Sopot - atrakcje dla dzieci

Sopot

Tu, gdzie najdłuższe drewniane molo w Europie daleko wybiega w morze, nasycicie się jodem, przeniesiecie do czasów średniowiecza, a na pokładzie galeonu przeżyjecie prawdziwą piracką przygodę. Oglądając spektakl w teatrze na plaży i uczestnicząc w koncercie na leśnej scenie, liźniecie natomiast trochę kultury. A teraz ... chcecie iść z nami nad morze?

Ergo Arena w Sopocie

 

Monciak, Krzywy Domek, Centrum Haffnera, Dom Zdrojowy, latarnia

W drodze nad morze 

Najbardziej znany deptak w Polsce? Miejsce ex aequo zaraz obok zakopiańskich Krupówek zajmuje sopocki Monciak. Deptak biegnie wzdłuż ul. Bohaterów Monte Cassino i codziennie przechadzają się nim tłumy turystów. Życie towarzyskie toczy się tu do późnych godzin wieczornych. Ludzie spotykają się w kawiarniach i restauracjach, kupują pamiątki, oglądają występy ulicznych artystów.

Niepowtarzalny klimat deptaku tworzą kamienice z XIX i XX w. Spojrzenia turystów najbardziej jednak przykuwa Krzywy Domek. To współczesny budynek inspirowany twórczością grafików Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga, a także katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego i Friedensreicha Hundertwassera, twórcy charakterystycznych kolorowych kamienic w Wiedniu i Niemczech. Jeśli dzieci spodziewają się, że po przekroczeniu progu domku znajdą się w jakiejś bajkowej krainie, gdzie Baba Jaga jest ładna, a wilk Nie-zły, zawiodą się. Wewnątrz znajdują się biura, sklepy i puby. Nie przeszkadza to jednak w zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia. Selfie z Krzywym Domkiem w tle? Prawie każde dziecko pragnie mieć takie zdjęcie.

Odwiedzamy z dziećmi Krzywy Dom w Sopocie

Idąc dalej przez plac Przyjaciół Sopotu miniecie Centrum Haffnera (Jerzy Haffner był projektantem pierwszego molo w Sopocie), w którym funkcjonują ekskluzywny hotel, sale konferencyjne, przestrzenie handlowe i kino. Tuż obok, na Placu Zdrojowym znajduje się Dom Zdrojowy, w którym prócz hotelu, barów, restauracji, obiektów handlowo-usługowych znajdują się SPA i pijalnia wód solankowych. Tutaj też możecie zasięgnąć informacji turystycznej.

Dochodząc do al. Wojska Polskiego, zobaczycie latarnię morską. Jeżeli dzieci zapytają Was dlaczego latarnia nie przypomina wyglądem innych latarni opowiedzcie im krótką historię, która mówi, że początkowo sięgająca 30 m wieża pełniła funkcję komina w zakładzie balneologicznym (balneoterapia to dziedzina fizjoterapii, która w ramach zabiegów rehabilitacyjnych wykorzystuje działanie wód leczniczych). Zapewne powiedzą, że jako komin też wygląda inaczej niż inne znane im kominy. To celowe działanie. Architekci postarali się, by brzydki komin nie szpecił rozwijającej się okolicy, dlatego nadali mu oryginalną formę. Nie zmienia to jednak faktu, iż strasznie się z niego dymiło. Z czasem, kiedy zmodernizowano szpitalną kotłownię, komin stał się zbędny. Wtedy też umieszczono na nim światła, a wieża stała się latarnią pełniącą ważną funkcję w nawigacyjnym systemie żeglugi morskiej.

Dziś wysyła światło na 7 km w głąb morza, a z jej tarasu widokowego można podziwiać malowniczą okolicę. Chcecie się przekonać jak piękną? Wejdźcie na latarnię. Na szczycie dzieci dostaną specjalny certyfikat. Wstęp jest płatny. Na latarnię można wejść po opłaceniu wstępu na molo, które właśnie przed Wami.

Podziwiamy z dziećmi latarnię morską w Sopocie
Sopot - widok na latarnię
Pod latarnią morską w Sopocie

Źródło zdjęć: www.latarniamorskasopot.pl

Więcej informacji: Latarnia morska w Sopocie

 

Molo

Piękne widoki i jod

Sława sopockiego molo sięga dużo dalej niż długość drewnianego pomostu, która aktualnie liczy 511,5 m. To wyjątkowy obiekt o charakterze rekreacyjno-kulturalnym, obowiązkowy punkt wycieczek turystycznych i lubiane miejsce spacerów. Kiedyś molo miało zaledwie 31,5 m długości i służyło przede wszystkim rybakom. Dziś jest najdłuższym drewnianym molo w Europie. Cumują przy nim jachty i statki wycieczkowe, którymi można popłynąć do Gdańska, Gdyni lub na Hel. Warto wybrać się na spacer po molo nie tylko dla widoków, ale także dla jodu. Im dalej od lądu, tym większe stężenie tego pierwiastka.

Jeśli chcecie wejść na molo, przygotujcie monety. Za wstęp trzeba zapłacić.

Spacer z dziećmi po molo
Molo - obowiązkowa atrakcja w Sopocie

Więcej informacji: Molo w Sopocie

 

Rejsy po morzu

Piracka przygoda 

Dochodząc do końca molo, możecie wskoczyć... nie, nie, nie do wody, ale na pokład najprawdziwszego, pirackiego statku, który zabierze Was w rejs wycieczkowy po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie rozbrzmiewają szanty, a zapach wody morskiej miesza się z zapachami dobiegającymi z Przylądka Dobrego Smaku - kuchni, która ugości Was pysznościami.

Wasze małe wilki morskie gotowe? A więc ahoj przygodo!


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Rejsy zaczynają się i kończą przy sopockim molo, a maluszki do 3 roku życia mogą wejść na pokład całkowicie za darmo.

Sopot - rejs pirackim statkiem
Statek piracki - atrakcje dla dzieci w Sopocie
Pirat w Sopocie

Źródło zdjęć: www.statekpirat.pl

Więcej informacji: Rejs statkiem pirackim

Z Sopotu możecie popłynąć też na Hel. Wystarczy, że zamienicie piracki galeon na tramwaj wodny czyli katamaran Żeglugi Gdańskiej. Najfajniejsze jest to, że Wasze rowery mogą popłynąć z Wami. Jeśli macie ochotę pojeździć po półwyspie na rowerach, zabierzcie je na pokład. Statki odpływają z molo, a rejsy trwają ok. 1,5 godziny.

Więcej informacji: Rejs tramwajem wodnym na Hel

 

Grodzisko w Sopocie

Podróż w czasie 

Lubicie podróżować w czasie? Kusi Was wyprawa w czasy wczesnego średniowiecza? Jeśli tak, to wybierzcie się do sopockiego Skansenu Archeologicznego będącego oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Niegdyś było tu grodzisko, czyli osada obronna zbudowana na wzgórzu otoczonym wodą. Współczesna rekonstrukcja odzwierciedla to miejsce możliwie najwierniej - jest drewniana brama, chaty i ziemianki, a całość otacza palisadowy pierścień.

Jako miejsce o charakterze edukacyjnym Grodzisko dąży do ochrony zabytków archeologicznych oraz popularyzacji historii w sposób zrozumiały i atrakcyjny również dla małego odbiorcy. W czasie żywej lekcji historii Wasze dzieci poznają wczesnośredniowieczne metody walki m.in. walkę na miecze i topory, zobaczą dawne uzbrojenie Słowian i Wikingów oraz pokaz tańców. Poprzez udział w warsztatach poznają dawne rzemiosła, dowiedzą się, jak kiedyś produkowano narzędzia i ozdabiano ceramikę. W pawilonie wystawienniczym poznają natomiast "Najstarsze dzieje Sopotu". Poza tym mogą tu postrzelać z łuku lub wziąć udział w konkursach.

Wyprawa do Grodziska to sposób na rodzinne popołudnie w czasach średniowiecza, wśród bujnej zieleni i odgłosów szemrzących strumyków.

Zwiedzamy z dziećmi Grodzisko w Sopocie
Sopot - Grodzisko
Wycieczka z dziećmi do Grodziska w Sopocie
 
Więcej informacji: Grodzisko w Sopocie

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Trójmieście i okolicach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Teatr na Plaży

Spektakle na piasku 

Jeżeli podobnie jak Dzieciochatki uważacie, że kultura stanowi ważny czynnik edukacyjny w rozwoju małego człowieka, zaproponujcie swoim dzieciom alternatywę od telewizji, tabletów i smartfonów. W ramach edukacji przez sztukę zabierzcie je do teatru. Sopocki Teatr na Plaży to całoroczna instytucja impresyjna zrzeszająca kilka instytucji kulturalnych m.in.: Sopocki Teatr Tańca, Teatr BOTO oraz Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort. W sezonie letnim odbywają się tu również spektakle Teatru Atelier.

W ramach projektu Kulturalna Plaża na scenie plenerowej Atelier organizowane są koncerty, pokazy filmowe oraz spektakle dla najmłodszych widzów. Dzieci poznają tu "Szkolne przygody Tosi i Plastusia", na podstawie przygód "Kota w butach" dowiedzą się, jak ważna jest przyjaźń, a oglądając "Moją Oj-czy-znę" przekonają się jakie znaczenie dla życia na ziemi mają pszczoły oraz działalność człowieka. W repertuarze również pouczający spektakl "Jaś i Małgosia", wzruszający "Oskar i Pani Róża", zabawny "Bakteriusz i Próchniak" oraz wiele innych, w czasie których Wasze dzieci będą się cudownie bawić.

Wspaniała muzyka, świetna gra aktorska, kolorowe stroje i niesamowici bohaterowie - jeżeli to pierwsze spotkanie Waszych dzieci z teatrem, możecie być pewni, że nie będzie ostatnim.

Ciekawa atrakcja dla dzieci w Sopocie - Teatr na Plaży

Źródło zdjęcia: www.teatrnaplazy.pl

Więcej informacji: Teatr na Plaży

 

Opera Leśna w Sopocie

Kultura poszła w las 

Niedaleko Doliny Prądki, u podnóża wzgórz porośniętych starodrzewem leżała leśna polana o rewelacyjnej akustyce. Jej malownicze otoczenie cieszyło oczy i kojąco wpływało na duszę, dlatego postanowiono tu stworzyć scenę kulturalną na wolnym powietrzu. Tak powstała Opera Leśna - kultowe miejsce w Sopocie, o którym chyba każdy słyszał. Na scenie tego leśnego amfiteatru odbywają się przedstawienia, opery, festiwale muzyczne, a także warsztaty i spektakle dla dzieci (sprawdźcie aktualny repertuar). Od lat rozbrzmiewa tu muzyka poważna, rockowa i bluesowa, a publiczność bije brawo, śmieje się, wzrusza i zawsze wyśmienicie bawi.

Jeżeli mielibyście ochotę lepiej poznać ten kultowy obiekt, możecie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Dzieci do lat 3 mogą zwiedzać Operę za darmo.

Zwiedzamy z dziećmi Operę Leśną
Opera Leśna w Sopocie
Atrakcje dla dzieci w Operze Leśnej w Sopocie

Źródło zdjęć: www.operalesna.sopot.pl

Więcej informacji: Opera Leśna w Sopocie

 

Stok Łysa Góra

Na nartach nad morzem  

W okolicy Opery Leśnej znajduje się stacja narciarska. Nad morzem? Tak, nad morzem. W Sopocie, a dokładniej na Łysej Górze, z której roztacza się piękny widok na Zatokę Gdańską. To wymarzone miejsce dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Jeśli lubicie sporty zimowe, odwiedźcie to miejsce, gdy spadnie śnieg.

Nie macie własnego sprzętu? Na miejscu możecie wypożyczyć wszystko, co potrzebne do jazdy na stoku, a także skorzystać z lekcji instruktażu w szkółce narciarskiej. Tylko uwaga na latające miotły. Wszak Łysa Góra to czarownic siedziba.

Kiedy zmęczy Was już białe szaleństwo, wybierzcie się na prawdziwy Sabat. W restauracji, która nazwą nawiązuje do uczty czarownic, możecie się ogrzać, odpocząć i zjeść coś pysznego.

Stok Łysa Góra w Sopocie
Zjeżdżamy na nartach w Sopocie
Sopot - Łysa Góra - atrakcje dla narciarzy

Źródło zdjeć: www.lysa-gora.pl

Więcej informacji: Stok Łysa Góra

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi