Zamojszczyzna, a jakże!

Zamojszczyzna, a jakże!

Zamojszczyzna i Roztocze to jeden z niewielu czystych ekologicznie rejonów Polski. Czas płynie tu jakoś inaczej i ludzie serdeczni... A może by tak rzucić wszystko i tu zamieszkać?

Za każdym razem, kiedy tu jesteśmy, zadaję sobie w głowie to pytanie. Może na emeryturze? Kto wie, kto wie...

 

Dzień pierwszy.

Krasnobród - przyjazd do domku w lesie. Ach, jak tu pachnie lasem, jakże inaczej się oddycha. Czuję radość. Będę tak mieszkać. Kiedyś będę.

Zamość. Urocze uliczki prowadzące do zabytkowego rynku, ormiańskie kamienice.

Ach, mogłabym spacerować po tym rynku codziennie, niezależnie od pory roku i pogody (sprawdziłam). Pyszna kawa w kawiarni Mazagran i ciekawe sentencje... Tak, „lubię wracać tam, gdzie byłam już”. Zamość jest takim miastem.

Rodzinna wycieczka do Zamościa

Zamość

Odpoczynek na pyszną kawę podczas zwiedzania

Kawa

Zabawny tekst

Sentencja

 

Dzień drugi.

Zwierzyniec. Urocze miasteczko z kościołem na wodzie. Stawem otoczonym piękną zielenią. Fontannami. Tu spacer nigdy się nie znudzi. A po spacerku – pyszne jedzonko, najchętniej regionalne w Karczmie Młyn – pieróg biłgorajski z kefirem, pierogi młyńskie koła, kotlety z kaszy gryczanej i sera białego, żurek roztoczański, do wyboru, do koloru – mniam.

Relaks przy fontannie

Fontanna

 

Dzień trzeci.

Ponownie Zamość. Przemile spędzony czas z tutejszą koleżanką w przyjemnej greckiej knajpce na rynku (nazwy niestety nie pamiętam). Pysznie było – i danie główne, i lemoniada, i deser.

A potem spacer po Plantach i widok na nie z góry. Piękny klimat, piękne spotkanie.

Zamość - pyszne jedzenie

Deser

Zwiedzanie polskich miast - Zamojszczyzna

Planty

 

Dzień czwarty.

Zalew w Krasnobrodzie. Czysta woda, ciepła, piasek na plaży tak przyjemnie grzał w stopy. A plaży starcza dla każdego. Słońce, ciepła woda, klimatyczne knajpki tuż przy plaży, piękny pomost, las dookoła...

Czegóż chcieć więcej?

Krasnobród - zabawa z dzieckiem
Wczasy nad zalewem

Zalew

 

Dzień piąty.

4.30. Jestem na koncercie. Cudownym! Jakże relaksującym. Uwielbiam śpiew ptaszków. Nawet o tej 4.30. A zapach takiego poranka w lesie – nie do opisania. Serce śpiewało razem z ptaszkami.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Dzień szósty.

Przez ten żar lejący się z nieba, spaliła się nawet latarnia. Nauczyłam się pływać pod wodą z otwartymi oczami! Dotąd całe życie pływałam w okularkach (albo z zamkniętymi oczami). A wieczorem pierwszy raz w życiu widziałam świetliki!

O, jaaa! – to jest dopiero niesamowity widok i przeżycie, kiedy widzisz przemieszczające się świecące punkciki! Piękne przeżycie na zakończenie dnia.

Zwiedzanie Zamojszczyzny

Latarnia

 

Dzień siódmy.

Pada, uff. I jest burza. A my na rowerach przyjechaliśmy z naszego domku nad zalew. Jechaliśmy około 6 kilometrów, praktycznie cały czas przez las, tylko troszkę asfaltem. Droga niezła, w sam raz na jazdę rowerem, nasz jedenastolatek przejechał ją bez problemu.

W lesie tak pachniało, ach. Kiedy już padało i schroniliśmy się w knajpce, zrobiło się bardzo klimatycznie. A na plaży wciąż powiewała biała flaga.

Kolejny dzień wakacji na Zamojszczyźnie

Ławka

Wspomnienia z wycieczki rowerowej

Daszek

Podziwiamy widoki mimo deszczu

Flaga

 

Dzień ósmy.

Pojechaliśmy kolejny raz rowerami nad zalew. Usiedliśmy w knajpce przy samym pomoście. Podziwialiśmy widok na wodę i układaliśmy soczyste historie. Oto jedna z nich:

„- Może jakiś spontan? - zapytał Arbuz

- Weź mnie za rękę - zawołało Jabłko, ale przepraszam, czuję miętę wcale nie do Mięty, nie mówiąc już o Tobie, a do Wiśni - i Wiśnio! Weź mnie za rękę. - Zapamiętaj ten moment - czule wyszeptało jej do ucha (Czy wiśnie mają uszy? To raczej je zakłada się na uszy albo je się)

- Nuda - parsknęło zblazowane Kiwi

- Temu towarzystwu nieznane jest słowo 'nuda' - podsumował melancholijnie Arbuz.

W tej sekundzie Mięta poczuła do niego miętę, rozpoczynając nową historię”.

Przyjemne miejsce dla rodzin z dziećmi

Leżaki

Smakołyki dla dzieci i dorosłych

Soczki

 

Dzień dziewiąty.

Jacnia. Ależ tam się rozwija turystyka. Zjedliśmy obiad w hotelu ‘Jacnia’ – smacznie jak zawsze i bardzo miło – też jak zawsze. Potem spacerek leśną drogą. I tyyyleee kwiatów, pięknie.

Natura - Zamojszczyzna
Piękna roślinność turystycznych okolic

Kwiatek

 

Dzień dziesiąty.

Spływ Wieprzem. Ach, ale pogoda dopisała. Widoki na niebie i po obu stronach przecudne! I kaczuszki, malutkie takie, które mama uczyła pływać, i takie troszkę większe, które drzemały sobie na przewróconym pniu drzewa, ledwo je było można zauważyć, kolorem zlewały się z korą drzewa. Przepiękne doznania.

Spływ kajakiem z dziećmi na wczasach

Kajak

Wieprz

Rzeka

 

Dzień jedenasty.

Piękne leśne knieje, cisza, kukanie kukułki, bzyczenie pszczółek, wspaniały dzień.

 

Dzień dwunasty.

Ulik Gospodarstwo Pasieczne z Roztocza – cóż to była za wycieczka i wrażenia! – polecamy każdemu. Państwo właściciele bardzo mili, wiedzą o pszczołach i produkcji miodu chyba wszystko. Pan oprowadzał po gospodarstwie, opowiadał o pszczółkach, pokazywał drzewa, kwiaty, owoce. Z taką pasją! Aż szkoda, że wycieczka musiała się skończyć.

Ale największą atrakcją było, uwaga – głaskanie pszczółek. Polecamy każdemu, nasz synek panicznie się ich bał, a od wizyty w Uliku – przestał. Naprawdę. A miody stamtąd – przepyszne o wspaniałych właściwościach zdrowotnych, nie mówiąc już o walorach smakowych. Polecamy to miejsce bardzo.

Gospodarstwo z Roztocza -  atrakcja dla dzieci

Ulik

 

Dzień trzynasty.

Cuda natury nie przestają mnie zaskakiwać, jestem nimi niezmiennie zauroczona. I żółty ptaszek pięknie ćwierkający, smak leśnych poziomek i malinek, kolorowe huby. Zapach lasu, siana, powietrza po burzy.

Drgające listki na drzewach, zielony mech, szum drzew. Chłonę od dziecka wszystkimi zmysłami zachłannie.

Leśne skarby

Huba

Owoce lasu

Poziomki

 

Dzień czternasty.

Florianka. Koniki Polskie. Pojechaliśmy na rowerach. Co to była za wycieczka! Cudne odgłosy lasu. spokój, zapach. I u celu – koniki Polskie.

Piękne, majestatyczne. Oswojone. Jadły z ręki. Pozwalały się głaskać. Cudnie.

Przyjazne dzieciom zwierzęta
Koniki blisko Zamościa
Wczasy z dziećmi - wycieczka do koni

Koniki

 

Dzień piętnasty.

Ponownie Zamość. Tym razem park - piękny, ze starymi drzewami i wierzbami, powiewającymi swoimi gałązkami. A idąc w stronę parku – stoi sobie świerszczyk grający na skrzypcach. Napotykamy również antykwariat, a tam - specyficzny, piękny zapach starych książek, wymowna sentencja i książka kupiona na pamiątkę tych wakacji.

I jeszcze przejazd meleksem z przewodnikiem po Zamościu – polecamy – znają oni wiele ciekawych historii oprócz faktów historycznych. To dzięki drukarni w tym mieście po raz pierwszy wydrukowano w gazecie literkę „ó”. Ponoć przypadkiem.

Miejskie zabytki

Świerszcz

Park w Zamościu dla rodzin z dziećmi

Park

Warty zapamiętania cytat

Cytat

Przykro było wyjeżdżać.


 
Agata Białas
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
 
"Polska z dziećmi 2022"

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej. 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi