Ostróda - atrakcje dla dzieci

Ostróda - miasto nad 5 jeziorami

Ich 5, ona jedna. Mowa o Ostródzie, mieście w zachodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich położonej nad rzeką Drwęcą, słynnym Kanałem Elbląskim i 5 jeziorami - Jeziorem Jakuba, Sajmino, Pauzeńskim, Perskim i Drwęckim. Ostatnie, największe i najlepiej zagospodarowane przyciąga miłośników białych żagli, kajakarstwa, jazdy na nartach wodnych i kąpieli. Dzięki funkcjonującym na wybrzeżu wypożyczalniom nie trzeba zaopatrywać się we własny sprzęt pływający. Każdy, kto gustuje w sportach wodnych, może wypożyczyć żaglówkę, kajak czy narty i do woli korzystać z profesjonalnego toru kajakowego, wyciągu narciarskiego i wód jeziora.

Na drugiej plaży wydzielonej nad jeziorem Sajmino również można miło spędzić czas. Infrastruktura nie jest tam tak rozbudowana, jak na Jeziorze Drwęckim, ale kąpielisko jest strzeżone, a dzieci, dzięki boiskom do gry w piłkę i zjeżdżalniom wodnym nie mogą narzekać na nudę.

Osobom aktywnym czas uprzyjemnią wędrówki, jogging, czy przejażdżki rowerowe po ścieżkach wytyczonych wzdłuż Jeziora Drwęckiego. A jeśli w czasie wyprawy ogarnie kogoś zmęczenie, w każdej chwili można zrobić sobie przerwę, by obejrzeć zachód słońca na pomoście, posilić się w jednej z restauracji na nabrzeżu lub odwiedzić amfiteatr - miejsce, które latem wypełnia bogaty repertuar artystyczny z koncertami i występami kabaretowymi na czele.

Oferta turystyczna Ostródy zachęca nie tylko do spędzania czasu nad wodą, ale również i do zwiedzania. Warto tu zobaczyć dawny Zamek Krzyżacki, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Kościół św. Dominika Savio, czy Ewangelicko-Metodystyczny kościół Łaski Bożej z masywną wieżą, na szczycie której znajduje się punkt widokowy.

Kościelna wieża nie jest jednak jedyną, która przyciąga uwagę. Przy ul. Drwęckiej wznosi się XIX- wieczna wieża ciśnień, która niegdyś zaopatrywała mieszkańców Ostródy w wodę, przy ul. 11 listopada zobaczycie natomiast wieżę ciśnień zwaną kolejową wieżą. Jest jeszcze trzecia wieża. Zbudowano ją dla kanclerza Ottona von Bismarcka i nazwano na jego cześć Wieżą Bismarcka.

Będąc w Ostródzie, warto wybrać się również w rejs po jedynym w swoim rodzaju Kanale Elbląskim i dać ponieść jamajskim rytmom, które rozbrzmiewają tu co roku podczas słynnego Ostróda Reggae Festiwal.

W okolicy również można zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Wizyta w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i na samych Polach Grunwaldzkich w miejscowości Grunwald oraz w Skansenie Fortyfikacji w Starych Jabłonkach z pewnością spodoba się miłośnikom historii. Ci, którym, na co dzień brakuje kontaktu z naturą, powinni natomiast wybrać się do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich niedaleko Ostródy lub do Stadniny Koni we wsi Ruś Mała, gdzie czas miło płynie w towarzystwie tych niezwykłych zwierząt.

Ostróda to pięknie usytuowane miasto z kilkoma zabytkami i mnóstwem atrakcji turystycznych, które zadowolą nawet największych malkontentów. Sprzyja aktywnym formom spędzania czasu, jak i atmosferze chilloutu nad wodą. Można ją odwiedzić zarówno latem, jak i zimą mając pewność, że niezależnie od pory roku propozycji do dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół nie zabraknie nikomu.

 

Jezioro Drwęckie przy ul. Adama Mickiewicza w Ostródzie

Uroki wypoczywania nad jeziorem 

Ostróda leży w otoczeniu kilku jezior, jednak to Jezioro Drwęckie cieszy się największym zainteresowaniem wśród turystów. Dlaczego? Kilka lat temu władze miasta przystąpiły do rewitalizacji plaży miejskiej, oddając wypoczywającym prawdziwe miejsce rekreacji, idealne na letnią labę nad wodą. Możecie więc zabrać dzieciaki na plażę, wyposażyć się w wiaderka i łopatki, koc i zestaw do piknikowania i oddać się wakacyjnym przyjemnościom. Do spacerów zachęca tu nie tylko drewniane molo z uroczą altanką i ławkami, które stanowią świetne punkty widokowe na jezioro, ale także zrewitalizowane nabrzeże. Wzdłuż linii brzegowej znajdują się wypożyczalnia rowerów i kajaków, przystanie, w których możecie zacumować lub wyczarterować łódź oraz restauracje, w których kwitnie życie towarzyskie. Jest też amfiteatr - lokalne centrum kulturalno-rozrywkowe, gdzie miło spędzicie czas na koncercie lub występach kabaretowych.

Z roku na rok na Jeziorze Drwęckim widać coraz większy ruch. Sporo na nim wodniaków, którzy pragną przeżyć przygodę pod białymi żaglami, amatorów jazdy na wakeboardzie i narciarzy wodnych, którzy korzystają najdłuższego wyciągu dla nart wodnych w Polsce. Jako że jezioro stanowi początek Kanału Elbląskiego możecie z niego wyruszyć na wyprawę kajakową lub w rejs po Kanale, w który zabierze Was załoga Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

Jeżeli jednak wolicie stąpać po suchym lądzie, dookoła jeziora biegną szlaki piesze, idealne, by podziwiać przyrodnicze walory okolicy. Nowoczesna infrastruktura daje wiele możliwości relaksu na świeżym powietrzu. Każdy więc może korzystać z uroków Jeziora Drwęckiego tak, jak lubi najbardziej, na swój własny sposób.

W poszukiwaniu bardziej kameralnych wakacyjnych klimatów udajcie się na plażę nad jeziorem Sajmino. Kąpielisko zostało podzielone na kilka stref. Najgłębszą, bo 4-metrową strefę ogranicza pomost i żółte pławy. Mogą w niej przebywać tylko wprawni pływacy. Osoby, które nie potrafią pływać, mogą spędzać czas na głębokości 1,2 m, w strefie oznaczonej czerwonym kolorem. Dla dzieci natomiast utworzono kąpielisko o głębokości 40 cm otoczone siatką i oznaczone na biało. Ku uciesze najmłodszych przy pomoście zainstalowano zjeżdżalnie. Młodzież może natomiast pograć w siatkówkę na boisku.

 

Zamek Krzyżacki przy ul. Adama Mickiewicza w Ostródzie

Pamiątka po Krzyżakach 

Niegdyś samotna warownia, która dumnie stała w rozwidleniu Drwęcy otoczona wodami jeziora Drwęckiego. Dziś miejskie centrum kultury, galeria, muzeum i biblioteka. Jeden z najważniejszych zabytków w Ostródzie, Zamek Krzyżacki powstał w XIII w. jako jedna z pierwszych tego typu budowli na ówczesnych ziemiach pruskich. Podobnie jak inne krzyżackie warownie na Mazurach był przebudowywany, zmieniał właścicieli, doświadczył wielkiego pożaru i wojennych zniszczeń. Zrujnowany czekał na zapomnienie lub ratunek. Na szczęście znaleźli się ludzie, którzy postanowili zakasać rękawy i przywrócić mu świetność.

Na przestrzeni lat w zamku utworzono różne pomieszczenia urzędowe, prochownię, zbrojownię, piwnice i magazyny, np. magazyn, w którym przechowywano sól. Zakonnicy mieli swój refektarz, kapitularz i dormitorium, komtur własną salę, a goście - pokoje gościnne. Nie zabrakło również kaplicy, sali sądowej i sali rycerskiej.

Ciekawostką jest fakt, iż przez kilka tygodni na ostródzki zamku mieszkał nawet Napoleon Bonaparte, który zarządzał stąd imperium i wydawał rozkazy żołnierzom. O jego pobycie przypomina tablica zawieszona na zamkowym dziedzińcu.

Jeżeli chcielibyście zobaczyć pamiątki po Napoleonie oraz Krzyżakach, na parterze zamku mieści się muzeum. Ekspozycja rozlokowana jest w 3 salach i można ją oglądać przez cały rok w różnych dniach i godzinach, w zależności od sezonu. W wakacje muzeum zaprasza od wtorku do piątku w godz. od 09:00 do 17:00, a w soboty i niedziele w godz. od 10:00 do 16:00. W pozostałe miesiące muzeum otwarte jest od wtorku do soboty od godz. 09:00 do 16:00.

 

Ostróda Reggae Festival, teren starych koszarów pruskich w Ostródzie

Jak śpiewa dusza? 

Spotkaliście się kiedyś z określeniem, że reggae jest muzyką duszy, że oczyszcza i relaksuje? Jako środek wyrazu artystycznego służy do swobodnego wyrażania opinii na temat tolerancji, szacunku, wolności, bywa, że również i wiary w Boga. Pochodzące z Jamajki reggae jest muzyką międzykontynentalną i multikulturową. Symetryczny rytm tej muzyki, spokojne tempo tworzą niepowtarzalny chilloutowy nastrój. I chyba właśnie to sprawia, że w reggae gustują ludzie niezależnie od miejsca zamieszkania, płci czy wieku.

Polacy również dali się porwać jamajskim rytmom. Od kilku lat w Ostródzie, naszej stolicy muzyki reggae odbywa się Ostróda Reggae Festival - wielkie święto muzyki, tańca i dobrej zabawy. W czasie kilku festiwalowych dni możecie posłuchać, jak grają największe legendy gatunku i być świadkiem narodzin nowych gwiazd.

Licznym koncertom towarzyszą rozmaite pokazy, wykłady, warsztaty, podczas których nauczycie się tańczyć i grać na afrykańskich bębnach. Gospodarze dbają o to, by każdy, kto potrzebuje odpoczynku, mógł się zrelaksować w strefie chilloutu, a dzieciom nie brakowało ciekawych zajęć. Teren starych koszarów pruskich, na którym odbywa się festiwal, wypełniają nie tylko jamajskie brzmienia i fani muzyki reggae, ale również stoiska z odzieżą i pamiątkami w stylu reggae oraz food trucki, obok których nosy nie pozwolą przejść Wam obojętnie.

W Ostródzie sporo się dzieje również podczas imprez Ostróda Summer Hot Days, zawodów Wyścigu Pokoju w Kapsle, czy Festiwalu Ognia.

Ostróda Reggae Festival
Atrakcje dla dzieci na Ostróda Reggae Festival
Ostróda Reggae Festival - nauka tańca

Źródło zdjęć: www.ostrodareggae.com

Więcej informacji: Ostróda Reggae Festival

 

Rejs statkiem po Kanale Elbląskim

Rejs statkiem po trawie 

Takich wspomnień w Waszym rodzinnym albumie jeszcze nie mieliście. Podniebny rejs balonem, spływ kajakowy, skoki na bungee do śluzy - to wszystko dostarcza niesamowitych wrażeń, do których koniecznie musicie dopisać rejs statkiem po Kanale Elbląskim. Jeśli nigdy o nim nie słyszeliście, z pewnością zastanawiacie się co w nim takiego wyjątkowego, przecież całe Mazury można zwiedzać z perspektywy wody. Za chwilę przestaniecie mieć wątpliwości.

Kanał Elbląski

Źródło zdjęcia: www.kanal-elblaski.pl

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Kanał Elbląski to jedyny na świecie kanał, którym statki pływają raz po wodzie raz po ... trawie. Możecie nim popłynąć z Ostródy aż do samego Elbląga, pokonując w ten nietypowy sposób ponad 80 km. Wszystko jest możliwe dzięki innowacyjnym, XIX- wiecznym rozwiązaniom z dziedziny hydrotechniki, które zamiast przeciwstawiać się naturze, wykorzystały potencjał mazurskiej rzeźby terenu. Największym wyzwaniem było wyrównanie poziomu wód na jeziorze Drużno i kilku jeziorach w okolicach Ostródy, Miłomłyna i Iławy. Budowniczy poradzili sobie jednak z tym problemem poprzez zastosowanie 5 pochylni zwanych suchymi grzbietami (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) oraz dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona). Dzięki temu statki stoją na specjalnych platformach, które przewożą je (mogą to robić dwukierunkowo) na wzniesieniach. W nieckach wodnych statki znów zanurzają swe kadłuby i pływają, tak jak to robią statki na całym świecie.

Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglarski w Polsce i jednocześnie najpiękniejsza droga wodna w Europie. Nic dziwnego, że znalazł się na liście 7 cudów Polski. Takiej atrakcji turystycznej nie ma nikt inny.

Kanał łączy 14 jezior, dzieli się na 5 odcinków, a statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej oferują 4 rodzaje rejsów. Każdy zaczyna się przy śluzie Miłomłyn. Będąc w Ostródzie możecie skorzystać z propozycji rejsu na odcinku Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki. W czasie wycieczki przepłyniecie przez śluzę Zielonka i płynąc przez Jezioro Drwęckie, miniecie przystanie jachtowe, miejską plażę i molo, aż dotrzecie do śluzy Ostróda. Następnie miniecie wyciąg nart wodnych i basen portowy Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Przez wody jeziora Pauzeńskiego dotrzecie do kolejnej śluzy zwanej Małą Rusią, by wypłynąć na jezioro Szeląg. Wzdłuż linii brzegowej zobaczycie pola namiotowe, campingi i stanicę wodną. Docierając do końca jeziora Mały Szeląg, dobijecie do kresu wodnej wyprawy w Starych Jabłonkach, w których warto zrobić sobie przystanek, by zwiedzić Skansen Fortyfikacji z 1938 r.

Ostróda - rejs po Kanale Elbląskim z dziećmi
Kanał Elbląskim - atrakcje dla dzieci w Ostródzie
Wakacje z dziećmi na Mazurach

Źródło zdjęć: www.zegluga.com.pl

Więcej informacji: Kanał Elbląski oraz Żegluga Ostródzko-Elbląska

 

Skansen Fortyfikacji w Starych Jabłonkach niedaleko Ostródy

Pamiątki po wojnie 

Na terenie wsi Stare Jabłonki i w okolicy jeziora Szeląg Mały wyrastają z ziemi żelbetonowe konstrukcje, które pamiętają wojenne czasy. To bunkry, które przed upływem czasu, narastającą górą śmieci, gruzu i ziemi uratowali lokalni mieszkańcy. Z pomocą Nadleśnictwa Stare Jabłonki i kilku sponsorów utworzyli w nich Skansen Fortyfikacji, który możecie odwiedzić, tak jak to zrobiło do tej pory wielu turystów. Na odcinku Starych Jabłonek powstało 5 schronów bojowych, które wchodziły w skład Hohenstein Stellung, czyli Pozycji Olsztyneckiej mającej za zadanie bronić Polskę przed atakiem ze strony Niemiec.

Zwiedzając ocalony bunkier, zobaczycie kawałek historii w postaci sprzętu wojskowego, bagnetu, pocisków, frontowego munduru żołnierza polskiego, odznaczeń, fragmentów oryginalnego systemu wentylacji, izby kwaterunkowej z meblami, piecyka, drzwi pancernych, czy starych fotografii.

Macie ochotę zobaczyć pamiątki po wojnie? Udajcie się w kierunku ul. Turystycznej w Starych Jabłonkach. Skansen można zwiedzać w soboty w godz. między 10:00 a 12:00.

 

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku niedaleko Ostródy

Co się wydarzyło na Polach Grunwaldzkich? 

Karty historii Polski zapisane są różnymi datami upamiętniającymi ważne wydarzenia. Jedną z nich kojarzy większość Polaków. To rok 1410 - symbol aktu odwagi i wielkiego tryumfu Polaków w walce z Krzyżakami. 15 lipca ponad 600 lat temu na Grunwaldzkich Polach stanęły przeciwko sobie oddziały Władysława Jagiełły sprzymierzonego z wielkim księciem litewskim Witoldem i wojska Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem Ulricha von Jungingena. Przebieg tej ważnej bitwy, jej znaczenie i charakter relacjonuje ekspozycja muzealna w Stębarku niedaleko Ostródy. Mowa o Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, którego otwarcie zbiegło się z odsłonięciem pamiątkowego pomnika i 550 rocznicą wydarzenia.

Muzeum prezentuje ekspozycje stałe i czasowe. Niezależnie, kiedy je odwiedzicie, zobaczycie mapy, rysunki, stare fotografie, repliki broni i średniowiecznego ekwipunku zgromadzone w ramach wystawy "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w 409-1411". Poznacie też powody i sam przebieg wojennej kampanii. O najważniejszych wydarzeniach dotyczących Polski i Zakonu Krzyżackiego dowiecie się natomiast z wystawy zatytułowanej "Grunwald - 600 lat chwały".

Odwiedzając muzeum, możecie stanąć twarzą w twarz z Władysławem Jagiełłą i tatarskim wodzem Dżelal ad-Dinem, których podobizny wykonano w naturalnej wielkości z wosku. Przekonacie się jakimi środkami płatniczymi dokonywano dawniej transakcji i zobaczycie kopie chorągwi polskich, litewskich i krzyżackich, które powiewały na grunwaldzkich polach.

Ujrzycie też ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków oraz granitowe bloki Pomnika Grunwaldzkiego, które udało się uratować przed Niemcami w czasie wojny i przetransportować na Grunwaldzkie Pola. Kopiec Jagiełły wskaże Wam miejsce dowodzenia polskiego króla w czasie bitwy, a wielki głaz, miejsce, w którym Wielki Mistrz Krzyżacki dokonał żywota.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak przebiegała sama bitwa, poświęćcie kilkanaście minut na projekcję filmową w reżyserii Aleksandra Forda z 1960 r. Dzieło polskiej kinematografii możecie porównać z organizowaną co roku na Polach Grunwaldzkich inscenizacją, która stara się wiernie oddać ducha walki i klimat bitwy z 1410 r.

Każdego roku na Grunwaldzkich Polach stają przeciwko sobie oddziały polskie i krzyżackie. W ruch idą kopie, miecze, strzały, topory i buzdygany. Słuchać pieśni, nawoływania do walki i galopujące konie. Atmosfera jest podniosła, a wydarzenie komentuje lektor, który krok po kroku wyjaśnia poszczególne sekwencje inscenizacji. To niezwykły multikulturowy spektakl, w którym udział bierze nawet do 2 tys. rycerzy. Aktorzy pochodzą z różnych części Europy - Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Francji, Włoch, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Węgier, a nawet odległych Finlandii i USA. Podobnie jest z widzami, którzy przyjeżdżają nie tylko z Polski, by zobaczyć to imponujące widowisko.

Jeżeli uznacie, że Wasze dzieci są zbyt małe, by oglądać pokaz, w którym może i nie ma prawdziwego rozlewu krwi, ale jest przemoc (udawana, choć dzieci mogą tego nie zrozumieć) przyjedźcie trochę wcześniej. Kilka dni przed inscenizacją na Grunwaldzkich Polach jeden po drugim wyrastają obozy rycerskie. Rekonstruktorzy przebrani w średniowieczne stroje odgrywają ówczesne warunki życia i przygotowania do bitwy. W tych dniach nie ma jeszcze tłumów, to dobra okazja, by zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Oprowadzanie rozpoczyna się o konkretnych godzinach: 10:00, 12:00, 14:00 oraz 16:00 i trwa ok. 1,5 godziny. W sezonie wakacyjnym, od połowy czerwca do końca sierpnia przewodnicy dostępni są przez 7 dni w tygodniu.

Dzieci do lat 7 mogą obejrzeć ekspozycję za darmo. Nieodpłatnie muzeum można zwiedzić również w każdą środę. Placówka udziela zwiedzającym rabatów i honoruje "Kartę dużej Rodziny".

Więcej informacji: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich niedaleko Ostródy

Ścieżką przez las 

Nieco ponad 30 km na południe od Ostródy, w dorzeczu rzeki Drwęcy rozciąga się kompleks lasów liściastych i borów, które tworzą piękny Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Prócz licznie występujących na tym obszarze roślin naczyniowych i mszaków, żyje tu mnóstwo ptaków i ponad 140 gatunków kręgowców, z czego aż 2/3 znajdują się pod ochroną. Może gdzieś wśród krzaków zobaczycie gronostaja i łasicę i porównując je wspólnie z dziećmi, rozwiążecie odwieczny dylemat, czy Cecylia Gallerani, słynna dama z obrazu Leonarda da Vinci pozowała mistrzowi, trzymając w ramionach łasiczkę czy gronostaja.

Najwyższym wzniesieniem w Parku jest Góra Dylewska sąsiadująca z Polami Grunwaldzkimi, na których już pewnie byliście lub lada dzień z pewnością odwiedzicie. Tu również wody swe rozlewa najwyżej położone jezioro na Mazurach - Jezioro Francuskie włączone w obszar jednego z 3 rezerwatów na terenie Parku.

  • Rezerwaty i ścieżki przyrodnicze

Według starej legendy nazwa jeziora nawiązuje do wydarzenia z czasów kampanii napoleońskiej, kiedy to okoliczni chłopi utopili w jeziorze kilku Francuzów w akcie zemsty za krzywdy wyrządzone miejscowej dziewczynie.

Rezerwat Jezioro Francuskie jest rezerwatem florystycznym. Powstał w celu ochrony wierzby borówkolistnej i ponad 160-letnich drzew buczyny pomorskiej. W lasach mieszkają różne gady m.in. jedyny w Polsce jadowity wąż - żmija zygzakowata i padalce, przypominające węża, ale wężem niebędące beznogie jaszczurki. W przeciwieństwie do żmii są zupełnie niegroźne. Jeżeli spotkacie padalca, możecie mu się bez obaw przyglądać, tylko go nie wystraszcie. Jeśli uzna Was za zagrożenie, może zrzucić ogon i uciec. Co prawda ogon odrośnie, ale będzie już nieco krótszy. Wyobrażacie sobie, jak bardzo trzeba się bać, by zwiać w krzaki, pozostawiając kawałek siebie?

W celu ochrony buczyny utworzono również Rezerwat Dylewo. Okazy w nim rosnące są jednak nieco młodsze. Trzeci z rezerwatów - Rezerwat Rzeki Drwęcy powstał z myślą o ochronie rzeki i jej dopływów.

Na terenie Parku Wzgórz Dylewskich można by łatwo zabłądzić, gdyby nie ścieżki przyrodnicze opatrzone drogowskazami i tablicami informacyjnymi, z których dowiecie się więcej na temat Parku i żyjących w nim roślin i zwierząt.

Na szczycie Góry Dylewskiej zaczyna się ścieżka nazwana, jakżeby inaczej - "Góra Dylewska", która ciągnąc się na odcinku zaledwie 2 km, poprowadzi Was przez najpiękniejsze zakątki Nadleśnictwa Olsztynek. Na trasie czeka na dzieci miła niespodzianka w postaci leśnego placu zabaw.

Wędrując ścieżką przyrodniczą "Uroczysko Napromek" miniecie 29 tablic informacyjnych opisujących nie tylko różnorodność tutejszej fauny i flory, ale także pracę leśników. Jeśli w czasie spaceru trochę się zmęczycie, w sąsiedztwie ścieżki znajduje się leśniczówka Napromek, w której można wypożyczyć konie pod siodło i do zaprzęgów konnych.

  • Narty na Mazurach

Wzgórza Dylewskie przyciągają turystów nie tylko latem. Zimą przyjeżdżają tu amatorzy białego szaleństwa. Zamiast jechać w góry, można na Mazury, na Górę Czubatkę, gdzie działa wyciąg narciarski. Ukształtowanie terenu oraz kilka tras o różnym stopniu trudności stwarzają dogodne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego zarówno na bardziej, jak i mniej zaawansowanym poziomie. Ciekawostką jest fakt, iż śnieg sypie tu zwykle wcześniej niż w innych częściach Polski i utrzymuje się nawet do dwóch tygodni dłużej. Jeśli więc kochacie narty, właśnie na Mazurach pojeździcie na nich najdłużej. Niestety nie ma tu wypożyczalni. Musicie więc zaopatrzyć się we własny sprzęt.

To co? Przyjedziecie tu z dzieciakami w zimie? Chcecie założyć biegówki i wyruszyć przez Park, by zobaczyć piękną okolicę łudząco podobną do Beskidu Niskiego, a przy tym świetnie się bawić?

Więcej informacji: Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

 

Stadnina Koni we wsi Ruś Mała niedaleko Ostródy

Endorfiny jako skutek uboczny 

Ma wiele właściwości zdrowotnych. Powoduje ogólną poprawę samopoczucia. Uczy świadomości własnego ciała, wspomaga koordynację i oddziałuje na emocje. Poza tym uczy empatii i wrażliwości. O zaletach jazdy konno można by długo się rozpisywać, jednak, zamiast tracić czas na czytanie, wskakujcie w auto, by po kilkunastu minutach mechaniczne konie zamienić na prawdziwe, takie, które rżą, strzygą uszami i machają grzywą.

Zaledwie 7 km od Ostródy we wsi Ruś Mała znajduje się Stadnina Koni, w której miło spędzicie czas wśród zwierząt. Stadnina troszczy się o konie, które potrzebują rekonwalescencji po kontuzjach, opiekuje się źrebiętami i klaczami, które spodziewają się źrebiąt. Turystom natomiast oferuje możliwość wykupienia lekcji jazdy konnej. Trenerzy szkółki jeździeckiej prowadzą lekcje jazdy na lonży lub w terenie, najczęściej w okolicach jeziora Szeląg. Poza tym zapraszają na spacery wozami konnymi, zimowe kuligi, wspólne grillowanie i zabawy przy ognisku.

Skutkiem ubocznym obcowania z końmi, głaskania ich i przytulania są endorfiny - hormony, które ludzki organizm wydziela, gdy czujemy przyjemność. Dzięki nim dobry nastrój nie opuści Was jeszcze długo po tym, jak zsiądziecie z konia.


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi