Bielsko-Biała atrakcje dla dzieci

Bielsko-Biała – atrakcje dla dzieci

Malowniczo położona u podnóża Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego Bielsko-Biała zajmuje obszar ponad 120 km2. Nikt chyba nigdy nie policzył, jak dużą powierzchnię miasta zajmują atrakcje adresowane do dzieci. Jest ich tyle, że pewnie niełatwo było je również zliczyć.

Wycieczka do Bielsko-Białej z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.parkwdeche.pl

Możecie być jednak przekonani, że w Bielsku-Białej Wasze pociechy nie będą się nudzić. Nie sposób było przedstawić Wam wszystkie propozycje, dlatego prezentujemy wybrane, naszym zdaniem najciekawsze atrakcje stolicy Podbeskidzia.

Atrakcje dla dzieci w Bielsku-Białej

Źródło zdjęcia: https://www.sfr.com.pl/ 

 

Rynek

Rynek w Bielsku-Białej znajduje się w zabytkowej dzielnicy miasta zwanej Śródmieściem Bielsko. Jego prostokątny kształt rozciąga się przez centrum tzw. Wzgórza Miejskiego, a układ urbanistyczny pamięta czasy średniowiecza. Z tego okresu pochodzi większość zabudowy bielskiej starówki, która od drugiej połowy XX w. widnieje w rejestrze zabytków.

Podczas prac archeologicznych na rynku odkryto ślady zabudowy z XVI w. – drewniany ratusz i wagę oraz studnię, które dziś można podziwiać w szklanej gablocie. Dawniej na rynku wznosiły się również budynki komendy policji, sądu powiatowego i domu cechowego sukienników. Dziś z wielu z zabytkowych kamienic unoszą się zapachy, które zapraszają, by zjeść coś smacznego w restauracji czy kawiarni.

Rynek w Bielsku-Białej - zwiedzanie z dziećmi

Kierując się w jedną z wąskich uliczek odchodzących od rynku, zwróćcie uwagę na fontannę przedstawiającą Neptuna oraz pomnik św. Jana Nepomucena. Wędrując zaś uliczkami, przyjrzyjcie się pięknej architekturze kamienic.

Przy ul. Orkana stoi jedyna zachowana XVIII-wieczna kamienica Kałuży (Kałuża to nazwisko właściciela) zbudowana w stylu barokowym. Kawałek dalej zobaczycie ciągnące się wzdłuż ul. Zamkowej pozostałości murów obronnych. Przy ul. Mickiewicza do nieba pnie się willa Theodora Sixta, a przy ul. Krasińskiego wspaniałe pałacowe wnętrza skrywa Willa Karla Wenzla.

Waszą uwagę z pewnością zwróci też bogato zdobiony ornamentami, maszkaronami, kartuszami i rozmaitymi figurami Pałacyk Emanuela Rosta juniora, który od 1903 r. stoi przy ul. Komorowickiej. Obojętnie nie przejdziecie również obok kamienicy pod Żabami na ul. Targowej, w której dawno temu funkcjonowała winiarnia. Dziś żaby w kolorowych frakach, które przyciągają wzrok, nadal siedzą nad drzwiami wejściowymi do budynku, jednak aktualnie zapraszają nie na wyskokowe trunki, a do restauracji.

 

Teatr Banialuka

Jak to się stało, że Bielsko i Biała połączyły się w parę? Czym pachnie kraina marzeń z opowieści „Ach, jak cudowna jest Panama”? I do czego może doprowadzić przyjaźń człowieka i smoka? Odpowiedzi na te pytania poznacie w teatrze Banialuka – jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce.

Przedstawienia Banialuki znane są na całym świecie – w USA, Chile, Meksyku, Japonii czy Iranie, a repertuar adresowany do odbiorców w różnym wieku zawsze zaskakuje wspaniałymi inscenizacjami, bogactwem form przekazu i rekwizytów, wyszukanymi kostiumami i estetyką.

Spektakle dla dzieci w Bielsku-Białej

Źródło zdjęcia: https://www.banialuka.pl/ 

Obok przedstawień powstałych na podstawie tekstów współczesnych twórców, które poruszają aktualne i ważne dziś tematy Wasze pociechy obejrzą tu przedstawienia z klasycznego repertuaru takie, jak np. Brzydkie kaczątko, Pchła Szachrajka czy Jaś i Małgosia.

Teatr Banialuka - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.banialuka.pl/ 

Uzupełnieniem oferty teatru jest realizowany w cyklu 2-letnim Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, którego najbliższa edycja przypada na 2024 r.

To wyjątkowe wydarzenie pełne ciekawych eventów takich jak np. pokazy ognia, teatr świateł, spektakle teatralne w wykonaniu artystów z różnych stron świata, warsztaty lalkarskie, performance żywych rzeźb, koncerty i wiele innych.

Więcej informacji: www.banialuka.pl

Współrzędne GPS: 49.82465, 19.04426

Teatr dla dzieci Bielsko-Biała

Źródło zdjęcia: https://www.banialuka.pl/ 

 

Studio Filmów Rysunkowych

Z bohaterami tym razem nie z teatralnej sceny, a ze srebrnego ekranu spotkacie się w Studiu Filmów Rysunkowych. To właśnie tutaj, w Bielsku-Białej narodzili się najsłynniejsi chłopcy w Polsce czasów PRL-u – Bolek i Lolek, a także Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka z bajki Porwanie Baltazara Gąbki, Szpieg z Krainy Deszczowców, Pampalini łowca zwierząt i uroczy piesek Reksio.

Bajki dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.sfr.com.pl/ 

Bielsko-Biała - ciekawe miejsce dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.sfr.com.pl/ 

Zagłębicie się tu w filmowym świecie. Dowiecie się, jak powstają scenariusze bajek dla dzieci i jak wygląda proces tworzenia postaci. Wizytę zakończycie udziałem w pokazie filmów animowanych, które Was rodziców najpewniej rozczulą, dzieciom natomiast przybliżą bohaterów Waszego dzieciństwa.

Nauka przez zwiedzanie

Źródło zdjęcia: https://www.sfr.com.pl/ 

Rzeźbione podobizny bajkowych postaci spotkacie również na ulicach Bielska-Białej, wędrując szlakiem „Bajkowe Bielsko-Biała”. To świetna okazja, by pogłaskać Reksia, złapać Lolka a rękę, posiedzieć na grzbiecie hipopotama, zasiąść w pojeździe Bartoliniego i posłuchać, czy przypadkiem szpieg Don Pedro nie szepcze pod nosem swego słynnego carramba.

Więcej informacji: www.sfr.com.pl

Współrzędne GPS: Reksio 49.82320, 19.04833, Bolek i Lolek 49.82656, 19.04855, Pampalini 49.82126, 19.05030, Don Pedro 49.82322, 19.05114, Baltazar Gąbka 49.82305, 19.05114

Studio Filmów Rysunkowych - Bieslko-Biała

Źródło zdjęcia: https://www.sfr.com.pl/ 

 

Muzeum Historyczne

Muzeum Historyczne Bielska-Białej to ciekawe miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi. I choć sam zlepek słów „muzeum” i „historia” może brzmieć dla dzieci odstraszająco, ślady minionych wieków są tu bardzo wyraźne, namacalne i tkają piękna opowieść o bielskich tkaczach i włókienniczych tradycjach ich miasta.

Opowieść ta pełna jest zaskakujących przedmiotów, których Wasze dzieci z pewnością nigdy wcześniej nie widziały. Muzeum ma kilka oddziałów. My zachęcamy Was do odwiedzenia Domu Tkacza i Starej Fabryki.

 

Dom Tkacza

Dom Tkacza to drewniana zabytkowa chata, która w swym wnętrzu skrywa rekonstrukcję domu i warsztatu mistrza cechowego – starszego cechu z przełomu XIX i XX w.

Ducha ręcznej wytwórczości przywołują przedmioty związane z pracą tkacza zgromadzone w warsztatowej części ekspozycji – krosno z VIII w. oraz przedmioty niezbędne do przygotowania i snucia osnowy. W pomieszczeniu wydzielono również miejsce do pracy biurowej.

Dom Tkacza

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna

Znajdujące się tu dokumenty i różne pamiątki cechowe, takie jak np. żelazna skrzynia, która kiedyś pełniła funkcję kasy pancernej, dowodzą, iż właścicielem prezentowanego przybytku był przedstawiciel władz cechowych.

W części mieszkalnej budynku znajdowały się sypialnia będąca właściwie pokojem gościnnym używanym zazwyczaj od święta oraz kuchnia – pomieszczenie, w którym najwięcej czasu spędzała gospodyni. Rodzina spożywała tu posiłki, dzieci spędzały czas na zabawach, a dorośli zapraszali sąsiadów na towarzyskie pogawędki. Prócz sprzętów typowych dla wyposażenia kuchni zobaczycie tu urządzenia tkackie, takie jak kołowrotek, motowidło czy krosno. Dowiecie się, jakie tkaniny powstawały przy użyciu tych sprzętów, a podczas specjalnego pokazu zobaczycie proces ich tkania.

Współrzędne GPS: 49.82016, 19.03541

Zwiedzanie Bielska-Białej z dzieckiem

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna

 

Stara Fabryka

Włókienniczo-tkackie tradycje Bielska-Białej prezentuje również muzealny oddział Stara Fabryka, w której produkowano sukna i towary wełniane. Dostępna tu kolekcja oryginalnych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle tkackim daje wyobrażenie, jak niegdyś mogła wyglądać i funkcjonować taka fabryka.

Obraz ten uwydatnia podział wnętrza na kilka stref – przędzalnię, przygotowalnię, tkalnię i wykończalnię. W poszczególnych pomieszczeniach zobaczycie kolekcję krosien, selfaktor, kapeliniarkę, folusze i wytłaczarkę główek.

Stara Fabryka

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna

Dowiecie się, czym były snowarka, cewiarka oraz skręcarka i na jakim etapie produkcji materiału miały zastosowanie. Zaczerpniecie też wiedzy na temat działalności laboratorium oraz procesu badania wełny i na pewno nie odmówicie sobie przyjemności przymierzenia kilku kapeluszy z minionej epoki.

Współrzędne GPS: 49.82021, 19.04482

Więcej informacji: www.muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna

Co warto zwiedzić w Bielsku-Białej?

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bielsko.pl/pl/strona_glowna

 

Muzeum Fiata 126p

Motoryzacyjne marzenie naszych rodaków w czasach PRL-u śmigało po ulicach polskich miast i miasteczek dodając im koloru. Dziś kultowy Maluch jest już bardziej reliktem minionej epoki niż obiektem westchnień, jednak sentyment potrafi wzbudzić jak mało które auto.

Jeśli mielibyście ochotę powspominać lub jeżeli nie pamiętacie czasów panowania Małego Fiata, wstąpcie do Muzeum Malucha. To jedyne na świecie muzeum w całości poświęcone Fiatowi 126p. I nie bez przyczyny Bielsko-Biała stworzyła mu dom. Tutaj bowiem, w dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych zmontowano pierwsze egzemplarze Malucha, zanim jeszcze produkcja na dobre przeniosła się do słonecznej Italii.

Podczas zwiedzania muzeum zobaczycie legendarne auto w ponad 20 oryginalnych egzemplarzach z 8 przyczepami dedykowanymi temu modelowi.

Na miejscu zobaczycie m.in. model pick-upa, którego właściciel muzeum uchronił przed kasacją, malubatsy (takie Maluchy w wersji z otwartym nadwoziem), które dały początek imponującej kolekcji, a także wersję ciężarową Fiata z plastikową obudową. Uwagę zwracają również model z wyposażeniem dla osoby niepełnosprawnej, wojskowa amfibia, modele z policyjnymi (wtedy milicyjnymi) kogutami i bagażnikami dachowymi, na których pół Polski przewoziło swój wakacyjny ekwipunek.

Ciekawostką jest też samochód wykonany w warsztatach dawnej Wyższej Szkoły Wojsk Łączności w Zgierzu, który występuje w wersji drogowej z kołami, terenowej z gąsienicami i zimowej z płozami.

Legenda kultowego Malucha jest tu wciąż żywa, a to małe, niepozorne auto nie przestaje zaskakiwać. Chcąc je odwiedzić, pamiętajcie jednak o wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania.

Współrzędne GPS: 49.80851, 19.03585

 

Rodzinny Park Atrakcji Centaurus

Kolejnym miejscem na mapie atrakcji Bielska-Białej, w którym znajdziecie wiele propozycji zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci jest Rodzinny Park Atrakcji Centaurus. Liczący 2 ha teren został tu podzielony na kilka tematycznych stref, dzięki czemu od razu będziecie wiedzieli, do której się udać, by atrakcje odpowiadały Waszym preferencjom.

Rodzinny Park Atrakcji nocą

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/firmacentaurus 

Z najmłodszymi dziećmi możecie spędzić trochę czasu w Strefie Malucha, która zapewnia wspaniałą zabawę na bujawkach, huśtawkach, kucykach do skakania i w piaskownicy. Dzieci mogą korzystać z drewnianego placu zabaw, bawić się w domkach, grać w kółko-krzyżyk. Do dyspozycji mają też malowanki, tablice sensoryczne i panel edukacyjny ze zjeżdżalnią.

W Strefie Dmuchańców starsze pociechy mogą oddać się nie tylko pasji skakania. Dmuchany labirynt, zjeżdżalnia, bramka do ćwiczenia celności i zjeżdżalnia wspaniale uzupełniają dmuchańcowo-skakańcowe zaplecze.

Miejsce zabaw dla dzieci - Strefa Dmuchańców

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/firmacentaurus 

Żywiołowe starszaki doskonale odnajdą się w Strefie Sportowej, w której mają kilka boisk do gry w piłkę nożną, siatkówkę, badmintona, unihokeja i kilka rodzajów bilarda. Aktywnie spędzą czas również w Strefie Gier Podwórkowych, w której zagrają w znane i lubiane gry oraz Strefie Rywalizacji.

Jeśli lubią współzawodnictwo, z pewnością spodobają im się gigantyczne gry planszowe oraz gry interaktywne i zręcznościowe, zagadki logiczne, możliwość strzelania z łuku i gry w bulle. Nudzić nie będą się również w Strefie Extreme, w której doświadczą zasady działania koła reńskiego i roweru przeciwskrętnego.

Atrakcje dla małych i dużych - Bielsko-Biała

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/firmacentaurus 

Ratunkiem na niepogodę jest tu Strefa z propozycjami idealnymi, Gdy Pada Deszcz. Dzieci zagrają w niej m.in. w piłkarzyki i cymbergaja, poskaczą w dmuchanym zamku, pofikają na placu zabaw zwanym dżunglą, ponurkują w suchym basenie z kulkami, zrobią mnóstwo fantastycznych rzeczy. A na koniec, na przekór pochmurnej pogodzie mogą roześmiać się beztrosko, patrząc w lustra w gabinecie krzywych zwierciadeł.

Na terenie parku znajdziecie też kilka punktów gastronomicznych, które zapachem zwabią Was na małe co nieco. Nuggetsy, grillowane kiełbaski, złociste frytki, ciasta, lody i kawa nasycą Was i nakarmią Wasze wygłodniałe od zabawy brzuszki. Głodni z parku na pewno nie wyjdziecie.

Więcej informacji: www.firmacentaurus.pl

Współrzędne GPS: 49.82454, 18.99734

Zabawa z dzieckiem w Bielsku-Białej

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/firmacentaurus 

 

Tor kartingowy ZygZak

Gdyby Wasza chęć szalonej jazdy nie współgrała z pogodą, zamiast iść na tor saneczkowy na Dębowcu (o którym za chwilę) możecie odwiedzić Tor kartingowy ZygZak. To najdłuższy wielopoziomowy tor dla gokartów w Polsce.

Tor kartingowy dla dzieci i młodzieży

Źródło zdjęcia: www.zygzak-karting.pl

Jest zadaszony, więc można z niego korzystać bez względu na pogodę. Trasy, które w zależności od konfiguracji mogą mieć od 640 do 720 m długości, przystosowano do jazdy zawodowej i rekreacyjnej.

Tory ZygZak - Bielsko-Biała

Źródło zdjęcia: www.zygzak-karting.pl

Jeśli Wasze pociechy miałyby ochotę na rozrywkę taką, jak szalona jazda gokartem, muszą mieć ukończone 4 lata. Dziecko w tym wieku może zasiąść w fotelu pasażera w 2-osobowym gokarcie i razem z mamą lub tatą (albo rodzeństwem, które ukończyło 18 lat), by wziąć udział w nietuzinkowym wyścigu samochodowym.

Więcej informacji: www.zygzak-karting.pl

Współrzędne GPS: 49.82666, 19.05628

Atrakcje dla fanów samochodów

Źródło zdjęcia: www.zygzak-karting.pl

 

Lotnisko w Aleksandrowicach

Lotnisko w Aleksandrowicach, dzielnicy Bielska-Białej jest cywilnym lotniskiem sportowym i siedzibą Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, który organizuje m.in. loty szybowcem czy skoki ze spadochronem. Na terenie lotniska są ścieżki, po których można jeździć na rolkach i rowerach, a także plac zabaw, obok którego Wasze dzieci na pewno nie przejdą obojętnie. Z atrakcji, które mogą zaangażować całą Waszą rodzinę, warto wymienić również restaurację. Możecie w niej odpocząć i posilić się po wysiłku fizycznym.

Na lotnisku co roku odbywa się Międzynarodowy Piknik Lotniczy. To 2-dniowa impreza, która w swym programie uwzględnia m.in. skoki spadochronowe, pokazy akrobacji szybowca, loty pokazowe śmigłowcem, pokazy symulujące gaszenie pożaru dromaderami (samolotami rolniczymi), akrobacje wyczynowe na samolocie i wiele innych.

Więcej informacji: www.epba.pl, www.bbfan.pl/artykul/program-pikniku-lotniczego-bielsko-biala/902857

Współrzędne GPS: 49.80700, 19.00151

 

Grupa Klimczoka

W najbardziej wysuniętej na północ części Beskidu Śląskiego znajduje się Grupa Klimczoka, którą tworzą m.in. Klimczok, Szyndzielnia i Dębowiec. Doskonale zagospodarowane i pełne atrakcji, wraz z sąsiadującą Kozią Górą, Błoniami i Cygańskim Lasem stanowią cel rodzinnych wycieczek zarówno bielszczan, jak i turystów.

 

Dębowiec (686 m n.p.m.)

Kolej kanapowa

Najbardziej charakterystyczną atrakcją Dębowca jest kolej kanapowa, która stanowi świetną alternatywę dla wspinaczki na szczyt. Kursuje ona na odcinku 600 m między dolną i górną stacją.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Na każdej kanapie zmieści się 4 pasażerów, a na niektórych, również rowery przymocowane do specjalnych uchwytów. Kolej czynna jest w sezonie letnim i zimowym. Latem zazwyczaj korzystają z niej miłośnicy pieszych wędrówek oraz rowerzyści, w zimie częściej na kanapach zasiadają narciarze i snowboardziści.

 

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna

Jeżeli jednak zdecydujecie się na wspinaczkę, już przy dolnej stacji kolejki zobaczycie tablice informacyjne z opisem fauny i flory Beskidu Śląskiego. Usytuowane po obu stronach stoku narciarskiego tworzą ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną, która pnie się aż do stacji górnej. Sporo się z nich dowiecie na temat lasów naturalnych i sztucznych nasadzeń na Dębowcu, polan śródleśnych, a także roślin objętych ochroną.

Być może spotkacie opisanych na tablicach mieszkańców Dębowca – kumaka górskiego, żabę trawną lub salamandrę.

 

Kaplica pallotnów

Podchodząc na szczyt, możecie zatrzymać się przy kaplicy pallotynów, w której w godzinach popołudniowych odbywają się msze. Pragnienie ugasicie wodą z przykaplicznej studni.

 

Plac zabaw i siłownia

Na szczycie na Wasze pociechy czeka niespodzianka w postaci placu zabaw. Jego dobrze wyposażona i rozplanowana przestrzeń stwarza okazję do zabaw zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom.

Na miękkim, amortyzującym upadki podłożu znajdują się rozmaite zjeżdżalnie, bujane koniki, karuzela, domek w kształcie lokomotywy, tablice do pisania i ruchome układanki. Dzieci mogą się huśtać, budować zamki z piasku, wspinać po skałkach wspinaczkowych i drabinkach.

Wy drodzy rodzice możecie w tym czasie odpocząć na ławce lub zainspirowani dziecięcymi figlami poćwiczyć w plenerowej siłowni.

 

Tor saneczkowy

Choć nazwa sugeruje zimową atrakcję, z toru korzystać można od maja do listopada. Długa na ponad 400 m rynna jest oświetlona, monitorowana i spełnia wymogi bezpieczeństwa określone przez TDT. 8-latki mogą samodzielnie korzystać z toru. Młodsze dzieci mogą jeździć pod opieką rodziców. Im też przysługują bezpłatne przejazdy.

Tor saneczkowy - atrakcja rodzinna

Źródło zdjęcia: www.torsaneczkowy.bielsko.pl

 

Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec

Zimą Dębowiec opanowują miłośnicy sportów zimowych. Okazję do jazdy na nartach i snowboardzie stwarza tutejszy Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany. Dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami, będą jednak bezpieczniej czuły się na specjalnym torze z małym wyciągiem zaczepowym.

Trasa treningowa liczy ok. 80 m i jest idealnym miejsce do nauki narciarskich tajników.

Dopełnieniem zimowych atrakcji Dębowca jest snowpark – specjalny śnieżny park, w którym snowboardziści mogą ćwiczyć powietrzne ewolucje na desce, pokonywać przeszkody i po prostu świetnie się bawić.

Więcej informacji: www.kolej-debowiec.pl , www.torsaneczkowy.bielsko.pl

Współrzędne GPS: 49.78536, 19.01504

 

Szyndzielnia (1029 m n.p.m)

Kolej gondolowa

Na Szyndzielnię można wejść lub wjechać koleją gondolową. Dolna stacja kolei znajduje się w dzielnicy Bielska-Białej – Olszówce, gdzie wsiądziecie do żółtego 6-osobowego wagonika. Wycieczka odbywa się na odcinku 1810 m i obfituje w widoki, jakie roztaczają się między szczytem Kołowrotu, Dębowca i Cubernioka.

Kolej gondolowa Szyndzielnia

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/SzyndzielniaResort/photos 

Po upływie kilku minut dotrzecie na szczyt, na którym możecie zabawić dłużej, korzystając z oferty schroniska i wieży widokowej lub ruszyć w dalszą drogę. A ta może odbywać się pieszo lub na rowerach. Wszystkie wagoniki kolejki posiadają specjalne uchwyty dzięki, którym możecie przetransportować rowery, a nawet wózek dziecięcy, jeżeli Wasza pociecha jeszcze samodzielnie nie chodzi.

Górskie atrakcje

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/SzyndzielniaResort/photos 

 

Schronisko na Szyndzielni

Przy górnej stacji kolejki znajduje się schronisko turystyczne będące najstarszym tego typu obiektem w Beskidzie Śląskim. Możecie w nim przenocować lub tylko odpocząć i posilić się przed dalszą drogą np. na Klimczok czy Dębowiec.

Rozciągają się stąd widoki na Bielsko-Białą, które jeszcze lepiej prezentują się ze szczytu wieży widokowej. Zieloną latem panoramę górską zimą przykrywa śnieżna, puchowa kołderka. I wtedy w ofercie schroniska pojawia się dodatkowa atrakcja – możliwość skorzystania z lekcji nauki jazdy na nartach.

 

Wieża widokowa

W godzinach działania kolei gondolowej możecie wspiąć się na wieżę widokową, by jeszcze lepiej poczuć ducha Beskidu Śląskiego. Pokonanie 120 stopni jest tego zdecydowanie warte. Z umieszczonego na wysokości 18 m tarasu widokowego podziwiać będziecie nie tylko miasto położone u podnóża góry, ale także Beskid Śląski, Mały, Żywiecki, Babią Górę, a nawet tatrzańskie szczyty. Jeśli nie weźmiecie lornetki, wymienione szczyty możecie „przybliżyć”, korzystając z lunet obserwacyjnych.

Więcej informacji: www.kolej-szyndzielnia.pl , www.szyndzielnia.com.pl

Współrzędne GPS: 49.75556, 19.00271

 

Kozia Góra

Niższa zaledwie o 3 m od Dębowca Kozia Góra również cieszy się popularnością, mimo iż trasę na szczyt trzeba pokonać pieszo. Dzięki bogatej ofercie akcyjnością nie ustępuje jednak pozostałym szczytom.

 

Droga na szczyt

Droga na szczyt wiedzie prostymi odcinkami, które co jakiś czas miewają zakręty. Nie jest szczególnie wymagająca, choć stromych podejść też będzie kilka. Prócz turystów pieszych spotkacie zapewne wielu rowerzystów, którzy korzystają ze szlaku zielonego jako ścieżki rowerowej Enduro Trails.

Ciekawostkę na trasie stanowią pozostałości toru saneczkowego, wzdłuż którego będziecie podążać. Dawno temu był najdłuższym tego typu obiektem w Europie.

 

Schronisko

Schronisko zwane Stefanką to wspaniałe miejsce na odpoczynek oraz ciepły posiłek np. uwielbiane przez dzieci pierogi z jagodami. Za dodatkową opłatą schronisko udostępni Wam drewno na ognisko, byście mogli upiec też kiełbaski.

Latem możecie skorzystać tu z oferty wycieczki konnej lub rowerowej, zimą natomiast z lekcji jazdy na snowboardzie i wyprawy jeepem.

 

Plac zabaw

Trud wspinaczki dzieciom wynagradza plac zabaw zwany Kozią Chatą. Na jego widok zmęczone wędrówką dzieci cudownie odzyskują siły i nabierają chęci na wspinanie po drewnianych konstrukcjach, zjeżdżanie, czy pokonywanie rozmaitych przeszkód.

Na terenie Koziej Góry nie brakuje również miejsca do gry z dziećmi w piłkę, tenisa stołowego, badmintona, frizbee, a także piknikowania na kocu, czy wypoczynku w cieniu altany.

 

Trasy rowerowe

Obszar między Szyndzielnią a Kozią Górą to miejsce, o którym rowerzyści z innych części Polski mogą pomarzyć. Wytyczone tu ścieżki Enduro Trails to jednokierunkowe trasy w 4-stopniowej skali trudności. Jeżeli Wasze dzieci są małe, najlepszym wyborem będzie trasa oznaczona na zielono.

Charakteryzuje się utwardzoną nawierzchnią, małą ilością przeszkód i poziomem trudności dostosowanym do początkujących górskich kolarzy. Mali cykliści powinni dać sobie na niej radę.

Więcej informacji: www.visitbb.pl/schronisko-na-koziej-gorze/ , www.endurotrails.pl

Współrzędne GPS: 49.76834, 19.03895

 

Błonia

Błonia położone w Mikuszowicach – dzielnicy Bielska-Białej to rozległy teren parkowo-rekreacyjny, z którego możecie wyruszyć na Kozią Górę. Zanim jednak to zrobicie, skorzystajcie z uroków tego miejsca. Sporo tu atrakcji, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Błonia Bielsko-Biała

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/tereny-rekreacyjne-blonia

Jednym z Waszych pierwszych punktów przystankowych na pewno będzie plac zabaw. Wyposażony w drewniane domki, zjeżdżanie, bujane koniki, konstrukcje wspinaczkowe, huśtawki i piaskownicę nie pozwoli Waszym dzieciom ani przez chwilę się nudzić. Poza tym usytuowany na trawiastym i piaszczystym podłożu gwarantuje beztroską zabawę bez ryzyka upadku na betonową nawierzchnię.

Plac zabaw dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/tereny-rekreacyjne-blonia

Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania Błoni może być np. Miasteczko Ruchu Drogowego, przeznaczone do jazdy na rowerze i nauki przepisów drogowych. A następnie – pumptrack dla wprawniejszych rowerzystów albo skatepark dla rolkarzy i deskorolkarzy?

Jeśli nie to, to może urządzenia do street woroutu albo siłownia zewnętrzna, tak dla krzepkości i mobilności? Na wielbicieli rywalizacji też coś się znajdzie – stoły do tenisa i boisko do gry w piłkę.

Strefa rekreacyjna dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/tereny-rekreacyjne-blonia

Ze względu na dużą popularność infrastruktura Błoni ulega nieuchronnej eksploatacji. Powstał więc pomysł, by ją usprawnić i unowocześnić. Kiedy Błonia będą już po modernizacji, nie omieszkamy Was o tym poinformować.

Więcej informacji: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/tereny-rekreacyjne-blonia

Współrzędne GPS: 49.77774, 19.05393

Miejsce na wypoczynek - Bielsko-Biała

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/tereny-rekreacyjne-blonia

 

Park Las Cygański

W sąsiedztwie Błoni znajduje się Cygański Las. Ciekawostką jest fakt, iż dawno temu nazywany był Kozim Parkiem, co tłumaczyłoby jego bliską odległość od Koziej Góry. Ktoś kiedyś jednak zrobił literówkę i z parku Ziegenwald (niem.) stał się parkiem Zigeunerwald (niem.). I tak już pozostało.

Do XIX w. Las Cygański funkcjonował jako teren leśny. Później między jaworami, bukami, jesionami i dębami wytyczono alejki i zaprojektowano małą architekturę.

 

Plac zabaw

Jedną ze ścieżek dojdziecie do placu zabaw, który jak większość tego typu miejsc oferuje zabawę na huśtawkach, sprężynowych bujakach, bujanych konikach, konstrukcjach wspinaczkowych, karuzeli i zjeżdżalni.

Sprzęty umieszczono na miękkiej powierzchni, a całość ogrodzono. Możecie więc być spokojni, że dzieci nie znikną Wam z oczu, podczas gdy Wy będziecie odpoczywać na ławce, w cieniu rozłożystego drzewa lub ćwiczyć na orbitreku albo biegaczu, dla których też znalazło się tu trochę miejsca.

 

Pływalnia

Powodem, który przyciąga do Lasu Cygańskiego zarówno bielszczan, jak i turystów szczególnie w sezonie letnim jest kompleks basenów Pływalni Start. Prócz basenu sportowego jest tu również odkryta niecka basenowa o charakterze rekreacyjnym, z której chętnie korzystają rodziny z dziećmi, a także brodzik, do którego możecie pójść z maluszkami.

Pływalnia z lotu ptaka

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/plywalnia-start

Starsze dzieci możecie zabrać na zjeżdżalnię. Do wyboru macie 2 zjeżdżalnie – jedno- i czterotorową. Wspaniałych wrażeń dostarczą Wam też wodne jeżyki, rwąca rzeka i wodne gejzery. Najlepsze jest to, że jeśli Wasze pociechy nie ukończyły jeszcze 7 lat, ze wszystkich tych wodnych atrakcji będą mogły korzystać bezpłatnie.

Wczasy nad basenem - Bielsko-Biała

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/plywalnia-start

Na terenie obiektu znajduje się również strefa sportowo-rekreacyjna. Jeśli zechcecie zagrać w tenisa, siatkówkę plażową, streetballa (formę ulicznej koszykówki) lub spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, to właśnie tutaj możecie to zrobić.

Więcej informacji: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/plywalnia-start

Wodne atrakcje

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/plywalnia-start

 

Szlaki

Z Lasu Cygańskiego możecie wyruszyć na wycieczkę w góry. Zielonym szlakiem dojdziecie na Kozią Górę, żółtym – na Szyndzielnię. Wybierając natomiast szlak czerwony, pójdziecie w kierunku Klimczoka (przez Dębowiec i Szyndzielnię).

Współrzędne GPS: 49.78240, 19.04781

 

Park Szósty Zmysł

Szósty Zmysł to wyjątkowy plac zabaw, który powstał w miejscu dawnego ogrodu jordanowskiego. Zaprojektowano go przede wszystkim z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, jednak jak sami się przekonacie, dostępne na miejscu atrakcje wspaniale wspomagają rozwój wszystkich dzieci.

Kolorowa przestrzeń uwzględnia m.in.:

  • Integracyjny plac zabaw – huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, równoważnie a do tego skałka wspinaczkowa i piaskownica to infrastruktura dla dzieci, które lubią zabawę w klasycznym stylu.
  • Muzyczny plac zabaw – miejsce, w którym może być bardzo głośno, ale też i melodyjnie. Dzieci uczą się tu rozpoznawać rozmaite dźwięki i same komponują własną muzykę. Do dyspozycji mają m.in. cymbałki, dzwony rurowe, bębenki i instalację zwaną „zielonym liściem”.
  • Park linowy – przeszkody, mostki, liny, drążki, czyli wszystko, co wspomaga rozwój zmysłu równowagi.
  • Labirynt – kręte ścieżki dla poszukiwaczy przygód, którzy jednak muszą wykazać się spostrzegawczością i logicznym myśleniem, by znaleźć drogę do wyjścia.
  • Strefa sportowa – miejsce rywalizacji i sportowej współpracy, w którym dzieci mają do wyboru boisko wielofunkcyjne do gry w piłkę uzupełnione o 3-torową bieżnię lekkoatletyczną, pole do mini golfa i tor rowerowy.
  • Strefa zmysłów – miejsce, w którym mali naukowcy mogą do woli eksperymentować, poznając prawa fizyki i chemii.
  • Mini Zoo – zagrody, które umożliwiają spotkanie z kucykami, kurami i gryzoniami.

Współrzędne GPS: 49.81688, 19.05076

 

Park Słowackiego

Pełen starych drzew i pomników Park Słowackiego to miejsce sportu, rekreacji i kontaktu z naturą w samym centrum miasta. Wzdłuż alejek stoją ławki, na których można odpocząć, ale nawet gdybyście chcieli, długo na nich nie posiedzicie, gdyż dzieci pewnie zechcą skorzystać z placu zabaw. A ten, całkiem sporych rozmiarów oferuje m.in. zabawę na huśtawkach, karuzeli, bujakach, zjeżdżalniach, w drewnianych domkach i piaskownicy.

Jest też trasa rowerowa, boiska sportowe, bieżnia lekkoatletyczna, a także kilka fontann, od których szczególnie latem trudno odgonić dzieci.

W okresie zimowym alejki parkowe pustoszeją, jednak osób odwiedzających park nie brakuje. Większość odwiedza lodowisko, by oddać się przyjemności szusowania po lodowej tafli. Łyżwy oczywiście można wypożyczyć na miejscu. Każdego roku lodowisko organizuje „Warsztaty nauki jazdy na łyżwach w pięciu krokach” dla dzieci i dorosłych. Jeśli nie macie wprawy w tym zimowym sporcie, możecie poćwiczyć pod okiem instruktorów.

Sezonowe lodowisko w parku

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/sezonowe-lodowisko-kompleks-sportowy-orlik

Więcej informacji: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/sezonowe-lodowisko-kompleks-sportowy-orlik

Współrzędne GPS: 49.82694, 19.03834

Zimowe atrakcje dla małych i dużych dzieci

Źródło zdjęcia: www.bbosir.bielsko.pl/obiekty/sezonowe-lodowisko-kompleks-sportowy-orlik

 

Park W Deche

W Deche to pierwszy w Polsce, ekologiczny, skonstruowany z drewna i materiałów przyjaznych środowisku park, w którym miło spędzicie dzień z dzieciakami. Usytuowany w centrum miasta zajmuje powierzchnię 50 arów, którą porastają drzewa, przecina rzeka Biała i wypełnia mnóstwo atrakcji.

Bielsko-Biała - atrakcje dla całej rodziny

Źródło zdjęcia: www.parkwdeche.pl

Oferta parku po mistrzowsku łączy rozrywkę z edukacją, promuje postawy proekologiczne, uczy odpowiedzialnego korzystania z zasobów środowiska i zachęca do podjęcia wysiłku logicznego myślenia. Dzięki licznym atrakcjom dostarcza wielu wspaniałych wrażeń.

Gdzie spędzić czas z dzieckiem?

Źródło zdjęcia: www.parkwdeche.pl

Na miejscu czekają na Was:

  • karuzela łańcuchowa – kultowa karuzela z krzesełkami na długich łańcuchach – znany od pokoleń generator dziecięcej radości.
  • tor wodny – wodna konstrukcja nie tylko do chlapania. Wyposażona w wodne pistolety, rurki hydrauliczne, pompę tłoczkową, tamę, wodospad, koło młyńskie i śrubę Archimedesa pobudza wyobraźnię i logiczne myślenie.
  • 13-metrowy Goryl – konstrukcja dla śmiałków i wspinaczy, którzy po zdobyciu szczytu na dół mogą wrócić na 2 sposoby – zjeżdżając zakręconą rurą lub na zjeżdżalni.
  • arena trampolin – wyskokowe miejsce z 20 padami do skakania i łamania praw grawitacji.
  • wielka poducha – ogromna poducha, na której można trenować akrobatyczne wygibasy.
  • kreatywna piaskownica – piaskownica z koparką, zacienioną platformą z taśmociągiem i wiadrami do transportowania piasku.
  • kostkarnia – dwupoziomowy tor przeszkód z 10 kreatywnymi kostkami do pokonania.
  • pajęcza sieć – siatkowy labirynt, wewnątrz którego czai się ogromny pająk, który „zjada swe ofiary” (spokojnie wszystkie przeżyli).
  • krokodyl – długa na 23 m drewniana konstrukcja, która pozwala wejść przez paszczę gada do jego wnętrza, a tam … labirynt. Krokodyl oferuje jeszcze zabawę na zjeżdżalni i ściankach wspinaczkowych.
  • mini Park Linowy – zawieszone nad ziemią kładki, mostki, ale także tajemnicze niedźwiadki i kacze łapki są idealne do ćwiczenia sprawności ruchowej na wysokości.
  • park linowy z 3 trasami – park linowy z systemem ciągłej asekuracji na 3 trasach o różnym stopniu trudności, na których trzeba pokonać krzesła, ławki, kładki i mostki. Trasa zielona przeznaczona jest dla dzieci w wieku min. 6 lat. Niebieska od 8 roku życia (dla 6-latków z opiekunem), czerwona od 10 roku życia.
  • a także drewniany jeż, gry logiczne, flippery, kręgle, piłkarzyki, mini krykiet, cymbergaj, równoważnia, kretowisko, basen z kulkami.
Park W Deche - gry i zabawy

Źródło zdjęcia: www.parkwdeche.pl


Więcej informacji: www.parkwdeche.pl

Współrzędne GPS: 49.80260, 19.04920

Park W Deche pełen atrakcji

Źródło zdjęcia: www.parkwdeche.pl

Rodzinne miejsce w Bielsku Białej

Źródło zdjęcia: www.parkwdeche.pl

 

Parki linowe, aquparki, parki miejskie, parki rozrywki – w Bielsku-Białej parków różnej maści nie brakuje. A to i tak nie wszystkie atrakcje, wśród których młodzi bielszczanie i turyści mogą przebierać. Basen, tor kartingowy, teatr, muzea i liczne place zabaw gwarantują najmłodszym moc zabawy i niezapomniane przeżycia.

Górskie szlaki, które zachęcają do eksplorowania okolicy, otwierają natomiast okno na świat Beskidu Śląskiego, pokazując piękno górskiego krajobrazu.

Różnorodność, jaka czeka na Was w Bielsku-Białej czyni ten region Polski idealnym kierunkiem na rodzinne przygody zarówno w mieście, jak i na górskim szlaku.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi