Gród w Biskupinie - zwiedzanie z dziećmi

Życie w średniowiecznej osadzie

(Muzeum Archeologiczne w Biskupinie k. Żnina)

Biskupin to mała wieś niedaleko Żnina o nieproporcjonalnie dużej sławie. Zawdzięcza ją odkryciu wiejskiego nauczyciela, który na półwyspie Jeziora Biskupińskiego dostrzegł wystające z wody pale. To one wyznaczyły początek prac wykopaliskowych, które zaowocowały wielkim odkryciem porównywanym do odkopania włoskich Pompei z wulkanicznych popiołów Wezuwiusza.

W wykopaliska zaangażowali się polscy i zagraniczni badacze. Dzięki ich wytężonej pracy turyści z całego świata mogą dziś zwiedzać Rezerwat w Biskupinie. To wyjątkowe miejsce jest dziś Pomnikiem Historii i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Polski.

Wizyta w wielkopolskiej osadzie w Biskupinie z dziećmi

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/

 

Zwiedzanie osady

Pokażcie dzieciom średniowieczną wieś, wspólnie odkryjcie ślady osadnictwa, poznajcie mieszkańców ich zwyczaje i kulturę. Zobaczycie co jedli, jak się ubierali i czym trudnili. Dowiecie się tu, czym są czarna kuchnia i biała izba oraz jak swoich przodków grzebała społeczność kultury pomorskiej. Spotkacie konie wywodzące się od leśnych tarpanów i owce spokrewnione z muflonami europejskimi. Znajdziecie również odpowiedź na pytania, jak prowadzono badania archeologiczne, w jakim systemie budownictwa powstawały biskupińskie budowle oraz skąd pochodzą nici wykorzystywane na warsztatach tkackich organizowanych w rezerwacie.

Rodzinna wycieczka do Biskupina
Gród w Biskupinie z dziećmi w porze zimowej

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/

 

Zabudowa w Biskupinie

Rekonstrukcja osady obejmuje kilka budowli. Są wśród nich m. in.:

Osada obronna z przełomu epok brązu i żelaza, która nawiązuje do ludności kultury łużyckiej. To od niej zaczęły się badania archeologiczne, które przywróciły Polsce dawną osadę. Na pamiątkę 106 domów, które stały tu w 13 rzędach rozdzielonych uliczkami wyłożonymi drewnem, zbudowano dwa rzędy chat. Spotkacie w nich ludzi zajętych codziennymi obowiązkami, odzianych w stroje jakie noszono prawie 3 tys. lat temu.

Wyprawa z dziećmi do osady obronnej
Forty obronne

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/


Dawne osiedle otaczała ulica, którą dziś nazwalibyśmy obwodnicą oraz wał z falochronami mający zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Do osady wiodła jedna brama, do której wchodziło się przez most (Biskupin zbudowano na wyspie). O kwestię bezpieczeństwa dbano, budując również wieżę obronną, która stanowiła punkt obserwacyjny na okolicę. Gdy ktoś niepowołany zbliżał się do osady, mieszkańcy szybko o tym wiedzieli. Wszystkie te elementy - wał, falochrony i wieżę obronną możecie tu zobaczyć, gdyż zrekonstruowano je na kształt pierwowzoru.

Zwiedzanie z dziećmi grodu na wyspie w Wielkopolsce

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/


Obozowisko łowców i zbieraczy epoki kamienia prezentuje typ osiedli społeczności zbieracko-łowieckich sprzed ok. 8 tys. lat. Zobaczycie tu m.in.: trzy szałasy kryte trzciną oraz palenisko na zewnątrz, a na pobliskim stawie - łódź zwaną dłubanką, która sugeruje zainteresowanie rybołówstwem wśród dawnych mieszkańców Biskupina.

Obozowisko łowców w Osadzie
Wycieczka do biskupińskich szałasów z dziećmi

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Osada pierwszych rolników znajduje się w miejscu, w którym 6 tys. lat temu stały domy podobne do tych, które dziś możecie podziwiać. O przeszłości tego miejsca przypomina długi dom, który dawał schronienie nawet kilku rolniczym rodzinom. Zaglądając do środka, zobaczycie, w jakich warunkach żyli jego mieszkańcy. W drugim takim samym budynku mieści się muzeum, w którym spotkacie dawnych rękodzielników pochłoniętych pracą - lepieniem naczyń czy wytwarzaniem narzędzi z kamienia.

Widok pobliskich pól będzie natomiast dowodem na to, że orkisz, ciecierzyca czy soczewica to nie nowomodne super foods, a archaiczne gatunki roślin, które uprawiano już kilka wieków temu.

osada-pierwszych-rolnikow-w-biskupinskim-grodzie.jpg

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/


Wioska wczesnopiastowska przypomina o wczesnośredniowiecznej osadzie, która znajdowała się tu na przełomie X i XI w. Zaglądając do chat, Wasze dzieci przekonają się, jak wyglądała codzienność dawnych mieszkańców. Zobaczą efekty ich pracy w zakresie obróbki skór, poroża, garncarstwa, kowalstwa, wytapiania dziegciu, czyli smoły drzewnej, a także produkcji żywności np. wypieku chleba.

Zwiedzanie z dziećmi wioski w Biskupinie

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/


Chata Pałucka to etnograficzny obiekt w postaci zabytkowej chaty krytej strzechą, którą do Biskupina przywieziono z pobliskiej wsi. Trzyizbowy budynek pokazuje, jak niegdyś żyli jego mieszkańcy. W obrębie chaty znajdują się zrekonstruowana studnia z żurawiem, strach na wróble i pasieka.

Zabytkowa chata w grodzie w Wielkopolsce
Wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi podczas wizyty w Biskupinie

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/


Groby skrzynkowe reprezentują dwie rekonstrukcje nagrobków wykonanych z kamiennych płyt. To przykład obrządku grobowego, jaki praktykowała ludność kultury pomorskiej. Zgromadzone w rodzinnych grobowcach urny, zgodnie z dawną tradycją mają ludzkie znamiona - twarze z oczami, nosami i ustami.

Codzienne zajęcia dawnych mieszkańców Wielkopolski

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/

 

Zwierzęta w osadzie

Prócz drewnianych konstrukcji sprzed wieków na terenie rezerwatu spotkacie zwierzęta bardzo podobne do tych, które hodowali mieszkańcy Biskupina. To atrakcja, która szczególnie może spodobać się dzieciom. Nie wszędzie można pogłaskać koniki polskie czy posłuchać jak beczą owce wrzosówki.

Atrakcja dla dzieci, czyli zwierzęta w wielkopolskiej osadzie

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/

Festyn Archeologiczny

Co roku na terenie osady odbywa się Festyn Archeologiczny. Turyści mogą też wybrać się w rejs statkiem po jeziorze, na którym leży Biskupin.

Wystawa podczas Festynu Archeologicznego
Rejs statkiem po jeziorze w Biskupinie dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/

Udogodnienia osady

Muzeum dokłada wszelkich starań, by jazda wózkiem inwalidzkim i wózkiem dziecięcym po osadzie była jak najmniej kłopotliwa. Na teren obiektu można wjechać specjalnym przejściem (o udostępnienie go poproście pracowników portierni lub ekspozycji neolitycznej). Większość alejek jest utwardzona, jednak małych przeszkód możecie się spodziewać. Średniowieczne osiedle nie może być przecież zaprojektowane jak od linijki. W takim wydaniu byłoby mało wiarygodne.

Zachód słońca nad grodem w Biskupinie

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/


Więcej informacjiOsada w Biskupinie


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi