Puszcza Kampinoska i okoliczne atrakcje dla dzieci

Wakacje z dziećmi w Puszczy Kampinoskiej

Polska słynie z wielu pięknych i jedynych w swoim rodzaju parków narodowych.  Jednym  z nich jest Kampinoski Park Narodowy, z którego dobrodziejstw my z  synem regularnie korzystamy podczas jednodniowych wycieczek. Puszcza Kampinoska położona jest na Nizinie Środkowomazowieckiej, a jej granice łączą się z północno-zachodnią częścią stolicy.

            Zarówno sam park, jak i miejscowości ościenne oferują wiele atrakcji, warto więc wybrać się w jego okolice na kilka dni, a jeśli dzieli Was od puszczy niezbyt duża odległość to możecie podczas kilku wypraw poznać te malownicze miejsca. Wszystkie miejscowości czy atrakcje opisane przeze mnie znajdują się w otulinie puszczy albo oddalone są od jej granic maksymalnie 20-30 kilometrów, swobodnie więc można połączyć wyprawę na dzikie łono przyrody z nowoczesnymi propozycjami dla rodzin. Najwygodniejszym środkiem lokomocji do poruszania się po okolicy jest samochód, ponieważ w tym rejonie, który opisuję, nie ma dogodnych połączeń autobusowych czy kolejowych.

            Proponowałabym rozpocząć wędrówkę po puszczy od wizyty w Kampinoskim Centrum Edukacji, które mieści się w siedzibie dyrekcji parku – Izabelinie. W centrum Edukacji jest muzeum, czy też raczej stała wystawa, na której można zapoznać się z fauną i florą występującą w puszczy, posłuchać odgłosów zwierząt, pooglądać ptasie pióra, zajrzeć do dziupli, poukładać duże puzzle z wizerunkami zwierząt, a wszystko to dzięki multimedialnym i analogowym zestawom edukacyjnym.

Wizyta w Kampinoskim Centrum Edukacji

Wizyta w Kampinoskim Centrum Edukacji

W Centrum Edukacji mieści się również kiosk, w którym warto zaopatrzyć się w przydatne przewodniki i mapy. Przy Centrum na polanie wypoczynkowej Jakubów znajduje się niewielki plac zabaw. Stamtąd można wejść na jeden ze szlaków turystycznych, z którego wiedzie,  przystosowana dla osób niepełnosprawnych, ścieżka dydaktyczna do Leśnego Ogródka Botanicznego w Laskach.

Centrum Edukacji proponuje warsztaty i zajęcia terenowe dla dzieci i młodzieży (od IV klasy szkoły podstawowej) oraz dorosłych. Zajęcia prowadzone są w duchu edukacji nieformalnej, pozaszkolnej (Narodowa Strategia Edukacji Ekologicznej), więc dzieciaki edukujące się w domu zapewne odnajdą się tu doskonale (więcej informacji na stronie www.kampinoski-pn.gov.pl).

            Jak wskazuje mój przewodnik, sieć znakowanych tras w puszczy liczy ponad pół tysiąca kilometrów, w tym 350 km szlaków pieszych, 200 km tras rowerowych, które zimą zamieniają się w szlaki do narciarstwa biegowego. Po puszczańskich szlakach można także przemieszczać się konno. Szlaki są różnorodne: wydmowe, bagienne, piaszczyste, w otoczeniu łąk i pól, a także prowadzące przez niewielkie wioski, gdzie maluchy najlepiej poradzą sobie na rowerach, bo nie będzie na tych trasach przeszkód np. w postaci piachu. Podczas spacerów po puszczy ulubionym zajęciem syna jest wypatrywanie na drzewach wiewiórek i oczywiście zbieranie patyków czy innych leśnych skarbów.

Wędrówka po Puszczy Kampinoskiej

Wędrówka po Puszczy Kampinoskiej

Jak na razie nie udało się nam spotkać łosia, ale wierzymy, że jeszcze kiedyś to nastąpi. W puszczy żyje 16,5 tysiąca rodzimych gatunków zwierząt, więc jest to nie lada wyzwanie obserwacyjne dla miłośników przyrody (nie zapomnijcie zabrać ze sobą lornetki).

Pamiętajcie też o wygodnych butach, treściwych przekąskach i zapasie picia.

            Pierwszym, ciekawym miejscem na spacer, poza  puszczą, jest park w Żelazowej Woli, gdzie znajduje się dworek, w którym urodził się Fryderyk Chopin.

Muzeum Fryderyka Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina

Poza spacerem w parku można również zwiedzić dworek, który został zamieniony w muzeum – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz posłuchać na żywo lub z odtwarzacza muzyki mistrza, która rozbrzmiewa dookoła. W domu urodzenia mistrza odbywają się zajęcia edukacyjne dla najmłodszych – muzyczne i przyrodnicze. Koszt zajęć jest niewielki, bo wynosi kilkanaście złotych, pamiętać jednak należy że obowiązują zapisy. Aktualny program zajęć znajdziecie na stronie: https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/aktualnosci.

W samym parku oraz tuż za bramą wejściową do parku znajduje się restauracja, więc nie ma konieczności zabierania ze sobą prowiantu.

            Poza wędrówkami i przejażdżkami rowerem (dostępne są wypożyczalnie rowerów) można również w okolicy trochę poszaleć. Dobrym miejscem do tego będzie darmowy tor tubingowy w Kampinosie, który oddalony jest od Żalazowej Woli o około 10 km. Tor czynny jest od maja do września.

Tor tubingowy w Kampinosie

Tor tubingowy w Kampinosie

W samym Kampinosie jest również nieduży, ale ciekawy plac zabaw, a w jego sąsiedztwie stoi Kościół zbudowany w latach 1773-1782, do którego warto zajrzeć. Kilka kilometrów dalej znajduje się miejscowość Granica.

Wieś Granica

Wieś Granica

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Uważa się, iż jest to najładniej położona wieś puszczańska. Miejscowość słynie z międzywojennego zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa, Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego, parku etnograficznego (skansen) oraz z dębowej Alei Trzeciego Tysiąclecia. Na terenie skansenu jest chata wyposażona w eksponaty podarowane przez Mieszkańców Gminy Kampinos. Niedaleko od ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego znajduje się drewniany punkt widokowy. Jest to wspaniałe miejsce obserwacji ptaków przez lornetkę, ponieważ w puszczy jest ich aż 150 gatunków.

Drewniany punkt widokowy

Drewniany punkt widokowy

            Będąc po tej (zachodniej) stronie puszczy można wybrać się do Sochaczewa, gdzie znajduje się Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Sochaczew oddalony jest od Kampinosu o 20 km, więc podróż nie zajmie dużo czasu. W okresie letnim Muzeum organizuje przejażdżki kolejką (w każdą sobotę można wybrać się na wycieczkę retro pociągiem do Kampinoskiego Parku Narodowego, a w lipcu i sierpniu również w środy i niedzielę).

W ramach takiej wycieczki zaplanowany jest  postój i grill z kiełbaską. Po wyprawie kolejką można w Sochaczewie pójść na spacer po ruinach Zamku Książąt Mazowieckich

Zamek Książąt Mazowieckich

Zamek Książąt Mazowieckich

oraz po pięknym przykościelnym ogrodzie przy Kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajdują się warte uwagi stacje Drogi Krzyżowej.

Ogród przykościelny

Ogród przykościelny

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Mazowieckiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

            Kolejne miejsce, w którym młodsi uczestnicy wyprawy na pewno będą się dobrze bawić to Julinek, oddalony od Sochaczewa o 30 km. Jest tam strefa tzw. dmuchańców, po których można skakać lub zjeżdżać do wody (warto mieć kąpielówki albo ubranie na zmianę), ale według nas ciekawszą opcją jest park linowy (o różnym stopniu trudności) albo pokazy cyrkowe. Na terenie znajduje się też dość duży plac zabaw

Julinek - plac zabaw

Julinek - plac zabaw

a w okresie letnim można  zobaczyć darmowy teatrzyk dla dzieci. Warto przed wybraniem się w to miejsce sprawdzić program na stronie internetowej. Z Julinka zachęcam wybrać się na kilkukilometrową wędrówkę po puszczy. Do wyboru mamy tu dwa szlaki – niebieski i czerwony, o długości odpowiednio 4 i 6 km - zwane są "Małą pętlą z Julinka". Julinek ma także bazę noclegową i na terenie parku bez problemu kupicie coś do jedzenia.

            W odległości 9 kilometrów od Julinka znajduje się miejscowość Błonie, gdzie znajdziemy ciekawy i rozległy plac zabaw połączony z Parkiem Bajka. W upalne dni dzieci godzinami pluskają się w fontannach, więc znowu przydadzą się kąpielówki, albo ubranie na zmianę. Można też wypożyczyć i zagrać w bule w przeznaczonym do tego miejscu albo rozegrać partyjkę ogrodowych szachów.

Szachy w parku Bajka

Szachy w parku Bajka

Jest też wysoka i rozległa konstrukcja linowa, która umożliwia wspinanie się i zjeżdżalnie, zakątek z ciekawymi instrumentami muzycznymi, jak i strefa piachu oraz "wykrzywionych" luster, a także indiańska wioska. Mamy tutaj również dużo miejsca do urządzenia pikniku, a dla maluchów jest oddzielny ogrodzony wewnętrzny plac zabaw.  Dla tych, którzy chcą zgłębić wiedzę o historii Błonia i okolic polecam Muzeum Ziemi Błońskiej, które mieści się tuż przy Parku Bajka. Jeśli po zabawie zgłodniejecie - można wybrać się na pizzę (w budynku Centrum Kultury mieszczącym się przy parku) albo przy trasie nr 92 (Pizzeria u Marioli) lub na dania włoskie czy współczesne do 2 restauracji zlokalizowanych na ryneczku w centrum Błonia.

            Dla osób lubiących biesiadować na świeżym powietrzu polecam do Polanę Lików (gmina Stare Babice). Polana położona jest przy samej granicy puszczy. Jest to rozległy teren, na którym można biegać, grać w piłkę czy badmintona, sprawdzić sprawność na placu zabaw, a jednocześnie skorzystać ze specjalnych wiat przeznaczonych do odpoczynku czy posiłku.

            Dla nas niezbadanym obszarem puszczy pozostają nadal: Palmiry, Truskaw, Laski  i wiele innych miejsc, np. Park młociński, Kościół w Brochowie, Zamczysko. Obszar ten jest tak rozległy i obfituje w tyle możliwości i ciekawych miejsc, że można tu wracać wielokrotnie i za każdym razem odnaleźć zarówno coś nowego i dzikiego, jak i naturalnego i spokojnego.

            Głównym punktem opisanego obszaru jest oczywiście puszcza i jej bogactwo naturalne, zachęcam więc do przemierzenia jak największej ilości kilometrów sosnowym lasem, a pozostałe atrakcje i lokalizacje niech stanowią przyjemne uzupełnienie całodniowego obcowania z przyrodą. 

 

Dodatkowe, przydatne adresy:

Noclegi:

Julinek – Julinek 1, 05-084 Julinek

Chabrowy Dworek – Seroki Wieś 138, 96-515 Teresin (oddalony kilka kilometrów
od puszczy, ale dobry punk startowy do Sochaczewa, Błonia Julinka, Kampinosu)

Wypożyczalnie rowerów:

Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowe Julinek, Julinek 1, 05-084 Julinek

Jedzenie:

Kampinos – Pizzeria Foresta, ul. Szkolna 1

Sochaczew – Pizzeria Da Grasso, ul. 1 Maja 21, 96-500 Sochaczew

Błonie - Restauracja Rynek MMXII, ul. Sienkiewicza 1, 05-870 Błonie

Błonie – Restauracja Łowisko, Piorunów 16, 05-870 Błonie

Stadniny koni:

Stajnia Blueberry, Pawłowice 67, 96-515 Pawłowice

Stajnia Dorado, Nowy Secymin 42a, 05-155 Leoncin

 

Iwona Słomicz

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2019"
 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape

 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.