ZOO Safari Borysew i zamek w Uniejowie

Wycieczka do ZOO Safari Borysew i Zamku w Uniejowie

Po długim okresie przymusowego zamknięcia w domu, nieśmiało wyruszyliśmy w Polskę.

Ponieważ na wycieczkę chętnych była większa grupka, musieliśmy dopasować miejsce do zróżnicowanego wieku uczestników. Wyzwanie nie lada, bo na wiosenną wyprawę chęć mieli i zaprawieni w bojach 7 i 9-letni piechurzy, i 3-letnia amatorka takich podróży. Oczywiście jechać musieli też rodzice, a nawet babcia nie odmówiła wnuczce towarzystwa, dlatego też kierunek mógł być tylko jeden - ogród zoologiczny! 

 

ZOO Safari Borysew

Filip w ZOO był już kilka razy, bo zwierzaki dla każdego dziecka są nie lada atrakcją. Od malucha pokochaliśmy opolskie ZOO, malowniczo położone na wyspie Bolko. Niezmiennie zachwycają nas tam gigantyczne goryle, podziwiane zza szyby czy urocze surykatki, które obserwujemy prawie spod ziemi.

Sentyment mamy także do wrocławskiego ogrodu zoologicznego, z jego pięknym Afrykarium, z wybiegiem dla słoni czy nosorożców, a także z możliwością podziwiania różnych gatunków niedźwiedzi.

Nie moglibyśmy zapomnieć i o naszym rodzimym Mini Zoo w Niedźwiedziu, które daje nam niepowtarzalną możliwość przytulenia się do osiołka czy pogłaskania majestatycznego wielbłąda.

To wszystko już było. Jest nam już znane. I dlatego na ten szczególny wyjazd chcieliśmy wybrać miejsce nowe, które czymś nas zaskoczy i zapadnie w pamięć. Wybór padł na ZOO Safari Borysew, słynące na całą Polskę z hodowli białych tygrysów i lwów. Od dawna słyszeliśmy o tym miejscu same pozytywne opinie i nie mogło nas tam zabraknąć.

Borysew - wycieczka z dziećmi do ZOO Safari
Atrakcja dla maluchów w woj. łódzkim - ZOO Safari Borysew

Borysew to malutka miejscowość, położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim. Wyjazd zaplanowaliśmy na 9 rano, aby uniknąć korków, upału oraz kolejki do kasy. Po niespełna 1,5 godziny byliśmy na miejscu. Od razu przywitała nas miła niespodzianka w postaci obszernego parkingu, mieszczącego się naprzeciwko ZOO (płatny przy wyjściu – 10 zł za cały dzień). Ruchem kierował tam pan parkingowy, dzięki czemu każdy bez problemu i niepotrzebnych nerwów ulokował swój pojazd. Tak jak myśleliśmy – wczesna pora wyjazdu zaprocentowała brakiem kolejek do kas, które w porach południowych ciągnęły się już niemiłosiernie.

Ceny biletów są tutaj porównywalne do innych ogrodów zoologicznych. Bilet normalny kosztuje 39 zł , a za ulgowy zapłacimy 29 zł. Maluchy do lat 3 wchodzą za darmo. Bardzo fajną opcją są bilety rodzinne w aż 3 konfiguracjach i uzależnionych od tego cenach (1+2 za 86 zł, 2+1 za 96 zł, 2+2 za 122 zł). W ogrodzie znajduje się też kilka dodatkowo płatnych atrakcji - za 6 zł można przejechać się ZooKolejką, natomiast za 7 zł można dosiąść kucyka. W Zoo Safari znajduję się także kino 7D i Figlarnia – wielki namiot z atrakcjami dla najmłodszych w cenie 12 zł za godzinę (opiekunowie GRATIS). W wodnej części ZOO główną atrakcją są rowery wodne, na których można spędzić aż godzinę za 25 zł – oczywiście Filip nie odmówił sobie tej przyjemności.

Sam ogród zajmuje powierzchnie aż 26 hektarów, na których ulokowane są wspaniałe, przestronne wybiegi dla ponad 600 zwierzaków, w tym aż 100 różnych gatunkach.

Jeszcze przed kasami przywitały nas klatki z przepięknymi, kolorowymi i ogromnymi Arami. Co jedna to piękniejsza! Ponieważ o 11.00 wypada pora karmienia białych tygrysów, a my dotarliśmy do Borysewa o 10.30, od razu skierowaliśmy się do ich wybiegu. Po drodze minęliśmy jeszcze zagrodę z monstrualnym Bydłem Watussi, Strusiami Afrykańskimi, a także jakże egzotycznym Osiołkiem Zedonk. To właśnie on wzbudził nasz ogromny zachwyt, bo wyglądał jak normalny osioł, ale nogi miał w paski jak u zebry. Wspaniały!! Egzotyczny!! Po prostu piękny!

Zwierzątka w safari w Borysewie
Zwiedzamy ZOO w Borysewie
Rodzinna wyprawa do ZOO Safari Borysew

Na całym terenie ZOO da się zauważyć piękne, drewniane drogowskazy i kolorowe mapki, bardzo pomocne w sprawnym poruszaniu się po tym wielkim ogrodzie. Dzięki nim na czas dotarliśmy do wybiegu z białymi tygrysami, które wygłodniałe już czekały na karmienie.

Odwiedzamy z dziećmi zwierzątka w ZOO w Borysewie
Ciekawe miejsce w woj. łódzkim - safari w Borysewie

Nigdy wcześniej nie było nam dane zobaczyć te dostojne zwierzęta. Borysew słynie z tego gatunku na całą Polskę. Właściciele dochowali się nawet 14 białych tygrysiątek, spośród których najsłynniejsze to urodzone w 2017 r. tygrysie czworaczki opisywane hucznie w zagranicznej prasie. Tygrysy w zależności od wieku, można podziwiać na dwóch wybiegach.

Punkt 11.00 na specjalnym podeście pojawił się opiekun tygrysów, który rozpoczął pokaz karmienia tych mięsożernych osobników. Umiejętnie rzucano mięso, w różne części wybiegu, tak, aby tygrysy podbiegały możliwie najbliżej szklanego ogrodzenia i cieszyły oko zgromadzonych miłośników tych zwierząt. Nas najbardziej interesowała reakcja naszych pociech, bo dla nich to było pierwsze takie doświadczenie (uczestnictwo w karmieniu). Cała nieletnia trójka, opiekująca się na co dzień domowymi kocurami, stwierdziła, że tygrysy to takie trochę większe „kanapowce” i fajnie byłoby takiego kotka pogłaskać.

Oglądamy z dziećmi białe tygrysy
Borysew - pokaz karmienia białych tygrysów

Kolejnym punktem, do którego zmierzaliśmy, był Wodny Świat. Droga do niego prowadziła obok wybiegów wszelkiego rodzaju parzystokopytnych. Widzieliśmy bydło zebu, gnu, oryksy, bawoły indyjskie, aż w końcu za bezgrzywymi zebrami pojawił się oczekiwany wodny teren.

Miejsce idealne na przerwę, na chwilę wytchnienia po dość długim spacerze, gdzie można przysiąść na gofra i kawę. Wodny Świat to kompleks wysp zamieszkałych przez mandryle, lemury, koczkodany białoczube, aligatory amerykańskie, czarne łabędzie, pawie królewskie oraz pelikany baba.

Rodzinne zwiedzanie ZOO Safari Borysew

Zwiedzanie można odbywać pieszo, dzięki licznym podestom i mostkom. Można także wynająć wspomniany wcześniej rower wodny i obserwować otoczenie z perspektywy wody. Mamy tutaj i sztuczne wodospady, i fontanny, ale także najprawdziwsze hiszpańskie palmy. Prawie jak na egzotycznych wakacjach.

Wodny Świat w zoo w Borysewie
Wodny Świat
Borysew - wprawa z dziećmi

Każde z obecnych dzieci miało jakiś cel wyprawy. Nasza trzylatka marzyła, żeby zobaczyć żyrafę i krokodyle, a Filipa ciągnęło najbardziej w jedno miejsce - do surykatki.

Po drodze czekało na nas jednak mnóstwo innych, jakże interesujących zwierzaków. Mijaliśmy dziwaczne, dwukolorowe Kozy Walizerskie i gubiące wełnę wielbłądy.

Zwiedzamy ZOO Safari Borysew
Ciekawa atrakcja dla maluchów w safari
Spotkanie z wielbłądem
Rodzinny spacer po safari

Ogromnie spodobały nam się wybiegi z dzikimi kotami. Nie zabrakło tam rysi, serwali, pum, a także majestatycznych i niepowtarzalnych białych lwów.

Wycieczka do ZOO Safari Borysew - lew biały
Woj. łódzkie - ciekawe miejsce - ZOO w Borysewie

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Ogród jest ogromny. Ciężko zliczyć zwierzaki, które jeszcze widzieliśmy. Były i małe i duże, i pierzaste i futrzaste, dwunożne i czworonożne, ale i beznożne, jak choćby wygrzewająca się w słońcu foka.

Zwiedzamy z dziećmi ogród zoologiczny - foka

W końcu pojawiły się pocieszne surykatki. Długo staliśmy i podziwialiśmy ich śmieszne pozy i szybkie ruchy.

Obserwujemy surykatki
Surykatki w ZOO Safari Borysew

Tuż obok wybiegu surykatek znajduje się rekreacyjna część specjalnie dla dzieci. Jest tu ogromny namiot z Figlolandią i miejscem na posiłek. Kawałek dalej swoją zagrodę miały spragnione głaskania kozy. W mini zoo można było karmić, przytulać i biegać do woli za licznym stadem kózek.

Karmimy kózki w mini zoo
Mini zoo - zabawa z kózkami

Dalsza część ZOO także nie pozwoliła nam się nudzić. W końcu pojawiła się utęskniona żyrafa i kangury, były też przerażające aligatory, krążące złowrogo w wodzie.

ZOO Safari Borysew z dziećmi
Podziwiamy krokodyle w ZOO Safari Borysew

Widzieliśmy alpaki, antylopy, strusie i tapiry. Nie wiedzieć kiedy w Borysewie spędziliśmy ponad 3 godziny. To był wspaniały czas, wypełniony okrzykami naszych zachwyconych dzieci. Wart każdych pieniędzy.

 

Zamek w Uniejowie

Tak pięknie rozpoczęty dzień, nie mógł się tak szybko skończyć. Około 15 km od Borysewa mieści się Uniejów. Miasteczko ze słynnymi termami i kompleksem basenów znanym w całym kraju.

Nas do Uniejowa tym razem pokierowało nie wodne szaleństwo, a chęć zwiedzenia Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. To twierdza warowna z XIV, wniesiona dla arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy w miejscu tym przechowywali w czasie wojen swoje księgi, archiwa, jak i skarby. Pierwotnie wybudowany w stylu gotyckim, został z czasem przebudowany i prezentuje się jako typowo renesansowa budowla. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania w ograniczonym zakresie. Dla zwiedzających dostępny jest dziedziniec i 37-hektarowy park. Każdego roku w pierwszy weekend lipca organizowany jest w Uniejowie Wielki Turniej Rycerski. Zamek dysponuje także pokojami do wynajęcia i mieści się w nim także zamkowa restauracja.

Uniejów - zwiedzamy zamek z dziećmi
Rodzinna wycieczka do Uniejowa

Nam udało się dojść do zamku, po pięknym zabytkowym drewnianym moście. Weszliśmy na przestronny dziedziniec, gdzie już w bramie przywitały nas zabytkowe armaty.

Atrakcja dla dzieci w Uniejowie - zamek

Do samego zwiedzania było niestety niewiele. Mogliśmy zejść do podziemnej komnaty z zabytkowym wyposażeniem, w sali stały stroje rycerskie wykorzystywane w filmie "Krzyżacy". Mogliśmy podziwiać też elementy zbroi rycerskich, sztandary czy trupie czaszki (ku wielkiemu zaskoczeniu i może przerażeniu Filipa).

Podziemne komnaty w zamku
Uniejów - wyprawa z dziećmi
Odwiedzamy zamek w Uniejowie

Do zwiedzania w zamku pozostała nam jeszcze tylko baszta. Do niej wejście (w przeciwieństwie do dziedzińca i podziemnych komnat) jest płatne, ale koszt to tylko 5 zł za dorosłego, bo dziecko wchodzi za darmo. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody, z początku przestrzenne metalowe, pod koniec drewniane. Dzieciaki były zachwycone taką wspinaczką.

Widok z baszty jest wart nawet i większych pieniędzy. Na wytrwałych czeka zapierająca dech w piersiach panorama Uniejowa, wijąca się wstążka płynącej tuż obok zamku Warty, a także widok na okazałe uniejowskie termy.

Widok na Uniejów z baszty
Podziwiamy z dziećmi widok z baszty

W mieszczącym się w pobliżu zamku parku, jest także usytuowany plac zabaw i park linowy - dla tych wycieczkowiczów, którym nie w głowie zwiedzanie twierdzy. Nam już zabrakło czasu i sił na takie atrakcje. Dzień spędzony w ZOO i dopełniony odwiedzinami na zamku potrafi wykończyć i najwytrwalszych podróżników.

Może następnym razem uda nam się skorzystać z pozostałych atrakcji Uniejowa. Póki co, zadowoleni, z nowymi przeżyciami, mogliśmy spokojnie wracać do domu.

Autorka tekstu i zdjęć: Patrycja Pietryk

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi