Wielopokoleniowy plac zabaw w naszym ogrodzie
Wielopokoleniowy plac zabaw - atrakcja dla całej rodziny
Ogrodowe place zabaw to wyjątkowa przestrzeń służąca wesołej, aktywnej i bezpiecznej zabawie dzieci starszych i młodszych. Ale czy tylko dzieci? W końcu nam, rodzicom, również należy się odpoczynek…
Oto wielopokoleniowy plac zabaw jak z marzeń - w całości zaprojektowany i wykonany przez mojego brata, praktyka i wykładowcę budownictwa, ojca dwójki dzieci i chrzestnego kolejnej czwórki.
Funkcjonalna konstrukcja z drewna powstała z myślą o wszystkich członkach - małych i dużych - naszej rodziny. Jesteście ciekawi, co z tego wyszło?
Plac zabaw dla starszych dzieci i rodziców - skąd w ogóle pomysł na jego stworzenie?
Sami jesteśmy rodzicami trójki dzieci - najstarsza córka Kasia ma w tej chwili 15 lat, młodsza Gabrysia - 11, a syn Jeremi - 7. Takie różnice wiekowe między pociechami sprawiają, że starsze córki wyrosły już z poprzedniego placu zabaw i tak naprawdę korzystał z niego tylko syn… który sam rośnie w mgnieniu oka.
Wiedzieliśmy, że stojąca w naszym ogrodzie konstrukcja staje się powoli nieprzydatna - chcieliśmy to zmienić, tworząc oryginalny, bo wielopokoleniowy plac zabaw, który dłużej posłuży całej naszej rodzinie i będzie rozwijał się wraz z naszymi zmieniającymi się potrzebami.
Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu - dzięki powstałemu nietypowemu placowi zabaw będziemy oddawać się tej przyjemności jeszcze chętniej .
Ale od początku...
Dostępne powszechnie w sklepach rozwiązania nie spełniały naszych wymogów - większość placów zabaw, zwłaszcza drewnianych - na których nam zależało, jest przystosowana do użytkowania wyłącznie przez młodsze dzieci. Place zabaw dla starszych dzieci to zwykle metalowe konstrukcje, dedykowane przede wszystkim publicznym placom zabaw. Kluczową wadą takich rozwiązań była dla nas przede wszystkim wysoka cena.
Przez długi czas szukaliśmy sposobu, jak pogodzić wszystkie nasze wymagania.. Aż wreszcie… pojawił się pomysł, aby wymarzony plac zabaw dla całej rodziny stworzyć od zera. Tak, żeby był idealnie dopasowany do nas.
Główną ideą, która przyświecała nam przy jego projektowaniu, była wielofunkcyjność. Zależało nam, aby konstrukcja posadowiona w przydomowym ogrodzie mogła pozostać w nim na długie lata. Inaczej niż tradycyjne place zabaw, które stają się problematyczne, kiedy tylko dzieci „wyrosną” z zabawy.
Wiemy o tym z własnego doświadczenia - nasze obie starsze córki wyrosły już z dawnego placu zabaw, przez co nadawał się on już wyłącznie dla młodszego synka. Z czasem i on przestanie z niego korzystać i będzie poszukiwał nowych form zabawy.
Poza tym nasz stary plac po kilku latach przegnił i stał się niebezpieczny w użytkowaniu. Tak naprawdę nadawał się jedynie do rozbiórki, co tylko przyśpieszyło decyzję o zmianach w ogrodzie. Tak w naszych głowach zrodziła się wizja wielopokoleniowego placu zabaw, z którego mogą skorzystać dzieci w różnym wieku, jak również my - rodzice.
Wielopokoleniowy plac zabaw to zakup na lata - nie tylko dostarcza mnóstwo frajdy dzieciom i służy wypoczynkowi, ale jest też przyjazny środowisku. A to dlatego, że możemy dopasować go swobodnie do swoich bieżących potrzeb, zamiast kupować za każdym razem nowe zabawki czy meble ogrodowe.
W przypadku takiego placu zabaw możemy swobodnie zmieniać umiejscowienie poszczególnych elementów, a także dodawać nowe lub usuwać te, które nie są nam już przydatne - i to bez konieczności ingerowania w konstrukcję głównych modułów.
Drewniany plac zabaw dla starszych dzieci - opis projektu
Tyle w teorii... Jak wygląda nasz nowy, wymarzony plac zabaw?
Mój brat - praktyk i wykładowca budownictwa, przygotował dla nas oryginalny projekt całej konstrukcji, składającej się z dwóch modułów o wymiarach 3 m x 3 m x 3 m.
Pierwszy z nich wyposażony został w dolny i górny podest, tworzący rodzaj altany. Na jednej z jej ścian planujemy puścić pnącza, które pięknie wpiszą się w przestrzeń ogrodu.
W zacienionej strefie staną stolik i krzesełka - przy sprzyjającej pogodzie nasze dzieci będą mogły się w tym miejscu bawić, odrabiać lekcje, czytać książki i spotykać ze znajomymi… Liczymy, że i nam uda się czasem wypić w tym zielonym zakątku aromatyczną kawę i nieco odetchnąć .
Altankę wyposażyliśmy w sznurkowe drabinki, którymi można dostać się na górny podest z barierkami.
Dodatkowo jest także drabinka drewniana - łatwiejsza do pokonania przez dzieci młodsze. Na górę prowadzić będzie również mini ścianka wspinaczkowa, która powstanie na bocznej ścianie garażu.
Pomiędzy belkami drugiego modułu rozwiesiliśmy huśtawki i przejście linowe, a latem zawiśnie tam hamak.
Pomiędzy dwiema innymi belkami zamocowane są też poziome rury do fikołków i innych "akrobacji". W przyszłości możliwa będzie zmiana ich wysokości poprzez zmianę położenia uchwytów, choć już teraz ich wysokości dostosowane są do potrzeb całej trójki dzieci.
Na wystających górnych belkach przymocowaliśmy linę wspinaczkową i trapez z uchwytami do podciągania, a w przyszłości zawiesimy jeszcze worek treningowy.
Tak naprawdę sposób wyposażenia placu zabaw będzie zależny wyłącznie od naszej wyobraźni i aktualnych potrzeb naszych dzieci. Możliwości jest naprawdę sporo - wszystko zależy od nas.
A kiedy już nasze dzieci „wyfruną z gniazda”, wielofunkcyjny plac zabaw posłuży nam rodzicom jako przestrzeń rekreacyjna w ogrodzie.
Dzięki możliwości demontażu większości ruchomych elementów, będziemy mogli do woli wylegiwać się w hamaku z ulubioną książką w dłoni, bujać się beztrosko na huśtawce (specjalnie zamontowaliśmy dużą i mocną ) i spędzać miłe chwile pod elegancką pergolą, która pomieści gości, których często przyjmujemy.
Tym sposobem przełamujemy stereotyp, że plac zabaw to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla dzieci!
A gdy pojawią się wnuki - ponownie „wyposażymy” plac zabaw, który dostarczy mnóstwo radości pociechom już od najmłodszych lat. I co najważniejsze - cała nasza rodzina znów będzie uczestniczyć w tym razem!
Plac zabaw, który „rośnie” wraz rodziną
Zaprojektowany od postaw plac zabaw dla starszych dzieci może podlegać rozmaitym modyfikacjom, zarówno pod względem wielkości, jak i wyposażenia.
Można swobodnie dopasować go do wielkości terenu, upodobań dzieci, ale też preferencji rodziców. Tym sposobem idealnie wpisuje się w przestrzeń każdego ogrodu i w potrzeby każdej rodziny.
Ciekawym pomysłem, który mogą wykorzystać inne rodziny, jest umieszczenie w dolnym podeście otworu na basenik dla maluchów lub jacuzzi dla młodzieży i dorosłych. Spore pole do popisu mamy również w kwestii wiszących i niewiszących zabawek - każdy moduł, w zależności od potrzeb, można we własnym tempie rozbudowywać o następujące elementy:
- piaskownicę,
- hamaki,
- drążki do podciągania,
- domek na górnym podeście lub na dolnym,
- dodatkowe drabinki,
- ściankę wspinaczkową,
- więcej huśtawek (np. jeszcze taką dla malucha)
My planujemy jeszcze dodać na górze drugiego modułu siatkę z lin i uwić tam "bocianie gniazdo" dla dzieci.
Bezpieczny i wytrzymały - jak powstał nasz plac zabaw?
Plac zabaw, zaprojektowany dla starszych dzieci i całej naszej rodziny, powstał nie tylko z myślą o jego wyjątkowej funkcjonalności, ale też bezpieczeństwie użytkowania. Dlatego też wszystkie belki i słupy wielopokoleniowego placu wykonane są z drewna konstrukcyjnego c24. To właśnie jego użycie zapewnia odpowiednią, certyfikowaną wytrzymałość, a co za tym idzie, możliwość poprawnego zaprojektowania przestrzeni do wspólnej zabawy dzieci i rodziców.
Poszczególne elementy placu zabaw nie stanowią zagrożenia dla dzieci - brak w nich pęknięć, ostrych zakończeń, wystających śrub czy niestabilnych łączeń, które zdarzają się w przypadku gotowych konstrukcji tego typu.
Wielopokoleniowy plac zabaw został również odpowiednio zaimpregnowany ciśnieniowo-próżniowo, a następnie był przechowywany przez dwa dni w wentylowanym i suchym pomieszczeniu w celu utrwalenia impregnacji. Dzięki temu zyskał wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza wilgoci i słońca.
Nasz plac może być trwale zamontowany w ogrodzie - nie musimy martwić się jego zabezpieczeniem na okres zimy. Staranne wykonanie za pomocą wysokiej jakości drewna, które zostało odpowiednio zaimpregnowane, sprawia, że ogrodowy plac zabaw posłuży nam przez kolejne pokolenia, ciesząc oczy swoim wyglądem i trwałością elementów.
Przemyślana została również grubość belek i słupów, które przy długościach po 300 cm, mogą bezpiecznie przenieść obciążenie nawet ponad 200 kg! Nie wyginają się przy tym ani nie odkształcają.
Standardowy moduł takiego placu zabaw to kostka o wymiarach 3 m x 3 m x 3 m.
Moduły można łączyć ze sobą, tworząc układy w rzucie prostokąta, litery L, C lub O - dopasowując tym samym konstrukcję do kształtu przestrzeni ogrodowej.
Wszystkie elementy placów „szytych na miarę” powstają w hali produkcyjnej. Następnie przeprowadzana jest kontrola elementów i montaż placu zabaw „na sucho”. W tym czasie sprawdzane jest spasowanie wszystkich belek i słupów. To sprawia, że taki plac jak nasz może złożyć osoba bez doświadczenia.
Przydomowy plac zabaw - ogrom korzyści
Przydomowy plac zabaw to wyjątkowe miejsce, które nie tylko służy wybornej zabawie i przyjemnościom, ale i wpływa na rozwój dziecka - niosąc korzyści istotne zarówno na etapie wczesnego dzieciństwa, później w szkole, a w końcu w dorosłym życiu.
Przede wszystkim plac zabaw doskonale ćwiczy sprawność ruchową - wspinanie po linach i podciąganie na drabinkach skutecznie rozwija mięśnie ramion i nóg. Bujanie się na huśtawce działa z kolei pozytywnie na zmysł równowagi.
Plac zabaw to także idealne miejsce do ćwiczenia pewności siebie - dzieci korzystają z poszczególnych sprzętów na miarę swoich możliwości. Dzięki naśladowaniu innych pokonują swoje lęki i zdobywają nowe umiejętności.
Przydomowy plac zabaw to również wspaniały sposób na wyładowanie skumulowanej energii i pobudzenie kreatywności. Na koniec - plac zabaw to najlepsza alternatywa dla starszych dzieci do siedzenia przed telewizorem czy tabletem, zwłaszcza w pogodne dni.
Poprzez ruch na świeżym powietrzu w organizmach dziecięcych wytwarzają się endorfiny - „hormony szczęścia”. A w końcu szczęśliwe dzieci, to szczęśliwi rodzice!
Uwaga! Zdjęcia zostały zrobione w kwietniu, tuż po montażu, na świeżo, przy średniej pogodzie.
Brak jeszcze wielu ruchomych elementów (hamaka, gniazda z lin na górze, drugiej huśtawki, worka treningowego itp.). No i oczywiście jeszcze nie zasadziliśmy pnączy, które mają ocieniać altanę. Nie ma też ścianki wspinaczkowej na ścianie garażu.
Ale już wkrótce, po doposażeniu, pojawią się nowe zdjęcia, którymi z przyjemnością się z Wami podzielimy .
A gdybyście chcieli zbudować w ogrodzie podobny (lub zupełnie inny) plac zabaw "szyty na miarę" - polecam firmę mojego Brata, który buduje także altany, tarasy, a przede wszystkim piękne domy z drewna. Profesjonalnie (jako praktyk i wykładowca budownictwa) doradza też przy różnych projektach i remontach. Dla zainteresowanych podaję link do Jego strony www: www.mipikon.com
Wróbelki
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl