Jak przetrwać z niemowlakiem nad morzem?

Dodano: 2021-05-31 godz. 14:12

Ludzie gór nad Bałtykiem - jak przetrwać z niemowlakiem nad morzem?

Pojawienie się dziecka może wywrócić życie świeżo upieczonych rodziców do góry nogami. Kochacie górskie wędrówki i dotychczas wszystkie urlopy spędzaliście na szlaku? Nie wyobrażacie sobie jednak zdobywania górskich szczytów z niemowlakiem, a spacery dolinami Was nie interesują? Może to dobry czas, aby pojechać… nad morze? Polskie wybrzeże Bałtyku oferuje świetne warunki do wypoczynku z maluchem. Także dla Ludzi Gór.

Wypoczynek nad morzem z niemowlakiem

Plażowanie na miarę Ludzi Gór

 

Nad morzem wszystko jest prostsze

Kiedy Wasz Niemowlak daje Wam popalić i walczycie o każdą godzinę snu, nie warto dokładać sobie wyzwań zbyt ambitnymi planami na urlop. I choć górskie wycieczki wydają się kuszące, a bogata oferta nosideł turystycznych każe wierzyć, że razem z maluchem pokonacie kilometry górskich szlaków… nic na siłę!

Nie każde dziecko toleruje kilkugodzinne przebywanie w nosidle. Nie każdy rodzic po zarwanej nocy ma ochotę ruszać w góry. Urlop nad morzem pozwala wyswobodzić się z planów i oczekiwań i zapewnia mnóstwo pięknych i spokojnych miejsc do odpoczynku na wyciągnięcie ręki.

Wyprawa nad morze z dzieckiem

Polskie morze...

Wasze Dziecko może drzemać na plażowym kocu - nic tak nie uspokaja, jak miarowy szum morskich fal. Nigdzie nie musicie iść, nikomu się nie spieszy, możecie poczytać książkę, albo też uciąć sobie małą drzemkę…Kiedy Wam się znudzi obozowanie w jednym miejscu, owszem, możecie przejść się wzdłuż plaży, nawet kilka kilometrów (i tu nosidło lub chusta mogą się przydać). Zawrócicie, kiedy będziecie chcieli.

Aktywne wczasy nad Bałtykiem z małym dzieckiem

 Nadmorski trening pod zimowe biegówki

Ważne, aby wybrać spokojne miejsce noclegowe, niedaleko plaży. Może to być przyczepa lub domek campingowy w nadmorskim leśnym pasie. Rozważcie również inne możliwości, jak mieszkanie lub hotelowy pokój z balkonem, na którym spokojnie wypijecie kawę i wysuszycie mokre ręczniki.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Rodzice maluchów ładnie przesypiających noc decydują się nawet na nocleg pod namiotem i wielu jest zadowolonych z takiej opcji. Ważne, aby dopasować wybór miejscówki do swoich aktualnych potrzeb, do wymagań dziecka i do Waszego stylu życia.

 

Przewaga Bałtyku nad Morzem Śródziemnym

Kilka lat temu kabareciarze natrząsali się, że Polska ma góry na południu i morze na północy, w związku z czym zimą na stokach brakuje śniegu, a latem na nadmorskich plażach bywa zimno.

Osobiście nie wyobrażam sobie jednak przetrwania w czterdziestostopniowym upale nad Morzem Śródziemnym (a tak bywa w lipcu i sierpniu). Kiedy jest trochę chłodniej, wystarczy się ubrać. Kiedy z nieba leje się żar, nie jest tak łatwo. Pozostaje poszukiwanie cienia, albo chowanie się do klimatyzowanego pokoju.

Latem wolę zabrać ze sobą bluzy i kurtki z kapturem i jechać nad Bałtyk. Tam rzadko panuje upał, który jest szczególnie niebezpieczny dla niemowlaków. Nie mają one jeszcze dobrze wykształconej zdolności termoregulacji. Jednocześnie polskie wybrzeże Bałtyku oferuje całkiem sporo słonecznych, ciepłych dni - zwłaszcza na przełomie lipca i sierpnia pogoda jest naprawdę przyjemna i zdecydowanie czuje się w powietrzu lato.

Z niemowlakiem nad morzem

Zabawy na plaży w lecie

Oprócz bardziej znośnych temperatur niewątpliwą przewagą jest… odległość. Z większości miejsc w Polsce można wybrać się nad Bałtyk samochodem, nawet z niemowlakiem. Dzięki temu możecie wygodnie spakować wszystkie przydatne gadżety, jak wózek, nosidło czy łóżeczko turystyczne, a jednocześnie dojedziecie na miejsce raptem w kilka godzin.

Maluch będzie bezpiecznie podróżował w foteliku, co wcale nie jest oczywiste w przypadku transportu z lotniska w postaci taksówki czy autokaru biura podróży.

 

Jak przemycić górskie aktywności nad morze?

Wędrówki i wycieczki rowerowe

Polskie wybrzeże to piękne piaszczyste plaże dające możliwość długich spacerów brzegiem morza. Wybierzcie na nocleg niewielką miejscowość, a najlepiej jej obrzeża, dzięki czemu unikniecie tłoku na plaży. Zapakujcie dziecko w nosidło lub chustę (zależnie od preferencji i wieku malca) - to świetny moment na przetestowanie takiego sprzętu przed ewentualnym wyjazdem w góry. Możecie sprawdzić, jak Wasz Maluch reaguje na przebywanie w nosidle, czy szybko się niecierpliwi.

Morze Bałtyckie wyprawa z niemowlakiem

Nad brzegiem morza

Na aktywne spacery po plaży warto zabrać kije do nordic walking. Na płaskim terenie sprawdzą się lepiej niż kije trekkingowe. Idąc na boso, uważajcie, aby nie uderzyć palcami stopy w kijek. Sprawdziłam na sobie - boli! Spakujcie do plecaka prowiant, koc i wiatrochronne kurtki z kapturami. Przydadzą się nie tylko jako odzież wierzchnia w razie wiatru, ale także jako tymczasowy parawan, kiedy postanowicie zatrzymać się na odpoczynek.

Na plaży podczas nordic walking

 Tymczasowy parawan z kurtek i kijków do nordic walking

Sprawdźcie alternatywną trasę na wypadek silnego wiatru. Często w lesie rosnącym wzdłuż plaży poprowadzone są szlaki turystyczne, ciągnące się wzdłuż wybrzeża. W razie potrzeby możecie kontynuować Waszą wędrówkę zaciszną leśną ścieżką.

Dodatkową atrakcją takiej trasy będą skaczące po drzewach wiewiórki i szyszki leżące pod stopami. Leśne szlaki wzdłuż wybrzeża to również wspaniałe trasy na wycieczki rowerowe. Jeśli Wasz niemowlak samodzielnie siedzi, możecie wypożyczyć rowery i przyczepkę i ruszyć przed siebie.

 

Podglądanie przyrody

Zamiast górskich kozic i dostojnych jeleni, nad morzem macie szansę spotkać sporo gatunków ptaków. Obserwacje ułatwi Wam lornetka, choć przyzwyczajone do smakołyków mewy mogą podchodzić naprawdę blisko. Pamiętajcie, że mewy to dzikie zwierzęta i doskonale radzą sobie same ze znajdowaniem pokarmu. Nie należy dzielić się z nimi jedzeniem, a już zwłaszcza chlebem lub ciasteczkami, które mogą im po prostu zaszkodzić.

Podziwianie zwierząt z niemowlakiem nad morzem

Spotkanie z mewą

Na leśnych nadmorskich campingach z pewnością wypatrzycie kowaliki - maleńkich akrobatów, gramolących się po pniach sosen głową w dół. Rozrywki dostarczą też wiewiórki - “leśni kamikaze”, wykonujący karkołomne skoki wysoko, w koronach drzew. Ciekawostką są pływające w morzu galaretowate meduzy, mieniące się odcieniami różu i fioletu.

 

Trening na miarę chęci i możliwości

Jeśli po górskim urlopie wracaliście pełni energii i w dobrej formie fizycznej - mam dla Was dobrą wiadomość: nad morzem również możecie spędzić czas aktywnie (na ile Wasz niemowlak Wam pozwoli).

Spacery nad morzem z niemowlakiem

Aktywnie z dzieckiem

Miłośnicy biegów terenowych będą zadowoleni - po nadbałtyckiej plaży biega się wyśmienicie. Jeśli tylko znajdziecie odrobinę chęci, możecie (na zmianę) zakosztować treningu o poranku lub wieczorem, kiedy przyjemny chłód zachęca do aktywności. To dobra recepta na powrót do formy (lub jej utrzymanie), zanim wrócicie do biegów górskich.

Wprawdzie bieganie po plaży jest mniej ekscytujące niż pokonywanie górskich szlaków, ale za to lekko amortyzująca powierzchnia będzie zbawienna dla Waszych kolan. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do Waszych butów biegowych, nie musicie z nich rezygnować. Da się w nich biegać po mokrym piasku nad samym brzegiem morza. Trzeba tylko uważać na fale (ale dzięki temu nie jest nudno!).

Niemowlak nad Bałtykiem

Z dziećmi nigdy nie jest nudno!

Nad morze warto zabrać także matę do jogi lub fitnessu. Na plaży ćwiczy się wyśmienicie, a takie bardziej stacjonarne ćwiczenia możecie wykonywać z maluchem u boku. W ramach planu minimum spróbujcie rozciągania na plażowym kocu lub nieopodal niego.

Trening nad morzem na urlopie

Rozciąganie na plaży

Jeśli fale nie są zbyt duże, macie szansę zakosztować przyjemności, jaką daje pływanie w morzu. To wspaniały trening dla mięśni i ulga dla stawów. Temperatura wody w Bałtyku często nie jest zbyt wysoka. Wzorem morsów zróbcie zatem krótką rozgrzewkę przed wejściem do wody, aby pobudzić krążenie. Z pewnością warto też mieć ze sobą bluzę z kapturem, którą założycie po kąpieli. Pływając w morzu, warto trzymać się blisko brzegu. Fale i prądy morskie to nie są żarty. W Bałtyku zdarzają się prądy wsteczne, tzw. “cofki”, które wciągają pływaków wgłąb morza.

Osobiście bardzo dobrze czuję się w wodzie, jednak w przypadku morza chętnie wybieram do pływania miejsca, gdzie niedaleko brzegu jest trochę głębiej (wystarczy woda do pasa), a kawałek dalej jest druga płycizna, gdzie wody jest tylko po kolana. Wtedy jestem pewna, że nie zostanę porwana wgłąb morza. Układ dna morskiego zmienia się co jakiś czas, dlatego nie polecę Wam konkretnego miejsca z takim jego ukształtowaniem.

Kąpiel w morzu na wakacjach

Orzeźwiająca kąpiel w morzu

Inną formą zwiększenia bezpieczeństwa jest pływanie przy plaży strzeżonej przez ratowników. Nad Bałtykiem pracują odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w łódki profesjonaliści z doświadczeniem, co znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Warto polegać nie tylko na ich umiejętnościach, ale także na wiedzy.

W razie zagrożenia (wysokie fale, “cofka”, niska temperatura wody grożąca hipotermią, sinice etc.) ratownicy wywieszają obok swojego stanowiska czerwoną flagę, która oznacza zakaz wchodzenia do wody. Flaga biała na plaży strzeżonej oznacza, że można się kąpać.

 

Górskie opowieści

Nad morze koniecznie trzeba zabrać ciekawą lekturę. Kiedy Maluch uśnie w Waszej “Bazie Wysuniętej” na plażowym kocu, możecie czytać o dalekich Himalajach. Godne polecenia są również audiobooki, wystarczy mieć przy sobie telefon z słuchawkami (starajcie się zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed wszędobylskim piaskiem). Niedobór książek papierowych można (za przystępną kwotę) uzupełnić na popularnych nadmorskich straganach, jednak tam nie zawsze znajdziecie coś naprawdę ciekawego. Lepiej przywieźć książki ze sobą. Przezorny zawsze ubezpieczony!

 

Sprzęt górski przydatny nad morzem

Zaskakująco dużo górskiego ekwipunku przydaje się również nad Bałtykiem. Oto konkretna lista rzeczy wraz z nadmorskim zastosowaniem:

  • Kurtka z kapturem. Bez niej zginiecie marnie. Kurtka z membraną chroniącą przed wiatrem i deszczem nad morzem jest na wagę złota. Możecie pomyśleć również o kurtce lub pelerynie dla dwojga, aby ochronić także Wasze dziecko w nosidle lub chuście. W razie potrzeby z własnej kurtki bez problemu zrobicie wiatrochronny becik na niemowlaka lub parawan.
  • Wiatrochronne spodnie dla Was i kombinezon dla dziecka. Oczywiście, da się bez nich przeżyć nad morzem, ale pewnie i tak macie taką odzież w domu, więc zabierzcie je ze sobą dla własnego komfortu. Zamiast narzekać na ochłodzenie, lepiej solidnie się ubrać i bez przeszkód wdychać jod z nadmorskiego powietrza.
  • Plecaki. pomieszczą koc plażowy, parawan lub namiocik przeciwwiatrowy, pieluchy, zabawki, ręczniki i cały ten majdan, który “zwykli śmiertelnicy” noszą w niewygodnych i zajmujących ręce plażowych torbach.
  • Szybkoschnące ręczniki. zajmują niewiele miejsca i są arcyprzydatne po kąpielach w morzu.
  • Termosy. Dają niezależność i możliwość dłuższego pobytu na plaży lub na wycieczce w lesie. Przechowacie w nich kawę (w termosie na płyny) lub ciepły posiłek dla dziecka lub siebie (w termosie żywieniowym).
  • Wielorazowe butelki na wodę z tritanu lub aluminium. Przecież także nad morzem warto dbać o ograniczanie jednorazowego plastiku. Jeśli nie jesteście pewnie jakości wody w kranie, możecie zabrać ze sobą przenośny filtr, np. taki w formie dzbanka.
  • Kije do nordic-walking lub ewentualnie trekkingowe. Pomogą utrzymać prostą sylwetkę podczas nadmorskich wędrówek z plecakiem i/lub dzieckiem w nosidle. Przydadzą się też jako stelaż tymczasowego parawanu lub daszku przeciwsłonecznego w wersji “zrób to sam”.
  • Czołówki. Ułatwią życie na campingu. Takie z trybem światła czerwonego sprawdzą się także jako lampka nocna nie rażąca w oczy.
  • Sandały trekkingowe. Są bardzo wygodne, dobrze znoszą kontakt z piaskiem i wodą, szybko schną. Czego chcieć więcej?
  • Hamaki. Must have na campingu, przydadzą się także na drzemkę w nadmorskim lesie. Hamak to podstawa udanych wakacji, zarówno w górach, jak i nad morzem.
  • Karimaty. Po deszczu skutecznie oddzielą Was od wilgotnego piasku na plaży.
  • Kartusz i palnik. To sprzęt raczej dla koneserów, ale jeśli wybieracie się na camping - może się przydać do przygotowanie porannej kawy bez spuszczania z oka śpiącego malucha.
  • Chusty typu “buff”. Podobnie jak w górach, sprawdzą się jako podręczna osłona przed słońcem i wiatrem.
Wakacje nad morzem z niemowlakiem

 Kurtka z kapturem przydaje się nie tylko w górach

Może się okazać, że nawet nie widząc morza przez lata, jesteście lepiej wyekwipowani na wakacje nad Bałtykiem od jego zagorzałych fanów. Cóż, używane w górach ubrania outodorowe nadają się po prostu do dłuższego przebywania na zewnątrz, w przeróżnych warunkach pogodowych.

 

Co jeszcze zabrać na wakacje nad Bałtykiem z niemowlakiem?

Z pewnością warto uzupełnić ekwipunek o kilka drobiazgów. Kilka z nich z pewnością macie w domu, niektóre trzeba będzie dokupić lub pożyczyć od rodziny lub znajomych.

  • Koc plażowy. polecam naturalne tkaniny, jak bawełna lub len. Niektórzy preferują koce piknikowe “podbite” warstwą aluminium. Możecie zabrać zwyczajny koc bawełniany i w razie chłodu podłożyć pod spód karimaty lub alumaty.
  • Parawan i/lub namiot plażowy. Możecie uszyć go sami i uzupełnić bambusowymi kijkami lub kupić gotowy. Osłoni Was od wiatru i sypiącego w oczy piasku. Namiot plażowy o wygiętych ściankach (wygląda jak połowa namiotu typu igloo) ochroni także Wasze dziecko przed słońcem. Te akcesoria plażowe bez problemu kupicie na miejscu, jednak w przypadku pojedynczego wyjazdu warto pożyczyć parawan lub namiocik od Waszych bliskich.
  • Czapki z daszkiem lub kapelusze chroniące głowy przed słońcem. Daszek lub rondo kapelusza osłonią oczy.
  • Chusta do noszenia najmniejszych dzieci. Przyda się, jeśli jeszcze za wcześnie na nosidło. Na plaży może służyć za koc chroniący przed ewentualnym chłodem.
  • Stroje i spodenki kąpielowe.
  • Zabawki umilające spędzanie czasu na plażowym kocu, np. foremki do robienia babek, drewniane klocki, autka etc.
Rodzinna baza na plaży nad Bałtykiem

 Baza wysunięta na nadbałtyckiej plaży - wersja DIY

 

Uroki morza

Jak widzicie, można przemycić nieco gór nad morze, jednak nie warto przesadzać. Wakacje z niemowlakiem nad Bałtykiem mogą mieć swój własny urok i być czymś więcej niż namiastką wyjazdu w góry. Być może kojący szum morskich fal, zapach soli w powietrzu, delikatna bryza na policzkach i smak ryb z nocnego połowu zapadną Wam w pamięć i każą wrócić nad Bałtyk za jakiś czas? Marynarze mówią, że wiatr i bezkresna przestrzeń są uzależniające. Na pewno warto wrócić nad morze, kiedy Wasze dziecko będzie na tyle duże, aby budować zamki z piasku i uczyć się pływać pod czujnym okiem mamy lub taty.

Nad morze z niemowlęciem

Paskowe atrakcje 

Już z niemowlakiem możecie skorzystać z typowo morskich atrakcji, jak pierwsze kąpiele w słonej wodzie (choćby zamoczenie nóżek), przeskakiwanie nad falami (to z maluchem na rękach), badanie struktury i właściwości piasku (powitajcie erę piaskowych babek), oglądanie sosnowych szyszek i obserwowanie mew.

Jeśli jadacie ryby, spróbujcie dorsza lub flądry (to oczywiście propozycja dla rodziców) w lokalnej knajpce i kupcie wędzone ryby w sklepiku niedaleko portu. Jeśli macie dostęp do kuchni lub grilla, możecie także własnoręcznie przyrządzić sobie rybę kupioną rankiem wprost z kutra - od rybaków (poproście o filetowanie - fachowiec wyposażony w porządny nóż zrobi to dużo szybciej niż Wy).

Spacer na wczasach nad morzem

Na Spacer po porcie przyda się plecak, karimaty i termos z herbatą

Wybierzcie się na spacer po większym porcie, obejrzyjcie kutry i żaglowce. Spróbujcie przycupnąć nieco dalej (aby nie było za głośno dla Waszego Dziecka) i posłuchać koncertu szant - żeglarskich pieśni.

Wspaniałym widowiskiem, choć trudnym do obejrzenia z niemowlakiem, jest nadbałtycki zachód słońca. Na początku lata słońce na polskim wybrzeżu zachodzi późno, nawet po godzinie 21:30. W drugiej połowie sierpnia zachód słońca zobaczycie nawet półtorej godziny wcześniej.

Jeśli Wasz Maluch o tej porze już śpi, jedyną opcją podziwianie zachodu słońca we dwoje wydaje się wymknięcie się na plażę podczas wspólnego urlopu z Waszymi rodzicami, którzy przypilnują wnuczka lub wnuczki. Jeśli Wam się nie uda, będziecie mieli powód, aby wrócić nad Bałtyk za jakiś czas.

Podziwiamy zachód słońca nad Bałtykiem

Zachód słońca nad Bałtykiem

Jeśli wybierzecie miejsce z dala od dużych kurortów, wakacje z niemowlakiem nad morzem pozwolą Wam na relaks i obcowanie z naturą. Będziecie mieli również szansę na poznanie specyficznej kultury Ludzi Morza. Marynarze i Ludzie Gór mają wiele wspólnego – lubią bliskość przyrody i zmaganie się z żywiołami, ale równie mocno kochają wieczory przy ognisku i niekończące się opowieści o dalekich podróżach i niesamowitych przygodach.

Kto wie, może również Wy połkniecie „morskiego bakcyla” i na stałe wpiszecie w swój kalendarz choćby krótki urlop nad Bałtykiem?

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi

Wybrane wpisy
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.