Śladem wrocławskich krasnali

ŚLADEM WROCŁAWSKICH KRASNALI

Wrocław to piękna stolica Dolnego Śląska, z bogatą historią i śladem przenikających się kultur. To także miasto krasnali. Ile ich jest? Chyba tylko krasnale wiedzą, ile ich tak naprawdę jest.

W sierpniu spędziliśmy wspaniałe pięć dni w tym niesamowitym mieście. Były to dni intensywnego zwiedzania i pochłaniania wszystkiego tego, co Wrocław oferuje małym i dużym.

Pierwsze krasnale spotkaliśmy, gdy tylko wyszliśmy z najpiękniejszej stacji kolejowej w Polsce - Wrocław Główny. Toż to prawdziwy XIX-wieczny pałac z neogotycką fasadą i tarasami! Krasnale pilnują podróżnych, by nie wypadli z pociągu, a także, by nie zgubili bagażu.

Dworzec kolejowy we Wrocławiu

Dworzec Główny

Podziwiamy pierwszego krasnala podczas rodzinnej wycieczki

Krasnal Zawiadowca na dworcu

Naprzeciwko dworca z olbrzymiego neonu spogląda na nas sympatyczny pan z kwiatem w ręku i kłaniając się kapeluszem, życzy nam „Dobrego wieczoru we Wrocławiu”.

Nietypowa architektura we Wrocławiu

Neon Dobry Wieczór

Kilkanaście miniaturek krasnali ukryło się w Kolejkowie. Tutaj tętni życiem Wrocław oraz sielska wieś. Tutaj po 510 metrach torowiska jeździ 15 pociągów i kilka tramwajów. Całość dopełniona jest figurkami 3537 ludzi i zwierząt. Wszystko to mieści się w dawnym dworcu kolejowym Wrocław Świebodzki.

Szukanie krasnali w Kolejkowie, czyli atrakcje dla dzieci

W Kolejkowie

Zwiedzanie Wrocławia z dziećmi śladem krasnali

Dworzec Wrocław Świebodzki

Collegium Maximum, a więc gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, pilnowany jest przez Krasnala Szermierza, Profesorka i Kirklandystę. Pilnują oni, by nikt nie zniszczył barokowej Auli Leopoldina i Oratorium Muzycznego.

Poszukiwania krasnali całą rodziną we Wrocławiu

Krasnal Profesorek

Podziwianie zabytków Wrocławia z dziećmi na wycieczce

Barokowa Aula Leopoldina

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Jeśli zawitacie do Wrocławia, nie możecie pominąć Hydropolis. To centrum edukacji ekologicznej, mieszczące się w zabytkowym XIX-wiecznym neogotyckim zbiorniku czystej wody. Czy wiecie, że w Hydropolis zobaczyć możecie stację badawczą rafy koralowej, replikę batyskafu „Trieste”, a także unikatową drukarkę wodną – najdłuższą tego typu instalację w Europie? Tajemnic Hydropolis strzeże wesoły krasnal Hydropolek.

Zwiedzanie centrum edukacji ekologicznej

W Hydropolis

Krasnal wrocławski obok Hydropolis

Krasnal Hydropolek

W sercu miasta mieści się Rynek wraz ze Starym Ratuszem. Ten koronkowy wręcz gmach wybudowany został z cegły i piaskowca i łączy w sobie różne style architektoniczne. Otoczony jest kolorowymi kamieniczkami, z których chyba najbardziej znane to kamieniczki altarystów „Jaś i Małgosia”, nad którymi góruje katedra św. Elżbiety.

Z wieży kościoła św. Elżbiety, z 75. metra roztacza się zapierający dech w piersiach widok na miasto i Sudety.

Podziwianie z dziećmi panoramy Wrocławia z wieży kościoła

Rynek widziany z wieży kościoła św. Elżbiety

Wrocławski Rynek po zachodzie słońca

Wrocławski rynek najbardziej zachwyca nocą

Wspaniały widok na Wrocław roztacza się także z najwyżej położonego mostu w mieście - z Mostku Pokutnic rozpiętego między dwiema wieżami kościoła św. Marii Magdaleny. Na mostku spotkaliśmy dwie krasnalice-pokutnice: Martynkę i Teklę. Symbolizują one dusze leniwych kobiet, którym nie w głowie była praca i zamążpójście.

Podobno spóźnieni przechodnie słyszeli nocą jęki i szelest mioteł zamiatających posadzkę. Matki zaczęły więc straszyć krnąbrne córki, nieskore do wyjścia za mąż pokutującymi na mostku dziewczętami. Zmarły, nie zaznawszy stanu małżeńskiego i za karę po wieczne czasy będą sprzątać ów mostek. Tekla i Martynka posiadają sympatycznego kota, który wygania myszy z mostku.

Spacer rodzinny Mostkiem Pokutnic we Wrocławiu

Pokutnice

Dawno, dawno temu na Rynku przy ulicy Więziennej mieściło się więzienie. Pamiątką po tym stał się krasnal Więzień, przykuty kajdankami do krat. Biedak, musi być smutny, siedząc bez ruchu i spoglądając na tłumy mijających go radosnych i wolnych przechodniów.

Krasnal na Rynku przy ulicy Więziennej

Krasnal Więzień

Pociąg do nieba to niesamowity pomnik! Prawdziwy zabytkowy parowóz Ty2- 1035 wiezie nas do nieba po torach. Symbolizuje on marzenia każdego człowieka.

Oglądamy pomnik parowozu we Wrocławiu

Pociąg do nieba

W tym roku widzieliśmy już cztery ogrody zoologiczne, jednak najpiękniejszy i największy mieści się we Wrocławiu. Wrocławskie ZOO poszczycić się może nowoczesnym Afrykarium. Chyba nie ma wspanialszego doświadczenia niż przepływający nad głowami olbrzymi rekin!

Wyprawa z dziećmi do ZOO i Afrykarium
We wrocławskim ZOO i Afrykarium
 

Mieszka sobie tutaj krasnal Hipoczyściciel, który dba o czystość i zdrowie hipopotamów. Ten śmieszny kransalek stoi sobie na hipopotamie i szoruje jego plecy szczotką. Sądząc po minie hipcia, jest mu dobrze.

Śladami krasnali we wrocławskim ZOO

Krasnal Hipoczyściciel

Naprzeciwko wrocławskiego ZOO widzieliśmy Halę Stulecia wybudowaną w 1913 roku, w stulecie zwycięstwa z Napoleonem. Było to jak na tamte czasy dzieło pionierskie i wybitne. Beton stał się atrybutem nowoczesnego budownictwa. Wokół hali ustawiono 750 kolumn i zwieńczono je kratą, tworząc pergolę, po której płoży winorośl.

Wrocławska Hala Stulecia

Hala Stulecia

Krasnal EBI, który spaceruje pod Halą Stulecia nawiązuje do Eberharda Mocka, głównego bohatera retro kryminałów Marka Krajewskiego, których akcja toczy się w przedwojennym Wrocławiu.

Odkrywamy kolejne krasnale podczas zwiedzania miasta z dziećmi

Krasnal EBI pod Halą Stulecia

Przed neobarokowym gmachem Teatru Komedia mieści się Fontanna Krasnali. Każdy krasnal, będący jej częścią, ma swoje imię. Na samym środku siedzi i odpoczywa Wierzbnik, a spływającą wodę zgarnia Spragniony. Niedaleko tej dwójki Parasolnik osłania żabę w koronie, a obok znajduje się krasnal Puszczający Stateczki.

W skład fontanny wchodzi także Krasnal karmiący gołębie - Karmiciel.

Przed Fontanna Krasnali obok Teatru Komedia
Teatr Komedia i Fontanna Krasnali
 
Krasnal z parasolem

Parasolnik

Najważniejszą i najstarszą wyspą Wrocławia (a jest ich przecież tak wiele) jest kościelny Ostrów Tumski. Prowadzi do niej z wyspy Piasek Most Tumski. Na Ostrowie Tumskim mieści się kilka kościołów i kilka krasnali. Najpiękniej Ostrów Tumski wygląda nocą, w świetle gazowych latarni.

Spacer po Ostrowie Tumskim z dziećmi nocą
Ostrów Tumski nocą
 

Na Ostrowie Tumskim o zmierzchu mieliśmy niewiarygodne spotkanie. Spotkaliśmy bowiem latarnika, który każdego dnia zapala i gasi latarnie gazowe - a jest ich około stu! Ma na sobie czarną pelerynę, na głowie melonik, a w ręku dzierży sztycę. Wydaje się niezwykle tajemniczy - pojawia się nagle w ciemności i znika w świetle latarni.

Atrakcja dla dzieci, czyli spotkanie z latarnikiem
Spotkanie z latarnikiem
 

Na drugim brzegu Odry z bulwaru Dunikowskiego na Ostrów Tumski spogląda krasnal Koparek. Ciężko pracuje swoją koparką i pilnuje, by nikt nie wpadł do Odry.

Krasnal Koparek z widokiem na Ostrów Tumski
Krasnal Koparek
 

Na koniec chcielibyśmy Wam opowiedzieć o ulicy Stare Jatki… Mieści się tutaj pomnik „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”. Pierwotnie Stare Jatki była uliczką utworzoną przez dwa rzędy sklepów rzeźniczych, dziś natomiast zajmują ją pracownie i galerie artystyczne. Oprócz pomnika, spotkaliśmy tutaj krasnala Rzeźnika, który pilnuje zwierząt i porządku na ulicy.

Zwiedzanie zabytkowych uliczek Wrocławia
Ulica Stare Jatki
 
Pomnik zwierząt na Dolnym Śląsku
Pomnik ku Czci Zwierząt Rzeźnych
 
Spotkanie z ostatnim krasnalem podczas rodzinnej wycieczki do Wrocławia
Krasnal Rzeźnik
 

Nasze wspomnienia z wycieczki do Wrocławia prezentują tylko ułamek tego, co oferuje stolica Dolnego Śląska. Jeśli chcecie poznać inne wspaniałe miejsca w mieście, absolutnie musicie je odwiedzić! Gwarantujemy, że zakochacie się we Wrocławiu. Jego nie da się nie kochać.

 

Rady i polecana baza hotelowo- gastronomiczna:

  1. Po Wrocławiu polecamy poruszać się tramwajami. To miasto ma rewelacyjnie rozwiniętą sieć tramwajową. Dzieci do 26 roku życia (wiemy, 26-latek nie jest dzieckiem, ale jeśli się uczy, to jest) podróżują komunikacją miejską za darmo.

  2. Zachęcamy do noclegu w Absyntapart przy ulicy Wszystkich Świętych 23. Apartamenty są czyste, obsługa bardzo miła. Bez problemu można tu zrealizować bon turystyczny. Mieszczą się one nad fosą miejską, tuż obok ważnego węzła komunikacyjnego - Plac Jana Pawła II, 700 metrów od Starego Miasta, 5 minut spacerem od Dzielnicy Czterech Wyznań.

  3. Wspaniałe, smaczne posiłki zjecie w Kurnej Chacie na Starym Mieście (ul. Odrzańska 17), gdzie serwują pyszną kuchnię śląską, w barze mlecznym Różowa Krowa przy C.H. Renoma (ul. Świdnicka 36), a absolutnym hitem dla nas była czeska restauracja Pepik Pub (ul. Kiełbaśnicza 28/2), gdzie zjedliśmy fenomenalny ser smażony - jak podczas podróży poślubnej do Pragi w 2010 roku.

  4. Jeśli chcecie uniknąć kolejek do kasy w ZOO, zachęcamy do zakupu tzw. „biletu łączonego” w kasie Hydropolis - umożliwia on wstęp do Hydropolis i do ogrodu zoologicznego. Wystarczy w ZOO podejść do punktu obsługi i zamienić wejściówkę na bilety. Uwaga: biletu łączonego nie da się zakupić przez internet.


Martyna Rucińska

autorka zdjęć i tekstu
przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2020"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi