Beskid Niski - atrakcje dla rodzin z dziećmi

ATRAKCJE BESKIDU NISKIEGO DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Beskid Niski to góry zupełnie inne niż wszystkie... 

Każdy, kto tu przyjeżdża, nie może obok nich przejść obojętnie. Albo zachwyca się ich pięknem, dzikością i klimatem, albo nie potrafi znieść ciszy, harmonii i spokoju tutaj panującego.

Beskid Niski poprzez fakt, że są to tereny, z których po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła wysiedleni zostali Łemkowie, przez wiele lat był krainą zupełnie opuszczoną.

Dziś powoli budzi się do życia, ale daleko mu do pełnych komercji innych pasm górskich, choćby Beskidu Sądeckiego, Bieszczad, Beskidu Śląskiego, o Tatrach nie wspominając.

W Beskidzie Niskim znajdziecie wiele atrakcji, aczkolwiek nie będą to tory gokartowe, parki linowe, spływy pontonowe, koncerty. Beskid Niski jest ciągle dziewiczy, a goście którzy tu przyjeżdżają, poszukują zupełnie innych bodźców i alternatywnej formy wypoczynku.

Przyroda największą atrakcją

Największą atrakcją Beskidu Niskiego jest jego przyroda. Piękne, rozległe i niezalesione doliny przyciągają jak magnes.

Szlaki-piesze-w-Beskidzie-Niskim.jpg


Będąc w Beskidzie Niskim, warto odwiedzić miejscowość Ropki. Znajduje się tam piękne jezioro, położone między dwiema górami: Bzianym Lasem i Siwejką. Jego brzegi porośnięte są sitowiem. Nad wodą spotkacie siwe czaple, czarnego bociana, kaczki, gągoły, bobry, a o poranku „zapolujecie” na sarny i jelenie schodzące do wodopoju.

Inną niezwykłą doliną jest Dolina Regietowska. Bardzo rozległa, z jednej strony zamknięta Rotundą, z unikalnym cmentarzem na szczycie, pamiętającym Bitwę Gorlicką, a z drugiej - z Kozim Żebrem oddzielającym Regietów od Wysowej Zdrój.

W Dolinie Regietowskiej - w Regietowie Wyżnym - wypasane jest stado konia huculskiego, będące jednym z największych tego typu na świecie. Dzieci koniecznie muszą je zobaczyć!

W Beskidzie Niskim, w pobliżu Uścia Gorlickiego zlokalizowane jest także Jezioro Klimkowskie. Znajdziecie tam liczne miejsca do wypoczynku nad wodą, wypożyczalnie kajaków, rowerków wodnych i szkołę windsurfingu - atrakcje dla całej rodziny.

Beskid Niski to nie tylko jeziora, ale także liczne rzeki i strumienie. A jak strumienie - to frajda dla dzieci. Budowanie tamy, przejście po kamieniach, puszczanie kaczek czy wyścigi łódek mogą zająć malucha na cały dzień.

Beskid Niski pieszo - rodzinne zdobywanie odznaki turystycznej

W Beskidzie Niskim jest wiele szlaków turystycznych i dróg leśnych oraz ścieżek, którymi można wędrować. Przez cały Beskid Niski ze wschodu na zachód ciągnie się także Główny Szlak Beskidzki, „zahaczając” o miejsca warte uwagi.

Aby zachęcić - zwłaszcza dzieci! - do poznawania tej krainy pieszo, wprowadzone zostały przez właścicieli agroturystyki Siwejka piesze odznaki turystyczne "W KRĘGU LACKOWEJ".

Od pierwszego dnia zyskały one dużą popularność w całej Gminie Uście Gorlickie. W pierwszym roku istnienia odznakę brązową zdobyło ponad 90 osób, srebrną kolejnych 9, a złotą 4 osoby (w tym 9-letni Gromek smile).

Zasady zdobywania odznak są niezwykle proste. Odznaka ma cztery poziomy: brązowa, srebrna, złota i platynowa. Na każdy poziom potrzebne jest przejście pieszo 50 km i odbycie minimum 5 wycieczek.

odznaka-turystyczna-w-kręgu-lackowej-zasady.jpg

To zachęca turystów, a szczególnie dzieci do aktywnego wypoczynku i wędrowania po górach. Nie wierzycie? Odznakę W KRĘGU LACKOWEJ zdobywały całe rodziny.

Najpierw 7-letni Adaś pokazał, jak się chodzi po górach, potem zrobiły to 6-letnia Marysia i niewiele starsza Maja. Szczęka wszystkim jednak opadła, gdy okazało się, że do grona zdobywców odznaki dołączył 4-letni Kuba. Tak, to nie pomyłka! smile Czterolatek wraz z rodziną w czasie pobytu w Siwejce pokonał na własnych nogach, na wycieczkach 50 km!

Dodatkowym atutem, zachęcającym do zdobywania odznaki, są opracowane trasy ze śladami gpx, obszerne opisy, mapy i zdjęcia, które ułatwiają nawigowanie w tym dzikim i miejscami trudnym terenie.

Każdy, kto zdobędzie odznakę W KRĘGU LACKOWEJ, trafia do "Galerii Zdobywców", prezentowanej na stronie www.niski.pl oraz otrzymuje stosowne potwierdzenie nadania i odznakę pamiątkową.

Najmlodsi-zdobywcy-odznaki-W-Kregu-Lackowej.jpg


Beskid Niski na rowerze

Pod względem jazdy na rowerze, Beskid Niski jest niesamowity. Rozległe doliny i niewysokie góry sprawiają, że każdy rowerzysta znajdzie trasę odpowiednią do swoich możliwości. Zarówno kolarze górscy, jak i szosowi będą z oferty regionu zadowoleni.

Beskid-Niski-na-rowerze.jpg


Należy jednak pamiętać, że są to góry, więc miejsc płaskich praktycznie nie ma. Albo zjeżdżamy w dół, albo musimy pokonać choćby niewielki podjazd, co podnosi trudność wędrowania i wydłuża czas.

To wyzwania raczej dla starszych i dobrze przygotowanych fizycznie dzieci. Maluchy raczej będą poruszały się w siodełkach lub przyczepkach.

Drogi asfaltowe są prowadzone bardzo ciekawymi terenami, a drogi szutrowe są bardzo dobrze utwardzone przez Lasy Państwowe i zachęcają do poruszania się nimi na rowerze.

Wędrując na rowerze, z łatwością skorzystacie z gotowych pętli o długościach od 10 do 45 km. Po drodze zwiedzicie zabytkowe cerkwie i cmentarze, upamiętniające Bitwę Gorlicką i odwiedzicie miejsca wyjątkowe przyrodniczo.

Cerkiew-prawoslawna-w-Kwiatoniu.jpg


Planując trasy rowerowe, powinniście koniecznie przewidzieć wizytę w Ropkach, Wysowej-Zdrój, Bielicznej, Kunkowej, Czarnej, Wołowcu i Magurze Małastowskiej.

Dobrym punktem wypadowym są Ropki, gdzie w gospodarstwie Siwejka znajduje się jedna z nielicznych w Beskidzie Niskim wypożyczalni rowerów. [link: http://www.siwejka.pl/wypozyczalnia-rowerow.html]

Beskid Niski konno

W Beskidzie Niskim wiele jest miejsc, w których można skorzystać z jazd konnych. W Ropkach (np. u sąsiadów Siwejki), w Wysowej-Zdrój, Izbach i Regietowie są stadniny, gdzie pod okiem instruktora dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się z koniem i - początkowo na padoku, a później w terenie - rozkoszować jazdą konną.

Stado-koni-Ropki-w-Beskidzie-Niskim.jpg


Na obszarze gminy Uście Gorlickie wyznaczonych jest wiele szlaków konnych, które prowadzą pięknymi widokowo trasami.

Beskid Niski samochodem

Podróżując samochodem, macie możliwość szybkiego przemieszczania się. A wiele spośród miejsc, które warto odwiedzić, dostępnych jest także dla podróżujących samochodem (choć trzeba przyznać, że często drogi tam prowadzące nie są najlepszej jakości wink).

Auto umożliwia także w trakcie jednego pobytu zaplanowanie dalszych eskapad, np. do Gorlic, Biecza, Krynicy czy słowackiego Bardejova.

Beskid Niski na niepogodę

Dla chcącego nic trudnego. Niepogoda wielu gościom Beskidu Niskiego nie przeszkadza.
Wystarczy dobre zabezpieczenie i dobranie trasy do warunków - i możemy wyruszać na szlak.

Czekają na Was wspaniałe miejsca spacerowe w Parku Zdrojowym i na świętą Górę Jawor w Wysowej lub ścieżka przyrodniczo-edukacyjna z Wysowej w kierunku Markowca.

Dla mniej zdeterminowanych warto polecić do zwiedzania:


Warto też wziąć udział w warsztatach (nie tylko dla dzieci!) organizowanych w Hańczowej:

  • "Drewniana zabawka" to tworzenie bez szablonu własnej zabawki i następnie jej malowanie,
  • "Zioła i kosmetyki" są szansą na stworzenie indywidualnego specyfiku,
  • "Łemkowska biżuteria" zachęca do wytworzenia według własnego pomysłu naszyjnika, koralików, kolczyków lub pierścionków,
  • "Rzeźba w drewnie lipowym" to okazja, aby dziecko zrobiło w miękkim drewnie to co widzi,
  • "Beskidzkie Anioły" to próba zaspokojenia naturalnej chęci malowania.


    Warsztaty-dla-rodzin-w-Hanczowej-Drewniana-Zabawka.jpg


Gdy za oknem plucha, można wybrać się do centrum Wysowej Zdrój i skorzystać z oferty Parku Wodnego, który dzięki swojemu rekreacyjnemu przeznaczeniu, ma wiele atrakcji dla dzieci, a woda jest ciepła (ok. 30 stopni), co zachęca do kąpieli.

W Parku Wodnym są gejzery, bicze wodne (kaskada, ścienna stacja masażu), a nawet oczko dla maluchów z parasolem wodnym.

Ruszajcie! Beskid Niski czeka na rodzinne odkrywanie smile


Artykuł został przygotowany przez Ulę i Pawła - właścicieli gospodarstwa Siwejka w Ropkach, stworzonego z myślą o rodzinach z dziećmi. Są oni pasjonatami aktywnego wypoczynku w Beskidzie Niskim i twórcami odznaki W KRĘGU LACKOWEJ.

Agroturystyka-Siwejka-Ropki-przyjazna-rodzinom-z-dziecmi.JPG

 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.