Poznań - zwiedzanie z dzieckiem

Narodziny metropolii

(Ostrów Tumski)

Jakie miasto jest stolicą Polski? Warszawa. Oczywiście.

Żadne dziecko nie ma wątpliwości. Większość, pewnie też i Wasze pociechy potrafi wymienić Kraków i Gniezno, które jeszcze wcześniej pełniły wiodącą rolę w państwie. Niektóre jednak źródła w korowodzie stolic Polski wymieniają Poznań. Historycy spierają się na argumenty, Gniezno, czy Poznań? Które z tych miast zasługuje na miano pierwszej stolicy Polski?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie da się zaprzeczyć, że w czasach kształtowania się państwa polskiego, tam, gdzie był władca, tam był centralny ośrodek władzy. A Mieszko I uznany za pierwszego władcę z dynastii Piastów bywał i w Gnieźnie i w Poznaniu. Jeśli Gnieznu (za większością historyków) przyznamy palmę pierwszeństwa i uznamy je za pierwszą stolicę Polski, Poznaniowi nie odmawiajmy przynajmniej jego istotnych zasług w początkach kształtowania się polskości. A jak owe początki wyglądały?

Poznań, dzisiejsza metropolia, wielkie centrum życia gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski wyrosła na podwalinach potężnego grodu nad Wartą, będącego jedną z głównych siedzib Mieszka I. Miejsce to nazwano później Ostrowem Tumskim.

W języku staropolskim słowo tum oznacza katedrę, ostrów to natomiast wyspa. O katedrze na wyspie oraz innych zabytkach i ważnych dla Poznania wydarzeniach dowiecie się właśnie tutaj, na Ostrowie Tumskim.

Ostrów Tumski w Poznaniu, Katedra na wyspie


Katedra na wyspie

(Katedra na Ostrowie Tumskim)

Na wyspie otoczonej wodami Warty i Cybiny wznosi się najsłynniejsza w Poznaniu i jedna z najstarszych w Polsce katedra - Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła. To w niej podobno Mieszko I przyjął chrzest. Świadczyć o tym mogą odnalezione przez archeologów relikty baptysteriów, czyli sporych rozmiarów mis wykonanych z kamienia, które mogły służyć do odprawiania chrztów.

W pięknych wnętrzach katedry możecie podziwiać niezwykły ołtarz główny, który przyjechał tu z kościoła farnego w Górze Śląskiej, maleńkiej miejscowości (dziś zwanej Górą) w województwie dolnośląskim. Przedstawia Matkę Boską w towarzystwie 14 świętych kobiet w tym św. Katarzyny i św. Barbary. To właśnie w poznańskiej katedrze, a nie na Wawelu znajduje się najstarsza nekropolia władców w Polsce. Na uwagę zasługuje Złota Kaplica, w której spoczywają książę Mieszko I, król Bolesław Chrobrego oraz inni ważni członkowie dynastii Piastów.

Katedra na Ostrowie Tumskim
Poznańska katedra na Ostrowie Tumskim

Więcej informacji: Katedra Poznań 


Katedra matka

(Kaplica Dąbrówki)

Obok katedry zobaczycie jeszcze jeden kościół. Patronuje mu Najświętsza Maria Panna. W miejscu, w którym stoi archeolodzy odnaleźli pozostałości pierwszej siedziby Mieszka I i kaplicy pierwszej żony władcy - czeskiej księżniczki Dobrawy zwanej w Polsce Dąbrówką. Dziś nie ma już wątpliwości. Pierwsza chrześcijańska świątynia w Polsce powstała właśnie tu, na Ostrowie Tumskim. Poznań zawdzięcza ją Dąbrówce, za sprawą której książę Polan Mieszko I przyjął w 966 r. chrzest, dając początek tradycji przyjmowania tego sakramentu w Polsce.

Widok na Katedrę w Poznaniu


Most między dwoma światami

(Most Biskupa Jordana)

Zanim doszło do Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000, pierwsze biskupstwo misyjne powstało właśnie w Poznaniu. Biskupem został Jordan - kapłan najprawdopodobniej pochodzenia romańskiego, który towarzyszył Dąbrówce w jej podróży do Polski. Na jego cześć nad wodami Cybiny zawieszono przęsło dawnego mostu św. Rocha łączącego wcześniej brzegi Warty. Nazwano je Mostem Biskupa Jordana. To popularne miejsce wśród zakochanych i nowożeńców, którzy chętnie robią tu sesje ślubne i wieszają kłódki z wygrawerowanymi imionami. Też chcielibyście zawiesić swoją?

Kto wie, może po pełnej wrażeń wizycie w Poznaniu będziecie mogli z czystym sumieniem umieścić na niej wyznanie I love Poznań? Kluczyka, jak to robi niestety wielu, nie musicie wrzucać do rzeki. Jakaś ryba mogłaby dostać w głowę, a tego przecież pewnie nie chcecie? Most jest wyłączony z ruchu samochodowego, więc bez obaw możecie spacerować po nim z dziećmi.

Pomalowana na czerwono konstrukcja łączy dwa światy - ten bardzo chrześcijański nawiązujący do początków państwa polskiego, czyli Ostrów Tumski, z tym, który poprzez dawne decyzje administracyjne i odcięcie od miasta musi nadrabiać zaległości, by nie odstawać od metropolitarnego charakteru stolicy Wielkopolski, czyli ze Śródką.

Wycieczka do Poznania z dziećmi i oglądanie mostu biskupa Jordana


Bramy wiedzy

(Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Brama Poznania)

Przeszłość bywa czasem trudna do zrozumienia. Tym bardziej że nawet historycy miewają nieraz problem, by z pełną stanowczością powiedzieć, że było tak, a nie inaczej. Dobrze Ważne jednak choć w kilku zdaniach wspomnieć o niej swoim dzieciom. Łatwiej będzie im zrozumieć pewne wydarzenia. Być może z większą uwagą przyjrzą się zabytkom Poznania, lepiej je poznają i zrozumieją ich znaczenie.

Z pomocą przyjdzie Wam Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, czyli po prostu Brama Poznania. Nowoczesny budynek, w którym mieści się pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, znajduje się na Śródce. Przejdziecie do niego oszkloną kładką przewieszoną nad Cybiną lub Mostem Biskupa Jordana. Możecie odwiedzić to miejsce, zanim pójdziecie na wyspę katedralną lub potraktować zdobytą tu wiedzę jako uzupełnienie tego, co widzieliście już na Ostrowie Tumskim. Decyzja należy do Was.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu z dziećmi

Brama Poznania to niezwykłe miejsce, które przybliży Wam historię stolicy Wielkopolski. Poznacie tu dzieje Ostrowa Tumskiego, dowiecie się, jak wyglądały początki państwa polskiego i jaki wpływ na kształtowanie tożsamości Polaków miało wszystko to, co się tu wydarzyło setki lat temu.

Podczas zwiedzania ekspozycji zgromadzonej w 4 salach Gród, Woda, Złoto i Witraż zaangażujecie wszystkie swoje zmysły. Waszym symbolicznym przewodnikiem będzie światło, które poprowadzi Was chronologicznie poprzez poszczególne okresy w historii Ostrowa Tumskiego i początków Polski.

Będziecie świadkami umiejętności organizacyjnych i wspólnotowości mieszkańców podczas budowania grodu, dowiecie się jakie konsekwencje dla Polski miał chrzest, który przyjął Mieszko I, odkryjecie tajemnice Złotej Kaplicy i poznacie symbolikę Złotego Wieku. Dzięki nowoczesnym technologiom będziecie mieli okazję zestawić ze sobą okres największego rozkwitu Ostrowa Tumskiego z jego burzliwymi losami.

Ekspozycję możecie zwiedzać korzystając z audio przewodników indywidualnych - z przekazem dostosowanym dla dorosłych lub w wersji rodzinnej - dla dzieci i rodziców. Audio przewodniki dostępne są w kilku wersjach językowych, po polsku, angielsku, niemiecku, rosyjsku, hiszpańsku i francusku. Możecie je wypożyczyć przy kasach biletowych (bilety dostępne są na miejscu lub przez Internet).

Brama Poznań, czyli atrakcja dla dzieci i dorosłych w Wielkopolsce
 
Brama Poznania to miejsce dostosowane do potrzeb wielu odbiorców, również niepełnosprawnych. Jeśli któryś z członków Waszej rodziny ma problemy ze wzrokiem lub słuchem, nie musicie wykreślać wystawy z Waszych planów zwiedzania. Osoby z niedosłuchem mogą skorzystać z oferty wideo połączeń i tłumaczenia na język migowy. W holu głównym można wypożyczyć również tyflografiki, czyli wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne, które osobom z dysfunkcjami pomagają zrozumieć ekspozycję. Tu również wypożyczycie wózek dla osoby niepełnosprawnej, który ułatwi Wam zwiedzanie. Jeżeli poruszacie się z osobą w wózku inwalidzkim lub z dzieckiem w wózku dziecięcym możecie skorzystać z windy, by bez większych problemów przemieszczać się między poziomami wystawy i tarasem widokowym.

Światło, dźwięk, obrazy, możliwość dotykania elementów ekspozycji i przekaz dostosowany do małego odbiorcy z pewnością ułatwią Waszym pociechom poznawanie przeszłości. Dzieci przekonają się, że historia wcale nie musi być nudna i trudna w odbiorze, wystarczy ją w odpowiedni sposób przekazać. A wtedy nawet słowo muzeum zmieni znaczenie.

Jeśli nie jesteście pewni czy Waszym dzieciom się tu spodoba, na stronie internetowej Bramy Poznania możecie wybrać się na krótki, wirtualny spacer, podczas którego przekonacie się, czy chcecie odbyć tu nie tyle przechadzkę, co podróż przez wieki, aż do kolebki Ostrowa Tumskiego, narodzin metropolii poznańskiej i wreszcie państwa polskiego.

Jeśli zgłodniejecie, posilić się możecie w amfiteatrze. To duża przestrzeń przed budynkiem Bramy Poznania, która otwiera się na rzekę Cybinę. Za przykładem innych usiądźcie po prostu na schodach. Tylko uważajcie na Wasze maluchy. Schody biegną od budynku ICHOT aż do samej rzeki i nie mają barierek zabezpieczających. Trzeba więc uważać, by dziecko nie wpadło do wody.

Brama Poznań, czyli nauka historii dla dzieci

 

Więcej informacji: Brama Poznań 

 

Śródeckie cuda

(murale na Śródce)

Po wizycie w Bramie Poznania przejdźcie na Śródkę. To niewielki obszar miasta, nie z jedną, a dwoma perłami w koronie. Intrygujące? Idźcie, nie zwlekajcie. Przytulona do Ostrowa Tumskiego Śródka przez długi czas nie zachęcała do odwiedzin, szczególnie z dziećmi, szczególnie po zmroku. Kilka lat temu do jednej z najstarszych dzielnic Poznania los zaczął się jednak lekko uśmiechać. Dziś możemy powiedzieć, że to hipsterski fyrtel z małymi, klimatycznymi kawiarniami, w których zjecie coś pysznego i muralami, które bez wątpienia warto zobaczyć.

Pierwszy z nich - "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" to trójwymiarowe malowidło, które zdobi ściany narożnej kamienicy u zbiegu ulic Śródka, Rynek Śródecki i Filipińska. Mural został doceniony przez jury konkursu National Geographic Traveler i otrzymując miano jednego z 7 cudów Polski, zyskał też światową sławę. Może o nim słyszeliście? Teraz macie niepowtarzalną okazję pokazać go dzieciom w czasie spaceru po Poznaniu.

Malowidła w znanej dzielnicy Poznania

Źródło zdjęć: https://ckzamek.pl/

Zanim opuścicie Śródkę, wiedzcie, że jest tu jeszcze coś równie interesującego. Inicjatorzy "Opowieści śródeckiej" postanowili kontynuować rewitalizację dzielnicy, tworząc kolejny mural. Tym razem jednak nie użyli farb, a metalowych rynien, które finezyjnie ułożone przypominają instrumenty muzyczne. Instalację nazwano "Zieloną Symfonią". Nieprzypadkowo dobrana nazwa nawiązuje do funkcji nietypowej atrakcji. Jej fenomen docenicie w deszczowy dzień. Spływająca do rynien deszczówka sprawia, że instalacja zaczyna wydawać dźwięki. Możecie zabrać dzieci do filharmonii, posłuchać ulicznych muzyków, ale okazji do tego, by posłuchać grającej ściany, jest na świecie niewiele. Nie pozwólcie, by ominęła Was taka gratka.


Odpowiedzi na trudne pytania

(Laboratorium Wyobraźni)

Dziwne pytanie? Nie tutaj. W Laboratorium Wyobraźni żadne pytanie nie jest głupie ani dziwne. A każda zdobyta odpowiedź zbliża do poznania wszechświata. Tak w kilku słowach można podsumować to, co tu na Was czeka. Dowiecie się, czy świeczki potrafią lewitować i dlaczego liście zmieniają kolory, zobaczycie niewidzialne, spróbujecie odpowiedzieć na pytanie, co było pierwsze, jajko czy kura i zbudujecie piramidę troficzną, dzięki której poznacie odpowiedź, co mogłoby się stać, gdyby zabrakło ptaków i dżdżownic.

Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu wraz z dziećmi
Niezapomniana atrakcja Poznania,czyli Laboratorium Wyobraźni


Więcej informacji: Laboratorium Wyobraźni 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


No to jazda

(Skoda Auto Lab)

Skoda Auto Lab to interaktywne centrum podzielone na 5 stref. W każdej z nich Wasze dzieci dowiedzą się czegoś ważnego na temat bezpieczeństwa na drodze. Dzięki symulatorom jazdy przeżyjecie ekstremalne sytuacje, takie jak np. dachowanie, poznacie triki bezpiecznego pakowania bagażu, by w razie kolizji na drodze lub ostrego hamowanie nie zagroził Waszemu życiu lub zdrowiu, dowiecie się, jakie znaczenie odgrywają nowoczesne rozwiązania technologiczne w świecie motoryzacji oraz jak jeździć sposób w zgodny z zasadami ekologii. Będziecie się świetnie bawić, a przy okazji sporo się nauczycie.

Atrakcje dla dzieci w Skoda Auto Lab w Poznaniu

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/skodapolska/

Więcej informacji: Skoda Auto Lab 


Frajda nad Wartą

(Plac zabaw Wartofrajda)

Na poznańskim Chwaliszewie przy starym korycie Warty jest plac zabaw, jakiego jeszcze w Poznaniu nie było. Są tu sprzęty i zabawki dla dzieci w różnym wieku. Dzieci mają do dyspozycji drewniane konstrukcje, piaskownicę, trampolinę, huśtawkę, tyrolkę, sprzęty-instrumenty i wiele innych. Bezpieczna nawierzchnia i spora przestrzeń gwarantują swobodę zabawy w samym centrum miasta.

 

Korytarze pełne sztuki i historii

(Centrum Kultury Zamek)


Centrum Kultury Zamek to ogromna instytucja kulturalna, która każdego roku organizuje kilkaset imprez, w tym również warsztaty, spotkania, spektakle i różnego rodzaju eventy dla dzieci. Najmłodsi mogą wziąć udział w cyklicznych warsztatach animacji filmowej, w czasie których poznają techniki animacji filmowej i zajęciach plastycznych, na których rozwiną talent malarski.

W Pracowni Ceramiki i Rzeźby poznają podstawy modelowania w glinie, a także techniki, jakich używa się w rzeźbiarstwie i produkcji ceramiki.

Na warsztatach organizowanych przez Pociąg Teatralny ćwiczą trudną sztukę występowania na scenie, a w każdą niedzielę mogą przyjść z rodzicami na filmowy poranek. Jeśli Wasze dzieci miałyby ochotę wziąć udział w zamkowych zajęciach, sprawdźcie program. Z pewnością znajdziecie coś interesującego.

Warsztaty teatralne organizowane dla dzieci w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Wystawy dla dzieci i dorosłych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ckzamek/?tn-str=k*F

Sale i korytarze wypełnione po brzegi sztuką i kulturą możecie też zwiedzić. Zamek Cesarski w Poznaniu jest nie tylko jedną z największych instytucji kulturalnych w Polsce, ale także najmłodszą i ostatnią monarszą rezydencją na terenie Europy. Zbudowano go dla niemieckiego cesarza Wilhelma II w miejscu dawnych fortyfikacji twierdzy Poznań. Chodziło o podkreślenie dominacji pruskiej w tym obszarze Europy.

Legenda mówi, że pewnemu poznaniakowi z dzielnicy Górczyn bardzo zależało na szybkim wzniesieniu budowli. Codziennie motywował robotników do pracy i patrzył, jak zamkowe mury rosną. Zachowanie to wzbudzało jednak niemałe zdziwienie niemieckiego burmistrza, wszak budowla powstawała z myślą o Niemcach, nie Polakach. Dlaczego więc Polak tak bardzo kibicował niemieckiej budowli? W odpowiedzi burmistrz usłyszał - "Zaś ale przepowiednia mówi, że gdy zamek cysorski w Poznaniu stanie, to Polska z martwych powstanie". Jak się później okazało słowa chłopa były prorocze.

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Źródło zdjęć: https://ckzamek.pl/

W okresie międzywojennym w dzisiejszym centrum kultury mieścił się Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Jeżeli Wasze dzieci zapytają, co to za pomnik zapisany ciągiem cyfr stoi przed wejściem do zamku, powiedzcie im, że to hołd dla kryptologów. Pomnik ten nie pozwala zapomnieć zarówno poznaniakom, jak i przejezdnym o trzech mężczyznach, którzy odmienili losy wojny.


Poza tym w czasie zwiedzania zamku zobaczycie Salę Kominkową, w której podczas II wojny światowej swój gabinet miał sam Adolf Hitler, a w Ogrodzie Różanym - fontannę przedstawiającą misę niesioną na grzbiecie 8 lwów. Zamkowy wodotrysk kształtem nawiązuje do słynnej Fontanny Lwów z Alhambry w hiszpańskiej Grenadzie.

Kto wie, może kiedyś i ją zobaczycie? W ogrodzie możecie odpocząć w cieniu drzew i w towarzystwie 5 figur autorstwa Magdaleny Abakanowicz, przedstawiających fragment zespołu rzeźb plenerowych, które "spacerują" również na poznańskiej cytadeli.

Nauka historii dla rodzin z dziećmi w wielkopolskim centrum kultury

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ckzamek/?tn-str=k*F

Więcej informacji: Centrum Kultury Zamek


Jeżeli w czasie pobytu w Poznaniu Wasze pociechy chciałyby wziąć udział w jakichś kreatywnych, rozwijających zajęciach polecamy Wam Warsztaty Agaty, zajęcia w Concordia Design lub Tajemniczy Pokój, w którym dzieci zmierzą się z atakiem dinozaurów, Gargamelem i spróbują uratować tygrysa.

Zabawa z maluchami podczas interaktywnych warsztatów w Poznaniu
Cudowna atrakcja i rozrywka dla dzieci w Poznaniu
Warsztaty Agaty w stolicy Wielkopolski dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęć: https://warsztatyagaty.pl/galeria/


Więcej informacji: Warsztaty Agaty

Concordia Design

Tajemniczy pokój


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Wielkopolsce<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Z Wielkopolski do Egiptu

(Muzeum Archeologiczne)

Mały podróżnik, archeolog, przyszły kulturoznawca? A może po prostu ciekawe świata dziecko, które śladem Neli małej reporterki i Szymona Radzimierskiego chce poznawać kulturę i zwyczaje społeczności żyjących pod każdą szerokością geograficzną? Kilka kroków od Starego Rynku jest miejsce, w którym Wasze dzieci poznają mnóstwo faktów historycznych, dowiedzą się, jak wyglądało życie mieszkańców różnych części globu i odkryją kilka ciekawych sekretów.

Muzeum Archeologiczne to kolejne miejsce (podobnie jak ICHOT), w którym Wasze dzieci poznają "Pradzieje Wielkopolski", z tą różnicą, że zgromadzone eksponaty poprowadzą je przez początki osadnictwa ludzkiego aż do końca starożytności. Dzięki scenom figuralnym dzieci zobaczą jak wyglądało niegdyś życie Wielkopolan, ich domy i miejsca pracy. Na wystawie "Tu powstała Polska " poznacie ludzi i wydarzenia z okresu średniowiecza. Zobaczycie dawną biżuterię, militaria i przedmioty codziennego użytku. Na koniec starszaki będą mogły przymierzyć nawet kopię późnośredniowiecznej zbroi.

Wystawa dla rodzin z dziećmi w poznańskim Muzeum Archeologicznym

Źródło zdjęć: https://nowa.muzarp.poznan.pl/pl

Wystawa skoncentrowana wokół tematyki życia i śmierci przeniesie Was z Wielkopolski wprost do starożytnego Egiptu. Wasze pociechy staną tu oko w oko z egipskimi mumiami, zobaczą malowidła naścienne i przedmioty kultu. Na dziedzińcu muzeum będziecie mogli natomiast podziwiać obelisk faraona Ramzesa II - bardzo charakterystyczny element kultury egipskiej związany z kultem słonecznego boga Ra. Starożytni wierzyli, że strzelisty pomnik stawiany na cześć władcy stanowi swego rodzaju medium pomiędzy nimi a bogami.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Źródło zdjęć: https://nowa.muzarp.poznan.pl/pl

Idąc dalej zobaczycie "Sztukę naskalną Afryki Północnej" oraz odkrycia archeologiczne Sudanu.

Choć sporo tu gablot, które mogą nieco utrudniać zwiedzanie, muzeum podąża z duchem czasu. Jeżeli Wasz maluszek jeździ jeszcze w wózku lub któryś z członków Waszej rodziny korzysta z wózka inwalidzkiego, kierujcie się do windy. Do samego zaś muzeum najłatwiej będzie Wam wejść od strony ul. Klasztornej, gdzie znajduje się podjazd lub od ul. Wodnej, gdzie możecie skorzystać z przycisku, w razie jakiekolwiek problemów z wejściem do środka.

Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących przygotowano audio przewodniki, opisy ekspozycji w języku Braille'a, a także tyflografiki, czyli grafiki reliefowe do "czytania" palcami.

Jeśli chcielibyście odwiedzić to miejsce z dziećmi, nie przychodźcie w poniedziałek, bo pocałujecie przysłowiową klamkę. Jeśli mimo wszystko macie ochotę zobaczyć wystawę, ale przydałoby Wam się zaoszczędzić trochę grosza na lody, zajrzyjcie tu w sobotę. Wstęp jest bezpłatny.

Wiele ciekawych eksponatów w wielkopolskim muzeum

Źródło zdjęć: https://nowa.muzarp.poznan.pl/pl


Więcej informacji: Muzeum Archeologiczne


Zaproszenie na imieniny

(Festyn z okazji imienin ul. Św. Marcin)

Jeżeli kiedykolwiek zdarzy Wam się świętować w Poznaniu odzyskanie przez Polskę niepodległości, koniecznie weźcie też udział w obchodach z okazji imienin patrona jednej z najważniejszych ulic miasta. Co roku, 11 listopada ulicą Św. Marcin przechodzi barwny korowód, który tradycją sięga aż do czasów średniowiecza. Pochód zaczyna się pod kościołem Św. Marcina, a kończy przy Centrum Kultury Zamek.

Kolorowy pochód na 11 listopada z okazji imienin Świętego Marcina w Poznaniu
Tłumy rodziców z dziećmi podziwiających paradę w Poznaniu na Dzień Świętego Marcina

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ckzamek/?tn-str=k*F

Przewodzi nim Św. Marcin na koniu, za którym podążają animatorzy, muzycy, szczudlarze i różnego rodzaju artystyczne instalacje. Moment, w którym otrzymuje on od prezydenta symboliczne klucze do bram miasta, uważa się za oficjalne rozpoczęcie imprezy. Na scenie przed zamkiem rozbrzmiewa muzyka. Jest głośno i kolorowo, czyli tak, jak powinno być na imieninach. Wisienką na imieninowym torcie są fajerwerki. Nie przegapcie ich. Ubierzcie się ciepło i przyjdźcie z dziećmi na to wspaniałe widowisko. No to jak? Przyjmiecie zaproszenie na imieniny Św. Marcina? Będziecie mile widziani nawet bez prezentu.

Atrakcje dla dzieci na paradzie Świętego Marcina w stolicy Wielkopolski

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ckzamek/?tn-str=k*F

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioaChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi