Suwałki - atrakcje dla dzieci

Suwałki – atrakcje dla rodzin z dziećmi

Niektórzy ludzie marzą o wyprawie na biegun. Niewielu go jednak zdobywa, ale Wy możecie. I to w dodatku z dziećmi. Do podróży musicie oczywiście odpowiednio się przygotować, jednak nie bardziej niż do typowego wyjazdu na urlop. Weźcie najpotrzebniejsze rzeczy, pozytywne nastawienie i  o dzieciach nie zapomnijcie, by nie zostały jak filmowy „Kevin sam w domu”.

I … jedźcie na podbój polskiego bieguna zimna! Jesteśmy pewni, że po lekturze naszego przewodnika zdobędziecie go szturmem. 

Zapraszamy Was na wakacje z dziećmi w Suwałkach.

Suwałki są drugim co do wielkości miastem Podlasia i jednocześnie stolicą województwa. Za sprawą arktycznych wpływów nazywane są polskim biegunem zimna. Specyficzny mikroklimat, jaki panuje w tej części kraju, nie pozostaje bez wpływu na pory roku. Latem panują tu niemal tropikalne warunki, jest gorąco i duszno. Zimy są natomiast mroźne i zdają się nie mieć końca. Wbrew pozorom to może okazać się zaletą, o ile lubicie jeździć na nartach lub snowboardzie. 13 km od miasta, w miejscowości Jeleniewo prężnie działa nowoczesny kompleks sportowy, w którym wyszalejecie się na śniegu. 

W niepogodne dni również nie zabraknie Wam propozycji. Warto wspomnieć, chociażby o Suwalskim Ośrodku Kultury, w którym czas miło spędzicie, uczestnicząc w rodzinnych warsztatach czy o dość nietuzinkowym centrum handlowym, które zaskoczy Was 26- metrową zjeżdżalnią między piętrami budynku i pozostałościami carskiego więzienia umiejętnie wkomponowanymi w bryłę nowoczesnej galerii handlowej. 

Jeśli pogoda nadal będzie chciała pokrzyżować Wam plany, możecie dać jej prztyczka w nos i wybrać się do Aquaparku pełnego wodnych atrakcji. Na zabawie w basenie wizyty nie musicie jednak kończyć. Tamtejsza sauna Was rozgrzeje, grota solna pozwoli zaś odetchnąć pełną piersią. 

Aquapark w Suwałkach - atrakcja dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://aquapark.suwalki.pl

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach zanurzycie się w fascynującym świecie archeologii, geologii, etnografii i sztuki. Poznacie historię Suwałk i regionu Podlasia, sławne nazwiska związane z miastem, dawne dzieje Jaćwingów. Muzeum Marii Konopnickiej przybliży Wam natomiast postać autorki słynnej  baśni „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Dzieje pisarki oraz bohaterów jej książki możecie poznać jeszcze lepiej, gdy tylko się wypogodzi.

W mieście stoją pomniki Konopnickiej, a Krasnoludki „przechadzają” się po suwalskich ulicach. Ba mają nawet swój Zaułek. Sporo uwagi tym małym człowieczkom o wielkich sercach i tęgich głowach poświęciły też okoliczne miejscowości. W ramach Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny w okolicy powstały tematyczne wioski, w których wiedza przeplata się z zabawą, a czas mija szybko, acz niezwykle przyjemnie.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach - zwiedzanie z rodziną

Źródło zdjęcia: https://muzeum.suwalki.pl

Jednego z Krasnoludków – Podziomka spotkacie na ul. Chłodnej – jednym z 2 miejskich deptaków. Prócz Krasnoludka upodobał ją sobie również pewien bluesman, który chętnie pozuje do zdjęć. Poza tym niedaleko Chłodnej swój początek mają dwie ścieżki spacerowe, które oprowadzą Was po  mieście, prezentując jego najciekawsze miejsca. Miejski przewodnik uzupełniają jeszcze murale, które stanowią wspaniałą galerię dostępną dla każdego o dowolnej porze.

Latem możecie spędzić czas nad wodą. Zalew Arkadia oferuje wiele możliwości i tylko od Was zależeć będzie czy zdecydujecie się na zabawy w wodzie, w skateparku, placu dla parkourowców czy ściance wspinaczkowej. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek – Arkadia to miejsce stworzone dla Was. 

Atrakcja Suwałk - wypoczynek nad Zalewem Arkadia

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/zalew-arkadia/


Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach

126 lat temu jakaś mama lub tata, układając do snu swe pociechy, czytali: 

„Czy to bajka, czy nie bajka
Mówcie sobie, co tam chcecie
A ja przecież wam powiadam
Krasnoludki są na świecie!” * 

Kilkanaście lat później maluchy, które wyrosły i same stały się rodzicami, powtarzały pewnie tekst tej książki swoim dzieciom, a te swoim i tak do dziś, kolejne pokolenia wychowują się na baśniowej opowieści Marii Konopnickiej. Choć była wybitną polską poetką, nowelistką i publicystką, dzieci kojarzą ją przede wszystkim jako autorkę niezwykłej baśni „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi”. 

Zwiedzamy Muzeum Marii Konopnickiej z dzieckiem

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

Wizyta w Suwałkach stanowi świetną okazję do tego, by lepiej poznać kobietę, której fantazja pozwoliła stworzyć tak ponadczasowe dzieło. W domu, w którym przez 7 lat mieszkała rodzina Konopnickich, mieści się obecnie muzeum poświęcone pamięci pisarki. Dowiecie się w nim, jak wyglądały lata Marii Konopnickiej spędzone w Suwałkach i jak zaskarbiła sobie serca i uwagę czytelników. Poznacie też historię jej rodziny. Zobaczycie medale z jej wizerunkiem, a także liczne ilustracje z projektami kostiumów do przedstawienia baśni „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi” oraz projekty pocztówek z Krasnoludkami.

Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Suwałkach

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

W Muzeum Marii Konopnickiej organizowane są również rodzinne warsztaty, które koncentrują się na odkrywaniu twórczości poetów dziecięcych. Jeśli zechcecie, możecie wziąć w nich udział.

Ciekawe muzeum dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

 

Suwalszczyzna z dziećmi - Muzeum Marii Konopnickiej

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

 

  • Zaułek Krasnoludków

Przygodę z Krasnoludkami możecie kontynuować w ogrodzie przy muzeum, w którym powstał Zaułek Krasnoludków. Patronują mu oczywiście tytułowa sierotka Marysia oraz Król Błystek. Miejsce to możecie zwiedzić z animatorką, która odkryje przed Wami wszystkie sekrety bajkowego świata.  Tworzą go m.in.: bajkowy dyliżans, teatrzyk, labirynt z żywopłotu, meble ogrodowe w skali mikro i makro chętnie wykorzystywane do prywatnych sesji zdjęciowych, a także studnia opowiadająca wiersze i magiczne lustra. Dzieci mogą policzyć gąski sierotki Marysi lub zagrać w grę terenową, Wy możecie się przyłączyć lub odpocząć w ogrodowej altanie i powspominać własne dzieciństwo oraz wrażenia, jakie towarzyszyły Wam podczas lektury. 

Atrakcje dla maluchów - Zaułek Krasnoludków

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

 

Zaułek Krasnoludków - warto odwiedzić z dzieckiem

Źródło zdjęcia: www.mk.muzeum.suwalki.pl

Zaułek Krasnoludków jest jednym z przystanków Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny, na którym czeka Was mnóstwo nowych znajomości i fantastycznych przygód. 

Więcej informacji: www.mk.muzeum.suwalki.pl

 

Szlak „Krasnoludki są na świecie”

Nie tylko Wrocław ma swe Krasnoludki. Okazuje się, że część tego narodu wielce osobliwego na miejsce do życia upodobała sobie piękną ziemię suwalską. Bohaterów książki Marii Konopnickiej „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi” rozlokowano na szlaku „Krasnoludki są na świecie” w kilku różnych lokalizacjach Suwałk. Jeśli zechcecie wyruszyć im na spotkanie poniżej macie małą ściągę, która podpowie Wam, gdzie ich szukać. 

Mikuła i Pakuła jak na krasnoludzkich strażników przystało, strzegą Muzeum Marii Konopnickiej. Również Król Błystek w towarzystwie kanclerza Kocie Oczko nie odstępuje autorki książki i obaj przesiadują u jej stóp na placu jej imienia. Podczas gdy Koszałek Opałek wraz ze swą kroniką przycupnął vis-à-vis Domu Handlowego „Arkadia”, Krężołek pogrążony w zadumie siedzi przed budynkiem biblioteki przy ul. E. Plater 33 A.

Sikorka, miłośnika przyrody i ptaków szukajcie w Parku im. Konstytucji 3 Maja, a muzykalnego Modraczka w pobliżu fontanny przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Żagiewka, który jak wiadomo, kocha zioła, znajduje się wbrew pozorom nie w parku czy przy ukwieconym klombie, a obok budynku administracyjnego na terenie stadionu piłkarskiego. Pozostając w klimacie aktywności fizycznej, wybierzcie się w okolice Aquaparku przy ul. Jana Pawła II, gdzie znajdziecie fana sportu – Pietrzyka. Na ul. Chłodnej natkniecie się natomiast na łasucha Podziomka, który trochę nie wiadomo dlaczego wspina się po miejskiej latarni.

Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_turystyczny_im._Marii_Konopnickiej_„Krasnoludki_są_na_świecie”


Pomniki Marii Konopnickiej w Suwałkach

Przechadzając się po Suwałkach, możecie dwukrotnie spotkać Marię Konopnicką. Pierwszy raz zobaczycie ją w centralnej części Suwałk – na Placu Marii Konopnickiej. Pomnik jego patronki odlany z brązu liczy prawie 3 m i powstał, by upamiętnić jej 100 urodziny. Monumentowi towarzyszy postać dziecka oraz 2 Krasnoludki i ławka z wygrawerowanym wierszem.  

Drugi raz, odlana z brązu postać autorki „O Krasnoludkach i o sierotce Marysi” opiera się o kamienną ławkę. Na ławce oczywiście możecie przysiąść, odpocząć przed dalszym zwiedzaniem miasta i oczywiście zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Pomnik został odsłonięty w 170 rocznicę urodzin pisarki i znajduje się przed muzeum jej imienia na ul. Kościuszki. 

Jeżeli postanowicie w tym roku odwiedzić z dziećmi Suwałki, możecie być pewni, że natkniecie się na więcej śladów najsłynniejszej mieszkanki tego miasta. Rok 2022 jest rokiem Marii Konopnickiej, a to oznacza jeszcze więcej imprez i różnego rodzaju inicjatyw związanych z tą wybitną postacią. 


Ul. Chłodna

Pomiędzy Parkiem im. Konstytucji 3 Maja, w którym spotkacie Krasnala Sikorka, a Placem Marii Konopnickiej, na którym u stóp pisarki przesiadują Król Błystek i Kocie Oczko rozciąga się ul. Chłodna. To swego rodzaju łącznik pomiędzy starszą i młodszą częścią miasta. Zanim ulica zyskała swą dzisiejszą nazwę, która notabene ma się kojarzyć z chłodnym klimatem panującym na polskim biegunie zimna, jakim są Suwałki, była różnie nazywana. Raz nawet, przez 3 dni trwania Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "Wigraszek" była ulicą Teatralną.

Jako jeden z 2 miejskich deptaków Chłodna jest chętnie uczęszczana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Jest tu wiele sklepów i lokali gastronomicznych. Odbywają się koncerty zespołów bluesowych, kiermasze sztuki ludowej, spektakle teatrów ulicznych. Zjecie tu pizzę, lody, a w letnim ogródku napijecie się nawet piwa. 

Dodatkową atrakcją ulicy jest Aleja Gwiazd Bluesa, która biegnie wzdłuż niej, stale się wydłużając. Każdego roku przybywa jej jedna tablica upamiętniającą występ bluesmanów, którzy w danej edycji Suwałki Blues Festivalu koncertowali w mieście. 

Mimo dobiegających końca kolejnych edycji festiwalu jeden z bluesmanów postanowił zostać na Chłodnej i nic nie wskazuje na to, by miał się z niej gdziekolwiek ruszyć. Kilka lat temu został odlany z brązu. Gra na swojej gitarze opierając nogę o ławkę, na której możecie przysiąść, by zrobić sobie z nim zdjęcie. 


OSiR w Suwałkach - atrakcja nie tylko dla dzieci

  • Zalew Arkadia

Zalew Arkadia to sztuczny zbiornik utworzony w zakolu rzeki Czarna Hańcza. Jego malownicze położenie oraz przemyślana infrastruktura czynią go jednym z ulubionych miejsc wypoczynku rodzin z dziećmi. W upalne dni suwalczanie, ale też goście, którzy przyjeżdżają do Suwałk, tłumnie bieżą nad Zalew, by odpocząć na łonie natury i miło spędzić dzień nad wodą. Utworzone tu kąpielisko ze strzeżoną plażą jest nie tylko atrakcyjne pod względem wodnych zabaw, ale przede wszystkim bezpieczne, na czym zależy wielu rodzicom. 

Zalew Arkadia - odpoczynek z rodziną

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/zalew-arkadia/

Przemyślana infrastruktura każdego angażuje do aktywności na świeżym powietrzu. W obrębie Zalewu zagracie w siatkówkę plażową, tenisa ziemnego i piłkę nożną. Jeśli nie piłka to może ewolucje w skateparku, w kompleksie street workoutu albo parku dla parkourowców? Zbyt angażujące? 

Do dyspozycji macie plażę, trawę i pomost idealne, by rozłożyć ręcznik, leżak lub koc piknikowy. Dzięki wypożyczalni sprzętu wodnego, która udostępnia łódki z żaglami i wodne rowery, możecie zdystansować się od lądu i odpocząć na wodzie. Choć propozycji na spędzenie czasu nad Zalewem Arkadia jest sporo, to i tak nie wszystko. 

Weekend w Suwałkach - Zalew Arkadia

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/zalew-arkadia/

Wysepka na Zalewie, na którą dostaniecie się, przechodząc mostkiem, możliwość skorzystania z siłowni pod chmurką, sauny i ścianki wspinaczkowej zdają się wyczerpywać listę dostępnych tu atrakcji. Nic bardziej mylnego. W sąsiedztwie kąpieliska znajduje się kawiarnia, w której zjecie wakacyjne przysmaki, plac zabaw dla dzieci, a także Eurocamping, który sprawdzi się idealnie na wypadek, gdybyście w odwiedziny do Suwałk przyjechali kamperem.  

Atrakcje dla rodzin z dziećmi nad Zalewem Arkadia

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/zalew-arkadia/

Choć najwięcej dzieje się tu latem, tereny Zalewu Arkadia nie tracą na atrakcyjności również w innych porach roku. Gdy tylko pogoda dopisze, możecie zabrać dzieci na wycieczkę pieszą lub rowerową wokół Zalewu. Jeśli nie macie własnych rowerów, możecie skorzystać z oferty wypożyczalni znajdującej się przy skateparku. Niezależnie od pory roku nad wodą spotkacie  kaczki, łyski, łabędzie i mewy, wszystkie oczywiście łase na przekąski. Pamiętajcie więc, by na spotkanie z nimi nie przychodzić z pustymi rękami.

Więcej informacji: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/zalew-arkadia/

 

  • Suwalski skatepark

Jeśli Wasze dzieci (a może i Wy) nie ruszacie się z domu bez deskorolki, koniecznie musicie ją wypróbować w suwalskim skateparku. Obiekt oferuje kilkanaście przeszkód, na których możecie pozjeżdżać i poskakać. Funbox, minirampa, rail, rampa, nadają się do jazdy zarówno na desce, jak i na rolkach. W duchu ekstremalnych sportów pozostają również ścianki wspinaczkowe – nie za duże, ale pozwalające na trening koordynacji i wzmocnienie mięśni.

Zabawa na skateparku w Suwałkach

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/skatepark/

Więcej informacji: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/skatepark/

 

  • Street Workout i Parkour Park

Nieco inną aktywność oferuje Street Workout i Parkour Park – plac sportowy z murkami różnej wysokości, poręczami, drążkami i innymi przeszkodami. To idealne miejsce na trening fizyczny pod chmurką i wzmocnienie mięśni. Mogą tu ćwiczyć osoby w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania. Nie martwcie się więc Waszą kondycją. Tutaj na pewno ją poprawicie. A jeśli zdarzy się Wam jakiś upadek, bitumiczna nawierzchnia na pewno złagodzi jego skutki.

Siłownia na świeżym powietrzu

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/street-workout/

Więcej informacji: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/street-workout/


  • Ścianka wspinaczkowa

Wspinaczka to świetna zabawa, trening mięśni i motywacji, a także rewelacyjny sposób na aktywne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Nowoczesną ściankę wspinaczkową wykonaną z paneli imitujących powierzchnie skalne znajdziecie w kompleksie sportowym OSiR niedaleko Zalewu Arkadia. Jest ona na tyle duża, że jej szczyty może jednocześnie zdobywać 20 osób. Różnorodność stopnia trudności sprzyja wspinaniu zarówno amatorskiemu, jak i zawodowemu, dlatego możecie z niej korzystać niezależnie od umiejętności. Jeżeli nigdy wcześniej nie wspinaliście się, instruktorzy udzielą Wam nieodpłatnej lekcji instruktażowej. 

Ścianka wspinaczkowa w Suwałkach

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/scianka-wspinaczkowa/

Więcej informacji: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/scianka-wspinaczkowa/

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Aquapark - atrakcja dla dzieci i dorosłych

Suwalski Aquapark to wymarzone miejsce sportu i rekreacji z wodą w roli głównej. Możecie skorzystać z jego atrakcji zarówno latem, kiedy żar leje się z nieba, jak i w zimie, gdy poczujecie, że brakuje Wam wodnych zabaw, kojarzonych z wakacyjną przygodą. 

Wycieczka do Aquaparku

Źródło zdjęcia: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/aquapark/

Obiekt podzielono na 2 strefy. Tę sportową zajmuje basen dla pływaków zawodowych, z którego też chętnie korzystają amatorzy, drugą natomiast tworzą basen rekreacyjny i znacznie płytszy brodzik z wodnym jeżem i grzybkiem, idealny na pierwsze kąpiele najmłodszych. Hydromasaże, wodne bicze, sztuczna rzeka, zjeżdżalnie i lekcje pływania łączą tu naukę z zabawą i gwarantują udany dzień po brzegi wypełniony aktywnością sportową.

Suwalski Aquapark - rozrywka dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://aquapark.suwalki.pl

Więcej informacji: https://osir.suwalki.pl/nasze-obiekty/aquapark/


  • Sauny

Oprócz kąpieli wodnych Aquapark oferuje również kąpiele termiczne w strefie saun. Do wyboru macie saunę parową, fińską, na podczerwień oraz sanarium. Relaks w saunie to propozycja, która powinna Wam przypaść do gustu w chłodniejszych miesiącach roku. Kilkunastominutowa sesja w niemal tropikalnych warunkach temperaturowych prócz przyjemnego rozgrzania wpływa korzystnie na skórę, niweluje stres, zmęczenie, a nawet wspomaga odchudzanie i walkę z cellulitem. Być może dzieci mało to interesuje, ale Was pewnie już tak.

Sauna w Aquaparku

Źródło zdjęcia: https://aquapark.suwalki.pl

 

Relaks w strefie saun

Źródło zdjęcia: https://aquapark.suwalki.pl

Więcej informacji: https://aquapark.suwalki.pl

 

  • Grota solna

Alternatywą dla żaru tropików, jakiego doświadczycie w saunach, są nadmorskie klimaty groty solnej. Sól jodowo-bromowa z kopalni soli w Bochni, która pokrywa ściany groty, tworzy mikroklimat typowy dla nadmorskich miejscowości. Choć wizyta w grocie solnej to nie to samo, co spacer nad Bałtykiem, to na leżakach możecie tu poleżeć niczym na piaszczystej plaży. Do tego śpiew ptaków, szum wody, nastrojowe oświetlenie, drogocenne pierwiastki w powietrzu i… co tu dużo mówić, relaks gwarantowany.   

Odpoczynek w grocie solnej

Źródło zdjęcia: https://aquapark.suwalki.pl

Więcej informacji: https://aquapark.suwalki.pl

 

  • Plac zabaw

Przed budynkiem Aquaparku znajduje się plac zabaw, który spodoba się na pewno nie tylko Waszym dzieciom. Prócz atrakcji dla najmłodszych i dostępu do sprzętów sportowo-rekreacyjnych wydzielono na nim strefy dla młodzieży i seniorów.

Więcej informacji: www.aquapark.suwalki.pl

 

Galeria handlowa inna niż wszystkie

Galeria handlowa kojarzy się ze sklepami. Równie często są w niej restauracje, kina, sale zabaw, czy kluby fitness. Więzienia raczej nikt by się nie spodziewał. Wy pewnie też. Suwalska CH Plaza byłaby podobna do innych galerii handlowych, jakich w Polsce wiele, gdyby nie mury dawnego carskiego więzienia z XIX w., które współtworzą jej architekturę. 

Odwiedzamy Galerię Handlową Suwałki Plaza

Innym zaskakującym elementem architektury galerii jest zjeżdżalnia w kształcie rury łącząca poziomy od 2 do 0. Pomiędzy kondygnacjami budynku możecie przemieszczać się w tradycyjny sposób, korzystając z windy, schodów, jak to ma miejsce w większości tego typu obiektów lub wybrać niestandardową i jedyną w swoim rodzaju formę przemieszczania, jaką jest zjazd z 26-metrowej zjeżdżalni. W ten sposób błyskawicznie znajdziecie się na parterze. Korzystanie ze zjeżdżalni jest bezpłatne, a chętnych nie brakuje zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. 

Suwałki Plaza - zjeżdżalnia

Jeśli do CH Plaza nie przyciągnie Was chęć zrobienia zakupów, zrobią to na pewno XIX -wieczne więzienie i olbrzymia zjeżdżalnia, dzięki którym wizytę w tej galerii zapamiętacie jak w żadnej innej. 

Więcej informacji: https://suwalkiplaza.com.pl/strona-glowna/


Murale suwalskie

Do Łodzi z Suwałk jest szmat drogi. Do Gdańska i Poznania jeszcze dalej. O Krakowie nawet nie ma co wspominać. Do Białegostoku jest jednak znacznie bliżej, bo ok. 2 godzin jazdy  autem. Po cóż jednak ruszać się z miejsca nawet jeżeli nadal poruszalibyście się w obrębie Podlasia, skoro w Suwałkach też są. Większe i mniejsze, kolorowe, ciekawe i co więcej, również za darmo. No i można je oglądać o każdej porze dnia i nocy. Co? Murale, które są jak scenki z życia suwalczan i ich miasta.

Dużo ich nie ma, ale jest coraz więcej, bo galeria naściennych malowideł zdobiących miasto stale się powiększa. Zobaczycie w niej „Reksia”, „Baśniowy świat” z fantastycznymi stworami, postaci czytające książki „Biblioteki ze smakiem”. Są też malowidła patriotyczne takie jak „Ryś” i przedstawiające osobowości związane z Suwałkami – malarza „Alfreda Wierusza-Kowalskiego”, „Teofila Noniewicza” i innych znanych suwalczan. 

Murale zachęcą Was do chwilowego przystanku na trasie Waszego zwiedzania. Być może, wzbudzą radość, skłonią do refleksji i zrobienia zdęcia. Ciekawie wpisują się w miejską przestrzeń, odmieniając ją i nadając kolorów. Wycieczka trasą suwalskich murali na pewno Wam się spodoba.


Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Niezwykłej urody budynek wznoszący się przy ul. Kościuszki to Muzeum Okręgowe w Suwałkach – miejsce, w którym trudne pytania znajdują odpowiedzi. W przeszłości w Resurze (zamienna nazwa dla ówcześnie działającego tu Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego) były szpital, drukarnia, restauracja, Dom Niemiecki, a nawet internat. Aktualnie siedzibę ma tu Muzeum Okręgowe, które zaprasza Was w swe progi, by opowiedzieć o dziejach Suwalszczyzny od czasów Jaćwingów aż po czasy współczesne.  

Ciekawa atrakcja dla dzieci - Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Źródło zdjęcia: https://muzeum.suwalki.pl

Muzealną ekspozycję podzielono na kilka działów: archeologii, etnografii, sztuki, historii i geologii. Na 3 wystawach stałych poznacie twórczość malarską Alfreda Wierusza-Kowalskiego, najstarsze dzieje Suwalszczyzny i Wschodnich Mazur od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży, a także dzieje regionu, miasta oraz ludzi z nimi związanych. Dowiecie się, jak rozwijały się Suwałki w XIX w. oraz jak wyglądały wojenne i międzywojenne losy miasta. Dzięki muzealnej ekspozycji łatwiej Wam będzie zrozumieć wielokulturowy i wielowyznaniowy charakter Suwałk, poznacie sylwetki mieszkańców, aspekty codziennego życia gospodarczego, społecznego i oświaty. 

Stare, ale jakże fascynujące dzieje poprzedza kilkanaście tysięcy lat, o których opowiada wystawa „Najstarsze dzieje”. Zgromadzone na niej eksponaty zabiorą Was w symboliczną podróż do czasów kultury Bałtów Zachodnich z epoki żelaza, którą zakończy podbój wspomnianych Jaćwingów.|

Wystawa "Najstarsze Dzieje" w Muzeum Okręgowym w Suwałkach
Źródło zdjęcia: https://muzeum.suwalki.pl

Interesująco zorganizowane wystawy wykorzystują eksponaty rzadko widywane w innych muzeach, plansze tekstowo-graficzne, ciekawą scenografię, liczne rekonstrukcje i efekty dźwiękowe. Wśród zgromadzonych eksponatów zobaczycie kolekcję znalezisk krzemiennych – oszczepów, grotów strzał, noży, kolekcję militariów z bronią palną na czele, mundurami i odznakami wojskowymi, a także przedmioty z porcelany, meble pochodzące z XIX w., zegary, dawne tkaniny, zabawki i niezwykłą rekonstrukcję szałasu sprzed 10,5 tysiąca lat, wraz z wyposażeniem.

Muzeum od lat organizuje rozmaite imprezy cykliczne, w których możecie uczestniczyć. Najbardziej znane z nich to Noc Muzeów, Piknik Kawaleryjski obejmujący pokazy władania bronią, pokazy historyczne, a także konkurencje w skokach przez przeszkody oraz Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria” mający charakter warsztatów archeologii eksperymentalnej. 

Odwiedzamy Muzeum Okręgowe w Suwałkach
Źródło zdjęcia: https://muzeum.suwalki.pl

Jako rodzina z dziećmi, możecie być też zainteresowani udziałem w questach, czyli grach terenowych. Muzeum zaprasza do zabawy w swojej autorskiej grze „Takich Suwałk nie znacie” pełnej zagadek do rozwiązania i ciekawych miejsc do odkrycia na terenie miasta. 

Więcej informacji: https://muzeum.suwalki.pl

 

Suwalski Ośrodek Kultury

Suwalski Ośrodek Kultury jest największą instytucją kultury na Suwalszczyźnie. Z jego oferty korzystają suwalczanie, mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także turyści, którzy, mimo iż na wakacjach tęsknią za sztuką.

Ośrodek prowadzi działalność animacyjno-edukacyjną, zachęca do udziału w życiu społeczno-kulturalnym, motywuje do podejmowania inicjatyw artystycznych. Zaprasza do siebie amatorskie teatry, twórców kabaretowych, artystów zarówno tych znanych, jak i tych, którzy dopiero próbują zaistnieć w świecie kultury.  Przyciąga melomanów zakochanych w muzyce filharmoników polskich i zagranicznych scen muzycznych, organizuje festiwale, gości też znanych aktorów, kabareciarzy, artystów baletowych i operowych, muzyków, instrumentalistów i wiele innych osobowości świata kina, teatru, muzyki i sztuki.

Teatr w Suwalskim Ośrodku Kultury
Źródło zdjęcia: https://soksuwalki.eu/zajecia/

To, co Was może zainteresować to m.in. cyklicznie organizowane warsztaty. 

„Dziecięca Akademia Rękodzieła” nawiązuje do wiosny i zimowego snu, z którego budzi się przyroda, by przygotować się na Wielkanoc. Możecie jej w tym pomóc, wykonując wielkanocne baranki i zajączki oraz rozwiązując tematyczne rebusy. 

Podczas „Kreatywnego rękodzieła” poznacie technikę makramy. Wykonacie łapacze snów, które później możecie zawiesić w okolicy łóżka. Zgodnie z indiańskimi wierzeniami łapacze snów pozwalają nam śnić dobre sny, nie dopuszczając jednocześnie tych złych. 

W ofercie Suwalskiego Ośrodka Kultury znajdziecie jeszcze kilka innych warsztatów, np. „Alfabet wyobraźni ze sztuką”, „Weekend z historią mody”, „Art-Plast”, czy „Mama tata i ja”. 

Suwalski Ośrodek Kultury - Weekend z historią mody
Źródło zdjęcia: https://soksuwalki.eu/zajecia/

Jeżeli będziecie w Suwałkach wtedy, kiedy odbywa się któryś z warsztatów, warto wziąć w nim udział. Koszt zakupu biletów jest niewielki, a zabawa przednia. 

Więcej informacji: https://soksuwalki.eu/zajecia/


Suwalskie Ścieżku Kulturowe

Bogactwo kulturowe, religijne  przyrodnicze Suwałk możecie poznawać, wędrując po mieście według określonego planu lub po prostu, bez wcześniejszych ustaleń odnośnie do tego, co, gdzie i kiedy zwiedzić. Możecie też skorzystać z ułatwienia, jakim jest mapa po najciekawszych miejscach miasta i razem z nią wyruszyć w drogę Suwalską Ścieżką Spacerową, która powstała w ramach Suwalskich Ścieżek Kulturowych. Trasa liczy 3 km. Wyznaczono na niej aż 6 przystanków. Są wśród nich:

  • Suwalska nekropolia, czyli cmentarz 7 wyznań

  • Zalew Arkadia

  • Most na Czarnej Hańczy

  • Dawny Nowy Rynek

  • ul. Chłodna

  • Park Konstytucji 3 Maja. 

Część z tych przystanków opisaliśmy dokładniej w tym przewodniku. 


Obok Ścieżki Spacerowej biegnie inna – Ścieżka Klasycystyczna. Jest o 1 km krótsza, ale liczy aż 15 przystanków.

Zabytki na Ścieżce Klasycystycznej w Suwałkach

 

Na Ścieżce Klasycystycznej

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/PEASUWALKI/

Ciekawe atrakcje dla rodzin w Suwałkach - Archiwum Państwowe


Informacje o poszczególnych atrakcjach na każdej ze ścieżek oraz przebieg każdej z nich znajdziecie na stronie poświęconej Suwalskim Ścieżkom Spacerowym.

Ścieżka spacerowa: www.sciezki.suwalki.pl/sciezka-spacerowa

Ścieżka klasycystyczna: www.sciezki.suwalki.pl/sciezka-klasycystyczna

Mapa z trasą obu ścieżek: www.pogodnesuwalki.pl/wp-content/uploads/2018/03/sciezki-kulturowe.jpg


Suwalska nekropolia, czyli cmentarz 7 wyznań

Trudno rozpatrywać cmentarz w kategorii wakacyjnych atrakcji dla rodzin z dziećmi. Cmentarz to miejsce pamięci, w którym od odwiedzających oczekuje się powagi i szacunku. Podczas wakacji wypełnionych śmiechem, radością i spontanicznym zachowaniem wizyta w takim miejscu wydaje się nieoczywista. Będąc w  Suwałkach, warto ją jednak rozważyć.  

W Polsce w przeważającej ilości występują cmentarze komunalne i jednowyznaniowe. Suwalska nekropolia jest jednak jedną z nielicznych, która zapewnia spoczynek wyznawcom aż 7 różnych religii. Warto potraktować ją jako miejsce godne uwagi i odwiedzić nawet z dziećmi. 

Spoczywają tu katolicy, ewangelicy 2 wyznań, Żydzi, staroobrzędowcy, prawosławni i muzułmanie. Wydaje się więc naturalnym, iż w wielowyznaniowych Suwałkach przy ul. Bakałarzewskiej powstał zespół cmentarzy obejmujący: 

Cmentarz rzymskokatolicki – najstarszy i największy z neogotycką kaplicą. Znajdują się tu wojskowe mogiły i pomniki np.  członków Polskiej Organizacji Wojskowej oraz groby znanych mieszkańców Suwałk np. lekarza i społecznika Teofila Noniewicza czy Wawrzyńca Gałaja, dawnego prezydenta miasta.

Cmentarz ewangelicki – cmentarz 2 wyznań. Spoczywają na nim luteranie wyznania ewangelicko-augsburskiego i kalwiniści wyznania ewangelicko-reformowanego przybyli z Mazur. 

Cmentarz prawosławnych – w centralnej części wznosi się drewniana cerkiew. 

Cmentarz staroobrzędowców/starowierców – wydzielony z cmentarza prawosławnego. Skupia wiernych pochodzenia rosyjskiego, którzy nie uznawszy reformy liturgicznej przeprowadzonej w Kościele prawosławnym, byli prześladowani. W Wyniku tych prześladowań opuścili Rosję i osiedlili się m.in. w Polsce na Suwalszczyźnie.

Cmentarz żydowski (kirkut) – zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, o czym przypomina pomnik z napisem: „Cmentarz żydowski zniszczony przez hitlerowskiego okupanta w roku 1940-1945”. W latach 70 XX w. cmentarz odbudowano. Bramę wejściową zdobi gwiazda Dawida, a ocalałe macewy (płyty nagrobne) wkomponowano w mur tzw. ścianę płaczu. To sporych rozmiarów cmentarz z uwagi na dużą społeczność żydowską zamieszkującą Suwałki przed wojną.

Cmentarz mahometański/muzułmański (mizar) – wydzielony z części cmentarza żydowskiego dla wyznawców islamu zasilających armię rosyjską na przełomie XIX i XX w. Nagrobki z tamtego okresu nie zachowały się do dzisiejszych czasów. 

Suwalska nekropolia jest miejscem wiecznego snu tych, którzy odeszli, ale jednocześnie też miejscem spotkań krewnych, którzy pielęgnują o nich pamięć. Krewni ci na co dzień mijają się, niosąc znicze, kamyki, wstążki. Dlaczego? Może to dobry motyw do rozmowy z dziećmi? 

W suwalskiej nekropolii spotkacie groby znanych i nieznanych, mniej lub bardziej zasłużonych, ludzi różnych narodowości i odmiennych wyznań. Wizyta w tym miejscu może być dla dzieci świetną lekcją tolerancji, akceptacji i tego, że nawet mając różny światopogląd, inną kulturę i wiarę można wypracować porozumienie. 


Bulwary spacerowe nad Czarną Hańczą

Jeśli nie kajaki to może spacer? Wzdłuż Czarnej Hańczy ciągną się bulwary spacerowe idealne na przechadzkę z dziećmi. Mimo iż blisko suwalskiej starówki, ładnie zagospodarowane tereny nadrzeczne zapewniają kameralną atmosferę i przyjemność wypoczywania. A wypoczywać możecie, leniwie spacerując, piknikując na trawie lub aktywnie – jeżdżąc na rolkach lub rowerach. Sprzęt sportowy wypożyczycie na miejscu. Podobnie jak kajaki. Jeśli zakiełkuje Wam w głowach pomysł na zwiedzenie miasta i jego okolic z perspektywy wody, przy bulwarach działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, która udostępnia kajaki. 

Chillout nad wodą możecie urozmaicić pysznościami w tutejszej restauracji. Apetyt na sztukę i kulturę zaspokoicie natomiast w przestrzeni wystawienniczej utworzonej w zaadaptowanej miejskiej łaźni nad rzeką, która prowadzi działalność o charakterze muzealno-turystyczno-rozrywkowym.

Więcej informacji: spływy kajakowe: www.suwalki.pttk.pl/turystyka-aktywna/splywy-kajakowe/czarna-hancza/1d

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi