Ełk - atrakcje dla dzieci

Ełk - miasto w sam raz

Na terenach dzisiejszego Ełku żyli niegdyś Jaćwingowie, krewni Litwinów i Prusów. Później Krzyżacy wybudowali zamek, a samo miasto nazywali, używając określenia z języka niemieckiego. Dopiero w 1946 r. Ełk przestał być Licke, Lik, Licce, Lueck, Lyck i stał się po prostu Ełkiem. W przeszłości nie uniknął pożarów, epidemii dżumy, czy skutków działań militarnych. Po wojennych bombardowaniach, w czasie których zniszczeniu uległy zabytki i całe śródmieście przyszedł czas smutnych podsumowań. Na szczęście miasto powoli zaczęło się podnosić z popiołów i dziś cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.

Ełk nie jest ani za mały, by się w nim nudzić, ani zbyt duży, by liczba turystów mogła przytłoczyć i zmęczyć. Jest w sam raz. Znajdziecie w nim oazy spokoju i miejsca tętniące energią.

Miasto leży na Pojezierzu Mazurskim, nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk. Malownicza lokalizacja zachwyca widokami i sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Okolice Ełku to raj dla miłośników przyrody. Grzybiarze, wędkarze, amatorzy sportów wodnych oraz fani wycieczek pieszych i rowerowych będą zadowoleni, miasto bowiem ma dla nich sporo propozycji. Urozmaicona rzeźba terenu wznosi się pagórkami i opada w dolinach. Ścieżki piesze i rowerowe biegną między jeziorami, polami i łąkami, na których z pewnością nieraz spotkacie bociana. To właśnie tym czerwonodziobym ptakom o szczudlastych nogach Ełk zawdzięcza określenie "kraina bociana". W Puszczy Boreckiej usłyszycie, jak bije serce lasu i jeśli będziecie mieć szczęście, natkniecie się na ślady obecności wilków, zobaczycie łosia brodzącego w mokradłach lub bielika w czatowni.

Niepowtarzalnego charakteru miastu nadają ruiny krzyżackiego zamku, promenada spacerowa z widokiem na jezioro czy scena muzyczna, na której skupia się kulturalne życie Ełku. Spacerując wzdłuż promenady, możecie zatrzymać się w jednej z restauracji, nakarmić kaczki na jeziorze lub po prostu podziwiać mazurskie zachody słońca.

Radości z plażowania i kąpieli doświadczycie na dwóch miejskich plażach oraz w parku wodnym należących do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku, który oferuje również zabawę na kortach tenisowych, boiskach, mini polu golfowym, placu zabaw, w parku linowym i siłowni pod chmurką.

W Skansenie pszczelarskim poznacie niesamowity świat pszczół, w Parku Kopernika przeniesiecie się w kosmos, zupełnie nie odrywając się od Ziemi, kolej wąskotorowa zabierze Was natomiast w nostalgiczną podróż do przeszłości. Klimat retro poczujecie również w wieży ciśnień, w której zorganizowano wystawę fotografii dawnego Ełku oraz Muzeum Kropli Wody. Tu też możecie zobaczyć miasto z lotu ptaka. A może sam widok Wam nie wystarczy i chcielibyście poczuć się jak ptaki? Załatwione. Dwa razy do roku, w ramach Mazurskich Zawodów Balonowych po ełckim niebie dryfują kolorowe balony. Jak tylko zawody dobiegną końca, możecie wskoczyć do jednego takiego balonu i niczym ptaki wzbić się w przestworza.

Ełk nie jest ani za mały, ani za duży. Na rodzinne wakacje Ełk po prostu jest w sam raz.

 

Ełcka Kolej Wąskotorowa, ul. Wąski Tor 1, Ełk

45 minut frajdy 

Pierwszy raz wyjechała w trasę w 1913 r. Kursowała tak z przerwami aż do 2001 r., aż w końcu postanowiono, że już więcej nie przewiezie ani pasażerów, ani towarów. I pewnie odstawionoby ją na boczny tor, na którym przykryta kurzem popadłaby w zapomnienie, gdyby nie władze Ełku, które zdecydowały się ją ocalić. Mowa o kolejce wąskotorowej, która dziś pod nazwą Ełckiej Kolei Wąskotorowej stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Choć pewnie nieraz jechaliście pociągiem, wycieczka kolejką wąskotorową jest jak podróż w czasie. Kolejka jeździ na odcinku Ełk - Sypitki oferując 45 minut frajdy i piękne widoki mazurskich łąk, pól i lasów. Dojechawszy do celu podróży, będziecie mieć 2 godziny wolnego czasu. Możecie go wykorzystać na spacer po lesie lub wsi. Na miejscu znajduje się infrastruktura rekreacyjna z miejscem na ognisko i grilla. To dobre miejsce dla tych, którzy nie lubią podróżować na pusty żołądek.

Swoją podróż w czasie możecie symbolicznie kontynuować również po powrocie do Ełku. W dawnym budynku stacji kolejowej powstało Muzeum Kolejnictwa, w którym zobaczycie sporą kolekcję lamp kolejarskich, czapek, dawne papierowe bilety i lokomotywownię z taborem sprzed lat.

Kolej wąskotorowa kursuje w miesiącach od maja do sierpnia, oferując darmowe przewozy turystyczne dla dzieci do lat 5.

 

Skansen pszczelarski w Ełku, po sąsiedzku z Ełcką Koleją Wąskotorową

Skąd się bierze miód? 

Tu niedźwiedź pilnuje beczki miodu, tam sowa wielkimi oczami łypie. Dalej pomiędzy mikroskopijnych rozmiarów domkami siedzi kilku brodaczy w czapkach ze słomy lub deszczułek. Ta niezwykła galeria rzeźb plenerowych to Skansen pszczelarski, w którym poznacie fascynujący świat pszczół i miodu. Choć wszystkie te rzeźby reprezentują różne style i okresy historyczne łączy je nazwa i przeznaczenie. To ule, które tworzą pszczele osiedle zwane pasieką. Niestety ze względów bezpieczeństwa w skansenie nie ma pszczół. Nie zobaczycie jak uwijają się "w pocie czoła", by wyprodukować słodki smakołyk, którym pewnie nieraz smarowaliście chrupiąca bułeczkę lub słodziliście herbatę. Przewodnik oprowadzi Was jednak po skansenie, opowiadając o eksponatach związanych z pszczelarstwem. Odkryje przed Wami tajniki pracy bartnika i pszczelarza, pokaże charakterystyczną odzież roboczą oraz porówna dawne metody produkcji miodu, z tymi, które stosuje się współcześnie.

Jak porozumiewają się pszczoły? Czy wszystkie są pracowite i biorą udział w produkcji miodu? Jak długo żyją i co się z nimi dzieje, kiedy użyją żądła? To tylko garstka z całej puli pytań, na które poznacie tu odpowiedź.

Wizyta w Skansenie pszczelarskim wprowadzi Was do świata pszczół i pozwoli poznać je nieco lepiej. Dzieci już nigdy nie będą miały wątpliwości co do tego, że miód nie jest produktem wytworzonym przez człowieka, a efektem współdziałania małych pracowitych owadów. Odkrywanie tajników produkcji miodu uświadomi im wielkie znaczenie pszczół w przyrodzie i być może na zawsze nauczy je szacunku do pszczół.

 

Wieża ciśnień w Ełku

Opowieść o kropli wody 

Służyła Ełczanom przez 80 lat, aż w latach 70 XX w. zastąpiono ją nowszą technologią w postaci systemów wodociągowych. Wydawałoby się, iż narodziny nowego przesądzą o jej kresie. Okazało się jednak, że los napisał dla niej nową życiową rolę. Dziś symbol dawnego dynamicznego rozwoju Ełku - wieża ciśnień stanowi jedną z turystycznych atrakcji miasta.

Po tym, jak przestała dostarczać mieszkańcom wodę przeistoczyła się w Muzeum Kropli Wody, które snuje swą opowieść przy pomocy starych fotografii przedstawiających Ełk na przełomie XIX i XX w., a także wykorzystywanych w przeszłości przedmiotów związanych z wodą. Zobaczycie wśród niech m.in.: gąsiory, syfony, butelki, pompy i urządzenia przeciwpożarowe. Możecie je obejrzeć w sezonie letnim codziennie między godz. 10:00 a 16:00.

Strzelisty budynek o kopulastym dachu góruje nad ul. 11 Listopada już od 1895 r. Stanowi najwyższy punkt widokowy Ełku, a dzięki podłączeniu energii elektrycznej wspaniale rozświetla jego wieczorne niebo.

 

Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku

Podniebny spacer

Wyglądają jak olbrzymie bańki mydlane. Jedne się wznoszą ku chmurom, inne opadają na trawiasty dywan. Pełne lekkości i kolorów zakwitają niczym kwiaty na łące. Zachwycają, robią wrażenie, nie pozwalają oderwać wzroku. Balony, mnóstwo balonów. Dwa razy do roku na ełckim niebie rozgrywa się fantastyczny spektakl pod tytułem Mazurskie Zawody Balonowe. Jeśli nie zdążycie na edycję letnią, zimą możecie liczyć na powtórkę. Zawody odbywają się dwukrotnie w ciągu dnia - wczesnym rankiem i wieczorem. Godziny podyktowane są względami bezpieczeństwa, jednak dla spektakularnych widoków warto wstać o świcie. Jeśli marne z Was ranne ptaszki, po godz. 18 czekają Was nie mniejsze wrażenia. W zawodach uczestniczą baloniarze z różnych części Europy, którzy pokażą Wam rozmaite techniki rozkładania balonów, napełniania ich powietrzem, opowiedzą, jak wyglądają start, lot i lądowanie, a następnie zademonstrują wszystkie czynności. Zaprezentują podniebne ewolucje i podzielą się swoimi doświadczeniami.

Zawody przyciągają nie tylko chętnych do podziwiania nocnych pokazów i paradnych lotów balonów nad miastem, ale również zainteresowanych takim podniebnym spacerem. Wystarczy kupić bilet turystyczny, poczekać do zakończenia zawodów, wejść do kosza z instruktorem i wzbić się w górę, by podziwiać piękno mazurskiej ziemi.

Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku
Mazurskie Zawody Balonowe - ciekawe atrakcje w Ełku
Mazury - podziwiamy z dziećmi balony na niebie

Źródło zdjęć: www.mosir.elk.pl/imprezy/xii-mazurskie-zawody-balonowe 

Więcej informacji: Mazurskie Zawodu Balonowe

 

Park edukacji Mikołaja Kopernika ul. Wojska Polskiego Ełk

Międzyplanetarna wyprawa 

Ile planet liczy układ słoneczny? Która z nich jest największa? Która krąży najbliżej Słońca? I czy Pluton jest planetą? Międzyplanetarną podróż możecie odbyć, zupełnie nie odrywając się od Ziemi. Spacerując po ełckim Parku edukacji Mikołaja Kopernika, poznacie odpowiedzi nie tylko na powyższe pytania. Wzdłuż parkowych alejek, w kolejności odpowiadającej rzeczywistemu układowi w kosmosie rozmieszczono kule, którym przypisano nazwy planet. Każdą z nich opatrzono tabliczką z informacją o masie, średnicy oraz odległości od Słońca.

Wasze międzyplanetarne odkrycia będzie obserwował sam Mikołaj Kopernik. Słynny astronom siedzi na jednej z tutejszych ławek czekając na wspólne selfie lub pogawędkę. Kto wie, może patrząc w niebo, wspólnie odkryjecie jakieś nowe ciało niebieskie?

Duży zielony teren urozmaicają rzeka, 2 stawy, siłownia oraz 2 place zabaw inspirowane mapą nieba. Jeden z nich został zaprojektowany na wzór gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, drugi - Małej Niedźwiedzicy. Każdy gwarantuje świetną zabawę na bujakach piłkowych, huśtawkach i licznych konstrukcjach do wspinania.

 

Atrakcje sportowo-rekreacyjne Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ełku

Ruch to zdrowie

Każdy wie, że aktywność psychoruchowa ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Zamiast ją blokować zakazami w stylu "nie biegaj, bo upadniesz", "nie wdrapuj się po drzewie, bo się skaleczysz" warto ją wspierać. Można to robić w sposób mądry i bezpieczny zarówno dla zdrowia i życia dziecka, jak i dla psychicznego komfortu rodzica.

Ełk to miasto przyjazne dzieciom. O to, by się nie nudziły i miały gdzie rozładować nadmiar energii zadbał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR), który proponuje dzieciom kilka rodzajów aktywności ruchowej m.in.: na basenie, w parku linowym, na polu golfowym, boiskach, kortach, lodowisku, placach zabaw i siłowni.

  • Park Wodny

W Parku Wodnym są 3 baseny - sportowy, z hydromasażem i rekreacyjny, w którym dzieciaki mają do dyspozycji zjeżdżalnie, małpi gaj czy wodną siłownię. Jeśli nie potrafią pływać, instruktorzy z przyjemnością wyjaśnią im, co zrobić, by poczuć się w wodzie nieco pewniej.

Wy w tym czasie możecie się wybrać na terapię dla ciała i duszy do jednej z tutejszych saun. Do wyboru macie 2 sauny suche, 2 sauny parowe oraz saunę infrared. A jeśli to dla Was zbyt ciepłe warunki do relaksu, wybierzcie się do groty solnej, w której panuje zdecydowanie niższa temperatura.

Park Wodny - atrakcje dla dzieci
MOSiR Ełk - Park Wodny
Miejsce odpoczynku dla rodziców w Parku Wodnym w Ełku

Źródło zdjęcia: www.mosir.elk.pl 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

  • Park linowy

W parku linowym wydzielono 3 trasy o różnym stopniu trudności. Trasa wysoka i niska (średnia) dedykowane są dorosłym i dzieciom powyżej 8 roku życia. Z myślą o najmłodszych wielbicielach wspinaczki powstała trasa Maluch o długości 63 m, która liczy 11 przeszkód. Mogą z niej korzystać dzieci w wieku od 3 do 13 lat.

Najmłodsze dzieci mogą bawić się za darmo. Rodzinom 3+ oraz posiadaczom „Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny” przysługuje natomiast bardzo atrakcyjna, bo aż 50% zniżka.

Zabawa z dziećmi w parku linowym w Ełku
Atrakcje dla dzieci - park linowy w Ełku
Ełk - park linowy - trasa niska

Źródło zdjęć: www.mosir.elk.pl 

  • Pozostałe atrakcje MOSiR

Kontynuację świetnej zabawy gwarantuje bezpłatny plac zabaw z dostępem do typowych konstrukcji do wspinania, huśtania i zjeżdżania. Obok znajduje się również przestrzeń do gry w bule oraz stoliki szachowe.

MOSiR - plac zabaw

Źródło zdjęcia: www.mosir.elk.pl 

Na mini polu golfowym dzieci mogą potrenować precyzję trafiania piłeczką golfową do dołka przy jak najmniejszej ilości uderzeń, mocne uderzenie natomiast poćwiczą na  kortach tenisowych i boiskach wielofunkcyjnych do gry w rozmaite gry zespołowe.

Minigolf - atrakcje dla dzieci w Ełku

Źródło zdjęcia: www.mosir.elk.pl 


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazurach i Warmii<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Kolejnym miejscem, w którym można zadbać o kondycję fizyczną, jednocześnie świetnie się bawiąc, jest siłownia zewnętrzna. Urządzenia do ćwiczeń różnych partii mięśni znajdują się na terenie stadionu miejskiego. Dzieci poniżej 14 roku życia nie mogą jednak z nich korzystać, ale może Wasz nastoletni syn czy córka się skuszą?

Siłownia zewnętrzna - MOSiR Ełk

Źródło zdjęcia: www.mosir.elk.pl 

W sezonie zimowym frajdę całej Waszej rodzinie zagwarantuje wizyta na lodowisku. Obiekt jest zadaszony, posiada wypożyczalnię łyżew oraz sprzętu ułatwiającego jazdę osobom początkującym. Jeśli Wasze dzieci nigdy nie jeździły na łyżwach, pingwinek (sprzęt ułatwiający utrzymanie równowagi na lodzie) służy ramieniem.

Więcej informacji: MOSiR Ełk

 

Plaże nad Jeziorem Ełckim w Ełku

Wypoczynek na cyplu lub w zatoce 

Ełk przyciąga turystów piękną lokalizacją, niepowtarzalnym klimatem i fantastycznymi atrakcjami, które gwarantują miłe spędzenie czasu. Nad Jeziorem Ełckim okazji, by świetnie się bawić, nie brakuje.

Plaża na osiedlu Jeziorna to prawdziwy raj dla fanów wypoczynku nad wodą. Duży piaszczysto-trawiasty teren otoczony pasem zieleni, który wcina się cyplem w wody jeziora, zaopatrzono w nowoczesną infrastrukturę i objęto nadzorem ratowników MOSiR.

Strefę kąpielową wyznaczają pomosty z wieżą widokową, a sportową aż 5 boisk, z czego 3 o piaszczystej nawierzchni przeznaczono do gry w piłkę plażową, 2 betonowe pozostawiając dla koszykarzy. Do dyspozycji wypoczywających są szatnie, toalety, wiaty rekreacyjne, alejki z ławkami, slip i miejsce do cumowania łodzi. Teren jest dobrze oświetlony i atrakcyjnie zaprojektowany. Dodatkowe ułatwienie dla osób niepełnosprawnych stanowią oznaczenia pionowe i poziome. Nie ma wątpliwości, gdzie można łowić ryby, skorzystać z natrysku, pozostawić bezpiecznie rower, czy samochód.

Podczas gdy jedna plaża znajduje się na cyplu, druga ukrywa się w zatoce Jeziora Ełckiego przy ul. Parkowej. Co prawda brakuje jej nowoczesnej infrastruktury, jednak miejsca do plażowania i gry w piłkę jest pod dostatkiem. Kąpieliskiem opiekuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dlatego tu również są ratownicy - dodatkowa, darmowa para oczu, która będzie miała na względzie bezpieczeństwo Waszych pociech.

Szukając więc miejsca, w którym Wasze dzieci będą się beztrosko i bezpiecznie bawić pomyślcie o jednej z miejskich plaż na cyplu lub w zatoce.

  • Jezioro Ełckie

Plaże to nie jedyne miejsce nad Jeziorem Ełckim oferujące wypoczynek nad wodą. Wzdłuż linii brzegowej ul. Zamkową biegnie promenada, częste miejsce spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Jeśli chcecie zjeść coś smacznego, nacieszyć oczy widokiem żaglówek unoszących się na wodzie czy nakarmić wodne ptactwo, to właśnie tutaj. Spotkacie tu również rybaków zarzucających wędki na okonie i szczupaki, a także miłośników wodnej rekreacji. Podążając ich śladem, możecie wypożyczyć kajak lub rower wodny i zabrać dzieci na rodzinną wycieczkę po jeziorze. W przesmyku na jeziorze zobaczycie również pozostałości dawnego krzyżackiego zamku.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi