczną atmosferę zimowego pleneru.  Zarezerwujcie też odrobinę czasu na wizytę w tężni solankowej polecanej szczególnie tym, którzy walczą ze stresem i problemami górnych dróg oddechowych. 

Aquapark Fala - zabawa z rodziną
Źródło zdjęcia: www.aquapark.lodz.pl

Więcej informacji: www.aquapark.lodz.pl


Kąpielisko Arturówek

W Lesie Łagiewnickim można pospacerować, nacieszyć się przyrodą i wypocząć nad wodą. Są tu 3 jeziora. Jedno z nich ma strzeżoną plażę oraz infrastrukturę rekreacyjną należącą do kompleksu Arturówek. Jeśli zdecydujecie się uciec od miejskiego zgiełku, w Arturówku może ciszej nie będzie, bo to popularne i lubiane miejsce, jednak atrakcji i sposobności do wypoczynku na łonie natury Wam nie zabraknie. Do dyspozycji macie wodną przystań z wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych, kąpielisko z ratownikami i wodnym placem zabaw, a tuż obok siłownię plenerową i zacieniony plac zabaw, na którym dzieci mogą spożytkować rozpierającą je energię.

Kąpielisko Arturówek - ciekawe miejsce na relaks w Łodzi

Więcej informacji: www.mosir.lodz.pl/index.php/nasze-obiekty/obiekt-rekreacyjny-arturowek


Plaża na rynku Manufaktury

Spragnieni słońca i relaksu na plaży w centrum miasta możecie opuścić mury budynku i udać się na rynek Manufaktury – tak, to niezwykłe centrum handlowe ma również swój rynek. Znajduje się na nim najdłuższa, bo aż 180- metrowa fontanna w Europie z opcją podświetlania, co daje fantastyczne efekty wizualne. W spektaklach, którym towarzyszy podkład muzyczny możecie uczestniczyć codziennie po zmroku. Dzieciom na pewno spodoba się również możliwość kąpieli w fontannie. Poza tym na rynku odbywają się imprezy sportowe, koncerty, i jarmarki. W zimie działa tu lodowisko, które zaprasza na łyżwy, a w sezonie letnim – plaża. Kilkaset ton piasku, w którym dzieci mogą kopać tunele, a do tego palmy, leżaki, bar z napojami i parkiet do tańca tworzą prawdziwie wakacyjny klimat sprzyjający odpoczywaniu. 

Odpoczynek na plaży na rynku Manufaktury
Źródło zdjęcia: www.manufaktura.com

Więcej informacji: www.manufaktura.com


Parki trampolin 

Grawitacji doświadczamy na co dzień, ale zazwyczaj o niej nie myślimy. W łódzkich parkach trampolin nie ominie Was i jedno i drugie. Będziecie skakać i miękko upadać, wywijać salta i koziołki, trenować wytrzymałość mięśni i koordynację. Na pewno też nieźle się zmęczycie, ale komu by to przeszkadzało, skoro zaleje Was fala endorfin i dobrego humoru. Do wyboru macie co najmniej dwie lokalizacje.

  • Park Trampolin Saltos oferuje m.in. strefę do gry w zbijaka, głęboki basen z gąbkami idealny do nauki skakania, batut do skoków w tył, ścieżki akrobatyczne, trampolinę sortową, strefę parkour z przeszkodami oraz strefę relaksu, w której odpoczniecie. 
Saltos - warto odwiedzić z dziećmi w Łodzi

Więcej informacji: www.saltos.pl


  • W Stacji Grawitacja do dyspozycji macie natomiast otwartą strefę trampolin z trampolinami płaskimi i skośnymi, strefę lotu z wielką poduchą i strefę basket, w której można poćwiczyć grę w kosza.

Więcej informacji: www.stacjagrawitacja.pl/lodz/atrakcje


Arena laser games

Refleks, logiczne myślenie, zwinność i przede wszystkim wspaniała zabawa w gronie rodziny to propozycja od Arena laser games w łódzkiej Manufakurze. Wyposażeni w pistolety emitujące laserowe promienie zagracie tu w paintball, nie brudząc się farbą, jak to bywa w tradycyjnej wersji tej gry. Skąpany w półmroku, poprzecinany wiązkami światła, naszpikowany niespodziankami w postaci min i bunkrów labirynt stwarza doskonałe warunki do sportowej rywalizacji. Gotowi? Czas obmyślić strategię i ustrzelić przeciwnika. 

Zabawa z dziećmi na Arenie laser games

Więcej informacji: www.experymentarium.pl/arena-laser-games/


Lodowiska w Łodzi

Łódź zaskakuje na każdym kroku. Ilość lodowisk dostępnych w mieście również robi wrażenie. Jeśli lubicie jeździć na łyżwach lub chcielibyście się nauczyć, wybór miejsca do nauki i zabawy macie całkiem spory.

  • Lodowisko Bombonierka – prócz rodzinnej zabawy na lodzie obejrzycie tu mecze hokejowe i zawody w łyżwiarstwie figurowym.
Jeździmy na łyżwach na Lodowisku Bombonierka
Źródło zdjęcia: www.mosir.lodz.pl

Więcej informacji: www.mosir.lodz.pl

 

  • Lodowisko ,,Retkinia” – prócz tafli do jazdy na łyżwach na miejscu dostępne są również ślizgawki ze specjalnym oświetleniem laserowym. W sezonie letnim zamiast na łyżwach pojeździcie tu na rolkach, ponieważ lodowisko zmienia się w rolkowisko. 
Lodowisko Retkinia - atrakcja dla dzieci w Łodzi

Źródło zdjęcia: www.mosir.lodz.pl

Więcej informacji: www.mosir.lodz.pl

 

  • Lodowisko w Manufakturze – zlokalizowane na rynku Centrum Handlowego Manufaktura. Tafla jest zadaszona, wnętrze udekorowane kolorowymi światełkami, a w ofercie wieczory taneczne. 

Więcej informacji: www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/lodowisko-wmanufakturze-id31958/2020/02/8/


Całoroczny tor saneczkowy

Miewacie czasem ochotę na aktywność przypisaną do zupełnie innej pory roku, niż ta, która aktualnie trwa? Jest lato, a Wam marzy się jazda na sankach? A kto powiedział, że latem nie można? W Bacówce u Józka na Rudzkiej Górze jest całoroczny tor saneczkowy, a to oznacza fantastyczną jazdę na sankach niezależnie od pory roku. Tor do złudzenia przypomina górskie tory saneczkowe, a jazda sankami dostarcza równie silnych przeżyć, co jazda tradycyjnymi sankami po śniegu. Idźcie z dziećmi i sami bądźcie jak dzieci, oddając się beztroskiej zabawie. 

Bacówka u Józka - tor saneczkowy dla dzieci

 Więcej informacji: www.bacowkaujozka.pl/tor-saneczkowy


Curling Łódź

Zimowa aktywność na lodzie? To nie łyżwy, ani hokej. Choć mają wspólną cechę – lodową taflę do zespołowej gry pełnej sportowych emocji. Dyscypliną, w której możecie spróbować swoich sił, jest curling. To drużynowa gra sięgająca korzeniami do średniowiecznej Szkocji polegająca na pchaniu kamienia specjalną szczotką do „domu”. Jeśli Wasze dzieci są w stanie pchać 20 kg kamień, to ta gra jest jak najbardziej dla nich. Wcale nie muszą jeździć na łyżwach. Wystarczą buty na specjalnych podeszwach, by rywalizacja i dobra zabawa szły w parze. Jeśli zechcecie, wszyscy możecie „Spróbować Curlingu” na specjalnych zajęciach z instruktorem, które odbywają się na pierwszej w kraju, profesjonalnej arenie lodowej do curlingu. Rywalizacja i świetna zabawa idą tu łeb w łeb.  

Curling Łódź - ciekawe miejsce w woj. łódzkim

Więcej informacji: www.curlinglodz.pl


Place zabaw

Bezpłatnych atrakcji dla dzieci w Łodzi jest mnóstwo. Warto wspomnieć, chociażby o placach zabaw, które uwielbia większość dzieci.

  • Jednym z największych i wciąż powiększających się placów zabaw jest ten, który znajduje się w miejscu dawnego lunaparku na osiedlu Zdrowie. Wyposażono go w mnóstwo atrakcji. 
  • Równie obiecująco zapowiada się zabawa na placu zabaw w Parku Podlaskim, gdzie obok zabawy na standardowych sprzętach dzieci zagrają w tenisa, pojeżdżą na rolkach, zagrają w szachy, zaszaleją na trampolinach i w parku linowym. 
  • Zabawę pełną przygód gwarantuje również plac zabaw zlokalizowany na terenie Zoo. Dzieci bawią się tu pod czujnym okiem rodziców i lam spoglądających zza płotu.
  • Inny, bardzo lubiany plac zabaw to Młynek przy jeziorze Olechówka. Dzieci lubią go za wzniesienia przypominające morskie wyspy, dorośli za tartanową nawierzchnię, która amortyzuje upadki ich pociech. 
  • Bezpiecznie, ale też kolorowo i czysto jest na placu zabaw na terenie szkoły nr 44. Mimo iż ogrodzony dostęp do niego mają wszyscy, którzy maja ochotę na zabawę. 

NAUKOWO/ROZRYWKOWO

Experymentarium

Centrum Nauki Experymentarium to miejsce, w którym zabawa łączy się ze zdobywaniem wiedzy. Fizyka, biologia i chemia tracą tu oblicze trudnych nauk ścisłych na rzecz fascynujących dziedzin, które dzięki rozmaitym eksperymentom pozwalają lepiej rozumieć świat i rządzące nimi prawa. Aby dostać się do wnętrza trzeba przejść przez kosmiczny tunel z podłogą, która sprawia wrażenie ruchomej. Po przetestowaniu zmysłu równowag czas sprawdzić swoją spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Czas na doświadczenia, duuużo dośwIadczeń, a tych w Experymentarium nie brakuje. Będziecie dotykać, przelewać i sprawdzać. Dowiecie się, jak działają zasady optyki, dynamiki i magnetyzmu. Zobaczycie lewitującą piłkę, położycie głowę na tacy, dowiadując się, gdzie zniknęła reszta ciała, połączycie dwie twarze w jedną i porównacie rytm bicia serca ludzkiego z mysim. A to dopiero początek.

Rodzinna wycieczka do Experymentarium
Źródło zdjęcia: www.experymentarium.pl

Więcej informacji: www.experymentarium.pl


Centrum Nauki i Techniki EC1

EC1 to nowoczesne Centrum Nauki i Techniki, które powstało w dawnym budynku łódzkiej elektrociepłowni. Kontynuując temat rozpoczętej w tym miejscu działalności, proponuje udział w interaktywnych ekspozycjach popularnonaukowych skoncentrowanych wokół 3 kluczowych zagadnień – Przetwarzania energii, Rozwoju wiedzy i cywilizacji oraz Mikroświata i Makroświata. Na ponad 8 tys. m2 zgromadzono aż 150 stanowisk, wśród których do Waszej dyspozycji są m.in. symulatory, gry komputerowe, mapping, infografiki, multimedialne ekrany, a także stanowiska z grą chemiczną czy losowaniem pierwiastków. Miejsce to przybliży Wam prawa fizyki, zaznajomi z technologiami wytwarzania prądu, ułatwi zrozumienie postępu cywilizacyjnego oraz pozwoli zobaczyć rzeczy i zjawiska w skali mikro i makro niewidoczne gołym okiem. W kompleksie znajduje się również miejsce specjalnie zorganizowane dla najmłodszych. Jego tematyka opiera się o koncepcję żywiołów i pozwala zrozumieć m.in. energię ruchu oraz jej konsekwencje. Wizyta w EC1 to doskonały sposób na podtrzymanie dziecięcej fascynacji światem lub rozbudzenie jej w dziedzinach, którymi do tej pory dziecko się nie interesowało. 

Wycieczka z dzieckiem do Centrum Nauki i Techniki EC1
Źródło zdjęcia: www.ec1lodz.pl

Więcej informacji: www.ec1lodz.pl


Planetarium EC1

W dawnej łódzkiej elektrociepłowni znajduje się nie tylko Centrum Nauki i Techniki EC1, ale centrum wszechświata. W miejscu, w którym kiedyś była hala kotłów dziś znajduje się najnowocześniejsze w Polsce Planetarium CE1, które bez wątpienia warto odwiedzić z dziećmi (minimalny wiek to 5+). Ogromny sferyczny ekran, dźwięk dolby surround i świetnej jakości obraz o wysokiej rozdzielczości dają niesamowite efekty. Planetarium organizuje pokazy popularnonaukowe, w tym pokazy dedykowane dzieciom w wieku szkolnym i przedszkolnym. Wieczorami natomiast zaprasza na specjalne pokazy audiowizualne nie koniecznie związane z kosmosem. Zasiadając wygodnie w fotelach, odbędziecie niezwykłą kosmiczną podróż, podczas której poznacie początki ery kosmicznej, dowiecie się, jak wyglądają gwiazdozbiory na niebie o różnych porach roku, czym są czarne dziury i jak powstają, wyruszycie do czterech księżyców Jowisza i pospacerujecie Drogą Mleczną. Najmłodsi poznają natomiast niedźwiedzia Vladimira, Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz wyruszą z sondą kosmiczną Rosetta i  lądownikiem Philae’m w niezwykłą kosmiczną odyseję. 

Odwiedzamy Planetarium EC1 z rodziną
Źródło zdjęcia: www.planetariumec1.pl

Więcej informacji: www.planetariumec1.pl


ZOOLOGICZNIE

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Wyprawa do zoo to zawsz frajda. I nieważne czy Wasze pociechy mają kilka lat, dawno wyrosły z wieku przedszkolnego, czy nawet jeszcze samodzielnie nie chodzą. Kontakt ze zwierzętami niesie radość, a w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym bezmiaru tej radości doświadczycie niemal na każdym kroku. W wiwarium mieszkają płazy i gady, w małpiarni hałaśliwe i zwinne reprezentantki naczelnych czyli, małpy, wśród których brykają m.in.: wąsate tamaryny cesarskie i makaki wanderu z lwią grzywą. Środowisko wodne zasiedlają liczne gatunki ryb słodko- i słonowodnych, w powietrzu latają ptaki i motyle, po lądzie zaś stąpają zebry, jeżozwierze afrykańskie, mrówkojady, kangury, wielbłądy, lwy, tygrysy, żyrafy, surykatki i wiele innych ssaków. Wizyta w Zoo oznacza mnóstwo nowych znajomości i czas spędzony w miłym, choć dosyć oryginalnym towarzystwie.

  • Karmienie zwierząt

Dużym zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi cieszą się bezpłatne pokazy karmienia zwierząt. Jeśli chcecie zobaczyć, co jadają i jak „zachowują się przy stole” kea, lemury katta, wyderki orientalne, pandy małe, pazurkowce i binturongi, przed wizytą w Zoo zajrzyjcie na jego stronę www, by zaplanować pobyt z uwzględnieniem karmienia zwierząt. 

  • Warsztaty zoologiczne

Przez cały rok łódzki Ogród Zoologiczny prowadzi warsztaty edukacyjne, lekcje biologii, prelekcje i wykłady. Warsztaty organizowane są dla dzieci powyżej 7 roku życia i dotyczą m.in. budowy gniazd dla ptaków i pomagania im w przetrwaniu zimy, czy rozpoznawania tropów i śladów zwierząt. Odbywają się w sali wykładowej i na terenie Zoo. 

  • Orientarium

Jakiś czas temu łódzki Ogród Zoologiczny rozpoczął realizację największego przedsięwzięcia w historii swojej działalności. Ekspozycja, która właśnie powstaje, otrzyma nazwę Orientarium i łączyć będzie świat fauny wodno-lądowej z kulturą orientalną. Już niedługo będziecie mogli zobaczyć m.in. orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe, rekiny i płaszczki, które zamieszkają po sąsiedzku z dotychczasowymi mieszkańcami Zoo – słoniami indyjskimi i niedźwiedziami malajskimi.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - Zoo Łódź

Źródło zdjęcia: https://www.zoo.lodz.pl

Więcej informacji: www.zoo.lodz.pl


ZIELONO

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Jeśli zatęsknicie za naturą, od miejskiego zgiełku możecie uciec do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Znajduje się zaledwie pół godziny jazdy samochodem od centrum miasta. Jest najmniejszym parkiem krajobrazowym na terenie województwa łódzkiego, jednak tras rowerowych i spacerowych w nim nie brakuje. Jak można się domyślać jego nazwa pochodzi od ukształtowania terenu zróżnicowanego wzgórzami morenowymi, parowami, jarami i źródliskami dającymi początek rzekom Moszczenicy i Bzurze. 

  • Las Łagiewnicki

Na terenie Parku znajduje się kilka kompleksów leśnych, w tym lubiany przez łodzian Las Łagiewnicki. Rosną w nim rośliny będące pozostałością dawnej Puszczy Łódzkiej, która porastała niegdyś ten teren i mieszkają kumaki nizinne, które być może uda Wam się wypatrzyć. Spośród drzew wyłaniają się obiekty sakralne –  drewniana kapliczka św. Rocha i św. Antoniego, która jest jednocześnie najstarszym zachowanym  budynkiem w Łodzi. W jej wnętrzu znajduje się studnia z wodą źródlaną o uzdrawiających właściwościach. Nie pomylcie jej z Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego znajdującym się w zakolu ul. Okólnej. To duży barokowy kościół franciszkański, który zaprasza na koncerty muzyki organowej.

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich - spacer z dziećmi
Źródło zdjęcia: www.parkilodzkie.pl/pkwl

Więcej informacji: www.parkilodzkie.pl/pkwl


Ogród Botaniczny w Łodzi

Ogród Botaniczny w Łodzi jest jednym z największych w Polsce. Swym parkowo-leśnym charakterem stwarza estetyczną przestrzeń nasyconą zielenią roślinności rodzimej i pochodzącej z całego świata. Chcąc zwiedzić wszystkie jego 9 działów tematycznych, trzeba zarezerwować kilka godzin. Z imponujących zbiorów flory liczących 3 400 gatunków powstały ekspozycje arboretum, alpinarium, flory polskiej, roślin leczniczych i przemysłowych, roślin ozdobnych, zieleni parkowej, skansenu roślinnego, systematyki roślinnej oraz ogrodu japońskiego. O każdej porze roku Ogród jawi się w zupełnie innych szatach i w każdych wygląda spektakularnie. Prócz działalności związanej z ochroną przyrody Ogród angażuje się również w projekty edukacyjne kierowane do dzieci i młodzieży. Wasze pociechy mogą wziąć udział w interesującej lekcji ochrony środowiska, biologii lub geografii prowadzonej na terenie Ogrodu, lub w Palmiarni. 

Podziwiamy roślinność w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi
Źródło zdjęcia: www.botaniczny.lodz.pl

Więcej informacji: www.botaniczny.lodz.pl


Palmiarnia Ogrodu Botanicznego

Alternatywę dla miejskich parków stanowi, notabene położona w zabytkowym parku Źródliska, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego. Pełna egzotycznych roślin typowych dla lasów deszczowych i strefy podzwrotnikowej tworzy namiastkę prawdziwej dżungli w mieście. Dziś jest jedną z najnowocześniejszych palmiarni w Europie i pomyśleć, że jej powstanie było raczej przypadkowe i wiązało się z gromadzeniem roślin, które nie były już potrzebne łódzkim fabrykantom. Jej tropikalny klimat poczujecie dzięki kaktusom, sukulentom, paprociom, storczykom, drzewom cytrusowym i palmom kokosowym. Wiele okazów liczy ponad 130 lat. Wśród bujnej roślinności mieszkają zwierzęta – uwielbiane przez małych przyrodników karpie koi i żółwie, które możecie nakarmić specjalną karmą. Przez cały rok w Palmiarni odbywają się wystawy tematyczne, a podczas ferii zimowych warsztaty plastyczne dla dzieci.

Palmiarnia w Łodzi - warto odwiedzić z dziećmi

Więcej informacji: www.botaniczny.lodz.pl/palmiarnia


Łódź – miasto w centralnej Polsce. Ani największe, ani najmniejsze, za to wyraźnie zaakcentowane na turystycznej mapie Polski jako miejsce z licznymi, ciekawymi propozycjami na weekend lub dłuższy urlop z dziećmi.

Lokalne atrakcje turystyczne koncentrują się na kilku obszarach, zaspokajając tym samym potrzeby różnych grup wiekowych. Można tu miło spędzić czas, ciesząc się zarówno miejskimi wygodami, jak i zielenią parków. Łódź proponuje mnóstwo atrakcji, które nie są tylko wypełniaczem czasu, ale niosą fantastyczną przygodę, bawią, edukują, pozwalają doświadczać, odpoczywać i poznawać świat. Każdy, kto odwiedzi Łódź, zapamięta ją jako miasto kontrastów. Jest jednak duża szansa na to, że rodziny z dziećmi, takie jak Wasza zapiszą ją w pamięci jako miasto otwarte na dużych, ale przede wszystkim małych turystów, miasto, w którym nie sposób się nudzić.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi