Nidzica - atrakcje dla dzieci

Nidzica - idealne miejsce na rodzinny wypoczynek

Pagórkowaty teren porośnięty lasami, w których ukrywają się liczne polodowcowe jeziora i rezerwaty przyrody. Tak, to właśnie tu, w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego leży Nidzica, miasto pełne uroku i niepowtarzalnego klimatu, idealne na rodzinne wakacje z dala od zgiełku i tłumów turystów.

Nidzica dawniej zwana Neidenburgiem lub Niborkiem, prawa miejskie otrzymała od mistrza zakonu krzyżackiego, jednego z mieszkańców zamku, który po dziś dzień góruje nad miastem. Zamek wznosi się na pagórku na wschód od centrum Nidzicy na lewym brzegu rzeki Nidy. Kiedyś rezydowali na nim Krzyżacy, dziś mieści się tu hotel i Nidzki Ośrodek Kultury. Na zamkowym dziedzińcu dumnie stoi pamiątka przypominająca o wydarzeniach, które miały miejsce ponad 600 lat temu na grunwaldzkich polach.

Spacerując po mieście, zobaczycie pozostałości po czternastowiecznych murach obronnych i budowlę w stylu gotyckim zwaną klasztorkiem, która pierwotnie była basztą narożną, później pełniła funkcję szkoły, koszarów, biblioteki miejskiej, kina, spichlerza, aż wreszcie została zaadaptowana na filię Archiwum Państwowego. Wśród zabudowań dostrzeżecie również kościół ewangelicki z drugiej połowy XIX w., klasycystyczny ratusz z tego samego okresu i kościół św. Wojciecha odbudowany na początku XX w.

W Kamionkach niedaleko Nidzicy możecie odwiedzić Wioskę Garncarską objętą projektem Wiosek Tematycznych. Poznacie w niej dawne rzemiosła, spotkacie Świętego Mikołaja, wybierzecie do niesamowitego Rajskiego Ogrodu lub zagracie w gry terenowe na świeżym powietrzu. Możecie też wziąć udział w lekcjach, które wprowadzą Was w fascynujący świat przyrody.

Ofertę atrakcji turystycznych dopełniają okoliczne rezerwaty. Wybierając się w okolice Jeziora Orłowo możecie spotkać żółwia błotnego - jedyny gatunek żółwia, który naturalnie występuje w Polsce. Tamtejszy rezerwat jest jedną z niewielu ostoi tego zwierzęcia w naszym kraju. Wspaniałą lekcję przyrody odbierzecie również w Rezerwacie Rzeki Łyny niedaleko Nidzicy.

Jeśli pragniecie zabrać dzieci na Mazury, ale pobyt w zatłoczonych Mikołajkach czy Giżycku niespecjalnie Was zachęca, wybierzcie Nidzicę. Tu naprawdę można odpocząć.

 

Zamek Krzyżacki, ul. Zamkowa 2, Nidzica

Dzieło krzyżackiej architektury militarnej 

Gdzie znajduje się największy zamek na Mazurach uznawany za perłę architektury militarnej Krzyżaków? W Nidzicy.

Wzniesiony w XIV w., 5 stuleci później został przebudowany, następnie zniszczony i znów odbudowany w drugiej dekadzie XX w. Dziś dumnie stoi na wzgórzu otulony zielenią parku.

Jak zwykle (jeśli chodzi o krzyżackie zamki) zbudowany z czerwonej cegły, jak zwykle okazały i jak zwykle przeznaczony dla zakonnych komturów, nidzicki zamek był jednym z ważniejszych punktów w obronnym systemie Krzyżaków. Choć był potężną warowną budowlą, która mogła przetrwać nawet kilkumiesięczne oblężenia, nie uchronił się przed bombardowaniami w czasie II wojny światowej. Z zachowanych elementów pozostały m.in.: zamek główny, brama, kaplica, refektarz i gotyckie malowidła naścienne z przełomu XIV i XV wieku.

Na przestrzeni wieków, przechodząc z rąk do rąk, pełnił różne funkcje. Najpierw należał do swoich budowniczych, później przejęli go miejscy urzędnicy. Wreszcie utworzono w nim mieszkania i więzienie. Aktualnie mieści się tu Nidzki Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Nidzkiej, bractwo rycerskie, galeria malarstwa Hieronima Skurpskiego, pracownia rzeźbiarska, hotel, restauracja, biuro turystyczne i książnica miejska.

Przedzamcze i dziedziniec możecie zwiedzić bezpłatnie. Jeżeli chcielibyście obejrzeć muzealną ekspozycję, musicie kupić bilet.

 

Muzeum Ziemi Nidzkiej w Zamku Krzyżackim, ul. Zamkowa 2, Nidzica

Historia w czerwonych murach

Przestrzeń zamkowego podziemia przeznaczono na ekspozycję historyczną "Z dziejów Ziemi Nidzkiej". Przedmioty poświęcone historii Prusów aż do współczesności, miasta oraz zamku rozlokowano w 4 salach. Zobaczycie w nich m.in.: uzbrojenie rycerzy z bitwy pod Grunwaldem, elementy wyposażenia mazurskich chat, czy sprzęty domowego użytku takie jak np. garnki znalezione w czasie prac wykopaliskowych pod płytą rynku miejskiego. Ciekawostką jest to, że wszystkie ustawione były do góry dnem, co miało stanowić warstwę izolacyjną dla ówczesnych domów.

Poznacie historię w obrazkach, a nic lepiej jej nie opowie niż zdjęcia i mazurskie kafle. Fotografie przedstawiają Neidenburg, czyli przedwojenną Nidzicę, kafle natomiast malarsko nawiązują codzienności, przyrody, motywów wojskowych i myśliwskich.

Pierwsze piętro poświęcono twórczości Hieronima Skurpskiego, artysty, malarza i rysownika, który od wsi Skurpie, w której przyszedł na świat, zmienił nazwisko z niemieckiego na polskie. Pisał dzienniki, tworzył rysunki, malował farbami olejnymi, zajmował się popularyzacją sztuki i kultury ludowej. W nidzickim zamku możecie zapoznać się z dziełami jego życia. Dalej znajduje się sala rycerska. Dawniej mieściły się w niej kancelaria wójta, kaplica i refektarz. O przeszłości tego miejsca przypominają freski z XV w., które zachowały się na ścianach w oryginalnej wersji.

Na koniec przewodnik zaprowadzi Was do sali widokowej. Zgodnie z jej dzisiejszą nazwą z okien rozpościera się widok na miasto i okolicę. Dawno temu był tu jednak spichlerz, w którym leżakowało zboże. Zwróćcie uwagę na naprzemienny układ okien. To nieprzypadkowe. Takie rozwiązanie zapewniało zbożu przewiewne warunki i ograniczało ryzyko opadów i pożaru, który mógł wzniecić ostrzał ogniowy. Ciekawostką jest to, skąd Krzyżacy wiedzieli, ile zboża może udźwignąć drewniany strop, by nie runąć w dół. Może przewodnik zdradzi Wam ten sekret?

Muzeum czynne jest w różnych godzinach i dniach w zależności od pory roku. We wrześniu działa od wtorku do niedzieli w godz. od 09:00 do 17:00. Od października do maja zwiedzanie odbywa się od wtorku do soboty w godz. od 09:00 do 16:00. Przez cały tydzień ekspozycje można oglądać od maja do września od godz. 09:00 do 17:00.

Do zamku możecie wybrać się nie tylko w celu poznania jego historii, ale również na koncert, biesiadę lub wernisaż, bo zamek, to nidzkie centrum kultury, które dla każdego ma coś miłego.

 

Wioska Garncarska w Kamionkach niedaleko Nidzicy

Dawne cechy 

Dawno temu w okolicach Nidzicy działały cechy, które zajmowały się produkcją żywności, odzieży oraz przedmiotów potrzebnych w codziennym życiu. Choć zmieniły się czasy, możliwości i technologie w sąsiadującej z Nidzicą Kamionce nadal wykorzystuje się stare metody.

W tej niewielkiej mazurskiej miejscowości działa Garncarska Wioska, która kultywuje dawne rzemiosło. Łącząc ofertę edukacyjną z propozycjami przyrodniczymi i rekreacją stwarza przyjemne miejsce do wypoczynku.

Na miejscu działa kilka pracowni, wśród których znajdują się tytułowa garncarnia, a także kuźnia i zielarnia. Jest też Kino Przyrody, w którym obejrzycie projekcje filmowe o tematyce przyrodniczej oraz oranżeria.

Obok ekspozycji muzealnych poświęconych garncarstwu, skałom, skamielinom i minerałom znajdują się obiekty sportowe. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla dzieci powstał plac zabaw, Klockolandia, szkółka roślin, Rajski Ogród oraz dom pracy twórczej z ogrodem wertykalnym o wdzięcznej nazwie Niezapominajka.

  • Zwiedzanie Wioski Garncarskiej

Wioskę Garncarską można zwiedzać na 3 sposoby, poznając Tradycje mazurskie, będąc Małym odkrywcą lub Obserwatorem przyrody.

W ramach pakietu Tradycje mazurskie odwiedzicie garncarnię i muzeum garncarstwa, wejdziecie do mazurskiej stodoły i kuźni. Zobaczycie sprzęty gospodarcze oraz prezentację multimedialną, która dopełni tematu wycieczki. Możecie też wziąć udział w wybranym warsztacie rzemieślniczym.

Wcielając się w Rolę Małego odkrywcy możecie spodziewać się atrakcji zawartych w pierwszym pakiecie oraz dodatkowo atrakcji takich jak, gra terenowa w Rajskim Ogrodzie lub na terenie Wioski Garncarskiej.

Propozycje dla Obserwatorów przyrody oscylują wokół tematów związanych z naturą. Na trasie wycieczki czekają Was atrakcje w postaci zwiedzania zielarni, wizyty w galerii Skarby Ziemi, Wróbelkowie, skalnej osadzie, osiedlu nietoperzy i rajskiej spiżarni. Dodatkowo wspaniałą zabawę i mnóstwo wrażeń gwarantują przygotowane zagadki, film przyrodniczy w Kinie Przyrody, szukanie oznak wiosny, mnóstwo przyrodniczych ciekawostek i udział w wybranym warsztacie.

Kamionka koło Nidzicy - Garncarska Wioska
Zwiedzamy z dziećmi Garncarską Wioskę w Kamionkach
Garncarska Wioska w Kamionkach koło Nidzicy

Źródło zdjęć: www.garncarskawioska.pl

  • Coś na ząb

Zwiedzanie w ramach poszczególnych pakietów jest płatne. Jeżeli zgłodniejecie, Gospoda Ptasie Radio znajdująca się na terenie Wioski zaprasza na obiad. Jedliście kiedyś kwiaty? Tu będziecie mieli taką okazję. Gospoda serwuje tradycyjne mazurskie potrawy, dania skomponowane na bazie ekologicznych produktów - owoców, warzyw, ziół, a nawet kwiatów zerwanych w Rajskim Ogrodzie. Mniam, palce lizać.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

  • Warsztaty

Czy trudno maluje się na szkle? Jak smakuje zupa ugotowana we własnoręcznie ulepionym garnku? Czy można uformować ptaszka, aniołka lub szyszkę z wosku? Co trudniej ozdobić - pisankę czy bombkę? I jak prawidłowo rozsadzać i pielęgnować rośliny?

Tyle pytań. Kto zna na odpowiedź na każde z nich? Któż by inny, jeśli nie artyści, rzemieślnicy i przewodnicy Wioski Garncarskiej?

Jeśli chcielibyście w praktyce poznać tajniki dawnego rzemiosła oraz usłyszeć odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie skorzystajcie z oferty warsztatów. Do wyboru macie warsztaty garncarskie, malowania na szkle, wyrobu świec woskowych, ozdabiania jajek i bombek oraz z zakresu ogrodnictwa.

Sporo dowiecie się o dawnych sposobach produkcji, metodach zdobniczych oraz pielęgnacji roślin i zdrowym żywieniu. Zdobywając wiedzę, trochę się ubrudzicie, ale ileż frajdy będzie Wam to sprawiało. Spróbujcie. Dzieci na pewno ucieszą się, z możliwości zabrania do domu własnoręcznie wykonanego witrażu, bombki lub naczynia.

Warsztaty w Garncarskiej Wiosce w Kamionkach - atrakcje dla dzieci w Nidzicy
Lepimy z dziećmi gliniane przedmioty w Garncarskiej Wiosce w Kamionkach
Warsztaty z robienia świec woskowych w Garncarskiej Wiosce w Kamionkach

Źródło zdjęć: www.garncarskawioska.pl

  • Lekcje przyrody

Lekcje przyrody w terenie są o wiele bardziej interesujące, niż poznawanie tych samych faktów ze świata przyrody siedząc w szkolnej ławce. W Wiosce Garncarskiej nadarza się okazja, by wyjść w teren i na własne uszy usłyszeć "co w trawie piszczy". A skoro jest okazja, nie wypada nie skorzystać.

Uczestnicy warsztatów rzemieślniczych mogą bezpłatnie brać udział również w lekcjach przyrody. Poszczególne lekcje trwają od 20 do 40 minut i zostały przygotowane adekwatnie do wieku dzieci. Jak długo żyją "Motyle mazurskich łąk"? "Po co potrzebne są pszczoły i trzmiele"? Gdzie znajdowano "Mazurskie bursztyny"?. Co to są "Skarby Ziemi"? Jak wygląda "Życie na łące"? Jak wyglądają "Wędrówki bociana"? Jak rozpoznać "Grzyby jadalne i trujące"? Jak wygląda ptasia spiżarnia i jak pomagać ptakom przetrwać zimę?

Którą lekcję wybrać? Wszystkie w ciekawy sposób traktują o przyrodzie, rozwijają świadomość przyrodniczą i zachęcają do jej dalszego poznawania.

  • Gra terenowa

Czy w Waszych dzieciach drzemie detektywistyczna pasja? Zagadki, łamigłówki i zadania, które wymagają logicznego myślenia i kreatywności to coś, co naprawdę je kręci? Jeśli tak, to na pewno chciałyby poznać "Tajemnicę rycerzy białego wilka". Biorąc udział w grze terenowej inspirowanej bitwą pod Grunwaldem wystąpią pod chorągwią "Białego wilka" i z pewnością odnajdą ukryty skarb. Gra stanowi emocjonujące wyzwanie, które dostarcza uczestnikom mnóstwa radości. Zachęca do współpracy, zespołowego działania i wspólnego pokonywania przeszkód.

  • Świąteczna chatka Mikołaja

Ten, kto zaprzecza istnieniu Świętego Mikołaja, jest w błędzie. Facet istnieje. Naprawdę. I dowodem na to nie są wcale prezenty, które zawsze w cudowny sposób pojawiają się pod choinką. Mikołaja możecie zobaczyć, posłuchać i dotknąć w czasie wizyty w Garncarskiej Wiosce. Czeka na Was w Chatce Mikołaja od początku grudnia do końca stycznia, by opowiedzieć o tradycjach związanych ze świętami. W towarzystwie Mikołaja dzieci obejrzą film o tematyce bożonarodzeniowej, otrzymają świąteczny prezent i wykonają własny upominek, który mogą podarować mamie lub tacie.

Więcej informacji: Wioska Garncarska w Kamionkach niedaleko Nidzicy

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Rajski Ogród - ogród tematyczny w Wiosce Garncarskiej w Kamionkach niedaleko Nidzicy

Niezwykła przyroda 

Na terenie Wioski Garncarskiej znajduje się również Rajski Ogród. To największy na Mazurach ogród tematyczny, który powstał w celu ochrony owadów oraz szerzenia edukacji przyrodniczej. Jego zwiedzanie oznacza przechadzkę wśród 30 tematycznych zakątków pełnych bujnej roślinności, możliwość eksperymentowania w Parku Odkrywców, a także zakupu roślin w tutejszym eko sklepiku.

Rajski Ogród to dowód na niezwykłe piękno przyrody. Przekraczając jego bramę, wejdziecie do świata pełnego kolorów, zapachów i kształtów. Poznacie bioróżnorodność, owady, rośliny i naturalne sposoby ich ochrony.

Czy Rosarium wygląda piękniej od Wrzosowiska? Czy smaczniej jest w Jagodniku, czy w Malinowym chruśniaku? Czy szpaki odwiedzają Sad wiśniowo-czereśniowy, a motyle Ogródek motylkowy? Czy Ogród bajkowy mógłby stać się tłem jakiejś niesamowitej baśni dla dzieci? I czy trudno wydostać się z labiryntu w Ogrodzie tajemnic?

Jakie doznania zmysłowe towarzyszą zwiedzającym ogrody zapachów i wiatrów, kwietną łąkę i zakątek leśny? Gdzie rośnie rajskie drzewo? Jak wyglądają Rajska winnica i Rajska spiżarnia? Czy na bursztynowym polu rosną bursztyny? A w Ogrodzie miłosnym unoszą się uczucia?

Ogród można zwiedzać codziennie od maja do sierpnia w godzinach otwarcia Wioski, czyli od godz. 09:00 do godz. 17:00, a w kwietniu, wrześniu i październiku z wyłączeniem niedziel. Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia, nie ponoszą żadnych opłat za zwiedzanie.

Rajski Ogród w Kamionkach niedaleko Nidzicy
Zabawy z dziećmi w Rajskim Ogrodzie

Źródło zdjęć: www.rajskiogrod.org.pl

  • Gry terenowe w Rajskim Ogrodzie

Gry terenowe na obszarze Rajskiego Ogrodu to zmyślnie przygotowane zabawy polegające na poznawaniu świata przyrody, pogłębianiu wiedzy ekologicznej i rozbudzaniu fascynacji przyrodą. Gra "Rajski Skarb" przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat. Jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy muszą odnaleźć ukryty skarb. Pomogą im w tym mapki i hasło, które utworzą na podstawie rozwiązań zagadek.

"Rajskie abecadło" to natomiast propozycja dla dzieci nieco starszych, bo dopiero od 8 roku życia. Wyposażone w instrukcję muszą one rozwiązać rozmaite zagadki. Dzięki temu będą mogły wypełnić luki w wierszowanym tekście i w ten sposób dotrą do celu. W ramach gier dzieci otrzymają pamiątkową widokówkę z Rajskiego Ogrodu oraz mały upominek.

Więcej informacji: Rajski Ogród

 

Rezerwat Rzeki Łyny niedaleko Nidzicy

Piękna rzeka, która powstała w akcie zemsty 

Są takie miejsca, które zapierają dech w piersiach. Jednym z nich jest Rezerwat Rzeki Łyny oddalony o kilka km od Nidzicy. Niby Rzeka, niby lasy, pola, trochę bagien. Niby nic takiego. A jednak. To miejsce wyjątkowe, którego piękno docenią zarówno zapaleni przyrodnicy, jak i ci, którzy niespecjalnie lubią leśne wędrówki. Wystarczy wyjechać z Nidzicy, by za chwilę znaleźć się w innym świecie, gdzie wypiętrzające się pagórki opadają stromymi zboczami, tworząc doliny i wąwozy, gdzie źródła wysiękowe tworzą niezliczoną ilość strumyczków dających początek rzece. Białe jak śnieg łany gryki sięgają horyzontu, a sarny, jelenie i łosie przemykają między stuletnimi klonami, grabami, brzozami, świerkami i sosnami.

Czyż sceneria nie zachęca do spaceru? Nie będziecie mogli powstrzymać się przed robieniem zdjęć.

Urozmaiconą rzeźbę terenu poskramiają (oczywiście przy najmniejszej ingerencji w naturę) pomosty, dzięki którym suchą stopą przejdziecie z jednego punktu do drugiego i schody, po których możecie wspinać się po zboczach, by obserwować zjawiska erozji wstecznej. To proces, który polega na cofaniu progów koryta rzeki. W ten sposób dochodzi do tworzenia się półkolistych nisz zwanych cyrkami dolinnymi oraz rozcinania zamknięcia doliny, co wydłuża dolinę w górę rzeki.

Natura była hojna, tworząc tak urokliwe miejsce. A może to nie tylko natura? Pewna legenda głosi, że dawno temu, zanim powstał rezerwat, mieszkała tu Łyna, córka króla Tysiąca Jezior. Dziewczyna zakochała się w Jaśku, chłopcu z pobliskiej wsi. Wkrótce się pobrali. Szczęście jednak nie trwało długo. Pewnego razu męża Łyny przygniotło drzewo. Chcąc go ratować, dziewczyna wykradła z ogrodu ojcu życiodajny kwiat. Rozgniewany ojciec ukarał córkę za jej występek, zamieniając ją w rzekę Łynę. A co się stało z Jaśkiem? Wypatrujcie wierzby płaczącej, która gałązkami dotyka tafli wody. To mąż Łyny, który z miłości do żony poprosił jej ojca, by przemienił go w drzewo, aby już zawsze mógł być blisko swej ukochanej.

 

Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe

Z wizytą u żółwi

W pobliżu Nidzicy leżą dwa jeziora, Jezioro Orłowo Wielkie i Jezioro Orłowo Małe. Drugie z nich jest celem Waszej rodzinnej wycieczki. Dlaczego warto tam pojechać? Mieszkają tam żółwie błotne - jedyny gatunek żółwia, który naturalnie występuje na terenie Polski.

Rezerwat faunistyczny powstał w celu ochrony naturalnych siedlisk tych zwierząt oraz utrzymania ich populacji. Żółwie niełatwo dostrzec. Są raczej skryte i niechętnie pozują do zdjęć. Zamiast tego wolą ukryć się w gęstwinie porośniętych brzegów jeziora.

Należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, dlatego też znajdują się pod ścisłą ochroną. Nie lubią, gdy ktoś je filmuje lub fotografuje. To je płoszy. Jeśli będziecie uważni być może uda Wam się gdzieś je dostrzec. Czasem leżąc na kamieniu, wygrzewają się w promieniach słońca. A na wiosnę samice wychodzą na ląd, by złożyć jaja i zagrzebać je w wilgotnej ziemi.

Wizyta w Rezerwacie Orłowo Małe to świetny pretekst do rozmów o przyrodzie i życiu na Ziemi. O tym, jak rozwój cywilizacji wpływa na naturę i o tym, co można zrobić, by chronić ją przed rozmaitymi zagrożeniami. To niezwykła lekcja przyrody, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci Waszych dzieci.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi