Wysowa Zdrój i okolice - rodzinne atrakcje

Górski raj dla najmłodszych: Wysowa Zdrój i okolice

Góry są cudowne, ale dla dzieciaków mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. Dla małych nóżek każdy szczyt jest parokrotnie wyższy niż dla dorosłych, a wspinaczka może okazać się aktywnością zwyczajnie przekraczającą ich możliwości. Na szczęście są w Polsce takie rejony, gdzie góry są wprost skrojone pod dziecięce nóżki. I właśnie o jednym z nich chciałam Wam opowiedzieć. 

Beskid Niski - rodzinna wyprawa

Beskid Niski to góry stworzone pod dziecięce nóżki, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska


Beskid Niski – nowe Bieszczady 

Dzisiaj każdy chce jechać w Bieszczady. Jeszcze paręnaście lat temu miejsce to było prawie puste, dziś turystów wspinających się na połoniny w sezonie jest tylu, że trudno nadążyć z tradycyjnym górskim pozdrowieniem na szklaku. W poszukiwaniu spokoju postanowiliśmy więc spenetrować tereny na zachód od Komańczy, nie aż tak popularne i trochę bardziej bezludne. Tak właśnie trafiliśmy w Beskid Niski, a konkretnie do Wysowej. 

Bardzo szybko okazało się, że Beskid Niski to prawdziwy górski raj dla najmłodszych: tutejsza przyroda jest bardzo łagodna, szczyty nie aż tak wymagające, a szlaki dostosowane pod maleńkie nóżki. Każdy spacer to doskonała przygoda, niezależnie od tego, czy ma się lat trzy czy czterdzieści. Ale zacznijmy od początku.


Wysowa Zdrój – park zdrojowy

Pierwszy raz do Wysowej przyjechaliśmy w sierpniu. Ku naszemu zdziwieniu nie było tam tłumów jak w znanych nam już dobrze Bieszczadach. Od razu wybraliśmy się na rozpoznanie terenu, czyli spacer po najbliższych okolicach. Zakochaliśmy się wtedy w Wysowej od pierwszego wejrzenia i wiedzieliśmy, że będziemy tu wracać.

Wysowa Zdrój - zwiedzanie z dzieckiem

Park zdrojowy w Wysowej, zdjęcie: Michał Paszkowski, wysowa-zdroj.pl

Wysowa jest niewielkim uzdrowiskiem, otoczonym zielonymi szczytami Beskidu Niskiego. Z każdej strony widać tu łagodne góry, które sennie opadają ku dolinie Ropy. W samym sercu wsi znajduje się piękny park zdrojowy, którego nie powstydziłyby się żadne wielkie uzdrowiska, jak chociażby pobliska Krynica Zdrój. Zadbane alejki, imponująca roślinność, a także bardzo atrakcyjna fontanna zachęcają do spędzania tam czasu na spokojnych spacerkach i odkrywaniu uroków nicnierobienia. 

Najważniejszym budynkiem parku jest pijalnia, rekonstrukcja starej budowli, która spłonęła w roku 1963. Wysowa Zdrój znana jest z wód leczniczych – ich ujęcia porozrzucane są po całym parku, a największe z nich znajduje się właśnie w pijalni. Tutejsze wody mineralne leczą choroby układu oddechowego oraz trawiennego, warto więc skusić się choćby na jeden kubeczek. Jeśli jednak nie jesteście amatorami tego specyficznego smaku, można skosztować wód w innej postaci: na pierwszym piętrze pijalni znajduje się lodziarnia z cudownymi lodami robionymi właśnie na bazie wysowskich wód. To świetne miejsce, by odpocząć od letnich upałów i dodać dzieciom energii na dalsze zwiedzanie!

Zaraz obok pijalni widać drewniany Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku, w którym obecnie znajduje się restauracja. Nieopodal wznosi się park wodny, niestety zamknięty. Kiedy zostanie ponownie otwarty, będzie przysłowiową wisienką na torcie, jeśli chodzi o wysowskie atrakcje! W chwili obecnej, gdy ma się ochotę na kąpiel, można korzystać z basenów w okolicznych sanatoriach. 


Drewniana cerkiew i centrum kultury

Będąc w Beskidzie Niskim nie sposób nie wspomnieć o cerkwiach. Te drewniane świątynie znaleźć można w prawie każdej beskidzkiej miejscowości. Stanowią wspaniałe świadectwo historii tych okolic – czasów, gdy mieszkało tu wielu wyznawców prawosławia i grekokatolików. W Wysowej znajduje się okazała drewniana cerkiew p.w. św. Michała Archanioła, do której warto zajrzeć, jeśli nadarzy się okazja. Żeby zobaczyć więcej takich perełek, wystarczy wsiąść do samochodu (albo na rower) i objechać okoliczne wioski. Cudowne cerkwie znajdują się między innymi w Kwiatoniu, Skwirtnym, Koniecznej czy Zdyni. Przy odrobinie szczęścia są otwarte, ale jeśli bardzo zależy Wam na zwiedzeniu którejś z nich, wówczas warto zadzwonić do osoby odpowiedzialnej za klucze i za pokazywanie cerkwi gościom. O numery telefonów można poprosić w informacji turystycznej. 

Oglądamy cerkiew w Wysowej Zdrój

Cerkiew w Wysowej, zdjęcie: Michał Paszkowski, wysowa-zdroj.pl

Jeśli już o informacji turystycznej mowa, to polecam punkt w Wysowej! Znajduje się tuż obok cerkwi, a oprócz zwyczajowych map i przewodników można tu zobaczyć wystawy prac lokalnych artystów, a także załapać się na atrakcje dla dzieci, jak na przykład malowanie akwarelami. My akurat mieliśmy wiele szczęścia, bo natrafiliśmy tu na wystawę prac malarza Daniela Szczerby, którego obrazy olejne i pastele cudownie wręcz oddają klimat okolic. 

Wycieczka w Beskidy z atrakcjami dla dzieci

Cerkiew w Hańczowej, zdjęcie: Michał Paszkowski, wysowa-zdroj.pl

 

Podziewamy obraz olejny w Wysowej

Obraz olejny Daniela Szczerby, artysty z Beskidu Niskiego, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska


Wyprawy górskie – Święta Góra Jawor

Kiedy już spenetrowaliśmy Wysową, byliśmy gotowi, by ruszyć w góry, szczególnie, że tras pieszych wychodzących z uzdrowiska nie brakuje (podobnie zresztą jak rowerowych, ale z tych póki co nie skorzystaliśmy). Na pierwszy ogień poszedł szlak na Świętą Górę Jawor. 

To wyjątkowe miejsce jest celem pielgrzymek dla wyznawców prawosławia, którzy uważają je za święte w związku z objawieniami maryjnymi, jakie ponoć miały tam miejsce. Aby tam dotrzeć, należy skręcić na szlak niedaleko cerkwi. Droga wiedzie gęstym lasem, ale nie jest zbyt stroma. Po parunastu minutowym spacerku dochodzi się do sanktuarium oraz świętej studni. Jeśli piechurzy nie są jeszcze zmęczeni, mogą z powodzeniem iść dalej w górę aż na sam szczyt, skąd rozpościera się malowniczy widok na najwyższe okolice Beskidu Niskiego, a także na dolinki po stronie słowackiej. Zejść do Wysowej można stamtąd na dwa sposoby: dokładnie tak, jak weszliśmy albo naokoło. To świetna wyprawa nawet dla najmłodszych – nie jest zbyt wymagająca, ale bardzo przygodowa i ciekawa: łączy w sobie trochę historii, cudowną przyrodę, a także przekraczanie polsko-słowackiej, zielonej granicy! 

Wyprawa w okolice Wysowej Zdrój

Zielone wzgórza Beskidu Niskiego, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Spacer do Blechnarki

Drugą wyprawą, na którą się wybraliśmy, był spacer do Blechnarki. To zdecydowanie dłuższa trasa, więc nasz najmłodszy musiał posiłkować się nosidełkiem. Szlak zaczyna się w Wysowej i ciągnie przez bardzo malowniczy las. Idąc najpierw trochę pod górę, a potem po terenie względnie płaskim, mija się stary cmentarz z czasów I wojny światowej, który robi naprawdę niesamowite, trochę straszne wrażenie (żeby do niego dojść, trzeba zejść z głównego szlaku i zagłębić się nieco w gęstwinę). Potem idzie się nad strumykiem – na co dzień urzędują tu bobry, można też spotkać wylegujące się w słońcu salamandry – a następnie dochodzi do Blechnarki, jednego z piękniejszych miejsc, jakie widziałam. 

Beskidy - trasa do Blechnarki z dziećmi

W beskidzkich lasach, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska

Blechnarka jest starą osadą łemkowską, liczącą zaledwie paręnaście domów. Wygląda, jakby czas się tu zatrzymał. Wioska stapia się z otaczającą przyrodą – jest osadzona w wąskiej dolince, z której wyrastają zielone pagórki. Nie ma tu zasięgu telefonicznego, sklepów ani innych udogodnień. Jest za to piękna cerkiew (w której mieszkają nietoperze), a także pozostałości łemkowskiego cmentarza. Z powrotem do Wysowej dochodzi się już szosą. Ale nie obawiajcie się kursujących tam i z powrotem samochodów – ruchu nie ma tu za grosz! 

Z dziećmi w górach - okolice Blechnarki

Spotkania z dziką przyrodą w okolicach Blechnarki, zdjęcie: Michał Paszkowski, wysowa-zdroj.pl


Kozie Żebro

Bardzo ciekawym beskidzkim podejściem jest szlak na Kozie Żebro. Ostrzegam jednak, że choć góra wygląda niepozornie, to jest dość wymagająca i należy się przygotować na lekką zadyszkę. To jedyny wychodzący z Wysowej szlak, który trochę przypomniał nam, że góry potrafią być wyzwaniem dla najmłodszych. Po drodze warto zatrzymać się w Mini Zoo, które znajduje się przy ośrodku Zacisze – jest tam spokojnie i cichutko, a dzieciaki mogą pozachwycać się kozami i osiołkami. 


Wycieczki samochodowe z Wysowej 

Nie samymi górskimi wyprawami człowiek żyje, a Wysowa to świetna baza wypadowa w inne zakamarki Beskidu Niskiego. Można stąd pojechać do cudownej Nowicy, łemkowskiej wioski położonej na szczytach gór, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok aż na Tatry. Są tu prawdziwe łemkowskie chyże (drewniane chaty), cerkiew, a także połacie łąk i lasów. Można odwiedzić Ropki – miejscowość zatopioną w lesie, gdzie kipi aż od świetnych pensjonatów i domków na wynajem. Uwaga – Ropki stają się coraz popularniejsze, zdecydowanie więcej tam samochodów na numerach warszawskich i krakowskich niż lokalnych, a ostatnio niestety natknęliśmy się na korki! 

Z Wysowej można też dojechać do Regietowa, gdzie znajduje się jedna z najbardziej znanych hodowli koni huculskich w Polsce (Stadnina Koni Huculskich Gładyszów). Jeśli jesteście wytrwanymi jeźdźcami, możecie niczym prawdziwi kowboje pojeździć po okolicach, a jeśli dopiero zaczynacie, przemili instruktorzy podpowiedzą Wam, jak się za to zabrać. 

Spotkanie z koniami po drodze

Konie na wzgórzach w okolicach Regietowa, zdjęcie: Michał Paszkowski, wysowa-zdroj.pl

Jednak zdecydowanie najlepszą dalszą wycieczką, na którą udaliśmy się w czasie tamtego pobytu (a także podczas każdego następnego, bo zgodnie z przewidywaniami do Wysowej wróciliśmy bardzo szybko) była wyprawa do słowackiego Bardejowa. To cudowne niewielkie miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO oddalone jest od Wysowej o zaledwie trzydzieści minut samochodem. Szczyci się idealnie zachowaną średniowieczną zabudową, otoczoną murami miejskimi. Jest tam też imponujący kościół – bazylika Świętego Idziego – z cudownymi ołtarzami najwyższej klasy. W ramach aktywności fizycznych można wspiąć się na kościelną wieżę i stamtąd podziwiać widok na zabytkowe centrum i najbliższe okolice. Na samym ryneczku nie brakuje miejsc z pysznymi lodami i kawą, jest więc gdzie odpocząć. 

Atrakcje dla rodzin z dziećmi w okolicy Wysowej Zdrój

Widok na starówkę w Bardejowie, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska

Wracając z Bardejowa nie sposób nie dostrzec wznoszących się na wzgórzu ruin Zamku Zborów. Po zbudowanej na początku XIV wieku fortecy zostały tylko mury, ale są one niezwykle malownicze i warte odwiedzenia. 

Słowackie Bardejowo - warto odwiedzić z rodziną

Widok na dachy bardejowskich domów, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska


W Beskid Niski trzeba wracać! 

Chociaż od czasu naszego pierwszego pobytu byliśmy w Wysowej Zdroju i okolicach już dobrych parę razy, to nie zobaczyliśmy tam jeszcze wszystkiego. Tym bardziej, że zawsze chcemy wracać na nasze ulubione szlaki i przyglądać się im o różnych porach dnia i roku. Wysowa jest tak samo piękna wiosną, jesienią, zimą czy latem, a spędzanie tam czasu jest po prostu uzależniające. Polecam więc te niezwykłe okolice wszystkim, którzy szukają odpoczynku i inspirującej, niezadeptanej przyrody.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi