Kopalnia Złota Złoty Stok - atrakcje dla dzieci

Kopalnia Złota w Złotym Stoku na terenie Gór Złotych

Polska znajduje się w czołówce najbardziej złotonośnych krajów na terenie Europy. Jako posiadacz ziem bogatych w jeden z najcenniejszych kruszców, liczyła się już w czasach średniowiecza.

Dziś po dawnej działalności związanej z wydobyciem złota zostało kilka pamiątek. Jedną z nich jest Kopalnia Złota w miejscowości Złoty Stok na Dolnym Śląsku. Kopalnia ta leży w paśmie Gór Złotych i (choć może na początku zabrzmi to nieco dziwnie) jest wspaniałym miejscem na rodzinną wyprawę.

Obcowanie ze światem na co dzień niedostępnym budzi ciekawość i ekscytację, niesie ze sobą obietnicę niezwykłej przygody, pełnej nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Jesteście ciekawi, co kryje się pod ziemią? Kopalnia Złota zaprasza.

Zwiedzamy Kopalnię Złota Złoty Stok z dziećmi
Atrakcje dla dzieci - Kopalnia Złota
Źródło zdjęć: www.kopalniazlota.pl 


SZTOLNIA GERTRUDY

Niezwykła podróż w głąb ziemi zaczyna się od legendy o odważnej żonie górnika. Dawno temu w Kopalni Złota, w której pracował mężczyzna, doszło do potężnego zawału, w wyniku którego zginęło 4 górników. O nim również nie było wieści. Właściciel kopalni, stawiając względy ekonomiczne ponad ludzkim życiem, zaniechał akcji ratunkowej.

Wtedy Gertruda, żona zaginionego, wzięła sprawy w swoje ręce. Spakowała prowiant, zapaliła pochodnię i weszła do kopalni, znikając w ciemnych korytarzach. Przez kilka dni szukała swego ukochanego, aż ślad po niej samej zaginął. Legenda i miejskie kroniki głoszą, że najprawdopodobniej zabłądziła i przepadła w czeluściach.

W późniejszych czasach górnicy, którym zdarzyło się zabłądzić w ciemnościach, wielokrotnie słyszeli odgłosy kroków, dobiegające z wnętrza kopalni. To właśnie dzięki nim mężczyźni szczęśliwie wychodzili na powierzchnię ziemi.

Z Gertrudą jest jak z Białymi Damami błąkającymi się po korytarzach wielu zamków i pałaców. Choć nikt nigdy jej nie widział, wielu czuło jej obecność. Gertruda to dobry duch złotostockiej kopalni. Dla upamiętnienia jej miłości do męża, odwagi i pomocy, jaką niosła górnikom, jedną ze sztolni nazwano Sztolnią Gertrudy. Właśnie w niej rozpoczniecie swoją wycieczkę po podziemnych korytarzach.


NA RATUNEK - GNOMY

Z górniczych szybów ktoś jeszcze wyprowadzał zaginionych. To gnomy, życzliwe stworzenia, które uderzały patykiem o patyk. Odgłosy stukania niosły się po kopalni, w ten sposób kierując górników, którzy pobłądzili, do wyjścia. Szkoda, że Gertruda i jej mąż nie usłyszeli tego dźwięku. Choć, gdyby było inaczej, dziś pewnie nie zwiedzalibyście sztolni imienia bohaterki tragicznego zdarzenia.

Turyści wędrujący po kopalni widują jednak Szarego - gnoma, który niespodziewanie pojawia się w górniczych korytarzach. Być może Wy też go spotkacie. Choć stanięcie z nim twarzą w twarz może być ryzykowne. Dobrzy ludzie, którzy spojrzą mu w oczy, spełnią swe marzenia, źli mogą niestety na zawsze utknąć w kopalni. Wy jednak nie macie się czym martwić. Gnom na pewno Was polubi.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


GÓRNICZE NARZĘDZIA, ARSZENIK I ZŁOTO

Na 500-metrowym odcinku wiodącym przez sztolnię przewodnik pokaże Wam mapy i plany kopalni, które obowiązywały od XVIII do XX w., ekspozycję lamp, narzędzi górniczych i hutniczych, piec muflowy i laboratoryjny, który służył do wytapiania złota oraz wózek z XVIII w., którym górnicy przewozili rudy.

Niemałe wrażenie robi również laboratorium J. Schärfenberga. Człowiek ten był aptekarzem i chemikiem. Podobnie jak wiele bajkowych postaci - zwykle złych czarownic z opowieści, w których dobro walczy ze złem - chciał wynaleźć cudowny eliksir długowieczności. W istocie zapisał się on na kartach historii jako wynalazca, ale nie magicznej mikstury, a potężnej trucizny – arszeniku, którą pozyskał z rudy arszenikowej. Osiemnastowieczne plotki głosiły, że arszenikiem podtruwany był nawet sam Napoleon.

Na trasie zwiedzania znajduje się również najprawdziwszy skarbiec, wypełniony 16 tonami sztabek w złotym kolorze, które uzyskano w czasie 1000 lat działalności kopalni w Złotym Stoku.


CHODNIK ŚMIERCI Z NIETYPOWĄ ATRAKCJĄ

Dalej będziecie podążać Chodnikiem Śmierci. Ponura nazwa trasy nawiązuje do niecnych uczynków, jakich podobno mieli się dopuszczać niektórzy górnicy. Ci, którzy kradli złoto, by mieć je na własny użytek, byli srogo karani. Wkładano im ręce w wykute w ścianie otwory, które następnie oprawcy zalewali zaprawą. Tak nieszczęśnicy czekali na śmierć.

Czy to prawda, czy tylko barwna historia? Nie wiadomo. Nigdy nie odnaleziono dowodów bestialskiego procederu. Jednak... w opisywanym miejscu widnieją dziwne przejaśnienia na ścianach. Podobno nalot zawiera w sobie sporą ilość materii organicznej.

W Chodniku Śmierci można spotkać gnoma Szarego, a resztę trasy przebyć, zjeżdżając na 8-metrowej zjeżdżalni. Początkowo jej obecność zaskakuje, po chwili jednak radość ze zjeżdżania, jak na placu zabaw i ogromna frajda wygrywają. Po zjeździe trudno sobie wyobrazić, że zjeżdżalni mogłoby tu nie być. Ta nietypowa, jak na lokalizację, atrakcja wspaniale rozładowuje atmosferę, jaka panuje w Chodniku Śmierci.


PRZEPISY BHP

Zanim przejdziecie do kolejnej sztolni, odwiedzicie jeszcze Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli z kolekcją tabliczek z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak, jak w dzisiejszych czasach, tak i dawniej stosowanie procedur miało ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracujących pod ziemią górników.


DODATKOWE ATRAKCJE

  • REJS NA POKŁADZIE "TITANICA"

Dodatkową atrakcję wyszczególnioną z programu zwiedzania podstawowego stanowi podziemny spływ na 200-metrowym zalanym odcinku Sztolni Gertruda. Jeśli taka niekonwencjonalna forma zwiedzania Wam odpowiada, w rejs popłyniecie na pokładzie ... Titanica. (choć przyznać trzeba, że jednostka pływająca przypomina bardziej szalupę ratunkową niż brytyjski transatlantyk).

Spływ łódką w Kopalni Złota Złoty Stok z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.kopalniazlota.pl 

  • SZTOLNIA CZARNA I NIEZWYKŁY WODOSPAD

Dalej przewodnik poprowadzi Was do Sztolni Czarnej, która znajduje się przy wielkim kamieniołomie Góry Sołtysiej. To miejsce jest świadectwem dawnej działalności górniczej oraz technik stosowanych tu w czasie średniowiecznej gorączki złota i w XVII w., kiedy odzyskiwano rudy arsenowe. Podczas zwiedzania do Waszych uszu dobiegnie ogromny huk, przypominający wodę, która burzy się w kotle. Po chwili zagadka się wyjaśni, a Wy ujrzycie podziemny wodospad, jedyny taki w Polsce. Widzieliście kiedyś coś podobnego? W zachwycie nad tym niezwykłym zjawiskiem, z pewnością nie będziecie nawet zważać na krople wody, które moczą Wam twarz i ubranie.

  • PODRÓŻ POMARAŃCZOWYM TRAMWAJEM

Z poziomu niżej (pod wodospadem), zwanego tajemniczym chodnikiem Sztolni Czarnej, wydostaniecie się na powierzchnię, ale w nie byle jaki sposób. Co powiecie na przejażdżkę Pomarańczowym Tramwajem? Po rejsie na pokładzie Titanica, zjeździe na zjeżdżalni i podziemnym wodospadzie, tramwaj pewnie Was już nie dziwi? Nie ma turysty, któremu nie spodobałaby się taka wycieczka. Wy też z pewnością będziecie zachwyceni.

Przejażdżka pomarańczowym tramwajem z dziećmi
Atrakcje dla dzieci w kopalni - przejażdżka tramwajem
Odwiedzamy z dziećmi Kopalnię Złota Złoty Stok

Źródło zdjęć: www.kopalniazlota.pl 

  • SZTOLNIA KSIĄŻĘCA

Lita skała, 100 lat ciężkiej górniczej pracy i oto jest: dodatkowa atrakcja, która czeka aż ją odkryjecie - Sztolnia Książęca. Do wysokiego na 3 m wnętrza zaprasza nieproporcjonalnie niskie wejście. Przykład tej górniczej "architektury" przywołuje starą opowieść o księciu, dawnym właścicielu kopalni, który pewnego razu zapragnął zobaczyć "żyłę złota".

Jak na człowieka, który dumnie się nosił, nie miał on najmniejszej ochoty na przeciskanie się ciasnymi korytarzami pełnymi błota. Rozkazał górnikom wykucie chodnika na tyle wysokiego, by mógł go eksplorować nawet w nakryciu głowy. Górnicy spełnili jego życzenie, jednak buńczuczny charakter księcia postanowili utemperować, wykuwając na tyle niskie wejście do korytarza, by książę choć raz schylił przed nimi swe czoło. Dla ciężko pracujących górników był to symbol podziękowania za wielki trud, jaki włożyli w spełnienie książęcej zachcianki.

Do dziś zwiedzający, wchodząc do Sztolni Książęcej, wykonują podobny gest. Jeśli chcielibyście z dziećmi zwiedzić tę część kopalni, uzbrójcie się w latarki. Sztolnia jest nieoświetlona, a odcinek rekomendowany do zwiedzania liczy 200 m. Dalej może być niebezpiecznie.

  • ŹRÓDEŁKO MIŁOŚCI

Przy wyjściu ze Sztolni Książęcej znajduje się Sztolnia Błotna ze źródełkiem miłości. Znacie historię takich źródełek? W tym przypadku jest nie inaczej. Każdy, kto, pijąc źródlaną wodę, pomyśli o ukochanej osobie, już na zawsze z nią zostanie.

  • SZTOLNIA OCHROWA

W kopalni złota znajduje się jeszcze jedna warta uwagi sztolnia - Sztolnia Ochrowa uznana za najpiękniejszą na terenie Gór Złotych.
Przez dziesiątki lat wypełniała ją woda. Jej wypompowanie odsłoniło niespodziewany i niezwykły widok – skrzące się na czerwono, pomarańczowo i żółto 300-letnie chodniki. Tę nietypową barwę na ścianach, suficie i podłożu sztolnia zawdzięcza zwietrzelinie skał, bogatych w związki żelaza, zwanej ochrą (nietrudno sobie wyobrazić, że tak właśnie mogłoby być na Marsie).

U kresu wędrówki przez prastare korytarze czeka Was jeszcze jedna niespodzianka – sala źródlana, będąca komorą, w której pozyskiwano arsen i żelazo.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Kotlinie Kłodzkiej<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Walory historyczno-kulturowe sztolni pięknie oddają słowa, które można przeczytać na stronie WWW kopalni "Sztolnia Ochrowa – nasz Titanic, który znów wyruszył w rejs!".

Miejsce to samo w sobie jest czymś niezwykłym. Nie trzeba chyba większej liczby kwiecistych słów ani specjalnych zaproszeń, by zachęcić do odwiedzenia go.

Sztolnia Ochrowa z dziećmi
Wycieczka z dziećmi do Kopalni Złota

Źródło zdjęć: www.kopalniazlota.pl 

  • ŚREDNIOWIECZNA OSADA GÓRNICZA

Listę dodatkowych atrakcji w Złotym Stoku uzupełnia Średniowieczna Osada Górnicza. Jeśli chcielibyście pokazać dzieciom, jak wyglądała prawdziwa średniowieczna osada, lepszego miejsca nie znajdziecie w całej Europie.

Replika w skali 1:1 obejmuje urządzenia, które powstały na podstawie rycin Georgiusa Agricoli – ojca geologii. Są wśród nich m.in.: 15-metrowy kierat do transportowania wagoników górniczych lub 3-tonowe koło deptakowe, wykorzystywane do wydobywania wody z szybów górniczych, oczywiście sprawne. Nie sposób opisać wszystkie maszyny, jakie się tu znalazły. Najlepiej samemu je zobaczyć i przekonać się, jak działają.

Spacerując po wiosce, spotkacie kowali i garncarzy, a przechodząc pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, dotrzecie do domu Kata. Pamiętacie górników, którym zamurowano ręce w Chodniku Śmierci? To mogła być sprawka Kata. Osoba piastująca ten urząd odpowiadała m.in. za wymierzanie kar górnikom, którzy kradli złoto. Straszne? W średniowieczu takie praktyki były na porządku dziennym. 

Dodatkową atrakcję dla dzieci stanowią warsztaty płukania złota i wybijania pamiątkowej monety.

Atrakcja dla dzieci - płukanie złota
Płuczemy złoto z dziećmi w kopalni
Wybijanie pamiątkowej monety

Źródło zdjęć: www.kopalniazlota.pl 

Rodzinna wyprawa do Kopalni Złota to pomysł na udany weekend z dziećmi. Jeśli czasu Wam nie zabraknie, możecie zwiedzić wszystkie sztolnie i skorzystać ze wszystkich atrakcji. Jeśli nie, wycieczkę możecie podzielić na raty. To wspaniałe miejsce, do którego wraca się z przyjemnością i nadzieją na porcję nowych niezapomnianych wrażeń i emocji.

Zwiedzając podczas jednej wizyty Kopalnię Złota z Podziemną Trasą Turystyczną, Sztolnię Ochrową i Średniowieczną Osadę Górniczą, za bilet dla dorosłych zapłacicie 55 zł, za bilet ulgowy natomiast 39 zł.

Więcej informacji: Kopalnia Złota Złoty Stok 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Lista komentarzy
2 komentarzy
Mirosława

Wspaniałe przeżycia dla naszych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Radkowie. Dziękujemy Pani Eli, przewodniczce, która swoim zaangażowaniem, żartami i opowieściami, potrafiła zaciekawić dużych i małych.

Atrakcyjne wakacje z dzieckiem

Piękne miejsce dla małych i dużych. Ogromne wrażenie robi zarówno sama kopalnia, jak i Sztolnia Ochrowa i Osada Górnicza. Zdecydowanie trzeba zarezerwować cały dzień na wspaniałą wycieczkę dla dzieciaków. Może i Wam uda się znaleźć złoto :)

Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi