Atrakcje Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej


Korzystając z dni wolnych od szkoły i pięknej pogody, udaliśmy się na trzydniową wycieczkę. Pojechaliśmy na kemping, co było dodatkową atrakcją. Naszym celem był Ojcowski Park Narodowy.

Ojcowski park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Pierwszym punktem zwiedzania była Maczuga Herkulesa. Nazwa pochodzi od kształtu skały, jednak legenda mówi, że została ustawiona przez samego diabła na życzenia Twardowskiego.


 Maczuga Herkulesa

Maczuga Herkulesa

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale. Powstał on w pierwszej połowie XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego i był gotycką strażnicą.

Następnie w XVI wieku został przekształcony w renesansową rezydencję.

Z zamkiem tym związana jest legenda o Krzysztofie Szafrańcu. Został on skazany na śmierć za liczne grabieże i napaści. Teraz jego duch powraca na dziedziniec zamku, nieraz widziano jego zakapturzoną postać. Historia ta wzbudziła w nas dreszcz emocji.


Droga do zamku

Droga prowadząca do zamku

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale


Wejście na dziedziniec Zamku w Pieskowej Skale

Wejście na dziedziniec zamku w Pieskowej Skale


Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 


Na pamiątkę pobytu w zamku, dzieci miały okazję okazję własnoręcznie wybić monetę o wartości jednego grosza. Jest to replika monety pochodzącej z czasów Władysława Jagiełły i w tamtych latach można było za nią kupić 20 jaj i 1 kurę.

 

 Moneta

Moneta moja i Julki


Kilka milionów lat temu w okresie plioceńskim południowa część Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej została rozcięta przez potoki, które wyżłobiły głębokie doliny, a wody podziemne żłobiły jaskinie, których na terenie parku jest ponad 600.

Dwie z nich mieliśmy okazję zobaczyć. Pierwsza to Jaskinia Nietoperzowa.

 

Jaskinia Nietoperzowa

Wejście do Jaskini Nietoperzowej


Znajduje się ona w Jerzmanowicach w Dolinie Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Położona jest 438 m.n.p.m. i ma długość 326 m. Jest to jedna z większych jaskiń Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Nazwa tej jaskini pochodzi od zamieszkujących ją różnych gatunków nietoperzy. Głównym gatunkiem jest tutaj podkowiec mały, ale są też nocki i mroczki późne.

Nietoperze w okresie zimowym hibernują, to znaczy obniżają swoją temperaturę. W Jaskini mają idealne warunki bytowania, ponieważ panuje tu niezmienna temperatura przez cały rok i wynosi około 6 stopni Celsjusza. Wybierając się do jaskini należy pamiętać o ciepłym ubraniu i odpowiednim obuwiu, ponieważ jest tu ślisko.

Niesamowite wrażenie robią formy naciekowe. Podziwialiśmy utworzone tutaj stalaktyty, które zwisały ze stropu. Przewodnik pokazał nam także stalagmity, które sterczały od podłogi. Razem tworzyły piękne stalagnaty. 

Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści przewodnika o odnalezionych tu kościach zwierząt z okresu zlodowaceń: hien, lwów, mamutów. Mieliśmy okazję zobaczyć wtopione w skałę kości i ząb niedźwiedzia jaskiniowego.

W sali głównej groty, przewodnik wyłączył latarkę, poprosił o ciszę i słuchaliśmy deszczu jaskiniowego, który brzmiał niczym muzyka. Należy pamiętać, że w grocie tej nie wolno używać latarek, aby nie zakłócać spokoju nietoperzom.

Jaskinia - atrakcje dla dzieci

Formy naciekowe w Jaskini Nietoperzowej

park Jaskini Nietoperzowej

Park przy Jaskini Nietoperzowej


 park przy Jaskini Nietoperzowej

Park przy Jaskini Nietoperzowej

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


W kolejnym dniu naszej rodzinnej wycieczki zwiedzaliśmy Jaskinię Łokietka. Jest to największa jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Powstała w skałach wapiennych parku jurajskiego.


 Grota Łokietka

Wejście do Groty Łokietka

Składa się ona z dwóch dużych sal : Rycerskiej i Sypialni, małej salki zwanej Kuchnią i kilku korytarzy.

Pani przewodnik opowiadała nam, że w okresie zimowym neandertalskie grupy myśliwych urządzały tutaj polowania na niedźwiedzie jaskiniowe. Działo się to w okresie środkowego paleolitu.

Jednak jaskinia ta ściśle wiąże się z legendarnym pobytem w niej na przełomie XIII i XIV wieku księcia Władysława Łokietka, przyszłego króla Polski.

Ukrywał się on tutaj przed królem czeskim Wacławem II. Legenda mówi, że okoliczni włościanie dostarczali Łokietkowi żywność przez otwór u wejścia do groty, aby nie naruszyć pajęczyny zasłaniającej wejścia do jaskini. Dzięki tej pajęczynie wojska czeskie nie przypuszczały, że może tam znajdować się Łokietek.

Mogliśmy oglądać salkę zwaną Kuchnią, w której Łokietek przyrządzał posiłki. Widzieliśmy też kamienny stół w Sali Rycerskiej, który służył do spożywania pokarmów. W Sypialni podziwialiśmy wielkie łoże Władysława Łokietka.

W jaskini znajdują się także skamieniałe szczątki człowieka pierwotnego i niedźwiedzia jaskiniowego.

Duże wrażenie na zwiedzających robi piękny stalagnat, swoim kształtem przypominający orła, który znajduje się w Sypialni.

Z Groty Łokietka leśną drogą udaliśmy się do Bramy Krakowskiej. 

droga z Groty Łokietka do Bramy Krakowskiej

Droga z Groty Łokietka do Bramy Krakowskiej


Jest to brama skalna zbudowana z wapieni skalistych o wysokości 15 metrów. Powstała w wyniku procesów erozyjnych. Nazwa jej wywodzi się od tego, że dawniej drogą przez Dolinę Prądnika biegł szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.


10- Brama Krakowska.jpg

Brama Krakowska

To był już ostatni punkt naszej wycieczki.

Wróciliśmy do domu zadowoleni z mile i pożytecznie spędzonego czasu.

Polecamy serdecznie wycieczki po Polsce. Mamy piękny kraj i warto go poznawać, odkrywać na nowo. Dodatkowo to piękna forma rodzinnego spędzana czasu.


Kemping

Kemping

Jolanta Wiśniowska

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.