Kołobrzeg - atrakcje dla dzieci

Dzieciochatki polecają Kołobrzeg

Kołobrzeg to jedna z najpiękniejszych miejscowości uzdrowiskowych nad Bałtykiem. Szerokie piaszczyste plaże, dostęp do morza i rzeki, sąsiedztwo terenów leśnych i bogata oferta turystyczna sprawiają, że miejscowość chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi.

Kołobrzeg dynamicznie się rozwija. Obok miejsc o historycznym znaczeniu powstają tu atrakcje, dzięki którym nikt nie może narzekać na nudę. Niezależnie od tego, czy przyjedziecie tu latem, czy po sezonie, propozycji na ciekawe spędzenie czasu z dziećmi Wam nie zabraknie.

 

Spacerkiem przez Kołobrzeg

Kołobrzeska Nowa Starówka (powstała na miejscu poprzedniej Starówki) zachowała swój średniowieczny układ. Na prostokątnej płycie rynku wznosi się ratusz przypominający średniowieczny zamek. Tuż za nim znajduje się kolumna zwana kolumną Adebara.

Zwiedzamy z dziećmi Ratusz w Kołobrzegu

Historia głosi, iż ród Adebarów rywalizował z rodem Schliffenów o wpływy w mieście i urząd burmistrza, który członkowie tej rodziny od lat piastowali. Kiedy Adebar został przewodniczącym kolegium mieszczańskiego, jeszcze bardziej zintensyfikował swoje starania o burmistrzowski fotel. Posuwał się do nieetycznych zachowań, poza tym wielu rajcom miejskim uprzykrzył życie, wodząc ich żony na pokuszenie. Za swe niecne uczynki został sądownie skazany na karę śmierci poprzez ścięcie głowy toporem. (drastyczne elementy możecie złagodzić, mówiąc, że po prostu Adebara postanowiono ukarać). Wyrok wykonano na tyłach ratusza miejskiego właśnie przy kolumnie, która nosi imię straceńca. Na pamiątkę tego wydarzenia kolumnę ozdobiono wizerunkiem głowy Adebara. Legenda mówi, że każdy, kto go pogłaska, wróci do Kołobrzegu i będzie szczęśliwy. Powiedzcie o tym dzieciom. Kiedy zobaczą tutejsze atrakcje z pewnością będą chciały pogłaskać Adebara.

Oglądamy z dziećmi kamienną głowę Adebara

Uliczki biegnące od rynku oplata ciasna zabudowa kamienic. Na jednej z nich, ul. Dubois zwanej Złotą Uliczką zobaczycie ciąg współczesnych zabudowań będących możliwie wierną rekonstrukcją staromiejskiej architektury. Tu też możecie zrobić przystanek i zjeść coś smacznego w jednej z kawiarń lub restauracji.

Kamienice w Kołobrzegu
Oglądamy z dziećmi kołobrzeskie kamienice

Spacerując po Kołobrzegu, zobaczycie wiele budynków naznaczonych historią, dawne fortyfikacje z czasów, kiedy Kołobrzeg był miastem - twierdzą, świetnie zachowaną basztę lontową i ruiny baszty więziennej, a także kilka ciekawych pomników. W okolicy Plaży Centralnej wznosi się modernistyczny pomnik Zaślubin Polski z Morzem, który przedstawia żołnierzy niosących flagę. Powiedzcie dzieciom, żeby pomyślały życzenie, a następnie przeszły przez "okno" z jednej strony pomnika na drugą. Według lokalnych wierzeń życzenie się spełni.

Kołobrzeg - pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Innym ciekawym pomnikiem o martyrologicznej wymowie, na który możecie zwrócić dzieciom uwagę, jest pomnik Sanitariuszki, który stoi u zbiegu ulic Norwida i Sikorskiego. Przedstawia sanitariuszkę podtrzymującą rannego żołnierza. Nie byłoby w nim nic niezwykłego, gdyby nie fakt, iż postać kobiety miała swój prawdziwy odpowiednik. To Ewelina Nowak, dziewczyna, która ratując w czasie wojny młodego żołnierza, sama straciła życie. Heroiczny czyn upamiętniono pomnikiem. Ciekawostką jest to, że pomnik został tak zaprojektowany, by twarzy tej bohaterskiej dziewczyny nigdy nie pogłaskały promienie słońca. Jeśli czas Wam pozwoli, przyjdźcie pod pomnik kilka razy w ciągu dnia, by dzieci mogły się przekonać, że to prawda.

Będąc w okolicy rynku trudno nie zauważyć czerwonej konkatedry, na którą możecie się wspiąć, by pokazać dzieciom miasto z tarasu widokowego na kościelnej wieży. Warto na chwilę zatrzymać się również pod budynkiem dawnej Akademii Rycerskiej i łaźni miejskiej w kształcie barbakanu, która funkcjonowała tu jeszcze w latach 70 XX w. Dziś swoją siedzibę ma tu Szkoła Muzyczna I Stopnia. Zamiast plusku wody słychać tu wiolonczelę, kontrabas, klarnet, fortepian i wiele innych instrumentów.

Na deser Waszej rodzinnej wyprawy zostawcie budynek Poczty Polskiej. Neogotycki gmach z charakterystycznej czerwonej cegły wznosi się przy ul. Armii Krajowej. Co w nim wyjątkowego? Niezwykłym elementem architektonicznym, który przyciąga turystów w to miejsce, są krasnale, które według miejskiej legendy przynoszą szczęście. Dzieci na pewno od razu skierują wzrok ku górze, próbując odnaleźć małego skrzata o magicznych mocach.

 

Summer Car

Zwiedzanie w eko stylu 

Dla pieszej wędrówki po mieście istnieje alternatywa. Jeśli nie macie ochoty na spacer, ale chcielibyście dowiedzieć się czegoś na temat Kołobrzegu skorzystajcie z oferty Summer Car. To przyjazne dla środowiska, ekologiczne pojazdy zasilane elektrycznie. Poruszają się niemal bezszelestnie, dzięki czemu żaden fragment opowieści przewodnika Wam nie umknie. Do wyboru macie kilka tras. Przewodnik - lektor w wersji audio opowie Wam o mieście, pokaże najciekawsze miejsca i atrakcje. Wycieczkę możecie odbyć w pojeździe nowoczesnym lub w wersji retro. Bez konieczności chodzenia, odcisków na stopach i większego wysiłku odkryjecie uroki nadmorskiego kurortu. Taka przejażdżka to wygoda dla rodziców i wielka frajda dla dzieci.

Więcej informacji: Summer Car

 

Porty w Kołobrzegu i rejsy statkiem

Okno na świat

Wejście do Portu w Kołobrzegu

  • Port pasażerski i rejsy statkiem

Wizyty w kołobrzeskim porcie nie da się uniknąć. Czy pójdziecie pospacerować po molo, zechcecie wspiąć się na latarnię morską, poznać mieszkańców podziemnego miasta, czy popłynąć w rejs statkiem, traficie do portu. Tu naprawdę sporo się dzieje.

Przy ul. Towarowej, gdzie rzeka Parsęta wpada do Bałtyku, znajduje się port pasażerski najliczniej odwiedzany przez turystów. Stąd też wypłyniecie w rejs statkiem.

  • Rejsy statkami po morzu i na Bornholm

Morskie podróże małe i duże 

Jeśli chcecie zabrać dzieci w rejs statkiem, to właśnie tu wypatrujcie statków wycieczkowych - Vikinga, Pirata i Santa Marii stylizowanej na XV-wieczny statek Krzysztofa Kolumba oraz Moniki III, która zabierze Was na wycieczkę po morzu, jak i na połów ryb. W porcie stacjonuje również najprawdziwszy statek torpedowy. Wycofany ze służby wojskowej pełni rolę muzeum. W czasie rejsu po morzu załoga opowie Wam, jak statek radził sobie w warunkach bojowych, pokaże mostek i kajuty. Dzieci będą mogły nawet "postrzelać" z działa. Rejs wojennym torpedowcem to niecodzienna, żywa lekcja historii i rozrywka w jednym.

Podziwiamy z dziećmi statki w Kołobrzegu

Jeśli mielibyście ochotę popłynąć gdzieś dalej, za cel Waszej morskiej wyprawy obierzcie Bornholm. Jeżeli nie macie choroby morskiej i lubicie delikatnie się bujać, na pokładzie jednostki o nazwie Jantar, w ciągu 4,5 h zawiniecie do duńskiego portu Nexo.

Bornholm to niezwykle atrakcyjna przyrodniczo wyspa, która zachęca do zwiedzania również na rowerze. Pan Maluśkiewicz jeździł na rowerze po wielorybie, Wy możecie po Bornholmie. Jednoślady można bezpiecznie przewieźć na promie. Wyspa jest piękna. Urzeka widokiem skalistych wybrzeży, wiatraków, charakterystycznych rotundowych kościołów, malowniczo położonych ruin zamku Hammershus. Mnóstwo tu barów, restauracji i kawiarni, w których możecie skosztować lokalnych specjałów na czele z wędzonym śledziem.

Jeśli zechcecie spędzić tu więcej niż jeden dzień, ze znalezieniem noclegu nie będziecie mieć problemu. Bornholm dysponuje sporą bazą noclegową. Z wizytą do sąsiadów możecie jednak wpadać przez cały rok. Jantar oferuje całoroczną obsługę rejsów międzynarodowych.

Torpedowiec wojenny zabierze Was w rejs w miesiącach od maja do września. Statki wycieczkowe Viking, Pirat, Santa Maria i Monika III wypływają w rejsy przez cały rok. W sezonie letnim pływają aż do zachodu słońca. Patrzeć jak złota kula słońca nurkuje w morskiej toni, a niebo żarzy się płomienną pomarańczą to jeden z najpiękniejszych widoków. Nie tylko zakochani go uwielbiają. Wam też się spodoba.

Więcej informacji: Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg, Bornholm - rejsy na wyspę, Pirat - Kołobrzeg rejsy wycieczkowe, Żegluga Pasażerska Kołobrzeg

Port morski w Kołobrzegu pełni też funkcje: handlową, rybacką i jachtową. Po sąsiedzku z portem pasażerskim znajduje się również port wojenny.

  • Port handlowy

Największe statki, które zawijają do Kołobrzegu, zobaczycie w porcie handlowym przy ul. Portowej. Dźwigi, stanowiska przeładunkowe i przede wszystkim gigantycznych rozmiarów transportowce sięgające nawet 100 m długości zrobią na dzieciach niemałe wrażenie.

Port handlowy w Kołobrzegu
Kołobrzeg - port handlowy
Źródło zdjęć: www.zpm.portkolobrzeg.pl
  • Port rybacki

Port rybacki znajduje się przy ul. Szyprów i jest największym tego typu portem na polskim wybrzeżu Bałtyku. Cumują w nim kutry i łodzie rybackie, które dostarczają świeże ryby. Możecie je tu kupić prosto od rybaków.

  • Port jachtowy - Marina Solna

Od lat polscy żeglarze zazdrościli Duńczykom, Szwedom i Niemcom ich portów. Teraz nie muszą, bo Kołobrzeg ma swój własny port jachtowy. Zlokalizowana przy ul. Warzelniczej Marina Solna to nowoczesna, w pełni wyposażona przystań jachtowa, która umożliwia wodowanie, tankowanie, mycie i serwisowanie jachtów.

Łopoczą tu białe żagle, słychać warkot silników i chyba wszystkie języki świata. W marinie cumują jachty różnych narodowości. Możecie zorganizować zabawę z dziećmi w rozpoznawanie bander i flag, a później zjeść coś pysznego w kawiarni na tarasie, z którego możecie obserwować życie wodniaków. Na terenie mariny znajduje się również plac zabaw dla dzieci, koło widokowe o średnicy 30 m oraz Reduta Morast - jedna z fortyfikacji Twierdzy Kołobrzeg. Latem możecie tu wziąć udział w licznych eventach organizowanych w plenerze.

Kołobrzeska Marina - atrakcje dla dzieci

  • Port wojenny

W basenie portu wojennego przy ul. Towarowej cumują mniejsze jednostki należące do marynarki wojennej. W czasie świąt państwowych niektóre z nich udostępniane są zwiedzającym.

Więcej informacji: Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg, Marina Solna Kołobrzeg

 

Latarnia morska i Kawiarnia Eleven Club

Z lotu ptaka 

Ile razy można oglądać morze z lotu ptaka? Tyle, ile to możliwe, a w Kołobrzegu okazji nie brakuje. W miejscu, gdzie Parsęta wpada w objęcia morza, wznosi się ona, cała na czerwono - latarnia morska zbudowana w miejscu dawnego fortu Ujście. Konstrukcja wspina się ku niebu na 26 m, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Warto zachęcić dzieci do wspięcia się po krętych metalowych schodach. Kołobrzeg z tej perspektywy prezentuje się wspaniale.

Wycieczka z dziećmi na latarnię morską w Kołobrzegu
Wczasy nad morzem - plaża i latarnia morska w Kołobrzegu

Więcej informacji: Latarnia w Kołobrzegu

W Kołobrzegu znajduje się jeszcze jeden punkt widokowy. Zupełnie wyjątkowy. Tym razem nie musicie się na niego wspinać. Wyręczy Was winda. Na 11 piętrze Hotelu Arka Medical Spa znajduje się kawiarnia panoramiczna Eleven Club. Prawdopodobnie nigdy nie byliście w takim miejscu i długo jeszcze pewnie nie będziecie. Nie ważne, przy którym stoliku usiądziecie, by zjeść pyszny deser lodowy lub szarlotkę. Dzięki podłodze, która obraca się wokół własnej osi (Tak! Podłoga się obraca!) widok za oknem będzie się powoli przesuwał, a Wy, nie ruszając się z miejsca, zobaczycie morze, bujne korony drzew, dachy budynków, przejeżdżające samochody i ludzi tak małych, jak mrówki. To jedyna taka kawiarnia w Polsce. Kiedy wasze dzieci o niej usłyszą, z pewnością nabiorą apetytu na piękne widoki.

 

Molo i falochron wschodni

Dwa mola 

Spacer po molo zawsze jest dla dzieci atrakcją, niezależnie czy miały już kiedyś okazję stąpać po długim drewnianym pomoście, czy nie. Po modernizacji sprzed kilku lat kołobrzeskie molo prezentuje się wspaniale. Jednak jeszcze lepiej niż za dnia wygląda ono wieczorem. Kiedy słońce ułoży się do snu, na molo rozgrywa się spektakl świateł. Zmieniająca kolory iluminacja pięknie podkreśla sylwetkę ponad 200-metrowego pomostu i nie ma chyba osoby, która nie nabrałaby wtedy ochoty na spacer po nim. Migające światła to również okazja do zabawy z dziećmi. Kto zgadnie jaki kolor będzie następny?

Plaża i molo w Kołobrzegu - atrakcje dla dzieci

Alternatywę dla molo stanowi falochron wschodni dostosowany do ruchu turystycznego, który znajduje się w porcie, tuż obok latarni morskiej (zobaczycie go w ciągu dnia z molo). Tu też Wasze pociechy będą miały okazję spojrzeć na miasto z perspektywy wody i nawdychać się morskiego aerozolu zasobnego w jod, który jak wiadomo, usprawnia pracę tarczycy.

 

Plaża i łakocie dla brzuszka

Pomiędzy falochronem wschodnim a molo rozciąga się Plaża Centralna - miejsce wypoczynku, zabawy i przyjemności dla podniebienia. To jedna z najszerszych plaż w mieście sięgająca nawet 100 m szerokości. Rozmiary niech Was jednak nie zwiodą. Latem jest tu tłoczno. Ścisk rekompensuje jednak rewelacyjne zaopatrzenie plaży oraz atrakcje znajdujące się w jej pobliżu. Na miejscu są toalety, przebieralnie, kosze na śmieci i zaplecze sanitarne, można wypożyczyć leżaki i sprzęt wodny. Nie brakuje również rozrywki dla najmłodszych.

Dzieciom, które nie mają ochoty na kąpiel w morzu czy budowanie babek z piasku czas urozmaicą Dmuchane zamki, trampoliny, zjeżdżalnie. Wypoczywając tu możecie być spokojni o Wasze pociechy, gdyż nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy.

Apetyt mniejszy i większy zaspokoicie w pobliskich kawiarniach, restauracjach i barach. Najbliższe znajdują się wzdłuż Bulwaru Szymańskiego biegnącego równolegle do plaży, który funkcjonuje jako nadmorska promenada, przy ul. Towarowej w okolicy Parsęty oraz przy ul. Rodziewiczówny oddzielonej od plaży nadmorskim pasem zieleni obejmującym Park Stefana Żeromskiego.

Kołobrzeg - widok na molo i plażę z latarni

 

Ukryta Kraina

I Ty możesz zostać czarodziejem 

Dzieci mają wiele marzeń. Każde jednak pewnie choć raz pomyślało o umiejętności latania, znikania i czarowania. Od spełniania marzeń jest złota rybka, a tej w Kołobrzegu niestety dawno nie widziano. W mieście powstało jednak pewne miejsce, w którym jedno z dziecięcych pragnień uda się urzeczywistnić.

Mowa o Ukrytej Krainie, która przeniesie Wasze dzieci w świat fantazji. Uczestnicy zabawy otrzymują tu różdżkę mocy. Wystarczy, że powiedzą magiczne zaklęcie (każde dziecko wie, jak ono brzmi), a mieszkańcy Ukrytej Krainy ożywają i wchodzą w interakcję, chmury zmieniają kolor, a tajemne przejścia stają otworem. Zaczarowany świat Ukrytej Krainy to kolorowa przestrzeń pełna niespodzianek i niesamowitych stworzeń. Mieszkają tu miniaturowe króliki, prehistoryczne wodne smoki i krokodyl z bolącym zębem. Ukryta Kraina to wyjątkowa atrakcja dla dzieci, idealna na pochmurne popołudnie.

Zwiedzamy z dziećmi Ukrytą Krainę
Atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu - Ukryta Kraina
Ukryta Kraina w Kołobrzegu

Więcej informacji: Ukryta Kraina

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW NAD MORZEM: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum 6D - Maszoperia

Wielowymiarowy świat rybaków 

Tradycje rybackie pielęgnuje wiele nadbałtyckich miast. Pamięć i szacunek do pracy rybaków zostały uhonorowane również w Kołobrzegu. O maszopach, którzy tu niegdyś żyli i pracowali dowiecie się podczas wizyty w Muzeum 6D - Maszoperia. Zanim skreślicie je, myśląc, że jest kolejnym muzeum rybołówstwa jakich sporo na polskim wybrzeżu Bałtyku, wiedzcie, że to miejsce niezwykłe. Wasze dzieci dowiedzą się tu, jak wyglądała praca rybaków i poznają typową rybacką terminologię, z definicją słów maszoperia, checza i szyper na czele.

Aby obejrzeć ekspozycję trzeba włożyć na nos okulary 3D. Jak w kinie, z tą różnicą, że wszystko, co zobaczycie, będziecie mogli dotknąć. Wrażenia potęgują efekty specjalne - zapach unoszący się w powietrzu, mgła, wiatr czy bańki mydlane. Wizyta w Muzeum 6D - Maszoperia gwarantuje naukę poprzez zabawę, dużo śmiechu, radości i niezapomnianych wrażeń.

Atrakcje dla dzieci - Maszoperia w Kołobrzegu
Kołobrzeg - zwiedzamy Muzeum 6D z dziećmi
Muzeum 6D - Maszoperia w Kołobrzegu

Źródło zdjęć: www.muzeum6d.pl

Więcej informacji: Muzeum 6D - Maszoperia

 

Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu

Tak jak góry "łoscypkomi i kwośnico stojo", tak nadmorskie kurorty bursztynem w słońcu pobłyskują. Nie dajcie się jednak zwieść ulicznym handlarzom. Część z nich oferuje pamiątki, które udają oryginał w cenie, która jest jak najbardziej serio. Szkoda byłoby przepłacać za imitację, skoro niedaleko kołobrzeskiej Latarni Morskiej – w Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu możecie obejrzeć i kupić wyroby ręcznie wykonane z prawdziwego bursztynu

Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu to niezwykłe miejsce, które wprowadzi Was w świat bursztynu, zapoznając z jego historią, jubilerską tradycją obróbki tego złotego kruszcu i swoimi pomysłami na łączenie go ze srebrem. W gablotach ekspozycyjnych Muzeum zobaczycie korale, naszyjniki, broszki, pierścionki, a także różańce, krzyże, figurki zwierząt i aniołów, lampy, świeczniki, drzewka szczęścia oraz niezwykle cenną kolekcję inkluzji z owadami.

Zainteresowani tym, jak powstają bursztynowe cuda, możecie przyjść na pokaz szlifierski, który poszerzy Waszą wiedzę i dostarczy mnóstwo frajdy.

Bursztynowe pamiątki kupicie natomiast w sklepie firmowym Manufaktury Bursztynu. 

Ciekawe atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu - Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu - Manufaktura Bursztynu - warto zwiedzić
Rodzinna wycieczka do Manufaktury Bursztynu w Kołobrzegu
Kołobrzeg - warsztaty w Muzeum Bursztynu

Adres Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu: ul. Obrońców Westerplatte 18A/U4 78-100 Kołobrzeg, nr tel. 535 625 099

Więcej informacji:
Muzeum Bursztynu-Manufaktura Bursztynu

 

Miasto Myszy

Pigmeje w kosmosie 

Alicja w Krainie Czarów wpadła do króliczej nory. Wasze dzieci mogą natomiast sprawdzić, co kryje się w mysiej norce. Jakiś czas temu myszki szukały miejsca, w którym mogłyby zamieszkać. Idealne wydały im się podziemia dawnego Kapitanatu Portu Morskiego w kołobrzeskim porcie morskim. Tu postanowiły utworzyć Miasto Myszy. W salach zaaranżowanych na wakacje, zimę, tropiki, kosmos i miasto mieszka im się całkiem wygodnie. Mała mysia architektura stwarza im dogodne warunki do życia, a zwiedzający, którzy wpadają w odwiedziny, dotrzymują towarzystwa.

Dzieci będą miały tu okazję przekonać się, jak wyglądają wakacje w mysim stylu, poznają myszki, które nie dostały urlopu i zostały w mieście oraz takie, które wbrew powiedzeniu "sky is the limit" poleciały w kosmos. Poznają mysie zwyczaje i upodobania kulinarne. Białe, brązowe, łaciate, zupełnie łyse, z fryzurą afro na całym ciele i miniaturowe myszki pigmejskie - wszystkie wyglądają niezwykle sympatycznie. Jeśli Wasze dzieci kochają zwierzęta, wizyta w Mieście Myszy sprawi im wiele radości.

Kołobrzeg - Miasto Myszy
Interesująca atrakcje dla dzieci w Kołobrzegu - Miasto Myszy
Wycieczka do Miasta Myszy w Kołobrzegu

Więcej informacji: Miasto Myszy

 

Muzeum figur Woskowych

Selfie z gwiazdą 

Jak to jest porozmawiać z Markiem Zuckerbergiem, u boku Jacka Sparowa zajrzeć do skrzyni umarlaka, zobaczyć światowych przywódców w jednym miejscu i zrobić sobie selfie z gwiazdami czerwonego z dywanu? Wspaniale. Niesamowicie. Niecodziennie. Odwiedźcie Muzeum Figur Woskowych, a pozytywne emocje udzielą się całej Waszej rodzinie. Na chwilę wejdziecie do świata show-biznesu, przejdziecie po czerwonym dywanie i poczujecie jak w Hollywood.

Dzieci spotkają tu postaci z ulubionych bajek i bohaterów, którzy są dla nich wzorem do naśladowania. Naturalnych rozmiarów woskowe postaci wyglądają niemal jak prawdziwe. Można ich dotykać i robić im zdjęcia. Plejada gwiazd kina, przedstawiciele elit, ludzie z pierwszych stron gazet czekają na Was w Kołobrzegu. W progu przywitają Was statuetki Oscara, które sprawią, że już na wejściu poczujecie się jak goście festiwalu filmowego. Pomyślcie tylko, jakie zdjęcia przywieziecie z tej wizyty.

Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu

Więcej informacji: Muzeum Figur Woskowych

 

Muzeum Oręża Polskiego

Militarny Kołobrzeg

Plastikowe czołgi, samoloty i okręty torpedowe, którymi bawią się mali chłopcy to nie to samo, co prawdziwe sprzęty militarne. W Muzeum Oręża Polskiego dzieci zobaczą prawdziwy niemiecki czołg z czasów II Wojny Światowej, samolot szkolno-treningowy "Iskra", przeciwlotniczą i przeciwpancerną artylerię, wyrzutnie rakiet, wojskowe uzbrojenie, takie, jak granaty, pociski czy pistolet maszynowy “Błyskawica", który służył warszawskim powstańcom. Ekspozycja przedstawia również umundurowanie żołnierzy polskich. Niektóre elementy takie, jak hełmy czy berety dzieci mogą tu nawet przymierzyć.

Wagon Sybiraków w Muzeum Oręża Polskiego

W czasie wizyty w Muzeum Oręża Polskiego dotkniecie historii. Dzieci poznają czasy, w których ich przodkowie wykazywali się męstwem i odwagą, walcząc za ukochaną ojczyznę.

Kołobrzeg - Muzeum Oręża Polskiego
Zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego
Zwiedzamy Muzeum Oręża Polskiego z dziećmi

Więcej informacji: Muzeum Oręża Polskiego

 

Aktywność na świeżym powietrzu

Zwiedziliście już miasto, kąpieli słonecznych i morskich Wam dosyć, a Wasze dzieci nadal rozpiera energia? Pobyt w Kołobrzegu wykorzystajcie na aktywność ruchową. Okazji do ćwiczeń i odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody tu nie zabrakuje.

  • Skateparki

Macie w domu zapalonego rolkarza? Wasze dziecko nie rozstaje się z deskorolką? W tutejszych skateparkach (przy ul. Żółkiewskiego i Śliwińskiego) młody sportowiec będzie mógł wprawiać się w jeździe po rampie, grinboxach i rurkach.

  • Park linowy

W parku linowym przy ul. Solnej dzieci zmierzą się z przeszkodami na trzech trasach o różnym stopniu skomplikowania. Konstrukcje zostały zaprojektowane tak, by sprawić uczestnikom zabawy maksimum radości, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo oraz opiekę instruktorów. Fantastyczna zabawa wśród drzew gwarantowana.

Aktywny wypoczynek nad morzem - park linowy w Kołobrzegu

  • Trasy rowerowa

Wycieczka rowerowa w malowniczych okolicznościach przyrody? To dobry sposób na rodzinny wypoczynek. Nie wzięliście rowerów? Spokojnie. W Kołobrzegu nie brakuje miejsc, w których można je wypożyczyć. Co roku w gminie Kołobrzeg przybywa ścieżek dla cyklistów. Możecie zabrać dzieci na wycieczkę do Budzistowa (2,25 km), Grzybowa (6 km), Ustronia Morskiego (11 km), Dźwirzyna (11 km), pojechać Szlakiem Bocianich Gniazd (24 km), Szlakiem Ku Słońcu (33 km), Międzynarodowym Szlakiem Nadmorskim R-10 (27 km) lub dookoła jeziora Resko Przymorskie (55 km).

Więcej informacji: Gmina Kołobrzeg

Alternatywą dla tras rowerowych są piesze szlaki turystyczne - Szlak Solny, Szlak Czerwony oraz Szlak Zielony, które łączą w sobie elementy zwiedzania miasta z wypoczynkiem na łonie natury. Spacer jednym z tych szlaków to propozycja, z której warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy nie mieliście okazji jeszcze poznać Kołobrzegu.

  • Parki i aleja miłości (kołobrzeskie parki i bindaż)

Kołobrzeg zachęca również do relaksu w tutejszych parkach. W Parku im. Stefana Żeromskiego, który oddziela plażę od miasta, możecie pospacerować, pojeździć na rowerze lub zadbać o formę na sprzętach do ćwiczeń ustawionych na ścieżce zdrowia. Rodzinny chillout możecie sobie zorganizować również w kilku innych parkach - Parku im. Henryka Dąbrowskiego z pięknym stawem, Parku Alexandra Fredry, gdzie co roku odbywają się koncerty i na Placu 18 Marca, w którym przyjemnie szemrze woda w fontannie przypominającej dmuchawiec. Wizytę w tym parku możecie jednak odłożyć na wieczór. Gdy się ściemni, fontanna zaczyna mienić się kolorami.

Spacer z dziećmi po parku w Kołobrzegu

Wartym uwagi jest jeszcze jeden element zielonej architektury miasta - bindaż. To tunel utworzony z koron grabów wpadających sobie w objęcia nad metalową konstrukcją. Znajduje się przy ul. Towarowej. Latem bindaż daje przyjemny chłód i cień, od jesiennych liści wygląda jak złota kopuła, a zimą przez metalową konstrukcję i ogołocone z liści gałęzie do środka zagląda niebo. Wiosną natomiast budząca się do życia przyroda znów otula konstrukcję listkami, tworząc zielone sklepienie. Bindaż robi wrażenie o każdej porze roku, nie tylko na turystach. Ze względu na swój niepowtarzalny urok chętnie przechadzają się pod nim zakochani, stąd mówi się o nim aleja miłości. To świetne miejsce na rodzinną fotografię. Bindaż jest piękny, poza tym, jako element architektury parków jest dziś rzadkością.

Zabytkowy bindaż
Podziwiamy z dziećmi kołobrzeski bindaż

 

Miasteczko rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie k. Kołobrzegu

Biała twarz na Dzikim Zachodzie 

Zanim na Dzikim Zachodzie pojawił się biały człowiek, Indianie, rdzenni mieszkańcy Ameryki żyli tu w rytmie natury. Dbając o przyrodę, czerpali z niej to, co najlepsze. Wraz z przybyciem facetów w kapeluszach, skórzanych kowbojkach i z rewolwerami w kaburach zaczął się prawdziwy western. Każdego dnia na Dzikim Zachodzie w Zieleniewie (tak, Dziki Zachód znajduje się w Polsce w okolicy Kołobrzegu, gdybyście mieli wątpliwości) w powietrzu unosi się kurz wzniecany końskimi kopytami, a odgłosy "pif, paf" przeplatają się z okrzykiem "uwaga to napad" dobiegającym z wnętrza banku. Sprytnych rzezimieszków wielokrotnie próbował poskromić tutejszy burmistrz, ale jak widać, nie bardzo sobie radzi, bo do napadów na bank dochodzi tu codziennie.

Witajcie w świecie Indian i kowbojów. Całą Waszą rodzinę czeka tu niesamowita przygoda.

W miasteczku Dodge City spotkacie prawdziwych kowbojów, będziecie świadkami wspomnianego napadu na bank, zobaczycie pokazy kaskaderskie i nauczycie się rzucać lassem. Jeśli nadmiar wrażeń zmęczy Wasze pociechy, w saloonie przy dźwiękach muzyki country możecie trochę odpocząć.

Dziki Zachód Kołobrzeg

Źródło zdjęcia: www.dzikizachod.com.pl

W wiosce indiańskiej, w której biały człowiek na szczęście nie zdołał zaprowadzić swojego porządku, jest znacznie spokojniej. Spotkacie tu Indian ubranych w tradycyjne stroje, którzy opowiedzą o swoich zwyczajach, zaprezentują swoje tańce i nauczą Was strzelania z łuku. W ognisku rozpalonym w wigwamie możecie natomiast upiec kiełbaski i ziemniaki. Uprzedźcie jednak dzieci, że ognisk nie pali się w namiotach. Wyjątek stanowią indiańskie wigwamy z otworem dymnym na szczycie konstrukcji.

Wioska indiańska - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.dzikizachod.com.pl

W Dodge City jest również Mini Zoo. Mieszkają w nim zwierzęta, które pewnie nigdy nie spotkałyby się w naturalnych warunkach. Towarzystwo Indian tak bardzo im jednak odpowiada, że ani myślą o przeprowadzce. W zgodzie żyją tu strusie afrykańskie, świnki wietnamskie oraz szkockie byczki. Są nie tak bardzo uparte osiołki, jelonek Bambi i lamy, które uwaga ... lubią pluć na odległość. Jeśli dzieci zechcą, mogą dosiąść konia lub kucyka. Konno możecie wyjechać również poza teren Dzikiego Zachodu. W miasteczku działa szkółka jeździecka, która organizuje przejażdżki w okolicach Kołobrzegu. Nie ważne, czy mieliście wcześniej do czynienia z końmi, czy nie, tutaj nawiążecie z nimi wspólny język.

Odwiedzamy z dziećmi Mini Zoo w miasteczku Dodge City
Źródło zdjęcia: www.dzikizachod.com.pl

Prócz rozrywki w klimacie westernu czekają tu na Was atrakcje typowe dla wesołych miasteczek. Do dyspozycji maluszków jest plac zabaw, a dla starszaków - karuzela w stylu kowbojskim. Dzieci mogą "porozbijać" się w samochodach na autodromie i poprowadzić sprzęt rolniczy. Mało tego, nawet na wielbłądzie mogą pojeździć.

Podróżowanie po Dzikim Zachodzie to wspaniała okazja dla Waszych dzieci, by poznać życie kowbojów i Indian, spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie zwierząt i skorzystać z atrakcji, które dają radość i gwarantują po prostu dobrą zabawę. Z pewnością bardzo im się tu spodoba. Jeśli nie będą chciały wracać do domu, możecie wystawić za nimi list gończy opatrzony ich zdjęciem. W końcu na pewno uda Wam się je znaleźć pośród licznych atrakcji.

Maluchy, które nie ukończyły 3 roku życia, mogą bawić się na Dzikim Zachodzie za darmo. Wszyscy inni muszą kupić bilet, który jednak upoważnia do korzystania ze wszystkich atrakcji, dopóki sił starczy, a słońce nie zniknie za widnokręgiem.

Więcej informacji: Miasteczko rozrywki Dziki Zachód

 

Pomerania Fun Park w Dygowie k. Kołobrzegu

Czas na zabawę 

Reklamuje się jako największy rodzinny park rozrywki w zachodniej części Pomorza. Czego możecie się po nim spodziewać? Wszystkiego. A już na pewno buntu na pokładzie, kiedy powiecie - wracamy do domu. Pomerania Fun Park w Dygowie w okolicy Kołobrzegu to niesamowite miejsce pełne atrakcji o charakterze całorocznym oraz sezonowym. Podział na strefy sprawia, że każdy z łatwością odnajdzie tu rodzaj rozrywki, w którym najbardziej gustuje. Łatwo jednak nie będzie, bo oferta zwala z nóg. Przez cały rok, niezależnie od pogody dzieci mogą szaleć do woli w hali zabaw, w której mają do dyspozycji 8-metrowe zjeżdżalnie, ogromny statek, którym można udać się w udawany rejs na wyspę z małpim gajem, wulkan, który zachęca do wspinaczki i oczywiście basen z kulkami dla małych nurków.

Przez cały rok możecie również odwiedzać Trollborg - najprawdziwszą w świecie wioskę Wikingów. Dzieci zobaczą jej mieszkańców pochłoniętych wykonywaniem codziennych obowiązków, dowiedzą się, jak powstają naczynia i broń, a biorąc udział w lekcjach walki pod okiem doświadczonych w boju wojowników, poznają tajniki sztuki wojennej w praktyce.

W sezonie ofertę uzupełniają atrakcje dla dzieci zlokalizowane na zewnątrz. Podczas gdy starszaki będą szaleć na kolejce rollercoaster dragon, maluchy mogą zasiąść w ciuchci lub na karuzeli z samochodzikami. Miłośnicy tradycyjnych placów zabaw znajdą tu konstrukcje do wspinania, ślizgania się i huśtania oraz dmuchańce idealne dla dzieci, które rozpiera energia. Fani zabawy w wesołym miasteczku mogą pokręcić się na karuzeli krzesełkowej lub wzbić w niebo zasiadając na grzbiecie łabędzia. Na pragnących mocnych wrażeń czeka wahadło extreme, szalona jazda na autodromie i kąpiel w basenie, do którego wskakuje się wprost z rekinich szczęk.

Nie musicie się obawiać, że po skończonej zabawie dzieci nabiorą apetytu na konia z kopytami. Na miejscu znajduje się wiele punktów gastronomicznych. Między jedną a drugą atrakcją łasuchy mogą przekąsić coś pożywnego.

Macie ochotę na zabawę w niezwykle kolorowej Pomeranii? Bilet rodzinny możecie kupić już teraz. Nie straci ważności przez kilka miesięcy.

Atrakcje dla dzieci w Pomerania Fun Parku
Pomerania Fun Park w Dygowie
Zabawa z dziećmi w Pomerania Fun Parku

Źródło zdjęć: www.parkpomerania.pl

Więcej informacji: Pomerania Fun Park w Dygowie k. Kołobrzegu

 

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy k. Kołobrzegu

Paszczak piałby z zachwytu

W Dobrzycy niedaleko Kołobrzegu powstało niezwykłe miejsce - Ogrody Tematyczne Hortulus. To propozycja dla małych architektów krajobrazu, estetów i botaników. Na obszarze ponad 4 h powstało tu ok. 30 ogrodów tematycznych prezentujących tysiące gatunków roślin również tych egzotycznych. Ogród japoński, śródziemnomorski, francuski, angielski, a może skalny lub leśny? Który macie ochotę zobaczyć? Nie wybierajcie, zobaczcie je wszystkie i zróbcie pamiątkowe zdjęcia. W ogrodach zmysłów natura dowiedzie swojego malarskiego talentu, roztaczając przed Wami paletę najpiękniejszych barw, wyczuli słuch na szelest liści i szmer wody, pociągnie za nos, uwodząc zapachem ziół i kwiatów. Paszczak z Muminków byłby zachwycony. Wasze dzieci też będą. Niezależnie od pory roku ogrody urzekają swoim pięknem, również z ptasiej perspektywy.

W ramach projektu Ogrody Hortulus Spectabilis utworzono największy na świecie zielony labirynt. Do jego budowy wykorzystano sadzonki grabów, które dziś tworzą ściany sięgające 2 m wysokości. W samym środku labiryntu stoi wieża widokowa, z której zobaczycie Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Jeśli marzycie o chwili świętego spokoju dla siebie, wpuśćcie dzieci do labiryntu. Będą się świetnie bawić, a Wy zyskacie dla siebie znacznie więcej niż chwilę. Choć widząc ich roześmiane twarze, sami pewnie zechcecie zgubić się pośród zielonych korytarzy.

Architektura ogrodowa pięknie dopełnia roślinnych kompozycji jednak, niestety brakuje tu tabliczek, które wyjaśniałyby małym przyrodnikom pochodzenie i właściwości poszczególnych gatunków. A szkoda. Poza oczywistym kontaktem z przyrodą można by nauczyć się jeszcze czegoś.

Wózkiem dziecięcym ani rowerkiem niestety tu nie wiedziecie. Cóż taki regulamin, ścieżki są wąskie, skaliste i trudno byłoby po nich jeździć. Nie zniechęcajcie się jednak. Weźcie chustę lub nosidło. Warto pokazać dzieciom to niezwykłe miejsce.

Bohaterowie najpiękniejszych bajek mogą tylko pomarzyć o wizycie w tak baśniowej krainie. Wy i Wasze dzieci możecie odwiedzić ją naprawdę. Kiedy tylko zechcecie.

Ogrody Tematyczne Hortulus
Podziwiamy z dziećmi Ogrody Tematyczne Hortulus
Spacer po Ogrodach Tematycznych Hortulus z dziećmi

Źródło zdjęć: www.hortulus.com.pl 

Więcej informacji: Ogrody Tematyczne Hortulus  


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi