Świętokrzyska Polana - atrakcje dla dzieci

Tropem tetrapoda, piranii i potworów z głębin

Świętokrzyskie można kojarzyć z różnymi przynależnymi dla tego obszaru symbolami.

Bez wątpienia komuś przyjdzie do głowy Sabat Czarownic na Łysej Górze. Może jakiś biegły w geologii przypomni sobie o gołoborzach. A wielbiciel wchodzenia w głąb ziemi wymieni pełną stalaktytów i stalagmitów Jaskinię Raj.

Zapalony harcerz nie przepuści odbywającego się od lat Harcerskiego Festiwalu w Kielcach (już po raz 45 zabrzmiały w tym roku znane z wielu z obozów, ognisk po świt, bieszczadzkich wędrówek harcerskie piosenki).

Ale kto pomyśli akurat o Puszczy Amazońskiej czy afrykańskich bagnach? I to w samym środku Świętokrzyskiej Polany? A jednak...

 

Kompleks Świętokrzyska Polana

Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana z dziećmi

Prapłaziec, pirania, błazenek, rozgwiazdy oraz mnóstwo innych gatunków wodnych zwierząt zamieszkuje wielkie akwaria w Oceanice, wchodzącej w skład Kompleksu Świętokrzyska Polana.

Kompleks ten, położony niedaleko Zagnańska w miejscowości Chrusty, zadziwia różnorodnością – po pierwsze przyciąga do niego wspomniana Oceanika.

Po drugie kusi Kraina Zabawy i park linowy. I po trzecie – do zwiedzania okolic, choć w zdecydowanie pomniejszonych wersjach, zaprasza Park Miniatur – Świętokrzysko.

Dużo tu atrakcji dla zwiedzających. A i na chcących po prostu odpocząć lub na potrzebujących działań rehabilitacyjnych – też czeka bogata oferta.

Wracając do Oceaniki, czyli do ukrytych w wielkich akwariach fragmentów morskich głębin – zamieszkujące w nich stworzenia zachwycają: jedne pływają, niektóre się chowają, inne omijają zatopiony wrak...

Podziwiamy morskie stworzenia z dziećmi

Zachwyca też sala z „Potworami z głębin”. Spokojnie, oglądanie nikomu nie zagrozi. Raczej zaciekawi, bo wygląd niektórych okazów jest wyjątkowy, dziwny i … potwornie oryginalny. Głębinowe potwory to „jedynie” makiety, ale za to jakie...

Potwory z głębin

Przyznam, że Oceanika wywarła na nas duże wrażenie – z nosami prawie przylepionymi do szyb zachwycaliśmy się różnorodnością i pięknem naszego świata.

W początkowej fazie zwiedzania – zasłuchani w opowieści przewodniczki. Potem – już na własną rękę, do woli, przechadzając się od akwarium do akwarium, wędrując z Puszczy Amazońskiej do afrykańskich bagien...

Oglądamy różnorodne morskie zwierzęta

Przechodząc do kolejnej w wymienionych wcześniej atrakcji, należących do Kompleksu Świętokrzyska Polana – musimy przyznać, że używania w Krainie Zabawy i parku linowym nie zasmakowaliśmy, trochę już przyzwyczajeni, że nasze wizyty w Świętokrzyskiem obfitują w deszcz...

Gdy jednak wrócimy ponownie – wierzymy, że dzieci z przyjemnością poskaczą, powspinają się i pokonają wszystkie przeszkody...

Przy rekinie

 

Link do strony: Świętokrzyska Polana

 

Park Miniatur Świętokrzysko

Za to zajrzeliśmy, a nawet zatrzymali się na dłużej – na blisko godzinę - w Parku Miniatur Świętokrzysko. To następna z atrakcji, którymi kusi Świętokrzyska Polana. Zdążyliśmy, między kolejnymi „urwaniami” ciemnych chmur.

Najpierw prześcigaliśmy się w odgadywaniu, w której budowli już kiedykolwiek byliśmy i jak się ona nazywa, gdzie się znajduje, do czego jest przystosowana. Nie było łatwo, bo budowle te są perełkami Ziemi Świętokrzyskiej.

I w tym upatrywaliśmy wyjątkowości tego miejsca. Bo obiekty słynne, znane, ogólnoświatowej rangi można znaleźć pewnie w wielu miejscach. A osobliwości budownictwa świętokrzyskiego w zmasowanej ilości 20 sztuk – chyba tylko tu.

W Parku Miniatur z dziećmi

Ze słuchawkami na uszach, wsłuchując się w ciekawostki związane z tymi miejscami, w wybranej przez siebie kolejności wędrowaliśmy od Wąchocka na Święty Krzyż czy z Kurozwęk do kościoła w Rytwianach. Nie pomijając miejsc, których jeszcze nie znaliśmy lub o których jedynie słyszeliśmy. Dzięki temu pomysł na kolejną wycieczkę mamy gotowy!

Zwiedzamy Park Miniatur Świętokrzysko z dziećmi

Pudlingarnie i Walcownie w Sielpi i Nietulisku Fabrycznym oraz Zakład hutniczy w Maleńcu czekają na nas, na pewno pojedziemy w przyszłości!


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

A wracając do miniaturowych zabytków – przyglądaliśmy się temu, jak mogły wyglądać przed laty. Krzyżtopór w Parku Miniatur to wcale nie ruina, lecz imponujący pałac, jak w latach swej świetności! Chęciny też trudne do poznania...

Świętokrzyska Polana - spacer po Parku Miniatur z dziećmi

 

Dąb Bartek

Świętokrzyska Polana rozciąga się w sąsiedztwie pewnego leciwego staruszka – chyba najbardziej znanego dębu w PolsceBartka. Nie mogliśmy zatem się nie wybrać w odwiedziny...

I Świętokrzyską Polanę, i Bartka (może należałoby już mówić z szacunkiem – Bartosza lub Bartłomieja?!) odwiedzić można w okolicach Zagnańska.

A w samym Zagnańsku? Tu znaleźliśmy sympatyczny plac zabaw. Z ciuchcią.

Zagnańsk - plac zabaw z ciuchcią

Wracając jednak do osobliwego dębu – jest nie tylko najbardziej znanym, ale i najstarszym przedstawicielem swojego rodzaju. Świadek historii, skarbnica legend, musi już co prawda kłaść swe konary na specjalnych teleskopowych podporach, ale wciąż żyje. Jak się ma, pomimo sędziwego wieku, nie powie, ale wciąż cieszy oko wędrujących wokół odwiedzających.

Pamiętam czasy, gdy dzieci, trzymając się za ręce, okalały pień, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie ilu ludzi potrzeba, by mieć w swoich objęciach Bartka?

Ale, ale, to chyba było już dość dawno... Obecnie sędziwego staruszka można jedynie obejść w bezpiecznej dla niego odległości.

Przed dębem Bartek z dziećmi

 

Ruiny Huty "Józef" w Samsonowie

Aaa, jeszcze przejeżdżaliśmy obok ruin Huty „Józef” w Samsonowie – tym razem deszcz zezwolił jedynie na oglądanie tego przemysłowego zabytku z „zapłakanych” okien auta. Na fotkę też, niestety, nie było szans.

 

Tropem tetrapoda

Uzupełniając jeszcze wiadomości o Świętokrzyskiej Polanie – to miejsce, gdzie nie tylko można obejrzeć opisywane wcześniej atrakcje. Kompleks powstał przede wszystkim jako ośrodek rehabilitacyjny – służący głównie niepełnosprawnym dzieciom.

Oferuje, oprócz poduszki pod głowę, zabiegi lecznicze, również przy udziale koni, innych gospodarczych zwierząt, a także basenowych wód. My też złożyliśmy swe pełne wrażeń głowy na poduszkach, by następnego dnia wyruszyć tropem... tetrapoda.

Ruszamy tropem tetrapoda z dziećmi

W mieszczącym się tuż obok Zagnańska kamieniołomie, we wsi Zachełmie odnaleziono ślady tego pierwszego zwierza, który wyszedł z wody na ląd, przed milionami lat, w okresie dewonu.

My również te ślady odnaleźliśmy (na szczęście były zaznaczone na pomarańczowo, inaczej nie byłoby łatwo)! Kolejna perełka zagości w naszych wspomnieniach – tym razem geologiczna!

 

Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach

Kielce - Muzeum Zabawy i Zabawek z dziećmi

Czasów tetrapodów już nie pamiętam, ale z nostalgią spędziłam kolejne godziny (zastanawiając się w międzyczasie, czy to wyprawa dla dzieci, czy dla mnie) w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Co chwila wykrzykując: „taką zabawkę miałam!”, „tym najbardziej lubiłam się bawić”, „o takim domku dla lalek tylko marzyłam...” Oj, chwyciło za serce...

Zwiedzamy Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach z dziećmi

Historia zabawek – tych pięknych, eleganckich, ale i plastikowych „koszmarków” – wyłaniająca się z muzealnych półek, szaf... Modele pływające, latające, klocki, drewniane ludowe cacka, a do tego sala poświęcona magicznym latarniom. Gumowe, pluszowe, papierowe...

Można też pograć, poukładać, zbudować coś z wielkich klocków, poczytać listy od dzieci z dawnych lat.

Zabawa klockami w Muzeum Zabawy i Zabawek

A kiedy już ktoś zdecyduje się na wyjście przed budynek – czekają nań kolejne atrakcje. I można sobie pojeździć, jeśli tylko któryś z pojazdów okaże się wolny!

Przed budynkiem Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach

 

Rynek w Kielcach i czas powrotu do domu

A na deser – wizyta w Kielcach na Rynku - tu też można się nieźle pobawić! Wiemy, że to jeszcze nie koniec perełek w tych stronach.

Może znów odkryte zostaną ślady jakiegoś stworzenia sprzed wielu lat (w końcu geologia to mocna strona tych terenów)? Może zbudowana zostanie kolejna atrakcja (mam wrażenie, że przybywa ich z roku na rok coraz więcej)? A jeśli nawet nie – jeszcze nam i tak sporo zostało...

Odwiedzamy Rynek w Kielcach z dziećmi

 

Autorka tekstu i zdjęć: Anna Kossowska - Lubowicka

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi