Orlęta na Szlaku Jurajskich Gniazd - zamki w Rabsztynie i Rudnie oraz Pustynia Błędowska

Orlęta na Szlaku Jurajskich Gniazd. Zamki w Rabsztynie i Rudnie oraz Pustynia Błędowska.

Jako rodzice dwójki żywiołowych chłopców, z których młodszy jest wielbicielem mieczy, a starszy fascynatem historii, w plan naszych wycieczek zawsze wpisujemy zwiedzanie średniowiecznych zamków. A tych nie brakuje na urokliwym Szlaku Orlich Gniazd. Majestatyczne ruiny wiekowych warowni, w większości osadzone są w niewielkiej odległości od siebie i przy okazji jednego wypadu można zwiedzić więcej niż jedno zamczysko. Tym razem padło na Rabsztyn pod Olkuszem i rudnicki Tenczyn.

 

Pustynia Błędowska

Podczas każdego wyjazdu staramy się zobaczyć po drodze jak najwięcej, tak by nie przeoczyć okolicznych atrakcji i ciekawych miejsc. Skoro więc Olkusz, to koniecznie trzeba zaliczyć rozciągającą się na powierzchni 33 km² pobliską Pustynię Błędowską – uważaną za największy, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie obszar lotnych piasków! Dzień zapowiada się gorący, więc jako punkt numer jeden naszej wycieczki wybieramy właśnie to miejsce, aby uniknąć pustynnych upałów w samo południe.

Kierujemy się w stronę miejscowości Klucze, by zaparkować nieopodal "Róży Wiatrów" – drewnianej platformy widokowej, z punktami małej gastronomii i zadbanymi toaletami w pobliżu. I tu czeka nas największa niespodzianka i najciekawsza dla dzieci atrakcja tego obszaru, a mianowicie sprzęt wojskowy, będący pozostałością po działającym tu poligonie. Co jak co, ale takiej zabawy i radochy się tu nie spodziewaliśmy. Artyleria i działko przeciwlotnicze to istna gratka i miłe zaskoczenie, nie tylko dla fanów militariów. Uradowane chłopaki natychmiast wskakują na podest wojennej maszyny i wprawiając ją w ruch obrotowy, namierzają niewidzialnego wroga na lufę. Dzięki tym "męskim zabawkom", pustynia nie jest od teraz tylko "kupą" piachu, ale staje się dla nich polem wyimaginowanej bitwy. 

Mamy farta – nisko nad naszymi głowami przelatuje wojskowy samolot. Jak się zaraz okazuje, ma na pokładzie około pięćdziesięciu spadochroniarzy, których desantuje tuż za widocznymi w oddali drzewami. Patrzymy z zachwytem, jak żołnierze skaczą jeden po drugim, otwierając białe czasze spadochronów. Oszałamiający widok! Ćwiczeniowe zrzuty skoczków odbywają się regularnie i jest to chętnie oglądana tutaj atrakcja turystyczna.

Atrakcje dla dzieci na Pustyni Błędowskiej

Działko przeciwlotnicze przy Róży Wiatrów na Pustyni Błędowskiej

 

Pustynia Błędowska - ciekawe miejsce na wycieczkę

Sprzęt militarny to świetna atrakcja dla dzieci

Daleko przed nami, na końcu pustyni wyrastają z piasku strzeliste dachy niewielkich namiotów. Wiedziony ciekawością starszy, 10-letni syn postanawia sprawdzić, któż to taki rozbił tam obóz. Jest bardzo ciepło, ale żwawo maszeruje po pustyni, a w ślad za nim rusza mój mąż.

Młodszy, ośmiolatek, postanawia nie tracić energii. I pewnie ma rację – wszak przed nami jeszcze niemal cały dzień i dwa zamki do zwiedzenia. Zostajemy, więc we dwoje przy "Róży Wiatrów" i czekamy na naszych towarzyszy podróży. Po ciężkiej przeprawie wracają, uśmiechając się promiennie. Okazuje się, że natrafili na obozowisko zagranicznych artystów, tworzących cudne dzieła z darów natury. Z młodszą pociechą mamy czego żałować, bo spotkał ich zaszczyt podziwiania wyjątkowych prac ludzi wrażliwych na piękno przyrody - rzeźb z błota, kamieni, patyków, mchu... słowem – ze wszystkiego, co udało im się zebrać z najbliższego otoczenia. Jak relacjonuje mąż, jeden z włoskich twórców o wyglądzie hippisa, wręcz z uwielbieniem bijącym z twarzy i radosnym obłędem w oczach zapewniał ich, że "to miejsce ma w sobie magiczną energię! Niezwykłą moc!" I owszem, trudno się z nim nie zgodzić.

Osobom pragnącym spędzić więcej czasu na terenie Pustyni Błędowskiej i rozkoszować się urokami tamtejszej natury, proponujemy zabranie roweru. Wzdłuż jej wschodniego brzegu wiedzie bowiem otwarta w 2022 roku ścieżka rowerowa o utwardzonej nawierzchni. Docelowo ma być ona częścią 45-kilometrowej trasy dla cyklistów. Zatem, miłośnicy dwóch kółek, w drogę! Jest gdzie pojeździć smile.

Warto odwiedzić Pustynię Błędowską

Pustynia Błędowska

 

Zamek w Rabsztynie

Wyruszamy w kierunku Rabsztyna, by po piętnastu minutach znaleźć się pod wzniesieniem, na którym stoi kolejny obiekt wart zobaczenia. Krótka wspinaczka pod górę i po chwili spomiędzy drzew wyłania się wbudowana w skałę okazała baszta. Idziemy dalej i naszym oczom ukazuje się imponujący widok średniowiecznego zamku z XIII wieku. Pod jego mury docieramy, przechodząc po drewnianym moście. Rekonstruowana do 2021 roku twierdza na Kruczej Skale robi ogromne wrażenie. W zamku znajduje się wystawa historyczna, sklepik z pamiątkami i kawiarenka. Kawą i ciachem można rozkoszować się w jego piwnicach lub na tarasie, z cudownym widokiem na zabudowania warowni. 

Rabsztyn - wyprawa z dziećmi

Baszta Zamku na Kruczej Skale.

 

Szlak Orlich Gniazd - spacer na Zamek w Rabsztynie

W drodze na Zamek

Dzieci najpierw wysłuchują historii zamku, po czym biegną do makiety i na jej podstawie zgadują, w którym miejscu znajdują się poszczególne elementy zabytkowej budowli. Uwielbiam, gdy w taki sposób wizualizują sobie wygląd obiektu z czasów jego świetności. Wejście na szczyt wieży dostarcza nam niezwykle pięknych widoków na okoliczne wzgórza i lasy rezerwatu przyrody "Pazurek". Schodzimy i zaglądamy do oszklonego pomieszczenia, gdzie możemy między innymi zakuć się w dyby lub przyjrzeć doskonałym replikom białej broni sprzed wieków. Sprawia to chłopakom największą frajdę.

Oglądamy makietę Zamku w Rabsztynie

Makieta Rabsztynu na dziedzińcu warowni

 

Jura Krakowsko-Częstochowska z rodziną

Rabsztyn - widok na dziedziniec

 

Rodzinne wakacje - Szlak Jurajskich Gniazd

Widok na rezerwat Pazurek ze szczytu zamkowej wieży

 

Zwiedzanie Zamku w Rabsztynie

Rabsztyn - baszta zamku i brama wjazdowa

Po wyjściu z twierdzy nie opuszczamy jeszcze tego miejsca. Piękna pogoda skłania nas do tego, by usiąść na trawie, w cieniu drzewa nieopodal zamkowej fosy i podelektować się sielskimi widokami, jakie roztaczają się wokół nas. 

Bilety wstępu na Zamek od wtorku do piątku są w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy), natomiast w sobotę i niedzielę: 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy). Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od miesiąca.

Przyglądamy się makiecie zamku

Makieta Zamku pod Olkuszem

 

Szlak Orlich Gniazd - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Twierdza na Kruczej Skale

 

Wizyta z dziećmi w Zamku w Rabsztynie

Zamek Rabsztyn

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Zamek Tenczyn w Rudnie

Ostatni punkt naszego programu znajduje się w odległości 27 km na południe od Rabsztyna, w miejscowości Rudno. Zostawiamy samochód na bezpłatnym parkingu naprzeciw Muzeum Agatów (polecam tutaj zaparkować, ponieważ tuż obok jest kolejny parking, ale płatny). Do zamku Tenczyn jest stąd rzut beretem. Przed nami ukazują się w pełnej okazałości olśniewające ruiny wspaniałego zamczyska, wybudowanego w XIV wieku na – i uwaga, tu ciekawostka – stożku wygasłego wulkanu! Jesteśmy oczarowani – to wprost wisienka na torcie tej wyprawy!

Warto przed wejściem do zamku skręcić w prawo i przespacerować się dróżką wzdłuż ogrodzenia nad rozciągającą się w dole bajeczną doliną. To właśnie stąd jest najlepszy widok na średniowieczną budowlę. W połączeniu z usytuowaną w dole zagrodą dla zwierząt (mini zoo można zwiedzić oddzielnie), tworzy olśniewający obrazek. Kozy, owce, konie, alpaki i długowłose bydło oraz porośnięte bujną roślinnością zbocza nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat, sprawiający wrażenie, jakbyśmy cofnęli się o kilka wieków, do czasów, gdy zamkiem zaczął zarządzać ród Tęczyńskich. 

Zamek Tenczyn z punktu widokowego

Punkt widokowy na Zamek Tenczyn w Rudnie

 

Zamek Tenczyn - Szlak Jurajskich Gniazd

Tenczyn - zamek na stożku wulkanu

 

Urlop z dziećmi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Sielska dolina z imponującymi ruinami zamku w tle

Przechodzimy przez bramę wjazdową, gdzie w kasie wita nas sympatyczny młody pan ubrany w strój z epoki. Za bilet rodzinny płacimy 25 zł, więc stosunkowo niewiele. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 6 zł, w weekendy za dodatkową opłatą jest również możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Warownia od razu bardzo przypada nam do gustu. Jest dość duża, zawiera wiele zakamarków, które odkrywamy z dziką ciekawością. Najciekawsza jest Wieża Nawojowa, z okien której rozciągają się niesamowite widoki. Z każdego otworu rozpościera się inny pejzaż, a im wyżej, tym piękniej. Wyjątkowe wrażenia zapewnia również spacer po barbakanie, skąd obrońcy twierdzy wypatrywali najeźdźców.

Zamek ma burzliwą historię. Przez lata był niszczony i odbudowywany, jeszcze do niedawna popadał w ruinę, aż został przekazany prawowitym spadkobiercom – rodzinie Potockich. To właśnie ich fundacja trzyma pieczę nad zabytkową fortecą. Dzięki obecnym właścicielom stała się nie tylko rewelacyjnym miejscem do zwiedzania, ale również plenerem rozmaitych wydarzeń kulturalnych.

Rudno - wycieczka na Zamek Tenczyn

Wkraczamy w mury rudnickiego zamku

 

Odwiedzamy Zamek w Rudnie z dziećmi

Zamek Tenczyn w Rudnie

 

Zamek Tenczyn w Rudnie - Szlak Jurajskich Gniazd

Rudnicki zamek

 

Oglądamy widok z Zamku w Rudnie

Widok z najwyższego okna Wieży Nawojowej

 

Dziedziniec Zamku Tenczyn

Na dziedzińcu zamku odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne

 

Szlak Orlich Gniazd - rodzinna wyprawa

Wieża Nawojowa Zamku Tenczyn

 

Jura Krakowsko-Częstochowska - zwiedzanie z dziećmi

Na Zamku Tenczyn

 

Spacerujemy po Zamku Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn - spacerując po barbakanie

Przed wyjściem z zamku wdajemy się w rozmowę ze wspomnianym pracownikiem, który zdaje się tylko na to czekać. Zapytany wyjaśnia, że ma na sobie strój szkockiego najemnika, gdyż takowi byli w owym zamku zatrudniani. Z zapałem opowiada nam historyczne ciekawostki i pokazuje na telefonie rycinę warowni z czasów jej największego rozkwitu, gdy w II połowie XVI wieku została przebudowana na renesansową rezydencję z dziedzińcem arkadowym. Nie bez powodu zwana była "małym Wawelem", a niektórzy twierdzą nawet, że była wówczas piękniejsza niż krakowski Zamek.

Nasz rozmówca okazuje się prawdziwym pasjonatem historii. Jak sam przyznaje, zainteresowanie ze strony odbiorcy sprawia mu ogromną radość i z przyjemnością opowiada o dziejach rudnickiej twierdzy i losach jej kolejnych właścicieli. Jeśli więc odwiedzając Zamek, natraficie na szkockiego najemnika z mieczami zawieszonymi u boku, nie wahajcie się go pytać. Ze zdobytą w ten sposób wiedzą zwiedzanie Tenczyna stanie się bowiem ciekawsze i jeszcze bardziej wartościowe.

Zamek Tenczyn - warto odwiedzić z rodziną

Spotkanie z przewodnikiem w stroju szkockiego najemnika

 

Patrycja Cieślak-Starowicz

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.