Rodzinne zwiedzanie Starego Rynku w Poznaniu

Dzieciochatki polecają Poznań na rodzinne zwiedzanie

W zachodniej części Polski leży niezwykłe miasto. W planach urlopowych pojawia się zdecydowanie rzadziej niż Trójmiasto, Warszawa czy Wrocław.

Niesłusznie, bo "Poznań to miasto warte poznania". Zdecydowanie. Firmy chętnie zakładają tu swoje siedziby, a wyższe uczelnie co roku wysyłają w świat tysiące absolwentów.

Ludzie z całego świata przyjeżdżają właśnie tu, do stolicy Wielkopolski, by wziąć udział w różnego rodzaju eventach, konferencjach, wystawach i spotkaniach organizowanych na Międzynarodowych Targach Poznańskich - największym centrum wystawienniczym na terenie Europy Centralnej i Wschodniej.

Historia miasta, które według niektórych może śmiało rywalizować z Gnieznem o miano pierwszej stolicy Polski, przeplata się tu z nowoczesnością. Do starych kamienic przytulają się designerskie biurowce, a przyjazna przestrzeń miejska zachęca do korzystania z parków i wypoczywania na dworze.

Oferta kulturalna, rekreacyjna i gastronomiczna kusi ciekawymi propozycjami, sprawiając, że chce się wyjść z domu. Wyjść w miasto, by poczuć, jak pulsuje, by je poznać lub odkryć na nowo.

Będziecie się tu świetnie bawić, a bawiąc się, sporo się nauczycie. Niejednokrotnie coś Was zadziwi i zachwyci. Od ilości atrakcji Wasze dzieci zmęczą się tak bardzo, że wieczorem padną pewnie jak kawki, ale to dobrze, bo Poznań to przecież miasto doznań.

Jakich?

Przekonajcie się sami... 

Dzieciochatki zapraszają Was do poznania Poznania.


Serce miasta (Stary Rynek)

Rodzinne zwiedzanie starego rynku w Poznaniu, Ratusz Miejski

Jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu jest Stary Rynek. To nie tylko wizytówka miasta, to również miejsce handlu, kultury, rozrywki.

Skosztujecie tu lokalnych potraw, napijecie się piwa lub wina i rozsmakujecie w świętomarcińskich rogalach. Poznacie też mnóstwo ciekawych zabytków, które wiele powiedzą Wam o historii tego miasta.

Stary Rynek w Poznaniu powstał w połowie XIII w. Wielkością wyprzedzają go tylko rynki w Krakowie i we Wrocławiu. Co więcej, Stary Rynek jest też jednym z największych miejskich placów w Europie.

W centralnej jego części wznosi się renesansowy ratusz, w którym mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. Z budynkiem związana jest pewna historia. Jaka? W Pacanowie kozy kują ... nie, nie, to nie ta bajka.

Koziołki na wieży ratuszowej w Poznaniu


W samo południe, kiedy zegar na Ratuszu wskazuje godzinę 12, koziołki na wieży zaczynają się trykać. Na pytanie, jak się tu znalazły, odpowiada pewna legenda.

Chcecie jej wysłuchać?

Wpadnijcie z wizytą do Blubry na ul. Wronieckiej.

Kolorowe kamieniczki (domki budnicze)

Kolorowe kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

Po sąsiedzku z Ratuszem stoją niezwykle oryginalne, wąskie kamienice zwane domkami budniczymi. Zastąpiły one stojące tu niegdyś brzydkie handlowe budki, które od sprzedawanych w nich towarów mianowano budami śledziowymi.

Domki budnicze zachwycają kolorami i stanowią rzadki w Polsce przykład szeregowej architektury targowej.

Między Ratuszem a Domkami budniczymi stoi pręgierz zwany również słupem hańby. Dawniej wykonywano przy nim kary na tych, którzy nie przestrzegali prawa. Publicznie ich chłostano, a nawet obcinano części ciała.


 Na szali (Waga Miejska)

Budynek Wagi Miejskiej w Bożonarodzeniowych klimatach

Na tyłach Ratusza znajduje się budynek, w którym kiedyś była Waga Miejska. Dziś każdy ma wagę w domu. Dawno temu jednak tak nie było. Handlarze, którzy chcieli sprzedać towary, musieli je tu oficjalnie zważyć i zmierzyć. W ten sposób zapobiegano próbom oszustwa.

Z budynkiem związana jest pewna ciekawostka. Przekażcie ją dzieciom w formie zagadki. Posługując się metaforą, powiedzcie, że dziś w Wadze Miejskiej ważą się ludzkie losy.

Zapytajcie dzieci, czy domyślają się, co to może oznaczać.

Odpowiedź?

Od lat do budynku wchodzą narzeczeni, a wychodzą nowożeńcy. Jeśli zobaczycie płatki kwiatów lub rozsypany ryż przed drzwiami możecie być pewni, że właśnie ktoś ślubował tu sobie miłość i wierność małżeńską.

 

Kobieta z wiadrami (Studzienka Bamberki)

Statua Bamberka na Starym rynku w Poznaniu

Pomiędzy Ratuszem a Wagą Miejską stoi rzeźba kobiety dźwigającej wiadra z wodą. To postać Bamberki, upamiętniająca ludność napływową z Bawarii, która zamieszkała w Poznaniu w XVIII w., zachowując jednak swoją kulturę, tradycje i pamięć o pochodzeniu.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦W przeszłości znajdowały się tu poidła dla koni, ale z wody korzystali także mieszkańcy. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat Bambrów, zajrzyjcie do Muzeum Bambrów Poznańskich przy ul. Mostowej. 

Więcej informacji: www.bambrzy.poznan.pl


Trochę wody dla ochłody (fontanny)

Jedna z fontanna na Starym Rynku w Poznaniu

We wszystkich narożnikach Starego Rynku stoją fontanny przedstawiające mitologiczne postaci.

Być może Wasze starszaki znają je ze szkoły i w wyrzeźbionych figurach będą umiały rozpoznać boginię kiełkującego zboża, królową podziemnego świata Prozerpinę oraz Apollina, Marsa i Neptuna.

Ciekawostką jest to, że w każdym z tych miejsc w czasach średniowiecza znajdowały się studnie, z których mieszkańcy czerpali wodę pitną. Poznaniacy i turyści bardzo lubią przesiadywać pod fontannami. Szczególnie w upalne dni jest tu bardzo przyjemnie.

W Poznaniu są jeszcze dwie słynne fontanny, przy których możecie miło spędzić czas. Jedna z nich zainspirowana kształtem żagli znajduje się na Placu Wolności. To duży plac w centrum miasta, po którym dzieci mogą pojeździć na deskorolce lub hulajnodze. Druga znajduje się w parku przy ul. Fredry przed Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki, zwanym potocznie operą. Choć przy fontannach miło jest posiedzieć, kąpieli w nich Wam nie polecamy wink


Woda w Poznaniu (Figura św. Jana Nepomucena i kamienica Pod Daszkiem)

Posąg Św Jana Nepomucena w Poznaniu

Po małej dygresji o fontannach, wracamy na Stary Rynek.

Spacerując po nim, zobaczycie pomnik człowieka w gwieździstej aureoli. Przedstawia św. Jana Nepomucena.

Czy wiecie, czyim patronem jest Jan Nepomucen? Jego figury widuje się w miastach usytuowanych nad rzeką. A w Poznaniu - jak wiadomo - płynie Warta, która niejednokrotnie w przeszłości nękała mieszkańców powodziami. Święty chroni Poznań przed klęską żywiołową. Jest patronem tonących oraz wsparciem w czasie powodzi. Jeśli podróżujecie po Polsce, poszukajcie jego pomnika również w innych miastach. Na pewno znajdziecie go w Warszawie, we Wrocławiu czy Kłodzku.

Na Starym Rynku, na fasadzie kamienicy nr 50 zwanej kamienicą Pod Daszkiem widnieje tablica z datą najstraszniejszej powodzi w Poznaniu. Wiecie, dokąd sięgała wtedy woda? Aż do tablicy. Podobno po rynku pływano wtedy łodziami.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Wielkopolsce<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦Historia samej kamienicy również jest ciekawa. Głównym bohaterem opowieści jest król August II Mocny, który w czasie jednej z obficie zakrapianych nocy wypadł przez okno kamienicy i gdyby nie miękkie lądowanie na daszku rozpostartym nad wejściem do budynku, niechybnie zginąłby lub przynajmniej potłukłby się dotkliwie. Być może to tylko bajka, ale w ciekawy sposób wyjaśnia pochodzenie nazwy kamienicy, nie mówiąc już o zgubnych konsekwencjach nadużywania alkoholu wink


Symbole Poznania (Stary Marych i koziołki)

Koziołki - symbol Poznania

W okolicy Starego Rynku znajdują się jeszcze dwa ciekawe pomniki.

Przy Placu Kolegiackim brykają dwa koziołki. Oczywiście trykają się, bo jakżeby inaczej. Jeżeli dzieci zechcą, mogą na nich usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Pomnik Starego Marycha w Poznaniu

Inny, znany w Poznaniu pomnik stoi przy ul. Półwiejskiej i upamiętnia Starego Marycha, typowego poznaniaka posługującego się gwarą, który tak naprawdę nigdy nie istniał.

To fikcyjna postać stworzona na potrzeby słuchowiska "Blubry Starego Marycha" w poznańskiej rozgłośni radiowej. Postać tak bardzo zakotwiczyła się w świadomości mieszkańców, że postanowiono ją uhonorować pomnikiem - symbolem poznańskiej gwary.

Podobnie jak przy koziołkach, przy Starym Marychu niejeden zrobił już sobie zdjęcie. Może dzieci chciałyby potrzymać mu teczkę lub usiąść na rowerze. Stary Marych na pewno nie będzie miał nic przeciwko.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi