Leszno - atrakcje dla dzieci

Leszno – atrakcje dla rodzin z dziećmi

Mniej więcej w połowie drogi między Poznaniem a Wrocławiem leży Leszno. To miasto powiatowe, które prawa miejskie otrzymało za czasów panowania króla Zygmunta Starego. W XVI w. należało do magnackiego rodu Leszczyńskich herbu Wieniawa. To z tego rodu wywodzi się Stanisław Leszczyński, król Polski, wielki książę litewski i książę Lotaryngii, dzięki któremu Leszno zyskało status miasta królewskiego.

To jednak niejedyny jego przydomek. W przeszłości Leszno nazywane było również „Małą Europą w Wielkopolsce”. Wszystko za sprawą przedstawicieli wielu narodowości – polskiej, czeskiej, niemieckiej, żydowskiej, węgierskiej, włoskiej i szkockiej, którzy osiedlili się tu m.in. w związku z prześladowaniami religijnymi we własnym kraju. Ze względu na gospodarność natomiast miasto zyskało też miano „Wielkopolskich Aten”.

Leszno ma ciekawą przeszłość, interesujące zabytki i atrakcje, które przypadną do gustu rodzinom z dziećmi. Zacznijcie od spaceru po Rynku, powoli zagłębiajcie się w odchodzące od niego uliczki, odkrywajcie ciekawe miejsca i atrakcje. I przede wszystkim dobrze się bawcie.

 

Rynek

Rynek leży w centralnej części Leszna i odgrywa ważną rolę w życiu miasta i regionu. Mieszkańcy, jak i turyści zrobią tu zakupy, posilą się w restauracji i załatwią sprawy urzędowe. Największą ozdobą Rynku jest ratusz pochodzący z XVI w.

To imponująca budowla, która uchodzi za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce i wspaniale prezentuje się na tle lokalnego krajobrazu. Ze strzelistej wieży zegarowej kilka razy w ciągu dnia rozbrzmiewają melodie, wewnątrz ratusza natomiast mieszczą się biura urzędników miejskich oraz sale, w których odbywają się sesje i ważne uroczystości.

Leszno - zabytkowy ratusz

Prócz pięknej urody ratusza na leszczyńskim Rynku jest jeszcze coś, na co bez wątpienia warto zwrócić uwagę.

 

Konstrukcje dla dzieci

Jedną z atrakcji są konstrukcje, na których dzieci mogą ćwiczyć równowagę. Wystarczyło łańcuchami połączyć kilka desek, utworzyć z nich ruchome mostki i platformy, by dzieciaki miały niesamowitą frajdę z pokonywania chybotliwej trasy zawieszonej kilkadziesiąt cm nad ziemią. Starsze pociechy poradzą sobie z wyzwaniem samodzielnie, młodszym przyda się Wasza asekuracja.

Trasy poprowadzone są tak, byście bez problemu mogli towarzyszyć dziecku podczas zabawy.

 

Kurtyna wodna

Dodatkowych wrażeń dostarcza dzieciom kurtyna wodna. Ustawiona niedaleko ruchomej konstrukcji, bo dosłownie w zasięgu wzroku uruchamiana jest latem, czyli wtedy, kiedy nie tylko rozbrykane dzieci potrzebują odrobiny ochłody.

 

Budka telefoniczna

Spacerując po Rynku, natkniecie się na coś, co dziś można śmiało nazwać reliktem przeszłości. I nie będą to zabytkowe kamienice, a element małej architektury w postaci zielonej budki telefonicznej. Dzieci z pewnością spytają – co to jest budka telefoniczna, a wtedy Wy niczym bajarz lub bajarka możecie opowiedzieć im, jak wyglądała komunikacja w erze przedsmartphonowej.

Kiedyś z telefonu umieszczonego w każdej takiej budce można było zadzwonić. Wystarczyło wrzucić monetę lub użyć karty telefonicznej, by porozmawiać z kimś z drugiego końca kraju. W tym przypadku zadzwonić nigdzie się nie da, ale podobnie jak w dawnych, analogowych czasach można wrzucić monetę. Po podniesieniu słuchawki usłyszycie głos Miejskiego Konserwatora Zabytków opowiadającego historię miasta.

Nie każdy wie, że budka telefoniczna pełni funkcję przewodnika miejskiego. Warto skorzystać z jej oferty. To niedroga, a przy tym zapadająca w pamięć miejska atrakcja.

No a zdjęcia w takiej budce wyglądają, jakby były zrobione co najmniej w kapsule czasu.

Współrzędne GPS: 51.84334, 16.57365

 

Ozdobne instalacje

Kierując się w stronę kolejnych atrakcji, jakie Leszno ma do zaproponowania Waszym dzieciakom, możecie pójść jedną z 3 ulic odchodzących od Rynku.

 

Parasolki

Nad ul. Słowiańską, która pełni funkcję miejskiego deptaku wiszą kolorowe parasolki. Nie ma chyba turysty, który nie zwróciłby na nie uwagi. Można powiedzieć, że tworzą coś w rodzaju dachu lub kopuły, która chroni przechodniów zarówno przed deszczem, jak i nadmiernym słońcem.

Miło jest posiedzieć na ławce, pałaszując lody, zwłaszcza że miasto zadbało o ładne otoczenie w postaci donic z kwiatami i dywanu ze sztucznej trawy. Słońce, deszcz, a nawet zmrok nie wypłoszą Was stąd, jeśli akurat będziecie mieli ochotę na krótki odpoczynek. Wieczorem parasolki zmieniają się w lampki nocne. Dzięki zamontowanym żarówkom rozświetlają mroki nocy, nadając tej części miasta romantycznego charakteru.

Współrzędne GPS: 51.84311, 16.56859

 

Balony

Na ul. Wróblewskiego wielkie „wow” robią balony koszykowe, które unoszą się nad chodnikiem i głowami przechodniów. Podobnie jak parasolki wieczorem również są podświetlane. To nieprzypadkowa instalacja.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Miniaturowe wersje nawiązują do pełnowymiarowych balonów, które co roku latają nad Lesznem, w ramach Balonowych Mistrzostw Polski ENEA Leszno Balloon Cup organizowanych przy współudziale Leszczyńskiego Klubu Balonowego i Lotniska Leszno.

Współrzędne GPS: 51.84286, 16.57727

 

Mandale

Nad chodnikiem nad ul. Bracką zawisły natomiast przepiękne mandale. W przeciwieństwie do pozostałych instalacji, które wykonali profesjonalni artyści, ta jest przykładem zaangażowania mieszkanek Leszna. Kolorowe dekoracje przy pomocy szydełka i włóczki wydziergały Leszczynianki. Dzięki nim możecie podziwiać rękodzielniczy kunszt w ponad 100 różnych wersjach.

Kolorowe instalacje, które są wizualną atrakcją leszczyńskiej starówki, są też jej znakiem rozpoznawczym. Robią wrażenie, zachwycają, zaskakują i na pewno zachęcają do robienia zdjęć. A te niewątpliwie warto wykonać, zważywszy na fakt, iż dekoracje co jakiś czas się zmieniają.

Wcześniej niebo nad leszczyńskimi ulicami należało m.in. do żurawi, latawców, girland czy kolorowych ryb. Być może podczas Waszej wizyty miasto będą już zdobić zupełnie inne artystyczne akcenty.

Współrzędne GPS: 51.84390, 16.57584

 

Ulica Narutowicza pełna atrakcji

Prostopadle do miejskiego deptaku, wzdłuż Rynku biegnie ul. Narutowicza. To jedna z głównych ulic Leszna i jednocześnie jedna z najdłuższych, na której przynajmniej czterokrotnie się zatrzymacie.

 

Pierwszy przystanek – Muzeum Okręgowe

Mury pięknego budynku o jasnej elewacji i eliptycznych oraz łukowato wykończonych oknach ze szprosami dawniej służyły diasporze żydowskiej mieszkającej w Lesznie. Przed laty mieściła się w nich synagoga, w której modlili się leszczyńscy Żydzi.

Leszno atrakcje dla dzieci - Muzeum Okręgowe

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumLeszno/ 

W XVII w. Leszno było miastem wielokulturowym, a żydowska społeczność cieszyła się przywilejami i była w nim mile widziana. Mieszkała w okolicach Rynku, a najważniejszym miejscem spotkań i zgromadzeń religijnych uczyniła synagogę przy ul. Narutowicza, która obecnie uznawana jest za najstarszą i najlepiej zachowaną bożnicę w regionie.

Podczas działań wojennych w 1939 r. żydowski dom modlitwy wszedł w posiadanie niemieckiego okupanta i jak się domyślacie, został zdewastowany i zbezczeszczony. Po wojnie powstała w nim łaźnia miejska, a obecnie znajduje się Muzeum Okręgowe, które jest celem Waszej wycieczki.

To właśnie tutaj dowiecie się więcej o leszczyńskich Żydach, poznacie historię miasta oraz dzieje i architekturę wielkopolskich miast i wsi. Przyjrzycie się też wielu ciekawym eksponatom, z których większość datowana jest na XIX i XX w. Pamiątki te obejmują m.in. militaria – broń palną i białą, pistolety, których używano w pojedynkach, kolekcję numizmatów i medali okolicznościowych, a także książki, czasopisma, rozmaite dokumenty, takie jak np. potwierdzenia przywilejów, protokoły zebrań, rękopisy czy starodruki.

Co warto zwiedzić z dziećmi w Lesznie?

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumLeszno/ 

Dzięki zbiorom filokartystycznym obejmującym widokówki i pocztówki patriotyczne dowiecie się, jak w przeszłości prezentowało się Leszno. A na zachowanych fotografiach zobaczycie, jak wyglądali jego mieszkańcy.

Ich wizerunek przybliżą Wam również prezentowane kolekcje strojów ludowych, a także portrety dworskie szlacheckie, ziemiańskie, mieszczańskie, a nawet trumienne. Codzienne życie zobrazują natomiast przedmioty codziennego użytku – meble, narzędzia rzemieślnicze i instrumenty muzyczne, które rozbrzmiewały w wiejskich chatach.

Muzeum w Lesznie

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumLeszno/ 

Podziwiamy z dziećmi zbiory Muzeum Okręgowego

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumLeszno/ 

Eksponaty w Wielkopolsce

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumLeszno/ 

Bilety do Muzeum Okręgowego możecie kupić mailowo lub telefonicznie. Placówka respektuje Kartę Dużej Rodziny, rodzinom 5-osobowym z 2 dzieci oferuje tańszy bilet rodzinny, uczniom – bilety ulgowe, a we wtorki zaprasza na bezpłatne zwiedzanie.

Więcej informacji: www.muzeum.leszno.pl/strona_PL

Współrzędne GPS: 51.84559, 16.57446

Zwiedzamy muzeum z dziećmi w weekend

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MuzeumLeszno/ 

 

Drugi przystanek – Park Miejski przy Placu Kościuszki

Na skrzyżowaniu ul. Narutowicza z ul. Ofiar Katynia możecie na chwilę przysiąść na ławce. Zieleń zabytkowego parku zwanego Parkiem Miejskim przy Placu Kościuszki niewątpliwie zachęca do tego, by choć na chwilę się zatrzymać. Dzieciom na pewno ta propozycja spodoba się z 3 powodów. W pobliżu można kupić lody naturalne, na terenie parku – pobrykać na niewielkim placu zabaw oraz nakarmić kaczki, które mieszkają w specjalnych domkach na wyspie, wyłaniającej się z wód tutejszego stawu.

Zadbana zieleń, świergot ptaków i szum wody tryskającej fontanny „naładują akumulatory” przed dalszą drogą. Jeszcze ostatni rzut okiem na zabytkowe budynki – pałac Sułkowskich i III Liceum Ogólnokształcące z wielkimi pięknymi oknami, których mogłaby mu pozazdrościć niejedna palmiarnia i w drogę – na spotkanie ze sztuką.

Współrzędne GPS: 51.84675, 16.57604

 

Trzeci przystanek – Teatr Miejski

Jeśli odwiedzicie Leszno podczas wakacji, możecie być pewni, że Teatr Miejski przygotuje dla Waszych pociech coś ciekawego. W repertuarze spektakli przez cały rok widnieją przedstawienia dla dzieci, jednak w lecie propozycji adresowanych do młodszej publiczności zazwyczaj jest więcej.

Teatr Miejski - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęcia:  www.teatrmiejskileszno.pl

„Don Kichot”, „Mały Książę”, „Posłuchaj natury matki – łatki z klatki”, „O Drakuli i soku z buraka”, „U słoneczka w gościach”, czy „Kufer Świętego Mikołaja” to tylko przedsmak kulturalnej uczty, na którą zaprasza Teatr Miejski w Lesznie.

Spektakle dla dzieci w Lesznie

Źródło zdjęcia:  www.teatrmiejskileszno.pl

Tylko tu dowiecie się, co chciał zrobić podstępny Dyrektor Cyrku i jak Matka Natura mu w tym przeszkodziła. Przekonacie się, czy Drakula wreszcie znalazł prawdziwą miłość i razem z elfami poszukacie Mikołaja, który zniknął i nikt nie ma czerwonego pojęcia gdzie.

Oglądamy spektakl

Źródło zdjęcia:  www.teatrmiejskileszno.pl

Podziwiamy grę aktorską w Teatrze w Lesznie

Źródło zdjęcia:  www.teatrmiejskileszno.pl

Wizyta w Teatrze

Źródło zdjęcia:  www.teatrmiejskileszno.pl

Dawniej w pięknym budynku przy ul. Narutowicza mieściło się Bractwo Kurkowe, później były: strzelnica, restauracja, kręgielnia, a nawet sala balowa, w której odbywały się rozmaite uroczystości. Obecnie na teatralnej widowni może zasiąść publiczność w każdym wieku (bo przedstawień dla dorosłych również tu nie brakuje), która pragnie obcować ze sztuką, wspaniałą grą aktorską i wraz z bohaterami spektakli przenosić się w wymiar nowych, kulturalnych doznań.

W budynku znajduje się również kino, co umożliwia Wam zmianę teatralnego fotela na kinowy. Wiedzieć tylko musicie, że w tym przypadku repertuar odpowiada dorosłemu widzowi.

Więcej informacji: www.teatrmiejskileszno.pl

Współrzędne GPS: 51.85037, 16.57554

Rodzinny czas w Teatrze - Leszno pełne atrakcji

Źródło zdjęcia:  www.teatrmiejskileszno.pl

 

Gra inspirowana książką i spektaklem

Po powrocie do domu możecie kontynuować z dziećmi teatralny wątek, grając z nimi w grę online pt. „Mały Książę” inspirowaną książką Antoine de Saint-Exupery’ego i spektaklem o tym samym tytule, który można obejrzeć w teatrze. W trakcie trwającej kilkadziesiąt minut gry możecie poczuć się jak tytułowy Książę, wykonując te same co on czynności.

A czekają Was m.in. wyprawa przez pustynne stepy, czyszczenie wulkanów, wytwarzanie narzędzi, walka z odrastającymi baobabami, podziwianie zachodzącego słońca i opieka nad kwiatem róży.

Ciekawa forma spędzania czasu z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.teatrmiejskileszno.pl/Gra,36 

Podobne atrakcje w formie gry online oferują również Zamek Książ, o którym pisaliśmy tutaj, a także Bajka Pana Kleksa, o której wspominaliśmy Wam przy okazji prezentacji atrakcji dla rodzin w Katowicach.

Więcej informacji: www.teatrmiejskileszno.pl/Gra,36

 

Czwarty przystanek – Euro Jump Park Trampolin

Parki trampolin mają wiele zalet, które czynią je doskonałą rozrywką dla rodzin z dziećmi. Dlatego wśród propozycji na miłe spędzenie czasu z rodziną w Lesznie nie mogło zabraknąć również Parku Trampolin Euro Jump.

Dzieci skaczą a dorośli odpoczywają - EuroJump Leszno

Źródło zdjęcia: www.eurojumpleszno.pl

Na miejscu są aż 33 trampoliny, baseny z gąbkami, ścianki wspinaczkowe i tor przeszkód.

Można wcielić się w postać gladiatora walczącego z przeciwnikiem na wąskiej kładce zawieszonej nad basenem albo koszykarza, który na trampolinowym boisku trenuje rzuty i wsady do kosza.

Zabawa dla całej rodziny

Źródło zdjęcia: www.eurojumpleszno.pl

Z myślą o najmłodszych powstała specjalna Strefa Malucha, w której Wasze najmłodsze pociechy mogą zakosztować rozbrykanej zabawy na trampolinach, w basenie z gąbkami i na ściance wspinaczkowej. Atrakcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Rodzice oczywiście też mogą w niej uczestniczyć, wspólnie bawiąc się z dziećmi.

Jeśli zainteresuje Was ta opcja, będziecie zobowiązani do zakupu biletu nie tylko dla dzieci, ale również i dla Was. Wcielając się jedynie w rolę obserwatora, biletu nie musicie kupować.

Park Trampolin Leszno

Źródło zdjęcia: www.eurojumpleszno.pl

Miękkie materace, siatki i opieka instruktorów gwarantują bezpieczeństwo zabaw, a bogactwo atrakcji o zróżnicowanym poziomie trudności daje możliwość wyboru najlepszej opcji zarówno dla młodszych i starszych dzieci, jak i rodziców.

Wizyta w parku trampolin to wyśmienita okazja do rozwijania zręczności i sprawności fizycznej, a także sposób na udany dzień z rodziną. Za wstęp na teren parku musicie zapłacić. Radość, mnóstwo śmiechu i dawkę pozytywnych wrażeń dostaniecie w gratisie.

Więcej informacji: www.eurojumpleszno.pl

Współrzędne GPS: 51.85801, 16.5753

 

Atrakcje o międzynarodowej sławie

Leszno kojarzy się z szybownictwem i żużlem, a powodów jest co najmniej kilka.

 

Lotnisko Leszno

Lotnisko Leszno jest jednym z największych trawiastych lotnisk na terenie Europy. Szkoli pilotów, spadochroniarzy i paralotniarzy. Możecie skorzystać z jego oferty i np. wykupić skok ze spadochronem. Podczas gdy jeden z członków Waszej rodziny (dorosły) będzie przygotowywał się do skoku, reszta może wygodnie zasiąść na ławkach, wpatrując się w niebo.

Lotnisko Leszno

Źródło zdjęcia: https://www.aeroklub.leszno.pl/index.php/galeria/ 

Lot samolotem w Lesznie - rodzinna atrakcja

Źródło zdjęcia: https://www.aeroklub.leszno.pl/index.php/galeria/ 

Miejsce warte odwiedzenia w Lesznie

Źródło zdjęcia: https://www.aeroklub.leszno.pl/index.php/galeria/ 

Po jakimś czasie pojawią się na nim maleńkie punkciki, które im bliżej, tym bardziej przypominać będą śmiałków ze spadochronami.

Pod względem warunków do uprawiania szybownictwa Leszczyński Aeroklub jest jednym z najlepszych na świecie. Nie dziwi więc fakt, że niebo nad Lesznem pełne jest szybowców. To stąd wylatują orły szybownictwa. Nie trzeba być jednak profesjonalnym pilotem, by wzbić się w powietrze. Kto chce, może polecieć szybowcem jako pasażer.

Chwila jako pilot

Źródło zdjęcia: https://www.aeroklub.leszno.pl/index.php/galeria/ 

Cudowna atrakcja dla Rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.aeroklub.leszno.pl/index.php/galeria/ 

Na nudę nie można tu narzekać. Jako organizator licznych imprez i zawodów Lotnisko Leszno dostarcza swym gościom wielu wrażeń. Kilkukrotnie organizowane Mistrzostwa Świata w Szybownictwie, pokazy lotnicze, nocne loty szybowcem (jedyne takie w Europie) czy zawody balonowe cieszą się ogromną popularnością w kraju i za granicą.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie tu na Was czekają. Zobaczcie, z czego jeszcze możecie skorzystać.

Więcej informacji: www.lotniskoleszno.pl, www.aeroklub.leszno.pl

Współrzędne GPS: 51.83200 16.53236

Lot szybowcem Leszno

Źródło zdjęcia: https://www.aeroklub.leszno.pl/index.php/galeria/ 

 

Zawody balonów

Nie trzeba odwiedzać tureckiej Kapadocji czy Bagan w Birmie, ani nawet lecieć na drugą stronę kuli ziemskiej do Albuquerque w amerykańskim stanie Nowy Meksyk, gdzie organizowane są najsłynniejsze na świecie loty balonowe.

Zawody balonowe

Źródło zdjęcia: www.balony.leszno.pl

Atrakcja dla turystów - Wielkopolska

Źródło zdjęcia: www.balony.leszno.pl

Leszno - balony nad miastem

Źródło zdjęcia: www.balony.leszno.pl

By zachwycić się pięknem balonów, które niczym statki na oceanie dryfują po niebie, wystarczy przyjechać do Leszna. Leszczyński Klub Balonowy i Lotnisko Leszno od lat organizują loty balonowe.

Niedługo minie 40 lat od momentu, kiedy po raz pierwszy odbyły się tu Mistrzostwa Polski. Obecnie impreza nosi nazwę Balonowych Mistrzostw Polski ENEA Leszno Balloon Cup, a udział w niej biorą zawodnicy nie tylko z Polski, ale też Wielkiej Brytanii, Węgier, Litwy czy Stanów Zjednoczonych. Podczas gdy baloniarze rywalizują ze sobą o miano najlepszego, balony unoszące się nad głowami gapiów tworzą kolorową feerię barw. To niezwykły widok.

Lot balonem dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.balony.leszno.pl

Super atrakcja dla rodzin

Źródło zdjęcia: www.balony.leszno.pl

Imprezie towarzyszą rozmaite atrakcje takie jak występy kuglarzy, pokazy tańca z ogniem, zabawy na dmuchańcach, prezentacja samolotów oraz nocny pokaz balonów. Na głodnych czekają natomiast smakołyki w strefie gastronomicznej.

Event cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji widzieć, jak niebo nabiera kolorów, koniecznie przyjedźcie z dziećmi na Balloon Cup. Widok balonów podziwiany z ziemi robi z pewnością nie mniejsze wrażenie co widok ziemi widzianej z balonu.

Więcej informacji: www.balony.leszno.pl

Leszno - widok z balonu na miasto

Źródło zdjęcia: www.balony.leszno.pl

 

Tunel aerodynamiczny

Free Fly Center w Lesznie to nowoczesny tunel aerodynamiczny – pierwszy i jednocześnie największy symulator do swobodnych lotów w Polsce. Oferuje wiele atrakcji (np. urodziny dla dzieci) jednak tą, która cieszy się największą popularnością również wśród rodzin z dziećmi, jest lot w tunelu, w którym panują warunki sprzyjające swobodnemu lataniu bez skrzydeł i bez spadochronu.

Gotowi na aktywności w Lesznie

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

Atrakcja bezpieczna dla maluchów

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

Tunel aerodynamiczny

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

Jeśli Wasze dzieci mają w sobie odwagę lwa i ciekawość poszukiwacza przygód będą zachwycone możliwością wykonywania akrobatycznych figur w locie.

Jeden lot trwa 60 sekund, co odpowiada czasowi lotu ze spadochronem z wysokości 4 000 m. Zawrotna prędkość, balansowanie na różnych wysokościach, wrażenia, jakie towarzyszą skoczkom spadochronowym, zapewniają niecodzienne emocje i doznania, jakich nie oferuje, żadna inna atrakcja.

Wyprawa z dziećmi w powietrzu

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

Zabawa, szkolenie, lot, skok – jakkolwiek to nazwiecie, odbywa się w bezpiecznych warunkach pod opieką instruktorów. Uczestnicy dostają specjalne kaski, by chronić głowę oraz instruktaż jak bezpiecznie korzystać z tunelu.

Zabawa dla całej rodziny - tunel aerodynamiczny

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

Ciekawa atrakcja w Lesznie

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

Tunel aerodynamiczny w Lesznie to idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną na własnej skórze przekonać się, jak to jest być skydiverem. W niezwykłych doświadczeniach zasmakować mogą całe rodziny, w tym dzieci już od 5 roku życia.

Więcej informacji: www.freeflycenter.com/pl

Współrzędne GPS: 51.83239, 16.53422

Leszno pełne wrażeń

Źródło zdjęcia: www.freeflycenter.com/pl

 

Wieża zabaw na leszczyńskim lotnisku

Wieża zabaw inspirowana wyglądem wieży kontrolnej na lotnisku doskonale wpisuje się w lokalizacyjny kontekst.

Trzypoziomowa konstrukcja sięgająca 8 m wzwyż wyposażona została w 2 tubowe zjeżdżalnie, ścianki i elementy wspinaczkowe, które gwarantują Waszym pociechom aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Z urządzenia może jednocześnie korzystać kilkoro dzieci w wieku powyżej 6 lat. Obok znajdują się ławki, na których możecie usiąść, by jednym okiem doglądać rozbrykanych dzieci, drugim obserwować skoczków spadochronowych.

W najbliższym czasie obok zabawowej wieży kontrolnej na leszczyńskim lotnisku stanąć ma druga, w której planowane jest planetarium.

 

Stadion żużlowy

Leszno należy do czołówki ośrodków żużlowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Na stadionie im. Alfreda Smoczyka zmieści się prawie 17 000 fanów tego motocyklowego sportu. I Wy możecie być wśród nich, ponieważ zawodnicy klubu Unia Leszno chętnie prezentują swoje umiejętności zarówno przed starszą, jak i młodszą publicznością. Na trybunach znajduje się specjalny sektor dla rodzin z dziećmi.

Co warto zobaczyć w Lesznie z dziećmi?

Źródło zdjęcia: www.unia.leszno.pl

Stadion żużlowy Leszno

Źródło zdjęcia: www.unia.leszno.pl

Żużel w Lesznie

Źródło zdjęcia: www.unia.leszno.pl

Możecie więc zabrać swoje pociechy, by wspólnie z nimi podziwiać wyścigi motocykli po torze żużlowym, krzyczeć, emocjonować się i przeżywać niezapomniane chwile.

Niezapomniane wrażenia - Stadion żużlowy

Źródło zdjęcia: www.unia.leszno.pl

Oglądamy wyścigi w Lesznie

Źródło zdjęcia: www.unia.leszno.pl

Przed wejściem na stadion możecie przyjrzeć się z bliska 4 motocyklom żużlowym oraz zrobić sobie zdjęcie przy pomniku Alfreda Smoczyka – bardzo utalentowanego i utytułowanego zawodnika oraz niekwestionowanej gwiazdy polskiego żużla. Więcej osobowości żużlowego świata poznacie w Alei Gwiazd, w której przybywa znanych nazwisk.

Więcej informacji: www.unia.leszno.pl

Współrzędne GPS: 51.83268, 16.58592

Emocje na stadionie

Źródło zdjęcia: www.unia.leszno.pl

 

Park Tysiąclecia

Tuż przy stadionie żużlowym znajduje się Park Tysiąclecia, który cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi. Prócz wypoczynku na świeżym powietrzu oferuje miłośnikom przyrody coś jeszcze.

 

Mini Zoo

Dawno temu w parku funkcjonował ogród zoologiczny. Obecnie znajduje się tu niewielkie Zoo, które przyciąga miłośników zwierząt.

W zagrodach żyją zwierzęta gospodarskie, ptaki, mniejsze i większe ssaki. Zobaczycie wśród nich m.in. kury, indyki, kaczki mandarynki, łabędzie, bażanty i dostojne pawie. W zagrodach ryczy osiołek, chrumkają dziki i świnki wietnamskie i meeeczą kozy. Obok płochliwych danieli i saren brykają kuce, lamy i makaki. Nie zabrakło też króla puszczy – żubra i największego wśród miodowych łasuchów – niedźwiedzia brunatnego.

Zainteresowani mieszkańcami leszczyńskiego Mini Zoo możecie poszerzyć swoją wiedzę o informacje zawarte na 36 tablicach dydaktycznych wchodzących w skład ścieżki edukacyjnej. Dowiecie się co nieco o niektórych gatunkach zwierząt, roślin i grzybów. A gdyby Wam było mało, przez cały rok na terenie Zoo organizowane są spotkania z przewodnikiem, który oferuje lekcje przyrodnicze w poszerzonej formie.

Edukuje w zakresie humanitarnych postaw wobec zwierząt, opowiada o tym, jak zwierzęta radzą sobie, by przetrwać zimę i dlaczego nie można ich samodzielnie karmić. Zdradza ciekawostki na temat tego, które ze zwierząt wymaga najdroższego pożywienia, a które z nich karmi się najtrudniej. Poza tym odpowiada na wiele pytań. Jeśli więc Wasze dzieci będą chciały dowiedzieć się czegoś jeszcze, śmiało mogą zadawać pytania.

Wstęp do Mini Zoo jest bezpłatny. Na terenie obiektu znajduje się toaleta (klucz u pracowników). Auto możecie natomiast pozostawić na bezpłatnym parkingu.

Współrzędne GPS: 51.83201, 16.59064

To jednak nie koniec atrakcji jakie czekają na Was w Parku Tysiąclecia.

 

Plac zabaw

Wśród zieleni Parku Tysiąclecia „pływa” statek. Umiejscowiony na miękkim bitumicznym podłożu tworzy kolorowy plac zabaw idealny dla dzieci, które samodzielnie korzystają z tego typu atrakcji.

Na statek można się wspinać po drabinkach i specjalnych wspinaczkowych konstrukcjach, wyglądać przez bulaja, krzyczeć – ahoj kapitanie, cała naprzód i zjeżdżać ze zjeżdżalni tradycyjnej lub rurowej.

 

Park linowy

Pobyt na placu zabaw może rozbudzić w Waszych pociechach entuzjazm i chęć do dalszej zabawy. A wtedy wystarczy szybciutko przemierzyć aleję, która przecina Park Tysiąclecia wzdłuż, by znaleźć się w pobliżu Parku Linowego Tarzan.

Do dyspozycji odwiedzających jest tu 6 tras o poziomie trudności od najłatwiejszej do najtrudniejszej. Wam z pewnością do gustu najbardziej przypadną 2 – Dumbo i Cheetah.

Pierwsza liczy 6 przeszkód i jest bezpłatna. Mogą z niej korzystać dzieci do 10 roku życia, ale tylko pod nadzorem dorosłych.

Za zabawę na trasie Cheetah trzeba już zapłacić. Przeszkód jest 11, a sama trasa ciągnie się na długości 65 m. Jeśli Wasze dziecko ma min. 3 lata i mierzy 160 cm (z podniesionymi rękami) to może podjęć wyzwanie. Do pokonania będzie miało m.in. platformy, kaczą kładkę, ściankę wspinaczkową, czy trapez. Będzie musiało również wykonać skok indiański i zjechać na tyrolce.

Zmagania na świeżym powietrzu zapewnią Waszym dzieciom kontakt z naturą. Zmęczą je, dotlenią i dostarczą mnóstwo radości.

Współrzędne GPS: 51.83291, 16.59007

 

Ścieżka edukacyjna przy ul. Lipowej

Miejsc o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym jest w Lesznie więcej. Jednym z nich jest ścieżka edukacyjna przy ul. Lipowej, która powstała z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie. Wyposażona w tablice i urządzenia dydaktyczne edukuje w zakresie ekologii, ze szczególnym uwzględnieniem wody i ochrony jej zasobów.

Dzięki specjalnemu urządzeniu oraz instalacji multimedialnej w formie infokiosku dowiecie się tu, jak powstaje zjawisko wirów wodnych. Zobaczycie też odnowioną pompę abisynkę i ugasicie pragnienie leszczyńską kranówką płynącą ze źródełka.

Ścieżka znajduje się na ogólnodostępnym terenie. Możecie nią spacerować z dziećmi, ucząc się i bawiąc jednocześnie. To bardzo przyjemne miejsce. Uroku dodają mu kwietne łąki, które prócz funkcji estetycznej odgrywają też ważną rolę o charakterze bioretencyjnym. Obsadzone roślinnością odporną na suszę, podczas opadów ułatwiają odprowadzanie wody do gleby, a gdy zbyt długo nie pada, zapobiegają nadmiernemu odparowywaniu wody i wysychaniu gleby. Poza tym na przykładzie łąk dowiecie się, czym jest entomofauna.

Rośliny miododajne, które tu rosną, pachną, pięknie wyglądają, wabią owady, takie jak chociażby pszczoły i motyle, i stanowią schronienie dla różnych gatunków ptaków i małych ssaków. Możecie razem z dziećmi obserwować, jak jedne pszczoły uwijają się przy pracy, a inne udają na odpoczynek do specjalnych owadzich domków.

Współrzędne GPS: 51.83280, 16.57907

 

Park Jonstona

Kilka ciekawych atrakcji czeka na Was również w Parku Jonstona, który powstał w miejscu dawnego cmentarza pochodzącego z XVII w. Dziś to zieliniec położony blisko centrum miasta, który stawia na wypoczynek i spokojne formy rekreacji. Możecie tu posiedzieć na ławkach, zorganizować piknik pod wiatą wyposażoną w ławy i stoły, posłuchać szumu wody tryskającej z kilkunastu dysz nowej fontanny.

Spacerując alejkami, zauważycie tablice dydaktyczne oraz tablice złudzeń optycznych. Dzieciom z pewnością radość sprawi zabawa na placu zabaw i obserwowanie owadów korzystających ze specjalnych domków zwanych hotelami dla owadów.

Współrzędne GPS: 51.84113, 16.58306

 

Plac zabaw Gronowo

Na chwilę zabawy zaprasza również świetny plac zabaw zlokalizowany w dzielnicy Gronowo. Dzieci mają tu do dyspozycji kilka ścianek wspinaczkowych, które świetnie rozwiązują problem kłótni, przepychanek i rywalizacji między rodzeństwem o to, kto pierwszy może skorzystać z atrakcji. Poza tym jest zjeżdżalnia, sprężynowe równoważnie i sporo drewnianych konstrukcji. Mali sportowcy mogą też zagrać w piłkę na boisku, tenisa stołowego, pobiegać po bieżni lekkoatletycznej i razem z rodzicami poćwiczyć w siłowni.

Dopełnieniem infrastruktury placu zabaw są pomoce dydaktyczne, dzięki którym Wasze skarby pobawią się w głuchy telefon i poznają zasadę działania peryskopu.
Na razie na placu zabaw nie ma drzew, których korony ochroniłyby Was przed nadmiernym słońcem, dlatego wizytę warto zaplanować w pogodny, ale nie upalny dzień.

Współrzędne GPS: 51.86640, 16.57947

 

Jeżeli do tej pory myśleliście, że Leszno to tylko punkt na trasie między stolicą Wielkopolski a stolicą Dolnego Śląska, to po naszych rekomendacjach pewnie zmienicie zdanie. To miasto, które w przeszłości nosiło dumne miano miasta królewskiego, świetnie prosperowało gospodarczo i było na tyle gościnne, że mówiono o nim „Europa Wielkopolski”.

Historia wciąż jest tu żywa, międzynarodowa sława rośnie w siłę, a gościnność i otwartość na turystów również i dziś są aktualne.

Skorzystajcie więc z zaproszenia i zabierzcie dzieci na wycieczkę po Lesznie – mieście, w którego żyłach płynie miłość do żużlu, nad głowami mieszkańców i zwiedzających latają nie tylko ptaki, ale szybowce i balony, a uliczki są pełne ciekawej architektury i atrakcji dla rodzin z dziećmi.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi