Twierdza Modlin - zwiedzanie z dzieckiem

Na tropie białej niedźwiedzicy

(Twierdza Modlin, ul. gen. Józefa Bema 500, Nowy Dwór Mazowiecki, szlak Baśki Murmańskiej dla małych zwiedzających)

Portugalia ma Vasco da Gamę - najdłuższy most w Europie, we Francji drogę do portu statkom wskazuje najwyższa latarnia morska starego kontynentu o nazwie Lle Vierge Lighthouse. Duńskie Tivoli Gardens znajdują się w czołówce najlepszych europejskich parków rozrywki, a za rowerową stolicę Europy od dawien dawna uznaje się Amsterdam. W Polsce natomiast znajduje się najdłuższy budynek w Europie. Mowa o oddalonej o ok. 40 km od Warszawy Cytadeli Twierdzy Modlin.

Twierdza Modlin pod Warszawą z dziećmi

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Twierdza Modlin to olbrzymi obiekt militarny o międzynarodowej sławie, który przez lata rozrastał się, osiągając imponujące rozmiary. Finalnie architektoniczne przedsięwzięcie objęło budowę Cytadeli, szańców kazuńskiego i nowodworskiego oraz fortów wchodzących w skład 2 obwodów, wewnętrznego i zewnętrznego.

W Twierdzy stacjonowały wojska armii francuskiej, rosyjskiej, niemieckiej i polskiej. Od czasów Napoleona, który wydał decyzję o jej budowie, do 1939 r. broniono jej czterokrotnie. Finalnie trafiła w ręce Wojska Polskiego i dziś można ją zwiedzać.
Na pewno nie raz o niej słyszeliście, ale czy mieliście okazję ją zwiedzić? Decyzję o wyprawie z dziećmi wstrzymywaliście ze względu na skomplikowany przekaz historyczny? Rozmiar obiektu? Zbyt trudny teren do pokonania?


Okazuje się, że zwiedzanie Twierdzy Modlin z dziećmi jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, stanowi przygodę, podczas której dzieci poznają niezwykłą postać, wezmą udział w grze terenowej pełnej zagadek i poznają fakty dotyczące poszczególnych obiektów leżących na terenie Twierdzy.

Wycieczka rodzinna z dziećmi do podwarszawskiej Twierdzy Modlin

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/

Formy zwiedzania

Twierdzę można zwiedzać na kilka sposobów:

- samodzielnie bez korzystania z usług przewodnika można obejrzeć Twierdzę z zewnątrz. Zwiedzanie jest bezpłatne z wyjątkiem wizyty w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, wejścia na Wieżę Widokową oraz do podziemnych przejść Frontu Poligonalnego. Zabudowania należące do Twierdzy wrastają w miejską tkankę Nowego Dworu Mazowieckiego, łącząc się ze współczesnymi osiedlami. Część z budynków będzie zamknięta na 4 spusty. Niestety nie będziecie ich mogli zobaczyć wewnątrz, gdyż należą do prywatnych właścicieli. Przed samodzielnym zwiedzaniem warto skorzystać z pomocy Punktu Informacji Turystycznej Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek.

- z przewodnikiem w grupie łączonej.

- z przewodnikiem, którego wynajmiecie indywidualnie dla Waszej rodziny.

Do kosztów zwiedzania z przewodnikiem, które ustalane są na podstawie ilości członków grupy, doliczcie konieczność poniesienia dodatkowych opłat np. za wejście na teren Cytadeli, Wieżę Widokową, do Muzeum Kampanii Wrześniowej czy Podziemnych korytarzy. (podobnie jak w opcji samodzielnego zwiedzania).

Chęć zwiedzania należy potwierdzić wcześniejszą rezerwacją. W odpowiedzi na Wasze zgłoszenie dostaniecie w mailu wszelkie informacje o czasie i miejscu spotkania, rodzaju odzieży, jaką trzeba zabrać i akcesoriach, np. latarkach, które w ciemnych korytarzach okazują się pomocne.

Atrakcje Twierdzy Modlin dla dzieci

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/

Twierdza dla dzieci

Z myślą o małych turystach organizatorzy (Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek i Miasto Nowy Dwór Mazowiecki) przygotowali specjalny plan zwiedzania z przewodnikiem, który poprowadzi Was śladami Baśki Murmańskiej. Zanim jednak wyruszycie ku przygodzie, poznajcie patronkę swojego szlaku. Baśka Murmańska nie była kobietą, choć niewątpliwie niewieści pierwiastek w sobie miała. Baśka była niedźwiedzicą.
Ten biały miś, który przywita Was na początku wyprawy to właśnie pomnik postawiony ku jej pamięci. Baśka była jak słynny Wojtek, którego być może znacie z książki Elizy Piotrowskiej "Wojtek, żołnierz bez munduru". Też była żołnierzem. Oswoił ją i wytresował (a może raczej wyszkolił na "zawodowego" żołnierza, ponieważ Baśka potrafiła w odpowiednim momencie zasalutować i brała udział w defiladach) Baon Wojska Polskiego zwany Baonem Murmańczyków. Wędrując ze swoim regimentem, trafiła do Modlina, w którym już została do końca swoich dni. Nie zginęła jednak "pełniąc obowiązki służbowe". Pewnego dnia trafiła ją kula chłopa, który chciał z niej zrobić futro dla żony.

Jeśli postać słynnej niedźwiedzicy skradnie serca Waszych pociech na stronie http://www.baskamurmanska.pl/ znajdziecie plik do pobrania pt. "Dzieje Baśki Murmańskiej. Historia białej niedźwiedzicy.", dzięki któremu lepiej ją poznacie.

Słynna niedźwiedzica w mazowieckiej Twierdze Modlin

Źródło zdjęć: http://www.baskamurmanska.pl/ 


Zwiedzanie z dziećmi szlakiem Baśki Murmańskiej

Mapka białej niedźwiedzicy poprowadzi Was w najciekawsze miejsca Twierdzy. Trasę wyznaczą Wam pomniki białych misiów, które łatwo odnajdziecie dzięki informacjom-zagadkom zawartym w planie zwiedzania. Dzięki Baśce zobaczycie:

Kasyno - miejsce, w którym wyżsi rangą żołnierze miło spędzali czas na grach, zabawach, pokazach teatralnych i seansach filmowych.

Wizyta w Twierdzy Modlin i zwiedzanie wntętrza

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Budynek koszar wojskowych o długości 2 km mogący pomieścić aż 20 000 żołnierzy. Rozmiar budowli możecie sami ocenić, wspinając się na Wieżę Widokową (Zwaną Wieżą Tatarską lub Czerwoną), z której widać też Spichlerz na Wyspie Szwedzkiej - miejscu połączenia Wisły i Narwi, a przy dobrej widoczności nawet oddaloną o kilkadziesiąt km Warszawę.

Starodawne zabudowania wojskowe na Mazowszu

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Piekarnię, która piekła tu chleby aż do 1994 r., elewator oraz magazyn na mąkę i kaszę.

Wizyta w piekarni podwarszawskiej twierdzy z dziećmi

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Bloki, w których mieszkali podoficerowie. Te z czerwonej cegły zbudowano na przełomie XIX i XX w., dla armii podoficerów rosyjskich, białe natomiast powstały w XX w. dla polskich żołnierzy.

Zwiedzanie wojskowych zabudowań Twierdzy Modlin

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Pralnię, w której prano mundury kilkunastu tysięcy żołnierzy i łaźnię, w której oni sami dbali o higienę.

Ogromne budynki Twierdzy Modlin

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Szpital, w którym kiedyś leczono żołnierzy zmieniony aktualnie w kościół.

Wejście do dawnego wojskowego szpitala

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Aptekę utworzoną w dawnej reducie Napoleona. Niegdyś składowano w niej leki dla żołnierzy, stąd nazwa apteka. W późniejszych latach na parterze reduty utworzono stajnię dla koni pułku artylerii lekkiej.

Wizyta z dziećmi w Twierdzy

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Ciekawie poprowadzona narracja oraz materiały uzupełniające, jakie można pobrać ze strony http://www.baskamurmanska.pl/ w postaci komiksów i kolorowanek stanowią świetne połączenie historycznych faktów ze współczesną grą terenową, w której Wasze dzieci z pewnością zechcą wziąć udział. Podążając śladami Baśki na pewno ani się nie zmęczą, ani nie znudzą. Ba, perspektywa zaglądania w różne zakamarki, zapuszczania się w ciemne tunele, które tylko latarka rozświetli, z pewnością je zdopinguje do zwiedzania podobnych miejsc, które przecież podobać się mogą nie tylko fanom militariów czy historykom.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Mazowieckiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin

Tak na marginesie, córka regimentu Murmańczyków doczekała się nie tylko pamiątki w postaci pomnika przedstawiającego białego misia, ale również ulicy nazwanej jej imieniem. Pod adresem Baśki Murmańskiej 164 w Nowym Dworze Mazowieckim znajduje się Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, które również możecie odwiedzić.

Ekspozycja obejmuje sprzęt wojskowy, od chorągwi i sztandarów zaczynając, przez mundury, skończywszy na uzbrojeniu. Prezentuje również stare mapy, fotografie, odznaczenia wojskowe, rękopisy, portrety, a nawet odzież z czasów księstwa warszawskiego. Wystawa plenerowa natomiast odsyła do motoryzacyjnych dziejów wojskowości. Zobaczycie na niej m.in.: samolot, helikopter, wozy bojowe oraz armaty. Ku uciesze najmłodszych wszystkich sprzętów można dotykać.

Liczny sprzęt wojskowy w Muzeum Kampanii Wrześniowej na Mazowszu
Wojskowe pojazdy w Twierdzy Modlin

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/


Pod tym samym adresem co Muzeum znajduje się również Punkt Informacji Turystycznej Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek, w którym uzyskacie wszelkie informacje o Twierdzy Modlin, bezpłatne foldery oraz mapkę, która ułatwi Wam zwiedzanie tego ogromnego obiektu. Informator turystyczny możecie też pobrać w formie plików PDF ze strony www.nowydwormaz.pl.

Wycieczka do Twierdzy Modlin pod Warszawą

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/

Inne ciekawe obiekty na terenie Twierdzy Modlin

Szlak Baśki Murmańskiej utworzony z myślą o dzieciach nie uwzględnia jednak wszystkich obiektów na terenie Twierdzy takich jak, np. Brama Gen. J. Dąbrowskiego, Brama Ks. Józefa Poniatowskiego, Działobitnia gen. Dehna, Neogotycka Wieża Ciśnień, Schron płk Piętki – Protofort, Wieża Wodna czy Prochownie. Ciekawostki na ich temat przekaże Wam przewodnik, a jeżeli nie zdecydujecie się skorzystać z jego usług, informacje możecie pozyskać ze strony www.twierdzamodlin.pl.

Rodzinny weekend i wyprawa do podwarszawskiej twierdzy
Brama Józefa Poniatowskiego
Brama Generała Dąbrowskiego

Źródło zdjęć: https://twierdzamodlin.pl/

 


Więcej informacji:

Twierdza Modlin 

Baśka Murmańska

Nowy Dwór Mazowiecki

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi