Powsin - atrakcje dla dzieci

Powsin i jego atrakcje

W administracyjnych granicach warszawskiego Wilanowa, w oprawie Lasu Kabackiego leży Powsin, miejsce lubiane nie tylko przez Warszawiaków. Do spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych zachęca tu słynny Ogród Botaniczny, dyniowa farma Pumpkin Farm oraz place zabaw. Jeden z nich - pełen kolorów i różnorodnych sprzętów do zabaw znajduje się w Parku Kultury, drugi - idealnie wpisuje się w aktualne trendy eko. Schował się w leśnej otulinie, w sąsiedztwie Centrum Edukacji Przyrodniczo–Leśnej, które propaguje wiedzę o przyrodzie i podnosi świadomość ekologiczną wśród uczestników swoich warsztatów.

Na wycieczkę do Powsina warto zarezerwować sobie cały dzień, choć i tak na wszystkie atrakcje może Wam nie starczyć czasu. Jeśli lubicie słuchać śpiewu ptaków, jeśli to, że drzewo jest twarde, nie przeszkadza Wam w tym, by je przytulać, jeśli z pokorą przyjmujecie, że w lesie to Matka Natura zawsze ma ostatnie słowo, przyjedźcie do Powsina. Z Warszawy to zaledwie pół godziny drogi samochodem.

Wycieczkę możecie rozpocząć w dowolnym miejscu, jednak wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczo–Leśnej będzie stanowić świetne wprowadzenie w świat leśnych przygód.

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich

Centrum to miejsce wyjątkowe, które w pas kłania się przyrodzie, by ją chronić, wychwalać i każdemu o niej mówić. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych, w tym dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Scenariusze spotkań dotyczą zagadnień związanych z przyrodą i realizowane są zarówno w budynku, jak i w terenie, np. w lesie czy na polance edukacyjnej.

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie
Wycieczka z dziećmi do Powsina
Bierzemy udział w zajęciach edukacyjnych

Źródło zdjęć: www.lasymiejsckie.waw.pl 

Wewnątrz znajdują się pracownie oraz sala wykładowa wykorzystywana również w celach wystawienniczych. Możecie w niej obejrzeć m.in. prace wykonywane przez Wasze pociechy w czasie warsztatów, które się tu odbywają.

Warsztaty zwykle trwają do 3 godzin i obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. Na początku dzieci oglądają prezentację multimedialną, a następnie wykonują preparaty mikroskopowe, które stanowią punkt wyjścia do bliższego przyjrzenia się roślinom i ich rysowania. Ostatni element spotkania przewidziany jest na pracę w terenie, tematycznie dostosowaną do pory roku. Czego w czasie takich zajęć mogą dowiedzieć się Wasze dzieci? Np. tego, czy rośliny zapadają w sen zimowy, dlaczego drzewa zrzucają liście, co kryje się w kropli wody, czy grzyby mogą urosnąć w domu oraz czym jest bank genów i do czego służy. Tych kilka zagadnień nie wyczerpuje jednak bogactwa wiedzy, jaką można tu zdobyć o najbliższym otaczającym nas świecie.

Atrakcje dla dzieci w Powsinie - Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Źródło zdjęcia: www.lasymiejsckie.waw.pl 

Liczne materiały edukacyjne i naukowe sprawiają, że zajęcia są urozmaicone i mają ciekawy przebieg. Dzięki możliwości korzystania z różnego rodzaju modeli, plansz z ptakami i owadami, tablic interaktywnych, mikroskopów, lornetek, lup, gier edukacyjnych, a także podczas spacerów po ścieżce edukacyjnej teoria i praktyka wzajemnie się tu przenikają, umożliwiając uczestnikom spotkań wnikliwe eksplorowanie świata przyrody i odkrywanie jego tajemnic. Centrum stwarza przestrzeń do eksperymentowania, słuchania, dotykania, wąchania i patrzenia. Mówimy wtedy o poznaniu polisensorycznym, czyli takim, które wykorzystuje wiele zmysłów. W połączeniu z indukcyjnym sposobem myślenia (czyli od szczegółu do ogółu) i pod okiem doświadczonych edukatorów dzieci mają tu okazję tworzenia całościowych obrazów dotyczących danego zagadnienia przyrodniczego i w ten sposób poznawania np. różnych gatunków roślin i zwierząt, cykli przyrody, hierarchicznego modelu łańcuchów pokarmowych, czy znaczenia oraz funkcji lasu. Nabierają świadomości ekologicznej, dowiadują się jak dbać o przyrodę i w jaki sposób ją chronić przed niszczycielską działalnością człowieka. Ucząc się, przy okazji miło spędzają czas.

Propagowanie postaw życia w zgodzie z naturą to jednak nie wszystko, na co możecie liczyć, odwiedzając Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Ofertę wzbogacają dodatkowe zajęcia muzyczne i plastyczne, możliwość zorganizowania ogniska, a także bliskie sąsiedztwo Parku Kultury z placem zabaw, Leśnego Placu Zabaw oraz Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk. To miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży, dorosłym, a także osobom niepełnosprawnym, z myślą, o których zostało wyposażone w specjalne podjazdy i toalety.

Więcej informacji: Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich

Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej

Oaza w mieście

Ogród Botaniczny to dzieło wielu lat starań pracowników Państwowej Akademii Nauk, które w latach 70. XX w. zostało udostępnione zwiedzającym. W południowym rejonie Warszawy między Parkiem Kultury w Powsinie i Klarysewem wydzielono 70-hektarowy obszar, którzy sukcesywnie zagospodarowywano. Pojawiała się nowa infrastruktura i nasadzenia. Mijały lata, a Ogród się rozwijał i piękniał. Jedno się nie zmieniło - zainteresowanie zwiedzających, którzy szukają tu spokoju, wytchnienia od miejskiego życia i kontaktu z naturą, z którego mogą czerpać radość. W tym celu udostępniono im niemal 30 ha zielonej, kwitnącej i pachnącej przestrzeni poprzecinanej urokliwymi alejkami wiodącymi we wszystkie, nawet najbardziej tajemnicze zakątki Ogrodu. Wy również możecie odkryć magię tego miejsca, zabierając tu swoje dzieci. Zarezerwujcie sobie kilka godzin, bo czeka Was wspaniała przygoda w botanicznym świecie.

Na przestrzeni lat Ogród zgromadził bogatą kolekcję roślin pogrupowanych w tematyczne działy obejmujące m.in.: działy roślin ozdobnych, użytkowych i egzotycznych, a także dział flory polskiej i arboretum.

Przechadzając się po alejkach działu flory polskiej, możecie zabawić się z dziećmi w rozpoznawanie rodzimych gatunków roślin i wskazać im te, których najprawdopodobniej nie spotkają w warunkach naturalnych ze względu na zagrożenie wyginięciem. Na taką wyprawę warto wziąć lupę, by przyjrzeć się roślinom z bliska. Jeśli chcecie poznać je lepiej, wystarczy przeczytać informacją na tabliczce, którą każda z nich została opatrzona.

Atrakcje dla dzieci w Powsinie - Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej
Spacer po ogrodzie botanicznym z maluchem

Źródło zdjęć: www.ogrod-powsin.pl 

Wiosną trudno odmówić sobie tu spaceru. Do życia budzą się tulipany i krokusy. Kwitną różaneczniki i magnolie. Ptaki budują gniazda dla swoich ptasich rodzin, pszczoły zwabione obietnicą obfitych zbiorów krzątają się przy kwiatach, rywalizując z motylami o nektar. Przyjemnie obserwować jak przyroda budzi się do życia, widzieć jak kwiaty przebijają grudki ziemi i pięknie rozkwitają, dając do zrozumienia, że zeszłoroczna praca w postaci sadzenia cebulek kwiatowych nie poszła na marne. Miło czuć woń natury, która uwodzi i inspiruje nawet największych twórców kompozycji zapachowych z całego świata. Można wtedy poczuć, jak bardzo doskwiera tęsknota za naturą, dlatego watro wykorzystać okazję i czerpać z tej przestrzeni możliwie najwięcej.

Będąc w Ogrodzie możecie też pobawić się z dziećmi w górską wyprawę. Ścieżka poświęcona florze polskich gór, może nie wygląda tak spektakularnie, jak oryginał, bo i góry niższe i szlaki krótsze, jednak całość prezentuje się realistycznie. Tu rośnie kosodrzewina, tam trawiasta skarpa schodzi w dół. Tu można pochodzić po skalniaku imitującym górski szlak, tam posłuchać jak szemrze strumyczek. To taka namiastka górskiego krajobrazu, która pozwoli dzieciom wyobrazić sobie prawdziwe góry.

Kolekcja roślin górskich
Powsin - górskie widoki w Ogrodzie

Źródło zdjęć: www.ogrod-powsin.pl 

Spacerując po powsińskim Ogrodzie Botanicznym trudno nie docenić piękna róż. Królowa kwiatów tworzy tu piękne kompozycje, które urzekają kolorem i zapachem. Wspaniały klimat panuje również w oranżerii, która zaprasza w niezwykłą egzotyczną podróż. Wnętrze tej wielkiej szklanej konstrukcji przypominającej akwarium wypełniają rośliny, jakich próżno szukać w warunkach naturalnych w naszym klimacie. Dzieci będą miały okazję zobaczyć palmy widywane do tej pory jedynie w książkach, podziwiać cytrusowe drzewka oraz kwitnące opuncje, będące składnikiem niektórych herbat. Z pewnością spodobają im się rośliny owadożerne, bananowce czy bawełna, z której być może zrobiono T-shirt, który właśnie mają na sobie. W zielonym raju tropikalnych i subtropikalnych roślin zobaczycie też niezwykłe paprocie drzewiaste, kawowce, agawy, piękne hibiskusy i storczyki, a także bogatą kolekcję sukulentów i kaktusów.

Kolekcja roślin klimatu ciepłego
Podziwiamy z dziećmi egzotyczne rośliny
Wycieczka do Powsina z maluchami - ogród botaniczny koło Warszawy

Źródło zdjęć: www.ogrod-powsin.pl 

Inne atrakcje na trenie Ogrodu

Poza tym na terenie Ogrodu znajdziecie mnóstwo roślin cebulowych, ot choćby piękną kolekcję kosaćców, drzewa i krzewy owocowe obsypane jabłkami, czereśniami, śliwkami, morelami, wiśniami czy gruszkami, a także mnóstwo aromatycznych, zdrowych ziół i warzyw, które jeszcze nieczęsto goszczą na naszych stołach takich, jak fenkuły, topinambur czy karczochy. Problem z ich rozpoznaniem rozwiążą tabliczki informacyjne lub przewodnik. Na taką wycieczkę ze znawcą botanicznego świata można zapisać się przez cały rok. Program oraz czas zwiedzania uzależnione są od pory roku i zawsze dostosowywane do wieku uczestników.

Przez cały rok można też wziąć udział w wybranych warsztatach dedykowanych dzieciom, młodzieży i dorosłym organizowanych przez Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej, zajęciach tworzonych z myślą o tych, którzy marzą o zrobieniu mini ogrodu w słoiku, czy tych, którzy chcieliby poznać techniki fotografowania przyrody.

Powsin - warsztaty dla dzieci w Ogrodzie
Z dziećmi w ogrodzie botanicznym
Zwiedzamy ogród botaniczny w woj. mazowieckim z dziećmi

Źródło zdjęć: www.ogrod-powsin.pl 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Smaki z ogrodu

Spacerując po Ogrodzie, nie możecie odmówić sobie jeszcze jednej przyjemności, a mianowicie, wizyty w ogrodowej kawiarni, która zaprasza na palce lizać pyszności. Miejsce to słynie przede wszystkim z autorskich wypieków inspirowanych porami roku oraz lodów. Wiosną i latem zjecie tu lody o klasycznych smakach - waniliowym, śmietankowym i czekoladowym. Jeśli wolicie bardziej ekstrawaganckie kompozycje, lody o smaku słonego karmelu lub rokitnikowy sorbet z pewnością przypadną Wam do gustu. Jesienią wybór bywa trudny, bo o palmę pierwszeństwa rywalizują jabłecznik, szarlotka, ciasto dyniowe i marchewkowe. Zima należy natomiast do piernika, którego każdy kęs przywodzi na myśl świąteczne klimaty. Na miejscu można zjeść również smaczne zupy z chlebem własnego wypieku oraz ciasta udekorowane owocami i kwiatami jadalnymi pochodzącymi z ogrodowych rabat. Przysłowiową kropką nad "i" pysznego deseru może być tu lemoniada, herbata lub kawa, których nie musicie konsumować przy stoliku, a w czasie spaceru między kolorowymi klombami.

Przerwa w zwiedzaniu w Cafe Ogród
Zajadamy się pysznościami w kawiarni
Domowe wypieki w Cafe Ogród w Powsinie

Źródło zdjęć: www.ogrod-powsin.pl 

Informacje praktyczne

Za zwiedzanie Ogrodu trzeba zapłacić. Zasadzie tej nie podlegają jednak dzieci do 5 roku życia. Starsze dzieci podobnie jak m.in.: studenci, seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zakup biletów w niższej cenie.

Jeżeli lubicie wypoczynek na łonie natury, w estetycznej przestrzeni, która prócz walorów rekreacyjnych otworzy przed Wami nowe horyzonty wiedzy botanicznej, zdecydowanie warto sięgnąć do portfela. Jeśli już podczas pierwszej wizyty będziecie przekonani o tym, iż nie będzie ona Waszą ostatnią, możecie kupić karnet, który umożliwi Wam kontemplowanie przyrody, harmonii i piękna tego miejsca o każdej porze roku.

Niestety na terenie Ogrodu obowiązuje kilka zakazów. Warto, byście o nich pamiętali. Czego nie można? Zabronione jest zrywanie roślin, palenie papierosów i spożywanie napojów alkoholowych. Nie posłuchacie tu również muzyki, nie pospacerujecie z psem ani nie pojeździcie na rowerze. Oczywiście jednośladem można tu przyjechać, jednak należy go przypiąć do stojaka na rowery zlokalizowanego tuż przy bramie wejściowej. Warto mieć na uwadze, iż w cieplejsze dni Ogród przeżywa turystyczne oblężenie, a więc i stojaki będą cieszyć się dużym zainteresowaniem i po prostu może Wam zabraknąć miejsca na przypięcie roweru. Poruszanie się z dzieckiem w wózku nie będzie problemem. Alejki w większości są asfaltowe i szerokie.

Za pozostawienie auta, skutera czy motocykla na parkingu również trzeba zapłacić. Chcąc uniknąć kosztów parkowania, można przyjechać, korzystając z transportu miejskiego. Na stronie WWW Ogrodu znajdziecie szczegółowe informacje o tym, jakim środkiem komunikacji dojedziecie oraz, którą bramą wejdziecie na teren Ogrodu. Również godziny otwarcia warto na bieżąco sprawdzać na stronie.

Ogród Botaniczny w Powsinie jest jak oaza w mieście. Warto odwiedzić go z wielu powodów. Choć natura jest tu wartością nadrzędną, trudno by konkurowała z czasem spędzonym w gronie najbliższych, energią, jaką daje zieleń i spokojem, który ogarnia ciało i umysł jeszcze przez długi czas po wyjściu z Ogrodu.

Więcej informacji: Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej 

Plac zabaw w Parku Kultury w Powsinie

Czas na zabawę 

Powsiński plac zabaw w Parku Kultury stanowi świetny pretekst do wyciągnięcia dzieci z domu. Zamiast siedzieć przed telewizorem lub zdobywać kolejny poziom sprawności w grze komputerowej można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Okazji do sportowej rywalizacji, nawiązania nowych znajomości i świetnej zabawy tu nie zabraknie. Duży, ciekawie zaaranżowany, bezpieczny (i przystosowany również dla niepełnosprawnych) plac zabaw daje dzieciom sporo wolności i pozwala na zabawę według własnego scenariusza.

Dzieci mogą tu do woli korzystać z karuzeli, domków ze zjeżdżalniami, huśtawek, linowych konstrukcji do wspinania oraz drążków do podwieszania i robienia fikołków, bujaków, piaskownicy z foremkami, sprzętem do transportowania i przesypywania piasku. Poza tym można tu pozjeżdżać na tyrolce, poskakać na trampolinie lub schować się w wiklinowym tunelu.

Obok klasycznych propozycji nie zabrakło też, unikalnych, choć tak naprawdę całkiem prostych rozwiązań. Można zagrać w gumę, klasy, kapsle czy zośkę, a jeśli ktoś nie umie, wystarczy przeczytać instrukcje umieszczone na ogrodzeniu, które krok po kroku wyjaśniają zasady każdej gry. Jeśli dzieci nie opanowały jeszcze sztuki czytania, warto im pomóc i wyjaśnić poszczególne reguły udowadniając, że zabawy z Waszego dzieciństwa wcale się nie zestarzały i mogą nieść frajdę niezależnie od tego, czy ktoś urodził się w latach 80., w okolicy roku milenijnego, czy już w nowym stuleciu.

Plac zabaw w Parku Kultury w Powsinie
Atrakcja dla maluchów w Parku Kultury - plac zabaw
Urlop na Mazowszu z dzieckiem - Park Kultury

Źródło zdjęć: www.parkpowsin.pl

W centralnym miejscu placu znajduje się natomiast scena przygotowana z myślą o występach artystycznych i zabawach z animatorami. Gdy nic się na niej nie dzieje, dzieci od razu widzą potrzebę zapełnienia wolnej przestrzeni i ochoczo z niej korzystają, dając popis własnych umiejętności wokalnych i aktorskich. Przy scenie znajduje się źródełko wody pitnej, z którego można korzystać, gdy od deklamowania wierszy zaschnie dzieciom w gardle. W północnej części placu zabaw znajduje się strefa muzykowania, w której dzieci mogą kontynuować zabawę, tworząc własne dźwiękowe kompozycje na bębnach czy dzwonkach ksylofonicznych, a dalej ciągnący się niemal w nieskończoność mur, który spełnia nie tylko rolę ogrodzenia, ale również wielkiej malarskiej powierzchni, po której można rysować dostępną na miejscu kredą.

Sprzęty rozstawione w sporych odległościach gwarantują poczucie przestrzeni, a urozmaicona powierzchnia (piaszczysta, trawiasta, wysypana wiórami drzewnymi) stwarza możliwości swobodnego biegania nawet bez butów, oferując w ten sposób różnorodność doznań sensorycznych.
Podczas gdy dzieci się bawią, rodzice mają chwilę dla siebie. Siadając przy stołach, mogą pokonwersować z innymi rodzicami, zrobić prasówkę lub po prostu odpocząć ciesząc się widokiem rozbrykanych latorośli. Nic nie stoi na przeszkodzie, by potowarzyszyć dzieciom w ich harcach. Kolorowe konstrukcje kuszą, by je wypróbować, niezależnie od tego ile ma się lat. Nie brakuje też miejsc, w których można schronić się przed słońcem.


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Mazowieckiem<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Atrakcje w sąsiedztwie placu zabaw

Kolorowe konstrukcje to jednak nie wszystko. W sąsiedztwie znajduje się bogate zaplecze sportowo-rekreacyjne z plenerową siłownią (przeznaczoną dla osób powyżej 10 roku życia), sauną i strefą basenową z basenem kąpielowym dla dzieci, dorosłych i osób niepełnosprawnych, łączką piknikową, wodnym placem zabaw, piaszczystą plażą, toaletami i szatniami.

Strefa basenowa w Parku Kultury w Powsinie
Zabawa z dziećmi w basenie w Powsinie

Źródło zdjęć: www.parkpowsin.pl

Jeśli lubicie sportową rywalizację i aktywny wypoczynek możecie wybrać się na kręgielnię, do parku linowego, zagrać w tenisa ziemnego lub stołowego czy w ulubioną grę zespołową na boiskach o nawierzchni przystosowanej do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę nożną. Jeżeli wolicie sporty wymagające mniejszej sprawności fizycznej, stoliki do szachów i brydża są do Waszej dyspozycji.

Park Kultury - boisko do gry w koszykówkę
Kryty kort do gry w tenisa ziemnego

Źródło zdjęć: www.parkpowsin.pl

W przerwach między poszczególnymi aktywnościami możecie się posilić. Na terenie Parku Kultury znajdziecie bary, grille oraz restauracje, które uciszą burczenie w brzuchu.

Pobyt na powsińskim placu zabaw oraz dostęp do pobliskich atrakcji gwarantuje Wam dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu, kontakt z naturą, możliwość nawiązania nowych znajomości i przede wszystkim kilka godzin naprawdę dobrej zabawy.

Więcej informacji: Park Kultury w Powsinie

Leśny Plac Zabaw zlokalizowany przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich

Recepta na zespół deficytu natury 

Dawno temu, zanim jeszcze powstał Internet, Xboxy i smartfony dzieci bawiły się na dworze. Często spędzały tam każdą wolną chwilę. Dzisiejsi 30-latkowie doskonale pamiętają fikołki na trzepaku, grę w kapsle czy skoki w gumę. Okolica nie miała tajemnic, bo rowerem można było pojechać, dokąd się chciało, osiedlowa górka zimą przeżywała prawdziwe oblężenie, a wspinania po drzewach nikt nie uważał za niebezpieczne. Tak było, ale od tej pory wiele się zmieniło. Łąki, nieużytki i niezagospodarowana przestrzeń, które stanowiły niegdyś przestrzeń do eksplorowania i zabaw zastąpiła betonowa architektura. Z ziemi zamiast trawy i kwiatów zaczęły wyrastać strzeliste bloki, które nawet słońce potrafiły zasłonić. Naturalny świat zdawał się kurczyć. Zepchnięty na margines stał się dla dzieci odległy i mało dostępny. Rozwój nowinek technologicznych adresowanych również do dzieci jeszcze ten dystans zwiększył. Niektórzy (jak Richard Louv, autor książki "Ostatnie dziecko lasu") nazywają to zespołem deficytu natury. Najprościej mówiąc jest to zjawisko polegające na stopniowej utracie kontaktu człowiek z naturą.
Na szczęście pojawiają się inicjatywy, które próbują spowolnić ten proces, a może nawet i mu przeciwdziałać? Za przykład niech posłuży Leśny Plac Zabaw zlokalizowany przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Powsinie. To niezwykłe (choć tak naprawdę wcale nie odkrywcze) miejsce, które łączy w sobie ekologię i możliwość przebywania na łonie natury z zabawą i edukacją.

Leśny Plac Zabaw to zachęta do eksplorowania lasu, kroczenia leśnymi ścieżkami, odkrywania tajemnic tutejszej fauny i flory. Niezależnie od pory roku dzieci mogą tu poczynić inne obserwacje. Atutem Leśnego Placu Zabaw jest bowiem zmienność. Zgodnie z cyklami przyrody, "aranżacja" parku się zmienia. Wiosną przyroda aż buzuje. Maleńkie pączki rosną, by za chwilę eksplodować soczystą zielenią. Latem słychać świergot ptaków i bzyczenie owadów. Jesienią, gdy babie lato osiada na policzkach, korony drzew zaczynają się mienić, pokazując malarski talent natury. Zimą natomiast wszystko cichnie i zasypia pod białą pierzynką, czekając na pierwsze promienie wiosennego słońca. Leśny Plac Zabaw w Powsinie doskonale wykorzystuje walory swojej lokalizacji. Gwarantując bezpieczne miejsce do nieskrępowanej i kreatywnej zabawy, jednocześnie dostarcza wiedzy o zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie.

Parkowe konstrukcje nawiązują do kontekstu, w którym je osadzono. Słupki do wspinaczki z wydrążonymi dziuplami i hubami do złudzenia przypominają prawdziwe drzewa. Powalone kłody spróchniałych drzew stały się inspiracją do stworzenia tuneli, a ptasie gniazda dały pomysł stworzenia piaskownic. Luneta w kształcie sowy ma obracaną głowę zupełnie tak, jak prawdziwa sowa, a kulodrom powstał na podstawie bacznych obserwacji wiewiórek i tego, w jaki sposób gromadzą zapasy orzechów na zimę. Zjawisko mikoryzy (w biologii oznacza to symbiozę między korzeniami drzew a grzybami) wykorzystano natomiast do konstrukcji rur umożliwiających rozmowy na odległość. Tu nic nie jest przypadkowe. Poza tym nie brakuje sprzętów typowych dla placów zabaw, takich jak wieża widokowa, mostki, czy konstrukcje do wspinania i zjeżdżalnia. Edukację uczestników zabawy wspierają natomiast tabliczki informacyjne np. z instrukcją montażu budki lęgowej dla ptaków czy rozróżniające poszczególne gatunki drzew.

Konstrukcje wykonano z drewna (i elementów metalowych) co nadało im naturalnego charakteru, a urozmaicone podłoże daje możliwość swobodnego biegania również na boso. Tereny porośnięte trawą, wysypane korą drzewną i piaskiem przecinają piaszczyste utwardzone alejki, po których można poruszać się rowerkiem, hulajnogą czy dziecięcym wózkiem. Niestety regulamin zabrania spacerów ze zwierzętami. Nic jednak nie wspomina o zakazie piknikowania. Więc jeśli tylko macie ochotę, możecie rozłożyć kocyk i odpocząć patrząc w chmury. Całości projektu dopełniają donice z szyszkami, drewniane zwierzątka (np. wiewiórka czy świnki w błotnej kąpieli), domki dla owadów, mini ogródek społeczny oraz mnóstwo roślin takich jak np. jarzmianka większa, wietlica samicza, kłosownica leśna, czy bodziszek leśny. Zielone, pachnące akcenty mają jeszcze jedną zaletę - tworzą estetyczne tło dla osób wylegujących się na hamakach.

Zabawa z dziećmi na Leśnym Placu Zabaw
Atrakcje dla dzieci w Powsinie - Leśny Plac Zabaw
Weekend z dzieckiem w Powsinie - Leśny Plac Zabaw

Źródło zdjęć: www.lasymiejsckie.waw.pl 

Ogrodzony teren ogranicza (a regulamin zabrania) dostęp osobom niepowołanym, np. spożywającym alkohol, będącym pod wpływem używek oraz palącym papierosy, co daje poczucie bezpieczeństwa i swobody korzystania z placu, choć i tak, na pociechy, trzeba mieć oko. Dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, mogą w pełni korzystać z atrakcji, pozostając jednak pod opieką dorosłych.

Leśny Plac Zabaw uwzględnia dziecięcą potrzebą zabawy, edukacji i swobody przebywania na świeżym powietrzu jednocześnie pięknie się wpisując w ideę proekologicznych przedsięwzięć.

Wizyta na Leśnym Placu Zabaw w Powsinie to ciekawa propozycja, by aktywnie i kreatywnie spędzić dzień poza miastem. To propozycja warta rozważenia, szczególnie jeśli czujecie, że po piętach depcze Wam zespół deficytu natury, a dzieci potrzebują odrobiny swobody w odkrywaniu nie tylko świata, ale również swoich własnych możliwości.

Więcej informacji: Leśny Plac Zabaw

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi