Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym - atrakcje
Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym
„Powrót do Przyszłości” w reżyserii Roberta Zemeckisa wszedł na ekrany kin ponad 30 lat temu. I choć dziś już wiadomo, że filmowa przyszłość wygląda zupełnie inaczej od tej, która przydarzyła się nam w 1985 r., 1989 r. i 1990 r. (daty premiery poszczególnych części filmu), nikomu to nie przeszkadza.
Główny bohater wracał do niej trzykrotnie. Fani filmu odbyli tych podróży niezliczoną ilość. I co ciekawe, wciąż mają ochotę na „Powrót do Przyszłości”. Jednym z miłośników hollywoodzkiej produkcji jest też właściciel Dzielnicy Filmowej – tematycznego parku rozrywki, który powstał w Zalesiu Górnym pod Warszawą jako część większego kompleksu zwanego Planetą Zalesie.

Dzielnica filmowa – co to za miejsce?
Niecałe 25 km od centrum Warszawy, w miejscowości Zalesie Górne, wśród drzew Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zaparkowały samochody, wyrosły olbrzymie grzyby i powstało wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, tworząc miejsce o nazwie Dzielnica Filmowa.

To interesujący park tematyczny, który powstał z inspiracji filmowymi pojazdami. Szybko jednak okazało się, że roboty, sprzęt militarny, bajkowe postaci i atrakcje dla dzieci są dla niego świetnym uzupełnieniem.

Teren podzielono na kilka stref, w których – dla każdego coś miłego. Niezależnie od tego, czy jest wśród Was fan motoryzacji, znawca bajkowych bohaterów, miłośnik przyrody czy wielbiciel aktywnego wypoczynku na łonie natury, każdy znajdzie tu coś z ulubionej dziedziny i ciekawie spędzi czas.


Dzielnica Filmowa – ciekawa historia narodzin
Dla miłości człowiek potrafi zrobić wiele. Jest skłonny do poświęceń, heroicznych czynów i realizowania szalonych pomysłów. Miłość do filmowych samochodów może doprowadzić człowieka do jednego – zakupu upragnionego auta. I tak DeLorean – pojazd z „Powrotu do Przyszłości” dał początek Dzielnicy Filmowej. Jak się okazało, na jednym zakupie się nie skończyło. Wkrótce obok DeLoreana zaparkował ambulans, tak przeprojektowany, że nie powstydziliby się go sami „Pogromcy Duchów”. Motoryzacyjne trio dopełnił Batmobil – znak rozpoznawczy Batmana.
W niedługim czasie Dzielnica Filmowa zaczęła rozrastać się jak kobieca szafa z sukienkami, torebkami i butami, z tym że zamiast damskiej garderoby zaczęły ją wypełniać motoryzacyjne cuda znane zarówno ze srebrnego ekranu, jak i domowego szklanego okienka.


Straszne miłego początki. Witajcie „na Dzielni”
Dzielnica Filmowa wita wielkim niedźwiedziem, który niczym „Gruffalo” z bajki Julii Donaldson „Ma straszne kły i ostre pazury, ma zębiska i jest bury”. Jeśli nie chcecie wpaść w jego szpony, przemknijcie szybko. Być może zadowoli się gigantyczną mrówką. Za chwilę na łące wśród traw rozpoznacie znajome „twarze”.

Strefa motoryzacyjna
Główną część Dzielnicy Filmowej stanowi strefa motoryzacyjna, którą tworzą rekonstrukcje pojazdów znane z filmów, seriali i bajek. Jeśli chcecie zobaczyć, czym wozili się „Głupi i Głupszy” czy Ace Ventura, jak wygląda auto do walki z duchami słynnych „Ghostbusters” oraz jeep opatrzony logo z dinozaurem, który przemierzał knieje „Parku Jurajskiego” na wyspie Isla Nublar, to właśnie tutaj macie taką możliwość. Dzielnica Filmowa zgromadziła kilkadziesiąt znanych aut w jednym miejscu, a wśród nich same perełki.


Nie brakuje motoryzacyjnych klasyków i obiektów westchnień – samochodu z filmu „Mad Max”, aut z „Wyścigu Śmierci”, pojazdów najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości marki Aston Martin, a także mniej oczywistych, jak UFO, czy statek ze „Star Treka”.


Dzieci na pewno rozpoznają pojazd z „Harry’ego Pottera” - i bynajmniej nie chodzi o miotłę, lecz o słynnego latającego Forda w kolorze nieba. Maluchy z pewnością zachwycą się też Złomkiem i traktorkami krowami z animacji Pixar, furgonetką z kreskówki „Scooby-Doo”, karocą, którą Kopciuszek pojechał na bal, lokomotywą o imieniu Tomek z bajki „Tomek i Przyjaciele”, a także pojazdami należącymi do Boba Budowniczego, Królika Bugsa czy Flinstonów.



Część samochodów opatrzono tabliczkami, z informacją z jakiego filmu pochodzą i do kogo należały. Dzięki nim szybko rozwiejecie ewentualne wątpliwości. Możecie jednak zabawić się, w zgaduj-zgadula i spróbować rozpoznać poszczególne modele pojazdów.

Zabawa może być równie ciekawa, co same obiekty, do których możecie oczywiście wsiąść. To co? „Yabba Dabba Doo” i w drogę?
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Do większości aut można wejść i wyobrazić sobie szaloną przejażdżkę przez piaski pustyni np. pojazdem z „Mad Maxa, brawurowy pościg Mcqueenem albo niebezpieczną wyprawę na pokładzie jeepa w głąb „Jurassic Parku”. Wystarczy wsiąść i zakrzyknąć „Ruszamy w świat, wielka przygoda czeka!”, jak śpiewają „Tomek i Przyjaciele”, by spełniły się marzenia dzieci, ale i dorosłych.

Strefa robotów
W strefie robotów spotkacie RoboCop’a, Sonny’ego z filmu „Ja, robot” i bohaterów „Gwiezdnych Wojen”, których reprezentują droidy R2-D2 i C-3PO. Wcielenie zła jawi się pod postacią cybernetycznego zabójcy z filmów o „Terminatorze” znanego jako T-1000. I tylko tu, w Dzielnicy Filmowej możecie zrobić sobie z nim zdjęcie, mając pewność, że w trakcie nie zmieni stanu skupienia i nie przekształci się w coś lub kogoś innego.

Dobro przybiera natomiast postać „Hellboy’a” – filmowego pół demona, pół człowieka stworzonego, by czynić zło, a wychowanego dla czynienia dobra. Zwróćcie też uwagę na „Transformers”. Chociaż właściwie nie trzeba Wam tego mówić.
Trudno ich nie zauważyć. Dwa roboty – żółty i niebieski – największy robot w Polsce, dumnie reprezentują rasę pozaziemskich mechanicznych istot, które mogą transformować z pojazdów w roboty i na odwrót.
W sekcji tej spotkacie też bohaterów dziecięcych bajek, np. Rosie – Gosposię Jane i George’a z bajki „Jetsonowie” oraz uroczego robota Wally’ego – tytułową postać filmu „Gdzie jest Wally?”.

Strefa militarna
Jak by to było zasiąść za sterami małego samolotu albo posiedzieć na pokładzie wojskowego helikoptera? W strefie militarnej doświadczycie jednego i drugiego. Tę część parku rozrywki poświęcono wojskowości. Zobaczycie tu m.in.: pociski rakietowe, działka, motocykle.
Prócz możliwości obejrzenia rozmaitych wojskowych maszyn możecie wcielić się w żołnierzy, próbując pokonać tor przeszkód i wspiąć się na ściankę wspinaczkową.

Ścieżka edukacyjna
Ścieżka Discover zaprowadzi Was do świata fauny i flory. Podczas spaceru możecie poczuć się trochę jak Alicja w Krainie Czarów. Za Białym Królikiem biegać nie musicie.
Nie ma go tutaj, a jeśli był, pewnie dawno już pobiegł tam, dokąd się śpieszył. Zobaczycie natomiast kilkadziesiąt olbrzymich kapeluszników – grzybów, rzecz jasna. Są wśród nich te, które mogą wylądować na Waszym talerzu i te, których nie powinniście pod żadnym pozorem jadać.

Zza drzew wyłaniają się wielkie zwierzęta, m.in.: mamut, lew i smok. Nie musicie się ich jednak obawiać. To precyzyjnie wykonane rzeźby i piękny przykład metaloplastyki.


Na ścieżce spotkacie też ponadgabarytowego ślimaka, biedronkę, mrówkę, homara, konika polnego i mnóstwo żołędziowych ludzików. Gdy będziecie w towarzystwie tak wielkich przyrodniczych osobliwości, nie zdziwi Was pewnie sąsiedztwo dinozaurów.

Ich obecność może nieść ze sobą wrażenie zmiany planu filmowego na ten znany z produkcji Stevena Spielberga. Trudno się temu wrażeniu oprzeć, skoro to tu, to tam czają się prehistoryczne gady. Ciekawe, czy jadły już lunch, czy zamierzają właśnie polować? Jak myślicie?
Inne atrakcje
Dzielnica Filmowa to nie tylko gwiazdy z czerwonego dywanu, ikony motoryzacji i przyrodnicze osobliwości. To też bogactwo atrakcji przeznaczonych dla dzieci.
W specjalnie stworzonej sali zabaw na Wasze pociechy czeka kolorowy plac zabaw, który swym wyglądem kontynuuje motoryzacyjną opowieść zapoczątkowaną w strefie filmowych pojazdów.
Są też zjeżdżalnie, basen z kolorowymi kulkami, labirynt, wielkie klocki do budowania czego dusza zapragnie i tradycyjny plac zabaw z małpim gajem i konstrukcjami do wspinania.

Zakręconą zabawę oferują karuzele: Formuła 1 oraz ta w kształcie motyli i filiżanek. A jeśli frajdy będzie za mało, dobry humor dzieci wyskaczą w parku trampolin i na dmuchańcach, które zawsze cieszą się dużą popularnością.




Spędzając dzień w Dzielnicy Filmowej, zagracie też w minigolfa, chińczyka, kręgle, wielkie szachy plenerowe i zrobicie zdjęcia z ekipą żółtych kolesi zwanych „Minionkami”.
Dla głodnego coś smacznego
Duży teren, mnóstwo atrakcji i jeszcze więcej wrażeń. Tyle się dzieje, że trudno nie zgłodnieć. Na „małego głoda” wystarczą przekąski typu frytki czy zapiekanki, większy na pewno zaspokoicie w restauracji serwującej włoskie przysmaki, z pizzą i makaronami na czele.
Czy warto odwiedzić Dzielnicę Filmową z dziećmi?
Jako rodzina podróżująca z dziećmi po całej Polsce, zwykle lubimy wcześniej wiedzieć coś o miejscu, które planujemy odwiedzić. Ważne jest nie tylko to, dokąd jedziemy, ale czego możemy się spodziewać, by nie zmarnować ani czasu ani pieniędzy. Wiemy, że takich jak my jest wielu.

Według nas, a trochę znamy się na atrakcjach turystycznych dla dzieci, trudno szukać w Polsce podobnego parku.
Dzielnica Filmowa to unikalne przedsięwzięcie stworzone dla całej rodziny. W jednym miejscu zobaczycie kultowe pojazdy znane z kinowych hitów, które zabiorą Was, Rodziców w czasy młodości, a dzieciom pokażą, co kiedyś było na topie. I jak widać po zainteresowaniu ofertą parku, często nadal jest. Wspaniałe wehikuły czasu, współczesne auta i maszyny wojskowe wzbudzają ciekawość do tego stopnia, że nie tylko dzieci chcą posiedzieć za ich kierownicą.

W różnych częściach Polski możecie odwiedzać parki dinozaurów, aquaparki, galerie figur stalowych i wędrować po tematycznych ścieżkach przyrodniczych. W większości przypadków atrakcje te są jednak niezależne od siebie. W Dzielnicy Filmowej macie wszystkiego po trochu. Spotkać Transformersów, prehistoryczne jaszczury i olbrzymich rozmiarów owady, grzyby i ludziki żołędziowe odgrywające różne życiowe scenki - to nie lada gratka.

Różnorodna ekspozycja łączy rozrywkę z walorami edukacyjnymi. Dzieci nie tylko zrobią sobie zdjęcie z dinozaurami, ale poznają ich gatunki. Schowają się nie tylko w muchomorkowych chatkach, ale dowiedzą, jakie grzyby można spotkać w polskich lasach, i które z nich nadają się do jedzenia. To edukacja zupełnie inna niż ta ze szkolnej ławy. W łatwej do przyswojenia formie, w naturalnym otoczeniu, na terenie porośniętym trawą, wśród drzew, pod niebem.
Poza tym w lecie wyszalejecie się tu z dzieciakami na tradycyjnym placu zabaw i w sali zabaw. A gdy tylko zgłodniejecie, możecie przekąsić coś w lokalnych punktach gastronomicznych i po krótkiej przerwie wrócić do zabawy.
Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy Dzielnicę Filmową warto odwiedzić z dziećmi, wzięlibyśmy pod uwagę również atrakcyjne położenie tego parku rozrywki.

Jeśli mieszkacie w Warszawie, do Dzielnicy macie przysłowiowy rzut beretem. Dookoła są lasy, po których można spacerować i Zimne Doły, miejsce wprost wymarzone na rodzinny biwak. Atrakcji jest tu jednak znacznie więcej. W pobliżu znajduje się park linowy oraz miejskie kąpielisko z możliwością plażowania i wypożyczenia sprzętów wodnych.
Jeśli tylko macie czas i ochotę, Dzielnica Filmowa zaprasza w weekendy. Sezon zaczyna się w kwietniu i trwa do końca czerwca, a maluszki, które nie ukończyły 12 miesięcy, mogą korzystać z atrakcji zupełnie za darmo.
Więcej informacji: www.dzielnicafilmowa.pl
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl