Skansen w Sierpcu - zwiedzanie i atrakcje dla dzieci

Krótka podróż do przeszłości

Jeszcze nie tak dawno obchodziliśmy Święto Zmarłych, chociaż mam wrażenie, że dla naszych dzieci to już bardziej powód do świętowania Halloween. Nie mam nic przeciwko tej zabawie, natomiast trochę dziwi mnie fakt, że mając własny podobny zwyczaj, zapożyczamy go od obcej kultury.

Może ktoś z Was kojarzy jeszcze tę przyśpiewkę: „Przyszliśmy tu na ostatki. Nie ma ojca, ani matki…”? Do tej pory pamiętam, jak poprzebierani za kostuchy, anioły i czarty lataliśmy z kolegami po bakusach. Tak wyglądał w moim dzieciństwie każdy ostatkowy wtorek. Fajna to była tradycja, no i nasza własna, a w formie praktycznie nie różniła się od Halloween. Tak jak i tym zwyczajem, po bakusach chodziło się od domu do domu po to, aby uzbierać jak największą liczbę pączków lub grosika.

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego wspominam zwyczaj bakusów. Ano dlatego, że moim zdaniem tradycja to ważna sprawa, więc należy o niej mówić i próbować zainteresować nią dzieci. A tak się składa, że nieopodal naszego domu znajduje się kapitalne miejsce, które tę polską tradycję przekazuje w najlepszy z możliwych sposobów, czyli namacalnie.

Skansen w Sierpcu - ciekawe miejsce na weekend z dziećmi
Pewnego razu w skansenie

 

Sierpc i jego skarb

Nie więcej niż pięćdziesiąt parę kilometrów dzieli nasz dom od miejscowości o nazwie Sierpc, która na pierwszy rzut oka nie różni się niczym szczególnym od prowincjonalnych mazowieckich miasteczek. Tymczasem niepozorny Sierpc skrywa nietuzinkowy skarb, a jest nim muzeum polskiej wsi. W praktyce jest to całkiem spora wieś w mieście, a konkretnie - na jego obrzeżach.

Mazowsze - atrakcje
Skarb Sierpca

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to miejsce, które wraz z moim prywatnym Skarbem chętnie odwiedzamy latem. Równie chętnie zabieramy tam ze sobą rodzinę lub przyjaciół, chociażby po to, aby wspólnie pooddychać świeżym, wiejskim powietrzem i nacieszyć oczy urokiem tego niezwykłego przybytku.

Zwiedzamy Muzeum Wsi Mazowieckiej z dzieckiem

Mój osobisty Skarb w tym niezwykłym przybytku

 

W dawnym rytmie

Nie wiem, jak jest w waszym przypadku, ale mnie urok skansenu mocno łapie za serce. Jest to jedno z takich miejsc z duszą, w których miło mi się przebywa i do których z ogromną przyjemnością powracam. Robię to jeszcze chętniej, odkąd na świecie pojawił się Jan, który - jako wcielony żywioł - znajduje tam mnóstwo sposobów na wyładowanie swojej nadnaturalnej energii. Ale nie jeździmy do Sierpca wyłącznie po to, aby mi się syn wybiegał i zmęczył smile. Bynajmniej. Zabieram tam Jasia po to, aby zobaczył, jak ludziom żyło się dawniej, czyli np. bez prądu, bez przepychu i bez pośpiechu, za to w poszanowaniu do pracy i w zgodzie z rytmem natury.

Spacer po Skansenie w Sierpcu
Sierpecki rytm natury

 

Wieś, której nie było

Skansen w Sierpcu to położona na 60 ha wieś rzędówka, która powstała w latach 70. minionego wieku, na terenie po byłym majątku szlacheckim. Powstała praktycznie od podstaw i jest rekonstrukcją wsi, której wcześniej tu nie było. „Eksponaty”, czyli kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt drewnianych chałup, dwa dworki szlacheckie, folwark, wiatrak, karczma i XVIII-wieczny, drewniany kościółek zostały tu sprowadzone głównie z terenu północno-zachodniego Mazowsza. To teraz spróbujcie sobie wyobrazić, ile musiało być przy tym pracy, żeby nawet taką pojedynczą chałupę rozebrać w jednym miejscu i na nowo postawić w drugim. smile

Atrakcje dla dzieci na Mazowszu
Chata Kargula lub Pawlaka, gdzie garnki jeszcze całe czekają na kolejną sąsiedzką kłótnię 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej
Staroświecki dworek

 

Wnętrze dworku
…i jego wnętrze

 

Staroświecki dworek od wewnątrz
…i jego jeszcze jedno wnętrze

 

Odwiedzamy Skansen w Sierpcu - Folwark
Folwark, lecz nie zwierzęcy


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Ogołocony dorobek muzeum może nie byłby aż tak urokliwy, gdyby nie to, że przy każdym budynku odtworzono również całe zagrody. W ich obrębie znajdują się malownicze ogródki, sady i warzywniaki, przed niejednym domem stoi drewniana ławeczka, a w głębi obejść - budynki gospodarcze, warsztaty pracy, studnie i co tam jeszcze. Do tego nie mniej atrakcyjne są wnętrza każdego z obiektów.

Urządzone po dawnemu izby są dostępne dla zwiedzających, choć nie można przekraczać ich progu. Za to można je dokładnie obejrzeć z bardzo bliskiej odległości. Fajne jest też to, że zostały zaaranżowane tak, jakby nadal były użytkowane przez właścicieli.

Atrakcje w Sierpcu dla dzieci
Pranie prawie skończone

 

Wycieczka do Skansenu na Mazowszu
Weki na zimę zrobione

 

Mazowieckie atrakcje - Skansen w Sierpcu
W obejściu ogarnięte

 

Sierpc - dobre miejsce na weekend z dziećmi
Pora naprawić wóz

 

Sierpecki skansen to jednak żywy organizm 

Sierpecki skansen to jednak nie tylko kilka drewnianych chat do zwiedzenia i podpatrzenia, jak niegdyś wyglądało życie na wsi. Można też tu tego życia (oczywiście w pewnym stopniu) osobiście doświadczyć. Muzeum Wsi Mazowieckiej przygotowało dla zwiedzających, a zwłaszcza dla dzieci wiele form atrakcji, przez które przekazywana jest starodawna wiejska tradycja. Jeśli chcecie z nich skorzystać, warto do skansenu w Sierpcu wybrać się większą grupą lub przeznaczyć na te odwiedziny określony dzień czy też okoliczność.

Szczególnie ciekawy jest tu hucznie obchodzony czas sianokosów czy też okres bliski świąt, w którym to w skansenie pojawiają się dodatkowe, ludowe dekoracje. Można tu też m.in. własnoręcznie ubić masło, upiec chleb lub wykuć podkowę, a wszystko to za sprawą proponowanej przez muzeum oferty warsztatów, które ukazują dawną codzienność.

Natomiast, gdy zajrzycie tu spontanicznie, możecie liczyć na długi, niezwykle ciekawy spacer, przejażdżkę powozem i zjedzenie dobrego obiadu w autentycznej, wiejskiej karczmie, ale to nadal nie wszystko, czego można spodziewać się po wycieczce do sierpeckiego skansenu.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Mazowieckiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Ulubione miejsce filmowców

Jako ciekawostkę możecie potraktować fakt, że teren, którym opiekuje się Muzeum Wsi Mazowieckiej, to popularna baza filmowa. Na przestrzeni lat stacjonowały tu ekipy mistrzów polskiego kina, takich jak Zanussi, Wajda czy Hoffman. Na terenie skansenu kręcono zdjęcia m.in. do „Pana Tadeusza”, „Ogniem i mieczem” czy „Historii Roja…”. Na dzieciach nie zrobi to pewnie większego wrażenia, ale dorosłym jeszcze milej stąpa się po ziemi, którą przemierzyły takie sławy jak Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski (fantastyczny w roli Zagłoby), Piotr Adamczyk czy nieodżałowany Marek Perepeczko.

Gośćmi skansenu bywali też muzycy (np. zespół „Ich Troje” czy cudowna artystka Mela Koteluk), którzy uczynili z tego miejsca tło do swoich teledysków.

Sierpc - popularne miejsce nagrań
Wieś doskonale znana z filmów

 

Zwiedzanie skansenu
Kto wie, czy nie przyszłe gwiazdy kina, sceny muzycznej lub telewizji?

 

I na sam koniec…

Może zainteresuje Was jeszcze kilka informacyjnych faktów, które pomogą zaplanować wycieczkę do sierpeckiego skansenu i mniej więcej przewidzieć jej koszty. Jednodniowy pobyt w tym miejscu, ograniczony do jakże przyjemnego spaceru, kosztuje parę groszy, czyli tyle, ile muzeum życzy sobie za wejściówki.

Ale, ale… w skansenie można zatrzymać się na dłużej, dla przykładu spędzić tu sielsko cały weekend. Wtedy jednak koszty diametralnie rosną, ponieważ miejsca noclegowe na terenie skansenu są drogie, za to luksusowe. Tak się składa, że w 2015 roku otworzono tu całkiem nowoczesny hotel, który ma w ofercie liczne zabiegi SPA dla dorosłych i kompleks basenowy, z którego obecności z pewnością ucieszą się wasze pociechy. Choć nie korzystaliśmy nigdy z opcji dłuższego pobytu, jestem przekonana, że w ciągu całego weekendu w Sierpcu, Wy i wasze Skarby nie znajdziecie ani chwili czasu na nudę.

Wypad z dziećmi do Skansenu w Sierpcu
Zamykamy temat i okienniceAutorka tekstu i zdjęć: Anna Piórkowska

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi