Pisz - atrakcje dla dzieci

Pisz

Brama Mazur otwarta na turystów 

Pisz to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim doskonale znane żeglarzom i turystom, którzy preferują aktywny wypoczynek nad wodą. Leży nad jeziorem Roś i rzeką Pisą w otoczeniu lasów Puszczy Piskiej. Wśród wodniaków nazywane jest Bramą Mazur. Nie bez powodu. Właśnie tutaj swój bieg rozpoczyna słynny szlak żeglugi Wielkich Jezior Mazurskich.

Skoro za cel swojej rodzinnej wyprawy wybraliście Mazury, na pewno jesteście gotowi na przygody pod białymi żaglami, wycieczki rowerowe leśnymi szlakami i spotkanie z niezwykłą mazurską przyrodą. Możecie być pewni, że w Piszu propozycji na ciekawe spędzenie czasu z dzieciakami Wam tu nie zabraknie.

Do wyboru macie rejsy statkiem wycieczkowym po rzece Pisie i jeziorze Roś albo spływy kajakowe po Pisie i Narwi. Dzień w sportowym stylu możecie spędzić na plaży miejskiej, w Ekomarinie, na pływalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu, w skateparku, na torze kartingowym lub na rowerach.

Na terenie gminy Pisz powstało ok. 200 ścieżek pieszych i rowerowych, z czego większość biegnie zalesionymi terenami Puszczy Piskiej - jednego z największych leśnych kompleksów na terenie Europy. To miejsce zachwyci Was 200-letnim drzewostanem, śródleśnymi jeziorkami i ciszą, w której słychać tylko odgłosy leśnych mieszkańców. Jeżeli zdecydujecie się zwiedzić okolicę, korzystając z samochodu, koniecznie odwiedźcie Kadzidłowo. W tamtejszym Parku Dzikich Zwierząt Wasze dzieci z pewnością nawiążą nowe znajomości.

W samym Piszu zachowało się niewiele zabytków. O przeszłości miasta możecie się jednak co nieco dowiedzieć, zwiedzając schrony Piskiej Pozycji Ryglowej. Wędrując uliczkami, dotrzecie do zabytkowego kościoła Św. Jana Chrzciciela, wieży ciśnień z 1907 r., ruin zamku krzyżackiego, czy budynku miejskiego Ratusza zlokalizowanego na Rynku. Być może zdecydujecie się go odwiedzić. W przyziemiu Ratusza znajduje się Muzeum Ziemi Piskiej, które odkryje przed Wami tajemnice regionu i Puszczy Piskiej. Zobaczycie w nim m.in. ławę z motywami roślinnymi, zwierzęcymi i scenami myśliwskimi. Jeden z elementów dekoracyjnych mebla stanowią głowy lwów z otwartymi pyskami, z których wystają ostre zęby. Aż kusi, by ich dotknąć. Lepiej tego jednak nie robić. Lwy mogą zacisnąć zębiska, a wtedy... żegnaj paluszku. Podobno szczególnie dziewice powinny uważać. Eeee to pewnie bajka. A może jednak nie?

Chcecie się przekonać? Brama Mazur stoi dla Was otworem.

 

Wieża ciśnień w Piszu

Co widać z grzybka? 

Co widać z wysokości 30 metrów nad ziemią? Przekonajcie się sami, wchodząc na taras widokowy 38-metrowej wieży ciśnień. Smukła budowla wyrasta z ul. Gdańskiej w Piszu i jest jednym z niewielu tak wysokich obiektów na Mazurach. Powstała w 1907 r. i przez 85 lat służyła miastu jako część miejskiej infrastruktury wodociągowej. Wieża ma kształt grzybka, typowy dla wież z dawnych terenów pruskich. Jej strzelisty trzon wieńczy hełm, co tłumaczy nawiązania do mykologii*. Niegdyś wnętrze hełmu wypełniała woda, dziś znajduje się w nim taras widokowy. W przyziemiu wieży powstała natomiast restauracja. Wędrując klatką schodową, odbędziecie jednocześnie w podróż w przeszłość, poznając przedwojenne losy wieży.

Obiekt możecie zwiedzać od wtorku do niedzieli. W dni powszednie wieża jest czynna od godz. 11:00 do 16:00, w weekendy natomiast w godz. od 12:00 do 20:00.

*Mykologia, mikologia - za Wikipedią "dział biologii zajmujący się badaniem grzybów (Fungi), ich systematyką, budową (morfologią, anatomią, cytologią), fizjologią, a także znaczeniem dla człowieka."

 

Tor kartingowy Perun w Piszu

Mknij piorunem po Perunie 

Wasze dzieciaki są jak żywe srebro? Są energiczne, pełne zapału i nowych pomysłów? Zabierzcie je na tor kartingowy Perun, gdzie będą mogły się wyszaleć. Wystarczy włożyć kask, chwycić za kierownicę, włączyć silnik i... kto pierwszy dotrze do mety? Nie ważne kto wygrywa, liczy się świetna zabawa i niezapomniane przeżycia.

Obiekt znajduje się przy ul. Jagodowej w Piszu i zaprasza w sezonie od maja do września. W tygodniu można z niego korzystać w godz. od 16:00 do 20:00. W sobotę i niedzielę czynny jest dłużej, bo od godz. 12:00 do 20:00. Atrakcja przeznaczona jest dla uczestników powyżej 10 roku życia.

 

Skatepark w Piszu

Dzień na sportowo 

Chcecie poskakać? No to hop. W Piszu przy ul. Słowackiego znajduje się jeden z najlepiej wyposażonych skateparków w Polsce. Jak więc nie skorzystać z takiej okazji? Lubicie spędzać czas na sportowo? Na co czekacie, bieżcie rolki, deski, rowery, hulajnogi, tylko o dzieciach nie zapomnijcie. Rampy, grinboxy, poręcze. Chcecie więcej? Możecie tu rozegrać partyjkę szachów, zagrać w tenisa stołowego, wybrać się na ścieżkę zdrowia lub pospacerować w parku tuż nad rzeką Pisą.

Pisz - odwiedzamy z dziećmi Skatepark
Atrakcje dla dzieci w Piszu - Skatepark
Skatepark w Piszu

Źródło zdjęć: www.mgosir.pisz.pl

Więcej informacji: Skatepark w Piszu

 

Pływalnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Piszu

Jak rybka w wodzie  

Co robić w Piszu, kiedy ponuro, deszczowo i wietrznie? Kiepska pogoda pokrzyżowała Wam plan wypoczynku na łonie natury? Zanim dzieciaki zanudzą się jak mopsy albo zaczną chodzić po hotelowych ścianach, wybierzcie się z nimi na basen. Miejska pływalnia przy ul. Mickiewicza w Piszu to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Co z tego, że pod dachem. Wodne szaleństwa zrekompensują Wam wszelkie wcześniejsze niedogodności. Hala basenowa to 5 torów, jacuzzi i sauna. Poza tym możecie korzystać również z siłowni. O bezpieczeństwo dzieci nie musicie się martwić. Na basenie dyżurują wykwalifikowani ratownicy.

Pływalnia czynna jest przez cały tydzień. Niestety, żadne selfie ani rodzinne fotki nie wchodzą w grę. Na terenie obiektu obowiązuje zakaz korzystania z aparatów fotograficznych i kamer. Oczywiście istnieje szansa na uwiecznienie chwil radości, trzeba jednak poprosić obsługę o zgodę na korzystanie ze sprzętu cyfrowego.

Pływalnia miejska w Piszu - atrakcje dla dzieci na Mazurach
Zabawa z dziećmi w pływalni w Piszu
Pisz - pływalnia miejska

Źródło zdjęć: www.mgosir.pisz.pl

Więcej informacji: Pływalnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Piszu

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Nad Jeziorem Roś

  • Ekomarina

Piska Ekomarina znajduje się nad Jeziorem Roś przy ul. Turystów. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dosłownie. Czas można tu spędzać, surfując w internecie i na desce, wędkując i leniuchując na leżaku, grając i zajadając smakołyki z grilla. A to przecież nie wszystko.

Obiekt w pełni wyposażony w infrastrukturę dla wodniaków gwarantuje 30 miejsc cumowniczych. Jeśli żeglujecie po mazurskich jeziorach, śmiało możecie tu zawinąć. Nie tylko po to, by uzupełnić zapasy wody i opróżnić toaletę chemiczną, ale również, by zrobić pranie i posilić się przed dalszym rejsem w tutejszej tawernie.

Jeśli jednak nie macie zamiaru kontynuować rejsu i wolicie tu pozostać, do dyspozycji macie plażę, strzeżone kąpielisko, boisko do siatkówki oraz plac zabaw dla dzieci. Na miejscu istnieje również możliwość wypożyczenia rowerków wodnych, kajaków, sprzętu do windsurfingu, rowerów górskich i leżaków plażowych.

Piasek, który zwykle przykleja się do ciała nasmarowanego olejkiem do opalania, można zmyć pod prysznicem, a z dziećmi nie trzeba biegać w przysłowiowe krzaczki, bo przecież... siusiu. W budynku głównym znajduje się toaleta. Na pomoście zwykle obleganym przez wędkarzy wydzielono dwa stanowiska dla niepełnosprawnych miłośników wędkowania.

W Ekomarinie możecie również nocować. Pole namiotowe z grillem i miejscem na ognisko gwarantuje Wam nieograniczony dostęp do wszystkich atrakcji obiektu, nawet internetu.

Wczasy na Mazurach - Ekomarina w Piszu
Ekomarina - wakacje na Mazurach
Pisz - plaża

Źródło zdjęć: www.mgosir.pisz.pl

Więcej na stronie: Ekomarina

  • Kąpielisko miejskie

Kąpielisko miejskie nad Jeziorem Roś znajduje się ok. 3 km od centrum Pisza. Auto możecie zaparkować na parkingu, z którego już rzut beretem do plaży. Po modernizacji, którą tu przeprowadzono kilka lat temu, możecie się spodziewać wielu udogodnień i atrakcji. Infrastruktura spełnia oczekiwania co do zaplecza gastronomicznego, sanitarnego i rekreacyjnego. Na terenie kąpieliska znajdują się toalety z prysznicami i szatniami. Maluchom zagwarantowano plac zabaw, młodzieży natomiast boisko do siatkówki plażowej. Jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego i plażowego, wieża widokowa, bezpłatny dostęp do Wi-Fi i miejsce do grillowania oraz biesiadowania przy ognisku.

Jeśli chodzi o strefę dla wodniaków, możecie odetchnąć. Kąpielisko zostało podzielone na trzy części - dla osób, które potrafią pływać, dla tych, które nie umieją pływać i dla dzieci. Granicę poszczególnych stref wyznaczają boje, poza tym wypoczywający znajdują się pod czujnym okiem służb ratowniczych.

Plaża miejska w Piszu to idealne miejsce na rodzinny relaks. Dzieci popluskają się w wodzie, pofikają na placu zabaw, a potem z apetytem spałaszują kiełbaskę z grilla. Nuda Wam nie grozi. No i co ważne, nie trzeba siusiać w tajemnicy do wody.

Kąpieliskiem zarządza Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piszu, ten sam, który opiekuje się Ekomariną i pływalnią miejską. Po sezonie letnim zamiast plażowiczów nad jeziorem częściej można spotkać wędkarzy i spacerowiczów, którzy przechadzają się po długich drewnianych pomostach.

Więcej informacji: Kąpielisko miejskie

  • Spływy kajakowe po Pisie

Kajakiem po harcerskie sprawności 

Pisa jest jedną z niewielu rzek na Mazurach, która zachowała prawie na całym odcinku swój dziewiczy charakter i jedyną rzeką w Europie Środkowej, która niezmiennie płynie w kierunku południowym aż do ujścia z Narwią.

Pisa stanowi drogę wodną łączącą Wielkie Jeziora Mazurskie, stąd widok żaglówek oraz innych większych jednostek pływających zupełnie tu nikogo nie dziwi. Łodzie pływają w dwóch kierunkach rzeki, a członkowie załóg często wymieniają między sobą pozdrowienia. Rzeka meandruje między terenami zalesionymi, bagnistymi, łąkami i miejscowościami turystycznymi. Na trasie więcej jest miejsc nietkniętych ręką ludzką niż restauracji czy przystani. A to oznacza spokój i pełen relaks w towarzystwie śpiewających ptaków i drzew.

Brak infrastruktury turystycznej niech Was jednak nie martwi. Na pewno nieźli z Was harcerze i zuchy i ze wszystkim sobie poradzicie. Noc w namiocie w jakimś odludnym miejscu może być nie tylko wyzwaniem logistycznym, ale i wielką frajdą. Taka dobrowolna izolacja od ludzi to świetny sprawdzian umiejętności organizacyjnych, radzenia sobie w terenie, pokonywania różnych przeszkód, nawet tych najbardziej (z pozoru) prozaicznych jak np. czynności higieniczne.

Rzeka, choć nieuregulowana płynie spokojnie. Nie ma na niej bystrzy czy kamieni, o które można by zawadzić. Czasem zdarzają się wiry, które trzeba omijać i można osiąść na mieliźnie. Szlak jest jednak łatwy i określany jako bezpieczny nawet dla początkujących. Wielu kajakarzy swoją przygodę z kajakarstwem rozpoczyna właśnie tutaj.

Mimo niskiego stopnia trudności nie można jednak zapomnieć o zachowaniu należytej ostrożności. Pewnie zamiast z siniakami i urazami wolelibyście wrócić z wakacji z dobrymi wspomnieniami, w takim samym składzie, w jakim wyjechaliście? Przyroda jest piękna, ale potrafi też być bardzo zwodnicza. Dlatego ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza jeśli się podróżuje z dzieciakami.

Skuszeni obietnicą malowniczych krajobrazów, dzikiej przyrody i spokoju możecie wybrać się na jedno- lub kilkudniowy spływ. W zależności od organizatora trasa może różnić się ilością km do pokonania. Dla przykładu jedna z firm organizuje jednodniowe spływy z metą w Działdowie (trasa 18 km) lub Jeżach (trasa 27 km) oraz spływy trwające od 2 do 5 dni, które kończą się w miejscowościach Ptaki (trasa 43 km) lub Nowogród (trasa 81 km) w miejscu ujścia Pisy do Narwi. Od Was zależy, na którym odcinku rzeki popłyniecie.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Rejs turystyczny statkiem Smętek

Smętkiem po Pisie

W niedalekim sąsiedztwie piskiego Rynku przepływa Pisa. Wystarczy kilkuminutowy spacer, by już po chwili znaleźć się na przystani nad rzeką, skąd kursuje statek Smętek. Na jego pokładzie popłyniecie w rejs wycieczkowy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy.

Warto podkreślić, iż Smętek jest jedyną jednostką pływającą o napędzie tylnokołowym na całych Mazurach. W sezonie turystycznym rejsy odbywają się każdego dnia w godz. od 11:00 do 19:00.

Rejs statkiem Smętek z dziećmi
Pisz - rejs statkiem po Mazurach

Źródło zdjęć: www.smetek.pisz.pl

Więcej informacji: Rejs turystyczny statkiem Smętek

 

Schrony Piskiej Pozycji Ryglowej ul. Nidzka w Piszu

Tajemnice historii 

Zabytki odczytywane w terenie stanowią świetne uzupełnienie dla wiedzy teoretycznej, którą dzieci zdobywają w czasie lekcji historii w szkole. Jedną z takich lekcji możecie odbyć, odwiedzając fortyfikacje Piskiej Pozycji Ryglowej (niem. Stützpunkt Johannisburg). To zespół 8 zachowanych do dziś schronów, które w czasie II wojny światowej stanowiły element niemieckich umocnień w okolicach Pisza.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa” 2 schrony zostały poddane renowacji, a całość objęta jest programem ścieżki historycznej, która przybliża dzieje tych obiektów militarnych. Oczywiście Piska Pozycja Ryglowa w czasach swej świetności była znacznie większa. W ciągu kilku lat, które poświęcono na jej budowę, powstało wiele schronów, m.in.: 2 schrony dla broni maszynowej wraz z garażem dla armat przeciwpancernych, schron obserwacyjny z dzwonem, schron bierny dla drużyny piechoty, który rozpoznacie po charakterystycznym maskującym malowaniu, a także schrony o wzmocnionej barierze ogniowej, które powstawały po zrealizowaniu paktu "Ribbentrop – Mołotow".

W schronie biernym Regelbau 502 (jednym z dwóch poddanych renowacji), głównym schronie piskiej fortyfikacji znajdowały się niegdyś stanowiska dowodzenia. Aktualnie, już jako zabytek schron służy zwiedzającym. Można w nim bezpłatnie obejrzeć ekspozycję o charakterze militarno-historycznym. Jesteście jej ciekawi? Zobaczycie m.in.: elementy uzbrojenia, wyposażenie kwaterunkowe, militarne pamiątki. Poza tym Wasze dzieci, które dorastają w wysoce stechnologizowanym świecie dowiedzą się, jak wyglądał system łączności, który w czasie wojny służył do wewnętrznej komunikacji w schronach.

O sile niemieckich obiektów militarnych Piskiej Pozycji Ryglowej świadczy fakt, iż po tylu latach od zakończenia II wojny światowej one nadal stoją. I nawet zajęcie Pisza przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. im nie zaszkodziło, mimo że samo miasto ucierpiała aż w 70%.

Mimo upływy lat schrony nadal kryją w sobie jakieś tajemnice. Kto wie, może Wam uda się je odkryć?

Fortyfikacje znajdują się przy ul. Nidzkiej w Piszu (parking od strony ul. Olsztyńskiej). Można je zwiedzać nieodpłatnie w sezonie od maja do września. Obiekt otoczony jest lasem. Nierówny teren i wysokie trawy mogą utrudniać poruszanie się. Jeśli myślicie o zwiedzaniu z małym dzieckiem, raczej zrezygnujcie z wózka i zastąpcie go nosidłem.

 

Muzeum Ziemi Piskiej

Dzieje Pisza 

Dawno, dawno temu, a było to na wiele lat przed wybuchem II wojny światowej, istniała tu piwiarnia, którą odwiedził m.in. Melchior Wańkowicz, później przyszedł czas na gospodę, kawiarnię, areszt miejski i pralnię. Dziś w przyziemiu Ratusza miejskiego w Piszu znajduje się Muzeum Ziemi Piskiej. Zanim Wasze dzieci zaczną kręcić nosem na myśl o zwiedzaniu muzealnych ekspozycji, uprzedźcie je, że to ważny punkt Waszej rodzinnej wycieczki do Puszczy Piskiej. Oczywiście można go pominąć, jednak wiedzcie, że wizyta bardzo wzbogaci Waszą wiedzę o historii regionu oraz samej Puszczy.

Ekspozycja prezentuje bogate zbiory fauny i flory występującej na terenie Puszczy. Jak wygląda wilk, który skupia wzrok na nieświadomym zagrożenia jeleniu? Ile mierzą rozpostarte skrzydła orła? Czy norka, kuna leśna i łasica są do siebie podobne? Przekonajcie się, odwiedzając muzeum. To jednak nie wszystko. W czasie wizyty zobaczycie wiele gatunków ssaków, ptactwa wodnego i leśnego. Usłyszycie także odgłosy zwierząt, które stanowią wspaniałe muzyczne tło do zwiedzania.

Dzieci nauczą się tu rozpoznawać zwierzęta, identyfikować ich odgłosy, a także rozróżniać ptasie jaja - część wystawy poświęcona oologii* pokazuje różnorodność ptasich jaj. To świetna okazja do tego, by porównać wielkie jajo łabędzia czy żurawia z maleńkimi jajeczkami sikorki i pierwiosnka.

*Owologia inaczej oologia (łac. ovo - jajo) - za Wikipedią "jeden z działów ornitologii zajmujący się badaniem jaj, w szczególności jaj ptasich, ich budową, ubarwieniem, wielkością, kształtem i zmiennością wewnątrzgatunkową."

Dalszą część ekspozycji uzupełniają zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne. Na wystawie archeologicznej zobaczycie wiele eksponatów, które sięgają pamięcią do najstarszych dziejów osadnictwa Ziemi Piskiej. Perłą w koronie tej wystawy jest jednak poroże tura, zwierzęcia, którego już od 4 stuleci próżno szukać w jakichkolwiek puszczach, rezerwatach, a nawet zoo.

Wystawa etnograficzna przybliży Wam codzienne życie mieszkańców regionu. Zobaczycie atrybuty pracy rolnika, leśnika czy bartnika, a dzięki multimedialnej technologii poznacie ciekawostki na temat rybactwa na Mazurach.

W dziale historycznym zobaczycie wiele pamiątek po starowiercach m.in.: modlitewniki, śpiewniki i rzeźby. Dowiecie się, jak brzmiały XIV -wieczne prawa osadnicze i jak żyła etniczna ludność mazurska na terenie Prus Wschodnich.

Jeżeli chcielibyście wiedzieć coś więcej o Piszu niż tylko tyle, że leży na Mazurach, koniecznie odwiedźcie Muzeum Ziemi Piskiej. Mało kto wychodzi stąd niezadowolony.

Muzeum działa przez cały rok i honoruje kartę dużej rodziny upoważniającą do takiej samej zniżki jak dla uczniów, studentów czy emerytów. W sezonie wakacyjnym, od lipca do końca sierpnia można je odwiedzać przez 7 dni w tygodniu. W miesiącach od września do czerwca, w soboty i niedziele ekspozycje są nieczynne.

Muzeum Ziemi Piskiej - atrakcje dla dzieci na Mazurach
Zwiedzanie z dziećmi Muzeum Ziemi Piskiej
Wystawa historyczna w Muzeum Ziemi Piskiej

Źródło zdjęć: www.muzeumziemipiskiej.pl

Więcej informacji: Muzeum Ziemi Piskiej

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi