Olecko - atrakcje dla dzieci
Olecko - przyjemne miejsce na krótki urlop
30 km od Ełku i dwukrotnie więcej od Suwałk leży Olecko. Powstało na pagórkowatym terenie sąsiadującym z Puszczą Borecką, na szlaku, który łączy Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Niebo przegląda się tu w jeziorze Olecko Wielkie i kilkunastu innych jeziorach, a czas zdają się odmierzać rzeczny nurt Legi i wizyty ptaków wędrownych, które wracają do swoich gniazd z zamiarem założenia rodziny, by już na jesień znów wyruszyć w daleką drogę.
Pewnie po dziś dzień przyroda byłaby tu dzika i nieokiełznana, gdyby nie jedno wydarzenie, w którym to niektórzy historycy upatrują początków miasta. Podobno dawno temu na dzisiejszych ziemiach oleckich (dawniej pruskie) doszło do spotkania króla Polski Zygmunta Augusta z mistrzem krzyżackim Albrechtem Hohenzollernem. Na pamiątkę tego dnia władcy zdecydowali o założeniu dwóch miast. Po stronie pruskiej (dziś polskiej) powstała Margrabowa, czyli Olecko.
Wytyczono ulice z centralnym placem (wówczas największym w Europie). Wzniesiono kościół, szkołę i szpital. Ustalono tereny pod zabudowę mieszkalną i cmentarz. W karczmach kwitło życie towarzyskie, a nadane prawa umożliwiały organizację cotygodniowego targu oraz czterech jarmarków w trakcie roku. Miasto rozkwitało. Choć nie tak bardzo, jak można było się spodziewać. I nawet lokalizacja na pograniczu polsko-litewsko-pruskim i posiadanie największego rynku w Europie nie zmieniły słabej sytuacji gospodarczej.
Największą bolączką olecczan nie była jednak gospodarka.
Historia naznaczyła Olecko licznymi bliznami. Miasta nie oszczędzały straszne pożary i epidemie. Wyobraźcie sobie wielki pożar, który wspina się po budynkach, ognistymi płomieniami liże ulice, drewniane zabudowania, szkołę, kościół i ratusz, oszczędzając tylko domy na jednej ulicy. Zanim zdziesiątkowani mieszkańcy zdążyli się otrząsnąć, kilka miesięcy później sytuacja powtórzyła się i ogień strawił, to, co w pocie czoła udało się odbudować.
Gdyby tego było mało, ulicami miasta przeszła czarna śmierć zbierając wielkie żniwo. Tak mówi się o dżumie, straszliwej zakaźnej chorobie, która przetoczyła się przez Europę, odbierając życie ludziom niezależnie od wieku, rasy, płci czy pozycji społecznej. Jak wielkie siała spustoszenie, możecie sobie wyobrazić na przykładzie liczby mieszkańców Olecka. Zanim przyszła było ich ok. 11 tys. Po epidemii zostało ich niespełna 100.
Nie tylko kataklizmy zagrażały miastu. Spustoszeń dokonali Tatarzy, a 100 lat później wojska rosyjskie. Kolejny wiek to kolejni najeźdźcy. Tym razem były to oddziały polskie sprzymierzone z Napoleonem, który wrócił tu po kilku latach ze swoimi żołnierzami, maszerując z inwazją na Rosję. Wtedy ucierpiała nie tylko zabudowa, ale także okoliczne sady i uprawy rolne. Zniszczeń dokonały także krwawe walki między Niemcami i Rosjanami w czasie I wojny światowej, a następnie wejście czerwonoarmistów w 1945 r.
Najeźdźcy, klęski żywiołowe i straszne epidemie to już historia. Dziś Olecko to przyjemne miejsce, w którym możecie spędzić niezapomniany urlop z dziećmi i napisać własną rodzinną historię.
Co wybieracie na początek? Zwiedzanie czy plażowanie?
Plaża miejska w Olecku nad jeziorem Olecko Wielkie
Zabawy w wodzie i na lądzie
Na zasłużony odpoczynek możecie udać się na plażę nad jeziorem Olecko Wielkie. Kąpielisko jest strzeżone, a infrastruktura w pełni dostosowana do potrzeb wypoczywających. Można powiedzieć, że to takie oleckie centrum sportowo-rekreacyjno-kulturalne pod chmurką. W głąb jeziora biegnie drewniane molo zwieńczone białą wieżą widokową. W wodzie natomiast zamontowano zjeżdżalnię dla dzieci oraz siatki wyznaczające strefę dla najmłodszych. W zlokalizowanej tuż obok wypożyczalni sprzętów wodnych możecie wypożyczyć kajak, łódkę czy rower wodny. W pełni wyposażone zaplecze sanitarne pozwoli Wam zadbać o higienę na plaży, a oferta baru zaspokoi głód, bo, jak to się zwykło mawiać, podobno "woda wyciąga".
Źródło zdjęć: www.mosir.olecko.pl
Więcej informacji: Plaża miejska w Olecku
Wiewiórcza ścieżka - trasa spacerowo-sportowa wokół jeziora Olecko Wielkie
Spacerkiem, biegiem, a może na dwóch kółkach?
Jezioro okala pierścień "Wiewiórczej ścieżki". To trasa wytyczona wzdłuż linii brzegowej, na której spotkacie nie tylko spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Możecie tu podziwiać wiele gatunków roślin chronionych oraz ptaków m.in.: łabędzi niemych, łysek, kaczek krzyżówek czy perkozów. Jeśli zechcecie się czegoś więcej o nich dowiedzieć, wystarczy przeczytać opisy na rozstawionych co jakiś czas tablicach informacyjnych. Ścieżka liczy nieco ponad 12 km. To idealny dystans na krótką rodzinną wyprawę rowerową wśród zieleni i śpiewu ptaków.
Pływalnia LEGA w Hali widowiskowo-sportowej w Olecku
Wodne szaleństwa i wodne masaże
Wodnym szaleństwom można oddać się na plaży miejskiej lub na pływalni LEGA będącej integralną częścią Hali widowiskowo-sportowej w Olecku. Do dyspozycji macie tu 3 baseny oraz kompleks SPA. Basen sportowy to propozycja dla wprawnych pływaków lub tych, którzy w ramach sportowej rywalizacji chcą spróbować swoich sił na dystansie 25 m. W basenie rekreacyjnym można trenować sztukę pływania i oddawać przyjemności zabawy w wodzie. W brodziku o głębokości 40 cm dobrze będzie natomiast najmłodszym. W strefie SPA przewidziano relaks m.in. w wannie z bąbelkami, czyli jacuzzi, saunie suchej i mokrej, łaźni rzymskiej czy pokoju masażu.
Oferta SPA dostępna jest w godzinach popołudniowo-wieczornych, między godz. 17, a 21. Dla rodziców to idealny czas na to, by odprężyć się po dniu pełnym aktywności z rozbrykanymi dzieciakami.
Źródło zdjęć: www.mosir.olecko.pl
Więcej informacji: Pływalnia LEGA
Ścianka wspinaczkowa w Hali widowiskowo-sportowej w Olecku
Kto wyżej?
Plac zabaw to za mało dla Waszych dzieciaków? Chciałyby się wspinać wyżej i wyżej? Wchodzenie po drzewach może być niebezpieczne, ale co innego wspinanie się po specjalnej ściance z pełnym instruktażem i asekuracją osób posiadających odpowiednie uprawnienia. Ze ścianki mogą korzystać amatorzy, jak i osoby, które pierwsze wspinaczki mają już za sobą. Tutaj naprawdę można przekonać się jak, działa grawitacja i ile sił w rękach i nogach potrzeba, by wspiąć się 14 m nad ziemię.
Źródło zdjęć: www.mosir.olecko.pl
Więcej informacji: Ścianka wspinaczkowa w Hali widowiskowo-sportowej w Olecku
Korty tenisowe, ul. Parkowa w Olecku
Forehand czy backhand?
Jak mówi stare powiedzenie - "Na naukę nigdy nie jest za późno". Idąc tym tropem, można śmiało powiedzieć, że skoro każdy moment jest odpowiedni, miejsce również nie powinno stanowić problemu. Jeśli któryś z członków Waszej rodziny chce się nauczyć grać w tenisa, ale w trakcie roku szkolnego brakowało na to czasu, wakacje w Olecku są do tego świetną okazją. W cieniu drzew przy ul. Parkowej skrywa się 7 kortów tenisowych osłoniętych od wiatru i letniego słońca. W czasie wakacji działają tu szkółki tenisowe, w których Wasze pociechy mogą pobrać lekcje gry w tenisa.
Z reguły wstęp na korty jest płatny. Wyjątkiem są dzieci do 15 roku życia. Mogą one korzystać z kortów nieodpłatnie, jeśli te nie są zajęte. Osoby dorosłe, jak i dzieci, które grają z dorosłymi, muszą uiścić stosowną opłatę. Grać można zarówno na kortach, jak i na ściance.
Na kortach odbywają się również lokalne turnieje tenisa, które możecie podziwiać z trybun.
Jeśli jednak wolicie kibicować siatkarzom, tuż obok kortów znajdują się 2 boiska stworzone z myślą o grze w plażową siatkówkę. Odbywa się na nich Turniej o Puchar Burmistrza Olecka, który przyciąga tłumy zainteresowanych.
Obiekty sąsiadują z "Ignasiówką" gdzie możecie zjeść coś smacznego, serwisownią oraz zapleczem sanitarnym.
Źródło zdjęć: www.mosir.olecko.pl
Więcej informacji: Korty tenisowe
Zabytki i festiwale
Centralny punkt miasta stanowi rynek. Dziś już niestety nie jest największym placem w Europie. Mimo to warto się na niego wybrać. Dawniej targowano się tu o różnego rodzaju towary, np. konie czy bydło. Minęły dziesięciolecia, zmieniły się czasy, a na oleckim rynku nadal słychać głos handlarzy zachęcających do kupna swoich wyrobów. Od kilku lat płytę rynku wypełniają stoiska z wyrobami mleczarskimi, miodami, kosmetykami z pyłku pszczelego, które tworzą prawdziwą krainę mlekiem i miodem płynącą. Jak pachnie wielokwiatowy miód, jak smakuje twaróg z czarnuszką lub kozieradką, czym jest apiterapia i jak można ją wykorzystać w codziennym życiu? Oleckie Święto Mleka i Miodu to impreza, podczas której wszystkiego się dowiecie. Wydarzeniu towarzyszą zabawy dla dzieci i koncerty. To okazja nie tylko do tego, by obkupić się w wyśmienite specjały, ale również do dobrej zabawy.
Macie trochę więcej czasu i ochotę przeżyć coś miłego? Jedną z cyklicznych imprez, która zapowiada tydzień pełen atrakcji, jest Przystanek Olecko. Taniec, muzyka, śpiew i kabaretowe skecze wprowadzą Was w dobry nastrój. Na scenie pojawiają się muzycy i kabareciarze, którzy bawią do łez. Nie brakuje też konkursów, różnego rodzaju występów, pokazów filmowych i warsztatów. Festiwal ma charakter artystyczno-ekologiczno-rekreacyjny, czyli, w skrócie rzecz ujmując, oferuje dla każdego coś miłego.
Przez cały rok w Olecku wiele się dzieje. Latem, kiedy przyjeżdża tu najwięcej turystów, odbywają się festiwale m.in.: Lega Fest, Festiwal Jednego Instrumentu, czy Mazurskie Spotkania z Folklorem. Na nudę nie można tu narzekać.
Przechadzając się po mieście, możecie podziwiać układ urbanistyczny XVI-XIX w., zabytkowy młyn wodny nad Legą z roku 1895, wieżę ciśnień, która przez 99 lat zaopatrywała mieszkańców w wodę, by w 2006 r. odejść na emeryturę, drewniany most czy zabytkową lokomotywę.
-
Most
Tam, gdzie Lega wypływa z jeziora Olecko Wielkie, unosi się długi drewniany most. Ta nadrzeczna promenada to znak rozpoznawczy Olecka i jedno z bardziej urokliwych miejsc w tym mieście. Spacerując po moście, możecie podziwiać widoki, które na przestrzeni pór roku malują się zupełnie inaczej. Jesienią kolorowe liście kąpią się w rzece, wiosną natomiast pływać uczą się pisklęta ptaków wodnych. Latem trzciny tańczą w rytmie wyznaczanym przez ciepły wiatr, zimą zaś krajobraz zastyga, a przykryte białym puchem gałęzie drzew przeglądają się w lustrze wody, tęskniąc za zielenią i słońcem. W okolicy są kawiarnie i restauracje, plaża miejska, którą latem chętnie odwiedzają wielbiciele kąpieli wodnych i słonecznych oraz szlaki turystyczne, które poprowadzą Was ku przygodzie i przyrodzie.
-
Lokomotywa
W parku przy dworcu kolejowym zobaczycie starą lokomotywę. Wyglądem zdecydowanie różni się od współczesnych lokomotyw. Niestety na przejażdżkę dziś już Was nie zabierze. Dawno temu jednak jej silnik turkotał, koła sunęły po torach, a z komina buchał dym. Doprowadzenie linii kolejowej do Olecka pod koniec XIX w. było ważnym i znaczącym wydarzeniem, które odmieniło losy miasta. Olecko zyskało połączenie komunikacyjne z ważnymi ośrodkami handlu w Olsztynie, Gdańsku, Toruniu i Królewcu. Do miasta dostarczano nowe towary, a wraz z nimi przyjeżdżały nowe trendy w modzie i nowinki kulturalne. Kolej była dla Olecka swego rodzaju oknem na świat.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Atrakcje w okolicy Olecka
Rodzinne wakacje w Olecku możecie przedłużyć o wizytę w okolicznych miejscowościach, w których czeka na Was kilka dodatkowych atrakcji.
Na Rancho Arabians w miejscowości Możne niedaleko Olecka odbywają się festyny w siodle, które obiecują nie tylko pokazy i konkurencje z udziałem koni, ale także konsultacje z trenerami i możliwość wzięcia udziału w lekcjach jazdy konnej. Imprezie towarzyszą atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszych. Malowanie twarzy, zabawa na dmuchańcach, puszczanie baniek mydlanych, a także wspólne ognisko, smakołyki w postaci popcornu i waty cukrowej gwarantują dzień pełen wrażeń.
Konno można też pojeździć w Siedlisku Cztery Żywioły w miejscowości Giże oddalonej od Olecka o ok. 20 min jazdy samochodem. Siedlisko znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami - Dudeckim i Zajdy. Jego znakiem rozpoznawczym jest lądowisko dla samolotów.
W tej samej miejscowości możecie też zagrać w minigolfa. Od kilku lat w Majątku Giże Marczak działa profesjonalne pole do minigolfa, które dzięki odpowiednim certyfikatom może organizować zawody najwyższej rangi. Na 18 torach grają amatorzy, jak i ci, którzy celnie trafiają piłeczką do dołka. Gra w golfa to świetna propozycja dla każdego niezależnie od wieku, umiejętności czy predyspozycji fizycznych. To po prostu dobry pomysł na przyjemne spędzenie czasu z rodziną.
I tak od jazdy konnej i gry w golfa przechodzimy do rękodzieła. W miejscowości Zawady Oleckie niedaleko Olecka właściciele Pensjonaciku pod tulipanem i Domku na górce organizują różnego rodzaju warsztaty. Od maja do września w starej stodole możecie zanurzyć palce w mokrej glinie, by uformować ..., no właśnie? Co to będzie? Kubek, miska dla psa, a może kafelki lub korale? Wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej. Warsztaty ceramiczne to świetny sposób na relaks, koncentrację, rozwój kreatywności i umiejętności motorycznych, o świetnej zabawie nie wspominając.
Mielibyście ochotę pośpiewać, zrobić jakieś ładne zdjęcia lub upiec chleb? W Zawadach oleckim możecie zapisać się też na warsztaty śpiewu, serowarskie i chlebowe, fotograficzne, kaligrafii czy na plener malarski. Okazji do nauki nowych umiejętności i kreatywnego spędzania czasu tu nie brakuje.
Pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe przyjazne dzieciom na Mazurach:
- ZALESIE MAZURY ACTIVE SPA
- MAZURSKI STARY FOLWARK
- STACJA LATO Ośrodek dla Rodzin z Dziećmi
- FOLWARK ŁĘKUK
- MAJĄTEK KRYJANY
- VILLA SIELANKA
♦ ♦ ♦ ♦ ♦Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
- WILLA DWA JEZIORA
- Ośrodek Wczasowy HELENA
- WIDOKOWO - domki nad jeziorem
- MAJĄTEK GIŻE
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl