Szklarska Poręba - atrakcje dla dzieci

Szklarska Poręba z dziećmi

Szklarska Poręba umiejscowiona na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, nieopodal Jeleniej Góry i Karpacza, jest miejscem pozwalającym na aktywny wypoczynek całych rodzin w każdym okresie roku. Przyciąga nie tylko narciarzy czy snowboardzistów, ale również wielbicieli wędrówek po górskich szlakach czy rowerowych przejażdżek. Znajdą w nim coś dla siebie także dzieci, dla których przygotowano specjalne atrakcje na deszczowe dni i łatwiejsze szlaki zachęcające do bliższego poznania tego regionu Polski. Co robić w Szklarskiej Porębie z dziećmi – odkryj razem z nami najciekawsze propozycje!

Szklarska Poręba - na wakacje z dziećmi

W poszukiwaniu Ducha Gór

Szklarska Poręba jest miastem, w którym od wieków króluje Duch Gór. Ta legendarna postać, pan karkonoskiej fauny i flory, nazywany także Karkonoszem, Liczyrzepą czy Rzepiórem, jest bohaterem niezliczonych opowieści związanych z tym regionem Polski. Dla jego upamiętnienia w mieście i jego okolicach zorganizowany został Magiczny Szlak Ducha Gór, którym możecie ruszyć całą rodziną, odkrywając jego ślady. 

W 17 punktach ukrytych na szlaku na granitowych głazach zostały wyryte tajemnicze symbole, będące częścią gry terenowej. Cały szlak pozwala trafić aż w 35 atrakcyjnych punktów, a aby zdobyć tytuł Odkrywcy Magicznej Szklarskiej Poręby, należy odrysować wspomniane 17 znaków w Księdze Skarbów otrzymywanej w Informacji Turystycznej. Tam również oddaje się wypełnioną Księgę, otrzymując w zamian certyfikat Odkrywcy i drobny upominek – niespodziankę. To doskonała zabawa dla wszystkich dzieci zafascynowanych opowieściami o odkrywaniu skarbów, a przy okazji możliwość dokładnego poznania okolicy. Pamiętajcie jedynie, że cały szlak jest dość rozległy i obejmuje aż 35 miejsc, więc na jego poznanie warto przeznaczyć 2-3 dni. 


Leśna Huta

Jednym z punktów, które odwiedzicie z dziećmi na Magicznym Szlaku Ducha Gór jest Leśna Huta. Szklarska Poręba, gdzie w okolicach znajdowały się bogate złoża kwarcu, a pobliskie lasy dostarczały paliwa drewnianego, już od połowy XIV wieku związana była ze szklarstwem. W Leśnej Hucie prowadzonej przez rodzinę mistrza szklarskiego Henryka Łubkowskiego można poznać tradycyjne metody wykonywania ręcznie formowanego szkła barwionego i samemu spróbować swoich sił w tym niełatwym rzemiośle. Dzieci chętnie biorą tu udział w warsztatach zdobienia szkła. W ich trakcie grawerują szklanki lub tworzą biżuterię według własnego pomysłu, które będą dla nich niezapomnianą pamiątką z Szklarskiej Poręby. 

Leśna Huta na Magicznym Szlaku Ducha Gór

Źródło zdjęcia: http://www.lesnahuta.pl/

 

Żelazny Tygiel Waloński

Jeśli Wasze dzieci mają ochotę na kolejne wyprawy w poszukiwaniu skarbów, mogą również odwiedzić Żelazny Tygiel – osadę tajemniczych Walonów zamieszkujących niegdyś Karkonosze. Jej twórcy, opierając się na zapiskach dawnych kronikarzy i inżynierów górnictwa, odtworzyli urządzenia oraz narzędzia, którymi posługiwali się Walonowie. Choć wydaje się, że czas zatrzymał się tutaj w miejscu, Żelazny Tygiel przekazuje wiedzę na wzór nowoczesnych muzeów. Wszystkich odtworzonych narzędzi i urządzeń można dotykać i używać, a po wcześniejszym umówieniu się, wziąć również udział w warsztatach przybliżających dawne techniki rzemieślnicze. Działa tutaj kuźnia, warsztat tkacki, ceramiczny i jubilerski. Nie zabraknie również atrakcji dla zapalonych poszukiwaczy skarbów. Mogą oni wziąć udział w umówionej wcześniej grze integracyjnej, która zaszyfrowanymi wskazówkami doprowadzi ich do ukrytej na terenie osady skrzyni ze skarbami. 

Szklarska Poręba - odwiedzamy Żelazny Tygiel z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://zelaznytygiel.pl/

 

Chybotek i Złoty Widok

Przemierzając Szlak Ducha Gór, nie zapomnijcie o wizycie na Chybotku, który fascynuje turystów odwiedzających Szklarską Porębę już od XIX wieku. Ta grupa granitowych skał położona nieopodal Złotego Widoku – tarasu widokowego, z którego rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze – nazywana była również ze względu na swój kształt Misą Cukru. Najwyższy głaz z grupy o średnicy 4 m jest wsparty w dwóch miejscach, dzięki czemu każde dziecko, które się na niego wspina, obowiązkowo próbuje go rozkołysać.

Chybotek na Szlaku Ducha Gór

 

Ogród Ducha Gór

Ważnym miejscem, które pozwoli Wam poczuć i zrozumieć wyjątkowy klimat Szklarskiej Poręby jest wreszcie Ogród Ducha Gór urządzony obok domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Dwaj bracia, niemieccy pisarze, pod koniec XIX wieku odkryli urok tej miejscowości, tworząc w Szklarskiej Porębie swoistą kolonię artystyczną. Wokół domu zamieszkiwanego przez braci Hauptmannów powstał przepiękny park o unikalnym charakterze, będący jedną z atrakcji Szklarskiej Poręby jeszcze przed II wojną światową. Stworzył go Carl Hauptmann, autor „Księgi Ducha Gór”, w której zebrał dziewięć przygód legendarnego Pana Karkonoszy, a poza tym zapalony przyrodnik – amator. Sprowadził on do ogrodu sadzonki drzew i krzewów, wykorzystując przy ich nasadzeniach naturalne formacje skalno-roślinne. Po rewitalizacji ogrodu Hauptmannów w 2011 wytyczono tu również ponad kilometr przyrodniczych ścieżek górskich, które pozwalają na odkrycie najciekawszych okazów parkowej flory. Dodatkową atrakcją dla dzieci będą usytuowane przy ścieżkach domki tematyczne: Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Tajemna, Chata Skrzata z mchu i paproci i Chata Rzepichy Zielarki, a wreszcie placyk dobrej kondycji, czyli plac zabaw z urządzeniami wykonanymi w stylistyce, która nawiązuje do pozostałych elementów małej architektury. Najmłodsi będą mogli więc w pełni wykorzystać tutaj pozostały im jeszcze nadmiar energii, pod okiem legendarnego Ducha Gór.

Sudety - wycieczka do Ogrodu Ducha Gór

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Ogr%C3%B3d-Ducha-G%C3%B3r-111114660646340/

 

Parki rozrywki


Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

Jeśli macie w domu małego przyszłego paleontologa, wielbiciela „Dino Pociągu” czy innych filmów i seriali popularyzujących prehistoryczne stwory, to oczywiście przy okazji pobytu w Szklarskiej Porębie nie ominie Was wizyta w Parku Dinozaurów zlokalizowanym w Karkonoskim Parku Krajobrazowym. Na zorganizowanej tu ścieżce edukacyjnej dzieciaki mogą podziwiać zrekonstruowane figury dinozaurów naturalnej wielkości, odkryć szkielet jednego ze stworów w olbrzymiej piaskownicy, wyszaleć się na placach zabaw i placu gier czy przejechać się kolejką rodem z miasteczka Flinstonów. A rodzice w tym czasie wreszcie mają szansę napić się ciepłej kawy.

Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie - Park Dinozaurów

Źródło zdjęcia: http://dinopark.com.pl/

 

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie to z kolei miejsce, które dostarcza niezwykłych wrażeń ze względu na swoje położenie pozwalające podziwiać piękną panoramę Karkonoszy, a jednocześnie sporej dawki adrenaliny. Czego tu nie ma?! Kolejka grawitacyjna Alpine Coaster pozwala przejechać się na wysokości ponad 600 metrów wśród drzew, z Wieży Emocji spada się 12 metrów z prędkością 6 m/s, a maluchy spędzają całe godziny w dwupoziomowym Dziecięcym Labiryncie z torem przeszkód, zjeżdżalnią i z basenem wypełnionym piłeczkami. Nie brakuje też ogromnych dmuchańców ze ślizgawką i 6-metrową górą wspinaczkową czy plaży z drobnym piaskiem i leżakami, gdzie zrelaksują się rodzice. 

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z dziećmi

Źródło zdjęcia: http://parkesplanada.com/

 

Park linowy Trollandia

Nie musimy ruszać zbyt daleko od centrum Szklarskiej Poręby, aby zapewnić dzieciakom moc atrakcji w znajdującym się w środku miasta parku linowym Trollandia. Cztery poprowadzone tędy trasy dla młodszych i starszych pozwalają bawić się już od 3. roku życia w strefie malucha Trollinkowo. Starsze dzieci zapewne chętnie zdecydują się na pokonanie trasy Spacer Włóczykija dla średniozaawansowanych wspinaczy znajdującej się na wysokości ok. 5 metrów nad ziemią, a powyżej 5 metrów przygotowana została trasa Leśna Tułaczka z aż 13 przeszkodami. 

Karkonosze z dziećmi - Park linowy Trollandia

Źródło zdjęcia: http://trollandia.pl/park/szklarska-poreba.html

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum Mineralogiczne

W deszczowe dni jednym z ciekawszych miejsc w Szklarskiej Porębie pozwalającym schronić się przed zimnem, będzie Muzeum Mineralogiczne. Zgromadzono tu ponad 3 tys. przepięknych minerałów, szkieletów dinozaurów i skamieniałości z całego świata, w tym m.in. żelazny meteoryt Gibeon, którego fragmenty znajdowano na terenie dzisiejszej Namibii. Fascynującą ciekawostką uświadamiającą dzieciom upływ czasu będzie również wyeksponowany przez budynkiem muzeum jedyny w Europie las karboński, czyli pnie drzew Dadoxylon rosnące na Ziemi ok. 300 mln lat temu.

Zwiedzamy Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie z rodziną

Źródło zdjęcia: http://www.sokolowski-muzea.pl/spg/index.php?menu=default

 

Muzeum Ziemi Juna

Niezwykłą kolekcję minerałów ozdobnych i szlachetnych możecie obejrzeć wraz z dziećmi w Muzeum Ziemi JUNA, zlokalizowanym w dawnej strażnicy walońskiej. W muzeum znajduje się również ekspozycja przybliżająca tradycje tajemniczych Walonów, trudniących się poszukiwaniem skarbów w Karkonoszach, która potrafi rozpalić wyobraźnię małych odkrywców. Poza drogocennymi klejnotami, obejrzą oni tutaj wielki bęben obrzędowy, walońską sztolnię i płuczki czy warsztat alchemika. 

Muzeum Ziemi JUNA - ciekawe miejsce w Sudetach

Źródło zdjęcia: https://muzeumziemi-juna.pl/

 

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Świetną propozycją na niepogodę będą także dla dzieci odwiedziny Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN, które w atrakcyjny sposób przybliża specyfikę flory i fauny tego regionu Polski. Wielkoformatowe panoramy czy dotykowa makieta Karkonoszy to nawet dla najmłodszych potężna dawka wiedzy podanej w ciekawy i angażujący sposób. 

Odwiedzamy Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/karkonoskie-centrum-edukacji-ekologicznej

 

Aquaparki

Aby zrelaksować się po wyczerpujących wędrówkach górskimi szlakami czy schronić przed deszczem, możecie też wspólnie wybrać się do jednego z kilku otwartych nie tylko dla gości aquaparków znajdujących się w okolicznych hotelach. W Hotelu Gołębiewskim w Karpaczu znajduje się basen sportowy z 5 torami, brodzik dla dzieci z ciepłą wodą i piaskownicą, basen rzeka i basen letnio-zimowy z hydromasażem. W lecie można dodatkowo skorzystać z otwartego na zewnątrz basenu, z którego rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze i boiska do siatkówki plażowej. Wodne spa znajdziecie także w Hotelu Sandra w Karpaczu, gdzie specjalnie z myślą o maluchach powstała wodna dżungla. W Jeleniej Górze działają natomiast Termy Cieplickie z zewnętrznymi basenami norweskimi, wypełnionymi gorącą wodą, w których można zrelaksować się nawet w niskich temperaturach zimą. W brodzikach o bezpiecznej dla maluchów głębokości 0,4 i 0,6 m ustawione zostały zjeżdżalnie wodne, tryskające wodą figurki fok oraz wodny jeżyk.

Tropikana w Karpaczu - wypoczynek z dziećmi w aquaparku

Źródło zdjęcia: https://www.golebiewski.pl/karpacz

Aquapark w Hotelu Sandra w Karpaczu

Źródło zdjęcia: https://www.sandra.karpacz.pl/

Termy Cieplickie - atrakcje dla dzieci w Karkonoszach

Źródło zdjęcia: https://www.termycieplickie.pl/

 

Wystawa Klocków Lego 

Inną alternatywą do spędzania czasu w plenerze w Szklarskiej Porębie, jeśli nie pozwolą na to warunki atmosferyczne, jest interaktywna wystawa budowli z klocków LEGO – Brick City. Duńskie klocki, z których można zbudować praktycznie wszystko, od lat fascynują nie tylko dzieci, ale i ich rodziców, którzy z przyjemnością obejrzą prezentowane na wystawie Brick City ogromne podświetlane miasta, statki, dworce kolejowe i wiele innych konstrukcji. Do ich powstania użytych zostało ok. 300 tys. klocków. Jest tu również sala zabaw, która pozwala dzieciom tworzyć w skupieniu własne modele, co z pewnością zapewni im zajęcie przez wiele godzin w trakcie najbardziej ponurego, deszczowego dnia w Szklarskiej Porębie.

Zwiedzamy Wystawę Klocków Lego w Szklarskiej Porębie z rodziną

Źródło zdjęcia: http://wystawazklockow.pl/

 

Kolej Izerska

Wspaniałą przygodą dla dzieci, które najczęściej są ogromnymi miłośnikami jazdy pociągiem będzie podróż Koleją Izerską. Malowniczy szlak kolejowy wybudowany na początku XX wieku, biegnący z Jeleniej Góry, przez Szklarską Porębę, do Korenova został uruchomiony ponownie w 2010 roku, po 65 latach nieużytkowania. Biegnie przez tajemnicze zakola i urwiska Gór Izerskich, których flora i fauna są widoczne z okien pociągu, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Szynobus Kolei Izerskiej cieszy się też ogromną popularnością wśród osób odwiedzających Szklarską Porębę zimą. Można nim bowiem dojechać do Ośrodka Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach. Na docelowej stacji w Korenovie znajduje się natomiast muzeum kolei zębatej, dokumentujące budowę kolei w Karkonoszach. Wiele osób po przybyciu tam decyduje się również zwiedzić czeską stronę tego pasma górskiego.  


Łatwe trasy dla dzieci ze Szklarskiej Poręby

Będąc w Szklarskiej Porębie, nawet z maluchami, możecie zdecydować się na wycieczki na łatwiejsze szlaki, które pozwolą Wam w indywidualnym tempie zwiedzić okolicę i zarazić dzieci bakcylem górskiego wędrowania. Sama zabudowa tego miasta jest bowiem w malowniczy sposób rozproszona na zboczach Szrenicy, Wysokiego Kamienia i Czarnej Góry. 


Szlak do Wodospadu Szklarki

Jednym z prostszych szlaków jest rozpoczynająca się na parkingu przy drodze krajowej nr 3 wybetonowana ścieżka edukacyjna wiodąca do Wodospadu Szklarki, którą przejdziecie bez problemu w 12 minut. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą z okresu średniowiecza, a z samą kaskadą związana jest legenda o córce miejscowego szklarza nazywanej Śklarką, która zaprzyjaźniła się z Duchem Gór – Karkonoszem. Wodospad Szklarki to drugi największy, po Kamieńczyku, wodospad w Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. 13-metrowa kaskada zwęża się ku dołowi, przez co spadająca woda tworzy charakterystyczną spiralę. Droga wiodąca do Wodospadu Szklarki przygotowana została specjalnie z myślą o rodzicach z wózkami czy osobach niepełnosprawnych. Tuż przy Wodospadzie znajduje się Schronisko Kochanówka, serwujące smaczne naleśniki, które chętnie zjedzą maluchy po swojej pierwszej większej górskiej wyprawie. 

Przy Wodospadzie Szklarki w Karkonoszach

 

Droga Pod Reglami

Droga pod Reglami prowadząca ze Szklarskiej Poręby równolegle do pasma Karkonoszy to nie tylko jeden z ulubionych szlaków biegowych wielbicieli joggingu, ale także znakomita trasa na spacery z wózkiem. Szeroka gruntowa droga zaprowadzi Was w samo serce gór i pozwoli poczuć się jak na prawdziwym szlaku. Przecinają ją bowiem liczne strumienie czy duży Szrenicki Potok, nad którym przejdziecie mostem.


Szlak do Wodospadu Kamieńczyka 

Nietrudnym szlakiem dla rodzin z dziećmi, choć tym razem bez wózków, będzie również wycieczka do Wodospadu Kamieńczyka, do którego można dotrzeć z parkingu przy Szosie Czeskiej znajdującego się tuż za Szklarską Porębą. W jedną stronę to 1,5 km, które pokonuje się w 30 minut. Szlak jest kamienisty i na ostatnim odcinku dość stromy, więc dla młodszych dzieci zamiast wózka zdecydowanie lepiej sprawdzą się chusta lub nosidło. Sam Wodospad Kamieńczyka jest najwyższą kaskadą w Karkonoszach. Liczy aż 27 metrów i jest wyjątkowo efektownie położony w 100-metrowym skalnym wąwozie o szerokości 3-4 metrów i ścianach sięgających na nawet 35 metrów. Ciekawostką dla nieco starszych dzieci może być fakt, że to właśnie tutaj kręcono zdjęcia do ekranizacji książki C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Wodospad Kamieńczyka - łatwy szlak dla rodzin

Wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę i szlak do Śnieżnych Kotłów

Wyprawa w jakiekolwiek góry to dla dzieci zawsze kolejna atrakcja, jaką jest wjazd wyciągiem na okoliczne szczyty. Ze Szklarskiej Poręby możecie urządzić sobie kilka takich wycieczek, m.in. na Szrenicę, skąd z kolei warto wybrać się na piechotę do położonych Śnieżnych Kotłów.

Dolna stacja kolejki, która zawiezie Was na Szrenicę, znajduje się w Szklarskiej Porębie przy ulicy Uroczej. Krzesełka wyciągu są podwójne i zabezpieczone barierkami. Warto pamiętać nawet latem o zabraniu dla maluchów cieplejszych rzeczy i czapek, bo na Szrenicy będzie dużo chłodniej niż w samej Szklarskiej Porębie. Ze szczytu Szrenicy możecie wybrać się na liczne znajdujące się tutaj szlaki turystyczne lub po prostu pospacerować po okolicy, gdzie znajduje się mnóstwo formacji skalnych o ciekawych kształtach, które uwielbiają oglądać dzieci, m.in. Trzy Świnki. 

Widok na Szrenicę

Jeżeli zdecydujecie się na rodzinną wyprawę ze Szrenicy do Śnieżnych Kotłów, zajmie Wam ona około godziny. Szlak nie jest zbyt trudny i nie ma na nim dużych nachyleń terenu, więc nieco starsze dzieci, od 3. roku życia, powinny dać radę przejść go samodzielnie. Same Śnieżne Kotły to formacje polodowcowe, które są przykładem alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach tworzącego tutaj wyjątkowy mikroklimat. Śnieg potrafi zalegać na ich dnie nawet do połowy lata, a na dnie Wielkiego Kotła znajdują się dodatkowo Śnieżne Stawki – dwa płytkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Nad Kotłami widoczna z daleka jest telewizyjna stacja przekaźnikowa, a widoki z krawędzi Wielkiego Kotła zachwycają wszystkich tam przybywających. 

Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki


Noclegi przyjazne dzieciom Szklarskiej Porębie i okolicach:


Willa Na Cichej

Willa Na Cichej - rodzinny urlop w Karkonoszach
Willa Na Cichej w Szklarskiej Porębie

Link do Willi Na Cichej: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/willa-na-cichej

 

Lavendowo

Lavendowo - pensjonat przyjazny dzieciom w górach
Atrakcje dla maluchów w Pensjonacie Lavendowo

Link do Pensjonatu Lavendowo: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/lavendowo

 

Michalina

Pensjonat Michalina - noclegi w Karkonoszach
Wczasy z rodziną w Pensjonacie Michalina

Link do Pensjonatu Michalina: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/michalina

 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do odwiedzenia Szklarskiej Poręby z dziećmi. Krajobrazy Karkonoszy i Gór Izerskich potrafią zachwycić nie mniej niż Tatry, a mnogość atrakcji do odkrycia w tych okolicach powoduje, że większość osób wraca tu wiele razy. Ruszajcie więc szlakiem Ducha Gór i odkrywajcie te urokliwe okolice z naszymi podpowiedziami!

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi