Gród w Biskupinie - zwiedzanie z dziećmi
Życie w średniowiecznej osadzie
(Muzeum Archeologiczne w Biskupinie k. Żnina)
Biskupin to mała wieś niedaleko Żnina o nieproporcjonalnie dużej sławie. Zawdzięcza ją odkryciu wiejskiego nauczyciela, który na półwyspie Jeziora Biskupińskiego dostrzegł wystające z wody pale. To one wyznaczyły początek prac wykopaliskowych, które zaowocowały wielkim odkryciem porównywanym do odkopania włoskich Pompei z wulkanicznych popiołów Wezuwiusza.
W wykopaliska zaangażowali się polscy i zagraniczni badacze. Dzięki ich wytężonej pracy turyści z całego świata mogą dziś zwiedzać Rezerwat w Biskupinie. To wyjątkowe miejsce jest dziś Pomnikiem Historii i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego Polski.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Zwiedzanie osady
Pokażcie dzieciom średniowieczną wieś, wspólnie odkryjcie ślady osadnictwa, poznajcie mieszkańców ich zwyczaje i kulturę. Zobaczycie co jedli, jak się ubierali i czym trudnili. Dowiecie się tu, czym są czarna kuchnia i biała izba oraz jak swoich przodków grzebała społeczność kultury pomorskiej. Spotkacie konie wywodzące się od leśnych tarpanów i owce spokrewnione z muflonami europejskimi. Znajdziecie również odpowiedź na pytania, jak prowadzono badania archeologiczne, w jakim systemie budownictwa powstawały biskupińskie budowle oraz skąd pochodzą nici wykorzystywane na warsztatach tkackich organizowanych w rezerwacie.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Zabudowa w Biskupinie
Rekonstrukcja osady obejmuje kilka budowli. Są wśród nich m. in.:
• Osada obronna z przełomu epok brązu i żelaza, która nawiązuje do ludności kultury łużyckiej. To od niej zaczęły się badania archeologiczne, które przywróciły Polsce dawną osadę. Na pamiątkę 106 domów, które stały tu w 13 rzędach rozdzielonych uliczkami wyłożonymi drewnem, zbudowano dwa rzędy chat. Spotkacie w nich ludzi zajętych codziennymi obowiązkami, odzianych w stroje jakie noszono prawie 3 tys. lat temu.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Dawne osiedle otaczała ulica, którą dziś nazwalibyśmy obwodnicą oraz wał z falochronami mający zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Do osady wiodła jedna brama, do której wchodziło się przez most (Biskupin zbudowano na wyspie). O kwestię bezpieczeństwa dbano, budując również wieżę obronną, która stanowiła punkt obserwacyjny na okolicę. Gdy ktoś niepowołany zbliżał się do osady, mieszkańcy szybko o tym wiedzieli. Wszystkie te elementy - wał, falochrony i wieżę obronną możecie tu zobaczyć, gdyż zrekonstruowano je na kształt pierwowzoru.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
• Obozowisko łowców i zbieraczy epoki kamienia prezentuje typ osiedli społeczności zbieracko-łowieckich sprzed ok. 8 tys. lat. Zobaczycie tu m.in.: trzy szałasy kryte trzciną oraz palenisko na zewnątrz, a na pobliskim stawie - łódź zwaną dłubanką, która sugeruje zainteresowanie rybołówstwem wśród dawnych mieszkańców Biskupina.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
• Osada pierwszych rolników znajduje się w miejscu, w którym 6 tys. lat temu stały domy podobne do tych, które dziś możecie podziwiać. O przeszłości tego miejsca przypomina długi dom, który dawał schronienie nawet kilku rolniczym rodzinom. Zaglądając do środka, zobaczycie, w jakich warunkach żyli jego mieszkańcy. W drugim takim samym budynku mieści się muzeum, w którym spotkacie dawnych rękodzielników pochłoniętych pracą - lepieniem naczyń czy wytwarzaniem narzędzi z kamienia.
Widok pobliskich pól będzie natomiast dowodem na to, że orkisz, ciecierzyca czy soczewica to nie nowomodne super foods, a archaiczne gatunki roślin, które uprawiano już kilka wieków temu.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
• Wioska wczesnopiastowska przypomina o wczesnośredniowiecznej osadzie, która znajdowała się tu na przełomie X i XI w. Zaglądając do chat, Wasze dzieci przekonają się, jak wyglądała codzienność dawnych mieszkańców. Zobaczą efekty ich pracy w zakresie obróbki skór, poroża, garncarstwa, kowalstwa, wytapiania dziegciu, czyli smoły drzewnej, a także produkcji żywności np. wypieku chleba.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
• Chata Pałucka to etnograficzny obiekt w postaci zabytkowej chaty krytej strzechą, którą do Biskupina przywieziono z pobliskiej wsi. Trzyizbowy budynek pokazuje, jak niegdyś żyli jego mieszkańcy. W obrębie chaty znajdują się zrekonstruowana studnia z żurawiem, strach na wróble i pasieka.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
• Groby skrzynkowe reprezentują dwie rekonstrukcje nagrobków wykonanych z kamiennych płyt. To przykład obrządku grobowego, jaki praktykowała ludność kultury pomorskiej. Zgromadzone w rodzinnych grobowcach urny, zgodnie z dawną tradycją mają ludzkie znamiona - twarze z oczami, nosami i ustami.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Zwierzęta w osadzie
Prócz drewnianych konstrukcji sprzed wieków na terenie rezerwatu spotkacie zwierzęta bardzo podobne do tych, które hodowali mieszkańcy Biskupina. To atrakcja, która szczególnie może spodobać się dzieciom. Nie wszędzie można pogłaskać koniki polskie czy posłuchać jak beczą owce wrzosówki.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Festyn Archeologiczny
Co roku na terenie osady odbywa się Festyn Archeologiczny. Turyści mogą też wybrać się w rejs statkiem po jeziorze, na którym leży Biskupin.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Udogodnienia osady
Muzeum dokłada wszelkich starań, by jazda wózkiem inwalidzkim i wózkiem dziecięcym po osadzie była jak najmniej kłopotliwa. Na teren obiektu można wjechać specjalnym przejściem (o udostępnienie go poproście pracowników portierni lub ekspozycji neolitycznej). Większość alejek jest utwardzona, jednak małych przeszkód możecie się spodziewać. Średniowieczne osiedle nie może być przecież zaprojektowane jak od linijki. W takim wydaniu byłoby mało wiarygodne.
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/MA.Biskupin/
Więcej informacji: Osada w Biskupinie
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl