Zwiedzanie Zamku w Radzyniu Chełmińskim z dziećmi

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim to budowla wzniesiona w 1234 roku przez Zakon Krzyżacki, jako jeden z ważniejszych budowli obronnych na ziemiach Zakonu, a obecnie to ruina, należąca do gminy, ale dzierżawiona przez przemiła panią Patrycję, która stara się, aby przybywające do zamku dzieciaki nie czuły się tam jak w muzeum, ale aby miały zapewnione tyle atrakcji, by najlepiej w ogóle nie chcieć wychodzić.

Zawitaliśmy do Zamku i pani Patrycji w ubiegły weekend z zamiarem szybkiego zwiedzenia zamku i... zostaliśmy tam cztery godziny, a gdyby nie konieczność powrotu do oddalonej o niemal 100 km Bydgoszczy, pewno zostalibyśmy i dłużej.
Czego tam nie ma dla dzieciaków.

Otóż przede wszystkim jest bardzo klimatyczna ruina z częściowo użytkowanymi komnatami, ze zbiorami obiektów, które dzieciaki mogą swobodnie dotykać - oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się sala tortur z możliwością zasiadania/zalegnięcia na eksponatach typu madejowe łoże, czy z dybami, w które nieletni się niezwykle chętnie kazali zakuć, ale równie duży entuzjazm wzbudziła kolekcja broni i zbroi, które oczywiście trzeba było założyć i przetestować w praktyce - tu równie chętnie udział brali rodzice. Atrakcją była wieża z bardzo skomplikowanym wejściem, czy cele pokutne, gdzie dzieciaki mogły wejść i zobaczyć jak to bywało, gdy się grzeszyło. Wszystko to przy bardzo ciekawej opowieści przewodniczki, która od razu zwróciła dzieciakom uwagę, że uważne słuchanie może im się później przydać.

Później, po zwiedzaniu, dzieciaki miały chwilę przerwy, w czasie której rodzice zajęli się aprowizacją na ruszcie, który zamek udostępnia do użycia, a one pograć w rożne gry zaproponowane przez gospodarzy - zważywszy, że wśród gier były warcaby stylizowane na średniowieczne, czy mini krykiet, dzieciaki przez czas robienia grilla w ogóle się nie nudziły.

I nie mogły się nudzić nadal, bo zaraz po wolnej chwili pani Patrycja zaproponowała im ni mniej nie więcej, ale SZUKANIE SKARBÓW w ruinach zamku. Nie podam szczegółów, ale tutaj właśnie przydało się słuchanie o historii zamku i poznawanie nowych miejsc i nowych słów, bo w kolejnych wskazówkach ta znajomość niezwykle się przydawała. Znajomość zamku też się bardzo przydała, a na końcu na dzieciaki czekał SKARB w postaci..... NIESPODZIANKA - musicie sami jechać i się przekonać, ale dzieciaki były zachwycone.

Jakby tego było mało, po znalezieniu skarbu, po zjedzeniu kiełbaski z rusztu (po emocjach głodni byli wszyscy poszukiwacze skarbów), na dzieciaki czekała jeszcze kolejna atrakcja pobytu: strzelanie z łuku. Postrzelały sobie, oj postrzelały. Niektóre nawet celnie.

Do domu wracały przeszczęśliwe, przemęczone, zachwycone zamkami i jestem pewna, że z wiedzą, która przyswoiła im się lepiej, niż na jakiejkolwiek lekcji historii.

Dodam tylko, że pani Patrycja formę oprowadzania po zamku i atrakcje dla dzieciaków dostosowuje do ich wieku, zatem u mnie doskonale bawiły się i pięcio i dziewięciu - latka.

Dorośli też nie mieli na co narzekać, zwłaszcza ci wychowani na serialu "Pan Samochodzik i templariusze", którego pierwsze dwa odcinki były kręcone właśnie w Radzyniu - mogliśmy sobie znaleźć kilka miejsc z serialu - pamięta się to doskonale :)Fotki:

1. Mierzenie hełmów w zamkowej piwnicy

Zamek w Radzyniu Chelminskim

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


2. Rycerze i giermkowie

zwiedzanie zamku w Radzyniu

3. Tak wyglądał dziedzinie przygotowany dla dzieciaków

aktywne spedzanie wolnego czasu z dzieckiem

4. Gramy w krykieta

atrakcje dla dzieci w Radzyniu

5. Jeden z etapów poszukiwania skarbów zamkowych

Radzyn Chelminski z dziecmi

5. Strzelanie z łuku

urlop z dzieckiem

 

Anna Russyan

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.