Zamek Krzyżtopór z dziećmi

Wycieczka z dziećmi do Zamku KRZYŻTOPÓR


O zamku Krzyżtopór miałam jakieś mgliste wspomnienie, że była o nim mowa w jednym z programów telewizyjnych, i że warto tam jechać. Więcej informacji nie potrzebowałam. Postanowiłam, że zrobimy tam przystanek po drodze do Częstochowy - celu naszej wakacyjnej wyprawy. Gdy dojechaliśmy na miejsce była mżawka. Nie mieliśmy możliwości wrócić o innej porze lub innego dnia więc udaliśmy się na zwiedzanie pomimo nieciekawej pogody. Chwilkę postaliśmy w bramie, podziwiając ogrom budynku, a następnie przeszliśmy szybko do pomieszczeń, które podobno kiedyś służyły za stajnie.

Stajnie w zamku Krzyżtopór
Stajnie w Zamku Krzyżtopór

Stajnie

To pomieszczenie to tylko długi tunel z klepiskiem zamiast podłogi ale jakiż tam panuje nastrój! Jasno i mroczno zarazem. Do tego odgłosy siąpiącego deszczu, dźwięk płynącego strumienia deszczówki gdzieś w czarnej głębi tunelu i cienkie strumyki pod nogami.

Od razu mi się spodobało. Za chwilę musieliśmy znowu wyjść na deszcz aby wejść we właściwe ruiny zamku. Na głównym dziedzińcu zamku nie ma dachu więc tutaj trochę zmokliśmy próbując podsłuchać co mówi przewodnik przechodzącej obok wycieczki.

Zamkowy dziedziniec

Zamkowy dziedziniec

Gdy weszliśmy we właściwe ruiny zamku Krzyżtopór zaczęła się podróż przez niezliczone sale. Nie pamiętam ile razy widzieliśmy rząd okien niby zawieszonych w powietrzu. Cóż za widok!

okna
Okna w zamku

Okna w zamku

Przechodziliśmy swobodnie z sali do sali, bez ustalonej ścieżki zwiedzania, bez tłumów turystów. Tylko my, gołe mury i jakby głosy dawnych mieszkańców zawieszone w powietrzu.

Sale zamkowe

Sale zamkowe

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Za bardzo nie wiedzieliśmy czy oglądamy ściany sali balowej czy kuchni ale nie było to nam potrzebne. Daliśmy radę dotrzeć wszędzie pomimo tego, że byliśmy z dwójką małych, zziębniętych chłopców i trzecim w wózku.

Zejście do zamkowych piwnic
Zejście do zamkowych piwnic

Zejście do zamkowych piwnic

Zwiedzanie z dziećmi Zamku Krzyżtopór

Zwiedzanie z dziećmi Zamku Krzyżtopór


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Świętokrzyskiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Udało się nam zejść do samych piwnic oświetlonych lampami, gdzie bez obecności innych turystów chłonęliśmy atmosferę zamku.

Zamkowe piwnice

Zamkowe piwnice

Następnie znów do góry, na piętro, do jasnych sal gdzie pan tego zamku podobno jeździł saniami po rozsypanym cukrze aby zrobić wrażenie na gościach balowych.

Sale Zamku Krzyżtopór

Zwiedzamy z dziećmi sale zamkowe

Z piętra na wygodne, szerokie wały zamku, którymi można obejść go dookoła. Cóż za frajda dla dzieci trzymać tatę za rękę i być tak wysoko ponad ziemią. Dopiero wychodząc zauważyliśmy wykuty krzyż i topór po bokach bramy.

Brama zamku

Brama Zamku Krzyżtopór

Cóż za przygoda!

Pomimo deszczu i chłodu zamek Krzyżtopór zrobił na nas niemałe wrażenie. Nawet dzieci nie narzekały tylko były cudownie podekscytowane odkrywaniem tego co jest za kolejnym przejściem i zakrętem. Niby gołe mury, ale jaki ogrom!

Po powrocie do domu czytałam opinie innych turystów, że nie ma w tym zamku atrakcji, że widzieli piękne zdjęcia zamku, a po przyjeździe okazało się, że to tylko ściany. O jak cieszę się, że nie oglądałam tych zdjęć i nie czytałam tych recenzji.

Radzę spróbować pojechać do zamku Krzyżtopór lub innego miejsca w Polsce bez żadnych przygotowań!

Agnieszka Wohlfahrt

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2019"
 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Chronione przez Copyscape

 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.