Warszawa zimą - które muzea zwiedzić z dzieckiem?

Zimową porą w Warszawie – o stołecznych muzeach, które warto zwiedzić z dzieciakami

Warszawa potrafi zaskoczyć o każdej porze roku – zawsze znajdzie się tu coś ciekawego, tak dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kiedy pogoda za oknem nie dopisuje, warto udać się na muzealne zwiedzanie stolicy.

Muzeów, galerii i ciekawych zabytków jest tu tak dużo, że z pewnością starczy na wiele deszczowych weekendów. Pozwólcie, że przedstawię Wam moich faworytów!

 

Muzeum Narodowe w Warszawie – obrazy, korony i mumie

Jeśli jesteście wielbicielami sztuki, przede wszystkim powinniście wybrać się do Muzeum Narodowego w Warszawie. Czasy, kiedy wnętrze straszyło pustkami, a dzieci kojarzyły je z głównie z nudą, minęły już dawno temu.

Dzisiaj warszawskie MNW to jedno z najciekawszych miejsc w kraju, jeśli chodzi o ofertę edukacyjną dla najmłodszych. Regularnie odbywają się tu inspirujące warsztaty i oprowadzania, jednak do gmachu warto zajrzeć nawet wtedy, gdy akurat nic się tu nie dzieje. Dlaczego? Bo kryje on największe arcydzieła malarstwa polskiego, a także wiele innych intrygujących eksponatów.

Muzeum Narodowe w Warszawie do zwiedzania zimą z dziećmi

Muzeum Narodowe w Warszawie, Gmach Główny, zdjęcie: Piotr Ligier

Przede wszystkim warto zabrać dzieciaki na pierwsze piętro, by obejrzały słynną Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki. To jeden z tych obrazów, które robią wrażenie na każdym odwiedzającym. Jest monumentalny, wypełnia całą ścianę galerii, a jego dynamika po prostu porywa.

Najmłodsi zazwyczaj uwielbiają opowieści o rycerzach, koniach i bitwach, obraz daje więc doskonałą okazję, by poszerzyć temat i opowiedzieć trochę o historii naszego kraju.

Podziwiamy eksponaty w Muzeum w Warszawie - obraz Jana Matejki

Bitwa pod Grunwaldem, Jan Matejko, Muzeum Narodowe w Warszawie

Drugim dziełem godnym uwagi jest Dziwny ogród Józefa Mehoffera, przedstawiający piękną scenkę ogrodową – mamę z nagim dzieckiem i latającą nad nimi wielką ważką. Niektórym obraz bardzo się podoba, inni wyczuwają drzemiącą w nim tajemnicę, jeszcze inni są pod wrażeniem gigantycznego owada. Bez względu na to, do której grupy będą należały Wasze dzieciaki, na pewno przyjrzą się mu z uwagą!

Bardzo ciekawe z dziecięcego punktu widzenia eksponaty znajdują się też w Galerii Sztuki Dawnej. Mówię tu o regaliach królewskich, które symbolizowały władzę monarszą, a więc o koronach, berłach i jabłkach. W muzeum obiekty te świecą się i połyskują i wyglądają, jakby były wykonane ze szczerego złota. Ale w rzeczywistości to nie złoto, a pozłacane srebro, a kamienie szlachetne to nic innego jak kolorowe szkiełka. Żeby zobaczyć, jak te fantastyczne obiekty wyglądały na królewskiej głowie i w królewskim ręku, warto spojrzeć na ściany galerii. Znajdują się tam obrazy pokazujące naszych władców w całej okazałości.

Zdecydowanie największym hitem warszawskiego Muzeum Narodowego są jednak mumie. Prawdziwe zmumifikowane ciała pochodzące ze starożytnego Egiptu znajdują się w Galerii Sztuki Starożytnej. Są tu też mumie zwierząt, które przez Egipcjan uważane były za święte (krokodyle i koty). Oprócz mumii zobaczymy tu też naczynia kanopskie, w których przechowywano wnętrzności wyciągnięte ze zmumifikowanych ciał, a także papirusy, rzeźby bóstw czy cudowną egipską biżuterię.

Wycieczka z dzieckiem - Galeria Sztuki Starożytnej

Galeria Sztuki Starożytnej, Muzeum Narodowe w Warszawie, zdjęcie: Bartosz Bajerski

Mumie fascynują, a jednocześnie lekko przerażają, szczególnie tych najmłodszych. W bezpiecznej przestrzeni muzealnej dzieciaki mają szansę się z nimi oswoić, przy okazji ucząc się co nieco o najdawniejszych czasach, a także o kulturach i religiach innych niż nasza.

 

Łazienki Królewskie – trzy w jednym

Miejscem, które łączy w sobie elementy parku, ogrodu zoologicznego i muzeum sztuki są Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Usytuowane w samym centrum Warszawy, pozwalają dzieciom zapoznać się z piękną dawną architekturą (między innymi Amfiteatr czy Świątynia Sybilii), ciekawymi obrazami (to w Pałacu na Wyspie), rzeźbami (w Starej Oranżerii), a także z wieloma zwierzakami, które miejsce to zamieszkują.

Są wśród nich wieczne głodne wiewiórki, regularnie rozkładające swe ogony pawie, a nawet żółwie wodne, pływające po parkowych kanałkach. Park jest spory, nie brakuje więc w nim ścieżek spacerowych. Do tego ma tu również swoją siedzibę Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – cudowne miejsce, gdzie podziwiać można piękne okazy roślin z całego świata.

Spacer w Łazienkach Królewskich zimową porą

Park w Łazienkach Królewskich, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska

 

Dinozaury i prehistoria

Nie tylko sztuką żyje człowiek, szczególnie młody. Czasami trzeba też dinozaurów i innych prehistorycznych stworów. Dla wszystkich spragnionych wiedzy na ich temat polecam Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN. Mieści się w Pałacu Kultury i Nauki (który nota bene jest ciekawym miejscem na osobną wycieczkę – można po nim pochodzić, a nawet wjechać na taras widokowy na ostatnie piętro), a jego trzon stanową szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi przez polskie ekspedycje paleontologiczne.

muzeum-ewolucji-w-warszawie-tarbozaur.jpg

Tarbozaur, Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, zdjęcie: Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN

 


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Najbardziej imponującym eksponatem jest szkielet opistocelikaudii – przedstawiciela rodziny zauropodów – który wypełnia największą salę muzealną. Robi naprawdę imponujące wrażenie. Oprócz szkieletów są tu też skamieniałe jaja dinozaurów, a także szczątki innych ssaków, które zasiedlały Ziemię w czasach, gdy królowały tu te wielkie stworzenia.

Idąc dalej tematem prehistorii i naszej planety, każdy wielbiciel dinozaurów, a także skał i minerałów, powinien wstąpić do Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego. Znajduje się tam rekonstrukcja szkieletu mamuta, a także wiele ciekawych kamieni szlachetnych, skamielin, a nawet obrotowa makieta przedstawiająca formy krasu w typowych jaskiniach krasowych. Wielbiciele techniki znajdą tam też makiety urządzeń używanych w kopalniach i obejrzą krótkie filmiki, na przykład o rudach miedzi.

Nauka geologii podczas zwiedzania muzeum z dziećmi

Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska

 

Domki dla lalek

Jednym z najciekawszych miejsc na mapie Warszawy jest Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, które do niedawna mieściło się w Pałacu Kultury i Nauki.

Teraz przeniosło się na warszawskie Stare Miasto (ma tam dwie siedziby – jedną dla wystaw stałych, drugą dla czasowych) i to tam można oglądać wspaniałą ekspozycję, składającą się ze stu pięćdziesięciu w pełni wyposażonych klasycznych domów dla lalek, a także pięknych lalkowych sklepów, szkół, szpitali, zakładów fryzjerskich, a nawet rzeźnika, w którym cudna lalka siedzi na tle w pełni wyposażonego zakładu mięsnego. Eksponaty pochodzą z różnych stron świata, prezentują więc różne style i charaktery, a najstarsze z nich mają ponad dwieście lat.

Zabytkowe dziecięce zabawki w Warszawie

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, zdjęcie: Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Ciekawym dodatkiem jest także wystawa zabawek sakralnych – unikatowy na skalę światową zbiór miniaturowych ołtarzy, kaplic i lalek w strojach religijnych, a także ślubnych.

To naprawdę duża gratka dla dzieciaków, dla których lalka to przecież archetyp zabawki, a także dla dorosłych – lalki to cudowne wytwory naszej kultury, a śledzenie ich historii to jakby śledzenie alternatywnej historii ludzkości.

Muzeum Domków Lalek - co warto odwiedzić w Warszawie

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, zdjęcie: Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

 

Stacja Muzeum

Warszawa ma też propozycję dla fanów motoryzacji i kolejnictwa – to świetna Stacja Muzeum, mieszcząca się na warszawskiej Ochocie. Muzeum jest doskonałym miejscem niezależnie od wieku zwiedzających, bo każde dziecko i dorosły znajdzie tam coś dla siebie.

Są tu modele pociągów z przeróżnych krajów i okresów, między innymi wszystkie te, które wymieniane są w książkach o motoryzacji dla najmłodszych, a więc słynna Rakieta Stephensona czy fantastyczna Luxtorpeda.

Stacja Muzeum - coś dla męskiego grona rodziny

Stacja Muzeum, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska

Stacja Muzeum to jednak znacznie więcej niż tylko modele. Można tam zobaczyć prawdziwy pociąg bojowy (mój mały stał przed nim jak oniemiały i nie potrafił zrobić kroku naprzód), zerknąć, jak wyglądały kiedyś stacje kolejowe, a nawet wsadzić głowę do lokomotywy.

Od czasu do czasu muzeum udostępnia zwiedzającym symulator lokomotywy EU07, w którym można poczuć się, jakby faktycznie kierowało się pociągiem.

Co warto zwiedzić w Warszawie zimą?

Stacja Muzeum, zdjęcie: Dagmara Budzbon-Szymańska

Gdy pogoda dopisuje, warto wyjść na zewnątrz – na pobliskich torach (Stacja Muzeum znajduje się w starej zajezdni kolejowej) stoją autentyczne pociągi, do których można wejść lub przynajmniej zajrzeć.

 

Militaria

Obojętnie, jak bardzo pacyfistycznie do życia nastawieni są rodzice, dzieci często interesują się wojskowością. Nasze Muzeum Wojska Polskiego to może nie najlepszy przykład tego typu placówek na świecie, ale na pewno pozwala dzieciakom przyjrzeć się bliżej eksponatom takim jak wojskowe samoloty, armaty czy strzelby, a także zobaczyć, jak wyglądała nasza piękna husaria, czy jak prezentował się słynny król Stefan Batory. Wśród innych ciekawych eksponatów warto wspomnieć także kolekcję broni azjatyckiej, na przykład stroje samurajskie.

Muzeum Wojska Polskiego już niedługo będzie miało nową siedzibę i wtedy z pewnością stanie się jedną z głównych atrakcji na mapie stolicy!

 

Centrum Nauki Kopernik

Niekwestionowanym królem, jeśli chodzi o centra kulturalne w Warszawie, jest Centrum Nauki Kopernik. Już sama wyprawa pod budynek dostarcza mnóstwa wrażeń, bo stoi przed nim wielka waga, na którą można wejść.

Kiedy zaś zajrzymy do środka, naszym oczom ukaże się fantastyczny świat nauki – nieprawdopodobnie duża liczba przeciekawych eksponatów, które wyjaśniają zjawiska naturalne czy procesy chemiczne, pokazują, jak działa świat i odpowiadają na wiele ważnych pytań.

Centrum Nauki Kopernik - nauka dla dzieci przez zabawę

Centrum Nauki Kopernik, ekspozycja stała, zdjęcie: Centrum Nauki Kopernik

Są tu teatry, jest też planetarium, majsternia, gdzie odbywają się liczne warsztaty, podczas których można wybudować własne modele (na przykład maszyny latającej), jest wreszcie Bzzz! – przestrzeń dla najmłodszych, obejmująca zjeżdżalnie, tunele, a także wodę, po której można puszczać stateczki.

Miejsce w Warszawie przyjazne dzieciom

Centrum Nauki Kopernik, ekspozycja stała, wystawa Bzzz!, zdjęcie: Centrum Nauki Kopernik

Ostrzegam – do Centrum Nauki Kopernik przychodzi się na długo, a bilety zawsze trzeba rezerwować z wyprzedzeniem!

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik dla rodzin z dziećmi

Centrum Nauki Kopernik, ekspozycja stała, zdjęcie: Centrum Nauki Kopernik

 

Ale to nie koniec…

Dzięki licznym atrakcjom kulturalnym Warszawa jest świetną opcją na każdą porę roku i każdą pogodę. Wymienione przeze mnie obiekty zupełne nie wyczerpują tematu – jest tu przecież jeszcze Zamek Królewski, Muzeum Warszawy czy imponujące Muzeum Neonów.

Ale wszystko po kolei – na początek zwiedzania radzę Wam wybrać te miejsca, które odpowiadają zainteresowaniom Waszych pociech, a potem stopniowo dodawać coraz to nowe atrakcje.

 

Autorka tekstu: Dagmara Budzbon-Szymańska

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi