Poznań - atrakcje dla dzieci

Poznań - przewodnik po atrakcjach dla rodzin z dziećmi

Dzieciochatki polecają Poznań na rodzinne zwiedzanie

W ostatnich miesiącach panuje turystyczna „moda” na Polskę, a rodzime atrakcje cieszą, edukują i dostarczają nie mniej rozrywki niż te zagraniczne. Nie trzeba zatem jechać do „ciepłych krajów”, by zaznać radości z rodzinnych wakacji tu, na miejscu, w Polsce. Obok najchętniej wybieranych kierunków w górach, nad morzem i jeziorami coraz częściej decydujemy się na wiejskie klimaty i wielkomiejski styl wypoczywania.

Wielokrotnie zapraszaliśmy Was w przepiękne Bieszczady, Karkonosze, czy nieco bardziej wymagające Tatry. Zachęcaliśmy do wypoczynku nad morzem nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Wskazywaliśmy ciekawe miejsca na Kaszubach, Mazurach i nad jeziorami rozsianymi po całej Polsce. Polecaliśmy sielskie klimaty w wiejskich agroturystykach oraz atrakcje dostępne tylko w miastach.

Tym razem chcemy Wam przybliżyć atrakcje stolicy. Nazwa niech Was jednak nie zmyli. Ustawcie GPS-y na zachodnią część kraju, bo oto tym razem zapraszamy Was do stolicy… Wielkopolski.

Stary Rynek w Poznaniu z dziećmi

 

Witajcie w Pyrlandii, tej!

Planując wakacje z dziećmi w Poznaniu, możecie wybrać dowolny środek lokomocji. Do miasta dotrzecie baną (pociąg), autobusem, samochodem i samolotem.

Marzenie o podróżowaniu z dziećmi pełnym wrażeń, przyjemności i harmonii, bez marudzenia i fochów może być trudne, a mimo to możliwe do zrealizowania. Wszystko zależy od podejścia i planu, który prócz konkretów uwzględnia jednak elastyczność.

Wakacje w mieście to obietnica zwiedzania. Warto jednak dostosować atrakcje do wieku i zainteresowań dzieci. To, co ciekawi dorosłych, nie zawsze podoba się ich pociechom, dlatego przed wyjazdem warto wspólnie przygotować plan, umieszczając w nim takie atrakcje, które pogodzą potrzeby wszystkich członków rodziny.

Nie ma nic gorszego od braku pomysłów na spędzenie czasu i przesiadywania w hotelowym pokoju lub bezcelowego snucia się po mieście. Trwającą zwykle kilka godzin podróż trzeba przecież wszystkim wynagrodzić. Najlepiej wizytą w jakimś ciekawym miejscu np. na interaktywnej wystawie, w rodzinnym centrum rozrywki czy muzeum z programem zwiedzania dla najmłodszych.

W Poznaniu czeka na Was wiele miejsc idealnych na rodzinny wypoczynek. Możecie stworzyć własną mapę miejskich atrakcji lub skorzystać z naszej, realizując jej wszystkie propozycje albo wybierając te, które najbardziej Wam odpowiadają.

Poznański Rynek nocą

 

Zwiedzanie Poznania z dzieckiem

W Polsce nie brakuje ciekawych miast z wielowątkową historią, interesującą architekturą, ciekawymi atrakcjami, z których chciałoby się skorzystać i zabytkami, które chciałoby się zwiedzić. Bywa jednak, że dzieciom zwiedzanie nie kojarzy się najlepiej.

Zwykle po pół godziny zaczynają się pierwsze oznaki znudzenia – długo jeszcze? A kiedy pójdziemy do domu? Jestem głodny. Nogi mnie bolą. Łeeee, łeeee, łeeee – to te najmłodsze, które jeszcze nie mówią. One też przecież mają głos. Bywa, że donośny, nieznoszący sprzeciwu i niepodlegający negocjacjom. Pół biedy, jeśli dziecko wtula się w tatę lub łapie maminej spódnicy. W takich warunkach można jeszcze jakoś dobrnąć do końca i zwiedzić muzeum, kościół czy inny obiekt. Gorzej, kiedy brzdąc zaczyna pokładać się na podłodze, powłóczy nogami, marudzi, wzdycha i przewraca oczami. Znacie to? Zdarzyło Wam się coś podobnego? Jedynym ratunkiem jest ewakuacja i taki dobór atrakcji, by nikt nie był poszkodowany.

Z naszym przewodnikiem nie grozi Wam apatia ani dziecięce grymasy. Warto zacząć na luzie i nie prowadzić dzieci od razu do muzeum, lecz pospacerować po mieście, przeprowadzić je przez poznańskie uliczki, pokazać pegaza na dachu Teatru Wielkiego, który większości dzieci skojarzy się pewnie z jednorożcem znanym z licznych bajek, obejrzeć mural Małego Księcia, który być może również gości w biblioteczce Waszych pociech, cyknąć sobie fotkę ze Starym Marychem, zaczepić kłódkę na Moście Biskupa Jordana, wstąpić gdzieś na pyry z gzikiem (lokalne danie – ziemniaki z twarogiem) albo sznekę z glancem (bułeczka z lukrem), czy pobrykać na Wartofrajdzie (plac zabaw), by spalić trochę kalorii. Dzięki temu istnieje duża szansa na to, by rozkochać dzieci w mieście wartym poznania.

Przygodę możecie kontynuować na Starym Rynku, który Was, dorosłych zachwyci architekturą. Dzieci natomiast, spektaklem koziołków trykających się na ratuszowej wieży, zachęci do dalszego odkrywania tajemnic miasta. Poza tym na Rynku i w jego okolicy odbywają się rozmaite imprezy okolicznościowe. Pewnie słyszeliście o Jarmarku Świętojańskim, Poznańskim Betlejem, Festiwalu Rzeźb Lodowych czy imieninach ulicy św. Marcin? Oddalony nieco od Rynku Ostrów Tumski, mimo iż przesiąknięty historią, również może podobać się najmłodszym. Wystarczy dzieje grodu wczesnopiastowskiego zaprezentować w przystępny sposób, tak jak to robi ICHOT – Brama Poznania, by dzieci zapamiętały, kim był Mieszko I, gdzie powstało pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich, jak żyło się w dawnym Poznaniu.
Zmęczonym nóżkom Waszych pociech możecie ulżyć, proponując zwiedzanie miasta bimbą (tramwaj), autobusem, meleksem, a nawet tramwajem wodnym. Być może w czasie takiej wycieczki wypatrzycie nowe miejsca, których nie uwzględniliście w swoim planie.

Atrakcje Poznania - zabytkowe kamieniczki

 

Muzea Poznania

Wybierając atrakcje dedykowane dzieciom, nie pomijajcie muzeów. Te poznańskie mają programy przygotowane specjalnie dla najmłodszych jak np. Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuk Użytkowych czy Muzeum Wojskowe. Inne oferują warsztaty wypiekania rogali świętomarcińskich, poznańskich pyr (ziemniaki) i czekolady. Podczas gdy w jednych poznacie historię, zobaczycie militaria i pamiątki z czasów wojny, w innych dowiecie się, jak wyglądają najdziwniejsze instrumenty muzyczne, egipskie mumie, a nawet skały z kosmosu. W Be Happy Muzeum zrobicie sobie selfie, którego nikt nie powstydziłby się w social mediach. W Muzeum Sztuk Etnograficznym przyjrzycie się setkom zabawek pochodzących z 54 krajów świata. W Muzeum Historii Ubioru natomiast przecierać będziecie oczy ze zdumienia na widok elementów damskiej garderoby, które miały nadać kobietom szyku i elegancji.

Poznańskie muzea podążają z duchem czasu. Dzięki ciekawym ekspozycjom, nowoczesnym technologiom, interaktywnym tablicom i multimediom takim, jak te w Bramie Poznania, nie ma mowy o znużeniu, braku zainteresowania czy niezrozumieniu tematu. Programy zwiedzania dostosowane do małych zwiedzających fascynują, zaskakują, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do odkrywania i poszerzania horyzontów.

 

Kojąca zieleń

W poszukiwaniu miejskich oaz spokoju wybierzcie się do parku, Palmiarni lub nad wodę. Poznań uznawany za jedną z najbardziej zielonych aglomeracji w Polsce oferuje wypoczynek z kojącą zielenią i przyjemnym szumem wody w tle. Mniejszy ruch samochodowy, więcej rowerzystów, hamaków rozwieszonych między drzewami, rabat z kwiatami, migoczącej w słońcu wody sprawiają, że czas nieco zwalnia.

Podczas gdy w Palmiarni czeka Was przygoda w tropikach, Ogród Botaniczny przeniesie Was w różne roślinne strefy klimatyczne. W Ogrodzie Dendrologicznym poznacie natomiast rodzime gatunki drzew, które łatwiej będzie Wam rozpoznać podczas wycieczki do lasu. Na Malcie i Rusałce poczujecie ducha sportowej rywalizacji na świeżym powietrzu, wypoczniecie nad wodą, poleżycie na trawie, a dzieci pobawią się na placu zabaw. Podobne atrakcje oferują bulwary nadwarciańskie. Nad rzeką Wartą wypoczniecie na jednej z kilku plaż, dzieci zaszaleją na placu zabaw Wartofrajda, całą rodziną zaś możecie wybrać się na rowerową przejażdżkę trasą zwaną Wartostradą. Spacerując po Szachtach, przypomnicie sobie, jak wygląda przyroda w dzikim, jej naturalnym wydaniu. A jeśli zamarzy Wam się odrobina chilloutu, na Cytadeli wypoczniecie w hamaku, zorganizujecie piknik, nakarmicie wiewiórki i liźniecie trochę historii.

Przyrodnicze atrakcje Poznania dla rodzin z dziećmi

 

Nauka i zabawa w Poznaniu

Jeśli macie w domu małych odkrywców, którzy na słowo nauka nie wywracają oczami, nie reagują dreszczami i atakiem paniki oferta różnorodnych zajęć dostępnych w Poznaniu rozpali w nich chęć zdobywania nowej wiedzy. Zajęcia z robotyki, układanie klocków, interaktywna nauka dziedzin ścisłych, zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, doświadczenia zmysłowe, dziedzictwo kulturowe, poznańskie legendy i gwara poznańska –propozycji jest wiele. Aż tchu brakuje, by wymienić je wszystkie. Każda z nich niesie ze sobą walory edukacyjne, które w połączeniu z zabawą obiecują miło spędzony dzień.

Dodatkową porcję rozrywki dla całej rodziny gwarantują wizyty w rodzinnym parku rozrywki czy escape roomach. Z Waszą pomocą w tajemniczych pokojach dzieci wcielą się w rolę ratowników, spiesząc na pomoc Smerfom, dinozaurom i tygrysom. Dowiedzą się, kim był Jan Heweliusz, pomogą rybce Nemo spotkać się z rodzicami i w pewnym sensie uratują Boże Narodzenie, pomagając Świętemu Mikołajowi w odnalezieniu listy świątecznych prezentów.

 

Ruch to zdrowie

W Pyrlandii nie brakuje również propozycji dla wszystkich rozbrykanych, którzy nie potrafią zbyt długo usiedzieć na pupie. Ścianki wspinaczkowe, symulator jazdy, trampoliny, lodowiska, pływalnie, Termy Maltańskie, Wartostrada i liczne place zabaw to najlepszy sposób na spożytkowanie energii i świetną zabawę. W ruchu czas mija szybko, bywa, że zbyt szybko. I nawet się nie obejrzycie, a Wasza wizyta w Poznaniu dobiegnie końca. Na szczęście do stolicy Wielkopolski możecie wracać tyle razy, ile tylko zapragniecie. Choć latem rzeczywiście dzieje się tu najwięcej, Poznań warto odkrywać o każdej porze roku. Nie bez przyczyny mówi się o nim „miasto doznań”. Atrakcji jest tu bez liku, a każda z nich niesie ze sobą moc wrażeń i pozytywnych emocji.

Przekonajcie się sami. Wybierzcie z naszego przewodnika atrakcje, które odpowiadają Wam najbardziej, stwórzcie własny plan na rodzinne wakacje w Poznaniu.

 

Stary Rynek - serce Poznania

Większy jest tylko w Krakowie i Wrocławiu. Stary Rynek w Poznaniu to dawny centralny plac miasta, na którym tak jak w przeszłości, tak i dziś sporo się dzieje. Raz do roku, w lecie odbywa się tu wspaniały Jarmark Świętojański. Zimą natomiast rozstawiają się kramy z bożonarodzeniowymi upominkami, a w grudniowym słońcu mienią się lodowe rzeźby. Ludzi zawsze jest tu sporo. Turyści ciekawi trykajacych koziołków, niezwykłej architektury Ratusza, domków budniczych i kamienic spotykają się tu pod pręgierzem, przychodzą ochłodzić się pod jedną z 4 fontann lub zjeść coś smacznego w jednej z licznych restauracji.

Otoczony wieńcem kamienic Stary Rynek skrywa w sobie interesujące muzea, obok których wyrastają monumentalne kościoły. O tym, że jest to miejsce, w którym nie można się nudzić, już dawno temu przekonała się Bamberka, wybierając je na swoje stałe miejsce pobytu.
Co takiego w sobie ma poznański Stary Rynek? Czemu zawdzięcza tak dużą sympatię i zainteresowanie turystów? Sprawdźcie. Odkryjcie tę tajemnicę. Możecie być pewni, że pół dnia, a może i więcej tu spędzicie na ucztowaniu, zwiedzaniu i świetnej zabawie.

Rodzinny spacer po Starym Rynku

Więcej o zwiedzaniu Starego Rynku w Poznaniu z dziećmi przeczytacie tutaj: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/rodzinne-zwiedzanie-starego-rynku-w-poznaniu

Dodatkowe informacje - Stary Rynek: www.poznan.pl/mim/turystyka/-,p,37,51,103.html

 

Imprezy w Poznaniu, na które warto wybrać się całą rodziną

Jarmark Świętojański na Starym Rynku – kilkanaście dni świętowania

Drewniane kramy po brzegi wypełnione smacznym jedzeniem, pięknymi wyrobami dzieła rąk ludzkich, biżuterią, zabawkami dla dzieci, oryginalną odzieżą, rzeźbami, ceramiką i przedmiotami kolekcjonerskimi tworzą z poznańskiego Starego Rynku niezwykłe centrum handlowe pod chmurką. Swoje produkty wystawiają handlarze z Polski, Europy, a nawet dalszych zakątków świata. Jarmarkowi towarzyszą rozmaite imprezy kulturalne, które niosą się śpiewem, muzyką i radością po okolicznych uliczkach.

Poznań z dzieckiem - Jarmark Świętojański

Jarmark Świętojański: www.pik.poznan.pl/jarmark-swietojanski/

Więcej o tym, dlaczego warto odwiedzić Jarmark Świętojański z dziećmi, tutaj: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/odwiedzcie-poznan-w-noc-swietojanska

 

Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej

Raz w roku poznański Stary Rynek zmienia się w krainę lodu – mroźną, piękną, lśniącą w grudniowym słońcu. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Rzeźby Lodowej – największej imprezy w Polsce zrzeszającej specjalistów od ice carvingu, czyli najlepszych rzeźbiarzy z całego świata, którzy z lodu potrafią wyczarować cuda. Zwieńczeniem zawodów rzeźbiarskich jest wieczorny pokaz lodowych rzeźb z wykorzystaniem dającej niezwykłe efekty iluminacji świetlnej.

Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej - ciekawa atrakcja w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.icefestival.pl

Festiwal Rzeźby Lodowej: www.icefestival.pl

 

Jarmark Bożonarodzeniowy – Betlejem poznańskie na sąsiadującym z Rynkiem Placu Wolności

Jarmark Bożonarodzeniowy, czyli Betlejem Poznańskie to coroczna impreza o charakterze kulturalno-rozrywkowym organizowana w okresie Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia na Starym Rynku i sąsiadującym z nim Placu Wolności. Wydarzenie przyciąga ludzi z całej Polski. Szopka z żywymi zwierzętami i Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej, animacje dla dzieci, konkursy, liczne koncerty, a także możliwość zrobienia świątecznych prezentów oraz posmakowania grillowanych oscypków, grzanego wina i regionalnych przysmaków sprawiają, że czekanie na święta wcale się nie dłuży.

Zima w Poznaniu - Jarmark Bożonarodzeniowy

Źródło zdjęcia: www.betlejempoznanskie.pl

Jarmark Bożonarodzeniowy: www.betlejempoznanskie.pl

 

Imieniny ulicy Św. Marcin w Poznaniu

Ulice też mają imieniny. Przykładem jest ul. Św. Marcin, która od kilkudziesięciu lat, co roku obchodzi swoje święto. A impreza jest nie byle jaka, bo organizowana w stylu średniowiecznych pochodów pod przewodnictwem Św. Marcina jadącego na koniu, za którym podążają grupy artystyczne. Barwny korowód uświetniają koncerty, pokazy sztucznych ogni, animacje, spektakle i wyjątkowy smak lokalnego specjału, jakim są świętomarcińskie rogale.

Imieniny ul. Św. Marcin: www.pik.poznan.pl/?s=Imieniny+ulicy

O Imieninach ulicy Święty Marcin przeczytacie również tutaj: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/poznan-zwiedzanie-z-dzieckiem-ostrow-tumski-muzea-zamek


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Ostrów Tumski - narodziny metropolii

Obiekty sakralne na Ostrowie Tumskim – Katedra na wyspie (Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu) i Katedra matka (Kaplica Dąbrówki)

Ostrów Tumski i jego sakralna zabudowa pamiętają czasy panowania pierwszych Piastów. Wiele źródeł podaje, że to właśnie tu Mieszko I przyjął chrzest. Jednym z najważniejszych zabytków wyspy tumskiej jest Bazylika archikatedralna – najstarszy polski kościół z grobami monarszym i słynną złotą kaplicą. Strzelistej katedrze towarzyszy mniejszy kościół pw. Najświętszej Marii Panny, który wzniesiono na miejscu dawnego palatium księżniczki Dąbrówki – żony Mieszka I. Oba obiekty udostępniono dla ruchu turystycznego. Możecie je zwiedzić, jeśli tylko zechcecie.

Ostrów Tumski - zwiedzamy Katedrę na Wyspie

Źródło zdjęcia: www.katedra.archpoznan.pl

Katedra: www.katedra.archpoznan.pl

Więcej informacji, na co szczególnie zwrócić uwagę w obu katedrach podczas zwiedzania z dziećmi: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/poznan-zwiedzanie-z-dzieckiem-ostrow-tumski-muzea-zamek

Most Biskupa Jordana - między dwoma światami

Czerwony most łączący Śródkę z tumską wyspą to pamiątka na cześć pierwszego biskupa w Poznaniu – Jordana. Między chrześcijańskim Ostrowem a hipsterską Śródką turyści chętnie spacerują, robią zdjęcia i zostawiają kłódki z wyznaniami miłości. A Wam, na co przyjdzie ochota? Na spacer, sesję zdjęciową czy deklarację uczuć?

Most między dwoma światami - zwiedzanie stolicy Wielkopolski

Więcej o Moście Biskupa Jordana: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/poznan-zwiedzanie-z-dzieckiem-ostrow-tumski-muzea-zamek


Bramy wiedzy

ICHOT to interaktywne centrum, w którym historia nabiera rumieńców, a zwiedzający apetytu na więcej. To nietypowe muzeum zwane Bramą Poznania wykorzystuje nowoczesne technologie, projekcje filmowe, multimedialne prezentacje, wizualizacje i makiety, by dotrzeć do współczesnego odbiorcy i w atrakcyjny sposób przedstawić mu realia epoki pierwszych Piastów i kształtowania się Państwa Polskiego. Najmłodszym dedykowano specjalny program zwiedzania wzbogacony o gry i zabawy.

Brama Wiedzy - wycieczka do Poznania z dziećmi

Brama Poznania: www.bramapoznania.pl

Więcej o tym, dlaczego warto odwiedzić rodzinnie Bramy Wiedzy również tutaj: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/poznan-zwiedzanie-z-dzieckiem-ostrow-tumski-muzea-zamek

Śródeckie cuda

Elewacja budynku to doskonałe płótno dla artystów. W Poznaniu wykorzystano już blisko 100 ścian, dekorując oryginalnymi muralami miejską przestrzeń stoicy Wielkopolski. Zwiedzając Śródkę, natkniecie się na trójwymiarowe malowidło zatytułowane "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" docenione w konkursie National Geographic Traveler, a także ciekawą instalację muzyczną nazwaną "Zieloną Symfonią". Oczywiście śródeckie murale to tylko przedsmak miejskiej galerii murali.

Podziwiamy z dziećmi murale na Śródce

Źródło zdjęcia: https://ckzamek.pl/

Mural na Śródce: www.poznan.pl/mim/turystyka/-,doc,1017,29634/-,72317.html

 

Bulwary nadwarciańskie

Plaża Miejska Wilda

Najbardziej tropikalna ze wszystkich miejskich plaż. Jej wakacyjny klimat tworzą pergole osłaniające od słońca, hamaki i leżaki, na których możecie poleżeć. Obok wypoczynku biernego są też propozycje na aktywne spędzenie czasu np. gra w piłkę na boisku wielofunkcyjnym. Po wysiłku można skorzystać z prysznica lub wskoczyć do jacuzzi. Zainteresowani mają do dyspozycji również strefę grillową. Pobyt nad rzeką umilają liczne spotkania z podróżnikami.

Plaża Wilda: www.pik.poznan.pl/miejsca/plaza-miejska-wilda

 

Plaża Miejska Rataje

Ta plaża to centrum rozrywki, sportu, rekreacji i wypoczynku w samym centrum miasta. Można zagrać w siatkówkę, wycisnąć siódme poty na rowerze stacjonarnym, wypożyczyć kajaki i sprzęt sportowy. Na miejscu dostępne są leżaki, parasole, jacuzzi, kurtyny wodne, murowane grille oraz oferta gastronomiczna. W programie atrakcji przewidziano rozmaite warsztaty, lekcje zumby, występy stand-uperów, koncerty, silent disco czy pokazy filmowe.

Plaża Rataje - atrakcje w Poznaniu

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/ZagroPoznan/

Plaża Rataje: www.pik.poznan.pl/zagro-plaza-rataje

 

Plaża Miejska Szeląg

Plaża przy ogrodzie społecznym Szeląg jest chyba najbardziej kameralną ze wszystkich plaż. Na miejscu można wypoczywać w hamaku, leżakować w cieniu parasola lub pod drzewem. Wakacyjne przysmaki kupicie w punkcie gastronomicznym, przy którym odbywają się koncerty. Nie brakuje też atrakcji dla dzieci – piasku i rozmaitych wydarzeń. Przy plaży zatrzymuje się tramwaj wodny, dostępne są łódki i kajaki.

Plaża Ogród Szeląg - wypoczynek nad wodą w mieście

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/plazaogrodszelag

Ogród Szeląg Garden: www.facebook.com/plazaogrodszelag

 

Wartostrada

Poznań lubi sąsiedztwo rzeki, a poznaniacy i turyści chętnie z niego korzystają. Jednym z ochoczo odwiedzanych i użytkowanych miejsc jest Wartostrada. To asfaltowa ścieżka wytyczona wzdłuż rzeki, która nadaje się idealnie na piesze wędrówki, jazdę na rolkach, jogging czy rodzinne przejażdżki rowerowe. Trasa sukcesywnie się wydłuża, dając coraz więcej radości miłośnikom spędzania czasu nad wodą. Znajdują się na niej dwie atrakcje – ścianka wspinaczkowa, z której chętnie korzystają fani aktywności fizycznej oraz Wartofrajda – nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku.

Wartostrada: www.poznan.pl/mim/main/-,p,30394.html

Wartofrajda: www.staremiasto.poznan.pl/home/wartofrajda-takiego-placu-zabaw-poznaniu-jeszcze-bylo/

Ścianka wspinaczkowa: www.poznan.naszemiasto.pl/mozna-korzystac-ze-scianek-wspinaczkowych-nad-warta/ar/c1-7808534

 

KontenerART

KontenerART osiedlił się nad Wartą kilka lat temu i dziś stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na kulturalnej mapie Poznania. Słynie z organizacji koncertów, wydarzeń kulturalnych, a także warsztatów dla dzieci. Warto sprawdzać ofertę na bieżąco, może traficie na warsztaty origami, urodziny poznańskiego wydawnictwa literatury dziecięcej, zajęcia plastyczne lub taneczne. Przy KontenerART działa plaża Hamaki, na której można poleżeć na leżaku, w hamaku, wypić drinka z palemką i cieszyć się widokiem rzeki Warty.

Plaża Hamaki - odpoczynek z dziećmi w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/plazahamaki

KontenerART: www.kontenerart.pl

Plaża Hamaki: www.facebook.com/plazahamaki

 

Tramwaj wodny

Północ czy południe? Zdecydujcie sami, a tramwaj wodny zabierze Was tam, dokąd zechcecie. Taka wodna wycieczka to dla dzieci świetna atrakcja i możliwość zobaczenia Poznania z nieco innej perspektywy.

Tramwaj wodny: www.poznan.pl/mim/info/news/wracaja-rzeczne-atrakcje,165015.html?fbclid=IwAR00sI9suhyfz5pT9iax0raw2NEzyNurKD3WNfenxoGWFi-otlhy8eFYGY0

 

Muzea Poznania - atrakcje dla dzieci

Muzeum Archeologiczne

Jak powstała Polska, jak wyglądało życie w starożytnym Egipcie, w jaki sposób mieszkańcy Afryki wyrażają się poprzez sztukę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w Muzeum Archeologicznym w Pałacu Górków. Na miejscu dostępnych jest 5 stałych wystaw. Nowoczesne technologie, multimedia i panele dotykowe, które wzbogacają ekspozycję, czynią ją jeszcze ciekawszą szczególnie dla najmłodszych. Ofertę uzupełniają warsztaty pisma glificznego Majów, lekcje muzealne, a także zajęcia edukacyjne, w ramach których dzieci mogą wcielić się w rolę archeologów odkrywających tajemnice muzeum.

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Źródło zdjęcia: https://nowa.muzarp.poznan.pl/pl

Muzeum Archeologiczne: www.muzarp.poznan.pl

Więcej o tym, co warto zobaczyć w Muzeum Archeologicznym z dziećmi: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/poznan-zwiedzanie-z-dzieckiem-ostrow-tumski-muzea-zamek

Be Happy Museum – Pierwsze polskie Muzeum Szczęścia i Iluzji

Jesteście zgraną rodzinką? Pokażcie to, robiąc sobie rodzinną fotkę. Taką niezwykłą, niecodzienną, bo z różem w tle, zaczarowanym jednorożcem i donutami. A potem umieśćcie zdjęcie w mediach społecznościowych. Niech inni zobaczą, jak dobrze bawiliście się w Be Happy Muzeum. W tym słodkim, kolorowym miejscu jest wszystko, co wygląda świetnie na Facebooku, Instagramie czy TikToku.

Be Happy Museum - rodzinna wycieczka

Źródło zdjęcia: www.behappymuseum.com

Be Happy Muzeum: www.behappymuseum.com

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych

Gdyby zaprosić 2,5 tys. muzyków, z których każdy zagrałby na jednym instrumencie, pewnie byłoby ich słychać na drugim końcu Polski, a może i dalej? Taka moc drzemie w instrumentach jedynego w Polsce i jednego z nielicznych w Europie Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jakie instrumenty powstały w średniowieczu? Na jakich grano muzykę sakralną? Jak wyglądają instrumenty z rejonu Morza Czarnego, obu Ameryk i krajów Orientu? Zobaczcie je wszystkie, poznajcie ich zaskakujące nazwy i brzmienia.

Atrakcje dla rodzin w Poznaniu - Muzeum Instrumentów Muzycznych

Źródło zdjęcia: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-instrumentow-muzycznych

Muzeum Instrumentów Muzycznych: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-instrumentow-muzycznych

 

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim eksponuje relikty umocnień, które powstały w czasach formowania się na wyspie wczesnopiastowskiego grodu. Dzięki nowoczesnym technologiom – filmom z obrazem 3D, hologramom i multimedialnym kioskom wystawa ma szansę podobać się też dzieciom. Rezerwat organizuje również wydarzenia kulturalne, zajęcia edukacyjne, koncerty, a najmłodszych zaprasza na warsztaty odkrywania tajemnic średniowiecznej archeologii.

Rezerwat Archeologiczny - wizyta z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/RezerwatArcheo/

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci: www.rezerwat.muzarp.poznan.pl/pl

 

Poznańskie Muzeum Pyry

Wiecie, że ziemniaki zajmują 4 miejsce pod względem wielkości zbiorów na świecie, a stonka przybyła za swoim przysmakiem do Europy dopiero wiek później? Król obiadów w Wielkopolsce, ziemniak zwany pyrą zaprasza do Muzeum Pyry. To miejsce odczarowuje pospolitego ziemniaka, przedstawia jego ciekawą historię, prace związane z jego uprawą i przepisy na potrawy, w których odgrywa główną rolę. W muzeum, zamiast tylko słuchać, można wziąć się do dzieła i biorąc udział w warsztatach upiec własną pyrę.

Muzeum Pyry - ciekawe miejsce do odwiedzenia

Źródło zdjęcia: www.muzeumpyry.pl

Poznańskie Muzeum Pyry: www.muzeumpyry.pl

 

Rogalowe Muzeum Poznania

Regionalny przysmak z Poznania? Oczywiście rogale świętomarcińskie wypiekane z okazji imienin ul. Św. Marcin. W Rogalowym Muzeum Poznania poznacie historię tego smacznego wypieku, szlachetną recepturę, według której można wypiekać rogale tylko w Wielkopolsce, dowiecie się, skąd pochodzi kształt rogala i wreszcie sami upieczecie własnego, na pewno najlepszego na świecie. To miejsce, w którym pokazy, warsztaty i animacje są zakręcone na punkcie rogala.

Poznań - wizyta w Rogalowym Muzeum

Rogalowe Muzeum Poznania: www.rogalowemuzeum.pl

Więcej o atrakcjach dla dzieci w Rogalowym Muzeum Poznania: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/apetyczne-atrakcje-poznania-rogalowe-muzeum-i-muzeum-czekolady

Muzeum Czekolady

To miejsce jest jak podróż w czasie i przestrzeni do Afryki, drzew kakaowca i początków powstania czekolady. Jaka jest historia tego najbardziej lubianego rodzaju słodyczy na świecie? Jak wygląda ziarno kakaowca? Wreszcie, jak smakuje własnoręcznie przygotowana czekolada? Dowiecie się w Muzeum Czekolady, w którym czeka na Was moc słodkich doświadczeń.

Urlop z atrakcjami w mieście - Muzeum Czekolady

Muzeum Czekolady: www.muzeumczekolady.edu.pl

Więcej o atrakcjach dla dzieci w Muzeum Czekolady w Poznaniu: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/apetyczne-atrakcje-poznania-rogalowe-muzeum-i-muzeum-czekolady

Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych jest częścią Zamku Królewskiego na Górze Przemysła i w ramach ekspozycji stałej zabierze Was w podróż od średniowiecza po czasy współczesne, prezentując przedmioty, które na co dzień towarzyszą człowiekowi. Podczas tej podróży zobaczycie m.in. meble, broń, tkaniny, biżuterię, wyroby ze szkła, metalu i ceramiki. Muzeum organizuje również warsztaty, lekcje muzealne i zajęcia dla dzieci m.in. Porcelanową gorączkę, Dzikość w muzeum, czy Muzealny mól książkowy. Z balkonu wieży zamkowej możecie podziwiać miasto.

Odwiedzamy z dziećmi Muzeum Sztuk Użytkowych

Źródło zdjęcia: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych

 

Muzeum Narodowe

Dzieci chciałyby poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, nawet na to "co autor miał na myśli". W Muzeum Narodowym w Poznaniu mają na to szansę. W zrozumieniu muzealnej ekspozycji pomocne są Przewodniki i Walizki Muzealnych Tropicieli stworzone z myślą o najmłodszych zwiedzających. Poza tym Muzeum zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w lekcjach muzealnych, warsztatach i spotkaniach dotyczących sztuki.

Wielkopolska z dziećmi - Muzeum Narodowe w Poznaniu

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.poznan/?ref=page_internal

Muzeum Narodowe: www.mnp.art.pl, www.mnp.art.pl/edukacja

 

Muzeum Etnograficzne

Bogata ekspozycja Muzeum Etnograficznego prezentuje Sztukę ludową w Wielkopolsce wyrażaną m.in. przez odzież, hafty i zdobienia przedmiotów, malarstwo, rzeźbę oraz instrumenty muzyczne. Tym, co jednak może zainteresować dzieci najbardziej, jest kolekcja zabawek – grzechotek, koników, ptaszków i ponad 300 lalek pochodzących aż z 54 krajów świata. Prócz podziwiania muzealnych zbiorów dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, lekcjach muzealnych i specjalnie dla nich organizowanych konkursach.

Rodzinna wycieczka do Muzeum Etnograficznego

Źródło zdjęcia: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-etnograficzne

Muzeum Etnograficzne: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-etnograficzne

 

Muzeum Armii Poznań

Muzeum Armii Poznań znajduje się na Cytadeli, a korytarz kazamatowy, w którym zgromadzono jego ekspozycję stanowi fragment estakady zachodniej Fortu Winiary. Zobaczycie w nim militaria, dokumentację, prasę, fotografie oraz rozmaite pamiątki z okresu między Powstaniem Wielkopolskim a Kampanią Wrześniową. W kolekcji również przedmioty charakterystyczne dla polskiego podziemia z okresu II Wojny Światowej.

Muzeum Armii - zwiedzanie poznańskich muzeów

Źródło zdjęcia: www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-armii-poznan

Muzeum Armii Poznań: www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-armii-poznan

 

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia stanowi element dawnego Fortu Winiary na poznańskiej Cytadeli. Ekspozycja znajdująca się w części zewnętrznej muzeum to plenerowa wystawa sprzętu wojskowego, w ramach której zobaczycie m.in. czołgi, helikoptery, samoloty, armaty i samochody ze stacją radiolokacyjną. Dalsze wojenne losy związane z walkami o Festung Posen opowiedzą Wam przedmioty zgromadzone w schronie dawnego Laboratorium Wojennego SKL. Są wśród nich: niemieckie i radzieckie uzbrojenie w postaci karabinów Walther i Mauser, amunicja artyleryjska i militaria znalezione podczas tworzenia muzeum. Poznacie tu również nazwiska poległych zaangażowanych w zdobywanie Fortu Winiary – ostatniego punktu oporu wojsk niemieckich.

Oglądamy z dziećmi ekspozycję w Muzeum Uzbrojenia

Źródło zdjęcia: www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia: www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-uzbrojenia

 

Muzeum Wojskowe

Gdyby nie broń palna, biała, drzewcowa, chorągwie, sztandary, uzbrojenie, mundury i pamiątki historyczne zgromadzone w jednym miejscu nie byłoby Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. W celu poznania i lepszego zrozumienia dziejów oręża polskiego i europejskiego dla małych odbiorców przygotowano specjalny program edukacyjny, w ramach którego dzieci wcielają się w Muzealnych Tropicieli. Wyposażone w worek giermka rycerza oraz plecak żołnierza z zagadkami i zadaniami do rozwiązania, przy pomocy rodziców odkrywają tajemnice Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, świetnie się przy tym bawiąc.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.mnp.art.pl/oddzialy/wielkopolskie-muzeum-wojskowe

Muzeum Wojskowe: www.mnp.art.pl/oddzialy/wielkopolskie-muzeum-wojskowe

 

Muzeum Broni Pancernej

Muzeum Broni Pancernej to ponad 250 eksponatów wojskowo – historycznych zgromadzonych w jednym miejscu, które stanowią wspaniałą lekcję przeszłości. Co z niej wyniosą dzieci? Dowiedzą się np. jakiego karabinu czołgowego używali polscy pancerni, jak wyglądały karabiny maszynowe z czasów II Wojny Światowej, i które karabiny były najcięższe, jaka jest różnica między celownikiem peryskopowym i teleskopowym stosowanym do wystrzałów w armacie, wreszcie, jak wyglądały czołgi niszczyciele i pierwsze polskie czołgi bojowe. Do siedziby muzeum można dojechać własnym środkiem transportu lub zabytkowym autobusem turystycznym linii 102 z przystanku na Dworcu Głównym.

Poznań - podziwiamy czołgi w Muzeum Broni Pancernej

Źródło zdjęcia: www.muzeumbronipancernej.pl

Muzeum Broni Palnej: www.muzeumbronipancernej.pl

 

Muzeum Ziemi czyli Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu

Ziemia to nie tylko warstwa skorupy ziemskiej, w której sadzi się kwiaty i warzywa. Trzecia planeto od Słońca skrywa w sobie bogactwa mineralne i mnóstwo okazów paleontologicznych, które można podziwiać w poznańskim Muzeum Ziemi. Podczas zwiedzania dzieci zobaczą m.in. skały, skamieniałości i największy w Polsce, ważący ponad 260 kg meteoryt, który przybył na Ziemię prosto z kosmosu. Zobaczyć coś, co w pewnym sensie pochodzi nie z tego świata, to naprawdę jest coś niebywałego.

Eksponaty w Muzeum Ziemi w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.muzeumziemi.amu.edu.pl

Muzeum Ziemi: www.muzeumziemi.amu.edu.pl

 

Muzeum Farmacji

Co znaczy powiedzenie "z aptekarską precyzją"? Każdy, kto szuka odpowiedzi znajdzie ją w Muzeum Farmacji, które zdaje się przenosić człowieka w czasie. Muzealne wnętrza wyglądają jak dawne apteki – drewniane meble, regały, gabloty wypełniają równo poustawiane naczynia porcelanowe, szklane, metalowe i drewniane. Wszystkie opatrzone etykietą precyzyjnie opisującą ich zawartość. Na półkach widać moździerze, sprzęt laboratoryjny, destylarki, perkolatory, prasy, tabletkarki i mnóstwo ciekawych przedmiotów używanych niegdyś w farmacji.

Muzeum Farmacji: www.woia.pl/page/103/muzeum-farmacji.html

 

Muzeum Motoryzacji

Muzeum Motoryzacji to muzeum klasyków polskich i światowych szos. Nie trzeba być fanem motoryzacji, by zachwycić się eleganckimi Citroenami, modelem roweru Clement Safety, który przemierzał XIX wieczne ulice Paryża i motorowerami kultowej Vespy. Na wystawie zobaczycie m.in. kolekcję trabantów, modele BMW i Mercedesa zza zachodniej granicy, Warszawy, polskie pick-upy tarpany, dostawcze żuki. Dowiecie się też, jakie auta zjechały z linii produkcyjnej Henry'ego Forda. Dzieci natomiast będą miały okazję poznać króla polskich szos końca XX w. – włoskiego, ale jakże polskiego Małego Fiata znanego wszystkim po prostu jako Maluch.

Raj dla maluchów - Muzeum Motoryzacji w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.muzeumklasykow.pl

Muzeum Motoryzacji: www.muzeumklasykow.pl

 

Muzeum Historii Ubioru

Modowe trendy zmieniają się dziś jak w kalejdoskopie. A jak noszono się w XIX w.? Stroje sprzed wieków można zobaczyć w Muzeum Historii Ubioru, w którym właścicielka pasjonatka zgromadziła przede wszystkim garderobę damską w postaci sukni i bielizny. Zwiedzając ekspozycję, dowiecie się, czym są krynoliny i brykla, do czego służyły turniury i dlaczego odzież poddawano krochmaleniu. Poznacie też patenty, dzięki którym części garderoby nie przesuwały się, gdy ich właścicielka się poruszała i zawsze pozostawały nienagannie na swoim miejscu.

Interesujące muzeum w Poznaniu - Muzeum Historii Ubioru

Źródło zdjęcia: www.xixgallery.com

Muzeum Historii Ubioru: www.xixgallery.com

 

Zwiedzanie

Bimba Bus – zwiedzanie Poznania kolorowym autobusem

Jeżdżą po Londynie i Paryżu. Ma je Praga i Berlin. Ma też Poznań – swój własny, niepowtarzalny, turystyczny, piętrowy autobus o nazwie Bimba Bus Emotion. Żółty autobus typu "wsiądź-wysiądź" po ulicach Poznania mknie z turystami na pokładzie, by pokazać im najciekawsze miejsca stolicy Wielkopolski. Wycieczka wzbogacona opowieściami przewodnika czyni wyprawę pasjonującą podróżą edukacyjną również przez historię i kulturę Poznania. To jak? Jedziecie?

Bimba Bus - alternatywa dla tradycyjnego zwiedzania Poznania

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/BimbaBus/

Bimba Bus: www.bimbabus.pl

 

Zwiedzanie Poznania tramwajem i autobusem turystycznym

Jazda autobusem lub tramwajem (bimba) po Poznaniu to niby nic wielkiego. Przecież codziennie przemierzają miasto. Jednak jazda zabytkowym tramwajem linii 0 i autobusami linii 100 i 102 to zupełnie co innego. Trasy pojazdów biegną w okolicy atrakcji turystycznych i zabytków miasta barwnie prezentowanych przez przewodnika. Które z nich zechcecie zobaczyć to Wasza decyzja. Z pojazdu można wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić to, co Was zainteresuje, a następnie z powrotem wsiąść i kontynuować wycieczkę.

Linie turystyczne poznańskich tramwajów

Źródło zdjęcia: www.mpk.poznan.pl/turystyka/linie-turystyczne

Tramwaj i autobus turystyczny: www.mpk.poznan.pl/turystyka/linie-turystyczne

 

Zwiedzanie Poznania melexami

Poznań można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z nich są wycieczki melexem z nagraniem lektorskim dotyczącym zabytków i atrakcji miasta. To świetna propozycja dla rodzin z małymi dziećmi, które pragną zobaczyć stolicę Wielkopolski bez zbędnego męczenia swoich pociech chodzeniem od atrakcji do atrakcji. Stare Miasto, Ostrów Tumski lub Dzielnica Zamkowa – możecie skorzystać z każdej wycieczki lub wybrać tę, która najbardziej Was zainteresuje.

Melexy: www.poznan.pl/mim/lato/-,p,1182,30760.html

 

Zwiedzanie poznańskiej Fary oraz farnych podziemi

Piękna, monumentalna i ukryta w wąskiej uliczce biegnącej od Starego Rynku – poznańska fara robi wrażenie na każdym, kto ją zobaczy. Barokowe wnętrza można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Jedna z 4 tras obejmuje zwiedzanie farnych podziemi, które jeszcze do niedawna nie były dostępne dla turystów.

Atrakcje w Poznaniu - Fara

Źródło zdjęcia: www.fara.archpoznan.pl

Fara: www.fara.archpoznan.pl

 

Fort Poznań – Zwiedzanie fortu VI

Na Poznańskim Szlaku Fortecznym znajduje się kilkanaście fortów. Część z nich, tak jak Fort VI Tietzen przy ul. Lutyckiej można zwiedzać z przewodnikiem. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Co kryją w sobie stare forteczne mury, które zbudowano w zaledwie 4 lata?

Wizyta w Forcie VI

Źródło zdjęcia: www.twierdza.poznan.pl/fort6

Fort Poznań: www.twierdza.poznan.pl/fort6

 

Schron przeciwatomowy

Dom przy ul. Słupskiej 62 wygląda niepozornie. Niczym specjalnie się nie wyróżnia. A jednak kryje w sobie tajemnicę. Sekret tkwi w jego podziemiach, gdzie znajduje się schron przeciwatomowy dla władz Poznania. Choć nigdy na szczęście nie był wykorzystany stanowi historyczną wartość. Jego wnętrza zaaranżowane zgodnie ze stylem czasów PRL możecie dziś zwiedzić z dziećmi.

Spacer z dziećmi po Schronie Przeciwatomowym

Źródło zdjęcia: www.wmn.poznan.pl/?s=Schron+Przeciwatomowy+dla+W%C5%82adz+Miasta+Poznania

Schron przeciwatomowy: www.wmn.poznan.pl/?s=Schron+Przeciwatomowy+dla+W%C5%82adz+Miasta+Poznania

 

Fotoplastykon poznański

Wygląda jak wielka beczka i mówią o nim fotoplastykon. Czym jest? Do czego służy? To niezwykłe urządzenie, dzięki któremu można oglądać fotografie stereoskopowe. Jakie? Znów kolejne trudne słowo. Warto odwiedzić Galerię Miejską Arsenał, w której aktualnie znajduje się fotoplastykon. Poznacie tam historię tego urządzenia, rozszyfrujecie trudne słowa i obejrzycie fotografie, w taki sposób, w jaki czyniono to ponad 100 lat temu.

Fotoplastykon - atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.fotoplastykon.com.pl

Fotoplastykon: www.fotoplastykon.com.pl

Fotoplastykon: www.arsenal.art.pl/product/fotoplastykon-poznanski-3

 

Makiety Dawnego Poznania

Są trzy. Makiety. Wszystkie opowiadają o dawnych dziejach Poznania, sięgając do przeszłości z czasów kształtowania się Grodu Pierwszych Piastów, wyglądu Dawnego Poznania i Starego Rynku. Dwie pierwsze łącza architekturę z pokazami wykorzystującymi dźwięk i światło, ostatnią natomiast mogą "oglądać" osoby niewidome.

Oglądamy Makietę Dawnego Poznania

Źródło zdjęcia: www.makieta.poznan.pl

Makiety Dawnego Poznania: www.makieta.poznan.pl

 

Wycieczka trasą poznańskich murali

Mury poznańskich budynków jako płótno dla śmiałych artystycznych wizji? Czemu nie? Kolorowe murale to street art w najlepszym wydaniu. Wystawa wielkoformatowych malowideł dostępna jest dla wszystkich, o każdej porze w plenerowej galerii Poznania.

Poznańskie murale: www.poznan.travel/pl/r/warto-zobaczyc/z-bliska-i-z-daleka-mapa-poznanskich-murali

 

Niedzielne spacery wildeckie

Niedzielne spacery wildeckie to lokalna inicjatywa, która przybliża historię poznańskiej dzielnicy od jej początków aż po dziś dzień. Harmonogram obejmuje m.in. opowieści o narodzinach przemysłu na Wildzie, Poznańskim Czerwcu i zabudowie mieszkaniowej okresu międzywojnia. Poza tym przewodnik opowie Wam, czym jest Forum Wildanum, pokaże domy fachwerkowe, największe podwórze w Europie zwane czworobokiem Czarneckiego, a także budynki kolonii mieszkaniowej. Spacery trwają od 2 do 3 godzin i są bezpłatne.

Niedzielne spacery wildeckie: www.poznan.pl/mim/events/niedzielne-spacery-wildeckie,124696.html

 

Punkty widokowe na miasto

Na wakacjach dobrze jest pobujać czasem w obłokach albo oderwać się od ziemi. Poznańskie punkty widokowe stwarzają okazję do tego, by podziwiać miasto z ptasiej perspektywy. Co widać z Góry Przemysła, tarasu widokowego Bramy Poznania, tarasu Galerii MM, kawiarni w budynku Bałtyku, wieży widokowej na Szachtach? Sami się przekonajcie.

Góra Przemysła - widok z wieży widokowej

Źródło zdjęcia: www.zamkipolskie.com/pozn/pozn.html

Góra Przemysła: www.zamkipolskie.com/pozn/pozn.html

 

Brama Poznania: www.bramapoznania.pl

 

Galeria MM: www.galeriamm.poznan.pl

 

Bałtyk Poznań - wycieczka z dziećmi do stolicy Wielkopolski

Źródło zdjęcia: www.baltykpoznan.pl/pl

Bałtyk Poznań: www.baltykpoznan.pl/pl

 

Szachty - ciekawe miejsce w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.szachty.pl

Szachty: www.szachty.pl

 

Przyroda

Ogród Botaniczny

Jednym z najpiękniejszych miejsc na rodzinny spacer jest Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu. Nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów z różnych części świata czynią to miejsce bardzo różnorodnym – zielonym, ukwieconym i pachnącym. Dla dzieci przygotowano kilka ścieżek edukacyjnych np. "Z lornetkami za piórkami" i „Za wężem i ropuszką ogrodową dróżką”. W pawilonie dydaktycznym odbywają się wykłady i wystawy. W kawiarni natomiast możecie zjeść coś smacznego. Poza tym Ogród zaprasza na coroczną Majówkę w Botaniku, Wielki Dzień Pszczół i Noc Naukowców.

Odwiedzamy Ogród Botaniczny w Poznaniu

Źródło zdjęcia: http://www.obuam.robia.pl/index.php

Ogród Botaniczny: www.obuam.robia.pl

Więcej o atrakcjach Ogrodu Botanicznego dla rodzin z dziećmi: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/ogrod-botaniczny-poznan-palmiarnia-rezerwat-morasko-przyrodnicze-atrakcje-z-dzieckiem

Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Ogród Dendrologiczny stanowi pomoc edukacyjną, z której chętnie korzystają zarówno studenci, jak i dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Wy też możecie go odwiedzić w celu poznania rodzimych drzew. Na terenie ogrodu znajduje się polana edukacyjna otoczona sosnowym lasem. Stojące na niej wiaty wyposażono w tablice z informacjami o ptakach, owadach, leśnym ekosystemie i roślinach chronionych. Z myślą o dzieciach stworzono gry o zasadach zachowania w lesie, postawach ekologicznych i segregacji odpadów.

Przyroda w Poznaniu - Ogród Dendrologiczny

Źródło zdjęcia: www1.up.poznan.pl/ogrod

Ogród Dendrologiczny: www1.up.poznan.pl/ogrod

 

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Kilka tysięcy lat temu, zanim powstał Poznań, na Ziemię spadło coś nie z tego świata i utworzyło zespół kraterów na terenie dzisiejszego Moraska. Wiadomo, że to meteoryty żelazne pochodzące najprawdopodobniej od większego okazu, który w roju Perseidów mijał kiedyś Ziemię. Rezerwat Meteoryt Morasko najlepiej zwiedzać podążając ścieżką dydaktyczną, która przybliży Wam m.in. pochodzenie meteorytów i powstanie kraterów. Jeśli zechcecie przyjrzeć się meteorytowi, zajrzyjcie do poznańskiego Muzeum Ziemi.

Ścieżka dydaktyczna w Rezerwacie Przyrody Meteoryt Morasko

Źródło zdjęcia: www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/sciezka-morasko

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko: www.astro.amu.edu.pl/pl/popularyzacja/sciezka-morasko

Więcej o atrakcjach Rezerwatu Przyrody Meteoryt Morasko: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/ogrod-botaniczny-poznan-palmiarnia-rezerwat-morasko-przyrodnicze-atrakcje-z-dzieckiem


Rusałka

Sztuczny, choć przypominający do złudzenia naturalny zbiornik wodny otoczony lasem znany jako Rusałka stanowi ważny punkt rekreacyjno-sportowy na mapie Poznania. Strzeżone w sezonie letnim kąpielisko przyciąga rodziny z dziećmi, które mają do dyspozycji piaszczystą plażę, molo, wypożyczalnię rowerów wodnych, sanitariaty, a także punkty gastronomiczne. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, a sportowcy skorzystać z siłowni plenerowej lub pobiegać dookoła jeziora. Latem na Rusałce odbywają się spektakle teatralne dla dzieci.

Rusałka - kąpielisko dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.posir.poznan.pl/obiekty/rusalka/kapielisko

Rusałka: www.posir.poznan.pl/obiekty/rusalka/kapielisko

 

Park Sołacki

Park Sołacki tworzą alejki wijące się wśród stawów i drzew, które dają przyjemną ochłodę w upalne dni. Mieszkają tu dzięcioły i kaczki krzyżówki. Można spotkać wiewiórkę, a nawet kaczkę mandarynkę rzadko występującą w tej części Europy. Dobrze się tu spaceruje, jeździ na rowerze i rolkach. Waszym dzieciom z pewnością spodoba się świetny plac zabaw. W okolicy są dwie kawiarnie w stylu francuskim, w których zjecie przepyszne tarty i croissanty. Ciekawostkę architektoniczną parku stanowi zielona budka będąca dawną poczekalnią tramwajową.

Park Sołacki: www.poznan.pl/mim/turystyka/-,p,112,138.html

 

Szachty

Ogromny teren spacerowo-rekreacyjny nad stawami to jedno z ulubionych miejsc poznaniaków. Asfaltowe ścieżki sprytnie manewrują między drzewami i wodą prowadząc po tym wciąż bardzo naturalnym i dzikim terenie. Można tu spacerować z wózkiem dziecięcym, biegać, jeździć na rolkach lub rowerze. To miejsce, które daje wytchnienie od miasta. Jego piękno można podziwiać również z tarasu wieży widokowej usytuowanego na wysokości 25 m nad ziemią.

Szachty - przyrodnicza wycieczka do Poznania

Źródło zdjęcia: www.szachty.pl

Szachty: www.szachty.pl

 

Ścieżka w koronach drzew

Pierwsza ścieżka w koronach drzew, która powstała w Krynicy-Zdroju ma młodszą i nieco mniejszą siostrę. Druga w Polsce ścieżka w koronach drzew znajduje się w Dolinie Szklarki na terenie leśnictwa Antoninek i cieszy poznaniaków oraz turystów, którzy kochają kontakt z naturą. Spacerując na odcinku 250 m i wysokości 13 m możecie być z nią naprawdę blisko. Ścieżka oferuje wspaniałe walory przyrodnicze i niezwykłe doznania.

Ścieżka w koronach drzew: www.czasnapoznan.pl/sciezka-w-koronach-drzew-poznan-zaprasza

 

Palmiarnia

Największa w Polsce i jedna z największych w Europie poznańska Palmiarnia to prawdziwa dżungla w środku miasta. Egzotyczna roślinność tropikalna, śródziemnomorska, pustynna i z kilku innych stref klimatycznych przeniesie Was w niezwykły świat flory. Reprezentantami fauny, z którymi z pewnością chętnie spotkają się Wasze dzieci, są mieszkające w Palmiarni np. papuga Ara, ryby, wężoszjne żółwie mata mata czy motyle. Absolutnym hitem jest działająca przy Palmiarni kawiarnia 7 Kontynentów z żywymi mrówkami z Ameryki Południowej. Raz do roku Palmiarnię można zwiedzać nocą w ramach wydarzenia Noc w Palmiarni.

Atrakcje dla dzieci w Poznaniu - Palmiarnia

Źródło zdjęć: https://www.palmiarnia.poznan.pl/pl/

Palmiarnia: www.palmiarnia.poznan.pl

Więcej o tym, dlaczego warto odwiedzić Poznańską Palmiarnię z dzieckiem: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/ogrod-botaniczny-poznan-palmiarnia-rezerwat-morasko-przyrodnicze-atrakcje-z-dzieckiem


Cytadela

Cytadela to największy park miejski w Poznaniu. Na jej terenie znajdują się pozostałości Twierdzy Poznań częściowo zaadaptowane na Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Jest też cmentarz żołnierzy radzieckich, fontanny, przy których miło posiedzieć latem, stary amfiteatr i wiele rzeźb, w tym zespół rzeźb plenerowych "Nierozpoznani" Magdaleny Abakanowicz. Dzieci lubią się wśród nich "gubić". Na Cytadeli można pojeździć na rowerze, nakarmić bardzo towarzyskie wiewiórki, zorganizować piknik, poleżeć na trawie albo w hamakach należących do restauracji Umberto, w której na stałe mieszkają kolorowe, ćwierkające ptaszki. Dzieci mają do wyboru 3 place zabaw, w tym jeden, który plasuje się w czołówce najlepszych w Poznaniu. Przy Cytadeli działa teatr impresaryjny Scena Wspólna, w którym odbywają się spektakle teatralne i rozmaite wydarzenia dla dzieci.

Cytadela: www.poznan.pl/mim/turystyka/parki,poi,3338/-,51946.html

Więcej o atrakacjach dla dzieci na Cytadeli: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/ogrod-botaniczny-poznan-palmiarnia-rezerwat-morasko-przyrodnicze-atrakcje-z-dzieckiem


Park Jana Heweliusza

Park Jana Heweliusza znajduje się przy ul. Heweliusza i obserwatorium astronomicznym, którym zawdzięcza swój kosmiczno-astronomiczny wystrój. Rekreacja przeplata się tu z edukacją, bo plac zabaw stworzony z myślą o dzieciach w różnym wieku otaczają elementy infrastruktury inspirowane np. układem słonecznym i mgławicą. Całości dopełniają tablice edukacyjne, rzeźby Heweliusza, Kopernika i Małego Księcia, a także zegar słoneczny, siłownia plenerowa i ogród społeczny.

Park Jana Heweliusza: www.poznan.naszemiasto.pl/nowy-park-w-poznaniu-juz-gotowy-wyglada-jak-z-kosmosu/ar/c8-4263629

 

Stare Zoo

Nawet jeśli wszystkie poznańskie atrakcje będą pozamykane na cztery spusty, poznańskie Stare Zoo zaprasza w odwiedziny. To ogólnodostępny ogród zoologiczny, w którym spotkacie się m.in. z alpakami, osiołkami, owcami, ptakami, małpami i lemurami. Na terenie Zoo funkcjonuje park linowy, z którego chętnie korzystają dzieci, kolorowy plac zabaw, siłownia plenerowa oraz punkty gastronomiczne. W ramach atrakcji można uczestniczyć również w pokazowym karmieniu zwierząt.

Stare Zoo: www.zoo.poznan.pl/informacje-stare-zoo

Atrakcje dla dzieci w Starym ZOO w Poznaniu: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/zoo-w-poznaniu

Nowe Zoo

Nowe Zoo w Poznaniu to ogromny ogród zoologiczny i dom dla wielu gatunków zwierząt. Spotkacie tu niedźwiedzie, tygrysy, lwy, słonie afrykańskie, pelikany. Zobaczycie piękne karakale, kukabury i kanczyle zwane myszojeleniami. Wysłuchacie opowieści o lemurach i wielbłądach, nakarmicie tapiry, zobaczycie, jak spożywają swój lunch niedźwiedzie i jak raczą się podwieczorkiem świnie wisajskie. Wizytę w Zoo urozmaici Waszym pociechom zabawa w mini parku linowym, na placu zabaw i darmowa przejażdżka kolejką. Do Zoo można również dojechać kolejką "Maltanka", która wyrusza z Malty.

Wizyta w Nowym ZOO w Poznaniu

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Zoo-Pozna%C5%84-Official-Site-1475315479348773/

Nowe Zoo: www.zoo.poznan.pl

Wizyta z dziećmi w Nowym ZOO w Poznaniu: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/zoo-w-poznaniu

Zajęcia/warsztaty/edukacja

Mały inżynier

W czasie zajęć, które proponuje Mały Inżynier, dzieci wcielają się w rolę małych naukowców, którzy eksperymentują, konstruują i programują własne roboty np. wyścigówki, kolorowe robozwierzaki, roboty przemysłowe, roboty pająki czy wojowników sumo. Poszukują kreatywnych rozwiązań, uczą się logicznego myślenia i współpracy. Poznają świat nowoczesnych technologii, zdobywają wiedzę z chemii, fizyki, biologii oraz elektroniki cyfrowej i analogowej.

Mały Inżynier - zajęcia dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.malyinzynier.pl

Mały inżynier: www.malyinzynier.pl

 

Go4Robot

W zajęciach robotyki organizowanych przez Go4Robot Wasze dzieci mogą uczestniczyć w kilku miastach Polski, w tym w Poznaniu. Program obejmuje cykliczny udział w warsztatach, jednak będąc w Poznaniu w wakacje, możecie zapisać dzieci na letnie warsztaty. Robotyka, programowanie, zajęcia sportowe, a do tego mnóstwo dodatkowych atrakcji to sposób na udany dzień. Letnia Akademia godzi wspaniałą zabawę z rozwojem nowych umiejętności i wiedzy.

Robotyka dla maluchów - Go4Robot

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Go4Robot/

Go4Robot: www.go4robot.pl

 

Bricks 4 kidz

Dłuższy pobyt w Poznaniu można wykorzystać, zapisując dziecko na zajęcia z programowania lub robotyki. Przy pomocy klocków LEGO mali konstruktorzy tworzą własne modele, które później wprawiają w ruch. Bawiąc się, poznają m.in. zasady inżynierii budowlanej, świat nauki i sportu, prawa dynamiki, kosmos, siły natury i owady. Zabawa pobudza kreatywność i miłość do nauki.

Warsztaty dla dzieci - Bricks 4 kidz

Źródło zdjęcia: www.bricks4kidz.com.pl

Brick 4 kidz: www.bricks4kidz.com.pl

 

Laboratorium Wyobraźni

Nowoczesne centrum nauki stworzone z myślą o dzieciach pobudzi wyobraźnię Waszych pociech, zaciekawi naukami ścisłymi, zachęci do poznawania świata. Wśród propozycji interaktywna nauka biologii, fauny, flory, fizyki i elektryczności. Zdobytą wiedzę można później wykorzystać w Experymentarium, wykonując rozmaite doświadczenia. Listę atrakcji Laboratorium Wyobraźni dopełnia planetarium, w którym dzieci przemierzają kosmos.

Odwiedzamy Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu

Laboratorium Wyobraźni: www.wyobraznia.ppnt.poznan.pl

 

Niewidzialna Ulica

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji i empatii. Niewidzialna Ulica w Poznaniu pomoże Wam w tym niełatwym zadaniu. Wcielając się w sytuację osób niewidzących, za pomocą innych zmysłów niż wzrok Wasze dzieci choć trochę poznają ich świat. Dowiedzą się, jak funkcjonują i z jakimi przeszkodami takie osoby muszą zmagać się na co dzień. To miejsce oswaja ciemność, której dzieci często się boją, uświadamia, jak ważny jest wzrok i pozwala docenić pozostałe zmysły.

Niewidzialna Ulica - ciekawe miejsce w Poznaniu

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/niewidzialnaulica/?ref=page_internal

Niewidzialna ulica: www.niewidzialnaulica.pl

 

Miasteczko ruchu drogowego w Parku Tysiąclecia

Macie w domu małych rowerzystów? W miasteczku ruchu drogowego w Parku Tysiąclecia poczują się oni jak pełnoprawni członkowie ruchu drogowego. Uliczki do złudzenia przypominające te prawdziwe, mają rondo, skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejazd kolejowy, znaki drogowe. Bawiąc się, Wasze pociechy poznają zasady ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze.

Miasteczko ruchu drogowego w Parku Tysiąclecia: www.epoznan.pl/news-news-75891-park_tysiaclecia_dzieci_doskonala_swoje_umiejetnosci_w_miasteczku_ruchu_drogowego

 

Skoda Auto Lab

Jak prezentuje się samochód w przekroju poprzecznym? Jak wygląda dachowanie? Co skrywa samochodowa maska? Odpowiedzi szukajcie w Skoda Auto Lab. To nowoczesne, przyjazne dla rodzin z dziećmi Centrum Bezpieczeństwa, które edukując w zakresie ekologicznej i bezpiecznej jazdy samochodem, gwarantuje również świetną zabawę z animatorami, motopuzzlami i na symulatorach jazdy.

Skoda Auto Lab - atrakcje dla dzieci w Poznaniu

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/skodapolska/

Skoda Auto Lab: www.skodaautolab.pl

 

Blubry – Poznańskie legendy w 6D

Na ulicach Poznania słychać różne języki świata, lecz jak brzmi język mieszkańców stolicy Wielkopolski? Blubry – poznańskie legendy w 6D to miejsce, w którym usłyszycie poznańską gwarę. Poznacie najbardziej znane poznańskie legendy, a wszystko to z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, trójwymiarowych obrazów i efektów specjalnych.

Bulbry 6d  - interesujące muzeum w Poznaniu

Blubry Poznańskie Legendy: www.blubry6d.pl

Więcej o atrakcjach dla dzieci w tym miejscu: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/nie-takie-blahe-opowiastki-poznanskie-blubry-w-6d


Rozrywka

Escape room Kto pokona Gargamela

O nie! Po wielu latach bezskutecznych prób zły czarnoksiężnik wreszcie złapał niebieskie Smerfy. Jeśli dzieci nie pomogą to Papa Smerf i przyjaciele mogą skończyć na talerzu Gargamela i Klakiera. Pomóżcie uwolnić Papę Smerfa, Pracusia, Lalusia i Zgrywusa. Przecież nie taki los im pisany. Kiedy Gargamel wyjdzie do lasu po przyprawy do smerfnego obiadu, zbierzcie siły i wykorzystajcie moment, by uwolnić niebieskich przyjaciół z wioski Smerfów.

Kto pokona Gargamela - rozrywka dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.tajemniczypokoj.pl

Escape room: www.tajemniczypokoj.pl

 

Escape room Na ratunek tygrysom

Spośród 6 tygrysów mieszkających w dżungli najmłodszy wpadł w tarapaty. Oddalił się od swojej tygrysiej rodziny i został schwytany. Sam nie potrafi wydostać się z pułapki. Potrzebuje pomocy sprytnych dzieci. Bądźcie nieustraszeni i ruszcie na pomoc małemu tygryskowi. Musicie ze sobą współpracować. Tylko tak poradzicie sobie w dżungli.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Poznaniu - Escape room Na ratunek tygrysom

Źródło zdjęcia: www.tajemniczypokoj.pl

Escape room: www.tajemniczypokoj.pl

 

Escape room Atak dinozaurów

Jeśli do tej pory myśleliście, że dinozaury wyginęły, to jesteście w błędzie. Pech sprawił, że Wasz samolot, którym lecieliście na wakacje, rozbił się na wyspie zamieszkałej przez prehistoryczne gady. Okazuje się, że niektóre dinozaury mogą jednak skończyć w żołądku żarłocznych mięsożerców takich jak Tyranozaur. Dzięki mobilizacji, sprytowi i współpracy możecie uratować zagrożone dinozaury. Pomożecie? Triceratops i kumple liczą na Was.

Escape room z dziećmi - Atak dinozaurów

Źródło zdjęcia: www.tajemniczypokoj.pl

Escape room: www.tajemniczypokoj.pl

 

Escape room Obserwatorium Jana Heweliusza

Obserwatorium Jana Heweliusza to escape room, który łączy naukę z zabawą. Albo jak kto woli zabawę z nauką. Dzieci, które wejdą do pokoju, przeniosą się do czasów słynnego astronoma i matematyka, który ukrył swój największy skarb, chroniąc go w ten sposób przed nieodpowiednimi ludźmi. Co jest tym skarbem? Oto jest pytanie, na które Wasze dzieci z pewnością znajdą odpowiedź.

Obserwatorium Jana Heweliusza - rozrywka dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.fundacjaniwa.pl

Escape room: www.fundacjaniwa.pl

 

Escape room Nemo

Znacie historię o małym błazenku, który został rozdzielony z rodzicami? Któż nie zna. Każdy, kto zobaczył animowaną produkcję Pixara, pragnął pomóc tacie Marlinowi odnaleźć synka Nemo. W escape roomie Nemo możecie wesprzeć rybkę w poszukiwaniach. Tym razem nie pytamy "Gdzie jest Nemo", ale gdzie są mama i tata? Nemo zgubił się i tęskni za rodzicami. Znajdźcie ich, współpracując ze swoimi dziećmi i pomóżcie Nemo odnaleźć rodzinę.

Escape room: www.exodusescaperoom.pl

 

Escape room Mikołaj

Nadchodzą święta. Dzieci wreszcie mają okazję otrzymać prezenty, o których marzły przez cały rok. Ale zaraz, zaraz. Gdzie się podziała lista prezentów? Mikołaj, który zdrzemnął się na chwilę, odkrył, że lista, którą sporządził, zniknęła. Bądźcie dobrymi elfami i pomóżcie Mikołajowi znaleźć listę, by mógł spełnić dziecięca marzenia.

Escape room: www.exodusescaperoom.pl

 

Park rozrywki Rodzinka

Z rodziną nie tylko dobrze wychodzi się na zdjęciu, ale też wyśmienicie bawi. Park Rozrywki Rodzinka to bogata oferta atrakcji dla całej rodziny obejmująca m.in. małpi gaj z wielopoziomowymi konstrukcjami wspinaczkowymi, interaktywne podłogi, moduły edukacyjne, strefę zabaw dla maluszków i wiele innych atrakcji, które gwarantują moc wrażeń.

Park Rozrywki Rodzinka - atrakcja dla całej rodziny

Źródło zdjęcia: www.parkrodzinka.pl

Park Rozrywki Rodzinka: www.parkrodzinka.pl

 

Lato na Targach

Lato na Targach to otwarta impreza, która promuje aktywne spędzanie czasu. Zamiast stoisk wystawienniczych na terenie MTP podczas wakacji powstaje plaża, która zachęca do wypoczywania na leżakach i w hamakach. Możecie tu wziąć udział w spotkaniach tematycznych, wydarzeniach propagujących zdrowy styl życia, a także zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Dzieci zagrają w planszówki i pobrykają na placu zabaw, a gdyby zabrakło im pomysłu na zabawę, propozycji na kreatywne spędzenie czasu dostarczą animatorzy. W plenerowym targowym kinie nadrobicie również zaległości w oglądaniu filmów.

Lato na Targach - weekend w Poznaniu z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.mtp.pl/pl/o-nas/lato-na-targach

Lato na Targach: www.mtp.pl/pl/o-nas/lato-na-targach

 

Wystawa klocków LEGO

Fani Lego będą zachwyceni, ich rodzice pewnie trochę mniej. Jeśli Wasze dzieci lubią klocki LEGO odwiedźcie z nimi wystawę stworzoną z tychże właśnie klocków w sklepie Mimi na poznańskich Jeżycach. Musicie się jednak liczyć z tym, że pewnie bez nowego zestawu LEGO z tego sklepu nie wyjdziecie. Wystawa prezentująca kultowe klocki w rozmaitych aranżacjach budzi chęć do samodzielnego konstruowania. Ekspozycja, której można dotykać prezentuje LEGO w jego wcześniejszych wydaniach jak i w wersji aktualnej. Bionicle, Ninjago, Mindstorm, Scala, Studios, Star Wars, Creator, Knights Kingdom... czego tam nie ma. Sprawdźcie. Mały Legoland w Poznaniu czeka.

Oglądamy z dziećmi wystawę klocków LEGO w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.mimi.com.pl/art/77/wystawa

Wystawa klocków LEGO: www.mimi.com.pl/art/77/wystawa

 

Grota solna

Mikroklimat, jaki panuje w grocie solnej, przypomina ten znad morza – czyste, najonizowane powietrze bogate w mikroelementy działa dobroczynnie na cały organizm. Dolega Wam astma, ból zatok, nieżyt górnych dróg oddechowych? Macie problemy z tarczycą, dopada Was stres, a może chcecie poczuć się trochę jak nad morzem? Wizyta w grocie solnej to opcja idealna na każdą porę roku. Zaproponujcie dzieciom budowę solnego zamku albo babki z soli na solnej plaży w Baśniowej Grocie Solnej. W czasie zabawy mogą one śpiewać, tańczyć i robić orzełki jak na śniegu.

Rodzinnie w Poznaniu - Grota Solna

Źródło zdjęcia: www.solnagrota.com

Grota solna: www.solnagrota.com

 

Kultura

Centrum Kultury Zamek

Monumentalna budowla, której nie da się nie zauważyć, przemierzając ul. Św. Marcin to ponad stuletni zamek cesarski znany również jako Centrum Kultury Zamek. Jego bogata oferta wydarzeń kulturalnych obejmuje m.in. warsztaty, spektakle teatralne, zajęcia plastyczne i wiele innych ciekawych zajęć, które rozwijają wyobraźnię i uwalniają dziecięce talenty.

Wystawa w Centrum Kultury Zamek

Źródło zdjęcia: www.ckzamek.pl

Centrum Kultury Zamek: www.ckzamek.pl

Więcej o atrakcjach dla dzieci przygotowanych przez CK Zamek: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/poznan-zwiedzanie-z-dzieckiem-ostrow-tumski-muzea-zamek

Concordia Design

Concordia Design to centrum kreatywności i biznesu przyjazne nie tylko przedsiębiorcom, ale również i dzieciom. Miejsce to wspiera rozwój najmłodszych poprzez organizowanie rozmaitych warsztatów, zabaw, wystaw, spektakli i jedynego w swoim rodzaju festiwalu EneDueDe. Zajęciom przyświeca idea pobudzania kreatywności i innowacyjność. Dzieci uczą się projektowania przedmiotów i usług, tworzą rzeczy z drewna, ceramiki, wełny, budują miasta z papieru, poznają tajniki fachu architekta, grafika i programisty. Przede wszystkim jednak wyśmienicie się przy tym bawią.

Festiwal EneDueDe dla dzieci w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.concordiadesign.pl

Concordia Design: www.concordiadesign.pl

 

Festival Malta

Co roku Festival Malta prezentuje się w nowej odsłonie. Co roku nie zapomina też o najmłodszych. Jeśli będziecie w Poznaniu w czasie trwania tej niezwyklej, międzynarodowej imprezy kulturalnej koniecznie zajrzyjcie do programu. Znajdziecie w nim sporo propozycji – teatralnych, muzycznych, tanecznych, warsztatowych i rozrywkowych dla Waszych pociech.

Malta Festival - wydarzenie dla rodzin z dziećmi w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.malta-festival.pl/pl/creations

Festival Malta: www.malta-festival.pl/pl/creations

 

Symbole Poznania

Stary Marych

Stary Marych, choć fikcyjny, to jak żywy prowadzi swój rower, jakby właśnie przejechał ul. Półwiejską. Rzeźba upamiętnia wykreowaną postać z programu radiowego "Blubry Starego Marycha". O tym, jak wielu pasażerów Marych woził już na swym rowerze, świadczy wytarty bagażnik. Mimo to nadal nikomu nie odmawia "przejażdżki".

Stary Marych - pomniki w Poznaniu

 

Pomnik kejtra (pies)

Za życia był bezimienny. Dziś wielu go zna, choć on sam skrywa się w bramie podwórza jednej z poznańskich kamienic. Poznański kundelek milcząco czeka na Wasze odwiedziny.

 

Pomnik Zygi Latrarnika

Choć latarnie elektryczne pojawiły się na ulicach polskich miast na przełomie XIX i XX w. on nadal czyni swą powinność. Z posągową twarzą oddaje się czynności zapalania ulicznych gazowych latarni. Kto? Zyga Latarnik.

 

Pomnik koziołków

Bohaterowie poznańskiej legendy, których codziennie możecie podziwiać na ratuszowej wieży na Starym Rynku, mają swój pomnik na Placu Kolegiackim przy Urzędzie Miejskim. Mowa oczywiście o koziołkach, które trykaja się rogami. Możecie zasiąść na ich grzbiecie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Pomnik Koziołków - symbol Poznania

 

Na sportowo

Centrum Wspinaczkowe Climbing Spot

Wspinaczka to świetny trening przed wyjazdem w góry. Zajęcia w Climbing Spot prowadzone dla różnych grup wiekowych o różnym stopniu umiejętności przygotują Wasze pociechy zarówno do wycieczek po Poznaniu, jak i większej wyprawy w góry. Dzieci poznają techniki wspinaczkowe, które będą mogły wykorzystać na ściance. Rozwiną sprawność fizyczną, wzmocnią pewność siebie i umiejętność współpracy. Nauka łączy się tu ze świetną zabawą, bo wśród pomocy dydaktycznych są piłki, zabawki, a nawet pluszaki.

Climbing Spot - ściana wspinaczkowa w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.climbingspot.pl

Climbing Spot: www.climbingspot.pl

 

Blok Line

Chcąc zdobywać szczyty, wcale nie trzeba wspinać się po górach. Dzięki Blok Line możecie zdobywać szczyty swoich możliwości – pokonywać własne słabości, walczyć z lękiem wysokości i przestrzeni, poprawić koordynację wzrokowo-ruchową, nabrać pewności siebie i wspaniale się bawić. To największa w Poznaniu ścianka wspinaczkowa, która spełni Wasze oczekiwania niezależnie od tego, czy wspinacie się już od jakiegoś czasu, czy dopiero rozsmakowujecie się w tej dyscyplinie sportowej radości. Dzieciom na pewno się tu spodoba.

Blok Line - aktywnie w Poznaniu

Źródło zdjęcia: www.blokline.pl

Blok Line: www.blokline.pl

 

Chwiałka – pływalnia letnia i kryta oraz lodowisko

Na Chwiałce są dwie pływalnie – kryta i letnia. Pierwsza, czynna prawie przez cały rok do dyspozycji miłośników pływania oddaje 2 tory, saunę, grotę solną, klub fitness i punkty gastronomiczne. Druga zaprasza w sezonie letnim. 3 baseny, w tym brodzik dla dzieci otoczone drzewami stwarzają wspaniałe miejsce do rodzinnego wypoczynku. Miłośnicy aktywności zagrają tu w siatkówkę, ping-ponga, koszykówkę. Dzieci pobawią się na zjeżdżalniach, a zwolennicy opalania mogą wypożyczyć leżaki. Wszyscy niezależnie od upodobań co do formy spędzania czasu kupią tu również coś na ząb. W zimie na Chwiałce można zagrać na lodzie w hokeja i pojeździć na łyżwach. Sprzęt dostępny jest na miejscu. Właściwie moglibyście stąd nie wychodzić przez cały rok.

Chwiałka - na basenie z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.posir.poznan.pl/

Pływalnia kryta: www.posir.poznan.pl/obiekty/chwialka/plywalnia-kryta

 

Pływalnia letnia Chwiałka - zabawa z maluchami w wodzie

Źródło zdjęcia: https://www.posir.poznan.pl/

 

Pływalnia letnia: www.posir.poznan.pl/obiekty/chwialka/plywalnia-letnia

 

Chwiałka - lodowisko dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.posir.poznan.pl/

Lodowisko: www.posir.poznan.pl/obiekty/chwialka/lodowisko

 

Pływalnia w Parku Kasprowicza

Kompleks sportowo-rekreacyjny w Parku Kasprowicza od pokoleń gości na swym terenie poznaniaków. Turyści również mogą skorzystać z atrakcji, wśród których nie zabrakło toru do street workoutu, miejsca do gry w bule oraz boisk do siatkówki plażowej i koszykówki. Prym wiedzie jednak pływalnia letnia, która kusi wodnymi atrakcjami. Jeśli lubicie tego typu aktywność do dyspozycji macie dwa baseny – mały i duży, brodzik dla dzieci oraz dużą rodzinną zjeżdżalnię. Na miejscu dostępna jest pełna infrastruktura oraz punkty gastronomiczne. Po sąsiedzku znajduje się również Hala Widowiskowo-Sportowa Arena, w której odbywają się rozmaite eventy, w tym imprezy dla dzieci.

Park Kasprowicza - pływalnia letnia dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.posir.poznan.pl/obiekty/kasprowicza/plywalnia-letnia

Pływalnia w Parku Kasprowicza: www.posir.poznan.pl/obiekty/kasprowicza/plywalnia-letnia

 

GearUP! symulator lotu

Być może lecieliście kiedyś samolotem ... jako pasażer. A co powiecie na to, by zasiąść za sterami? Dzięki symulatorowi lotu już Wasze 7-latki mają taką możliwość. Symulator lotu GearUP jest jedynym takim symulatorem w Polsce, który wiernie oddaje doświadczenie pilotowania samolotu pasażerskiego B737NG. To co, Dubaj? A może Nowy Jork? Dokąd lecicie? Nie tylko miasto można wybrać, pogodę i porę dnia również.

Symulator lotu samolotem - GearUP!

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/GearUP.aero/

GearUP: www.gearup.aero

 

Stacja Grawitacja

Jak działa grawitacja? Zgodnie z prawem fizyki przyciąga. Podobnie jest ze Stacją Grawitacja w Poznaniu, która przyciąga wszystkich spragnionych mocnych wrażeń i wyśmienitej zabawy.

Spośród licznych atrakcji możecie wybrać park trampolin, park linowy, strefę lotów, tor przeszkód Ninja, interaktywne trampoliny łączące sport z e-sportem lub skorzystać z nich wszystkich.

Stacja Grawitacja - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.stacjagrawitacja.pl/poznan

Stacja Grawitacja: www.stacjagrawitacja.pl/poznan

 

Malta - miejska wyspa w Poznaniu dla leniwych i aktywnych

Poznańska Malta to miejsce, o którym można powiedzieć interdyscyplinarne. Każdy, niezależnie od wieku płci i sposobu spędzania czasu znajdzie tu coś dla siebie. Jeżeli lubicie aktywność na świeżym powietrzu, na Malcie możecie uprawiać sporty – biegać, jeździć na rowerze, rolkach. Latem schłodzicie się tu w wodach jeziora i basenach Term Maltańskich, poleżycie na plaży, a nawet obejrzycie filmy w kinie plenerowym. Zimą (ale nie tylko) pozjeżdżacie na nartach i wywiniecie piruety na łyżwach. Mało tego, zagracie w mini golfa i bule. Dzieci poskaczą na dmuchańcach i pobawią się na placu zabaw. Podczas gdy jazda kolejką górską dostarczy Wam mocniejszych wrażeń, emocje stonuje przejażdżka ciuchcią Maltanka, która dowiezie Was do Nowego Zoo.

Odpoczynek z dziećmi na Termach Maltańskich

Malta: www.maltaski.pl

Więcej o atrakcjach poznańskiej Malty dla dzieci i całej rodziny przeczytacie tutaj: https://www.dzieciochatki.pl/ciekawe-miejsca-na-wyprawy-z-dziecmi/malta-i-termy-maltanskie-rodzinna-rekreacja-w-poznaniu

11 najlepszych placów zabaw w Poznaniu

Zabawa – ważna rzecz. Dla dzieci chyba jedna z ważniejszych – uczy równowagi i umiejętności kontrolowania swojego ciała, pozwala rozładować nadmiar energii, pomaga w pokonywaniu własnych ograniczeń, trenuje sprawność ruchową i przede wszystkim daje mnóstwo frajdy. Oto 11 placów dziecięcej radości w Poznaniu. *(kolejność przypadkowa)

  1. Plac zabaw na Malcie "Przystań"
  2. Plac zabaw Wartofrajda przy starym korycie Warty
  3. Plac zabaw w Parku Wodziczki
  4. Plac zabaw na Cytadeli przy restauracji Tarasy Cafe & Restaurant
  5. Plac zabaw w Parku Tysiąclecia
  6. Plac zabaw w Parku Jana Heweliusza
  7. Place zabaw w Parku Sołackim
  8. Plac zabaw w Parku J. Kasprowicza przy Arenie
  9. Plac zabaw w Parku Rataje
  10. Plac zabaw nad jeziorem Rusałka
  11. Plac zabaw w Parku Bambrów


W Poznaniu czeka na Was wiele przyjemności. Przeżyjecie tu niezwykłą przygodę, którą przez lata będziecie mile wspominać. Takiej kultury, gwary, obyczajów, regionalnych smaków i atrakcji nie ma w żadnym innym polskim mieście. Dzięki naszemu przewodnikowi rodzinnych atrakcji macie szansę na wspaniały rodzinny urlop, a Wasze dzieci na hasło „jedziemy pozwiedzać” już nigdy nie zareagują grymasem.

Umówmy się jednak, że aby zrealizować plan zwiedzania w pełni, musielibyście mieć sporo wolnego czasu. Dlatego wizyty we wszystkich miejscach, które rekomendujemy, możecie rozłożyć na raty lub wybrać z nich te, które najbardziej Wam się spodobają. Grunt to dobra organizacja i przemyślany plan, który łatwo zmodyfikować w razie potrzeby. Wtedy zwiedzanie będzie przyjemne i może stać się prawdziwą rodzinną pasją – pasją, która uczy, bawi, scala rodzinę, buduje więzi i tworzy wspólne wspomnienia.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi