Weekend w Sudetach - Śnieżka i dwa zamki

Polska z dziećmi

Zamkowy weekend w Karpaczu

Od dawna marzyłam, by zdobyć Śnieżkę, opowiadałam o niej córkom, Lili (lat 15) i Izie (lat 6). Zainteresowałam je, rozbudziłam ciekawość. Ze względu na pandemię zmieniliśmy plany, ale udało się, pod koniec sierpnia wyruszyliśmy z mężem i córkami do Karpacza. Nasze córki są „księżniczkami”, więc po drodze zatrzymaliśmy się w kilku zamkach: w różowym zamku Książ, który jest piękny, majestatyczny, choć „przesłodzony” - jak uznała Lila.

Niezapomniany weekend w Sudetach z dziećmi

Szaleństwo pod zamkiem!

Obejrzeliśmy ruiny zamku w Bolkowie. Starsza córka powiedziała, że „to najpiękniejsze miejsce na ziemi”, a 6-latka, pełna energii dziewczynka odwiedziła każdy zakamarek zamku, zajrzała wszędzie. W środku na dziedzińcu znajduje się sklep z pamiątkami, gdzie można kupić m.in. magnesy, figurki księżniczek (tak, księżniczka w fioletowej sukience towarzyszyła nam w dalszej drodze) i rycerzy.

Wizyta w ruinach zamku w Bolkowie

Odwiedziny ruin

Czas tam spędziliśmy na snuciu opowieści o tym, jak żyły księżniczki, po ilu schodach wchodziły, jak piękne widoki miały przed oczami. A jest tam ślicznie!

Spacer w ruinach zamku w górach
Zwiedzamy zamek całą rodziną

Zapiera dech...

Ale nasz cel wciąż był przed nami. Śnieżka. Daliśmy sobie na jej zdobycie cały dzień (zajęło nam to 9 godzin w jedną i drugą stronę, wyruszyliśmy ok. 10 rano, wróciliśmy po 19). Ze względu na wiek (6lat) młodszej córki, wybraliśmy łagodny szlak niebieski.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Podziwiamy widoki górskie w Sudetach

Zapatrzeni w dal

Uzbrojeni w wodę, kawę, kanapki, wafelki i banany wyruszyliśmy spod pięknej Świątyni Wang do Parku.

Widok na Świątynię Wang

Mały przystanek

Po drodze mijaliśmy strumyki, pagórki, piękne drzewa.

Mijamy strumyk podczas wędrówki

Cichutko, cichutko...

Nieczynny (niestety) domek myśliwski.

Spacer z dziećmi drewnianą kładką

Szliśmy po kamiennych ścieżkach (nie padał deszcz, więc nie było ślisko)

Górska ścieżka na Śnieżkę

Kamienne ścieżki

Minęliśmy 3 schroniska (gorąca czekolada czy herbata, czy pomidorówka), w których chwilę odpoczywaliśmy i nabieraliśmy sił do dalszej wędrówki.

Chwilami było ciężko, 6-latka była coraz bardziej zmęczona, siadaliśmy więc z nią na ziemi, odpoczywaliśmy, podziwialiśmy widoki. Po chwili wstawaliśmy, liczyliśmy kroki i kamienie. Czy wiecie ile jest ułożonych kamieni wzdłuż ścieżki? smile

Mały odpoczynek na trasie na szczyt

Nie jest łatwo...

Starsza córka z lękiem wysokości wędrowała daleko od krawędzi, więc pokazywała nam czasami inne widoki (głazy i drzewa).

Nietypowe głazy

Różne widoki

Po kilku godzinach zmęczeni, ale szczęśliwi podziwialiśmy płynące na nas chmury. I byliśmy zupełnie zaskoczeni, że Czesi wjeżdżali na górę! Wjeżdżali.

Zejście zajęło nam dużo mniej czasu niż wejście (nie wjechaliśmy, weszliśmy i zeszliśmy, na nogach). Byliśmy zmęczeni, padnięci, więc po kolacji już nas nie było smile.

Jednak Karpacz to nie tylko Śnieżka. Zabraliśmy córki na górkę anomalii grawitacyjnej (nie mamy zdjęć, tylko filmy), super przeżycie i te pytania „jak to możliwe, że nasz samochód, z wyłączonym silnikiem, jechał pod górę?”

Niedaleko Karpacza znajduje się Western City. Zajechaliśmy tam w drodze powrotnej z Karpacza, następnego dnia. Kochasz konie? Indian? Chcesz sprawdzić, czy dobrze rzucasz podkową czy nożem, to dla Ciebie. Spędziliśmy tam z córkami kilka godzin i ani minutki się nie nudziły. Nawet moja kochana nastolatka. Szczerze polecam.

Zdjęcie rodzinne na trasie na Śnieżkę

W komplecie smile

Wycieczka do Western City

Kolejny punkt wyprawy

Atrakcje dla dzieci w Sudetach

Z "prawdziwym" Indianinem 

Zabawa w Western City

Akuku wink

Strzelanie z łuku do celu dla dzieci i dorosłych

Nowe hobby!

Jazda na koniu przyjazna dzieciom w Western City

Galopujemy!

Na południu Polski spędziliśmy pełen wrażeń i pięknych widoków weekend.

 

Marta Rutkowska

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs

"Polska z dziećmi 2020"

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi